Duurzaam Veilig tast ruimte aan Winkelpersoneel alert op vals geld Scootmobielers leggen rijproef af Een bevlogenheid die anderen raakt Project zonne-wind-geluidswal in de prijzen Schiphol-achtige banen rond Nieuwvliet zijn schrijnend voorbeeld Hogeschool Brabant zondigde GroenLinks wil wegen schrappen Vlissinger hoort 4,5 jaar eisen voor drugshandel Bomentocht Kantelweg Roofack van de baan A58 afgezet voor remproef door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Of het karretje nu net een paar weken in huis staat of al jaren steun en toeverlaat is voor het con tact met de buitenwereld, beginners en er varen bestuurders steken allemaal wat op van de rijvaardigheidscursus voor scoot- mobielen en elektrische rolstoelen. „Een taxibusje inrijden. Dat heb ik nu voor de eerste keer gedaan", vertelt J. Tuinman, die al elf jaar in haar scootmobiel rijdt. Dat het rondrijden op een scootmobiel soms niet zonder gevaren is, bleek gister morgen eens te meer. Een van de deelne mers aan de cursus 'Wegwijzer in het ver keer' verschijnt met een bloedende neus gehavend aan de start van het praktijk examen. Onderweg is hij met zijn voertuig in een greppel gegleden. Met een flinke pleister op zijn neus blaast hij teleurge steld de aftocht. De andere cursisten wachten bij de entree van zorgcentrum Duinoord vol ongeduld op de laatste me deleerlingen. Het uur van de waarheid na dert immers: na de theorielessen en het oe fenrondje op de terreinen van Duinoord en de brandweer wordt de rondrit door het centrum van Haamstede dé test om het geleerde in de praktijk te brengen. Op het programma staan: deelnemen aan het verkeer, de hobbels en obstakels op de pa den, het manoeuvreren in een volle Golf- supei'markt en een plek bemachtigen in de serre van Hotel Bom. Ervaring Tuinman draait er haar hand niet meer voor om. Al elf jaar beweegt zij zich voort met behulp van het scootmobiel. „Als je auto gereden hebt, is het wat makkelijker. Maar om het te leren moet je wel wat ge duld hebben", stelt ze vast. En ondanks haar ervaring hebben de Stichting Wel zijn Ouderen (SWO), Gehandicaptenbe leid Schouwen-Duiveland, 3VO en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ), die de cursus organi seerden, de ervaren bestuurster nog iets kunnen leren: met een scootmobiel een taxibusje in- en uitrijden. Voor J. de Feiter is het nog even wennen. Hij heeft het scootmobiel pas vier weken in zijn bezit. Toch steekt hij zelfverzekerd achteruit om het karretje keurig naast een ander te parkeren. „Je leert heel wat bij", vertelt De Feiter vrolijk. Het omzeilen van de obstakels gaat hem inmiddels gemak kelijk af, blijkt al snel. Na afloop zet de bonte stoet van 28 scoot- mobielen in alle soorten en maten koers richting centrum. Zakken voor hun exa men konden de deelnemers niet: na een rondrit ontvangen zij hun certificaat uit handen van burgemeester J. Asselbergs. foto Marijke Folkertsma vrijdag 26 april 2002 doorMaurits Sep KAMPERLAND - Rond het Sloegebied kan toch een ge luidswal van windmolens en zonnepanelen worden ge bouwd. Dit project is alsnog ge honoreerd met een subsidie van Delta Nutsbedrijven. De ge luidswal beperkt de overlast in de omliggende dorpen, zodat die meer ruimte krijgen voor woningbouw. Ook de industrie in het Sloegebied krijgt hier door meer ruimte. Het project dong gisteren voor de tweede keer mee naar subsi die van Delta. Het bedrijf had vijf miljoen euro te verdelen voor milieuprojecten. Dat geld komt uit de milieutoeslag die huishoudens en zakelijke klein verbruikers bovenop hun ener gierekening hebben betaald. Tijdens een eerdere sessie, in maart, werd de zonne-wind-ge luidswal afgewezen. De jury be oordeelde het aangepaste plan nu wel positief. De jury kende aan nog achttien projecten geld toe. Fotodesign Huib de Jonge in Terneuzen wordt geholpen met het plaat sen van zonnepanelen op het dak. De gemeente Reimerswaal mag lichtmasten op zonne- energie aanschaffen. De ge meente Tholen krijgt subsidie om energiescans in de veehou derij te houden en een gemeen telijke visie op energiegebruik te schrijven. Andere projecten richten zich op milieu- en ener giebesparing op minicampings, duurzame zwembaden, duur zaam bouwen door woningcor poraties en een onderwijspro ject over zonne-energie. Tijdens deze tweede ronde is 2,25 miljoen euro verdeeld. In maart werd al 1,8 miljoen toege kend aan zeventien milieupro jecten. Van de vijf miljoen die beschikbaar was, resteert dus nog ongeveer een miljoen. Dat kan nog meer worden, omdat Delta de initiatiefnemers gaat helpen bij de uitvoering en bij het verkrijgen van andere subsi dies, als dat mogelijk is. „Dat doen we niet om ons eigen stempel op de projecten te druk ken", benadrukte F. MacKenzie van Delta Nutsbedrijven. „Wij moeten het geld verdelen, maar het Rijk ziet er ook op toe dat dat goed gebeurt en dat projecten daadwerkelijk worden uitge voerd. Wij moeten dat verant woorden. Bovenaan staat dus dat het geld niet verkwist wordt, maar goed wordt be steed." Dat was ook een belang rijke aanbeveling van de jury, die onder leiding stond van vooi'zitter L. van Gelder van de Zeeuwse Kamer van Koophan del. Van Gelder adviseerde Del ta tevens te bezien of projecten gebundeld kunnen worden. „Er zit namelijk nogal wat overlap tussen de verschillende plan nen. Misschien is het handiger dingen samen te doen." BREDA - De Hogeschool Brabant heeft geen wetten gebroken in de zaak van de HBO-fraude, maar wel 'gezondigd' tegen de gedragscode van de HBO-raad. Dat meldt de Raad van Be stuur van de Hogeschool Brabant zelf in een aparte notitie aan het Ministerie van Onderwijs. De-notitie is als aanvulling gevoegd bij een lijst met vragen die de hogeschool nog deze maand bij liet ministerie moest inleveren. Wat dat 'zondigen' inhoudt, daar zwijgt de hogeschool over. De vragenlijst is een onderdeel van de onderzoeken die lopen naar de zogeheten HBO-fraude, waarbij volgens minister L. Hermans (Onder wijs) zes hogescholen en een particulier onderwijsbureau ten onrechte ruim 29 miljoen euro aan rijksgeld hebben ontvan- gen.In de meegestuurde notitie wordt gewag gemaakt van het onlangs uitgebrachte rappoxd van de commissie Van Lunte- ren. Die commissie stelt vast dat er veel gaten en onduidelijk heden in de bestaande ï'egelgeving zitten. Het rapport noemt tien mogelijkheden die de regelgeving biedt voor de scholen om de opbrengsten uit overheidssubsidie op te schroeven en tegelijk de onderwijsprestatie die moet worden geleverd zo laag mogelijk te houden. De Hogeschool Brabant geeft toe dat er bewust gebruik is gemaakt van die mogelijkheden. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie R. Jeuken heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 34-jarige inwoner van Vlissingen voor cocaïnesmok kel vierenhalf jaar cel geëist. Te gen zijn 26-jarige neef uit Schiedam, die nog voortvluch tig is, eiste Jeuken dezelfde straf. De officier achtte bewezen dat deze hoofdverdachten betrok ken zijn geweest bij vier drugs transporten van acht koexiers, goed voor drieënhalf kilo cocaï ne. De Vlissinger hangt ook nog een plukzevordering van 22.900 euro boven het hoofd: het geld dat met de smokkel zou zij n ver diend. Als het aan de officier ligt worden twee 26-jarige drugs koeriers uit Vlissingen en Axel voor hun aandeel in cocaïne transporten veroordeeld tot res pectievelijk twee jaar gevange nisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en eenentwintig maanden cel. De cocaïne werd vorig jaar in februari, april, mei en augustus via de luchthavens Schiphol en Zaventem Neder land binnengesmokkeld. De hoofdvex'dachten regelden de reisjes voor de koeriers naar Curagao en Aruba, waar ze de bolletjes slikten. Enkele dagen later vlogen de koeriers terug naar poepadressen in Neder land en België. Twee vrouwen uit Terneuzen werden begin mei met twee kilo coke, verstopt in geprepareerde bh's, onder schept door de douane op Schiphol. Zij zijn al veroor deeld. Een andex'e koerierster wilde geen bolletjes slikken. De harddrugs zaten over heel haar lichaam, ook in haar vagina. Zij werd samen met nog twee koe riers 6 augustus op Schiphol aangehouden. De Axelse bolletjesslikker slaagde er 22 februari in de Bel gische douane te passeren, ter wijl zijn Antilliaanse kompaan wex"d opgepakt. In een fiat in Vlissingen werden de bolletjes uitgepoept. Het tweede trans port van de Axelaar verliep minder naar wens, omdat er op het poepadres in Rotterdam bolletjes in zijn lichaam achter gebleven. De officier nam het de hoofdverdachten kwalijk dat ze misbruik maakten van pro bleemjongeren. De Vlissingers wox'den ook nog dealen in hard drugs verweten. Uitspraak 8 mei. In optocht vertrekken de cursisten voor hun examen naar het centrum van Haamstede. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De uitvoering van de plannen voor Duurzaam Veilig heeft een sterk nadelige invloed op het landschap. Ook wordt er veel te veel ruimte door in beslag genomen. De situatie rond Nieuwvliet is een schrij nend voorbeeld van hoe het niet moet. Dit stelde coördinator M. van Mierlo van de Zeeuwse Milieu Fedex-atie donderdag in een ver gadering van de Provinciale Commissie Omgevingsbeleid te Middelburg. „Duurzaam Veilig tast de ruimte gigantisch aan en kan het landschap enorm ver- nachelen", zei hij. Volgens hem kan de verkeersveiligheid ook op andere maniex'en verbeterd worden, door meer controle en betere handhaving van regels. Gezworene A. van de Hoef van waterschap Zeeuwse Eilanden viel hem daarin bij. Op de kos ten voor de gemeenschap kan veel worden bespaax-d en de ruimtelijke gevolgen hoeven minder gi'oot te zijn, als de (ver keersregels beter worden ge handhaafd, meende hij. „Heel MIDDELBURG - De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt 17 mei vanaf 9. 45 uur een bomen wan deling door Middelburg. Be langstellenden moeten zich vooraf aanmelden bij het ZVU- bureau in Middelburg. veel aanpassingen van het we genstelsel zijn dan onnodig", al dus Van de Hoef, Van Miexio gewaagde van een 'ongelooflijke impact' van Duurzaam Veilig op het land schap. „Nieuwvliet lijkt wel Nieuw-Schiphol te worden met al die strakke banen. Het is vol strekt onnodig het landschap aan te tasten of ruimte te ver kwisten." Hij gaf aan dat de mi lieubeweging op zich het doel van Duurzaam Veilig - minder verkeersslachtoffers - steunt. „We willen niet af van Duur zaam Veilig, maar wel af van de buitensporige gevolgen. Het moet meer maatwerk worden. Advies De commissie besloot in een ad vies aan Gedeputeerde Staten aandacht te vragen voor de pro blematiek. In dat advies - dat gaat over de stand van zaken van het Streekplan Zeeland - wordt ook ingegaan op de rol van het provinciaal bestuur bij het maken van zogeheten ge- biedsplaxinen. Die zijn gemaakt voor Schouwen en Walcheren en in voorbereiding voor West- Zeeuws-Vlaanderen en de regio rond het Veerse Meei\ Ook hierbij sloeg Van Miex'lo alarm. Hij constateerde dat de provincie veel te weinig op treedt als regisseur en onvol doende aangeeft welke richting de gebiedsplarxnen uit moeten. Patstellingen tussen verschil lende belangengroepen (land bouw, natuur, recreatie, ge meenten) worden door de door Jacques Cats MIDDELBURG - In een vitrine op de eigen afdeling in het hoofdkantoor van de politie Zeeland liggen ze te kijk: de sterkste staaltjes van vervalste bankbiljetten naast het meest onbenullige namaakgeld waar bij het er duimdik bovenop ligt dat het niet echt is. Dat daar nog iemand intrapt, vraag je je af als je een bankbiljet van 55 gulden ziet. Falsificatie-specialist Jaap Beenhakker kan het nog sterker vertellen: „Daar is ook van te ruggegeven." Beenhakker is bij de technische recherche de deskundige op het terrein van de vervalsingen. Dat gaat dan niet alleen om geld maar ook om reisdocumenten en papieren waarmee vreemde lingen komen aanzetten. Als do- cumentdeskundige wordt Beenhakker veelvuldig gecon fronteerd met vervalste pas poorten of met zogeheten brondocumenten, zoals geboor tebewijzen, waarmee is ge knoeid. Sofinummer In Zeeland komt het aanvragen van een sofinummer op vertoon van een vals paspoort vaak voor. Daarmee proberen asielzoekers aan het werk te komen. Met na me de belastingdienst heeft re gelmatig met dit soort verval- singen te maken. Ook wordt getracht om banken en uitzend bureaus met vervalste papieren om de tuin te leiden. Het onderzoek naar vals geld is plaag. Het zijn met name uit Oost-Europa afkomstige perso nen die px'oberen de ondeugde lijke bankbiljetten bij banken in te wisselen. Inmiddels zijn in Renesse de eerste valse euro's opgedoken: één biljet van tien euro en zeven van vijftig. Alle biljetten wer den in één winkel aangeboden. De aanbieders waren Duitse toeristen. Ze konden worden aangehouden. Omdat de zaak nog onder de rechter is wil de politie geen nadere mededelin gen doen over de herkomst van de biljetten. Uit het feit dat de vei*valsingen vrijwel meteen werden opgemerkt, leidt poli- tievoorlichter J. van Mourick af dat winkelpersoneel goed op de hoogte is van waar men op moet letten: het watermerk, de holo- grafische streep bij de vijf, tien en twintig eurobiljetten en het holografische zegel bij de 50, 100, de 200 en de 500 eurobiljet ten. De politie kreeg zelfs een biljet toegespeeld dat aan alle echtheidskenmerken voldeed maar wel een andere kleur had. Het bleek hier niet om een ver valsing te gaan; het bankbiljet was mee in de was gegaan. „Als je het niet vertrouwt, schakel dan altijd de politie in", advi seert Beenhakker. Hoewel het in omloop komen van vervalste eurobiljetten Eu- ropabreed nog zeer beperkt is gebleven, vernacht de specia list op termijn een toename van het aantal aanbiedingen. „Ik vrees dat er binnen nu en twee jaar ergens een drukkerij begint die biljetten na te maken." provincie niet goed doorbroken, betoogde Van Mierlo. „Er wor den geen duidelijke keuzes ge maakt. Een sturende rol van de provincie is daarvoor cruciaal. De provincie moet een eigen script hebben. Regisseren zon der script kun je niet." De commissie trekt bij Gedepu teerde Staten ook aan de bel over de leefbaarheid van het landelijk gebied. De achteruit gang van voorzieningen in de kleine kernen baart grote zor gen. Voorzitter L. Ginjaar er kende wel dat ingrijpen moei lijk isomdat de provincie via de ruimtelijke ordening niet veel mogelijkheden heeft om te stu ren. MIDDELBURG - GroenLinks in de Staten van Zeeland wil afzien van een nieuwe weg Vlissingen-Koudekerke en de rondweg Koudekerke. De fractie steekt het hiervoor gespaar de geld liever in het geplande aquaduct bij Middelburg. Vol gens GroenLinks kan de verkeerssituatie tussen Vlissingen en Koudekerke niet als een acuut knelpunt worden aangemei'kt. Verbetering is al helemaal overbodig als het aquaduct wordt aangelegd. Vandaag komt GroenLinks met een motie om de rondweg Koudekerke en de nieuwe verbinding Vlissingen- Koudekerke af te voeren van het investeringsplan wegen Walcheren. De kosten van de projecten in dit plan zijn veel ho ger dan geraamd. Er zou 8,4 miljoen euro bij moeten. BRESKENS - Aanleg van een kantelweg tussen Boex-enhol en het kruispunt Roofack bij Breskens is definitief van de baan. Het Bestuurlijk Overleg Duux-zaam Veilig Verkeer West- Zeeuws-Vlaanderen heeft het herinrichtingsplan voor het wegvak Roofack-Groede vastgesteld en vindt de kantelweg niet langer noodzakelijk. De provincie wilde eerder per se aanleggen, maar ging uiteindelijk overstag voor argumenten van bewoners van Boerenhol en omgeving. Aan de zuidzijde van de weg Roofack-Gi'oede komt een parallelweg en aan de noordzijde een vrijliggend fietspad, waardoor landbouw- en ander langzaam verkeer alleen in Boerenhol over de hoof drij - baan hoeft. Omdat daar slechts maximaal vijftig kilometer per uur mag worden gereden en parkeerplaatsen en uitbui gingen van de weg voor verdere snelheidsremming zorgen, le vert dat geen probleem op, verwacht het Bestuurlijk Overleg. VLISSINGEN - Het verkeer op de A5 8 in de richting van Vlis singen is gistermiddag ter hoogte van Oost-Souburg door de politie stil gezet. De politie hield er een remproef. Dat gebeur de naar aanleiding van een ongeluk drie weken geleden. Twee automobilisten raceten toen van Tholen naar Vlissingen en veroorzaakte in Vlissingen een ongeluk. Voor de bewijsvoe ring werd met een zelfde soort auto een remtest gedaan. De afdeling voorlichting van de politie wilde niet reageren op vragen over de remproef. „Dat kan ik bevestigen, noch ont kennen", aldus hoofd voorlichting J. van Mourick. Jaap Beenhakker is falsificatie-expert bij de politie Zeeland. foto Ruben Oreel een verhaal apart. Toen de euro werd ingevoerd en het publiek van het oude geld af moest wer den er in Zeeland veel valse Duitse marken aangeboden. „Dat. waren hele mooie biljet ten", klinkt het bijna bewonde rend uit de mond van de falsifi catie-specialist. Er zijn rond de honderdvijftig gevallen be kend. De laatste tijd vormen dollarvexvalsingen een grote door Esme Soesman Frank Kousemaker (60) uit Tholen-stad heeft nooit zijn best gedaan de integratie van allochtone kinderen op zijn school te bevorderen. Wel ver diepte hij zich in de culturen waarmee hij werd geconfron teerd en stak zo nu en dan een opvoedkundig lesje af. Maar meer nog bleef hij zich zelf: fanatiek spoi-tman in hart en nieren. Zijn bevlogenheid raakte leerlingen. Hij leerde hen al voetballende kennen en wist velen zo ver te krijgen dat ze deel wilden uitmaken van het team. De besten kwamen in het team; of het nu ging om voetbal len of dammen. Maar, dat wist iedereen, je moest je wel gedragen om je plaatsje niet kwijt te raken. Kousemaker, tot een kleine drie jaar geleden directeur van openbare basisschool Ter Tolne in Tholen-stad, sprak zijn leer lingen daar simpelweg op aan. Spelenderwijs ontdekte hij de kracht van het sportief preste ren. Het bracht de betrokkenen eigenwaarde bij en gaf ze een in steek om met z'n allen hetzelfde doel na te streven. Kousemaker vindt dat je op grond van gelijkheid met elkaar moet omgaan. Bovendien dicht hij scholen een belangrijke rol toe als het erom gaat kinderen op te voeden. Dat betekende in de praktijk dat hij z'n best deed zich in andere culturen te ver diepen. Cultuurverschillen kunnen tot grote innerlijke strijd leiden, weet hij inmiddels uit de praktijk. Hij haalde de - vooral - Marokkaanse jongens van tijd tot tijd uit de klassen en bracht ze regels en normen bij die hier gebruikelijk zijn. Ook stimuleerde hij als een ware sportman z'n leerlingen hun ruggen recht te houden en door te lopen als ze op straat werden uitgescholden, in plaats van zich op een andere manier te verweren en er - bijvoorbeeld - op los te slaan. Bijzonder? Ach welnee, vindt Kousemaker zelf. „Je kiest toch niet voor niets voor dit vak. Je wilt gewoon het beste voqr elk kind." Waar mensen samenleven bestaat vrijheid alleen als mensen die met elkaar delen. Daarvoor is een actieve betrokkenheid nodig. In de aanloop naar bevrijdingsdag een portrettenreeks over die mensen, uit elke Zeeuwse gemeente één. De serie is te volgen op www.pzc.nl. Frank Kousemaker, foto Anda van Riet De Maarid Van De Vrijheid Advertentie Staken steken door het water waar vissers hun fuiken zetten. Een lijnen spel van bakens in wisselend licht. Accenten in de rimpeling van het oppervlak, of in verstilde, roerloze schoonheid. We vonden deze lamp daar wel bij passen. Lampen, bakens van sfeer in huis als het avond is. Accenten die ook overdag het karak ter van een interieur versterken. Lampen Kees den Herder Interieurstyling I Walcheren Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 www.keesdenherder.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15