Kadaster meet met satellieten PZC Tolkien houdt een spiegel voor Nieuw systeem om kavels in het landschap te markeren Kaneel kan foetus schaden Oorzaak darmafwijking ontdekt Marihuana tegen hersenschade Afrikaanse oogst steeds beter postzegels Middeleeuwse vrouw was slechts ruilobject dinsdag 23 april 2002 Landmeetkundig cartograaf Martin Bommeljé (rechts) en meetassistent George Lobbezoo zetten hun ontvanger neer op een eerder opgemeten plek. foto Dirk-Jan Gjeltema DEN HAAG - Zwangere vrouwen moeten uit voorzorg zo i weinig mogelijk producten met kaneel eten. De stof coumarP ne die in kaneel zit, is misschien schadelijk voor het ongebo^ ren kind volgens het Voedingscentrum. Het centrum wil dat er onderzoek komt naar het effect van I coumarine en heeft daarvoor een verzoek ingediend bij het 'i Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Aanleiding voor de ongerustheid is dat verschillende stoffen die in chemische samenstelling sterk lijken op coumarine, wel schadelijk voor een foetus zijn. „We weten dus niet zeker of kaneel ook schadelijk is, maar er is nog nooit specifiek onder- 1 zoek naar verricht", aldus een woordvoerster. li Coumarine is een natuurlijke stof, maar kan ook kunstmatig1 worden gemaakt. Behalve voedingswaren zit de stof ook in I cosmetische producten als parfum, deodorant en bodvmilk ANP I DEN HAAG - Veranderingen op 'slechts' drie plaatsen op het menselijk DNA zijn bepalend voor de ziekte van Hirsch sprung. Daarmee is een belangrijke stap gezet op de weg naai de erfelijke ontrafeling van deze aangeboren afwijking. De ziekte van Hirschsprung is een aandoening van vooral het I' laatste deel van de dikke darm. Door een erfelijke stoornis I ontbreken zenuwcellen in de darmwand. „Veranderingen in drie genen zijn nodig én voldoende om de ziekte van Hirschsprung te krijgen", zegt dr. Robert Hofstra, i als moleculair bioloog verbonden aan de afdeling Medische! Genetica van de RU Groningen. Met de Groninger hoogleraar Antropogenetica prof. Charles Buys heeft hij met Ameri-I kaanse en Franse onderzoekers aan de studie meegewerkt ,,Het was al bekend, dat een verandering in een gen op chro-1 mosoom 10 van groot belang was om de ziekte te krijgen GPD UTRECHT - Door ratten van tevoren in te spuiten met een stof uit marihuana is het mogelijk om de schade aan hersencellen na een beroerte te beperken. Dat stelt Mario van der Stelt in zijn proefschrift, waarop hij onlangs aan de Universiteit Utrecht promoveerde. Van der Stelt heeft met name gekeken naar THC, de meest actieve stof in marihuana. Volgens de promovendus bieden de gevonden resultaten mo gelijk een aangrijpingspunt voor het ontwikkelen van ge^ neesmiddelen tegen vooral acute hersenschade. Bescherming van hersencellen is ook te bereiken, denkt hijdoor de afbraak van een THC-achtige stof die de hersenen zélf produceren, tel gen te gaan. Deze manier lij kt hem in principe gunstiger. „Het blokkeren van deze afbraak zal waarschijnlijk tot een ver-1 minderde beleving van het 'high-zijn' leiden", aldus Van den Stelt. GPD WAGENINGEN - Het gaat goed met de landbouw in de SaheL De boeren halen twee keer zoveel van hun land, dankzij eenrl voudige landbouwtechnieken. Bodemkundige Albert Zougmoré doet studie naar de dam71 men en promoveert binnenkort in Wageningen. Door bij de I aanleg rekening te houden met de hoogtelijnen spoelt de top7 laag van de bodem niet weg bij een fikse bui en blijft de bo-1 demvruchtbaarheid behouden. „Omdat elke boer zo'n muuiv j tje wil, dreigt er een tekort aan het rode natuursteen in de regio", zegt hij. Hij zoekt daarom naar alternatieven. Erosie kan ook worden voorkomen door de velden af te zetten met I dichte acaciastruiken of brede grasstroken, zo blijkt uitzijn experimenten. „Van het manshoge gras kan de boer tevens j dakbedekkingmaken of matrassen, hoedenen mandenvlech- I ten." GPD door Ben Jansen MIDDELBURG - Automobilis ten hoeven niet meer te worste len met het 100.000-straten- boek, schippers schieten geen zonnetje meer met een sextant en bergwandelaars kunnen het zonder een kompas stellen. En dat allemaal dankzij het Ameri kaanse ministerie van Defensie van de Verenigde Staten, dat in de jaren 70 en 80 van de vorige eeuw een wereldwijd plaatsbe palingssysteem (in het Engels global positioning system, afge kort GPS) met satellieten ont wikkelde. Het systeem bleek ook toepas baar voor niet-militaire doel einden, zoals navigatiesyste men voor auto's en schepen en handzame plaatsbepalers voor wandelaars. Het Kadaster in Zeeland gebruikt het GPS om op kaarten getekende scheidin gen tussen percelen en kavels in het landschap te markeren en - omgekeerd - punten in het land schap op kaart over te brengen. De 24 GPS-satellieten die voor civiele toepassingen bruikbaar zijn, volgen elk een vaste baan om de aarde. Het patroon van deze banen is zodanig dat op elk moment minstens vier van die satellieten boven de horizon uit komen. Precies bekend is op welk tijdstip zo'n ruimtesonde zich boven een bepaald deel van de aarde zal bevinden. Met dat gegeven gaan navigatie- en an dere plaatsbepalingssystemen aan het werk. Ze pikken de sig nalen van de satellieten op en uit de combinatie van de posi ties valt te berekenen waar de ontvanger zich bevindt. Het Kadaster in Zeeland is ruim een jaar geleden met het GPS aan de slag gegaan. Samen met het Kadaster in Rotterdam en in de regio Noord-Nederland loopt de Zeeuwse vestiging daarmee voorop. „Ach", zegt teamleider Hans Markensteijn van het Kadaster in Middel burg, „we hadden toevallig veel werk waarvoor het GPS heel goed toe te passen is. De ruilver kaveling op Walcheren bijvoor beeld. Je moet op een gegeven moment de grenzen van kavels en de plaatsen van sloten en wa tergangen in het gebied uitzet ten. Daarvoor is het GPS bij zonder geschikt. Het systeem wijst de mensen die de punten in het landschap moeten aange ven, precies naar de plek waar ze moeten zijn. Dat scheelt soms wel de helft van de tijd." Speling Eenvoudige GPS-toepassingen bepalen een positie tot op 10 tot 100 meter nauwkeurig. Dat is voor gebruik in een auto of op een schip doorgaans wel vol doende. De klanten van het Ka daster nemen evenwel geen ge noegen met zo'n speling. Grond is duur en dus moet tot op de centimeter worden bepaald waar het eigendom van de één eindigt en dat van de ander be gint. Daarom gebruikt de GPS- ontvanger waarmee de landme ters werken, niet alleen de sig nalen van de satellieten die bo ven de horizon staan. Het mobiele apparaat, dat hand zaam in een rugzakje is te ver voeren, pikt ook het signaal op van een tweede ontvanger die de landmeters op een plaats neer zetten waarvan de positie pre cies bekend is. Dat levert de ge wenste nauwkeurigheid tot op de centimeter op. Landmeet kundig cartograaf Martin Bom meljé en meetassistent George Lobbezoo laten zien hoe het werkt. Ze zijn bezig in de Gent sestraat in Rilland, waar het patroon van de onlangs aange brachte bestrating en groen voorzieningen in kaart moet worden gebracht. Ze zetten door Wilfred Simons LEIDEN - Hij schreef het 'boek van de eeuw', maar toch worden zijn persoon, zijn leven en zijn werk nauwelijks wetenschap pelijk bestudeerd: J.R.R. Tol kien (Bloemfontein, 1892- Oxford, 1973). Historisch taal kundige Bart Veldhoen (56) van de Leidse universitaire Oplei ding Engels is één van de weini gen in Europa die dat wel doen. En dan eigenlijk nog vooral per ongeluk. Veldhoen is gespecialiseerd op precies hetzelfde terrein als de grote filoloog: oud-Engelse tek sten en Arthurromans. Hij komt Tolkien dus voortdurend tegen en besloot daarom zich in hem te verdiepen. Veldhoen is echter niet van plan iets over Tolkien te publiceren. „Het moet een aar digheidje blijven." Het epos In de Ban van de Ring heeft Tolkien wereldfaam be zorgd. Maar ook als hij dat boek niet had geschreven, was hi] - althans in filologenkringen - beroemd geweest. Zijn grootste wetenschappelijke prestatie is zijn bezorging van het ridder verhaal Sir Gawain and the Green Knight. „De editie die hij daarvan in de jaren '30 heeft ge maakt, is nog steeds dé stan daard", zegt Veldhoen uit Lei derdorp. „Het is geschreven in een heel moeilijk Middel-En gels dialect, dat van de West- Midlands. Veel woorden in die tekst komen nergens anders voor. Over de betekenis van dui zenden wooi'den heeft hij een beslissing moeten nemen. De definities van slechts twaalf woorden zijn sindsdien verbe terd. Dat is tekenend voor zijn kwaliteit." Een tweede tekst waarmee Tol kien grote faam verwierf, is de religieuze tekst The Ancrene Ri- wle (de Regel van de Veranker den). „Dat waren religieuzen die zich, vooral in de twaalfde eeuw, in een cel tegen de kerk muur lieten inmetselen. Vooral in Engeland was die. orde een tijdlang populair." Veldhoen kwam in 1972 in aan raking met Tolkien toen hij in het Engelse Leeds studeerde. Hij las daar het Oud-Noorse epos Edda. Het is een fragmen tarisch overgeleverde tekst die grofweg hetzelfde verhaal ver telt als het Duitse Nibelungen- lied. Zijn docent Arnold Taylor liet aan de hand van verhalen van Tolkien zien hoe de hiaten in de Edda opgevuld konden wor den. „Die drang om verhalen af te maken, had Tolkien altijd al", legt Veldhoen uit. „Hij heeft ook een toneelstuk geschreven, The eerst hun vaste ontvanger neer op een eerder ingemeten plek. Het schermpje van het apparaat laat zien welke satellieten be schikbaar zijn. Nu nog even ijken. Lobbezoo plaatst de van een antenne voorziene meetstok dertig meter verder op een buis die het Kadaster vroeger in de grond heeft geslagen. De coör dinaten ervan zijn in het GPS- apparaat ingevoerd. Zodra Lobbezoo de stok heeft neerge- zet, klinkt een piep. Alles klopt. Nu kan het eigenlijke meetwerk beginnen. Bommeljé en Lobbe zoo zetten de meetstok op de be tonnen banden die de perken en andere groenvoorzieningen in de Gentsestraat omgeven. Ze hoeven de stok alleen maar op Homecoming of Beorhnoth. Het is een vervolg op een Oud-En gels epos, The Battle ofMaldon, waarin die Beorhnoth een rol speelt." Gandalf In die van Tolkien doordrenkte sfeer werd in Leeds vooral het begin van de Edda gretig gele zen. Het boek begint met het profetische gedicht 'Voluspa', waarin lange rijen dwergenna men voorkomen. „Daar zitten ze alle dertien al in: Thorin, Ba- lin en Dwalin, Ori, Nori, Dori, Oi'n en Gloi'n, Fi'li en Ki'li, Bi- fur, Bofur en Bombur, maar ook Gandalf. Je hoort Tolkien den ken: 'hé, die naam heeft de uit gang alf. Is dat wel een dwerg? Hij keert in In de Ban van de Ring dan ook terug als tovenaar de hoeken te plaatsen en op het aan de stok bevestigde toetsen bord een code in te geven. Daar mee worden alle noodzakelijke gegevens vastgelegd. De com puter zal er straks op kantoor een mooie kaart van maken. Voordeel Een groot voordeel van landme ten met GPS boven het gebruik van de bestaande tachymeters (die werken met behulp van een laserstraal) is dat de Kadaster medewerkers hun werk kunnen vervolgen om de hoek van de straat zonder dat ze apparatuur hoeven de verplaatsen. De vaste GPS-ontvanger kan moeiteloos een cirkel met een straal van 5 kilometer bestrijken. Bij het ge en als een elf.Tolkien putte zijn meeste inspiratie uit drie bron nen. De Griekse mythologie en dan vooral die van Plato is de eerste. „Plato heeft het over een scheppende oerkracht die 'Er' heet. Tolkien heeft een schep pingsmythe geschreven die is opgenomen in de Silmarillion. Hierin is de god Eru de oor sprong van de wereld", geeft Veldhoen als vorbeeld. Een tweede bron is de vroeg-christe- lijke filosofie van de Romein Boëthius (480-524). „In diens scheppingsmythe zingen de en gelen de schepping. De wereld komt voort uit harmonie. De duivel verstoort die harmoni sche schepping door vals te zin gen", zegt Veldhoen. Tolkien volgt dat stramien door Melkor, Tolkiens tegenstreven bruik van de tachymeter moet het baken dat de laserstraal uitzendt, altijd in zicht blijven. Toch is teamleidei Marken steijn niet van plan alle tachy meters zo snel mogelijk door GPS-apparatuur te vervangen. „Ik zie niet in waarom we volle dig op GPS zouden overstap pen. Ook met tachymeters kun je heel nauwkeurig meten. Daarvan hebben we er r.u zes en één GPS-unit. Ik denk dat we er op den duur wel wat meer zullen krijgen, maar de ander? meet methode zullen we tcch ook blij ven gebruiken. Entrcuwens, waar dat het handigst is nemen we gewoon het meetlirt of de duimstok. Dat gaat sons nog het allersnelst." de goddelijke kracht, heizelfde te laten doen. „Melkor wil iets anders zingen, uit nieuwsgie righeid om te weten wat daar van komt." De derde hoofdbron is de Oud-Noorse literatuur. Kenmerkend hieraan is dat goed en kwaad niet strikt ge scheiden zijn, maar in eikaar overlopen. „Melkor lijkt op Lo- ki, de god van vorst, kou en sneeuw. Hij werkt de andere go den tegen, maar schept ook zelf. ■Hij is dus niet puur slecht, zoals de christelijke duivel." Tolkien heeft het conflict tussen een dubbelzinnige figuur als Loki en een inslechte figuur als Satan opgelost door zijn verhaal over vele tijdperken uit te smeren, waarin Melkor en zijn dienaren Morgoth en Sauron steeds slechter wor den. Macht Het werk van J.R.R. Tolkien gaat primair over macht en de perversie daarvan. Van De Hob- bit tot de Silmarillion stelt Tol kien goede machten tegenover slechte. Er is volop gediscussi eerd over de vraag in hoeverre Tolkien een politieke bood schap uitdraagt, maar op de ke per beschouwd laat hij daar weinig over los. „In de figuur van Aragorn ontvouwt Tolkien een summiere politieke filoso fie", meent Veldhoen. „Hij be waakt ongezien de grenzen van De Streek, opdat de hobbits on gestoord hun brave leventjes kunnen leiden. Hij vertegen woordigt een macht die niets voor zichzelf doet. Tolkien wordt vaak genoemd als vader van het 'fantasy-gen re': van a tot z verzonnen verha len die een vlucht uit de werke lijkheid bieden en doorgaans een sterk moraliserend karakter hebben. Veldhoen is het daar niet mee eens. „Tolkien vult aan en maakt af. Soms transfor meert hij een tekst, maar hij ver zint weinig. Hij haalt zijn stof uit bestaande literatuur." Ook biedt Tolkien geen vlucht uit de werkelijkheid en moraliseert hij niet. „Hij wil zijn lezers een spiegel van de werkelijkheid voorhouden." Volgens Veldhoen is het juister om Tolkiens werk te omschrij ven als 'a key to all mytholo gies'. Meer Engelse schrijvers hebben aanvechtingen gevoeld om zo'n sleutel te schrijven. „In George Elliots roman Middle- march komt een zeker Kazolbon voor, die dat probeert. Elliot maakt hem een beetje belache lijk. Het is natuurlijk ook een onmogelijk project, maar ik denk dat Tolkien erin geslaagd is." GPD Op 9 april nam het Bitse volk afscheid van de Queen Mo ther, op 25 april wordt ze her dacht met een serie van vier pot- retzegels met als titel 'Life of the Queen Mother' en de opdruk 'HM Queen Elizabeth the Queen Mother 1900-2002'. Op de ze gels de koningin-moeder in blauwe japon en met een blauwe hoed (1st), de koningin met ko ning George VI, 1948 (E), als hertogin van York, na haar hu welijk in 1923 (45p) en als Lady Elizabeth Bowes-Lyon (65p). In de afgelopen weken kwam Groot-Brittannië met de vol gende drie series. Net als vorig jaar verscheen (5 maart) een se rie gelegenheidszegels. De ze gels (vijf stuks, alle van 1st) to nen: a new baby, LOVE, 'hello' Moving Home en 'best wishes'. Britse zegels blijven bijzonder, getuige de twee series van 19 maart en 9 april. Tien 27p (ge drukt in een zogenoemd se- tenant velletje) verbeelden ver schillende aspecten van de kustlijn. Vanuit de lucht vliegen we over zandstranden, rotskus ten, kustwegen, haventjes en de witte kliffen van Dover. De Britse bijdrage aan de Eu ropa/circusemissie kwam 10 april uit (een dag later dan ge pland wegens de begrafenis van de koningin-moeder).Vijf ze gels, waarvan twee met het Eu ropalogo. Net als bij veel Eu- ropazegels treden ook hier clowns, acrobaten en leeuwen temmers opmaar er is in de mo- tieven toch iets meer fantasie gelegd dan in veel andere zegels Waarden 2nd, 1st (Europa), E (Europa), 45p en 65p. Na 26 jaar is de op 1 januari een i einde gekomen aan de door Wim Crouwel ontworpen cijferzegel- serie. Het merendeel van de ze gels was overigens al lang in onbruik geraakt door tariefsri wijzigingen. Alleen de zegels I van 5 cent (grijs), 10c (blauw) en 25c (lila) waren nog in roulatie.' Op 18 juni vorig jaar werd de se rie voor het laatst uitgebreid. Dat gebeurde met de nog gang bare zegels (5c, 10c en 25c dus); in een velletje met tien zelfkl£1 vende zegels. Maar op 1 januari) bij de invoering van de euro, is definitief het doek gevallen ovrt de Crouwelzegels. Er is echter een nieuwe cijferse} rie aan het ontstaan. Op 2 janu» ari verscheen, als onderdeel van het zogenoemde basisassorth ment, een groene zelfklevend!; bijplakzegel van 12 eurocent iii een velletje van vijf stuks (om daarmee voor de juiste franke? ring de restanten decemberzei gel s op te maken) .Deze werd ge} volgd door een rode 2c-zegel. Inmiddels staat er een nieuwe cijferzegel op stapel, een blau* we van 4 cent. Walter Nikkelsj die ook de 2c- en 12c-zegels ont wierp, heeft er de laatste hand aan gelegd. Na de Crouwel- nu dus de Nikkelzegels. Walter Nikkels is ook de ontwerper van de kunstserie met schilderijen van Nederlandse landschappee door de eeuwen heen, die voor 11 juni staat gepland (velletje met tien verschillende zegels). Hero Wit door Johan Lamoral GENT - De Bourgondische tijd mag voor onze gewesten dan een periode van politieke en culturele bloei zijn ge weest, voor de vrouwen wa ren deze schijnbaar hoofse en elegante Late Middeleeuwen een periode van onderdruk king en rechteloosheid. Uit gerekend bij de intellectueel toch iets meer ontwikkelde adel en de welgestelde patri ciërs waren vrouwen in de eerste plaats sociale ruilob jecten, die kapitaal, goede ren en nakomelingen moes ten produceren. Zo luidt de stelling van dr. Jan Dumolyn van de vak groep Middeleeuwse Ge schiedenis aan de universi teit Gent in de reeks lezingen van het Centrum voor Gen- derstudies. „De sociale rol van de vrouw in de Late Middeleeuwen, dus ruwweg de periode van 1300 tot 1500, wordt bepaald door haar inzetbaarheid als object om de bestaande soci ale velden te stabiliseren of uit te breiden", zegt Dumo lyn. „Het was een patriar chaal seksisme, waarin de mannelijke macht werd voorgesteld als de natuurlij ke sociale orde en waar de vrouwen noodgedwongen en tegen beter weten in mee in stemden. Om de vrouwen te dwingen, werd zelden gebruik gemaakt van echt geweld. De mannelijke do minantie was er een van 'zachte' onderdrukking, de zogenaamde ijzeren hand in een fluwelen handschoen. De vrouwen werden materieel verwpnd, maar moesten hun weinig opwindend leven slij ten in een gouden kooi en werden uit de publieke ruim te geweerd." Erfgenamen De belangrijkste werktuigen in deze sociale orde zijn de familiale en huwelijksstrate gieën Hu welij ken dienden in de eerste plaats om het fami liepatrimonium door te ge ven en erfgenamen te produ ceren die op hun beurt het familiebezit zouden uitbrei den en doorgeven. Van een vrije keuze van een huwe lijkspartner kon dus weinig of geen sprake zijn. De patri archale autoriteit bepaalde de huwelijksstrategie. Vrou wen werden door de stamva der nooit bij een huwelijks beslissing betrokken, maar met de toekomstige schoon zoon werd wél intensief on derhandeld. Voor de vrouw betekende het huwelijk dat zij er een nieuwe meester bij Afstamming Dumolyn: „De belangen van het huis of geslacht kregen de hoogste prioriteit en stonden vaak boven de loyaliteit aan kerk en vorst. Wij noemen dit het lignage-systeem, naar het Franse woord voor af stamming en geslacht. In dit systeem had de vrouw vrij wel geen enkel recht. Alleen de man bepaalde de bezits overdracht in het erfrecht. Alle goederen, bezittingen en kapitalen gingen naar de man. De vrouw erfde alleen wanneer er geen mannelijke erfgenamen waren. In dit laatste geval betekende het dat de vrouw bij het uithu welijken een hogere ruil waarde had, omdat zij een forse bruidsschat of goede ren meebracht." Klooster „In werkelijkheid werd de vrouw altijd gemarginali seerd, ook al kwam zij uit een welgestelde familie, was zij rijk en leidde zij een comfor tabel leven. En er was nog al tijd het klooster, waar vrou wen om een of andere reden in weggestopt konden wor den. Of omdat zij als huwelijkspartner niet inte ressant waren, of als onder pand voor familiebelangen op het gebied van kerkelijke ambten of goederenover dracht." „Je kan ten slotte stellen al dus dr. Dumolyn, „dat met het opkomen van het kapita lisme de vrouw steeds meer wordt teruggedrongen in de rol van object bij kapitaal overdracht. Politieke macht en invloed worden steeds meer verbonden met grond bezit en dus wordt de ligna- ge-huwelijksstrategie steeds belangrijker, met alle nadeli ge gevolgen van dien voor de vrouw. Zij wordt herleid tot een producent van kapitaal, goederen, nakomelingen en huiselijke taken. Je zal tot de Verlichting en de Franse Re volutie moeten wachten om daar enige verandering in te zien komen." GPD Tolkien haalt zijn stof uit bestaande, oude literatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 8