Catalonië snakt terug naar magische avond Bovelander assistent Bellaart 9 Lakers blijven favoriet voor NBA-titel Supporter beschiet grensrechter met kermispistool Fifa-baas Blatter raakt Platini kwijt Vedetten missen wellicht eerste deel tweekamp Beat Zberg breekt "sleutelbeen Oud-international moet verjongd Oranje verder helpen Na bijna 42 jaar staan Barce lona en Real Madrid van avond in de halve finale van de j I Champions League in Europees verband weer eens tegenover el- I kaar. De laatste internationale I krachtmeting tussen de Spaanse aartsrivalen - in de herfst van 1960 - staat in alle geschiedenis- boekjes van het voetbal. door Mark Caldenhoven I UTRECHT - Menig Catalaan op leef- I tijd zal vandaag wel eens terugdenken I aan, of misschien zelfs snakken naar die magische avond in 1960. De avond dat Barcelona de aartsrivaal uit Ma drid het zwijgen oplegde. De avond dat Real na vijf jaar Europese hegemonie I èen harde landing maakte. De avond I ook dat Antoni Ramallets en Laszlo Kubala voor eeuwig een plaatsje von den in de harten van de Catalanen. Het kan niet anders of er hangt van avond een zweem van nostalgie boven Camp Nou. Want het sidderde op 23 no vember 1960. De arena was tot de nok toe gevuld met ruim 94.000 uitgelaten Barcelona-fans en enkele duizenden Real-aanhangers, die vanuit Madrid met treinen en bussen voor een ware volksverhuizing hadden gezorgd. De 2-2 in Estadio Santiago Bernabeu, twee weken eerder, voedde het Cata laanse geloof in een Europese stunt van jewelste. Nog nooit had Real Madrid, de superploeg rond het befaamde trio Puskas, Gento en Di Stefano, sinds de invoering van de Europese voetbal toernooien in 1955 een knieval ge maakt. Wel eens verloren, nooit uitge schakeld. Wat was er mooier, moet iedere 'blau- grana' toen hebben gedacht, dat juist de trots van Catalonië de rijke vijand uit Madrid als eerste club in Europa beentje zou lichten in de Europa Cup I. Het verhaal zou naadloos aansluiten bij de onmetelijke rivaliteit tussen de Spaanse grootmachten. Het was Barcelona een halfjaar eerder, bij de eerste dubbele Europese con frontatie tussen Barcelona en Real Ma drid, niet gelukt. Real won toen in de halve finale twee keef met 3-1 en won vervolgens voor de vijfde keer op rij de 'Cup met de Grote Oren' door een spec taculaire overwinning van 7-3 op Ein- ti-acht Frankfurt. Zover kwam het in de herfst van 1960 niet. Sterker nog, het verloop én de uit komst van het duel uit de eerste ronde waren sensationeel. Camp Nou sidder de in een zinderende wedstrijd. Met fluwelen acties, spijkerharde overtre- dingen en omstreden beslissingen van arbiter Reg Leaf e. De Engelsman keur de Madrileense doelpunten van Di Ste fano en Luis del Sol af. Maar waar Barcelona aanvankelijk onder vuur lag en bijna capituleerde door de kwikzilverachtige acties van vooral Franciscö Gento en Alfredo di Stefano, Real's koningskoppel, schoten vooral doelman Antoni Ramallets en sterspeler Laszlo Kubala Barea te hulp. Kubala, die in zijn carrière interlands speelde voor Hongarije, het voormalige Tsjechoslowakije én Spanje, was op de historische avond de grote animator met doldwaze acties en twee assists op Olivella en Verges. Real, op volle sterk te, drukte vervolgens het gaspedaal in. Barcelona snakte naar adem, maar had Ramallets. De doelman speelde de wedstrijd van zijn leven en was met katachtige reflexen onklopbaar bij in zetten van Gento en Puskas. Alleen op een treffer van Puskas, vier minuten voor tijd, had Ramallets geen verweer. Die treffer kwam te laat, zodat Barya met 2-1 won en Real elimineerde. Op de schouders ging Ramallets het veld af. Hij was al een levende legende, maar de 3 7-jarige sluitpost - geboren in Barcelona - voegde met zijn optreden tegen Real Madrid een nieuwe dimen sie toe aan zijn bijna goddelijke status. De slagroom op de taart zou Ramallets nooit krijgen. Vooral door eigen toe doen. Na de uitschakeling van topfavo riet Real lag voor Barcelona de weg naar de Europa Cup I open. Maar in de finale in Bern verslikte Barcelona, en Ramallets in het bijzonder, zich in Ben- fica. De Portugezen wonnen, mede door een eigen doelpunt van de keeper, met 3-2. Diep teleurgesteld kondigde hij kort daarop zijn pensioen aan, na 473 duels voor Barcelona. GPD dinsdag 23 april 2002 Ij; EINDHOVEN - Beat Zberg Ij heeft zondag door zijn val tij- 'dens de wereldbekerwedstrijd TI Luik-Bastenaken-Luik zijn jechtersleutelbeen gebroken. I pe Zwitserse renner van de I Raboploeg is zeker vier weken uitgeschakeld en mist hierdoor komend weekeinde de Amstel Sold Race. Uit onderzoek in een I ziekenhuis in Zwitersland bleek 'dat Zberg ook gekneusde ribben 11 schaafwonden heeft opgelo- pen. De blessure van Zberg is opnieuw een tegenvaller voor de I I HabobankErik Dekker herstelt t jnog van een beenbreuk. ANP Nieuwe mijlpaal "Mirjam Melchers j, LAUSANNE - Mirjam Mel- I ckers heeft de zoveelste mijl- I paal van dit seizoen bereikt. De wielrenster van Farm Frites- I Hartol voert voor het eerst in l haar loopbaan de wereldrang- lijst van de internationale wiel- 1 renunie UCI aan. Dankzij haar sterke optreden in 1 de wereldbeker verdrong ze de j Duitse Arndt van de koppositie. a Melchers heeft met 745 punten slechts vijf punten voorsprong I pp Arndt. Melchers won in Mi- laan - Sanremo voor het eerst èen WB-wedstrijd. Ookpakteze vorige week de leiding in de cy- 1 êlus. Zondag raakte ze de lei- i I derstrui ondanks een derde plaats in Spanje kwijt aan haar II Duitse concurrente Rossner, die 11 als tweede eindigde. ANP rj Gil y Gil op borgtocht vrij i MADRID - Jesus Gil y Gil is gis- teren op borgtocht vrijgeko men. De veelbesproken voorzit- j ter van de Spaanse voetbalclub Atletico Madrid mocht de ge- vangenis verlaten na betaling van 700.000 euro. j Gil wordt, in zijn functie van J burgemeester van de chique badplaats Marbella, verdacht van misbruik van overheidsgeld én valsheid in geschrifte. Hij r I zou 27 miljoen euro aan de pu- blieke middelen hebben ont- trokken onder meer om Atletico I te financieren. AATP Barcelona doorbrak Europese hegemonie Real Madrid in 1960 Zinedine Zidane is de grote ster van Real Madrid. foto's Andreu Dalman/EFE van onze sportredactie BARCELONA - FC Barcelona en Real strijden om een plaats in de finale van de Champions League. De eerste halve finalewedstrijd, vanavond in Nou Camp, is op de dag dat Catalonië Sant Jordi herdenkt met een feestdag. Sant Jordi is een icoon voor de Catala nen. Johan Cruijff vernoemde zijn zoon naar de beschermheilige. Barcelona zou graag de dag willen afsluiten met een overwinning op Real. Het kampi oenschap in de Primera Division gaat naar Real of Valencia, dus is Europees succes noodzakelijk. De voorbije negentien jaar won Real nimmer in Nou Camp. Roberto Carlos vindt zijn team niettemin favoriet. „Wij gaan altijd voor de winst, wij kun nen niet anders spelen. Wij beginnen altijd met die instelling aan een wed strijd, dat is één van onze sterkste pun ten." Real mist echter Luis Figo (schorsing) en Morientes (dijbeenblessure). Verder is het meespelen van Madrids grootste ster, Zinedine Zidane onzeker. De Franse strateeg kampt met een spier blessure, zei coach Del Bosque giste ren, en moet aantonen dat hij honderd procent fit is. Bij Baripa ontbreekt Jordi Puyol zeker wegens een blessure, Reiziger vervangt hem. Ook vedette Rivaldo is verre van fit en moet het historische eerste deel van de tweekamp waarschijnlijk aan zich voorbij laten gaan. Spelmaker Xa- vi is geschorst. Kluivert en Coctf spelen wellicht. Onzeker is of Frank de Boer en Overmars ook in de basis starten. ANP door Edwin Alblas BUNNIK - Floris Jan Bovelan der is tot en met de Olympische Spelen van Athene assistent- bondscoach bij het Nederlands mannen hockeyelftal, Bonds coach Joost Bellaart krijgt met de komst van de voormalige strafcornerspecialist eindelijk de door hem zo gewenste gelou terde ex-international in de be geleidingsstaf van Oranje, dat onder de Amsterdammer een tweede verjongingskuur onder gaat. Door het wegvallen van mana ger Patrick Appels, die door werk- en privé-omstandighe- den afziet van een langer ver blijf bij het Nederlands elftal, kwam er ruimte voor het aan trekken van de 36-jarige Bove lander. Michel van den Heuvel blijft de andere assistent, die zich vooral met het trainen van de groep bezighoudt. De Bloemendaler proefde voor het WK al eens een weekje sfeer bij Oranje tijdens een trainings stage in Egypte. Daar hield hij zich voornamelijk bezig met in dividuele begeleiding. „De in ternationals de fijne kneepjes van het vak leren, ze op de de tails wijzen. Dat en wedstrijden evalueren zullen zo'n beetje mijn taken worden." Vooral voor de jongelingen is er voor Bovelander een taak weg gelegd. „De oudere jongens wil den ook best wat van me aanne men, maar het is waar dat je natuurlijk vooral de onervaren spelers wat kunt bijbrengen." Floris Jan Bovelander kan aan de bak, want het 'nieuwe Oran je' mist een hoop routiniers. Zo werd bondscoach Bellaart de afgelopen weken geconfron teerd met bedankjes van Marten Eikelboom, Remco van Wijk en Diederik van Weel. De drie zien het niet zitten om aan alle ver plichtingen op de route naar Athene te voldoen en geven de voorkeur aan een maatschappe lijke carrière. Hun vertrek is de finitief. In de zestienkoppige selectie voor de officieuze Super Cup wedstrijd (olympisch kampioen versus wereldkampioen) tegen Duitsland ontbreken nog meer ervaren en doorgaans vaste klanten. Bellaart laat Jaap Derk Buma (Amsterdam), Bram Lo- mans (HGC), Jeroen Delmee en Matthijs Brouwer (beiden Den Bosch) buiten de ploeg. De laat ste twee om de regerend lands kampioen een ongestoorde voorbereiding op het Europa Cup I-toernooi te gunnen. Hij selecteerde van Den Bosch wél Rob Derikx, omdat een jonge in ternational als hij, redeneert Bellaart, geen interland mag overslaan. Buma en Lomans krijgen zoge naamd rust. Voor Bram Lomans kwam die verklaring als een volslagen verrassing. „Hij wil rouleren met ervaren en jonge spelers. Tegen mij heeft hij niet gezegd dat het ook iets met mijn prestatie te maken heeft. Dat vind ik ook niet terecht, want ik sta op dit moment lekker te hoc keyen. En zeker de corner gaat als vanouds." De HGC'er was liever wel geselecteerd. „Het was inderdaad niet mijn keuze om thuis te blijven, maar Joost had zijn besluit al genomen. Daar viel niet over te onderhan delen. Ik ben nu geloof ik eerste reserve." Bellaart is van mening dat hij hard aan de slag moet met een nieuwe lichting. „De praktijk heeft uitgewezen dat een speler zo'n dertig interlands nodig heeft om aan te kunnen sluiten bij het niveau waarop wij willen en moeten spelen." Door dit en volgend jaar veel oefenwed strijden en toernooien te spelen bereiken de debutanten van nu, mits ze international blijven, rond het EK van 2003 (Bellaart: 'de eerste meting') dat aantal. Tegen die tijd moet Nederland de achterstand op de landen Duitsland en Australië hebben ingelopen. Bellaart: „We hoor den op het WK op die derde plek thuis. We moeten nu uitdragen dat we omhoog kijken. Dat lukt niet met wishfull thinking, maar met hard werken. We zit ten er ver genoeg vanaf om niet op onze lauweren te kunnen rusten." Selectie Oranje: Guus Vogels (HGC), Klaas Veering AmsterdamEnk Jazet (Bloemendaal), Ronald Brou wer (HGC) Piet Hein Geeris (Oranje Zwart), Teun de Nooijer (Bloemendaal), Karei Klaver (Bloe mendaal), Sander Dreesman (KZ), Rob Derikx (Den Bosch), Taeke Tae- kema (KZ), Menno Booij, Timme Hoyng AmsterdamGeert-Jan De rikx (KZ), Maarten Frog er (Bloe mendaal), Jesse Mahieu (Pinoké). LOS ANGELES - Los Angeles Lakers-speler Derek Fisher (links) wordt fel op de huid ge zeten door Rasheed Wallace van de Portland Trail Blazers. Lakers won de eerste wed strijd in de eerste ronde van de play-offs van de NBA met 95- 87. De Dallas Mavericks versloe gen op hun beurt de Minnesota Timberwolves met 101-94, De Boston Celtics waren met 92- 82 te sterk voor de Philadel phia 76-ers. De Detroit Pistons waren een maatje te groot voor de falende Toronto Raptors: 85-63. foto Lucy Nicholson/AFP Patrick Kluivert in extase nadat hij gescoord heeft voor Barcelona. door Henri van der Steen ZEIST - Het geweld in voetbal stadions heeft een nieuwe di mensie bereikt. Twee weken geleden, tijdens de wedstrijd Feyenoord-NAC, blijkt grens rechter Johan van Benthem vanaf de tribunes beschoten te zijn. Van Benthem werd op het hoofd getroffen door een klein, op een kogel lijkend balletje. Het vermoeden bestaat dat de supporter in kwestie een zoge naamd kermispistool heeft ge bruikt. Johan Benthem (uit Hoogezand hield de affaire stil tot na de wedstrijd. „Zoiets heb je meest al pas later in de gaten. Ik voelde iets hards op m'n hoofd, tussen mijn slaap en m'n achterhoofd. Je krijgt wel vaker wat naar je hoofd, een Mars of een aanste ker. Bovendien ben ik nogal nuchter. Pas na de wedstrijd be greep ik van de politie-inspec- teur, dat het erger had kunnen aflopen." De bedoelde politie-inspecteur had meteen een vermoeden om wat voor soort wapen het ging, toen hij het kogeltje zag. Scheidsx-echter Van Huiten noemt het een kermispistool, Benthem gebruikt de naam Arbiter dient klacht in tegen Van den Hoorn ZEIST - Scheidsrechter Jack van Huiten gaat bij de KNVB een klacht indienen tegen Fred van den Hoorn van FC Den Bosch. De speler van de Brabantse club ging zondag na het duel met NEC (1-2) te keer tegen de arbi ter en beschuldigde hem onder meer van corruptie. Volgens Van den Hoorn stond voor de wed strijd de uitslag van de wed strijd al vast. Ver in blessuretijd gaf Van Huiten een strafschop aan NEC na een duikeling van Simr over de benen van Van Ka pel. ANP trekveerpistool. Het wapen ziet eruit als een echt pistool, maar is gemaakt van hard plastic. Met het apparaat worden harde, plastic kogeltjes afgevuurd. Van Huiten: „In de kleedkamer deed ik er even lacherig over, toen ik begreep dat het niet om een echt pistool ging. Maar die politie-inspecteur zei meteen dat die kogeltjes behoorlijk kunnen aankomen. Stel dat-ie zo'n ding in zijn oog krijgt! Ik was toen eigenlijk ook boos dat hij het me niet had gemeld, want ik had de wedstrijd meteen ge staakt. Het einde is zoek, waar gaat dit naar toe?" Vermoed wordt dat een Feye- noord-supporter de dader is. Het incident vond plaats ter hoogte van de middenlijn, voor het vak met Feyenoord-suppor- ters. Benthem: „Ik zag dat ding wegspringen en heb het opge raapt. Toen zag ik er nog een lig gen." Het kogeltje werd na de wedstrijd de politie ter hand ge steld. GPD Vijf renners vrijgesproken MILAAN - De Italiaanse wiel renners Mariano Piccoli, Dome- nico Romano, Antonio Varriale, Dario Andriotto en Rinaldo No- centini mogen, als hun ploeglei der dat ook wil, starten in de Ronde van Italië. De Italiaanse wielerbond heeft dit beslist na verhoor van de vijf in de doping- affaire die de Giro vorig jaar op zijn kop zette. Bij een massale inval werden in hun kamers weliswaar verbo den stoffen aangetroffen maar dat ging om caffeïnetabletten. De Italiaanse bond heeft nu ge oordeeld dat ze met het bezit van dergelijke pillen het do- pingreglement niet hebben overtreden. De bond achtte Gi useppe di Grande wel schuldig. Hij kreeg een schorsing van zes maanden. Omdat deze met te rugwerkende kracht inging op 4 juli 2001 is de renner nu onmid dellijk startgerechtigd. ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - Joseph Blatter raakt steeds meer geïsoleerd. De voorman van de wereldvoetbal- federatie Fifa, die zwaar onder vuur ligt wegens vermeende fi nanciële malversaties, raakt zijn rechterhand Michel Platini kwijt. De Fransman kondigde aan zich terug te trekken als speciale adviseur, ongeacht de uitslag van de verkiezingen voor het Fifa-bestuur op 29 mei in Seoel. Eind juni, wanneer zijn termijn erop zit, trekt Platini zich terug uit de Fifa. De ex-aanvoerder van de Franse ploeg die in 1984 Europees kampioen werd, is de verhalen rond Blatter meer dan beu. „Hij is gedesillusioneerd", zei een woordvoerder van de Fifa. Zelf hult de voormalige mid denvelder zich in stilzwijgen. Behalve adviseur is hij ook lid van Fifa's Football Committee. Platini is nadrukkelijk in beeld voor een functie in het uitvoe rend comité van zowel de Fifa als de Uefa, de Europese voet balbond. Donderdag is daar over een congres in Stockholm. Concreet Een zetel in de Uefa is het meest concreet. Platini is naar voren geschoven om de Franse bonds voorzitter Claude Simonet in het comité op te volgen. ,Als ik door de Uefa word gekozen, trek ik me volledig terug uit de Fifa." Daarbij heeft Platini de steun van Uefa's president Lennart Johansson. De Zweed is een van de grootste vijanden van Blat ter. De Zwitser had gisteren in Zürich een onderhoud met se cretaris-generaal Michel Zen- Ruffinen van de FIFA. Die had Blatter fel aangepakt in de me dia. Jarenlang waren ze eikaars beste vrienden, maar nu staan ze lijnrecht tegenover elkaar. Zen-Ruffinen zei dat hij enkele geheimen weet die het financië le schandaal rond Blatter kun nen ontrafelen. Zen-Ruffinen zegt die uit loyaliteit nog niet openbaar te hebben gemaakt. Bovendien is het schandaal vol gens hem groter dan hij ooit voor mogelijk had gehouden. Ontdaan Blatter toonde zich ontdaan en verrast. „Omdat ik vier jaar lang bevriend met hem was, en zeer goed heb samengewerkt. Nu, zo vlak voor de verkiezin gen, vertelt hij dit." Blatter heeft Zen-Ruffinen een dag de tijd gegeven schriftelijke bewij zen te leveren voor de beschul digingen. De dans om de presidentszetel van de Fifa gaat tussen Blatter en de Kameroener Issa Haya- tou, de voorzitter van de Afri kaanse confederatie (CAF). In die strij d kreeg de Zwitser giste ren een enorme steun in de rug. De voortegen woordigers van 23 Afrikaanse landen, in vergade ring bijeen in Tripoli, zijn het er over eens geworden dat hij de voorkeur verdient omdat hij tot dusver veel heeft betekend voor de ontwikkel i ng van het voetbal in Afrika. Als zij inderdaad kiezen voor Blatter is dat een forse aderla ting voor Hayatou. Hij zou 23 van de 51 'zekere' stemmen van de CAF kwijtraken. Het congres in Tripoli was een initiatief van de voorzitter van de Libische voetbalbond Saadi Kaddafi, de zoon van de Libische leider Muammar Kaddafi. Vooral de kleinere Afrikaanse voetbal landen verschenen. ANP/RTR Doelman via eampingelftal naar Salzburg MAASTRICHT - De Lim burgse doelman René Braber heeft een contract getekend bij de Oosten rijkse profclub SV Salz burg. Braber (24) is af komstig van zondag- hoofdklasser SV Meers- sen, dat onlangs nog met 0-0 gelijkspeelde bij Ter- neuzen. Braber speelde tijdens een vakantie in Oostenrijk een partijtje mee op de camping waar hij logeer de. Een scout van SV Salz burg zag hem aan het werk en nam contact met de Nederlander op. Braber werd de afgelopen jaren verschillende malen gescout door profclubs uit binnen- en buitenland, zoals Borussia Mönchen- gladbach, Vitesse, Willem II, Roda JC, Fortuna Sit- tard en RBC. „Maar dat leverde nooit een contract op. In Salzburg word ik fullprof, met een contract voor een jaar en een optie voor twee jaar", aldus de loodgieter uit Maastricht. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9