'Brandweer niet goed toegerust Gimbrère Verpleeghuis biedt stagiaires bed aan LSD ontevreden over informatie over azc WEil Lekker meetrommelen in De Meerpaal Raad schort besluit uitbreiding wijk Noorderpolder op Veerhoek kiest voor praktische aanpak fietspad Vroon weg Bij calamiteiten op water schiet hulpverlening tekort Onderzoek verkeersstromen op Walcheren Scholiere uit Kapelle wint internationale schrijfwedstrijd SPORTIEF LINNEN COMBI-THEMA zeeuwse almanak Keuze rioorWout Bareman TERNEUZEN - De hulpverle ning bij calamiteiten op de Zeeuwse wateren schiet tekort. I De regionale brandweer is voor een belangrijk deel afhankelijk van de inzetbaarheid van vaar- I lnigen van Rijkswaterstaat en I de waterpolitie én van de ber- jringsbedi'ijven. De brandweer I beschikt wel over speciale blus- units en voorraadcontainers voor hulpverlening op het wa- icr, maar niet over vaartuigen om die blusmiddelen naar de plaats van de calamiteit te ver- voeren. De blusunits staan op de wal in Vlissingen en Terneuzen. Voor het transport kan de regio brandweer een beroep doen op het vaarwegmarkeringsschip Frans Naerebout met Vlissin gen als thuisbasis. Plaatsver vangend regiocommandant L. Sandee: „Maar op het moment dat de Naerebout niet beschik baar is, zijn er niet direct alter natieven voorhanden. In het re cente verleden zijn wel afspraken gemaakt met de ber gingsbedrijven over de inzet baarheid van sleepboten met een blusinstallatie aan boord, maar het aantal slepers op met name de Westerschelde is de laatste jaren sterk gedaald. Door de komst van de walradar- keten is de scheepvaart veel vei- j liger geworden en daardoor is het aantal sleepboten terugge- I VLISSINGEN - Het Water- j schap Zeeuwse Eilanden heeft gisteren een kentekenonder- I zoek gehouden in het gebied tussen Vlissingen, Dishoek, Koudekerke, Biggekerke en I Zoutelande. Het schap wil meer i weten over de verkeersstromen. lopen." In Zeeland is alleen de hulpverlening op het Schelde- Rijnkanaal sluitend geregeld. De West-Brabantse gemeenten en Tholen hebben daar een zo genaamde waakvlamovereen komst gesloten met een ber gingsbedrijf, dat permanent bo ten beschikbaar houdt voor hulpverlening. Voor de overige Zeeuwse wateren is - los van de afspraken over de inzetbaar heid van de Naerebout - niets geregeld. Sandee: „Dat is na tuurlijk een verre van ideale si tuatie. In de praktijk komt het er op neer dat we voor de hulp verlening op de wal over prima materieel beschikken, maar dat de inzetbaarheid ophoudt waar het water begint. Op het water zijn we volledig afhankelijk van derden." Inventarisatie De situatie wordt momenteel in kaart gebracht. Aan de hand van die inventarisatie wordt een aantal oplossingen geformu leerd. Sandee: „Er zijn verschil lende mogelijkheden. We kun nen waakvlamovereenkomsten sluiten met de bergers, maar dat is peperduur. We kunnen af spraken maken over beschik baarheid van sleepboten, maar we kunnen ook kiezen voor de aanschaf van eigen blusboten." Het is nog onduidelijk wanneer over de definitieve aanpak kno pen worden doorgehakt. Vol gens Sandee wordt de regio brandweer momenteel met zóveel zaken tegelijk gecon fronteerd dat er prioriteiten moeten worden gesteld. „Die in ventarisatie heeft onze aan dacht, maar we moeten het wel tussen de bedrijven door doen." Wordt gekozen voor de aan schaf van blusboten, dan is fi nanciële steun van het ministe rie van Binnenlandse Zaken onmisbaar. Sandee: „Maar aan gezien de veiligheid bi] het mi nisterie hoog in het vaandel staat, is het aannemelijk dat Den Haag - zoals dat ook in an dere regio's is gebeurd - die steun verstrekt." Jeska, Sabine. Pauliena en Dasy proberen onder het oog van Arcus-directeur A. Schouw het verzorgingsbed uit dat ze ten behoeve van de praktijkles op school hebben gekregen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Twaalf weken lang togen ze elke donderdag ochtend naar verpleeghuis Cornelia in Zierikzee om als stagiaires van het voortgezet middelbaar beroepsondewijs (vmbo) praktijkervaring op te doen voor hun opleiding in de sector zorg en welzijn. Deze vier leerlingen van Scho- lengroep Pontes locatie Pieter Zeeman kregen gisteren aan het het einde van hun stage als ge schenk voor hun school een ver zorgingsbed aangeboden. „De arbeidsmarkt in de zorg sector is ontzettend krap. Er stromen relatief maar weinig jongeren in. Ze maken vaak al op jonge leeftijd een keuze in een bepaalde beroepsrichting, dus moeten wij er ook vroeg bi] zijn hen te interesseren voor de zorgverlening", zegt directeur A. Schouw van zorgkoepel Ar- cus en verpleeghuis Cornelia. In dat kader leek het hem een aar dig idee de vier leerlingen aan het einde van hun stage een ver zorgingsbed aan te bieden. Het zal tijdens de lessen op school van pas komen bij de praktijk lessen. Schouw wil de vmbo-leerlingen graag stageplaatsen bieden, al vergt dat weieens een nog grote re belasting van de vaste mede werkers. Naast hun reguliere taken in de verzorging en ver pleging, krijgen zij dan immers ook nog te maken met de bege leiding van stagiaires. Volgens Schouw dienen daarin goede af wegingen te worden gemaakt. De twee docentes verzorging L Herschlé en J. van Oeveren zijn blij met de ruimte die de ver schillende Arcuslocaties de sta giaires bieden. Naast de vier in het verpleeghuis, hebben enkele leerlingen in de zorgcentra Duinoord in Burgh-Haamstede en Borrendamme in Zierikzee stage gelopen. „De opleiding schrijft nog een tweede stage voor die de leerling in een breder verband kan invullen", zégt Herschlé. Als voorbeelden noemt zij centra voor sociaal- cultureel werk en peuterspeel zalen. ZIERIKZEE - De fractie Leef baar Schouwen-Duiveland (LSD) vindt dat het college in gebreke is gebleven in de com municatie over de contractver lenging van het asielzoekers centrum in Burgh-Haamstede. In de vragenronde van de ge meenteraad riep LSD-raadslid B. Steur burgemeester Assel- bergs gisteren op dat punt ter verantwoording. Steur vond het vervelend dat het college heeft nagelaten publiek te maken dat in het AZC de komende vijf jaar vijftien extra mensen zullen worden opgevangen, waarmee het totaal op 290 asielzoekers wordt gebracht. De uitbreiding kwam deze week ter sprake tij- Advertentie In verband met KONINGINNEDAG zijn de winkels in de binnenstad van Middelburg 29 april OPEN vanaf 11 uur. Dinsdag (Koninginnedag) de hele dag GESLOTEN Ver. Ond. Middelburg dens de reguliere dorpsraadver gadering. Asselbergs erkende dat de bevolking op dit punt be ter had moeten worden geïnfor meerd. Wel voegde hij daaraan toe dat de dorpsraad eerder al schriftelijk was ingelicht over de geplande capaciteitsuitbrei ding van het AZC. De contract verlenging komt bovendien nog aan de orde in de gemeenteraad. GOES - Marina Polderman uit Kapelle heeft de hoofdprijs ge wonnen van het Concours Eu- ropéen, de internationale schrijfwedstrijd in de Franse taal die de Alliance Fran^aise uit Parijs ieder jaar houdt. De winnares mag een week naar Parijs. Marina Polderman zit op het Buys Ballotcollege, in de zesde klas van het VWO. In totaal wa ren er 429 Nederlandse deelne mers van wie 30 nominaties. De leerlingen konden kiezen voor het schrijven van een brief of een opstel. Marina Polder man schreef een brief aan de universiteit in Bordeaux, waar in ze aangaf waarom ze zo graag die plaats een studie Frans wil de volgen. Advertentie Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GOES MIDDtl.Hl.iKG OOSTBURG RÏ.NIiSSE ZIERIKZU De vestigingen van WEA Zeeland zijn op maandag 29 april a.s. gesloten. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS) Leerlingen van obs De Meerpaal maakten gisteren kennis met Afrikaanse instrumenten. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BRUINISSE - Het gebeurt niet elke dag dat er bij openbare ba sisschool De Meerpaal in Brui- nisse exotisch tromgeroffel door de gangen klinkt en dat er maïs- bier en bananenbier te koop is. Gisteren was dat wel het geval, maar toen was er dan ook spra ke van een bijzonder evene ment. Het betrof een actie voor een school in Mombasa in Kenia in combinatie met de afsluiting van het schoolproject Reizen door Afrika. Leerkracht Els de Zeeuw haal de de afgelopen j aren met mede werking van De Meerpaal al flinke bedragen binnen voor haar stichting Elimu. Dat woord betekent 'onderwijs' in het Swahili. De Zeeuw bracht in 1998 tijdens een reis door Kenia min of meer bij toeval een be zoek aan de Ziwala Ng'ombe Primary School in Mombasa. Zij schaamde zich bijna voor de luxe die zij bij het onderwijs in het Westen gewend is. „Op die school daar was een tekort aan de meest essentiële zaken als stoeltjes, tafeltjes, schriften en pennen. Ik heb toen spontaan beloofd geld te gaan inzamelen voor verbetering van die situa tie", zegt De Zeeuw. Zij heeft woord gehouden. Die school in Mombasa heeft twee extra lokalen, met cement be streken muren, geëgaliseerde vloeren, een septic tank voor het sanitair, meubelen en school- middelen gekregen. De Zeeuw dankt dat vooral aan de sponta ne medewerking die zij van veel kanten kreeg bij de diverse ac ties. Kort geleden bracht een bloem bollenverkoop nog tweedui zend euro op. Het bedrag wordt Advertentie kleuren: wit, zwart, bleu, bruin, naturel "LES AMIES" BLAZERJASJES, BLOUSES, ROKKEN, PANTALONS, BERMUDA'S ÏO.- KORTING P/STUK LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG waarschijnlijk verdubbeld door het Nederlands Centrum Duur zame Ontwikkeling. Stichting Elimu gaat zich nu richten op voorzieningen voor een tweede school in Mombasa. Project In het kader van het project Rei zen door Afrika hielden alle tweehonderd leerlingen van De Meerpaal zich de afgelopen we ken bezig met de verschillende culturen in dit werelddeel. Zij maakten tal van werkstukken, die gisteren tijdens een bonte markt te koop werden aangebo den. Tijdens de slotmanifestatie verzorgde het Intercultureel Muzisch Centrum uit Nijmegen voor alle kinderen workshops muziekinstrumenten maken en bespelen van Afrikaanse instru menten. Verder waren er info- stands van de Wereldwinkel, Unicef, Amnesty International en het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. De feest avond in Afrikaanse stijl werd geopend door de muziekgroep Tak'n Djola. Daarna lieten de scholieren horen wat ze zelf tij dens de muziekworkshops had den geleerd. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 11 1844 - 1998 schouwen-duiveland vrijdag 26 april 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De bouw van een beeldbepalend appartementen complex in de nieuwbouwwijk Noorderpolder is voorlopig van de baan. Het collegevoorstel werd gisteren door een ruime meerderheid van de gemeente raad van de agenda afgevoerd. De opschorting van de besluit vorming kwam tot stand op ini tiatief van Leefbaar Schouwen- Duiveland (LSD) en naar aan leiding van bezwaren van omwonenden. Beide partijen hebben zelf alternatieven ont wikkeld voor bebouwing aan de geplande vijver in de nieuw bouwwijk. LSD wist zich al voor aanvang van de vergade ring verzekerd van de steun van GroenLinks, ChristenUnie, SGP en coalitiepartij CDA. Na een korte schorsing stemden ook de WD, PvdA en Alert noodgedwongen in met uitstel van de besluitvorming. PvdA-fractievoorzitter W. Ren den kon evenwel niet nalaten een sneer uit te delen over de door LSD gekozen marsroute. Waarom niet al bij de laatste commissievergadering de alter natieve ontwerpen gepresen teerd, zodat nu daadwerkelijk knopen zouden kunnen worden doorgehakt, merkte hij op. Uit stel van de besluitvorming bete kent weer twee maanden ver traging, aldus Renden. Het plan werd in februari ook al doorgeschoven na bezwaren over de toen nog geprojecteerde twee woontorens. Daarop kwam het college met een ander model, dat uitgaat van een vier tal losstaande appartementen- blokken langs de Emil Sand- strömweg. Nog steeds foeilelijk, oordeelde een vertegenwoordi ging van honderd belangheb benden gisteren voorafgaand aan de beraadslaging. Woordvoerder M. Pon liet er geen misverstand over bestaan dat de gemeenteraad er goed aan doet zich op dat punt nog eens achter de oren te krabben. Demissionair wethouder ruim telijke ordening C. Veerhoek (WD) werd van die zijde verwe ten zijn plannetjes er nog snel even door te willen drukken. Wordt vastgehouden aan de bouw van het complex als 'pla nologische blikvanger' van de nieuwe wijk noordelijk van Zie rikzee, dan roept de gemeente gegarandeerd een tijdrovende juridische tweestrijd over zich af. Schrapt de raad de omstre den dertig appartementen, dan staat ook wat de omwonenden betreft niets de verdere uitbrei ding meer in de weg. Het mas- terplan Noorderpolder (waarin de hoofdstructuur van de wijk is ingevuld) werd vorige maand wel aangenomen door de raad, met uitzondering van de invul ling van de waterrand. De komende twee maanden worden benut om nader met de omwonenden van gedachten te wisselen over het ontwerp. Bin nen die context wordt ook geke ken naar het alternatief van LSD. De fractie van P. Berre- voets-Ringelberg wil de appar tementencomplexen vervangen door dertig huizen die aan een dijk in de lengte van de vijver (dus niet langer op de kop) deels in het water komen te staan. Nederlaag Daarnaast wil LSD ook het zicht vanaf de Kadeweg vrij houden. In juni komt het college met een al dan niet aangepast voorstel. Veerhoek kreeg van de raad niet de gelegenheid zijn vi sie te geven op het planonder deel en leed daarmee in zijn laatste vergadering als wethou der een gevoelige nederlaag. De gemeenteraad stemde wel una niem in met de Structuurvisie Zierikzee. WD-fractievoorzit- ter A. Verseput tekende aan dat de nieuwe coalitie bebouwing van de centrumschil wil tempe ren, waarmee wordt afgestapt van de parelsnoergedachte van partijgenoot Veerhoek. Daar mee wordt enigszins tegemoet gekomen aan bezwaren van de vereniging Stad en Lande. door Ali Pankow KERKWERVE - De plannen tot sloop van de Vroonweg tussen Renesse en Burgh-Haamstede na de aanleg van de Recreatie- verdeelweg (RVW) en de aanleg van een fietspad in de plaats van de Vroonweg houden de gemoe deren al geruime tijd bezig. Vooral het voorgestelde tracé voorhet fietspad stuit bij de om wonenden op grote bezwaren. Wethouder C. Veerhoek advi seert de bestaande route voor dat fietspad te handhaven. Hij kwam daar gistermiddag plotseling mee op de proppen in de vergadering van de Gebieds- commissie Schouwen-West bij de behandeling van het concept voor de eerste uitvoeringsmo dule (EM) voor dit herinrich- tingsgebied. Volgens hem wor den door het bestaande traject te handhaven gigantisch veel problemen en oponthoud voor komen. „Ik dacht laat ik bij die laatste vergadering nou eens praktisch zijn", zegt Veerhoek. De verte genwoordiging binnen de Ge- biedscommissie was gisteren een van zijn laatste taken als wethouder van de gemeente Schouwen-Duiveland. Veer hoek is goed op de hoogte van de bezwaren tegen het nieuw aan te leggen fietspad van diverse omwonenden en van de cara- vanbezitters in het gebiedje d'Alve Mane. Zij vrezen vooral aantasting van hun privacy, verstoring van de rust en waar devermindering van hun bezit als er straks een fietspad vlak langs hun percelen loopt. Een ander argument is dat er be- stemmingsplanmatig niet veel behoeft te gebeuren als het be staande tracé voor het fietspad wordt gehandhaafd, terwijl er voor de voorgestelde omlegging vergunning in het kader van de Natuurbeschermingswet nodig is. Voorzitter A. de Haan van de Gebiedscommissie gaf aan dat de Dienst Landelijk Gebied (DLG) in de volgende vergade ring met een advies zal komen over het betreffende tracé. Daarin wordt rekening gehou den met de inspraak vanuit de betrokkenen in het gebied. Vanaf de publieke tribune kwam tijdens deze vergadering de hartekreet de Vroonweg toch vooral niet te slopen voordat er verkeersbeperkende maatrege len aan de Hogezoom zijn ge troffen. Volgens de inspreker is dat nu al een zeer druk bereden weg met veel vrachtverkeer. Hij voorziet dat die druk alleen maar toeneemt nadat de Vroon weg zal zijn gesloopt. Veerhoek omarmde die opmer king. Volgens hem moet de aan passing van de Hogezoom in derdaad worden toegevoegd aan de voorwaarden die gelden voor het amoveren van de Vroonweg. De andere eisen die daarvoor gelden zijn de aanleg van het zuidelijk deel van de re- creatieverdeelweg en zicht op de realisatie van het noordelijk tracé richting Scharendijke in clusief de rondweg rond deze kern. Die Goesenaar staat elk voorjaar weer voor dezelfde keuze: tuin of conditie. Hij brengt met veel genoegen de tuin op orde en stapt even graag op zijn racefiets om een rondje van enkele tientallen kilometers door het lente landschap te rijden. Voor bei de activiteiten geldt echter één voorwaarde: het moet wel mooi weer zijn. En dat is meestal niet in die mate be schikbaar dat zowel de tuin als de conditie op een bevre digende manier zijn te onder houden. Zo strijden de mooi-weer- tuinier en de mooi-weer- fietser elk jaar om voorrang. Deze keer is de keus op de tuin gevallen. Dat gebeurde na een moment van zelfin- spectie voor de badkamer- spiegel. Hij bezag zijn ietwat uitgezakte gestalte en con cludeerde: geen beginnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37