De zorg kan niet meer wachten PZC PZC niet in bezette gebieden hoort V oetbalvandalisme Leeuwarder vonnis Reservist Belo vindt dat Israël mijlpaal strafrecht P7.f. Bewoners van verpleeghuizen verdienen een fatsoenlijk leven te gast 26 april 1952 ioo i lAAo on vrijdag 26 april 2002 De problemen in de zorg manifesteren zich vooral in wantoe standen in verpleeg- en verzorgingstehuizen. Met de zomer voor de deur wordt de crisis nog groter. Volgens de kiezers ver dient verbetering van de zorg de allerhoogste prioriteit. Wer kers uit de zorg luiden de noodklok. Hoe gaan we beter zorgen voor de mensen die volledig van onze zorg afhankelijk zijn? door Agnes Kant Dat de zorg voor zieke, hulp behoevende mensen ach terblijft, kunnen we niet wijten pan algemene armoede of zo. Nee, nog erger: het stelsel van zorg bouwden we in Nederland stap voor stap op in een periode dat we het allemaal samen véél minder breed hadden. De tekor ten hebben we laten ontstaan in de afgelopen decennia, toen we als land rijker werden dan ooit tevoren in onze geschiedenis. Het gaat dus niet om gebrek aan geld, maar om gebrek aan door tastendheid om het geld dat we hebben op de juiste plaats en on der de juiste voorwaarden in te zetten. Verpleegkundigen en verzor genden schetsen een uitermate zorgelijk beeld van hun werk. Ze zien de kwaliteit van de zorg hard achteruitgaan door een groot tekort aan personeel, een hoge en nog steeds oplopende werkdruk en een hoog ziekte- verzuim. Medische zorg en vei ligheid kunnen onvoldoende worden gegarandeerd, evenals minimale basiszorg. Het meest schrijnend vinden ze het te kort schieten in persoon lijke aandacht voor de bewo ners. Nooit tij d voor een praatj e om iemand te troosten, zelfs voor stervende mensen is niet altijd tijd. Zij voelen dat zowel hun patiënten als zijzelf door de overheid in de steek zijn gela ten. Uit alle verhalen blijkt dat het 'vele werk doorgaans nog steeds met geweldige inzet wordt ge daan, ondanks alle tegenwer king en gebrek aan ondersteu ning waarvan de gevolgen vrij wel dagelij ks merkbaar zi j n De meeste mensen in de ver pleeghuiszorg blijken bewust te hebben gekozen voor dit werk. Het is ook niet alleen kommer en kwel. Veel werkers vinden veel voldoening in hun werk. Het is een prachtige baan waarin je mensen die het zo hard nodig hebben, hulp, zorg, bescher ming en troost kunt bieden. Maar precies daarom voelen mensen die in verpleeghuizen werken zich ook schuldig. Schuldig omdat ze hun werk niet goed kunnen doen, omdat ze voortdurend ongewilde keu zes moeten maken en grenzen verleggen. Dat heeft ingrijpen de gevolgen, voor henzelf en de mensen die ze verplegen. Ze ra ken gedesillusioneerd en verla ten in grote aantallen de zorg - zonder dat er anderen klaar staan om leegkomende plekken in te vullen. Daardoor groeit de nood nog meer. Natuurlijk zijn zij die niet weg kunnen, de verpleeghuisbewo ners, de grootste slachtoffers van het falende beleid op het terrein van de gezondheidszorg. Voor hen is het verpleeghuis nooit een 'vrije keuze' geweest, altijd bittere noodzaak. Het le ven is er, ondanks alle aandacht, toch al een heel stuk minder. Naast je lichamelijke en ver standelijke beperkingen is er het gemis aan de vertrouwde omgeving van weleer en aan de mensen die je in je omgeving had. Juist omdat we dat weten, heb ben we, als samenleving, de maatschappelijke plicht om werkelijk het maximale te doen om de omstandigheden voor de bewoners van onze verpleeg huizen zo fatsoenlijk mogelijk te maken. En precies daarin sla gen we nu niet. Twintig jaar te weinig geld investeren in dit deel van de zorg heeft geleid tot beschamende wachtlijsten, rantsoenering van zorg, een on acceptabele hoge werkdruk en demotivatie van de werkers in de zorg. Er is op onverklaarbaar slordige wijze volstrekt onvoldoende re kening gehouden met de ver grijzing en met de innovaties in de zorg waardoor levensver wachting is gestegen. Wat voor uitgang moest zijn, en waarvoor iedere Nederlander ook graag een bijdrage, via de belasting, zou willen betalen, is door slecht beleid een probleem ge worden. Nederland is onvol doende voorbereid op de toena me van het aantal ouderen en de zorg die voor hen nodig zal zijn om hen een goede oude dag te bezorgen, nu en in de komende decennia. Onder druk Volgens de Gezondheidsraad moeten in 2010 alleen al vanwe ge de toename van dementiepa tiënten 12.900 méér plaatsen in verpleeg- en verzorgingshuizen zijn dan in 2000. Dit komt bo venop de 11.500 mensen die nu al wachten op een plekje. Met de zomer voor de deur zullen de problemen nog groter worden. De inspectie voor de Volksge zondheid constateerde al eerder dat in de zomerperiode de ver antwoorde zorgverlening extra onder druk staat. Gevolg: slui ting van bedden, (tijdelijke) op- namestops het inzetten van directieleden, schoonmaakper soneel en familie om bewoners te wassen en eten en drinken te geven, zondagsdiensten, bewo ners niet of veel later uit bed ha len, taakgericht in plaats van bewonersgericht werken en de frequentie van baden en dou chen verminderen. Veel patiënten, familieleden en werkers in de zorg zien de ko mende maanden met vrees tege moet. Politiek is kiezen, zei mi nister Borst laatst tegen me in een debat. Laten we dat dan nu gaan doen: kiezen voor een zorgniveau dat bij een be schaafd land past. Wachten kan niet meer. Agnes Kant is Tweede-Kamer lid voor de SP Het voetbalvandalisme leek op zijn retour. Maar de afgelopen weken is duidelijk gebleken dat er nog genoeg raddraaiers rondlopen om het pro bleem serieus te blijven nemen. Dat het probleem nog niet de wereld uit is geholpen, komt grotendeels door de gebrekkige en fragmentarische aanpak door alle be trokken partijen. Een eensgezinde combine van KNVB, voetbalcubs, supportersverenigingen, burgemeesters en de NS als vervoerder zou er in niet al te lange tijd in moeten kunnen slagen een doeltreffend middel te be denken. In plaats daarvan schuiven zij het probleem als een te hete aardappel op eikaars bordje. Het gevolg is dat er een woud van ad hoc-maatregelen is ontstaan die elk afzonderlijk noch als totaal effectief zijn. Een greep uit de actualiteit: de Amsterdamse bur gemeester Cohen stuurde afgelopen zondag hooligans van FC Utrecht terug naar huis omdat zij antisemiti sche spreekkoren hadden aangeheven. Op de terugweg sloopten deze 'voetbalfans' het treinstel. De NS willen daarom voortaan met gele en rode kaarten werken om clubs in het vervolg vervoer te kunnen weigeren. Aan staande zondag laat FC Den Bosch zijn aanhang thuis als het op bezoek moet in Amsterdam. Volgende week voert NEC een identificatieplicht in bij de thuiswed strijd tegen Ajax. Een Zeeuw die in mei de Bekerfinale Ajax-FC Utrecht in de Rotterdamse Kuip wil volgen, zal eerst naar Amsterdam moeten reizen om daar de verplichte combi-trein naar Rotterdam te nemen. Het voetbalstadion is daarmee weer verworden tot een plek waar een gewoon gezin zich niet laat zien. De be taald-voetbalclubs hebben het vandalisme altijd afge daan als een sociaal-maatschappelijk verschijnsel waar zij geen vat op hebben. Het is dezelfde misvatting als die van de kroegbaas die meent dat het niet zijn pak- kie-an is wat zijn dronken klanten buiten uitspoken. Als de clubs het probleem serieus hadden genomen, was er al lang een sluitend systeem geweest van stadionver boden met een meldingsplicht tijdens wedstrijden. De politie op haar beurt neigt er steeds meer naar, het sta dion juist te zien als een besloten gelegenheid waar de clubs zelf voor de ordehandhaving moeten zorgen. Waar alle hoofdrolspelers in gebreke blijven, moet de overheid maar het initiatief nemen. Het voorstel van De Tilburgse burgemeester Stekelenburg is daartoe een goede aanzet. Hij bepleit naar Engels voorbeeld de in voering van een voetbalwet, waarin alle bestaande maatregelen om voetbalvandalisme te bestrijden, wor den ondergebracht. In combinatie met een lik-op-stuk- beleid, stevige straffen, stadionverboden en een mel dingsplicht moet zo'n wet tot succes kunnen leiden. In Groot-Brittannië zijn de resultaten bemoedigend en aan de aard van de doorsnee Britse hooligan zal dat niet liggen. Een partij voetbal is daar in ieder geval weer wat het behoort te zijn: een uitje voor liefhebbers. door Istvan Kövi Het vonnis van het Gerechts hof Leeuwarden, vrij spraak voor De Twee van Put ten, doet niet alleen de grootste gerechtelijke dwaling van na de oorlog teniet. Het kan ook als een mijlpaal in de strafrechts historie worden beschouwd. Het hof in Leeuwarden levert met zijn arrest het bewijs dat het opsporingsapparaat in Neder land gruwelijk fout kan zitten. Justitie en politie dienen lering te trekken uit het arrest dat een uniek herzieningsproces van tien dagen afsloot. De nauwkeurige reconstructie van het hof toont aan dat de bij het onderzoek opgediepte feiten en vooral de zo omstreden be kentenissen in de Zaak-Putten niet op waarheid kunnen berus ten. De verdachten hebben steeds volgehouden dat ze on schuldig zijn en dat de politie hun 'bekentenissen' onder on menselijke clruk, met manipula tie en misleiding heeft afge dwongen. Maar op grond van die bekentenissen veroordeelde het gerechtshof Arnhem hen in oktober 1995 tot tien jaar. Als dit hof destijds net zo'n grondi ge 'misdaadanalyse' had ge maakt als in Leeuwarden waren Herman du Bois (41) en Wilco Viets (31) toen al vrijgesproken. Justitie en politie dienen zich te bezinnen op hun verhoortech nieken en recherchewerk. Ver klaringen van verdachten en ge tuigen moeten nauwgezetter worden getoetst aan de beschik bare feiten. Ook de rechter commissaris moet daai'bij als 'controleur' kritischer te werk gaan. En van de voortschrijden de DNA-technieken en andere I technische opsporingsmiddelen moet nog meer gebruik worden gemaakt Het hof wil met het vonnis ook voor eens en altij d een einde ma ken aan alle twijfels en myste ries rond De Zaak Putten. Uitzonderlijk i President Vellinga, kennelijk niet zonder toeval naar de Hoge i Raad gepromoveerd, en zijn raadsheren werkten het vonnis op een voor de rechterlijke macht uitzonderlijke wijze uit. Doorgaans volstaat een rechter met slechts een korte motivatie. Maar het hof nam voor deze zaak zelfs de moeite een com plete reconstructie ten beste te geven. Het hof heeft volgens de ver- - heugde advocaat Geert-Jan Knoops meer gedaan dan nodig was. „Het heeft duidelijk ge maakt dat deze mensen het niet kunnen hebben gedaan. Het heeft ineens alle twijfels wegge nomen Nog nooit heb ik meege maakt dat rechters zo gedetail leerd waren. Maar dat neemt niet weg dat het hof in Arnhem destijds veel kritischer had moeten zijn." De bijzonder gedegen analyse van het hof kan slechts tot één conclusie leiden: politie en jus titie hebben slecht werk gele verd. Advocaat-generaal Van der Neut kreeg een flinke veeg uit de pan. Hij is volgens het hof ten onrechte van de betrouwbaar heid van de bekentenissen uit gegaan en heeft de feiten en ver klaringen daar eenvoudig op aangepast. Niet in zijn visie pas sende gegevens heeft hij volgens het hof gewoon weggelaten. Het is 'onwaarschijnlijk' dat de zwagers de moord hebben ge pleegd, concludeert het hof. Ze vinden op geen enkel punt de noodzakelijke overtuiging voor een veroordeling. Sterker, de x'aadsheren onder leiding van voorzitter Vellinga hebben de grootst mogelijke twijfel. Vraagtekens De verklaringen van de getui gen en de feiten roepen bij het hof grote twijfel op over de zo genaamde bekentenissen van de verdachten. Tijdens de talloze politieverhoren beschrijven ze hoe ze het misdrijf hebben ge pleegd, maar dat klopt domweg niet met de reconstructie van het hof. Juist daardoor plaatst het hof grote vraagtekens bij de betrouwbaarheid van de beken tenissen die ze bij de politie heb ben afgelegd. Het hof twijfelt weliswaar niet aan de integri teit van de rechercheurs. Maar ze constateert dat ze zich tijdens de verhoren en het onderzoek vooral richtten 'op het onder bouwen van de verdenking te gen de verdachten'. Het hof vermoedt dat Du Bois, Viets en de getuigen Schuchard en Bettink tijdens hun maan denlange detentie 'gedesoriën teerd' zijn geraakt. Ze werden misleid en in het nauw gebracht doordat de politie hen bewijs in de vorm van de vezel of 'een val se bekentenis' van Bettink voor hielden. De 240 ver-klaringen blinken uit door het spreken in 'fantasierijke dx'oombeelden', sterk wisselende inhoud en te- genspraak. GPD Het verzet tegen de mili taire acties in de door Isra el bezette gebieden neemt toe. Sinds enkele maan den zelfs binnen het Israë lische leger. Een snel groeiende groep reservis ten weigert nog langer in de bezette gebieden dienst te doen. Tal Belo (29) is een van hen. Op uitnodi ging van Een Ander Joods Geluid spreekt hij zondag in de Rode Hoed in Am sterdam. door Gitte Brugman Zijn weigering is geen reactie op de militaire acties in het vluchtelingenkamp in Jenin, verzekert hij. „Dat zijn geen leuke dingen, maar die gebeu ren in een oorlog." Hij besloot al voor de oorlog uitbrak niet meer mee te doen aan het vernederen van de drieënhalf miljoen Pa- lestijnen in de bezette gebieden. Tal Belo (29), vader van twee kinderen en als arts gespeciali seerd in Chinese medicijnen, formuleert bedachtzaam in het Engels. „Als ik nu thuiskom uit de bezette gebieden, kan ik mijn zoon niet in de ogen kijken. Het is moreel niet juist wat wij doen. Bezetting is geen optie meer." Belo ging op zijn achttiende, net als vrijwel alle jongens van die leeftijd, voor vier jaar in dienst. Hij zat een paar jaar in bezet ge bied en een tijdje in Libanon. De afgelopen zeven jaar werd hij als resci-vist geregeld opgeroe pen. „Toen er nog vredesonder handelingen gaande waren, leek het in orde. Toen was de be zetting alleen tijdelijk. Maar het laatste jaar is het vreselijk." Het Israëlische leger werpt bar rières op en controleert Palestij- nen die de gebieden in en uit gaan. Die kunnen zo niet of heel moeilijk naar hun werk. De Is raëli's controleren auto's en houden zelfs ambulances tegen omdat daar wapens in verbor gen kunnen zitten. Als vergel ding voor Palestijns geweld veegt het leger huizen en boom gaarden tegen de vlakte. Bij op standjes schieten de militairen soms in het wilde weg. „Als een kind met stenen gooit, dan is het toegestaan op hem te schieten." Op internet beschrijft Belo hoe zijn strijdmakker Daniel jaren Ook reservist Tal Belo (29) weigert nog langer dienst te doen in de bezette gebieden. foto Roland de Bruin/GPD geleden per ongeluk een vrouw raakt die deelneemt aan een de monstratie. Ze is vijf maanden zwanger. Paramedicus Belo ziet meteen dat de vrouw haar kind zal verliezen. Een infuus helpt niet meer. Ook de vrouw sterft. Na een onderzoek wordt de con clusie getrokken dat het om een ongelukkige fout ging. Nie mand praat met Daniel. Het was niet de eerste keer dat er demon straties waren of dat mensen dodelijk werden getroffen. Die avond is de groep vrienden een beetje dronken. Daniel trekt zich terug uit de kring en wil geen gezelschap. Een minuut la ter horen ze een schot. Daniel was ook een slachtoffer, zegt Belo. Was dit een recht vaardige strijd, dan had hij zich niet schuldig hoeven voelen. „Een ander voorbeeld. Er was eens een heel goede jongen, zo een die oude mensen helpt over steken. Hij kwam terug uit de bezette gebieden met Arabische schoenen die hij had gestolen. Zijn moeder mopperde op hem omdat hij die Arabische schoe nen droeg. Die waren smerig, daar moest hij niets mee te ma ken willen hebben. Geen woord over het stelen. Zonder dat hij het weet is die jongen ook slachtoffei-." Gebeuiienissen als deze hebben voor Belo langzaam de emmer doen overlopen. Ook voor ande re reservisten bleek de maat vol. Zij weigeren nog langer dienst te doen in de bezette gebieden. Via internet, telefoon en vrien den kwamen ze erachter dat ze medestanders hadden. Vijftig van hen plaatsten op 2 februari een advertentie in de krant El Ha'aretz. Inmiddels be staat de groep uit i-uim 450 men sen. Ze benadrukken dat zij geen dienstweigeraars zijn. Zij hou den van Israël en willen met lief de de grenzen van het land ver dedigen. Die van 1967. De bezette gebieden horen niet bij Israël. Daai'om willen ze niet meer deelnemen aan missies daar, die bedoeld zijn 'het Pa lestijnse volk het land uit te zetten, te domineren, uit te hon geren en te vernederen'. „De mensen in Israël begrijpen niet hoe het leven daar is. Een verza digd man begrijpt de hongerige niet." Gevangenisstraf Weigeren is erg moeilijk in Isra el, zegt Belo. De laagste prijs is de gevangenisstx-af van 28 da gen of meer. Belo zat vijf dagen in een cel. Dat was voor de oor log. Nu zal de straf waarschijn lijk zwaarder worden. „Dat is dan maarzo." Veel zwaai'der vindt hij het dat zijn familie, vrienden en colle ga's moeite hebben te accepte ren dat hij 'uit de cirkel' stapt. Zijn weigering brengt de een heid in het land in gevaar. „Er is een sterke broederschap in het leger. Het is niet eenvoudig je daaraan te onttrekken. Velen zien mij als een verrader." Volgens Belo weten de mensen dat de weigeraars gelijk heb ben. „Maar ze zijn bang. Als we allemaal weigeren, wox'dt het gevaarlijk, denken ze. Ik denk van niet." Hij begrijpt de angst wel, die ook wordt gevoed door toenemende antisemitische ge luiden in landen als Frankrijk. „Israël is het enige joodse land ter wereld. Het is hun reddings boot. Als die crasht, dan komt er misschien wel weer een holo caust." Toch is hij ervan overtuigd dat hij deze weg moet gaan. Belo vindt het niet nodig' de heilige plaatsen op de Westelijke Jor- daanoever te bezitten. „De jo den kunnen leven zonder He- bron, zonder Jeruzalem. Je kunt van de plaats houden zonder hem te regeren." GPD TV-EXPERIMENT - In ver band met Koninginnedag gaat de KRO een televisie-experi ment uitvoeren. Voor het eerst zal een hele toneelvoorstel ling, die in de schouwburgzaal van Gooiland wordt gespeeld, live worden uitgezonden. Het gaat om de voorstelling De Ge croonde Leersse van Michiel de Swaen, gespeeld door to neelgroep Puck. GOKKERS - De Haagse poli tie doet invallen in diverse Haagse panden, waar illegale gokpaleizen worden ontman teld. Er worden roulettes en grote geldbedragen in beslag genomen. Ook zijn er tot dus- verre 33 mannen aangehou den, waaronder enkele be roepsgokkers. SPROOKJES - Een Scandina- visch-Amerikaanse televisie maatschappij gaat de sprook jes van Hans Christian Amdersen verfilmen in Dene marken. De dertien filmpjes, ieder een half uur lang, zijn voor de Amerikaanse televisie. TECHNISCHE SCHOOL - In Oostburg is het nieuwe pand van de technische school offi cieel geopend. Sprekers roem den het gebouw alom als 'een sieraad voor heel West- Zeeuws-Vlaan deren' Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bossoher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail. redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax, (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail- redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000. Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand: 19.25 per kwartaal: 52,- - per jaar. 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail- abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vri|dag: 1,- zaterdag:€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen, Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 onderdeel van het Wegener-concern. De door u n ons verslrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordl gebruikt voor onze (abonnementen)adminlstralie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen Behoort tot ÜJGQGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2