Feyenoord blind voor competitie Jan Raas laat z'n gevoel spreken PZC Tonny de Jong beëindigt loopbaan Oostkapelle eruit na strafschoppen 19 De Graafschap stunt: 1-0 Feyenoord-duo verzoent zich i met Advocaat Hendriksen naar Helmond Sport Oranje opent in Eindhoven Ajax is mogelijk in overtreding AZ geeft Tobiasen nieuwe kans Vloet verlaat FC Den Bosch Tennissters winnen ook tweede duel Van den Ouden gaat naar Hoek vrijdag 26 april 2002 door Alexander van Eenennaam CALGARY - Schaatsster Ton- ny de Jong beëindigt haar loopbaan. De Friezin, tegen woordig woonachtig in de Ca nadese stad Calgary, kan de motivatie om topsport te be drijven niet meer opbrengen. De Jong (27) werd in 1997 en 1999 Europees kampioene. De Jong is sinds een jaar mede-ei genaar van een projectontwik kelingsbedrijf. Huizen bouwen is de nieuwe passie, waaraan ze tijd gaat besteden. De Jong heeft de schaatswereld gezien en kan zich niet meer opladen voor nog eens vier jaar tot de volgende Olympische Spelen in Turijn. „Ik doe al sinds mijn negen tiende mee aan alle wedstrij den. Als ik nu doorga, zal het op het ijs vast weer sneller gaan, maar dan doe je toch dezelfde dingen als de afgelopen jaren. Ik dacht in januari al een beetje aan mijn toekomst, maar toen heb ik het nog van me afgezet omdat ik eerst het seizoen wil de afmaken." De Jong behaalde in 1999 op de WK afstanden in haar toenma lige woonplaats Heerenveen zilver op de 3000 en brons op de 1500 en 5000 meter. Een jaar later pakte ze opnieuw brons op de 5000 meter. Op de WrK allround werd ze tweemaal derde, in 1997 en 1999. Op het EK haalde ze één keer brons, in 1995 .ANP I door Jochem Lippmann I DOETINCHEM - Afgeleid door I de naderende bekerfinale tegen Borussia Dortmund kwam Fey- enoord gisteravond voor de vierde keer in de laatste vijf competiewedstrijden niet tot een overwinning. Na de nederlaag (1-0) bij De Graafschap, dat tegen deelne ming aan de nacompetitie vecht, moet de Rotterdamse ti telkandidaat van een maand ge- leden nu zelfs bang zijn dat het ticket voor de voorronde van de ZEIST - Paul Bosvelt en Pierre I van Hooijdonk hebben zich ver- zoend met bondscoach Dick j Advocaat. j De relatie tussen Advocaat en de twee Feyenoorders kwam J onlangs onder druk te staan i toen het duo zich afmeldde voor het oefenduel van Nederland met Spanje, op 27 maart. Bos- velt en Van Hooijdonk blijven in de toekomst gewoon beschik- baar voor Oranje. Dat was de j uitkomst van een gesprek tussen de drie, waarin beide partijen I hun overwegingen van dat mo- I ment toelichtten. ANP Champions League er niet eens in zit. Op vier punten achter stand van nummer twee PSV staat Feyenoord nog wel derde. De voorsprong op nummer vier Heerenveen bedraagt echter nog maar een puntje. De Friezen zijn zondag te gast in de Kuip. Feyenoord kan dan waarschijn lijk nog wel beschikken over Van Hooijdonk. Gefrustreerd over de achterstand priemde de spits in de slotfase van het duel zijn vinger in het gezicht van verdediger Bot. Op advies van de vierde arbiter trok Temmink de rode kaart. Als Feyenoord niet in beroep gaat, mist Van Hooijdonk wel de slot wedstrijd tegen Willem II. De Graafschap nam door de mini male zege voorlopig even af stand van de gevreesde zestien de plaats. De club heeft drie verliespunten minder dan FC Den Bosch en FC Groningen. Feyenoord gelooft het de laatste weken wel. De successen in de Uefa Cup hebben de Rotter dammers blind gemaakt voor de nationale competitie. Na de ver assende zege bij Internazionale kwam de club in de eredivisie tot geen enkele fatsoenlijke wedstrijd meer. RKC en NAC verlieten De Kuip met een ge lijkspel en PSV was in Eindho ven te sterk voor de Rotterdam mers. Een laat doelpunt van Paauwe voorkwam dat ook hek kensluiter Fortuna Sittard pro fiteerde van het verval van Fey enoord in de competitie. De weer van een hamstringblessure herstelde Kalou was gister avond in de Vijverberg geen schim van de Ivoriaan die de de fensie van Inter aan flarden speelde. De altijd onvermoeide Tomasson maakte lang niet zo veel meters als normaal en ook de altijd zo professionele Bos velt en Van Hooijdonk wekten de indruk de spanning van een grote wedstrijd te missen. De Graafschap profiteerde dankbaar van de verslapte aan dacht van Feyenoord voor de nationale competitie. De goede bedoelingen van de thuisclub leidden in de eerste helft tot twee goede mogelijkheden. Meerdink en Vreman verzuim den doelman Zoetebier in de slotfase van de eerste helft van dichtbij te passeren. Feyenoord was slechts een keer dicht bij de openingstreffer. Wie anders dan Van Hooijdonk schoot vanuit een vrije trap op de lat. De Graafschap nam in de 66e minuut een voorschot opde overwinning. Valeev, de hele wedstrijd al een plaag voor de Rotterdamse defensie, ontsnap te aan de aandacht van Paauwe en Van Wonderen en vergrootte met een geplaatst schot de kans op direct lijfsbehoud. De Graafschap - Feyenoord 1-0 (0-0). 66. Valeev 1-0. Scheidsrech ter: Temmink. Rode kaart: 84. Van Hooijdonk (Feyenoord). Gele kaart: Rzasa (Feyenoord). Aantal toe schouwers: 11.000. ANP Feyenoorder Robin van Persie (rechts) in duel met Rody Turpijn van De Graafschap. foto Robert Vos/ANP HELMOND - Roy Hendriksen speelt de komende twee sei zoenenvoor Helmond Sport. De 33-jarige allrounder mag on danks een doorlopend contract transfervrij bij Veendam ver trekken. Hendriksen keert binnenkort terug naar Zeeland waar hij ge boren en getogen is. Hendriksen debuteerde in 1991 in het be taald voetbal voor RBC. Na een jaar in de hoofdklasse bij Hoek speelde hij voor Eindhoven, Cambuur en Veendam. In 308 competitiewedstrijden scoorde hij 58 keex\ Hendriksen kan zowel in de verdediging, op het middenveld als in de aan val uit de voeten. Hij tekende bij Helmond Sport een contract voor twee jaar, met een optie voor een derde jaar. GPD ZEIST - Het Nederlands Elftal speelt de eerste kwalificatie wedstrijd voor het EK 2004 op 7 september in Eindhoven. De wedstrijd tegen Wit-Ruslandbegint om 20.30 uur. De tweede wedstrijd, uit tegen Oostenrijk, is op 16 oktober in het Ernst Happel Stadion in Wenen. De derde kwalificatiewedstrijd van Oranje is aan De Kuip in Rotterdam toegewezen. Het duel met Tsjechië moet op 29 maart om 20.30 uur beginnen. Waar Oranje de volgende thuiswedstrijden tegen Oostenrijk (6 sep tember 2003) en Moldavië (11 oktober 2003) speelt, is nog niet bekend. ANP AMSTERDAM - De Arbeidsinspectie onderzoekt of Ajax in overtreding is geweest door de Angolese voetballer Nando Rafael op te stellen. De inspectie ontving berichten dat Ra fael, die het tweede van Ajax met zijn doelpunten naar de hal ve finale van de Amstel Cup loodste, niet had mogen spelen omdat hij asielzoeker is. „We gaan eerst informatie inwinnen en stellen een proces verbaal op, dat naar het Openbaar Mi nisterie wordt gezonden. Het OM beslist daarna over verdere stappen", zegt woordvoerder Gijselhart van de Arbeidsin spectie. Rafael bevindt zich nog in de asielprocedure. De wet schrijft voor dat asielzoekers hangende de beslissing van de rechter niet mogen werken, dus ook niet mogen spelen in het betaalde voetbal. Ajax ontkent dat het in overtreding is geweest. De club onthoudt zich van verder commentaar tot het onderzoek van de Arbeidsinspectie is afgerond. ANP ALKMAAR - AZ geeft de Deen Ole Tobiasen een nieuwe kans. De Alkmaarse club heeft de 26-jarige verdediger voor een jaar vastgelegd, met een optie op nog twee jaar. Tobiasen stond de laatste jaren bij Ajax door knieblessures aan de kant. Hij speelde sinds 4 november 1998 geen competitiewedstrijd meer. Tobiasen kwam eerder voor Heerenveen uit. AZ legde eerder Martijn Meerdink, Joost Volmer en de Fin Juha Reini vast. ANP DEN BOSCH - Wiljan Vloet gaat FC Den Bosch aan het eind van de competitie verlaten. Hij heeft dit gisteren meegedeeld aan de spelersgroep en het management. De 39-jarige trainer/ coach heeft opgezegd omdat hij in het nieuwe seizoen bij een andere club in het betaald voetbal gaat werken. Vloet zei in Den Bosch niet bij welke club hij aan de slag gaat. Zijn naam is wel in verband gebracht met Roda JC, waar George Leek- ens zijn contract heeft opgezegd. ANP j ANTALYA - Op de tweede wed- strijddag als captain van het I Fedcup-team zag Tjerk I Bogtstra zijn missie al in gevaar I komen. Tot opluchting van de I Tilburger stelden Miriam Ore- I mans en Kristie Boogert in de laatste partij de zege op Roeme- niëen een plaats in de finaleron- de van de kwalificatiewedstrij- den in de Europees-Afrikaanse I zone veilig. Nederland verzekerde zich na de eerdere zege op Bosnië-Her- zegovina van een plaats bij de eerste twee in de groepDeze po sities geven recht op de finale ronde van morgen waarin vier plekken voor het promotie-de- gradatieduel in juli voor een te rugkeer in de wereldgroep te verdienen zijn. De vrouwen strijden vandaag in een recht streeks duel met het sterke Isra el om de koppositie. Oranje kwam tegen de Roeme nen al in de eerste partij in de problemen. Seda Noorlander, die in plaats van Amanda Hop mans in de openingswedstrijd mocht aantreden, wankelde met haar onzekere spel tegen de ne gen jaar jongere Liana Balaci. Maar na in het tweede bedrij 1' bij een stand van 3-5 een wedstrijd- punt weggewerkt te hebben, won ze alsnog. Miriam Oremans kreeg in de tweede wedstrijd kansen om het duel voortijdig te beslissen, maar de Bi-abantse maakte te gen Magda Mihalache te veel fouten. Na een halfuurtje rust moest Oremans in de brandende zon met Kristie Boogert opnieuw de baan op. Het zilveren duo van de Olympische Spelen in Sydney I maakte de x-eputatie waar door I MihalacheenBalacimet 6-1 6-4 te verslaan. ANP I HOEK - Leon van den Ouden I treedt in de voetsporen van Björn Langeveld. I De aanvaller maakt aan het eind van dit seizoen ook de over- I stap van Kloetinge naar Hoek. De Brabander ki-eeg in zijn de buutjaar bij Kloetinge weinig speelminuten en gaat nu zijn ge luk bij Hoek beproeven. Woensdag verstex-kte Hoek zich °ok al met aanvaller Arjan Hu- man, die twee seizoenen geleden eveneens bij Kloetinge actief was. Opvolgers van Dekker en Boogerd mogen gerust iets rotzakkerigshebben Jan Raas was in zijn tijd een afma ker. Vijf keer won hij de Amstel Gold Race. Ntt is hij de baas van de Rabobank-wielerploeg. Een team dat tot dusverre nog niet uitblonk in afmaken. Zondag krijgt de ploeg in de 'Gold Raas' zijn laat ste kans om dit voorjaar een grote klassieker te winnen. Jan Raas over zijn jongeren en de kritiek die links en rechts de kop op steekt. door Ad Pertijs BREDA - De kritiek lijkt van hem af te glijden. Vorige week werd Jan Raas in een column neergezet als een man die vanuit zijn 'ivoi-en toren' in 's-Heeren- hoek het contact met de werkvloer is kwijtgeraakt. In het Bredase restaurant Mirabelle, waar managers en ploeglei der van Rabobank bijna wekelijks de gang van zaken doornemen, tovei-t hij zijn bekende grijnslachje tevooi-schijn als hij zegt: „Een ivoren toren? Het is een verbouwde garage hoor, waarin ik mijn werk doe." Jan Raas zegt van daarxxit nog altijd een klare kxjk op de wielexwereld te hebben. Buiten die ene column lees ik niets wat ik heel anders zie. Ach, het vex-haal is sxxel vex-teld. Tot en met de Tirreno- Adriatico vexdiep alles perfect. Toen viel Erik Dekker weg en blijkt hoe be langrijk hij is voor ons team. Zonder hem presteert Wauters minder omdat hij de druk van het kopmanschap niet aankan. Zelfs Max'kus Zberg is minder als Dekker niet in koers zit. En over de jongeren kunnen we ook kort zijn: ze zijn nog niet rijp om het van de ouderen over te nemen." Het is een constatering, waar Raas dub bele gevoelens bij zegt te hebben. „Het is bekend dat jongeren veel tijd nodig hebben om te rijpen. Je moet ze echt de kans gunnen. Zie Dekker en Boogex-d. Aan de andex-e mag je meer verwachten van jongens die tijdens de contractbe- spi-eking zeggen dat ze geen kans heb ben gekregen zichzelf te tonen, omdat ze altijd in de dienst van de grote man nen hebben moeten koex-sen. Dan denk ik: Dekker is er niet, grijp je kans. Som migen ga ik daar op aanspreken. Als ze willen blijven, hoeven ze niet op meer salaris te rekenen." Beslissing Hoeveel geduld moet je hebben? „In ie der geval meer dan de twee maanden die Dekker uit koers is", zegt Raas. „De een heeft meer tijd nodig dan de ander, maar je kunt niet iedereen jarenlang bij wijze van opleiding in je ploeg houden. De komende maanden zullen we daar Jan Raas: „De moeilijkste tegenstander van Boogerd is Boogerd zelf." om een beslissing moeten nemen over vijf a zes jongens. Mijn gevoel speelt daarbij een rol. Net als dat van cle ploegleiders trouwens. Je ziet wat ie mand in zich heeft. Van de een is het duidelijk dat hij nooit meer zal worden dan een goede helper-. Anderen hebben meer iets speciaals." Mislukken Rabobank wilde een nierxwe Neder landse generatie opleiden. Nu de bank heeft besloten de juniorenploeg' af te stoten, zien velen dat als het mislukken van die opzet. Raas schudt het hoofd. „De bank wilde destijds de juniox-en- ploeg. Maar er was slechts budget voor een ploeg van negen renners. Dat blijkt een te klein aantal te zijn. Je moet min stens veex-txg jongens een dergelijke op leiding kunnen aanbieden. Dus was het logisch dat die,taak werd overgeheveld naar de KNWU. Met cle financiële on dersteuning van Rabobank." Het geeft Raas de x-uimte de koers x-ond zijn jongerenploeg nog meer te wijzi gen. „Het is volgens mij beter dat ren ners eerst een paar jaar elders x-ijden voor ze bij Nico Verhoeven (de ploeglei der van de jongerenformatie van Rabo bank) komen." Ze hoeven ook niet alle maal uit Nederland te komen. „Als ze maar bij ons passen.Daax-naast is Raas van plan de x-enners van de opleidings formatie een bescheiden financiële ver goeding te geven. „Zodat ze nog meer als prof met hun sport bezig kunnen zijn. Het zal de snelheid van doorbre ken vex-groten." Het wielei-plan van Raas zou te veel een 'klonenfabriek' zijn. Keurige jongens allemaal, voorzien van het snerend be doelde etiket ideale schoonzoon. Raas: „We willen dat ze verschrikkelijk seri eus met hun beroep bezig zijn. Het staat me niet aan als het anders is. De keuze is duidelijk: het is of de disco, de auto, het strand. Of je zet alles aan de kant voor het wielrennen. Als dat een ideale schoonzoon is, mag je ze van mij zo noe men. Ik heb geen dochters, maar ik zou niet willen dat mijn schoonzoons dooie dienders zijn. Zo is het ook met mijn renners. Er moet wel een beetje spirit in zitten. Er mag ook gex-ust iets rotzakke rigs in zitten. Karsten Kroon heeft het. foto Johan van Gurp/GPD Dekker is er niet en hij vraagt kopman te zijn in Dwars door Vlaanderen. Oké, hij maakte het die dag niet waar en kx-eeg veel kritiek over zich heen. Maar hij toonde tenminste wel lef." Energie Er zijn ook talenten die Raas met lede ogen ziet vertrekken. „Bram de Waax-d bijvoorbeeld. Die had het in zich een grote te wox-den, maar hij koos voor wat andex-s. Hij rijdt nu bij Marco Polo rondjes in China en Uruguay. Daar doe je absoluut niets aan. Als ze in de leef tijd komen van de studie, het meisje en de auto, kan niet iedereen voor het wiel rennen kiezen. Zo zit de mens nu een maal in elkaar." Raas noemt het ook wel 'de aard van het beestje'. En die is volgens hem niet te veranderen. Ook niet bij een topper als Boogerd, die momenteel de kar moet trekken en aanhikt tegen zijn eerste grote zege dit seizoen. „Hij verspilt zo veel energie met zijn nervositeit, maar je haalt het er nooit uit. De moeilijkste tegenstander van Boogerd is Boogerd zelf." GPD door Roeland van Vliet OOSTKAPELLE - De ploeg van Oostkapelle en Halsteren voch ten gisteravond in de kwartfi nale van de disti-ictsbeker hard tegen hard. Klialid Boufrahi brak bijna de benen van Halste- ren-speler Arie de Jong en de Brabander Michiel van Triyen trapte op zijn beurt na (maar kreeg geen rood). Uiteindelijk kwamen de ploegen er in de re guliere speeltijd niet uit. Hal steren won na strafschoppen en schakelde op die manier z'n tweede Zeeuwse ploeg (na Ter- neuzen) uit. Het kwam tot zeven strafschop pen voor beide partijen. In de eerste serie van vijf misten Wil fred Schipper (Oostkapelle) en invaller Rachid Boudain (Hal steren). Het was Ruben Cop- poolse, eveneens ingevallen, die tenslotte de bal te eenvoudig in schoot, waardoor de Bx-abantse goalie kon redden. Voor de thuisploeg was dat een bittere pil omdat de ploeg van trainer Karl Vex-gouwen het gx-ootste deel van cle wedstrijd de betex-e partij was. Het regen de kansen voor de zaterdag-eer steklasser. De Brabantse gasten, onder lei ding van ex-Hoek-trainer Frans Vei-meulen, hadden veel px-oble- men in de defensie. De passing liep beroerd, maar voor een deel was het veld daarvan de schul dige. De beker-ontmoeting werd namelijk op het tweede veld - een hobbel veld - afgewex-kt. Oostkapelle had gevraagd of het duel al om half acht mocht be ginnen, maar Halsteren kon dat organisatorisch niet bolwerken D aarom moest uitgeweken wor den naar veld B, waar verlich ting was. Oostkapelle px-ofiteerde slechts half van het geschutter van de nummer zeven in de eerste klas se zondag. In de zesde minuut was de eerste gx-ote kans voor Wilfx-ed Schipper Hij nam een voorzet vanaf de rechterflank op zijn borst aan, dx-aaide ver volgens van zijn tegenstander weg en schoot met links in de verre hoek. Halsteren-keeper Jeroen van Empel kon de bal nog net naast de paal tik ken. Buiten bereik In de achttiende minuut was het wel raak. Verdediger Matthijs Lugtenburg, die veelvuldig mee naar voren ging, pikte de bal op op het middenveld, di-ibbelde richting het zestienmetergebied en gaf voor op aanvoex-der Hairo Hazelaar Deze kopte de bal bui ten bereik van de goalie in het net: 1-0. Vlak daarna had Schipper zijn tweede grote kans van de avond. Hij mocht het één op één tegen de keeper opne men. Hij kon de bal over hem heen lobben, maar raakte het leer volkomen vex'keerd. Pas vlak voor rust gaven de gas ten tegengas. Na de doeltreffen de volley van Jurgen Roeken (1-1), zette cle Brabantse zon dag-eersteklasser over het hele veld druk. Die manier van spe len beviel de gasten wel, zodat Oostkapelle het na rust een stuk moeilijker had. Stuk feller Het tweede bedrijf was een stuk feller (ook getuige de aanslag van Khalid Boufrahi op de be nen van Arie de Jong)Dat Oost kapelle dichter bij doelpunten kwam, lag aan de blunderende Halsteren-keeper. Deze kwam zover uit zijn goal, dat hij zijn eigen ploeg in moeilijkheden bracht. De voorhoede van Oost kapelle maakte echter geen ge bruik van cle geboden kansen. Zo verstreek cle tijd en werd het voetbal er niet beter op. Halsteren was bij de strafschop pen de gelukkigste ploeg. Doel man Mohammed El Bekkaoui zat dicht bij de ballen van Hal steren, maar hij kon de uitscha keling niet verhindei'en. Samen met Halsteren bereikten ook In ternos (1-0-winst op Moerse Boys), Vlijmense Boys (2-0- winst op DBS) en Geldrop (2-1- winst op OJC Rosmalen) de hal ve finale. Oostkapelle-Halstercn 1-1 (1-1). Halsteren wint na strafschoppen. 18. Harro Hazelaar 1-0, 40. Jurgen Roeken 1-1. Strafschoppen: Carlo Tempelaars 1-2, Ricardo Schipper 2-2, Rachid Boudian mist, Ferry Al- fons 2-3, Jurgen Roeken 3-3, Edwin Meerman 3-4, Jeroenvan Empel 4-4. Wilfred Schipper mist, Werner Hop staken 5-4, Harro Hazelaar 5-5, Pa trick van Kaam 6-5, Roel Latuheru 6-6, Dennis Braspenning 7-6, Ruben Coppoolse mist Scheidsrechter: J. Tempelaar (Dordrecht). Gele kaart: Harro Hazelaar, Khalid Boufrahi, Matthijs Lugtenburg (Oostkapelle), Arie de Jong (Halsteren). Aantal toeschouwers: 150. Oostkapelle: Mohammed El Bek- kaoui; Matthijs Lugtenburg, Edwin Meerman, Roel Latuheru, Stefan Meerman; Jorrit Schuurman, Harro Hazelaar, Rick PattenierFerry Alf- ons, Wilfred Schipper, Khalid Bou frahi (65. Ruben Coppoolse).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19