,iiil ki Wé B tu Kok ontwil kt debat Srebrenica =1 UpB PZC Rookverbod in hele trein Molukse ordedienst voorkomt mislopen demonstratie Visserij kampt met forse prijsdalingen Premier houdt kruit droog voor komende parlementaire enquête Tweede ruimtetoerist op weg Duurzaam Veilig maakt lelijk Feyenoord verrassend onderuit 19 Doseerinstallatie na één week al kapot gereden Hulpverlening bij calamiteiten in Zeeuwse wateren onzeker Ook wij zijn blij met uw nieuwe keuken bruynzeel y NOG 4 DAGEN! Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- I II II I L Frisser De Maand De Vrijheid Steeds meer bewolking,'s middags vanuit y B- S het westen regen. Maxima rond 13 graden BBBÏMKBKIMBBSHXHïiTiïifllimirrflll'iinillHhE^^Bi bij een vrij krachtige zuidwestenwind. I—-_»« M I "W" ~y ok ~m "W -« 0 Drie kosmonauten zijn rffcA TÊÊÊ GW kaan Mark Shuttleworth w\ (beneden) is de tweede toerist die een reis door de ruimte heeft gekocht. De eerste was de Amerikaan se miljonair Dennis Tito. Behalve Shuttleworth is de 37-jarige Italiaan Ro berto Vittori (midden) aan boord. De gezagvoerder is een Rus, de 40- jarige Joeri Gid- zenko (boven). De verkeersveiligheid mag er dan mee gediend zijn, het land schap wordt niet beter van het project Duurzaam Veilig. Dat betoogt de Zeeuwse Milieu Federatie. De situatie rond Nieuwvliet illustreert hoe de maatregelen het land schap kunnen 'vernachelen': strakke banen maken het gebied tot een Zeeuws Schiphol. De Graafschap heeft gis teravond in de KPN Ere divisie verrassend gewon nen van Feyenoord. Va- leev maakte na rust de enige treffer, Feyenoorder Pierre van Hooijdonk kreeg vlak voor tijd rood. Feyenoord kan nu geen kampioen meer worden en ziet de voorsprong op nummer vier Heerenveen slinken tot één punt. Zon dag treffen beide ploegen elkaar in De Kuip. door Lianne Sleutjes enJacovan Lambalgen DEN HAAG - Met een j parlementaire enquête in het vooruitzicht heeft premier Kok gisteren tot woede van de oppositie I geweigerd uitgebreid te reageren op het NIOD- I rapport over de val van I Srebrenica. „Ik wil me er I hier niet van af maken", j liet Kok weten in zijn laat ste debat dat hij met de Tweede Kamer voerde. GOES - Eén van de piramide- I vormige obstakels van de do- i' seerinstallatie aan de Verbartel- i I weg in Goes is woensdagmiddag door een auto kapot gereden. Het obstakel werd ruim tien me- i ter van de doseerinstallatie langs de kant van de weg terug- j gevonden. ;j Een ooggetuige meldde zich bij i| de politie met het kenteken van ij de vernieler. De politie heeft de zaak in behandeling. De schade kan volgens een woordvoerster van het Waterschap Zeeuwse II Eilanden, eigenaar van de in stallatie. oplopen tot zo'n 4000 euro. Het schap probeert de schade op de dader te verhalen. I TERNEUZEN - De hulpverle- ning bij calamiteiten op de Zeeuwse wateren moet dras- !tisch worden verbeterd. De Regionale Brandweer Zeeland I beschikt niet over eigen blus- vaartuigen en is helemaal af- I hankelijk van de medewerking van Rijkswaterstaat, de water- politie en de sleep- en bergings- bedrijven. II Alleen op het Schelde-Rijnka- naal is de hulpverlening slui tend geregeld. De West-Bra bantse gemeenten en Tholen hebben voor die verbinding een zogenaamde waakvlamover eenkomst gesloten met een ber gingsbedrijf, dat permanent bo ten beschikbaar houdt voor hulpverlening. De regiobrand weer inventariseert het be schikbare materieel en de inzet baarheid op het water. Bekeken wordt of er overeenkomsten moeten worden gesloten of dat de regio zelf een aantal blusbo ten moet aanschaffen. Besluiten daarover worden op z'n vroegst eind dit jaar, begin volgend jaar verwacht. Door grote druk op het regiokorps moeten de inven tarisatie en planvorming 'tus sen de bedrijven door' worden uitgevoerd. pagina 11: brandweer vleugellam op water Kok wenst zich echter zorgvul dig voor te bereiden op een ver hoor onder ede door een toe komstige enquêtecommissie. Daar geeft hij pas een verant woording. Een Kamermeerder heid besloot gisteren tot die en quête. Alleen de WD is tegen CDA-fractievoorzitter Balke nende noemde Koks opstelling 'onacceptabel'. „De premier moet verantwoording afleggen, ook al is het kabinet afgetre den." Het kabinet trad vorige week af, naar aanleiding van de NIOD- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een demonstratie van vierhonderd Molukkers in Den Haag is gistermiddag even uit de hand gelopen. Voorname lijk jonge Molukkers bezetten een kruispunt en gooiden stenen naar de politie. Twee demon stranten zijn gearresteerd. De Molukkers herdachten met de demonstratie de proclamatie van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken (RMS) op 25 april 1950. Ook demonstreerden ze voor interventie van de Ver enigde Naties op de eilanden die een einde moet maken aan de conclusies. Kok erkende giste ren dat een aantal VVD-minis- ters het niet nodig vond op te stappen op basis van het rap port. Dat had minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken eerder deze week gezegd. Kok zelf had echter besloten dat hij zijn ontslag moest aanbie den. Daarop volgden de minis ters, betoogde de premier. Kok wilde maar op enkele pun ten ingaan op de conclusies van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie. Dat heeft de val van Srebrenica in strij d tussen moslims en christe nen op de eilandengroep. Bij de Amerikaanse, Franse, Engelse en Noorse ambassade werden petities aangeboden. De demonstratie verliep aan- door Gitte Brugman DEN HAAG - Roken in de trein wordt in de loop van volgend jaar helemaal verboden. Vol gens de nieuwe Tabakswet moe ten treinen dan rookvrij zijn. Waarschijnlijk geldt dat ook voor stations. Dit hebben woordvoerders van het ministe rie van Volksgezondheid en de NS gisteren bevestigd. De NS zijn op twee manieren aan de nieuwe Tabakswet ge bonden. De vervoerder moet zorgen dat passagiers hun reis kunnen voltooien zonder hinder of overlast te ondervinden van roken én de NS moeten als werkgever zijn werknemers een rookvrije werkplek bieden. De gewijzigde Tabakswet is op 16 april door de Eerste Kamer aangenomen. Zij wordt op 7 mei van kracht. De maatregelen worden in etappes ingevoerd. Minister Borst van Volksge zondheid had de trein graag per 1 januari 2003 al rookvrij gehad, maar dat vonden de betrokken partijen te snel. NS-voorlichter M. van Dalen juli 1995 onderzocht. In de en clave waren Nederlandse blauwhelmen gestationeerd. Bosnische Serviërs veroverden de enclave en vermoordden daarna zeker 7500 moslims. Regie Volgens het NIOD zette Kok tij dens de duur van de vredesmis sie niet zwaar in op zijn regie functie en bleef hij verder op de achtergrond dan zijn voorgan ger Lubbers. Had hij niet meer moeten doen. vroegen CDA, D66 en GroenLinks. Kok stelde vankelijk rustig, maar bij het Malieveld ging het alsnog mis. Demonstranten bezetten een kruispunt, waardoor het ver keer totaal vast kwam te zitten. Op het moment dat de jongeren was zich er nog niet van bewust dat de wet is aangenomen. „Oh, hij is er nu wel? Goed dat je het zegt. Nee, wij gaan eraan wer ken. Er wordt serieus mee om gegaan. En als het per 1 januari moet, dan zullen we daar hard aan werken." Stations Defacto, de nationale organisa tie voor voorlichting over de ge zondheidsrisico's van roken, heeft geadviseerd voldoende tijd te nemen voor de omslag, mede omdat de regels waar schijnlijk ook voor de stations gaan gelden. „De exploitant van personenvervoer moet de passa gier in staat stellen zijn reis te volbrengen zonder daarbij hin der of overlast van roken te on dervinden", citeert Carl Simons van Defacto de Tabakswet. „Dat geldt dus voor de hele reis. Dus vanaf het moment van het kopen van een kaartje." Hij te kent erbij aan dat ook de werk nemers op de stations in een rookvrije ruimte moeten kun nen werken. „Maar ik geef toe: je kunt discussieren over de vraag waar de reis begint.GPD dat hij zijn rol zo goed mogelijk had vervuld. Bij vredesopera ties heeft echter de minister van Defensie altijd de leidende rol, onderstreepte hij. „De regie overnemen, zo van nu schuif ik de minister van Defensie van de bal, is een totale miskenning van de werkelijkheid." In antwoord op vragen of de re gering Dutchbat de opdracht heeft gegeven de moslims te be schermen, schetste Kok de machteloosheid in het kabinet toen op 11 juli 1995 duidelijk werd dat de enclave zou vallen. stenen en andere voorwerpen begonnen te gooien greep de Mobiele Eenheid in. De Molukse ordedienst wist de jonge de monstranten hierna over te halen naar het Malieveld terug te keren. Daar vertrokken bussen naar Het was de bedoeling dat Dutchbat daar de moslims zou beschermen, aldus Kok. Tegelij kertijd was bij kabinet en sa menleving 'de bekommernis om onze jongens' groot. Kok bestreed dat de regering niet genoeg gedaan zou hebben om de situatie in Srebrenica voor de val te verbeteren. Toen malig minister van Defensie Voorhoeve constateerde al in september 1994 dat de enclave onverdedigbaar was. De rege ring heeft daarop voortdurend naar oplossingen gezocht. GPD sportcomplex De Uithof, waar een herdenkingsbijeenkomst werd gehouden. President Tu- tuhatunewa liet daar weten dat het RMS-kabinet het onder grondse verzet blijft steunen. GPD/ANP pagina 5: vlaggen op Molukken door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De kiloprijzen van de belangrijkste vissoorten die de Zeeuwse vissers aanvoe ren, schol en tong, zijn gekel derd met enkele tientallen pro centen. De kleinere soorten tong brach ten afgelopen week in Vlissin- gen gemiddeld 6,16 euro (zo'n 13,50 gulden) per kilo op tegen 21 gulden dezelfde periode vo rig jaar. De scholsoort die het meest wordt aangevoerd, schol IV, deed vorig jaar rond deze tijd ruim 5,50 gulden. Vorige week werd er niet meer dan 1,69 euro (zo'n 3,70 gulden) voor betaald. Ook schar is sterk in prijs ge daald, van 3,08 gulden per kilo naar 0,56 euro (1,25 gulden). De Vlissingse vismijndirecteur J. de Looff kan geen directe oor zaak geven voor de veel lagere opbrengsten. De vishandel zat gisteren op de grootste visbeurs van Europa in Brussel en was slecht bereik baarvoor een toelichting. Op de Brusselse visbeurs maak te het Productschap Vis bekend dat er in 2001 meer vis is aange land in Nederland. De aanvoer- waarde van Nederlandse vis be droeg 0,4 miljard euro, terwij Ier voor 1,4 miljard euro vis en vis producten is geïmporteerd. Ne derland lijkt een draaischijf voor vis, want slechts 20 procent is voor eigen gebruik. Terwijl de aanvoer van kabel jauw (min 20 procent) en tong (min 11 procent) daalde, steeg de aanvoer van schol licht en nam die van wijting, schelvis, langoustine en poon vrij sterk toe. Volgens het Productschap duiden met name de hogere vangsten van poon erop, dat het Noordzeewater warmer wordt. Poon zit normaal in zuidelijker wateren. Advertentie -I KOOPZONDAG BERGEN OP ZOOM 28 APRIL De Zorgloterij maakte de verbouwing van Manege Den Dolder mogelijk Mensen met een handicap kunnen weer paardrijden Bruynzeel Keukens ondersteunt de Zorgloterij Bergen op Zoom Drebbelstraat 9. telefoon 0164 - 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruisvoort 52. telefoon 076 - 522 13 34 Roosendaal Ettenseweg 2, telefoon 0165 - 63 13 66 www.bruynzeel.com ék j) S» O Advertentie (Advertentie) KOOP ZE NU! LOTEN. 30 APRIL Koop nu uw Koninginnedagloten. Kijk voor het dichtstbijzijnde verkooppunt op www.staatsloterij.nl of bel 0900 - 300 49 50 0,35 pm). Meer kans, meer geld, in de Koninginnedagloterij. -T Advertentie ZIN IN VAKANTIE? of er even een paar dagen TUSSEN UIT Een greep uit de vele aanbiedingen van deze week: VOOR HALF GELD NAAR TURKIJE! Albufeirastudio-app.(Edificio) 299.- Avontuurlijk "wigwammen" 215.- Kijk morgen in de Reizen bijlage van deze krant! straat postcode. plaats telefoon: r noteert u mij voor eei proefabonnement van m/v 6 weken voor 15.- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aai 8 713214 000019 r noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: iy C per maand met automatische incasso 19.25). per kwartaal met automatische incasso 52. c per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia. 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 19,20, 21 en 23; kunst cultuur: 25, 26, 27 en 29 Molukkers schreeuwen leuzen tijdens hun demonstratie in Den Haag. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1