Haven mag geen schip weigeren PZC Vlissingse energie in beeld 12 Provincie wil weten wat Zeeuwen aan cultuur doen Allochtone ouders doen minder beroep op kraamverzorgster PZC on lezers schrijven Minister Bezette gebieden Minima kunst cultuur Fout hout I nnno vrijdag 26 april 2002 door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Hij is de afgelopen week bij 4800 Zeeuwse huishoudens in de brievenbus gevallen. Het en quêteformulier over de cul tuurdeelname van de Zeeuw se bevolking. „Als tweederde van het aantal verzonden formulieren terugkomt, zou dat een hoge score zijn", zegt beleidsmedewerkster Joke van Dijk van de provincie. „Hoe meer mensen de vra genlijst invullen, hoe harder de conclusies uit het onder zoek zullen zijn." De eerste reactie is bemoedi gend, want meteen na ver zending stroomden bij Scoop, de instantie die de ge gevens gaat verwerken, de ingevulde formulieren bin nen. Het onderzoek cultuurdeel name is een vervolg op 'De Zeeuwse cultuur in kaart', een onderzoek dat twee jaar geleden werd gehouden. Van Dijk: „Toen hebben we geke ken: Wat is er precies het aanbod aan cultuur in de provincie? Hoeveel bezoe kers komen er? Maar over de mensen zelf weten we nog steeds niks. Wie zijn het? Zoeken ze de cultuur ook buiten Zeeland? Dat soort vragen zit in dit onderzoek." Nulmeting Geheel in de pas met het door staatssecretaris Rick van der Ploeg ingezette cultuurbe leid, hecht ook de provincie veel belang aan cultuurpar ticipatie. Oftewel: de passie ve en actieve deelname aan cultuur wordt gestimuleerd. Maar hoe weet j e wat j e wel of niet moet stimuleren als je niet precies in beeld hebt wie waaraan meedoet en waar aan behoefte bestaat? ,,We hebben dit een nulmeting ge noemd". verklaart Van Dijk. „Over een aantal jaren moet je zo'n onderzoek herhalen. Dan kun je vaststellen of maatregelen die nu genomen worden effect hebben ge had." De vragenlijst is een aan de Zeeuwse situatie aangepaste versie van een enquête die sa menhangt met Van der Ploegs Actieplan Cultuurbe- reik. Bij de samenstelling zijn onder meer het Sociaal Cultureel Planbureau en de Katholieke Universiteit Bra bant betrokken geweest. Van Dijk en haar collega Nathalie Jansen roemen de opzet. „Er wordt niet alleen gevraagd naar theater-, bioscoop- of museumbezoek, maar ook naar het informele circuit. Of mensen zelf feesten organi seren waar muzikanten live optreden bijvoorbeeld. Of ze zelf webpagina's maken. Zo kun je zicht krijgen op een wereld die nu nauwelijks be kend is." Van Dijk vindt het geen bezwaar dat open vra gen als 'Wat mist u in Zee land?' ontbreken. „De en quête is zo compleet dat het antwoord op die vraag eruit is af te leiden. Daar ben ik van overtuigd." Anoniem Alle Zeeuwse gemeenten hebben medewerking ver leend aan het onderzoek. Door middel van een a-selec te steekproef hebben zij de 4800 adressen uit het bevol kingsregister gelicht. Bedoe ling is dat de vragenlijsten anoniem worden terugge stuurd. Uiterlijk 24 mei moe ten de formulieren binnen zijn (Van Dijk: „Helaas heb ben we verzuimd dat in de begeleidende brief te vermel den"), zodat Scoop deze zo mer met de resultaten kan komen. Dat zal meer zijn dan alleen een inventarisatie. Uit de gegevens worden conclu sies getrokken en Van Dijk verwacht zelfs wat aanbeve lingen. „Daar hebben we niet om gevraagd, maar Scoop kennende zullen ze niet nala ten ons aan te raden waar we nog eens goed naar zouden moeten kijken." De uitslag van het onderzoek is niet alleen van belang voor de provinciale en gemeente lijke overheid, ook culturele instanties kunnen hun voor deel ermee doen, denken Van Dijk en Jansen. „En natuur lij k zullen we, onder meer via Abdijnieuws, de resultaten aan de Zeeuwse bevolking presenteren." Kunstenaar Ko de Jonge liet zich inspireren door de stromen werknemers die naar de Schelde fietsen. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het is een onderzoek, niet door wetenschappers maar door kunste naars. Voor het project deEnergieVande- Stad, dat zondag begint in de Watertoren in Oost-Souburg, hebben tien kunstenaars op hun manier de energie van Vlissingen in beeld gebracht. Meer dan honderd andere kunstenaars uit verschillende disciplines en tal van plaatselijke ondernemers doen ook een duit in het zakje. „Een toegankelijkere tentoonstelling hebben we hier nooit ge had", zegt Leon Riekwell van het Buro Beel dende Kunst Vlissingen. „Voor iedereen in Vlissingen is hier iets te zien en te beleven." Als organisator van kunstmanifestaties peinst Riekwell voortdurend over nieuwe projecten. Niet alleen exposities waarbij kunstenaars van buiten in Vlissingen hun werk laten zien, maar ook activiteiten die Vlissingse kunstenaars en bewoners of be zoekers van de stad met elkaar in contact brengen. Onder het motto 'Openbare orde' zorgde hij er vier j aar geleden voor dat kun stenaars iets deden met blinde gevels in de stad. Graag had hij ook kunstenaars be trokken bij de herinrichting van het Vlis singse stadhuis (werktitel was: 'Interne or de'), maar om uiteenlopende redenen is daarvan niets gekomen. Dan maar een ander plan: deEnergieVande- Stad. „Ik woon inmiddels twintig jaar in Vlissingen", verklaart Riekwell„Vanaf het eerste moment heb ik het een klein-Rotter- dam gevonden, een stad met potentie, waar de mensen van aanpakken en bouwen we ten. Ik heb dat vertaald in energie. Vlissin gen heeft energie. Wat is die energie van de stad? Ik wilde een onderzoek daarnaar op poten zetten, maar dan vanuit mijn invals hoek, de beeldende kunst." Riekwell heeft in eerste instantie tien kun stenaars uitgenodigd wier werk getuigt van een sterke wil tot communicatie met het pu bliek. Het gaat om kunstenaars die in Vlis singen wonen of er (regelmatig) werken: Hans Bommeljé, Remco van den Bosch, Koos Dalstra, Loek Grootjans, Jan Haas, Bo de Jong, Ko de Jonge, Leo van Kampen, Bob Pingen en Eddy Quite. Wat Riekwell betreft moesten ze hun atelier uit en op onderzoek gaan in Vlissingen. Wat dat. heeft opgele verd is vanaf zondag in de Watertoren te zien. Van Kampen heeft fotoportretten ge maakt van 'energiedragers' in de stad, men sen die in Vlissingen iets in gang hebben gezet. Grootjans heeft huis aan huis een prijsvraag voor een slogan over Vlissingen verspreid. In cle Watertoren presenteert hij het resul taat en de winnaar komt in Van Kampens portrettengalerij te hangen. Van den Bosch heeft het 'weekendgevoel' van Vlissingers in foto's vastgelegd. Haas heeft de wanden van het waterreservoir voorzien van een schildering van golven en oren van klei die het geluid van de golven opvangen. De Jon ge heeft een installatie gewijd aan de stro men arbeiders die vroeger van en naar De Koninklijke Schelde fietsten. Om de 'crossover tussen doeners en denkers, kunstenaars en bevolking en professionals en amateurs' nog meer gestalte te geven, heeft Riekwell ruim honderd creatieve Vlis singers gevraagd een werk in te leveren ,Maak voor mij het mooiste wat je kunt ma ken, dan zorg ik voor de mooiste drager. Dat was mijn vraag." De burgemeester heeft een gedicht geschreven, een ambtenaar grond- ontwikkeling heeft zijn droomplan voor Vlissingen ontworpen, jonge ouders hebben de naam van hun pasgeboren kind op pane len geschreven en popmuzikanten komen zondagmiddag de opening opluisteren. Om alle werken - onder meer video's, schilderij en en teksten - te kunnen tonen, heeft Riekwell cle entree van de Watertoren com pleet verbouwd. En deEnergieVandeStcid blijft niet tot de Watertoren beperkt. Zo heeft de Tattooshop een speciale tatoeage ontworpen van de energie van Vlissingen en serveren koks van diverse restaurants een speciaal nagerecht. Riekwell „Tijdens de tentoonstellingspe riode blijven we dingen toevoegen/Het is een olievlek die groter en groter wordt." Expositie: deEnergieVcindeStad, van 28 april t/m 23 juni in de Watertoren in Oost- Souburg, open do t/m zo van 12-17 uur. Feestelijke opening zondag om 16 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Aan het andere front beschoten Syrische troepen vanaf de Go- lanhoogte met vaste regelmaat Israëlische kibboetsiem. Jorda nië, de bestuurder van Oost Je ruzalem verbood de joden toe gang tot de klaagmuur. De drie nabuurlanden hadden één doel stelling gemeen, namelijk ver nietiging van de staat Israël. Voor het joodse volk was oorlog onvermijdelijk. Een oorlog, niet om te winnen of te verliezen maar om het naakte bestaan té redden. Door in de media de oorzaak van de bezetting te ver zwijgen ontstaat een vorm van desinformatie die Israël - zeer ten onrechte - brandmerkt als agressor. J.P.Jasperse Paauivenburgweg 35 Vlissingen Het optreden van mevrouw Ne telenbos is als minister volledig mislukt. Van al haar plannen is niets terechtgekomen. Dat kan gebeuren. Minister zijn is geen lolletje. Ze heeft er echter zelf voor gekozen. Nu blijkt dus dat er al afgesproken was om haar een mooie nieuwe prestigieuze baan aan te bieden: Commissa ris van de Koningin. De betref fende provincie heeft haar ge weigerd. Ik vraag mij af of hier nu sprake is van vriendjespoli tiek. Met andere woorden, als je eenmaal in het hoge circuit zit, zit je gebakken of je nu je best hebt gedaan of niet. Geruisloos verdwenen ministers en de men sen vlak daaronder krijgen ge weldige banen aangeboden en als dat niet lukt is er nog altijd de Eerste Kamer, waar je zelfs na je riante pensioen nog een aardige cent kunt bijverdienen, zonder dat je er veel voor hoeft te doen. Niemand heeft ooit uit gelegd waar deze Kamer voor dient, behalve voor het opvan gen van oud-staatslieden, oud professoren enzovoort. Mis^ schien is het goed als deze dure geldverspilling eens opgeheven wordt. Wel jammer voor me vrouw Netelenbos natuurlijk. A. van de Berge Arnelaan 31 Middelburg De 'Bezette gebieden' worden in de berichtgeving over het Mid den Oosten vrijwel dagelijks ge noemd. Opvallend genoeg wordt als regel met geen woord gerept hoe de 'Bezette gebieden' in 1967 zijn ontstaan. Het lijkt wel of de jongste historie van de joodse staat totaal is vergeten. Een kort resumé van gebeurte nissen die in 1967 tot bezetting hebben geleid: Het was Nasser, toentertijd president van Egyp te, die op 22 mei 1967 de Golf van Akaba blokkeerde. De Isra ëlische plaats Eilat, die voor 90 procent Isi'aëls vitale olievoor ziening verzorgde, werd voor het scheepvaartverkeer onbe reikbaar. Ook raakte Isi'aël hier door zijn enige vei'binding te water met de Rode Zee kwijt. Bovendien sommeerde Nasser de veiligheidstroepen van de VN, die als bufferzone gelegerd waren in de Sinaïwoestijn, te rug te trekken. Oe Thant, toen malig Secx-etaris Generaal van de VN, voldeed ogenblikkelijk aan dit bevel, waardoor Nasser vrij spel kreeg Isx-aël aan te val len. De Sinaïwoestijn stx'oomde vol met infanterie- en pantser divisies die zich klaarmaakten voor de laatste 'afrekening'. 'Einde extraatjes minima dreigt' (PZC, 20-4). Om in de eex'ste levensbehoeften te voor zien ontvangen bijstandsge rechtigden een uitkering die onvoldoende is om een mens waardig bestaan te leiden. Ge meenten springen dan bij om via deze zogenaamde 'extx-aatjes' de gaten op te vullen die de rijksoverheid bewust schept. De ene gemeente heeft meer sociaal gevoel dan de andere, maar dit houdt niet in dat de rijksover heid straks moet kunnen beslis sen welke gx'oepen in aanmer king kunnen komen voor een aanvulling op dit minimale mi nimum. De bevoegdheden van de gemeenten komen dan weer in rijkshanden, met alle gevol gen voor de minima. De SER is van mening dat de gemeenten moeten stoppen met steun- maatregelen, zoals kwijtschel ding. Als de uitkering van de bijstand nu eens echt tot een menswaardig niveau zou wor den verhoogd, dan zouden deze zogenaamde extraatjes niet meer nodig zijn. Maar wie neemt het initiatief hiervoor. De Pax-tij van de Arbeid? Kok heeft al eerder gezegd dat zij haar 'so cialistische veren heeft a:"_ schud'. Een kip zonder veren staat in haar blote kont. Dit blijkt ook nu weer. Het 'kabinet is gevallen'. Het was een paars stinkei. Nou en? Het volgende kabinet zal ook wel regeren over de hoofden heen van de kiezers. Ten dienste van het kapitaal. De bijstandsgerechtigden vormen slechts een hinderlijke groep, die een leefbaar leven willen. Meer niet. Helaas, die past niet in de kraam van de VVD, het CDA, de PvdA en meer van dit soort partijen die de democratie hoog in hun vaandel zeggen te hebben. Jan Gisolf Stationsstraat 5 Oudelande door Claudia Sondervan GOES - De kraamzorg in Ne derland komt onder druk. Door personeelstekorten krijgen vrouwen in de grote steden een kwart minder kraamzorg dan in overig Nederland. Bijna de helft van de vrouwen krijgt minder uren kraamzorg dan afgespro ken. Vooral allochtone vrou wen: zij krijgen gemiddeld twintig uur minder kraamzorg dan Nederlandse vrouwen. Dat blijkt uit een onderzoek dat TNO deed voor het ministex-ie van Volksgezondheid. De zelf redzaamheid van vrouwen na het kraambed hangt sterk sa men met het aantal uren kraam zorg die zij krijgen, concludeert TNO. De tevredenheid over de zorg onder de kraamvrouwen is desondanks groot: 97 procent van de ondervx-aagde vrouwen vindt hun kraamverzorgende aanbevelenswaardig. Milder De Zeeuwse situatie is veel mil der, stelt directeur T. de Jong van de Provinciale Kraamzorg Entadministratie in Goes. Gemiddeld krijgen Zeeuwse vrouwen 52 uur kraamzorg. De provincie kent geen tekort aan kraamverzorgenden, maar over de toekomst is De Jong minder gerust. De verpleegopleidingen trek ken minder leerlingen aan. Daarentegen is binnen de ver pleging kraamzorg een populai re optie, beaamt De Jong, die bij de onderzoekscommissie van het ministerie betrokken was. De Jong legt de ooi'zaak bij on bekendheid met de dienstverle ning in Nederland. „Vaak zijn allochtone families niet bekend met het fenomeen. Het past soms niet in hun traditie. Het is één van de oorzaken van de ho gere kinderstex'fte in die groep. Voorlichting moet daar veran dering in brengen. Ik geloof wel dat die voorlichting in Zeeland goed loopt via huisartsen en verloskundigen Bij eenderde van de bevallingen komt de kraamverzorgster pas naderhand. In Zeeland is zelfs bij veertig procent van de beval lingen geen kraamverzorgende aanwezig, schat De Jong. Na een melding is in Zeeland een kraamverzorgster binnen een half uur ter plaatse. „Men sen bellen de kraamverzorgen de vaak pas op het laatste mo ment, omdat de uren van de bevalling van de kraamzorgu ren worden afgetrokken. TNO en ook de Landelijke Ver- niging voor Thuiszorg (LVT) be pleiten dat te veranderen. Voor verloskundigen en huisartsen is de kraamverzorgende een wel kome beroepshulp. De verzor genden zelf maken de beval ling graag mee. Het schept een band met het gezin dat je ver zorgt." Advertentie ANTIEKHANDEL DE PAGTER Herenstraat 9 Segeersstraat 8 Middelburg 0118-634133 NIEUWE PARTIJ TEAKHOUTEN TUINMEUBELEN (diverse tafels, stoelen, banken en loungers) UITVERKOOPPRIJZKN Greenpeace voert actie bij de Balabanl inderdaad oor en oog voor. Maar ver der dan planologische duurzaamheid zijn we nog niet gekomen. De stap naar scherpe afspraken over welke schepen je vanwege de lading wel of niet toelaat, is nooit gezet." Dat is ook lastig, beseft hij. „Keuzes maken doet soms pijn. Je zou bijvoorbeeld moeten besluiten bepaalde activiteiten niet meer toe te staan." Duurzaamheid staat op gespannen voet met economie. J. van den Broek van Greenpeace begrijpt dat ook wel. „De haveneconomie moet blijven draaien. In het ideale geval zeggen ha vens: alles met een luchtje moeten we niet. Maar zo is de praktijk niet. Het zal dus laveren worden om tot goede afspraken te komen. Een algemene grens is nauwelijks te trekken, je zult het steeds van geval tot geval moeten bekijken. Nu ging het om hout, de volgende keer om een ander product." Een grens is überhaupt niet te trek ken, meent Biminooge. Een haven schap is helemaal niet gerechtigd schepen de toegang te weigeren. „In stanties als douane en Rijkswater staat zien ex-op toe dat transpoxten binnen de regeltjes blijven. Als dat zo is, kunnen wij schepen met- tegenhou den. Ik heb er zelf wel opvattingen over, maar daar gaat het nu niet om. Wij mogen het gewoon niet." Bruinooge wijst medeverantwoorde lijkheid voor illegale praktijken zoals de verboden houtkap in de Amazone dan ook van de hand. „Wij doen als haven geen zaken met die bedrijven. Dat doen de bedxdjvenin onze haven." Zij zijn de klanten, zij kunnen beslui ten dat hout niet meer te kopen en dan houdt cle illegale houtkap vanzelf op, redeneexlhij. Voelsprieten Van Mierlo van de ZMF vindt deson danks dat het havenschap een mox'ele rol kan vervullen. „Een uitspraak doen over wat je wel of niet duldt in je haven bijvoox'beeld. Zeeland Sea ports moet haar voelspx-ieten goed ge bruiken en erkennen dat import van fout hout niet kan." Zij hoeft dat niet alleen te doen, merkt hij op. „Doe dat samen met andere ha vens in de regio, anders verschuif je het probleem. Havens maken toch al steeds meer onderlinge afspraken, daar kun je dit element in meenemen Gi-eenpeace-woordvoerder Van den Broek zou het appi'eciëren als Zeeland foto Lex de Meester Seaports daarin het vooxdouw zou willen nemen. „Want iemand moet de eerste zijn. Geef het goede voorbeeld, in de hoop dat je de andere op sleep touw neemt." Bi'uinooge staat niet onwelwillend te genover zo'n discussie, maar blijft er bij dat hij als havenschapsvooi'zitter maar één echte verantwoordelijkheid draagt: de veiligheid in de haven. Dat was ook de reden voor het koi't geding tegen Gi-eenpeace, benadrukt hij. „Er zijn trossen losgekapt, het schip raak te op drift. Terwijl er regelmatig bin- nenvaarttankers met lpg door de ha ven varen. Als er een ongeluk gebeurt, •zijn wij als havenschap verantwoor delijk. Ons enige wapen om de veilig heid te garanderen, is een kort geding. „Ik tolereer geen enkel risico. Van Greenpeace niet, van niemand." door Maurits Sep Een haven die schepen met illegaal gekapt hout binnenlaat, is ook een beetje verantwoordelijk voor die ille gale praktijk. Vindt Greenpeace. On zin, moppert voorzitter D. Bruinooge van havenschap Zeeland Seaports. „Wij mogen geen schepen weigeren als ze over de juiste papieren beschik ken. In Europa geldt een vrij verkeer van personen én goederen." De komst van een schip met fout hout was voor Greenpeace aanleiding actie te voeren in de haven van Vlissingen. Het havenschap spande een koxl ge ding aan en eiste zowel een onmiddel lijke beëindiging van de actie als een actieverbod voor een heel jaar. Want dezelfde rederij stuurt tien schepen met hout per jaar naar Vlissingen. De Statenfractie van Gi'oenLinks is vex'bolgen over de reactie van Zeeland Seaports. Als semi-ovei'heidsinstel- ling is zij gehouden aan het beleid van de provincie en dat stx'eeft naar duur zaamheid. Net als Greenpeace. Een kort geding tegen de milieuorganisa tie is dus onbegrijpelijk, vindt de par tij. GroenLinks pleit daarom voor een gedragslijn tussen de px'ovincie, het havenschap. Gx-eenpeace en de Zeeuwse Milieufederatie. Die moet recht doen aan de opvattingen van de provincie over duurzaamheid. „Het havenschap houdt al rekening met duurzaamheid", reageert voor zitter Bruinooge. Hij wijst onder meer op de inxichting van de haventerx-ei- nen en de verwerking van afvalstof fen, waarbij de bedrijven in het ha vengebied samenwex'ken. Ook bij het aantx-ekken van nieuwe bedrijven wordt het duurzaamheidskarakter van die ondernemers beoordeeld. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) waardeert die inspanningen, zegt woordvoerder T. van Mierlo. „Wij hebben daar altijd voor gepleit en er is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38