Wieier gala in de bierdulve PZC Wim Hendriks Trofee beleeft twintigste editie Jelle Nijdam komt alleen voor de winst naar Koewacht Rondearts zit met handicap Graauw grijpt kans in jubileumjaar met beide handen aan Monique Knol haalt fiets weer van stal y - v Comité van Lewedorp eert Janus Vermeule 23 Programma tweedaagse Omloop van de Borsele uitgebreid naar tweedaagse Deelnemende ploegen Routeschema vrijdag 26 april 2002 j door Frits Bakker I 'S-HEERENHOEK - Kan de rondearts wel uit de voeten om morgen en zondag in 's-Heeren- hoek achter coureurs aan te zit- j ten? Het lijkt erop van niet. Henk Zwartelé zit al maanden met een handicap. „Ik ben op i vakantie in Palma onderuit ge 'S-HEERENHOEK - De Omloop van Borsele, die voor het eerst in twee da gen is opgedeeld, gaat morgen om 11.00 uur van start met de wedstrijd voor dames-elite renners, (92 kilometer). Het ver trek is aan de Molendijk, de finish wordt rond twee uur verwacht. Het peloton rijdt vier ronden. Monique Knol, de Olym pisch kampioene van Bar celona, maakt in de wed strijd haar come-back. Het Neckermann-Bene- luxteam, met Baukje Doedee, komt met een volledige ploeg van tien rensters. Voor Theo Mid delkamp start Marleen Remijnuit 's-Heerenhoek. De klassieker voor nieu welingen gaat om 15.15 uur van start. De finish is rond 17.00 uur. De Zeeuwse ploeg van Middelkamp is gesplitst in twee teams. Voor de A- ploeg rijden Mare Eek- hardt, Rik Lughtenburg en Niek Rentemeester. De B-ploeg bestaat uit Jacob Wijnstra, Marijn de Munck en Antoine de Kort. Zondag rijden eerst de dames-junioren (start 11.30 uur) en de dames nieuwelingen (start 11.33 uur). Het sluitstuk is de klassieker voor junioren, die om 14.45 begint. Theo Middelkamp start niet drie ploegen van drie renners. Voor de A-ploeg rijden Pieter Israël, Wou ter Lugtenburg en Ruud Rentmeester. Voor de B- ploeg Arjen Mosselman, Emiel Nijsse en Tibor Springer en voor het C- team Raoul Poortvliet, Maurice Minnaar en Pas cal Verhelst. gaan en heb mijn enkel op drie plaatsen gebroken." Twee operaties, één ter plaatse en één een week later door zijn zoon in Amsterdam, hebben de huisarts weer op de been gehol pen, maar nog niet zodanig dat hij al een koers kan doen als ron dearts. „Het lopen gaat wel, maar stel je voor dat er een pelo ton van vijftig man in een sprint op straat komt te liggen en ik moet ertussen duiken. Dat is on verantwoord in mijn toestand." Het wordt dus alleen kijken voor Henk Zwartelé, morgen bij de koers en zondag (in zijn func tie van voorzitter) bij de voet balwedstrijd tussen Patrijzen en RCS. „We kunnen zondag geen kampioen worden, maal ais wij winnen en HVV verliest, dan volgt er nog een beslissings wedstrijd. Reken maar dat wij er alles aan zullen doen om te winnen." De Omloop van Bor sele moet hij voor het eerst in ne gentien jaar laten schieten. „Ik ben er altijd bij geweest en het gaat me wel een beetje aan het hart dat ik nu moet toekijken. Het is wel beter zo. Ik kan het niet maken om gevallen renners maar half te helpen." door Frits Bakker 'S-HEERENHOEK - Wel eens in de bierdulve geweest? Kom zaterdag of zondag maar eens naar 's-Heerenhoek, waar de 19e Omloop van Borsele wordt verreden. Maar pas op voor drukte en files in het dorp, want zondag speelt het voetbalelftal van Patrijzen op eigen veld ook nog de kraker tegen RCS. Cees Raas weet het zeker. De bierdulve, de laag gelegen café straat die parallel loopt met de weg naar de finish, zal twee da gen vol lopen met mensen die naar de koers komen kijken. De Omloop van Borsele, voor juni oren, nieuwelingen en vrouwen, is voor het eerst een tweedaagse geworden. „Het moet uitgroeien tot een prachtig wielergala", vindt Cees Raas, die voorzitter is van het organisatiecomité. Meisjes Het plan voor een tweedaagse werd (hoe kan het ook anders) geboren op een terrasje, tijdens een bezoek aan een wielerfes- tijn. Cees Raas: „We hadden op zaterdag al de klassieker voor junioren en nieuwelingen en we wilden eigenlijk wel iets meer doen. Op het dorp wonen toe vallig een paar meisjes die zijn gaan wielrennen. We zeiden te gen elkaar: zullen we een da meswedstrijd organiseren, om de twee klassiekers heen?" Het resultaat is dat er nu op za terdag en zondag wordt ge koerst in de biex'dulve. Cees Raas en zijn comité heeft voor de eerste dameskoers een kleine tegenslag moeten overwinnen. „We vallen toevallig in hetzelf de weekeinde als de Amstel Gold Race, die ook door vrou wen wordt gereden. Daardoor Cees Raas organiseert met zijn comité voor het eerst een tweedaags wielergala. missen we de toppers uit het da mespeloton." „We zitten natuurlijk ook met Patrijzen, dat zondag nog een belangrijke wedstrijd speelt", geeft Raas toe. „Je moet maar zo denken dat op een klein dorp, zoals bij ons, iedereen die van sport houdt ook gelijk wordt in geschakeld. Maar nou missen we nogal wat vlaggers en andere helpers, omdat die ook suppor ter zijn van Patrijzen. Maar dat er veel volk komt, dat is welzeker. Cees Raas: „En wie lerpubliek blijft altijd een mooi publiek. Ik ga zelf met vrienden al zo'n 25 jaar naar klassiekers. We gaan eik j aar, en al heel lang naar Parijs-Roubaix, naar het Bos van Wallers, waar mis schien wel 10.000 supportei's foto Dirk-Jan Gjeltema staan. Ik heb nog nooit iemand vervelend zien doen." Kom ook niet aan de Omloop, want dan kom je aan Cees Raas. Toen de Regenboogkoers voor profs („de Acht van Chaam van Zeeland") een zachte dood aan het sterven was, kwam bij Cees Raas, Wim Hoogesteger en Piet de Vos het idee op om iets voor de jeugd te doen. „We hadden al een wedstrijd voor nieuwelin gen, daar hebben we toen een klassieker van gemaakt. En ze ven jaar geleden hebben we er een tweeluik met een junioren wedstrijd van gemaakt." Bobbie Traksel Jan van Steen was in 1984 de eerste winnaar bij de nieuwelin gen en Michel den Ouden acht jaar later de eerste junior die in 's-Heerenhoek won. En net zo als Ap den Doelder trots is op de latere toppers die ooit in de Ju- niorendriedaagse van Axel re den, zo mag Cees Raas graag pronken met de galerij van win naars in de Omloop. Bobbie Traksel is de bekendste. De jonge prof van Rabobank do mineerde de koers in 1997 als nieuweling en diende zich toen al aan als een grote belofte. Cees Raas: „Toen ik hem twee weken geleden de Grote Prijs Wielerre vue zag winnen, kreeg ik een ge voel van trots, omdat hij ook de Omloop bij ons heeft gewon nen." De klassiekers voor zaterdag en zondag zijn zo goed als volge boekt. Zaterdag gaan 158 nieu welingen van start, zondag zo'n 120 junioren. Met de vrouwen ligt dat iets anders. „Het is een heel ander wereldje", heeft Raas al ervaren. „We hebben nu nog niet zo veel inschrijvingen, maar ze blijven wel binnenstro men." De uitbreiding naar twee dagen koers is verrijking. „Je heb als organisatie al één groot voor deel: wat er zaterdag al staat, hoef j e een dag later niet meer op te bouwen. We hebben alles wat een koers nodig heeft: brede we gen, smalle wegen, dijken. Wie bij ons wil winnen, zeker als er ook nog wind staat, moet veel klasse in huis hebben." door Wim de Vos GRAAUW - Het wielercomité van Graauw kreeg toch nog on verwacht door de KNWU het ju bileumgeschenk toegewezen waarop vooraf was gehoopt. Om het 40-jarig bestaan kleur te ge ven was de KNWU gevraagd om de toewijzing van een landelijk jeugdtoernooi. Dat bleek in eerste instantie niet haalbaar, maar omdat in een la ter stadium een organisatie in Oudenbosch een toernooi te ruggaf, kwam Graauw voor zondag alsnog inbeeld. „En die kans hebben we met twee han den gegrepen", zegt voorzitter Paul van Poorten. Vorig jaar maakte het wieler comité van Graauw voor de eer ste keer kennis met het jeugd wielrennen. Dat sloeg zo aan dat de KNWU meteen om een landelijk toernooi werd ge vraagd. „Niet alleen daarom, maar ook omdat we nu veertig jaar bestaan. We kregen wel een jeugdtoernooi toegewezen voor 29 september, maar dat was voor ons organisatorisch niet haalbaar. Daarom hebben we geopteerd voor een districts wedstrijd met als afsluiting een nieuwelingen koers", aldus Van Poorten, die later werd ge vraagd het landelijk jeugdtoer nooi van Oudenbosch over te nemen. „We hebben gelijk posi tief gereageerd en uiteindelijk kregen we toch wat we wilden. Voor ons is het, als klein comité in een kleine gemeenschap, fi nancieel moeilijk om een wed strijd te blijven organiseren. Amateurwedstrijden zoals in het verleden zitten er voorlopig niet meer in, maar met de jeugd zijn we dik tevreden. Het en thousiasme van die rennertjes en de ambiance met veel toe schouwers is toch fantastisch." In totaal staan er, verdeeld over zeven (leeftijds)categorieën, bijna driehonderd jeugdige ren ners op de deelnemerslijst. Die invasie kan Graauw verwerken met de inschrijving en prijsuit reiking in het Gemeenschaps huis en de medewerking van de plaatselijke voetbalvereniging, die de kleedruimten beschik baar stelt. Om 11.00 uur is de eerste stait met de jongsten, ca tegorie één. Categorie zeven (de oudsten) sluit de lange wieler- dag in Gx*aauw af vanaf 16.10 uur. door Frits Bakker VLISSINGEN - Zes jaar geen koers meer gereden en vorige week was ze ineens te- rug. Monique Knol (net 38) heeft zelfs tot haar eigen ver bazing de racefiets weer van stal gehaald om af en toe een wedstrijdje te rijden. Vorige week maakte ze haar come back in Heerenveen, morgen rijdt de Olympisch kampioe ne van 1992 mee in Borsele. „Ik train een ploeg van ju nior-dames en kon ze de laat ste tijd niet meer bij houden", legt Knol de plotselinge te rugkeer in het peloton uit. „Het was ook wel goed dat ik een paar kilo gewicht kwijt raakte en nu zit ik weer vijf dagen per week op de fiets. En hoe is het om terug te zijn? „Mwa, mijn come-back in Heerenveen was nxet zo pret tig. Ik kreeg, een kapotte za delpen, liet het repai'eren en heb iets te lang aan de auto gehangen. Dat hebben ze ge zien, van de jury, en toen ben ik uit koers gehaald. Wel een beetje flauw, vond ik zelf." y- - m door Frits Bakker KOEWACHT - De wielerorga- nisator Walter van Acker uit Koewacht kwam twintig jaar geleden met het idee om een wedstrijd naar de vermaarde microfonist Wim Hendriks te noemen. Twee clubs (een wieler club en een supportersclub uit Koewacht) sloegen de handen ineen. Ze vroegen toestemming aan de weduwe van de dat jaar overleden wielerspeaker en ga ven de aanzet voor de eerste Wim Hendriks Trofee. Zondag wordt de klassieker voor elite en neo-amateurs voor de twintigste keer verreden. Walter van Acker, twee jaar ge leden weer teruggekeerd als voorzitter, sprak tijdens de px-e- sentatie van de wedstrijd bij sponsor Deto Jeans in Axel van een mijlpaal. De wedstrijd telt net als de Omloop van de Bi-aak- man mee voor de clubcompeti tie. De Wim Hendriks Trofee houdt de traditie van Koewacht als wielerdorp in stand. Jo Ver- schuuren, die zelf ooit Parijs- Roubaix reed, was in vroeger j a- ren de dxijvende kracht achter de supportersclub, die later het samenwerkingsvex'band met de wielerclub aanging. Walter van Acker onderscheid de zich later als een rasorgani- sator en Piet Apex*s (zonder wielerverleden) voerde ook ja renlang de regie over het comité dat de Hendriks Trofee organi seerde. Wim van Est Twee van clie drie grondleggers waren vorige week prominent aanwezig'bij'de voorstelling van door Frits Bakker KOEWACHT - Waar Jelle Nij dam zich ook vertoont met zijn nieuwe wielerploeg: hij komt altijd om te winnen. De ex-prof domineex'de met zijn Australisch getinte ploeg de Omloop van de Braakman, van de Glazen Stad en speelde j ook in enkele Belgische wed strijden een hoofdrol. Zondag, de wedstrijd. Van Acker als voorzitter, Piet Apers als erevoorzitter. Ze weken niet af van het gebi'uik om tijdens de jubileumeditie uitgebreid stil te staan bij de historie. Van Acker herinnerde aan een tijd dat Koe wacht in 1953 zelfs een prof- koers oi'ganiseerde met Wim van Est als winnaar. Verser in het geheugen ligt de organisatie van de proloog van de eerste etappe in Olympia's Tour in 1991. Van Acker stak er een gloedvol betoog over af. Hij was alleen de naam vergeten van de renner die in de proloog als een komeet naar cle overwin ning flitste. „Wie was dat ook alweer.,.?", vroeg hij op fluister toon aan zijn zoon Peter. „O ja, Chi'is Boardman, toch niet de eerste de beste." Zeeuwse renners Het is een eenmalig avontuur geweest van het comité, maar in een tijd dat steeds meer criteri ums verdwijnen, is de Wim Hen driks Trofee als een respectabe le wedstrijd op de kalender gebleven. Drie Zeeuwse renners sieren de erelijst op van de vori ge negentien edities. Kees de Nooijer was winnaar in 1984, de Zeeuws-Vlaming Patrick van Passel won in 1985 en 1994 en Peter Mol in 1993. In twintig jaar wijzigde de wed strijd nogal eens van locatie. De Wim Hendriks Trofee vertrok onder meer vanuit Hulst, Hei kant, Lamswaarde en Sluiskil, voordat de wedstrijd naar Bel gië uitweek. Van Acker: „Wie er een paar centen voor over had, die kreeg de start." Door de sa menwerking met Wielerclub Vooruit uit Sint Gillis Waas wordt de koers de laatste jaren in de Wim Hendriks Trofee, draagt het team van Nijdam ongetwijfeld weer het gewicht van de wedstrijd. De sterke selectie van de Bra bander wil in de aanloop naar Olympia's Tour (start 18 mei) nog één keer scoren in de club competitie. Daarom komt Nij dam met een hoog gekwalifi ceerd team naar Koewacht. Sean Sullivan, die de Braak man op indrukwekkende wijze gedeeltelijk over Belgisch grondgebied gereden. De organisatie wordt dit jaar in cle wielen gereden door wed strijden die op dezelfde dag worden gehouden. De Amstel Gold Race wordt voor het eex-st op zondag gereden, op dezelfde dag is ook de Omloop van Borse- le voor junioren, nieuwelingen en vrouwen. Concurrentie Ludwig Kouijzer, secretaris van de Wim Hendiaks Trofee: „We hebben met renners en publiek natuxxrlijk geen concurrentie van de Amstel Gold Race, maar organisatorisch hebben we er wel mee te maken. De neutrale materiaalwagen, die andei's bij ons rijdt, gaat nu naar Limburg. Wij zijn op zoek naar iets anders gegaan en zijn in Flevoland te- ï'echt gekomen. Het jurykoi'ps is ook verspreid over die koersen. Wij krijgen een jurylid uit Gi'O- ningen en één uit Friesland." De vaste rondearts moet ook versték laten gaan. Henk Zwar telé uit 's-Heerenhoek is al jaren de vaste dokter van dienst, maar omdat Borsele, dat in zijn eigen gebied ligt, zondag woi'dt verre den, geeft hij daar de voorkeur aan. En zondag is ook nog de Ronde van Graauw voor jeugd wielrenners. Ludwig kouijzer: „De KNWU heeft in Zeeland drie wedstrijden op één dag vastgelegd, dan moet je el kaar wel in de wielen rijden. Het dagelijks bestuur van de Wim Hendriks Trofee, vlnr Jo de Theye, Ludwig Kouijzer en Walter van Acker, heeft in Bel gië nog een kasseistrook gevon den. foto Camile Schelstraete won, is kopman in een ploeg met drie Belgen en een andere Australische hardi'ijder. Jelle komt om te vlammen en steekt dat ook niet weg. „We zetten hoog in, want het is voorlopig de laatste wedstrijd voor deze competitie. Olym pia's Tour is voor ons nog be langrijker. Die rijden we met de sterkste ploeg, maar in die week worden ook twee wed strijden voor de clubcompeti tie gereden." Het Brabantse team, dat 27 amateurs onder contract heeft, rekent in Koe wacht op een topfitte Sullivan. De Australiër zat in de ZLM tour zaterdag in de kopgroep, maar moest genoegen nemen met een elfde plaats. Jelle Nijdam heeft ook alle vex*- trouwen in de Australiër Na than Clarke, die volgens de planning iets later in vorm moet komen en nu stilaan in zijn x-itme komt. En van de drie Belgische renners wordt ver wacht dat ze in het hoge tempo van de finale ook een rol kun nen spelen. De ploegleider kij kt uit naar de come-back op Zeeuwse bo dem. Aan het incident met de pillen in de Braakman (volgens de Zeeuwen Francois Franse en Rob Koole liet Sullivan voor de start een kokertje met pillen vallen) wil Nijdam maar wei nig woorden meer vuil maken. „Het was een belachelijke insi nuatie, want ik steek mijn han den in het vuur voor Sullivan. Ik weet niet waax'om dat soort dingen wox'dt geroepen, maar het komt waarschijnlijk voort uit de rivaliteit tussen onze ploeg en die van Willebord. Wij komen maar met één opdracht naar de Wim Hendriks Trofee: om te winnen. Met andere za ken houden we ons niet bezig." KOEWACHT - De Wim Hen driks Trofee wordt gereden met 24 ploegen uit de zuidelijke clubcompetitie. Onder de deel nemers is de Australiër Sean Sullivan, die drie weken gele den de Omloop van de Braak man won. Het team van ex-prof Jelle Nijdam werd in de Braak man ook winnaar van het ploe- genklassement. De Wielervereniging Zeeuws Vlaanderen ontbreekt door een gebrek aan renners. Theo Mid delkamp gaat van start met Mare Blok, Arnold Duinhou wer, Michel Rommers, Jan van Koeveringen, Wilco Jonker en Vincent Villerius. De deelnemende ploegen uit de clubcompetitie zijn: HSK Trias (Den Haag), Breda Knooppunt, Team Nijdam (Zundert), DRC de Mol (Dordrecht), Jan van Arckei (Ai'kel), GRTC Excelsior (Gouda), PRC Delta (Spijkenis- se), RC de Hoekse Renners ('s- Gravendeel), RTC Buitenlust (Helmond), RTC Groenewoud (Nijmegen), TWC De Kempen (Valkenswaard)TWC Het Snel le Wiel (Bladel), TWC Maas landster (Bocholtz), WC Berg- klimmers (Stein), Westland Wil Vooruit (Naaldwijk), Wille- bi'ord Wil Vooruit (Sprundel), WTC Woerden, WV De Dom- door Wim de Vos LEWEDORP - Voor liet eerst in vele jaren komen de amateurs niet aan de start in Lewedorp, waar morgen de 23e editie van de plaatselijke wielerronde wordt verreden. Dit keer is er al leen startgelegenheid voor de vrije renners, waarbij de sport- klasse A zal strijden om de Ja nus Vermeuleprijs. Vanaf de opi'ichting van het Wielercomité Lewedorp (in 1980) was de vorig jaar plotse ling overleden Janus Vermeule cle stuwende kracht. Daarnaast was Vermeule ook nauw betrok ken bij de stichting Trimbelan- gen Midden-Zeeland (TMZ), waarvoor hij onder meer optrad als jurylid. Om de naam van Janus Vermeu le voor de wielerspoit te behou den, heeft het wielercomité van Lewedorp besloten om jaarlijks in de hoofdwedstrijd te strijden om de naar hem vernoemde prijs. De amateurs komen dit jaar niëj meistreek en Trap met Lukt (Eindhoven), WV De Jonge Rep- ner (Oosterhout), WV De Maas kant (Cuyk), WV 't Luchtschip van de Biggelaar (Maasdriel), Theo Middelkamp (Goes), De Volharding (Utrecht), WV Ste dendriehoek (Apeldoorn). KOEWACHT - De 20e Wim Hendriks Trofee gaat zondag in het Belgische De Klinge om 13.00 uur van start. De wedstx'ijd is 143 kilometer lang en voert het peloton in lus sen naar de finish in Koewacht. De route loopt van De Klinge via Meerdonk, Vrasene, Sint Gillis Waes, Stekene, Moerbeke, Rode Sluis naar een eerste doortocht in Koewacht rond 14.10 uur. Daarna gaat het via Moerbeke, Overslag, Zuiddoi-pe weer naar Koewacht (km. 93). Die kleine ronde wordt nog een keer gereden en na de volgende doorkomst (op 103 kilometer) volgt nog een lus over Moerbe ke, Stekene, Sinaai, Sint Niklaas, Stekene, Moerbeke naar Koewacht. De finish wordt verwacht om 16.50 uur in de Ei kenlaan in Koewacht. in actie in Lewedorp. Op de ka lender van de KNWU bleek géén ruimte. Aanvankelijk zou de wedstrijd vorige week plaats vinden, maar op die dag werd de ZLM tour verreden. Daarom is besloten om alleen wedstrijden voor vrije renners te houden en wordt een zogeheten dikke ban denwedstrijd toegevoegd. Grote favoriet voor een topklas- sering is de plaatselijke renner Johnny van de Klooster. Al vroeg in het seizoen heeft hij aangetoond in een goede vorm te verkeren. In de EPZ-klassie- ker maakte de Lewedorper twee weken geleden een goede in druk. Concurrenten zijn onder meer Jacco Tettelaar (de win naar van vorig jaar), Martin de Kok en Mark Aarts. Wellicht zal ook Wilfred Geijs aan de start verschijnen. Om 12.30 uur gaan de veteranen en recreanten, van start. Daarna is vanaf 13.45 uur de jeugd ac tief tijdens de dikke banden wedstrijden. De slotrace, die van de sportklasse A, begin om 15.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23