Opknapbeurt station Arnemuiden RCS bouwt kleedkamers en tribune Slechtzienden en Files op Zandkreekdam verleden tijd blinden kijken naar de sterren Reddingsstation Veere zoekt redders aan de wal w 13 Monumentaal pand inmiddels verhuurd aan reclamebureau Buitenbad viissingen weer open Versiering huwelijksmolen Kentekenonderzoek Walcheren Groei containervaart Antwerpen Zeeuws-Vlaanderen op televisie Inbreker betrapt weekenddiensten SGP Middelburg wil duidelijkheid over Julianabad in Arnemuiden agenda Man krijgt 8 maanden voor verkrachting van vriendin m J vrijdag 26 april 2002 VLISSINGEN - Het buitenbad van NV Sportfondsenbad Vlissingen gaat woensdag 1 mei weer open. Zwemmers kun nen tot 1 september gebruik maken van het complex. Het NV Sportfondsenbad gaat er van uit dat mensen het komende zo merseizoen voor het laatst buiten kunnen zwemmen. Het nieuwe Stadsgewestelijke bad heeft geen buitenbad. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Middelburgse molenaars hebben de molen Buiten Verwachting aan de Molenweg in Nieuw- en Sint Joosland versierd. Het is een verrassing voor molenaar Richard van Eenennaam, die vandaag trouwt. Bo ven in de top van de molen zijn de initialen van het paar ge spannen tussen de wieken. Aan beide zijden hangen wapens van de geboorteplaatsen van het paar. Op de onderste wieken hangen twee harten en in alle wieken hangt de Nederlandse vlag. Op de achterzijde van de kap prijkt de Zeeuwse vaandel. VLISSINGEN - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft gis teren een kentekenonderzoek gehouden in het gebied tussen Vlissingen, Dishoek, Koudekerke, Biggekerke en Zoutelan- de. Het waterschap wil meer weten over de verkeersstromen in het gebied. Van alle motorvoertuigen worden de kentekens geregistreerd. Op achttien plaatsen worden gegevens verza meld, zodat een goed inzicht ontstaat in het routegedrag. ANTWERPEN - De Antwerpse haven heeft het containerver voer de eerste drie maanden van dit j aar met 11,5 procent zien groeien tot 12,6 miljoen ton oftewel ruim 1,1 teu, dat zijn con tainers van twintig voet. De totale overslag kwam uit op 31,5 miljoen ton, één miljoen ton minder dan het eerste kwartaal van 2001 en 0,3 miljoen ton meer dan in 2000. De daling in vergelijking met vorig jaar is vooral veroorzaakt door een teruggang in het vervoer van staalproducten, papier en cellulose. Januari en februari wa ren magere maanden voor Antwerpen, de maand maart heeft veel rechtgetrokken. De Antwerpse haven verwerkte in maart een recordaantal containers van 433.867 teu; 56.735 teu meer dan het vorige maandrecord. De groei is onder meer te danken aan de Zwit serse rederij MSC dat een aantal activiteiten uit het Engelse Felixstowe naar Antwerpen heeft overgebracht. TERNEUZEN - Het Belgische vakantieprogramma Vlaande ren Vakantieland zendt dit weekend beelden uit van Zeeuws- Vlaanderen. Dit in het kader van een reportage over de grens overschrijdende Krekenroute. Het zwaartepunt ligt op de omgeving van Assende en Zelzate, maar de cameraploeg heeft ook plaatsen als Sas van Gent en Terneuzen aangedaan. BRUINISSE - De bewoner van een huis aan het Grevelingen- hout in Bruinisse heeft woensdagnacht een inbreker op heter daad betrapt. Rond half vier werd hij wakker van verdachte geluiden. Toen de bewoner poolshoogte ging nemen, zag hij een onbekende man, die zich daarop uit de voeten maakte. zaterdag 27 en zondag 28 april 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: R. M. Thiadens, Zuiderbaan 23, tel. (0118 464633. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. zon. 0.00-24.00 uur: W. N. Osterman, De Kempenaerstraat 2, tel. (0118) 479791. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, tel. (0118) 639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: J. L. F. Wortelboer, Korendijk 36, tel. (0118)639933. Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Souburg, Nieuwland en Arnemuiden, zat. 0.00-24.00 uur: J.H. Vervloet, Roozenburghlaan 20, Mid delburg, tel. (0118) 627664. ARNEMUIDEN - De SGP in Middelburg wil duidelijkheid over de openstelling van het zwembad in Arnemuiden. De fractie vraagt het college van burgemeester en wethouders ook waarom kinderen in het Ju lianabad geen A-diploma meer kunnen halen. Het Julianabad in Arnemuiden gaat op 1 mei weer open. De ver vroegde openstelling houdt ver band met de voorjaarsvakantie. Die valt dit jaar in vergelijking met voorgaande jaren twee we ken eerder. De openingstijden zijn van maandag tot en met za terdag van 13.15 tot 17.00 uur. Op zon- en feestdagen is het zwembad dicht. De SGP heeft zich verbaasd over het feit dat kinderen in Ar nemuiden niet meer kunnen op gaan voor het A-diploma. Het is de SGP onduidelijk waarom dat niet kan. Kinderen kunnen in Arnemuiden wel het B-diploma halen. De SGP vraagt het colle ge waarom het niet tijdig maat regelen heeft genomen om juist in de zwembadloze periode in Middelburg de opleidingen en voorzieningen in Arnemuiden uit te breiden. De partij vraagt het college ook of het juist is dat er vanuit Arne muiden is aangedrongen op openstelling tot en met herfst vakantie en handhaving van de A-opleiding. Als op die vraag een bevestigend antwoord volgt, wil de SGP weten waar om B en W geen gehoor hebben gegeven aan dat verzoek. Het Julianabad gaat dit jaar op 30 augustus dicht. zon. 0.00-24.00 uur: H.J. Roelofsen. Pr Bernhardstraat 2, Ar nemuiden, tel. (0118) 601308. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Se- rooskerke. Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: R- van Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118) 501271. Domburg, Aagtekerke, Westkapelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: F. van Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bou- wense en Stutterheim), vrij. 18.00-ma 08.00: B. Bouwense, Valkenisseweg 42, Bigge kerke, tel. (0118) 552190. Tandartsen: Walcheren: D. Posthumus, Westerbaan 18, W-Sou burg, tel.(0118)460104. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 20.00- zon. 22.00 uur: S. v.d. Kaaden, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: A. de Putter, tel. (0118) 626045 Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: Mw. A. van der Wolf, A. Gogelweg 14, Vlissingen, tel. (0118) 466548. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren): Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel le tel. (0118) 633803, za en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Stichting Dierenambulance Walcheren: alarmnummer 06-23268462. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke'. Het hele weekend bereikbaar ondertel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Papegaaienburg, winkelcen trum Papegaaienburg 24-26, Vlissingen, tel.(0118)466345. Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek Welsinge, Jw. Thibautstraat 45, Middelburg, tel. (0118) 623298. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118- 684000. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke. 9.00-12.00 uur Tossen Inschrijving tussen 8.45-9.00 uur; GRIJPSKERKE - Voetbalveld, 20.30 Dorpsfeest met optredens Surrender en Big Chief Sugar; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; OOST-SOUBURG - MCMU gebouw Prins Hendrikstraat 35a, 19:00 - 22:00 uur: Di ner for Maluku; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur- Koersbal: De Piek, 21.30 uur: Jamsessie; WESTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 - 11.30 uur: Badminton voor 50-plussers. I doorAb van der Sluis ARNEMUIDEN - Burgemees- Ier en wethouders van Middel burg willen maximaal 83.500 euro uittrekken voor een grote onderhoudsbeurt van het NS- slationsgebouw in Arnemui den. Na de opknapwerkzaam- heden wordt het monument ver huurd aan J. Selles, die er zijn decoratie- en reclamebedrijf Paint Design in wil vestigen. Het stationsgebouw werd des tijds voor een symbolisch be drag verhuurd aan de toenmali- DEN HAAG - Een 29-jarige man uit Serooskerke die zijn vriendin zou hebben bedreigd en verkracht, is door het ge rechtshof in Den Haag veroor deeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verdachte was in hoger be roep gegaan omdat hij ontkent zijn vriendin verkracht te heb ben, maar het hof achtte alle fei ten bewezen. De verdachte zou drie jaar geleden het huis en de slaapkamer van zijn vriendin zijn binnengedrongen en zou haar hebben verkracht. Volgens de verdachte klopt niets van dat verhaal. Hij zou weliswaar te gen zijn vriendin hebben gezegd dat hij met haar naar bed wilde, maar toen zij weigerde, zouden ze gezamenlijk naar de huiska mer zijn gegaan om te praten. Daarna zou de vrouw vrijwillig met hem naar bed zijn gegaan. De verdachte ontkende niet zijn vriendin eerder tijdens een ruzie te hebben bedreigd. De advo caat-generaal eiste een gevan genisstraf van dertig maanden. Het hof kwam tot een lagere strafmaat. ge gemeente Arnemuiden, op voorwaarde dat de gemeente het groot onderhoud voor haar rekening nam. De kosten wer den doorberekend aan de (onder)huurders. Dat bleek steeds moeilijker, omdat zij niet aan hun verplichtingen konden voldoen. De kosten liepen nogal op, omdat het NS-stations veel onderhoud vergen en regelma tig doelwit zijn van vandalen. De gemeente Middelburg wil af van het huurcontract. Arnemui den huurde het oude NS-station destijds, omdat de spoorwegen het pand wilden slopen. Nu het gebouw opgenomen is in het re gister van beschermde monu menten en NS Vastgoed het station niet zonder meer mag slopen, is het huurcontract overbodig geworden. Volgens een van de voorwaar den eindigt het bewuste con tract in 2005. De termijn kan vervroegd worden als beide par tijen - de gemeente en NS Vast goed - overeenstemming berei ken. Selles wil het pand huren op voorwaarde dat het gebouw een grondige onderhoudsbeurt krijgt. Onderhoud De gemeente Middelburg heeft met NS Vastgoed onderhandeld over beëindiging van het huur contract. Ontbinding en directe verhuur aan Selles is voor de spoorwegen bespreekbaar zo lang Middelburg bereid is het achterstallig onderhoud voor haar rekening te nemen. NS Vastgoed heeft een lijstje ge maakt van de nodige onder houdswerkzaamheden, exclu sief de gevolgen van de brand tijdens de recente jaarwisseling. NS begroot de kosten op 83.500 euro. Een ambtenaar van de dienst Eigendomsbeheer heeft een eigen offerte gemaakt. Die komt aanmerkelijk lager uit. B en W stellen de gemeenteraad voor om met NS Vastgoed over het verschil te gaan onderhan delen. Voor de zekerheid wordt de gemeenteraad gewaagd om maximaal een krediet van 83.500 euro beschikbaar te stel len. Bij de Souburgse voetbalvereniging RCS is gisteren de eerste paal geslagen voor vier nieuwe kleedlokalen, een sponsorruimte en een tribu ne. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - Bij voetbalvereniging RCS in Oost-Souburg is gistermiddag de eerste paal geslagen voor vier nieuwe kleed lokalen, een sponsorruimte en een tribune. De bouw moet half oktober of begin novem ber klaar zijn. Met de bouw van de accom modaties komt een wens van RCS uit, zei voorzitter Wessel Vermeulen gisteren. „We hebben momenteel acht kleedkamers. Dat is veel te weinig", zei hij. ,,Op zaterdag spelen hier twintig elftallen. De mensen moeten gewoon in de rij staan. De meisjes kleden zich om in de scheidsrechtershok- jes." Dit probleem is in de loop der jaren ont staan. „We zijn een groeiende vereniging met ongeveer 650 leden." Twee jaar geleden maakte de club de pro blemen kenbaar aan het gemeentebestuur. Vrijwel meteen stelde de gemeente Vlissin gen geld beschikbaar. De club zou de kleed kamers eerst in eigen beheer gaan bouwen, maar zag daar later van af. De gemeente is toen op zoek gegaan naar een aannemer die de plannen wilde uitvoeren. Dat is een van de redenen waarom de bouw zo lang op zich heeft laten wachten. De vier nieuwe kleed kamers worden gefinancierd door de ge meente. RCS betaalt zelf de bouw van de sponsorruimte en de tribune die straks plaats biedt aan driehonderd bezoekers. „In 1999 hebben we een stichting opgericht om sponsors te zoeken en aan te trekken. Maar sponsors moet je wel iets kunnen bie den. Daarom bouwen we de sponsorkamer die tevens dienst doet als bestuurskamer en vergaderruimte. Want nu is het zo erg ge steld dat we soms moeten vergaderen in de keuken." door Ron Magnée I MIDDELBURG - Een dialezing over de aarde, zwarte gaten en I sterrenstelsels. De vrijwilligers van de Middelburgse sterren wacht Philippus Lansbergen draaien hun hand er niet voor om. Maar gisteren was het pu bliek in de sterrenwacht wel heel bijzonder: de zaal zat vol met blinden en slechtzienden. Twee sterrendeskundigen die vertellen over hun passie, dia's van buitenaardse taferelen op een groot scherm en een zaal vol geïnteresseerden die er weinig of niets van konden zien. Dat was gisteren het tafereel. Stich ting Ons Zeeland, een club die activiteiten voor visueel gehan dicapten organiseert, toog gis teren met een bus vol geïnteres seerden naar de Volkssterren wacht Philippus Lansbergen aan de Middelburgse Heren- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gracht. Ruim dertig mensen hadden zich ingeschreven voor de ongewone trip. Onderdeel van het dagje uit waren name lijk twee lezingen met dia's. Niet voor iedereen even goed te be grijpen: de helft van de groep is namelijk altijd blind geweest. Dan is het moeilijk om de verha len in te beelden. De andere helft van de groep kon vroeger wel goed zien. In de ochtend was het astro noom Westerterp die over de omvang en de complexiteit van het heelal vertelde. Uitgebreid ging Westerterp in op wat er op de dia's te zien was. Zo waren er beelden van sterrenstelsel op twaalf miljoen lichtjaren af stand, gemaakt door de Ameri kaanse Hubble-telescoop. Eén van de toehoorders J. Rottier uit Kapelle, toonde zich na afloop zeer tevreden: „Vooral de de tails maken het verhaal. Als ie mand uitgebreid vertelt, zie je de details vanzelf wel.De Kap- pelenaar, die een erfelijke af wijking heeft, is pas op latere leeftijd slechtziend geworden. „Voor mij is het dus goed in te beelden wat er op de dia's staat." Na de lunch in 't Gasthuis was het de beurt aan voorzitter J. Minderhout van de sterren wacht, die nog dieper inging op de enorme omvang van het heel al. Ook hij legde elke dia uitge breid uit. Van mevrouw J. van den Hoove uit Vlissingen hoefde dat allemaal niet zo. „Vooral de verhalen zijn prachtig, wat er op de dia's te zien is, geloof ik wel", vertelde ze na afloop opgetogen. Voor haar kon het dagje uit dan ook niet meer stuk: „Dit is toch veel beter dan achter de gerani ums zitten." door Ben Jansen WILHELMINADORP - Eind volgende maand komt een einde aan de opstoppingen voor de brug in de Zandkreekdam tus sen Noord- en Zuid-Beveland Op toeristische hoogtijdagen le verde het openen van de sluis en de brug vooral aan de zuidkant files op die soms tot voorbij Goes reikten. De tweede brug, die onlangs aan de westkant van de sluis is geplaatst, en de omlei dingslus zorgen ervoor dat het verkeer kan blijven doorstro men, zij het met een lagere snel heid. Om die snelheid erin te houden en daarmee te voorkomen dat toch stagnatie optreedt, is een uitgekiend systeem ontwikkeld voor de geleiding van het ver keer. Aanvankelijk was het de bedoe ling een simpele verkeerslich teninstallatie te plaatsen om het verkeer te wijzen naar de brug die beschikbaar is. „Maar dat geeft toch opstoppingen", zegt Jan Bakx, coördinator wegen bouwprojecten van de provincie Zeeland. „Bovendien hebben we niet alleen te maken met het verkeer op de hoofdrijbaan van de N256 Goes-Zierikzee, maar ook met het langzaam verkeer op de parallelweg." Verder moest rekening worden gehouden met de beschikbare ruimte. De Zandkreekdam is smal en aan de noordkant van de sluis staan woningen. Het was daarom niet mogelijk het verkeer van de hoofdrijbaan naar de bypass af te leiden door middel van uitvoegstroken. Winst Bakx heeft daarom een oplos sing voor deze bijzondere situa tie bedacht. „De voornaamste overweging erachter is dat het verkeer bij het passeren van de sluis in elk geval moet kunnen blijven doorrijden. Dat kun je Onlangs werden de beweegbare delen van de tweede brug over de Zandkreeksluis aangebracht. foto Willem Mieras als een psychologische winst beschouwen. Iedereen weet het straks: op de Zandkreekdam hoef je niet meer te stoppen." Het verkeerssysteem moet drie stromen regelen wanneer de ene brug sluit en de andere open gaat: het verkeer op dehoofcfrij- baan, het langzaam zwaar ver keer en (brom)fietsers op de parallelweg. Het gewicht van het langzaam zwaar verkeer (bijvoorbeeld landbouwvoer tuigen) is te hoog voor de paral- lelstrook van de bestaande brug over de Zandkreeksluis. Daar om wordt dit verkeer in de toe komst over de nieuwe brug ge leid. Deze voertuigen moeten wachten als de oude brug open gaat en het gewone verkeer de route via de tweede brug volgt. Fietsers en bromfietsers krijgen een eigen lus van de parallelweg naar de nieuwe brug en weer te rug. Bypass Voordat het gewone autover keer over de bypass kan worden geleid, moet worden nagaan of op deze route geen langzaam verkeer meer rijdt. Dat gebeurt met behulp van detectielussen in het wegdek. Op 600 en 300 meter afstand van de sluis staan borden die het verkeer op de hoofdrijbaan de juiste route wijzen. Als de bestaande brug open gaat en het traject via de bypass en de nieuwe brug moet worden ge volgd, geldt een vermindering van de maximumsnelheid van 70 tot 50 kilometer per uur. Een oplichtende markering in het wegdek - dag en nacht goed zichtbaar - geleidt het verkeer wanneer de bocht naar de lus moet worden gemaakt. Bakx wijst erop dat de bestaan de brug over de sluis in het zo merseizoen elk uur twee keer tien minuten open stond om ple ziervaartuigen te laten passe ren. „Die wachttijd zijn we straks kwijt. Dat betekent dat de capaciteit van de weg netto met 20 tot 25 procent toe neemt." door Gerrit van Loon VEERE - De Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNMR) moet meer redders aan wal krijgen. Door vaartochten in reddingsboten, videopresentaties en rondleidingen in boothuizen hopen de Walcherse reddingsstations Veere en Westkapelle meer donateurs te trekken. Alle 38 reddingstations langs de Nederland se kust zijn morgen van 10.00 tot 16.00 uur open voor publiek. Het reddingsstation Veere heeft dit jaar een bijzondere open dag. Voor het eerst wordt de dag in het nieuwe drij vende boothuis gehouden. Dit boothuis is vanuit het Friese Workum naar Zeeland gebracht. Op het programma staan een vaartocht en een demon stratie van modelreddingsboten in de jachthaven Oost watering. Een videopresentatie geeft de bezoekers een indruk hoe er bij de KNRM gewerkt wordt. De open dag in Veere valt samen met een internationale zeilwedstrijd die georganiseerd wordt door watersport vereniging de Arne. Kees den Hollander van reddingsstation Veere hoopt op extra drukte rond het boothuis. Met de open dag wil hij donateurs strikken. De nieuwe donateurs krijgen de be naming redders aan wal. Voor hen is als welkomsge schenk het boek Redders weggelegd. Op het reddings station zijn nu tien vrijwillige bemanningsleden actief. De leden oefenen om de veertien dagen met navigatie, communicatie en EHBO. Kanon Een kanon met lijn en wippertoestel moet mensen mor gen naar het boothuis aan de Zuiderhoofdweg in West kapelle trekken. Om het uur wordt door het kanon lij nen afgeschoten naar de reddingsboot. Vervolgens kan het publiek al bungelend boven het water via de lijn bij het schip komen. Bij mooi weer kan gevaren worden met de reddingsboot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13