iPZC Meer aandacht voor oude wijken Mosselsector buitenlandse vreest geen concurrentie Fietspad langs Oosterschelde na zomer klaar 13 Eilandelijke VVV is voorlopig erkend als regiokantoor Nieuw college beslist over miljoenen in fonds voor volkshuisvesting Dode geen slachtoffer van misdrijf VVD wil minder regels voor boeren en betere regeling oogstschade Wedstrijdje schatgraven Koninklijke trouwauto naar Axel zeeuwse almanak Schoenen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD dinsdag 23 april 2002 HnnrFamke van Loon IZIERIKZEE - De beoogd wet- I houder volkshuisvesting, A. van der Wouden, wil bekijken of de I gemeente meer kan investeren in de bestaande woonwijken van Schouwen-Duiveland. Uaast de aandacht voor de grootscheepse nieuwbouw in 1 Zierikzee, hoopt hij dat er fi- [nancieel nog ruimte is de huidi- !ge wijken bij de tijd te houden lente verbeteren. Of deze ruimte in het Stimule- ringsfonds Volkshuisvesting zit, I moet op korte termijn duidelijk worden. Het nieuwe college mag bepalen hoe het de ruim 3,6 miljoen euro van dit fonds wil gaan gebrui ken. Volgens Van der Wouden zal de bestemming van deze gel den 'één van de eerste' zaken j zijn, die het nieuwe gemeente bestuur onder handen zal ne men. Jarenlang gevoed met de uitke- I ringen van de Bouwfonds-aan- I delen beschikt Schouwen-Dui- I veland nu over rijkgevulde pot; het Stimuleringsfonds Volks- I huisvesting. Samen met gelden van de provincie en de gemeente zal een deel van deze 36 milj oen euro gebruikt worden voor de plannen in het kader van het In vesteringsbudget Stedelijke I Vernieuwing (ISV). Daarmee is deze bron echter verre van op- I gedroogd. ,,We willen dat geld I aanallerlei zaken besteden", al- j dus demissionair wethouder C. Veerhoek. j Monumentenpanden Omdat het ISV-programma lou- I ter nog grote vernieuwingspro- jecten als die van Zeeuwland in I de Zierikzeese wijk Malta mag ondersteunen, wil de gemeente het resterende geld van het sti- muleringsfonds gebruiken voor I de inwoners zelf Veerhoek heeft daarom geop- 1 perd met het geld via leningen tegen een zeer lage rente - hoog- I stens één procent - de restaura- tie van gemeentelijke monu- mentenpanden te steunen en het I woningbezit onder de lagere in komens te stimuleren. Zeker in De beoogd wethouder volkshuisvesting wil niet alleen geld aan nieuwbouw spenderen, maar ook oude wijken zoals het centrum van Brouwershaven op peil houden. foto Marijke Folkertsma het geval van de monumenten status, dat voor een eigenaar een waar keurslijf van regels met zich meebrengt, vindt de wethouder dat de gemeente fi nancieel hier 'iets tegenover moet stellen'. Het afzwaaiende college had hierover rond deze tijd een be sluit willen nemen, maar het on derzoek naar een goede beste ding van de fondsgelden is nog niet afgerond. Dat deze beslis sing op zich laat wachten maakt volgens Veerhoek voor de prak tijk geen verschil. Zou nu beslo ten zijn een deel van het geld te gebruiken voor de gemeentelij ke monumenten, dan nog moe ten deze huiseigenaren wachten op de nieuwe monumentenver ordening voor Schouwen-Dui veland. ,,En ik reken dat we daar nog wel een half jaar mee bezig zijn." Het nieuwe college - en in het bijzonder de nieuwe wethouder volkshuisvesting - mag zodoen de bepalen wat het met de fondsmiljoenen wil gaan doen. Van der Wouden realiseert zich dat een deel van het fonds 'al vergeven' is, maar wil de ko mende tijd ook bekijken hoe de rest van het geld 'wel of niet ge labeld is'. Van gemaakte afspraken zal hij niet afwijken, maar de beoogd wethouder benadrukt ook meer te willen investeren in de be staande woonwijken, zoals door de PvdA in de verkiezingsstrijd al eens geroepen is. Van dei- Wouden: ,,Ik hoop dat daar ook wat ruimte voor is." door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De VW Schouwen-Duiveland heeft een voorlopige erken ning gekregen als regionaal toeristenkantoor. De tijdelij ke benoeming door de lande lijke koepelorganisatie ANW geldt tot januari vol gend jaar. Om aansluitend een perma nente status in de wacht te slepen, moet voor 1 oktober worden voldaan aan diverse ontbrekende voorwaarden. De belangrijkste in dat rijtje is de invulling van de direc teursfunctie en aantrekken van een winkelmanager, al dus bestuurslid M. Ruij ten- berg. De vertegenwoordiger van de recreatie-ondernemers bij de VW verwacht dat de toe ristenorganisatie tijdig een nieuwe directeur kan vinden. Daarbij gaat het om een be trekkingvoor twintig uur per week. De eerder, uit bezuini gingsoverwegingen, ontsla gen B. Roessingh had een vol ledig dienstverband. Noodzaak Volgens Ruijtenberg be schouwt de VVV de zoek tocht naar een nieuwe 'baas' niet alleen als een noodzake lijke opdracht van de ANW. „Het is gewoon ook iemand die in de praktijk van alledag keihard nodig is om de orga nisatie, het personeel, aan te sturen en de meest noodza kelijke dingen in gang te zet ten. Daar ontbreek het mo menteel aan. Aanvankelijk hadden we bedacht dat we het misschien af konden met een papieren functie, door ie mand uit ons midden - onbe zoldigd - in te vullen. Maar het bestuur overloopt zich zelf. Op deze manier door gaan, houden we niet lang meer vol. Wij zijn ook maar een clubje goedwillende vrij willigers die ieder voor zich nog een eigen toko hebben te runnen. Dan gebeurt het wel eens dat er dingen worden geregeld, die eigenlijk niet zo hadden moeten zijn." Ruijtenberg beseft dat ook een 'halve directeur' voor een financieel noodlijdende or ganisatie als de VVV Schou wen-Duiveland een kostbare zaak is. Het salaris van de nieuwe manager dient der halve te worden betaald door te bezuinigen op andere pos ten, voert hij aan. „Er moeten keuzes worden gemaakt, op korte termijn: wat we kun nen en waar we precies naar toe willen met elkaar. Dan zal blijken óf en op welke fron ten er iets in de doelstellin gen moet worden geschrapt." De bedoeling is op dat punt voor de zomervakantie dui delijkheid te hebben. Faalt de VW, dan verliest het Schouwen-Duivelandse toeristenkantoor de landelij ke ondersteuning die de moe derorganisaties ANW de door haar erkende instellin gen biedt. Dat heeft ook weer consequenties voor de ge plande terugkeer van een ANWB winkel in de Zierik zeese vestiging van de VW, aldus Ruijtenberg. Een dele gatie van de wielrijdersbond bracht onlangs een oriënte rend bezoek aan het recent betrokken onderkomen aan de Nieuwe Haven. „Het for mele besluit moet nog vallen, maar naar ik heb begrepen, is dat positief verlopen." Het aantrekken van een win kelmanager heeft volgens de VW-bestuurder alleen nut indien de lokale bundeling met de ANWB doorgaat. „Anders houden we in Re- nesse, Haamstede en Zierik zee drie hele kleine winkel tjes over. Om daar nou een manager op te zetten, dat lijkt me eerlijk gezegd een beetje te veel van het goede." De VW Schouwen-Duive land voert met omringende regiokantoren overleg over samenwerking, zoals het de len van één winkelmanager. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Waterschap Zeeuwse Eilanden begint niet eerder dan in juli met de voltooi- ing van het buitendijkse fietspad langs de zuidkust van I Schouwen. Eerder is niet moge lijk in verband met het vogelbroedseizoen, aldus dis- trictshoofd waterkeringen I P. Westerbeke. Streven is het traject in september op te leve- ren en volledig open te stellen voor gebruik. Op twee plaatsen, bij de Hee- I renkeet en het Pikgat, moet nog I een laag asfalt worden aange- TERNEUZEN - De man die door de Koninklijke Marechaussee in de nacht van zaterdag op zondag levenloos in de Nieuw- straat is aangetroffen, is zeer waarschijnlijk een natuurlijke dood gestor ven. Het gaat om een 41- jarige man van Portugese afkomst. Absolute zekerheid over de doodsoorzaak kan de politie niet eerder dan vandaag geven, omdat dan pas sectie wordt uit gevoerd op het lichaam. Ook over de omstandighe den waaronder de man is overleden doet de politie nog geen mededelingen. Niettemin is bekend dat de man kort na midder nacht 't Swingcafee aan de Nieuwstraat heeft be zocht. Daar bestelde hij een glas whisky, nuttigde een paar slokjes en begaf zich vervolgens op de dansvloer. Kort daarna werd hij kennelijk onwel, waarna hij het etablisse ment verliet om wat frisse lucht op te doen. Op straat zakte hij in elkaar. De op geroepen huisarts van dienst verscheen nog wel ter plekke, maar kon niets meer uitrichten. De man was al overleden. bracht om het pad te effenen. Nadien wordt de hele route tus sen Zierikzee en de Heerenkeet voorzien van een beschermende deklaag van fijn grind. De deklaag wordt op het asfalt geplakt. Na een eerste veeg- beurt moet het grind een vaste ondergrond hebben gevormd, legt Westerbeke uit. Daarmee ontstaat volgens hem een opti male veiligheid voor fietsers. Het aanbrengen van de toplaag is bovendien noodzakelijk ter bescherming van het asfalt te gen de invloed van het ultravio lette zonlicht. Indien zou wor den volstaan met het gladde, bij skeeleraars favoriete asfaltbe ton, vergt het traject veel meer onderhoud. De verdere vervolmaking van het buitendijkse tracé bestaat eveneens uit de aanleg van twee extra hellingsbanen. De gelei delijke opgang van het dijklichaam komt bij de Wel- damseweg en de Suzanne- en Kistersinlaag. Zo wordt een be tere toegankelijkheid gecreëerd voor minder valide mensen. Op beide locaties is het pad nu al leen bereikbaar via een steile trap met fietsgoot. Tot de maat- De fietsboulevard langs de Schouwse zuidkust wordt na het zomerseizoen vervolmaakt en opgeleverd. regel is besloten op aandringen van de gemeente Schouwen- Duiveland, die ook de extra uit gave (52.500 euro) voor de aan leg voor haar rekening neemt. Na stormen zal het waterschap het traject regelmatig vegen en zo ontdoen van aangespoeld wrakhout en een overmatige hoeveelheid oesters. De afgelo pen maanden lag de route vaak bezaaid met rommel, wat bij sommige fietsers valpartijen heeft veroorzaakt. Volgens Wes terbeke treft de Zeeuwse Eilan den in deze geen blaam, omdat de route formeel nog niet is opengesteld. De fietsboulevard foto Marijke Folkertsma is bij diverse opgangen geblok keerd met hekken, voorzien van verbodsborden. De fietsroute die met de aanleg van het pas is ontstaan, loopt van Zierikzee tot voorbij Burghsluis. door Ron Maqnée YERSEKE - De mosselsector in Yerseke is niet bevreesd voor buitenlandse concurrentie. Weliswaar kijken vooral Belgi sche restaurateurs steeds na drukkelijker naar wat er in an dere landen op de markt is, maar zodra de Zeeuwse mosselen ver krijgbaar zijn, kiest men toch massaal daarvoor. Vooral de schaarse aanvoer van het afgelopen seizoen heeft han delaren ertoe gebracht mosse len uit bijvoorbeeld Spanje of Italië te halen. Het Mosselkan toor in Yerseke is niet bang voor deze concurrentie. „De kwali teit haalt het niet bij die van de Zeeuwse", zegt directeur A. Leerling. „Bovendien is het een ander soort mossel met een andere kleur en smaak." Alleen de mosselen uit Noord-Europe- se landen, zoals die uit Dene marken, zijn wellicht te verge lijken met de Zeeuwse, zo stelt Leerling. E. Foudraine van mosselhandel Prins Dingemanse consta teert dat eigenaren van vooral de Belgische restaurants de Eu ropese markt goed in de gaten houden, vooral om gedurende een langere periode mosselen op de menukaart te kunnen zetten. „Dat verontrust ons niet. Zodra het Zeeuwse seizoen begint, zie je het percentage buitenlandse mosselen decimeren. In België wordt dan voor 95 procent Zeeuwse mosselen verhandeld en geconsumeerd." Ook volgens Leerling van het Mosselkantoor zijn het alleen Belgische restaurants die nog wel eens niet-Zeeuwse exem plaren presenteren als er geen Zeeuwse mosselen te krijgen zijn. „Er is tijdens deze maan den sprake van een vacuüm. Dan zijn er wel eens buitenland se mosselen te krijgen. Maar zo dra de Zeeuwse mosselen weer verkrijgbaar zijn, gaan de ande re meteen van tafel." De fijnproevers in mosseldorp Philippine willen van buiten landse mosselen niets weten. Een rondje langs enkele mossel restaurants leert dat geen enke le restaurateur het waagt om niet-Zeeuwse mosselen op de menukaart te zetten. „Nee, dat gaan we onze klanten niet voor zetten", verklaart F. Verhulst van Place du Marché. Het Mosselkantoor is overigens hoopvol gestemd over het nieu we mosselseizoen. Dit jaar be gint het naar verwachting ge woon op tij d, in tegenstelling tot vorig jaar. Toen was de conster natie groot omdat de start drie weken moest worden uitgesteld. De bodemcultuurmosselen hadden nog onvoldoende kwa liteit. Pas in augustus konden de fijnproevers van de Zeeuwse lekkernij genieten. Dit jaar zal van uitstel waar schijnlijk geen sprake zijn, voorspelt Leerling. Exacte cij fers heeft hij nog niet, maar vooralsnog lijkt het een goed mosseljaar te worden. Boven dien ziet het er voor volgend jaar nog rooskleuriger uit, zegt hij. Leerling: „We zijn weer op de weg omhoog." VLISSINGEN - Op het bad- strand in Vlissingen kan zondag naar schatten worden gegraven. De schatgraafwedstrijd begint om 13 uur. Zandzuigers hebben de laatste weken enkele Walcherse stran den opgehoogd met vers zand. Dat het werk nu achter de rug is, wil de vereniging Vrienden van de Vlissingse Boulevards vieren met de schatgraafwedstrijd. Doel van de zandzuigactie was om de afkalving van de stran den tegen te gaan. De vereniging heeft een hoofdprijs van 2250 euro uitgeloofd. Ook de eerste, tweede en derde prijs bestaan uit geldprijzen. De schatten lig gen vestopt op een diepte van ongeveer vijftig centimeter. Alle objecten hebben een nummer. De winnende nummers worden na afloop, rond half vier, be kend gemaakt door wethouder L. Poppe-de Looff. De mini mum leeftijd is 16 jaar. Inschrij ven begint om 12.00 uur. door Piet Kleemans NOORDGOUWE - Minder re gels, meer vrije marktwerking en een andere opzet van de oogstschaderegeling. Daar pleitte het Schouwen-Duive landse WD Tweede Kamerlid J. Geluk gisteravond voor tij dens een spreekbeurt in Noord- gouwe. De WD wil dat het mogelijk wordt de premie voor de oogst schaderegeling te betalen via inkomenstoeslagen voor de boer. Het op die manier afge roomde geld kan dan volgens Geluk, mits slim ingezet, geld genereren dat dan weer aan de land- en tuinbouw besteed kan worden. „Afgelopen jaren heb ben we gezien dat geld van de EU werd gestoken in natuurver- werving via Plattelands Ont- wikkelings Plannen (POP). Dat mag niet weer gebeuren." Behalve andere regels wil Geluk ook vooral minder x'egels. De missionair landbouwminister L. Brinkhorst kreeg van het Tweede Kamerlid wat dat be treft een vette onvoldoende. Vier jaar geleden werd in het re geerakkoord van Paars II afge sproken dat flink gesnoeid zou worden in het woud van regels met betrekking tot de land bouw. Daar is bitter weinig van terechtgekomen, volgens Ge luk. Hij kreeg in Noordgouwe bijval van boer J. van der Slik- ke. Die stak zijn ergernis over de regelzucht van de overheid niet onder stoelen of banken. „Ikheb het gevoel dat ambtenaren eer der mee- dan tegenwerken. We gaan nog eens ten onder aan dat poldermodel. Dat ergert me echt vers chrikkeli j k Collega-agrariër H. Deïst hield een vurig pleidooi voor gelijke regels binnen Europa. „Gewas beschermingsmiddelen die je hier niet mag gebruiken kunnen de boeren in bijvoorbeeld België nog wel gebruiken. Wat hier verboden is kun je over de grens zó kopen." Geluk kon niet an ders dan Deïst gelijk geven. „Nederland voert een eenzijdig toelatingsbeleid. Dat werkt ille gaal gebruik van middelen in de hand." Deïst pleitte verder voor ver plichte etikettering. Zodat de consument kan zien dat er op de schappen in de supex-markt uit het buitenland ingevoerde pro ducten staan waarin zaken zit ten die er volgens de Nederland se regelgeving niet in zouden mogen zxtten. Kamerlid Geluk zei te betwijfe len of verplichte etikettering goed zou werken. „Kijk jij wat er allemaal in je potje pindakaas zit?" AXEL - De trouwauto van kroonprins Willem Alexander en Maxima wordt de blikvanger van het zestiende Old Timer Festival Axel. Het festival wordt op Hemel vaartsdag gehouden. Ter gele genheid van het festival worden tal van randactiviteiten georga niseerd, maar de hoofdmoot wordt gevormd door de ruim 150 oldtimers en klassieke voer tuigen die op het Hofplein staan opgesteld. De tweejarige Middelburger Marijn houdt van zijn afge trapte schoentjes. 'Past niet', zegt hij telkenmale als zijn moeder probeert hem te over reden zijn nieuwe aan te trek ken. Als ze volhoudt dat de nieuwe schoenen wel passen, zoals bleek tijdens een zeer afmattende passessie eerder in de winkel, beseft Marijn dat hij met een nog sterker argument moet komen. Hij weet inmiddels dat slapende kindjes niet gestoord mogen worden zodat hij opmerkt: 'schoen slaapt'. Daarbij legt hij waarschuwend zijn vin gertje op zijn mond, loopt stilletjes weg en gebaart ver volgens naar zijn moeder hem te volgen en de nieuwe schoenen toch vooral niet te storen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31