fTerneuzen spil van Katoen Natie Mosselsector vreest geen concurrentie 13 Uitgaansleven in Terneuzen baart opnieuw zorgen Tien vierkante centimeter per week Asbest uit slooppand verwijderd Vlaamse minister wil vissers compenseren voor molenparken Braakmanhaven draaischijf voor containerlijndiensten met pontons Tropische tuin van 3,5 hectare Voetbalclub Spui wil tweede sportveld Gevonden dode geen slachtoffer van misdrijf Man gooit jongen in gracht zeeuwse almanak Schoenen ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 23 april 2002 'UnrWout Bareman (iERNEUZEN - De Zeeland IContainer Terminal aan de IBraakmanhaven in Terneuzen ivordt de spil van een netwerk van binnenvaart- en short sea- lerininals in de Schelde-Rijn- delta. De terminal, die vorig jaar in gebruik werd genomen, itordt dé draaischijf in de acti- riteiten van het Antwerpse lo gistiek- en stuwadoorsbedrijf Katoen Natie. Katoen Natie wil lijndiensten «aan onderhouden tussen Ant werpen, Rotterdam en Zeebrug je. met Terneuzen als belangrij - je 'doorvoerhaven'. De stuwadoor verzorgt het contai nervervoer over de binnenwate ren nu nog met duwcombina- ties. Maar inmiddels werkt het havenbedrijf met financiële steun van de Europese Commis sie aan de ontwikkeling van een VROUWENPOLDER - Tuinarchitect W. Uilen broek uit Buttinge maakt aan de Fort den Haakweg in Vrouwenpolder een subtropische tuin van 3,5 hectare groot. Er komen palmbomen, een oase en een zes meter hoge waterval. De tuin krijgt een Middellandse Zee-sfeer. In het voorjaar van 2004 is het park te be zichtigen. Hoewel de lap grond aan de Fort den Haakweg naast de tennis baan van Uilenbroek zelf is, legt hij de tuin aan voor zijn werk. „Ik ben niet zo zeer een hovenier. Meer een kunstzinnig iemand. Ik maak bijvoorbeeld voor klanten nepruïnes. In Buttinge heb ik al een subtropische tuin, maar die is niet zo groot. nieuw vervoersconcept, waar bij de duwbakken worden ver vangen door afzinkbare pont ons, die kunnen worden gelost en geladen met behulp van rij dende 'reachstackers', die de containers oppakken en ver plaatsen. De pontons fungeren bij de los- en laadactiviteiten als een soort verlengstuk van de ka de. Katoen Natie presenteerde de plannen bij het begin van de bouw van een binnenvaartcon- tainerterminal in Wielsbeke aan de Leie bij Kortrijk. Zodra de terminal gereed is (waarschijn lijk eind dit jaar, begin volgend jaar), wordt Wielsbeke de aan- en afvoerplaats voor containers uit de regio én uit Noord-Frank rijk. Vanuit Wielsbeke worden de containers vervolgens door gevoerd naar Terneuzen, waar de verdere behandeling plaats vindt en de doorvoer naar Ant werpen en Rotterdam wordt verzorgd. Katoen Natie wil de eerste pontons inzetten bij transport tussen de verschillen de Antwerpse terminals van de stuwadoor en daarna op de lijn diensten van en naar Terneuzen Het stuwadoorsbedrijf studeert nu ook op de mogelijkheid zee gaande pontons in te zetten voor containervervoer tussen Zee- brugge en Terneuzen. Het zou een goed alternatief zijn voor de aanpassing van het Noorderka naal, de verbinding tussen Zee- brugge en Gent, die nu nauwe lijks geschikt is voor transport over water naar het achterland. Zeebrugge hamert al jaren op de noodzaak van aanpassing van het huidige kanaal, maar daar mee is minstens een milj ard euro gemoeid. Even is gedacht aan het gebruik van dokschepen, die binnenvaartschepen van Zee- brugge naar de Scheldemon- ding bij Vlissingen zouden ver voeren, waarna de schepen op eigen kracht hun reis konden vervolgen, maar ook de bouw van die 'kangoeroeschepen' bleek peperduur. Katoen Natie gaat er vanuit dat de zeewaardi ge pontons een veel goedkoper alternatief zijn. De pontons worden met duwboten ver plaatst. ■R [doorRon Magnée YERSEKE - De mosselsector in Yerseke is niet bevreesd voor buitenlandse concurrentie. Weliswaar kijken vooral Belgi sche restaurateurs steeds na drukkelijker naar wat er in an dere landen op de markt is, maar zodra de Zeeuwse mosselen ver krijgbaar zijn, kiest men toch massaal daarvoor. Vooral de schaarse aanvoer van j het afgelopen seizoen heeft han delaren ertoe gebracht mosse len uit bijvoorbeeld Spanje of Italië te halen. Het Mosselkan toor in Yerseke is niet bang voor deze concurrentie. „De kwali teit haalt het niet bij die van de Zeeuwse", zegt directeur A. Leerling. „Bovendien is het een ander soort mossel met een an dere kleur en smaak." Alleen de mosselen uit Noord-Europese landen, zoals die uit Denemar- SPUI - De voetbalvereniging Spui vraagt de gemeente Ter neuzen om een tweede veld bij het sportcomplex aan de Sparksstraat. Het ene voetbal veld is te weinig voor vier senio- rcnelftallen en vier jeugdteams. De club heeft ongeveer 180 le den. Deze komen voornamelijk uit de gemeentes Terneuzen en Axel. Door het hoge ledental en de beperkte speelruimte wordt het veld van 's ochtends vroeg tot laat in de middag in ge bruikt; een belangrijk argument voor de aanleg van een tweede voetbalveld, vindt het bestuur van de voetbalclub. Bovendien benadrukken de gemeentebe sturen van Axel, Sas van Gent en Terneuzen steeds dat de voorzieningen na de herinde- 'ing ook in de kleine woonker nen op peil moeten blijven of uitbreiding behoeven. Het be stuur van W Spui heeft al ge sprekken gevoerd met de wet houder van sportzaken, maar door een officieel verzoek in te dienen, hoopt de vereniging dat het gemeentebestuur eerder een (positief) besluit neemt. ken, zijn wellicht te vergelijken met de Zeeuwse, zo stelt Leer ling. E. Foudraine van mosselhandel Prins Dingemanse consta teert dat eigenaren van vooral de Belgische restaurants de Eu ropese markt goed in de gaten houden, vooral om gedurende een langere periode mosselen op de menukaart te kunnen zetten. „Dat verontrust ons niet. Zodra het Zeeuwse seizoen begint, zie je het percentage buitenlandse mosselen decimeren. In België wordt dan voor 95 procent Zeeuwse mosselen verhandeld en geconsumeerd. Ook volgens Leerling van het Mosselkantoor zijn het alleen Belgische restaurants die nog wel eens niet-Zeeuwse exem plaren presenteren als er geen Zeeuwse mosselen te krijgen zijn. „Er is tijdens deze maan den sprake van een vacuüm. Danzijner wel eens buitenland se mosselen te krijgen. Maar zo dra de Zeeuwse mosselen weer verkrijgbaar zijn, gaan de ande re meteen van tafel." De fijnproevers in mosseldorp Philippine willen van buiten landse mosselen in elk geval niets weten. Een rondje langs enkele mosselrestaurants leert dat geen enkele restaurateur het waagt om niet-Zeeuwse mosse len op de menukaart te zetten. „Nee, dat gaan we onze klanten niet voorzetten", verklaart F. Verhulst van Place du Marché stellig. Hoopvol Het Mosselkantoor is overigens hoopvol gestemd over het nieu we mosselseizoen. Dit jaar be gint het naar verwachting ge woon op tij din tegenstelling tot vorig jaar. Toen was de conster natie groot omdat de start drie weken moest worden uitgesteld. De bodemcultuurmosselen hadden nog onvoldoende kwa liteit. Pas in augustus konden de fijnproevers van de Zeeuwse lekkernij genieten. Dit jaar zal van uitstel waar schijnlijk geen sprake zijn, voorspelt Leerling. Exacte cij fers heeft hij nog niet, maar vooralsnog lijkt het een goed mosseljaar te worden. Boven dien ziet het er voor volgend jaar nog rooskleuriger uit, zegt hij. Leerling: „We zijn weer op de weg omhoog." door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het slooppandje aan de Verlengde van Steen bergenlaan dat twee weken geleden in vlammen opging, wordt deze week gesloopt. Twee 'Michelinmannetjes' waren gisteren in de weer om het asbest te verwijderen uit het tot voor kort door daklozen en verslaafden als overnachtingsplek gebruikte huisje. De oorzaak van de brand is niet achterhaald, maar brandstich ting leek aannemelijk. Het pand werd al maanden gebruikt door verslaafden en daklozen die niet terecht kunnen bij de nachtop- vang van het Leger des Heils of er liever geen gebruik van maken. De vloer van de woonkamer was vóór de brand al geheel verzakt, na de brand leverde het pand ook gevaar op voor de woonomge ving. De gemeente Terneuzen verleende dan ook snel een sloop vergunning voor de door de vlammen aangetaste woning en de belendende garage. De eigenaar weet nog niet of er op dezelfde plek een nieuw woonhuis en/of bedrijfspand zullen verrijzen. foto Charles Strijd door Jean-Lou de Gucht HULST - Hulst is trots op z'n monumentale binnenstad. Het leek de gemeente dan ook een goed idee om kunstenaar Ronny Ivens daar een artist impression van te laten maken. Gisteren vond de presentatie van het werk in het stadhuis van Hulst plaats. Anderhalf jaar geleden kreeg Ivens de opdracht van de ge meente Hulst. Hij had geen idee dat het hem zoveel tijd zou kos ten. „Eerst heb ik een luchtfoto laten maken. Vervolgens heb ik een pentekening gemaakt en het in gekleurd met een fijn penseeltje. Om tien vierkante centimeter van de binnenstad op papier te krijgen, had ik ongeveer een week nodig." Het kunstwerk krijgt een pro minente plaats in het Lands huis, het pand in de Steenstraat dat de gemeente onlangs aange kocht heeft. Het gebouw gaat dienst doen als toeristisch cul tuurhuis voor de gemeente Hulst. Ivens vindt het een eer dat zijn kunstwerk daar komt te hangen. „Hoewel ik er wel moeite mee heb om afstand van het werk te doen. Dat is overi gens normaal met iets waar je zo lang aan gewerkt hebt." Volgens Ivens is zijn penteke- door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De horecaon dernemers in de Nieuwstraat in Terneuzen maken zich zorgen om de toename van het aantal ongeregeldheden tijdens de weekeinden in de straat. Dat zegt woordvoerder Siete Roffel van de horeca-exploitan- ten. „We vinden dat de sfeer ei genlijk niet is zoals die moet zijn. Momenteel zijn we in sa menspraak met de politie volop bezig te kijken hoe we de situa tie ten goede kunnen keren." Volgens Roffel heeft de politie het toezicht in de Nieuwstraat inmiddels al weer geïntensi veerd. Zo staat er in het week einde vanaf twee uur 's nachts een politiebusje midden in de Nieuwstraat. „Maar uiteinde lijk willen wij er graag naar toe dat er nog meer politietoezicht in de straat is", zegt Roffel. Ook eigenaar Jan Jonkman van café De Schelde vindt dit. Hij is bang dat de roerige tijden van weleer terugkeren in het uit gaansleven. „We moeten niet meteen op hol slaan en dingen overdrijven, maar sinds enige tijd zijn er toch weer meer inci denten en heerst er een agressie ve sfeer. De drugsscene heeft daar alles mee te maken. Ze slaan er bij onenigheid maar ge lijk op los." Ronny Ivens presenteert zijn vogelvluchtkaart van de Hulster binnenstad. ning van de binnenstad van Hulst duidelijker dan een lucht foto. „Zo'n foto is altijd wat wa zig. Óp een pentekening kun je de details veel beter naar voren brengen. Zo heb ik de achter grond van de tekening feller van kleur gemaakt. Dan krijgt die ook wat meer aandacht." Cultuurwethouder P. Weemaes was uitermate tevreden met het werk. „We misten tot op dit mo ment een mooi beeld van de stad. Natuurlijk hebben we wel luchtfoto's, maar we wilden graag een pentekening van de monumentale binnenstad heb ben. We kwamen al gauw te- Gespannen Ook is er volgens hem sprake van een meer gespannen ver houding tussen allochtone en autochtone bezoekers van het uitgaanscentrum. „Dat zou een gevolg kunnen zijn van de cam pagne van Pim Fortuyn", denkt Jonkman. Hij is bang dat de si tuatie van zo'n tien jaar geleden -toen drugsdealers en -kopers de sfeer in de binnenstad van Terneuzen verpestten - terug keert. „Een tijdje terug was het regenachtig weer. Dus deed ik mijn zonnescherm naar bene den om ervoor te zorgen dat het trottoir voor mijn zaak droog bleef. Toen stonden ze weer on der dat scherm te dealen. En zo is het destijds ook begonnen. Daarom moeten we met zijn al len wel wakker blijven en niet in slaap vallen", zegt hij. Sommige collega's zien de za ken minder somber in. De eige naar van De Bomvrije hoort wel eens dat de sfeer op straat in de Nieuwstraat weer wat grimmi ger is, maar heeft daar zelf geen ervaring mee. R. van Kouteren van De Markies zegt dat 'het wel eens wat onrustiger is', maar vindt extra politietoezicht niet nodig. De politie is bereid met de hore ca in overleg te treden over de si tuatie, zegt woordvoerder Jan van Mourick. Overigens heeft hij niet de indruk dat zich de laatste tijd opvallend meer inci denten dan anders voordoen. TERNEUZEN - De man die door de Koninklijke Mare chaussee in de nacht van zater dag op zondag levenloos in de Nieuwstraat is aangetroffen, is zeer waarschijnlijk een natuur lijke dood gestorven. Het gaat om een 41-jarige man van Por tugese afkomst. Absolute zekerheid over de doodsoorzaak kan de politie niet eerder dan vandaag geven, omdat dan pas sectie wordt uit gevoerd op het lichaam. Ook over de omstandigheden waar onder de man is overleden doet de politie nog geen mededelin gen. Wel is bekend dat de man kort na middernacht 't Swingcafee aan de Nieuwstraat heeft be zocht. Daar werd hij na een drankje kennelijk onwel, waar na hij het etablissement verliet om wat frisse lucht op te doen. Op straat zakte hij in elkaar. De opgeroepen huisarts van dienst verscheen nog wel ter plekke, maar kon niets meer uitrichten. De man was al overleden. door Wout Bareman KNOKKE - De Belgische vis sers krijgen in hun strijd tegen windmolenparken voor de Vlaamse kust steun van de Vlaamse minister van Land bouw en Milieu Vera Dua. Zij denkt dat de vissers worden be nadeeld door de windmolens en bepleit daarom een goede com pensatieregeling. „Ze kunnen door de beperktheid van hun vaartuigen immers niet verder in zee vissen." De minister onderschrijft de keuze van de federale regering voor het ontwikkelen van alter natieve energiebronnen - en dus ook voor windmolens in zee - maar beseft tegelijkertijd dat met name de kleinere kustvis- sers daarvan de dupe worden. En die hebben het, volgens Dua, toch al niet gemakkelijk omdat steeds meer grote zeekotters hun visgebieden bevissen. Daarom dringt Dua er bij de fe derale staatssecretaris Olivier Deleuze van Energie en Duur zame Ontwikkeling op aan te onderzoeken welke steunmaat regelen kunnen worden geno men ter compensatie van de vis sers. Zelf overweegt ze grotere vissersschepen te weren van de visgronden in driemij lszone voor de kust. Het is alleen de vraag of de Europese Commis sie met een dergelijk verbod ak koord gaat. Momenteel bestaat er al een regeling die het vissen van tong binnen die zone in een bepaalde periode van het jaar verbiedt. De Vlaamse minister overweegt of die regeling kan worden uitgebreid tot 'alle vis soorten, gedurende het hele jaar'. Eind februari werden de verge vorderde plannen voor wind molenparken op de Vlakte van Raan (in de eerste fase vijftig windmolens) voor de kust tus sen Knokke en Cadzand en op de Wenduinebank voor Oosten de bekend. Toen al dreigden de vissers met actie. Ze wilden de kusthavens blokkeren en de monstreren in Brussel om tegen de aanleg te protesteren. De Zeeuwse vissers toonden zich solidair. De vissers hebben in middels een fonds opgericht om procedures tot voor de Raad van State uit te vechten. De visgron den op de Vlakte van Raan en de Wenduinebank leveren tachtig procent van het inkomen van de vissers. Ook de burgemeesters van de Vlaamse kustgemeenten en de milieuorganisaties protes teren tegen de windmolenpar ken in zee. Federaal minister Magda Aelvoet van Leefmilieu velt nog voor de zomer aan de hand van milieueffectrapporta ges een definitief oordeel over de locaties. Haar adviseurs staan positief tegenover de plannen. ZIERIKZEE - Een 13-jarige jongen uit Zierikzee is zondag middag door een onbekend ge bleven man in de gracht ge gooid. De jongen kreeg een woordenwisseling met drie leef tijdsgenootjes en werd vervol gens door de man opgetild en in het water gegooid. De 13-jarige kon zelf weer uit de gracht op krabbelen en bleef ongedeerd. foto Charles Strijd recht bij Ronny Ivens. Hij straalt al jaren enthousiasme uit voor het toeristische product Hulst. Daarbij heeft de kunste naar goed naar de stad gekeken. Maar hij heeft meer gedaan. Hij laat ook verborgen stukjes Hulst duidelijk naar voren ko- De tweejarige Middelburger Marijn houdt van zijn afge trapte schoentjes. 'Past niet', zegt hij telkenmale als zijn moeder probeert hem te over reden zijn nieuwe aan te trek ken. Als ze volhoudt dat de nieuwe schoenen wel passen, zoals bleek tijdens een zeer afmattende passessie eerder in de winkel, beseft Marijn dat hij met een nog sterker argument moet komen. Hij weet inmiddels dat slapende kindjes niet gestoord mogen worden zodat hij opmerkt: 'schoen slaapt'. Daarbij legt hij waarschuwend zijn vin gertje op zijn mond, loopt stilletjes weg en gebaart ver volgens naar zijn moeder hem te volgen en de nieuwe schoenen toch vooral niet te storen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37