EU ondergraaft hoogte pensioen Zieke werknemers moeten Melkertbaan aanvaarden PZC Paniek over virus in Griekenland Partijen bouwruzie hakketakken over breken spelregels Hoogopgeleide buitenlanders sneller aan de slag Nieuwe boekhoudregels tasten basis Nederlands stelsel aan Singh Varma heeft spijt Vergadering van achttien seconden Duingebied van Texel nationaal park Windoverlast Verdenking fraude op ambassade Trouwboog oorzaak gaslek Rechter achter arts in hiv-zaak Piloot botste boven eigen woning Fortuijnrotonde taboe in Reeuwijk Veel fouten bij toedienen van medicijnen vrijdag 26 april 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Ver meend (Sociale Zaken) wil het voor bedrijven makkelijker maken hoogopgeleiden uit lan den van buiten de Europese Unie aan te trekken. In de toe komst moet er één loket komen waar werkgevers binnen enke le weken een verblijfs- en te werkstellingsvergunning voor buitenlands personeel kunnen regelen. Nu neemt het doorlo pen van die procedures maan den in beslag. Vermeend zal zijn plannen vandaag voorleggen aan de mi nisterraad, zo melden bronnen rond het kabinet. Aanleiding is het nijpende per soneelstekort 'aan de boven kant van de arbeidsmarkt'. Volgens Vermeend wordt hier door de concurrentiepositie van Nederland geschaad. Werkgeversorganisatie VNO- NCW wees het kabinet er eer der dit jaar al op dat Nederland minder aantrekkelijk wordt voor grote bedrijven als er on voldoende hooggekwalificeerd personeel is. Procedures De regeling moet gaan gelden voor 'kenniswerkers'; weten schappelijke onderzoekei-s waar bedrijven als Unilever, Philips en Shell om zitten te springen. Nu worden debedrij- ven geconfronteerd met ti jdro vende procedures, die mis bruik van de asielprocedures moeten voorkomen. Ook het verifiëren van documenten als paspoorten kost veel tijd. Vermeend stelt wel voorwaar den. Zo moet de migrant mini maal 50.000 euro verdienen en mag die niet langer dan 4,5 jaar blijven. De minister verplicht werkge vers niet langer eerst de landen van de Europese Unie af te struinen op zoek naar gekwali ficeerd personeel. Ze hoeven bijvoorbeeld niet meer te ad verteren om aan te tonen dat er niemand is die de functie kan vervullen. ANP doorCorde Horde BRUSSEL - Het gegarandeerde pensioen van 70 procent van het laatstverdiende loon, zoals ge bruikelijk in Nederland, is in gevaar. Nieuwe Europese boek houdregels dreigen onbedoeld het Nederlandse systeem onder uit te halen. De vakcentrale FNV, de onder nemersvereniging VNO-NCW en andere leden van de Stich tingvan de Arbeid wijzen in een gezamenlijke brief aan minister Zalm (Financiën) op dit gevaar Oorzaak van de di-eigende pro- AMSTERDAM - Ta ra Singh Varma, het vroegere Tweede- Kamerlid van GroenLinks, heeft alle kankerpatiënten in Nederland haar verontschuldi gingen aangeboden. Ze deed dat gisteravond in het VARA-tele- visieprogramma B W. Ook gaf Singh Varma toe dat ze haar partij een slechte dienst had bewezen. Ze nam de schuld op zich voor de problemen die ze voor de partij heeft veroor zaakt. Singh Varma stapte vorig jaar uit de politiek onder het voorwendsel dat ze terminaal ziek was. Zij zei wel ziek te zijn geweest, maar geen kanker te hebben. „Ik leefde in een waanwereld", zei ze. ANP blemen is een voorstel alle Eu ropese bedrijven aan dezelfde boekhoudregels te binden. Momenteel hoeven Nederland se bedrijven hun pensioenver plichtingen niet in hun eigen jaarverslag mee te nemen. De pensioenen zitten immers in een onafhankelijk fonds. Maar nieuwe EU-regels, gebaseerd op internationale regels (IAS), dic teren dat bedrijven alle risico's op de balans moeten zetten, ook de pensioenen. Dat is vrijwel onmogelijk, omdat niemand kan voorspellen hoe hoog de pensioenen zullen zijn. Die zijn immers gekoppeld aan het loon dat een werknemer in de verre toekomst krijgt. Realiteit Bovendien beleggen pensioen fondsen in aandelen, waarvan de waarde schommelt. Als die schommelingen in de winst- en verliesrekening van het bedrijf komen, dan zwiepen de resulta ten alle kanten op. ,,Dat is niet gebaseerd op enige economi sche of juridische realiteit", schrijven werkgevers en werk nemers. Het gevaar bestaat dat werkge vers het gegarandeerde pensi oen afschaffen. Werknemers krijgen dan wel recht op de pen sioenpremie, maar dragen zelf alle risico's (het 'beschikbaar- premiestelsel'). ,,De mensen krijgen dan een zak geld en moeten het zelf maar uitzoe ken", vat FN V-bestuurder H. van der Kolk het probleem sa men. Volgens hem heeft het ka binet veel te laat aan de bel ge trokken bij de sociale partners. „Dit komt als een dief in de nacht." De waag is of het al niet te laat is. Begin mei vergadert Zalm met zijn Europese collega's over het onderwerp. Tot nu toe gunde hij zijn ambtgenoten geen uit zonderingen op de IAS-regels en nu zou hij er zelf om moeten vragen. Van der Kolk hoopt dat de sociale partners bij de uit voering van de EU-regels nog ruimte hebben om deze aan de Nederlandse gebruiken aan te passen, mocht aanpassing van de EU-verordening zelf niet meer mogelijk zijn. Volgens directeur J. Steenvoor den van de Stichting Onderne mingspensioenfondsen (OPF) is de vrees terecht. In Engeland, waar de boekhoudregels al zijn veranderd, worden de pensi oenstelsels op grote schaal gewijzigd. „Zo zie je dat door accountantsregels het pensi- oenbeleid wordt bepaald", con cludeert hij. ANP DRONTEN - De raads vergadering van de ge meente Dronten werd gisteravond staand ge houden. Mede hierdoor was de vergadering bin nen 18 seconden alweer afgelopen. Zeven agenda punten werden met slechts een hamerslag af gedaan. De gemeente Dronten is al een tijd bezig om de verga dertijd te verkorten met het project Verga der itis. De aanleiding hiervoor was het enorme aantal vergaderingen dat in de gemeente werd gehouden: gemiddeld honderd per week. De kosten daarvoor bedroegen per jaar onge veer 1 miljoen euro. Minder vergaderen bleek een utopie, maar de duur van vergaderingen verkorten was volgens Vergaderitis wel mogelijk. Vandaar de staande ver gaderingen. ANP »v\V. DEN HAAG - De duinen van Texel zijn met ingang van 1 mei nationaal park. Het is het twaalfde natuurgebied dat deze status krijgt. In totaal moeten achttien gebie den nationaal park worden. Op Texel heeft het gehele duingebied deze status gekregen, inclusief zandplaat De Hors, de bossen en de Slufter. In totaal gaat het om 4300 hectare, waar zeldzame planten groeien en be dreigde dieren leven. Staatssecretaris Faber maakte onlangs nog de Loonse en Drunense duinen tot natio naal park. Texel is het tweede Waddeneiland dat deze status krijgt, Schiermonnikoog is al nationaal park. foto Hans van Weel/GPD Advertentie door Hans van Soest DEN HAAG - Zieke werkne mers die worden gekeurd voor de WAO moeten voortaan ook bereid zijn een Melkertbaan te aanvaarden om hun inkomen op peil te houden. Dit staat in de plannen van het kabinet om de WAO op korte termijn goedko per te maken. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De GGD's in Ne derland krijgen sinds gisteroch tend tientallen telefoontjes van mensen die ongerust zijn over een onbekend virus in Grieken land. In dat land zijn de afgelo pen dagen drie mensen aan de gevolgen van een infectie over leden. Nog steeds is niet duide lijk om wat voor virus het gaat. Het virus heeft in Griekenland tot paniek geleid. Kinderop vangcentra, scholen en univer siteiten sloten uit voorzorg de deuren. Ook durfden veel men sen niet meer in het openbaar vervoer, nadat de Griekse mi nister van Volksgezondheid, Papadopoulos, had aangeraden drukke plaatsen te mijden. De GGD's laten aan de veront ruste bellers weten dat er voor- alsnog geen reden is niet naar Griekenland te gaan. Er is geen negatief reisadvies. Een woord voerder van de GGD in Den Haag zegt dat de mensen wel de raad krijgen in Griekenland ex tra op de hygiëne te letten. In Madrid kwam het virus giste ren ook aan de orde op een Euro pese gezondheidsbijeenkomst. De deskundigen daar volgen de Griekse lijn dat er op zich geen gevaar bestaat voor de volksge zondheid, aldus een woordvoer der van het ministerie van VWS. Ook niet bij samenscholingen. De hotelbranche in Grieken land houdt rekening met veel annuleringen, vooral op het ei land Kreta. Volgens de Griekse pers zijn al zeshonderd boekin gen geannuleerd, vooral uit Duitsland. De hoteleigenaars beschuldigen het ministerie van een overdreven reactie. Op de tv zei een arts: „De verspreiding van angst is erger dan de ver spreiding van het virus.Er zijn 29 besmettingsgevallen bekend. Volgens reisbrancheorganisatie ANVR is in Nederland voorals nog geen sprake van paniek en annuleringen. „Wij hebben be grepen van het ministerie van Volksgezondheid dat besmet ting met het virus gemakkelijk kan worden voorkomen met de normale hygiënische maatrege len." ANP/D PA Keuringsartsen moeten in de toekomst kijken of iemand met zijn ziekte of handicap nog in staat is een Melkertbaan te ver richten alvorens wordt besloten of iemand volledig moet worden afgekeurd. Op deze manier wor den meer mensen eerder gedeel telijk arbeidsongeschikt ver klaard. Het gaat dan vooral om werknemers met een laag sala ris. Verschil Bij een WAO-keuring wordt het verschil gemeten tussen het ou de loon en het loon dat iemand nog kan verdienen ondanks zijn ziekte of handicap Nu is het zo dat de keuringsarts dat mogelijke loon niet lager mag schatten dan het wettelijk minimumloon. Werknemers met een laag salaris worden daardoor vaker volledig ar beidsongeschikt verklaard dan werknemers met een modaal sa laris. Dit omdat ze bij een klein verlies aan arbeidsproductiviteit al on der de grens zakken. Om dit te ondervangen, moet bij de WAO- keuring voortaan ook rekening worden gehouden met banen waarbij het loon lager ligt dan het minimumloon, de zogeheten Melkertbanen. voorgaande voorbeeld, komt echter maar voor de helft in de WAO. Maximum Het kabinet wil daarom een maximumsalaris invoeren voor het bepalen van de WAO-uitke- ring. Iedereen die straks meer verdient dan dat nog te bepalen maximum, wordt zo eerder ge deeltelijk afgekeurd. Deze en andere maatregelen moeten de WAO in de toekomst minstens 1 miljard euro goedko per maken. Deze plannen kunnen eerder worden ingevoerd dan de grote stelselwijziging die het kabinet voorstaat. Daarin zou de WAO er alleen zijn voor mensen die volledig zijn afgekeurd. Ieder een die dan gedeeltelijk ar beidsongeschikt raakt, komt helemaal niet meer in aanmer king voor die uitkering. GPD Hoog salaris Ook mensen met een hoog sala ris moeten in de toekomst min der makkelijk volledig worden afgekeurd. Iemand die bijvoor beeld 100.000 euro verdiende en niet langer in zijn oude baan kan werken maar nog wel in staat wordt geacht werk te doen voor 20.000 euro per jaar wordt nu volledig afgekeurd omdat het verschil te groot is. Een zieke werknemer die een salaris had van 50.000 euro en dezelfde ziekte krijgt als degene in het BELLINGWEDDE - De Duitse windmolens in de achtertuin van de Groningse gemeente Belling- wedde. Het windmolenpark langs de Duitse grens voldoet niet aan de Nederlandse milieunormen. De ener gieopwekkers veroorzaken bovendien flinke ge luidsoverlast. De gemeente gaat op internatio naal niveau het park aanvechten. Zeker dertig ge zinnen hebben structureel last van de windmo lens. foto Robert Vos/ANP DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie verdenkt twee lei dinggevende medewerkers van de Nederlandse ambassade in Bulgarije van verduistering in dienstbetrekking. In augustus 2001 zouden zij enkele tienduizenden euro's hebben gestolen. Het toenmalig hoofd algemene en consulaire zaken en het toenmalige plaatsvervangend hoofd van dezelfde afdeling moeten zich volgende week donderdag verantwoorden bij de politierechter in Den Haag. Het plaatsvervangend hoofd wordt bovendien valsheid in ge schrifte venveten. Hij zou volgens het OM geknoeid hebben in het kasboekprogramma van de ambassadecomputer. ANP HUIZEN - Een man die een trouwboog voor zijn zoon in de stoep wilde planten aan de Middelgronden in Huizen, heeft gisteren de brandweer een flinke klus bezorgd. De drie gaat jes die hij boorde maakten evenveel lekken in een gasleiding Toen de man gas rook, belde hij meteen de brandweer. Die rukte met groot materieel uit en zette de omgeving af. Hoewel er een behoorlijke gaslucht in de straat hing was er volgens de bevelvoerder geen ontploffingsgevaar. „We hebben de gaatjes meteen provisorisch gedicht en gasmetingen verricht." Het gasbedrijf heeft de lekken direct daarna definitief gere pareerd. Het trouwfeest kon, met een korte vertraging, alsnog doorgaan. GPD AMSTERDAM - Een arts mag zijn beroepsgeheim schenden als hij bang is dat hij door contact met een patiënt met hiv be smet is geraakt. Hij kan naar de rechtbank stappen als hij vreest dat de patiënt besmet is met het virus, waarna de rech ter de patiënt kan dwingen tot een aidstest. Dat heeft het gerechtshof in Amsterdam bepaald. In dit geval gaat het om een chirurg die zichzelf in de vinger heeft gesne den bij een operatie van een Amsterdammer. Het hof bevestigde hiermee de uitspraak van de rechtbank in Alkmaar van vorig jaar september die de patiënt verplichtte een aidstest te ondergaan. Dat is inmiddels gebeurd. ANP GRONINGEN - De piloot van het ultralight-vliegtuigje dat woensdag botste met een F-16, woonde in bungalowpark De Barkhoorn, waarboven de vliegtuigen elkaar raakten. De 64- jarige piloot kwam daarbij om het leven. Ook de 36-jarige vlieger van de Belgische F-16 kwam om het leven, zijn evenoude co-piloot ligt met botbreuken in het Ré- faja-ziekenhuis in Stadskanaal. De Belgische luchtmacht kan niet bevestigen of de parachute van de overleden piloot niet goed openging. ANP REEUWIJK - De gemeente Reeuwijk zit in haar maag met dc plaatsing van een politiek gevoelig straatnaambordje. Dat moet bij de snelweg AI2 komen op een rotonde die is ver noemd naar ingenieur L.RG. Fortuijn. Deze ambtenaar van de provincie Zuid-Holland heeft niets te maken met de veelbesproken Rotterdamse politicus Pim For- tuyn. Toch is Reeuwijk bang dat de mensen een verband leg gen. De gemeente vreest ook dat het naambordje zal worden ge bruikt voor een politieke stunt. Het bordje wordt daarom pas op 17 mei opgehangen, twee dagen na de verkiezingen. ANP Voorzitter De Vries van FNV Bouw ziet de eerste scheuren in het werkgeversfront. Bij FNV Bouw melden zich werkgevers die een soort eigen CAO willen afsluiten met de vakbond. In middels heeft de bond zo'n tien ondertekende contracten lig gen. Door de vakbond zelf te benaderen, voorkomen de be drijven dat hun wei'knemers doorstaken. De stakingen in de bouw leveren steeds meer klachten op van ge dupeerde huizenkopers. De Ver eniging Eigen Huis heeft tot en met gisteren 340 meldingen ge kregen van kopers, van wie de woning te laat wordt opgele verd. De vereniging is bezig materiaal te verzamelen om te bewijzen dat de schade oneven redig groot is. ANP/GPD van onze redactie binnenland ROOSENDAAL - De partijen in het bouwconlict beschuldigen elkaar van vals spel. Volgens de bonden halen bedrijven mas saal buitenlandse bouwvakkers naar ons land om de stakingen te breken, aannemers zeggen dat stakers naar hartelust zwart bijklussen. Volgens landelijk FNV Bouw- bestuurder G. Wildeman zijn het vooral Polen, Tsjechen, Roe menen en Duitsers 'die hier voor vijf euro per uur komen werken en besmet werk doen'. Hij zei dat gisterochtend tijdens een bijeenkomst van ruim tweedui zend stakers in Roosendaal. De werkgevers doen er volgens Wildeman alles aan doen om de staking te breken. „Ze schro men zelfs niet om illegalen voor een appel en een ei in te zetten als onderkruiper." Zijn verhaal wordt bevestigd door een groot aantal bouwvak kers. ,,Op de bouw in het Chas- sépark in Breda stonden van de ene op de andere dag ineens tien Duitsers, Oost-Duitsers volgens mij", weet een Bredase bouw vakker. De werkgevei's ontken nen dat ze op grote schaal Oost- Europeanen inhuren om de sta king te breken. „De buitenlan ders die hier werken, hebben we al lang geleden gecontrac teerd", zegt een woordvoerder. Bijklussen Op hun beurt zeggen aannemers te merken dat sommige staken de bouwvakkers elders bijklus sen. Een woordvoerder van het Algemeen Verbond Bouwbe drijf (AVBB): „Ondernemers hebben ontdekt dat hun staken de werknemers bijvoorbeeld in hetzelfde dorp aan de slag zijn." De Hout- en Bouwbond CNV zegt het heel vervelend te vin den als stakers elders bijklus sen. ..Maar we kunnen niet ie dereen controleren", aldus een woordvoerder. Volgens de vakbonden hebben 13.500 van de 180.000 bouw vakkers het werk neergelegd. De bouwstaking beleefde giste ren haar 25ste dag. Nog nooit duurde een bouwstaking zo lang. Als er op 1 mei, de Dag van de Arbeid, nog geen schot in de zaak zit, dan worden de acties harder. De bonden houden van af die dag blokkades. MAARSSEN - Ruim eenderde (37 procent) van de verpleeg kundigen maakt fouten bij het toedienen of verstrekken van medicijnen. Dit blijkt een steekproef van het blad Nur sing onder vierhonderd ver pleegkundigen in algemene of academische ziekenhuizen. Ruim éenderde van de onder vraagden gaf aan tussen de een en tien keer per jaar een fout te maken. Het gaat dan om fouten als een verkeerde dosering, vergeten medicijnen toe te die nen of ze op een verkeerd tijd stip geven. In ruim 20 procent van de gevallen is het voorge komen dat een patiënt een medicijn kreeg, dat niet te combineren was met andere geneesmiddelen die hij kreeg. Zeven van de tien verpleeg kundigen noemen werkdruk als hoofdoorzaak van de ver gissingen. Maar eenderde zegt ook dat het komt doordat zij de voorschriften van artsen niet kunnen lezen, een kwart wijt het aan gebrek aan concentra tie. In een kwart van de geval len had de fout gevolgen voor de patiënt. Achttien procent van de incidenten leidde tot licht letsel en 4,3 procent tot zwaar letsel. Bij 0,6 procent was er sprake van een dodelij ke afloop. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3