Watersport mort over Veerse Meer PZCb 14 varen wel bij meer dynamiek de Grutto Ben je moeder of wil je moeder worden? PZC Voorzieningenniveau holt achteruit door financiële problemen DcltciWcltCrCIl ©YAMAHA i GebruiKsaanujijzinQ uoor een proefrit Actie tegen zwartvissen Stop dan met roken! Pagina's vol Kruiningse nostalgie HEEP 1oo i onrvo on 40 Jaar Amnesty International en nog steeds worden de meest elementaire mensenrechten geschonden. Dagelijks en wereldwijd. Geen reden voor een feestje dus. Maar ook geen reden om bij de pakken neer te zitten. In de afgelopen jaren hebben we ontegenzeglijk veel bereikt. We hebben onschuldiger! vrij gekregen. Martelingen werden voorkomen. Schenders van mensenrechten zijn op hun daden aangesproken: Dat kon dankzij mensen die protestbrieven schreven. Tegenwoordig doen we dat ook met andere middelen. Onze SMS- en e-mailacties laten zien dat we ongekend snél en effectief kunnen reageren Via het Wereld Wijde Web kunnen we mensen over de hele wereld informeren en mobiliseren. En u kunt via onze internetsite meteen lid worden. En via de bon natuurlijk. Want hoe hard wij ook strijden, ons werk is nog niet gedaan. Nu bent u aan zet. 020-626 44 36 giro 454000 w Ik steun Amnesty International mei een bedrag van per jaar kwartaal maand van rekeningnummer.., Als lid wordt u geregeld geïnformeerd over het werk van Amnesty International De jaarlijkse bijdrage voor leden is f 62,50/€28.50 Méér is natuurli|k veer welkom. Is dit bedrag een problcim voor u. dan kunt u ook minder geven (lot ec-n minimum van I 22,00/€10). Jongeren tot 19 jaar betalen 17.50/€8 naam/voorlettersm/v straal - postcode! telefoonnummer geboortedatum datum: handtekening: 0US0 441 AMNESTY International Support our fight for human rights vrijdag 26 april 2002 door Rinus Antonisse BERGEN OP ZOOM - In de Del ta moet de strikte scheiding tus sen zout en zoet en tussen gebie den met en zonder getij worden opgeheven. Méér dynamiek is nodig om de Deltawateren ge zonder te maken. Dit uitgangs punt hoort voorop te staan in de toekomstvisie Delta InZicht. Deze voorkeur kwam nadruk kelijk naar voren tijdens een donderdag in Bergen op Zoom gehouden bijeenkomst over het project Delta InZicht. De nieu we kansen voor een duurzame Delta liggen vooral in een ver zouting van en een getijbewe ging op het Volkerak/Zoom meer. Dat kan door in de Philipsdam en Oesterdam twee zijdige doorlaatmiddelen te maken. Het wordt dan mogelijk zoet water uit de grote rivieren via het Hollands Diep op het Vol kerak/Zoommeer te laten stro men en dat weer de Oosterschel- de in te laten. Er ontstaat in de zeearm net als vroeger een waardevolle zout-zoet-over- gang. Omgekeerd kan zout water uit de Oosterschelde naar het Vol kerak/Zoommeer. Op dat rand meer ontstaat getij en eveneens een zout-zoet-overgang. De slechte waterkwaliteit van het Volkerak/Zoommeer (plaag van blauwalgen) verbetert er zeer door. Verzilting Uitvoering van dit plan heeft gevolgen voor de beschikbaar heid van zoet water voor de landbouw, dat nu nog uit de randmeren gehaald kan wor den. Ook kan verzilting opdrin gen. Daar moet niet overdreven zwaar aan getild worden, bleek tijdens de bijeenkomst. „Hoe ernstig is dat allemaal? Kunnen de boeren geen bieten meer te len?", werd opgemerkt. R. van Oers van het hoogheemraad schap West-Brabant maakte duidelijk dat er nieuwe moge lijkheden zijn, zoals aanvoer van Maaswater en aanleg van j opslagbekkens. Alleen voor het gebied tussen I Nieuw-Vossemeer en Bergen op Zoom en voor Tholen ligt dat wat lastiger. „Daar moet je an- dere oplossingen voor zoeken." Vertegenwoordigers van de ge meente Bergen op Zoom zagen in verzouting van de randmeren louter voordelen. Het past ook prima in de toekomstvisie voor de gemeente, die ervan uitgaat dat de stad weer aan zee komt te liggen. Mogelijk kan ook het verzoetende Markiezaatsmeer, waar problemen dreigen, profi- I teren van verzouting. Wel werd I onderstreept dat de capaciteit I van de Bergse Diepsluis in de Oesterdam aanzienlijk vergroot moet worden. Overschelde Het idee om een verbinding tus- sen Wester- en Oosterschelde te I maken - de zogeheten Over- I schelde - kreeg niet veel bijval. I In dit verband beklemtoonde voorzitter J. Lilipaly van het i Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde, dat uiterst be hoedzaam omgegaan moet wor- den met ingrepen. Onder geert beding mag vervuild water in schone bekkens terecht komen, I stelde hij. „Als je het evenwicht in de Oosterschelde verstoort, dan krijg je grote problemen, I onder meer voor de visserijgaf Lilipaly aan. Hij pleitte voor ge- degen onderzoek. A. Boogerd van Rijkswaterstaat Zeeland vroeg aandacht voor I het idee om in plaats van hogere I zeeweringen te zorgen voor bre- de voor- en achterlanden. Het voorland kalmeert de golfhoog- j ten en in het achterland kan overslaand water worden opge- i vangen. Ze vond dat bij de inrichting van het gebied tussen de zeewe ring en de tweede waterkering niet alleen aan natuur gedacht moet worden. Boogerd noemde aanleg van een drijvend recrea- j tiepark als andere mogelijk heid. Help mee en stort nu uw bijdrage op giro 65 65 00 Vogelbescherming t.n.v. Vogelbescherming Neder land o.v.v. Grutto. V. Yamaha staat voor innovatie, emotie en uitdaging. Woorden die pas gaan leven als je op een motor van Yamaha stapt. Dan voel je pas wat gas geven met je doet. Je voelt de adrenaline door je bloed stromen en weet wat het is om één met de machine te zijn. Maar goed, het blijven nog steeds woorden. Voor het echte gevoel ga je naar de Yamaha-dealer bij jou in de buurt. MotoPort Goes Nobelweg 4, 4462 GK GOES, Telefoon. 0113 - 231 640 Openingstijden: Di - vrij 08.30 uur tot 18.00 uur, do koopavond en za 08.30 uur tot 17.00 uur tfoor Jacques Cats YLISSINGEN - Watersporters klagen steen en been over het sterk gedaalde voorzieningen- 'fliveau op en rond het Veerse Meer. ip'e teruggang vloeit voort uit de financiële problemen bij het voormalige Recreatieschap Veerse Meer en bij Staatsbosbe- neer. Daardoor is het beheer van de voorzieningen onder druk komen te staan. Watersporters dringen aan op eenvoudige maai- goed onderhouden voor- zieningen, zo blijkt uit een door ffe Kamer van Koophandel uit gevoerd onderzoek. Het Water schap Zeeuwse Eilanden, dat hët beheer van de voorzieningen Weeft overgenomen zal het on derzoek betrekken in haar nieu- 'we beheersplan. Gaandeweg hebben waterspor ters allerlei zaken zien verdwij nen die te maken hadden met 'éen plezierig gebruik van het TERNEUZEN - De waterpolitie treedt vanaf 1 mei hard op tegen zwartvissers op de Westerschel- de. Er staan daar meer vistuigen dan volgens de uitgegeven ver- Tgfcnmngen mag, zo is de indruk van de waterpolitie. ^Sportvissers die worden gepakt wegens overtreding krijgen een proces-verbaal, raken hun ver gunning kwijt en kunnen naar hun visspullen fluiten. Voor het vissen met vast vistuig (fuiken, staand want en hoekwant) zijn aan Nederlandse en Belgische vissers ruim vijfhonderd ver dunningen afgegeven. Hiermee mogen ze op de Westerschelde hiaximaal twee fuiken of hoog uit dertig meter hoekwant dan \Tel staand want uitzetten. Vol gens woordvoerder Kraszewski van het Korps Landelijke Poli tie Diensten worden de contro ls zowel vanaf het water als vanuit dë'lüch't Uitgevoerd. recreatiegebied. Het aantal toi letten en vuilniscontainers is te ruggebracht, openbare barbe cues zijn verwijderd. Ook zijn er steigers afgesloten en verwij derd. Met name het verlies aan steigers bij de Schutteplaat en Bastiaan de Langeplaat wordt als een probleem gezien, omdat er behoefte is aan meer ligplaat sen. Op andere locaties moet er bij de steigers nodig gebaggerd wor den. Dat heeft te maken met het gebruik van het als beschut be kend staande vaargebied door flinke jachten. Het aandeel van schepen langer dan tien meter en een diepgang van meer dan 1,5 meter is opvallend groot. Deze grotere jachten kunnen nu vanwege de geringe diepte niet meer bij een aantal steigers af meren. Steigers Een onderzoek naar de bij de watersporters op het Veerse Meer levende wensen heeft ook aangetoond dat er te weinig mo gelijkheden zijn om met de boot een bezoek te brengen aan een horecavoorziening. Dat zou op te lossen zijn door steigers te maken bij de bestaande horeca en door vestiging van nieuwe horecabedrijven direct aan het water. Hiernaast is gebleken dat er een duidelijk behoefte is aan een be tere voorlichting over de ge dragsregels op het Veerse Meer Het publiek weet te weinig over regels rond het snel varen, vaar wegmarkeringen en het gebruik van openbare steigers. Er wordt geklaagd over booteigenaren die langer dan 24 uur en soms zelfs weken achtereen aan een openbare steiger liggen. Met de plaatsing van inofpanelen en de verspreiding van folders zou aan die onwetendheid tegemoet kunnen worden gekomen. Tenslotte heeft het onderzoek aan het licht gebracht dat aan leg en onderhoud van zand strand op diverse locaties aan het Veerse Meer gewenst is. Door het verdwijnen van de ge tijdewerking, verdwijnen de natuurlijke stranden door af kalving of begroeiing. Het is onomstreden: roken is slecht, voor jezelf en je (ongeboren) kind. Toch behoort Nederland binnen Europa tot de landen met een hoog percentage roken de vrouwen. In ons land neemt het aantal mannen met longkanker af. Maar het aantal vrouwen met longkanker neemt juist toe. Ook krijgen vrouwen tegenwoor dig vaker kanker in de mond en keel. LÖÖJ NEDERLANDSE [i=ilDE FACTO aUB KANKERBESTRIIDING KONINGIN WILHELMINA FONDS Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Nederlandse Kankerbestrijding/KWF en Defacto de campagne Stoppen met roken, speciaal voor jonge vrouwen tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken"? Bel met Defacto: 0900 - 9390 0,220,10 p/m) door Rob Paardekam KRUININGEN - Jannetje en Marien Bouw man van de brood- en banketwinkel, melk venter Piet Schouwenaar en Janneke Hove- stadt van de Sparwinkel. Het zijn slechts enkele bekende Kruiningers die de revue passeren in het onlangs verschenen boekje Kruiningen in vroeger tijden. Oud CDA-wethouder J. Niewenhuijse van Reimerswaal kreeg het eerste exemplaar gisteren overhandigd door de twee samen stellers van het boek: Paul Bouwman en Kees van den Boven kamp. Na Yerseke, Krabbendijke en Waarde is Kruiningen de vierde Reimerswaalse plaats met een eigen 'in vroeger tijden-boekje'. Aan de hand van zo'n negentig foto's op 84 pagina's wordt een beeld geschetst van de geschiedenis van het dorp. Bijna alle beken de dorpsfiguren komen erin voor. Gabriël Kievit bijvoorbeeld, oftewel Gaab. De eige naar van de plaatselijke rijwielhandel liep het hele jaar door op blote voeten. Zelfs als hij voorreed tijdens de jaarlijkse kermis- koers. Familiekiekjes Natuurlijk ontbreken ook de vele familie kiekjes en klassenfoto's van de verschillen de scholen niet. Ook de watersnood van 1953 krijgt uitgebreid aandacht. Overigens komen er op korte termijn nog twee boekjes uit. Het tweede deel van Yerseke in vroeger tijden is vermoedelijk in juni te koop en Van den Bovenkamp is druk bezig met de voor bereidingen van de Rillandse versie. Daar voor zoekt hij nog veel foto's, vooral uit de periode 1925-1980. Wie wat heeft, kan hem bellen op telefoon nummer 0113-501971. Het boek over Kruiningen is onder meer te koop bij de C1000 in Kruiningen, het post kantoor van Krabbendijke en bij de samen stellers. Er zijn in totaal 600 exemplaren ge drukt, waarvan er in de voorverkoop al 170 werden verkocht. Dankzij een lange droge periode konden er in de zomer van 1953, ondanks de watersnood, toch uien worden geëxporteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34