PZC I I I Bartoli heeft zijn scherpte terug Ajax saai, maar wel doelmatig 15 Spreekkoren Bosman huilt van geluk en verdriet in afscheids wedstrijd 16 17 22 Italiaanse kopman in eindsprint sneller dan Boogerd en Armstrong Feyenoord trekt aan Sikora en Van der Schaaf Meer kaarten voor fans Ajax bij bekerfinale Prestigegevecht blijft onbeslist Jacky Lambert redder in nood Vlissingen wint stadsderby maandag 29 april 2002 TOP krijgt de titel in zicht Sean Sullivan ongenaakbaar Bosvelt held in doodstille Kuip Jean Paul de Bruijn uitblinker op EK door Ad Pertijs MAASTRICHT - Michele Bart oli gaf het zelf aan, na zijn be vrijdende zege in de Amstel Gold Race. „Wij Italianen heb ben dit voorjaar wat meer geluk dan anders." Hij had in Lim burg de mazzel tijdens de finale Sergei Ivanov aan zijn zijde te hebben. De voormalige TVM- renner was sterker dan zijn kop man, maar Fassa Bortolo- gloegbaas Giancarlo Ferretti besliste dat het belangrijker was dat de tobbende vedette een morele opsteker zou krijgen. En dus trok de Rus keurig de sprint aan voor de Italiaan. Mi chael Boogerd ontbeerde giste ren het tikkeltje geluk dat nodig is om een wereldbekerkoers te winnen. De Nederlander nam het in de finale samen met zijn gelegenheidscompagnon Lance Armstrong op tegen de Fassa- tandem. Onder het genot van twee glazen bier liet de kopman van Rabobank ontspannen de feiten van de dag nog eens pas seren. „Ik merk aan de versnel lingen die ik bergop kan trap pen, dat de vorm nog nooit zo goed is geweest. Wij hebben op dit moment alleen even niet de ploeg om de wedstrijd naar onze hand te zetten." Hij benadrukte dat het geen kri tiek was. „Maar wel dat het er heel anders uitziet met Den Bakker en Dekker erbij, en met een goede Wauters. We missen in dit soort wedstrijden een paar mannen die een gat dicht kun nen rij den." Zinloos Nu kon Rabobank in de finale alleen de troef Boogerd spelen. „Het doet me goed dat ik op de Eyserbosweg de slag van de dag kon maken. Maar daarna zat er niets anders op dan te wachten ROTTERDAM - Feyenoord heeft serieuze belangstelling voor de Vitesse-spelers Victor Sikora en Remco van der Schaaf. Een woordvoerder van de Rot terdamse club bevestigde zater dag dat Feyenoord zich bij de Arnhemse clubleiding officieel heeft gemeld voor het getalen teerde tweetal. „Maar het is al lemaal nog heel prematuur", al dus de zegsman. In de slag om het duo krijgt Fey enoord concurrentie van PSV en Ajax. De laatste club heeft inte resse in aanvaller Victor Sikora (24), PSV wil middenvelder Remco van der Schaaf (23) aan trekken. Het armlastige Vitesse heeft een totaalbedrag van meer dan tien miljoen euro voor beide spelers in gedachten. Het contract van Sikora loopt door tot medio 2005, het contract van Van dei- Schaaf loopt volgend jaar zo mer af. ANP ROTTERDAM - Een initiatief van de politie van Rotterdam heeft meer vervoersmogelijkhe den en daardoor meer kaarten opgeleverd voor Ajax-suppor- ters die de finale om de Amstel Cup, op zondag 12 mei in De Kuip, willen bijwonen. Veiligheidsmaatregelen en de 'treincombi' voor de wedstrijd tussen Ajax en FC Utrecht be perkten het aantal toegangs kaarten voor de aanhang van de Amsterdammers tot ongeveer 6000. In overleg met het gemeentebe stuur van Rotterdam, het Open baar Ministerie, de KNVB en de directie van het Feyenoord Sta dion, besloot de politie een zo genoemde derde veiligheidsring rondom het stadion te creëren. De KNVB heeft daarvoor zijn sponsorparkeerplaatsen be schikbaar gesteld. Daar kunnen extra bussen parkeren. Door naast de treincombi ook een buscombiregeling in te stel len, krijgt Ajax de gelegenheid omzo'n 12.000 toegangskaarten uit te geven. De buscombi voor Ajax omvat zo'n tachtig auto bussen. De NS laten treinen ex tra pendelen tussen de Amster dam Arena en het Feyenoord Stadion. ANP tot de finish. Omdat aanvallen met deze wind zinloos was. Neem de Cauberg. Bovenop kom je vol in de wind te rijden." De afgelopen week had hij hard getraind in Limburg en er geen geheim van gemaakt, waar het moest gebeuren. Ergens op de Kruisberg en Eyserbosweg, veertig kilometer voor de finish, wilde hij aanvallen. „Ik heb za terdagnacht tot twee uur wak ker gelegen. Zo was ik al met de koers bezig." De kritiek van de laatste weken deed hem weinig. „Ik kon ook niet veel met de kritiek van de kenners. Oké, ik ben geen koele kikker en ik zal best fouten ma ken in de koers, maar zonder de juiste ploeg - een ploeg dus die de koers tot de finale in handen houdt - kan ik in de Waalse Pijl niet wachten tot twee kilometer voor de streep. En móet ik in Luik wel wachten tot de Redou te. Ze zeggen dat ik nerveus ben in de koers. Als ik de beelden van mezelf terugzie, denk ik ook: hoe nerveus ben jij wel niet. Maar het gekke is dat het zo niet voelt in de race." Kwartet In de Amstel Gold Race kwam hij er al snel achter dat niemand anders de koers wilde openen. „Ze zien hoe goed je de afgelo pen weken hebt gereden en kij ken allemaal naar jou." Dus ging hij zelf. Armstrong, Ivanov en Bartoli waren de enigen die konden volgen. „Bartoli nam direct hard over." Het was een kwartet van goede wil. Duide- li jk was ook al snel dat Bartoli in Ivanov de 'Garzelli van de dag' aan zijnzijde had. Zoals Garzel li vorige week in Luik-Bastena ken de rode loper uitlegde voor Bettini, zo onmisbaar was Ivanov voor Bartoli. Voor Armstrong en Boogerd zat er maar één ding op. „Zonder veel woorden sloten we een pact. Ik zou niet achter hem springen bij een aanval en hij liet de sprint aan mij." Boogerd moest wachten en dat maakte hem voor zijn doen erg rustig. Bij Fassa Bortolo t igreep de sluwe 60-jarige vos Ferretti dat er wel iets moest gebeuren. „Hij had een belangrijk aandeel in ons succes van vandaag. Omdat hij snel duidelijke instructies gaf', aldus Bartoli. Ivanov moest aanvallen, Bartoli wachtte op de sprint. Ivanov deed zijn werk met verve. Zes keer zette de Rus aan, vijf keer reageerde Armstrong en één keer reed Boogerd het gat dicht. Ook een demarrage van Bartoli werd gecounterd door de Ame rikaan, die zelf een keer aanviel en er toen achterkwam dat de hellingen te kort waren om weg te komen. Zware val Ferretti speelde het spel slim. Al weken zat hij met een tobbende kopman. Sinds diens zware val in mei 2000 in de ronde van Duitsland is Bartoli de oude niet meer. Hij verruilde Mapei voor Fassa Bortolo, maar na een griepje lukte het ook bij die ploeg niet in zijn lievelingsklas- siekers, de Ronde van Vlaande ren en Luik-Bastenaken-Luik. „Een winnaar die niet wint wordt nerveus en dat slaat over op de hele ploeg." Door Bartoli zijn wereldbekerkoers (de eer ste na vier jaar) te gunnen, kan Fassa Bortolo weer een tijdje vooruit. En dat is belangrijk met de komende Giro op komst. Geen wonder dus dat Ferretti de nipt geklopte Ivanov na afloop even apart nam en uitvoerig be dankte. Zijn geluk komt later dit jaar wei. GPD Amsterdammers hebben geen moeite met Den Bosch door André Hoogeboom AMSTERDAM - Verlies van punten was niet te verwachten en het gebeurde ook niet. Ajax had geen moeite met FC Den Bosch en won met 2-0. Het was een zege zonder glans. Zakelijk, saai maar doel matig. Ajax rolt geen tegenstanders meer op als het niet hoeft. Den Bosch, slecht, negatief en ook saai, vond het best. Het doelsaldo telde veel zwaarder dan de show. Het was gisteren kortom, een en al realisme in de Arena. De rekenmeesters voeren de boventoon in het slotakkoord van de competitie. Wiljan Vloet, de baas van Den Bosch, wilde best verliezen, als het maar niet met grote cijfers was. Ronald Koeman vroeg zich af welke kampioen in Neder land of in Europa wél als een kampioen speelt. Zo stoomt Ajax op naar de titel, die het in 1998 voor het laatste haalde. Met NEC, volgende week, als laatste hindernis. In de Arena heerste nog geen uitbundige feeststemming. Even misschien, na vier minuten, toen Ajax op 1-0 kwam via Machlas. De sfeer knapte opmaar zakte vervolgens weer net zo snel in als het tempo van de wedstrijd. Steunpilaren Den Bosch miste zijn steunpilaren. Bij tertje Jantje Michels en routinier Fred van der Hoorn. Vier Brabanders liepen met gele kaarten op zak en konden daar door niet de grens opzoeken. Dat was ook niet nodig, zo werd gaandeweg het slaapverwekkende duel duidelijk. Ajax speelde zo traag, dat de hevig ge groepeerde Bossche defensie makkelijk orde op zaken kon stellenIn de spits liep eenzaam en alleen Bart van den Eede. De middenvelders hadden zich allemaal verzameld rond het eigen zestienmeter gebied. Dat Geoffrey Meye van Den Bosch vervolgens nog kramp kreeg ook, was een gotspe. In de wanorde die op de blessurebehandeling volgde scoorde Machlas zijn tweede doelpunt. Die mar ge was zeker tegen deze tegenstander voldoende om de dreiging van averij af te wenden. Jan van Halst kwam niet ongeschonden uit de strijd tegen Den Bosch. De midden velder speelde wel de wedstrijd uit. foto Ron Pichel/GPD Ajax was al snel de topscorer van de laatste weken kwijtgeraakt. Ahmed Hossam moest met een gekwetste knie uitvallen en werd vervangen door Ibra- himovic. De Zweed leek aan de kijkers in de Arena duidelijk te willen maken dat hij in ieder geval de hoop op betere tijden heeft opgegeven. De schandalig slechte vertoning van de peperdure spits zal Koeman aan het denken hebben ge zet. Maar de trainer laat zich nog niet verleiden tot uitspraken over de toe komst van deze selectie met zijn contro versiële spits. Na 15 mei wil hij dat wel doen. Met meer vleugelaanvallers, Wamberto viel in voor Maxwell, deed Ajax het nog steeds niet veel beter. Koeman zocht niet eens naar excuses: „We hebben gedaan wat we moesten doen. Natuurlijk wil je meer. Je wilt dat het allemaal beter wordt. We hebben het moeilijkste, snel scoren tegen Den Bosch, snel gedaan. Daarna werd het baltempo te laag, was de laatste voorzet niet goed." Dat Ajax niet speelt als een kampioen, dat wilde Koeman wel erkennen, Maar: „Als je kampioen wordt, ben je de beste.En op die waarheid viel niets af te dingen. Ajax - FC Den Bosch 2-0 (1-0). 5. Machlas 1- 0, 73. Machlas 2-0. Scheidsrechter: Luyten. Gele kaart: Wamberto (Ajax). Aantal toe schouwers: 41.500. Ajax: Grim (88. Didulica); Trabelsi, Bergdol- mo, Chivu en O'Brien; Van der Meyde, Van Halst, Galasek en Maxwell (55. Wamberto); Hossam (32. Ibrahimovic) en Machlas. FC Den Bosch: Mampaey; Faerber, Uneken, Veenhof, Meye (76. Plum) en Van Kapel; Mourad, DeckersDe Freitas (58. Maximiano en Van de Laak; Van den Eede. GPD Ik begrijp niet waar die spreekkoren vandaan ko men. Je komt toch naar het stadion om een leuke voet balwedstrijd te kijken? Ik kan maar niet snappen waar om mensen zo graag spelers van de tegenpartij, de scheidsrechter of supporters van de tegenstander willen kwetsen. Joelen mag, fluiten ook, maar mensen de ergste ziektes toewensen, heeft niets met voetbal te maken. Dat slaat gewoon echt ner gens op. Scheidsrech ter Roelof Luinge legde gisteren de wedstrijd tussen Twen te en Utrecht tien minuten stil omdat Twente-sup- porters 'Ha rnas, Harnas, Utrecht aan het gas' riepen. Dat was een goeie actie van hem. Luinge deed het ook al bij FC Haarlem - Stormvo gels/Telstar toen Stormvo gels-speler Levant voor moordenaar werd uitge maakt. Later heeft hij die wedstrijd zelfs gestaakt. Klasse! Ik vind dat veel scheidsrech ters een voorbeeld mogen ne men aan Luinge. Leg de wed strijd maar een kwartier stil zodra er vanaf de tribune door heel veel supporters te gelijk iets lelijks wordt ge roepen. En als het daarna weer gebeurt, maak je als scheidsrechter gewoon een einde aan de wedstrijd. Sim pel zat. Je hoort spelers soms ijskoud zeggen dat ze de kwetsende spreekkoren niet horen, maar dat is onzin. In een tjok vol stadion horen wij de aan wijzingen die de trainer van- k\ Pi af de kant geeft, en dan kun je moeilijk gaan beweren datje het niet hoort als duizend mensen jou uitmaken voor weet ik het wat. Ja, of je moet stokdoof zijn of een ooront steking hebben. Toen we met Heerenveen te gen De Graafschap speelden werd Anthony Lurling door het publiek daar uitgemaakt voor 'kankerlijer'. Arbiter Dick Jol vroeg Lurling of hij er last van had en of hij de wedstrijd stil moest leggen. Nee, zei Lurling, G waarna we vrolijk ver- der voet- balden. Als 9 het aan mij had gele gen waren we een kwartier gestopt, en als het dan nog niet was opgehouden hadden we wat mij betreft helemaal niet meer gevoet bald. Lurling had er wel de gelijk last van, want hij raak te geen bal goed en werd een kwartier na rust gewisseld. Ik vind dat de scheidsrechter een daad moeten stellen om de spreekkoren tegen te gaan. Stilleggen of staken is de enige oplossing. Voor waarde is wel dat de arbiters consequent zijn. Dus als Jan besluit te staken, moet Piet dat de week daarna ook weer doen. De supporters doen voorkomen alsof spreekko ren als normaal gezien moe ten worden, maar dat is na tuurlijk niet zo. Er móet ivat aan gedaan worden. De tijd dat er alleen maar 'hie, ha, hondenlul' werd geroepen in een voetbalstadion is al lang voorbij. Gérard de Nooijer smmmmmmnÊÊÊÊÊÊmaamm Michele Bartoli (links) wint met een machtige eindsprint de Amstel Gold Race voor zijn ploeggenoot Ivanov (niet zichtbaar), Michael Boogerd (midden) en Lance Armstrong. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze sportredactie ALKMAAR - Zijn dochtertje Lisa had het hem aan de voor avond van zijn laatste wedstrijd tegen NEC (5-0) al gezegd. „Pa pa, jij gaat twee keer scoren. Eén voor mij en één voor Devin." John Bosman maakte gister middag in de Alkmaarderhout inderdaad twee treffers. Alsof het zo moest zijn. Afgelopen vrijdag had zijn zoontje zijn zesde verjaardag moeten vieren. Een noodlottig verkeersongeluk maakte vorig jaar oktober een einde aan zijn leven. „Ik zou mijn hele loop baan zo willen inleveren als ik mijn zoontje daarmee zou kun nen terugkrijgen." Bosman vocht zondag meer dan eens tegen de tranen. Sportief kreeg hij het afscheid dat hij wilde en dat hij verdiende. Emotioneel werd het hem soms echter allemaal te veel. Vooral toen hij van zijn negenjarige dochter Lisa na zijn publieks- wissel op het veld een grote bos bloemen kreeg. „Toen schoot ik vol. Ik moest meteen denken aan de woorden die ze de avond ervoor tegen me had gezegd. Samen zijn we na de huldiging naar de kleedkamer gelopen. We hebben de bloemen neergelegd en hebben elkaar even stevig vastgepakt. Ik had echt het gevoel dat we samen iets afsloten." Lies Door al zijn tranen en verdriet heen had Bosman ook genoten van zijn 521e en laatste wed strijd in het betaalde voetbal. „Het is niet iedereen gegeven om op deze manier afscheid te nemen. Ik heb ook heel lekker gespeeld. Ondanks alles kon ik me goed concentreren op de wedstrijd. Na mijn twee doel punten dacht ik nog waarom ik eigenlijk zou stoppen. Toen ik mijn pijnlijke lies voelde bij het begin van de tweede helft wist ik het meteen weer. De geest wil nog wel, maar het lichaam niet meer." Bosman begon de wedstrijd in de tweede minuut met het mis sen van een grote kans. „Ik schrok wel even. Misschien is dit wel mijn enige kans op mijn 250e doelpunt, dacht ik. Geluk kig scoorde ik daarna alsnog. Dat was heel bevrijdend. Ik stond al veel te lang op 249. Dat ene doelpunt wil je dan maar al te graag maken. Ik was ook lie ver op 250 treffers geëindigd. Een mooi rond getal. Dat twee de doelpunt kon ik echter niet bewust laten lopen." Gouden bal Tijdens zijn tamelijk unieke huldiging op het veld, waarvoor de wedstrijd kort na de rust bij na tien minuten werd stilgelegd, kreeg Bosman van voorzitter Scheringa een ingelijst AZ- shirt met het getal 250 erop. „Dat was wel even lachen, zeker nadat Rinus Michels mij een gouden bal uitreikte met de woorden: 'Dit is voor je 251e doelpunt'. Typisch Michels. Het was voor mij een grote verras sing dat hij er was. Ik bewaar mooie herinneringen aan hem, zoals het EK in 1988." ANP De geëmotioneerde AZ-spits John Bosman wordt bij zijn afscheid van het betaald voetbal op de schouders genomen door zijn ploeg genoten. foto Juan Vrijdag/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15