Supers beperken verkoop tabak Frankrijk sluit verbond tegen Le Pen r Netelenbos grijpt naast post CdK in Noord-Holland PZC verschijnt met nieuwe indeling A Diender op de mountainbike I landelijke actie tegen aanschaf sigaretten door jongeren beneden de zestien ICollega's eisen aftreden van kardinaal Law Ahtisaari leidt VN-onderzoek Jenin Chef organisatie tegen chemische bewapening laan uitgestuurd Senaat onderzoekt coup Venezuela Bovelander terug bij Oranje Het geheim van Sint Kruis ^P7f Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 17c 10 Veel bewolking Vrij veel bewolking, maar droog. Zwakke tot matige wind uit noordwest bij circa 17 graden. 245e jaargang no. 96 dinsdag 23 april 2002 los nummer 1,00 fe Achilla Prick OEN HAAG - De ruim s 1250.000 medewerkers van I supermarkten en slijterij - en krijgen binnenkort spe- Iciale trainingen om te .voorkomen dat jongeren Ionder de zestien jaar nog i llanger tabakswaren ko pen in hun winkels. De I branche wil daarnaast dat jongeren beneden de zes- 'lien die toch proberen om - tabak te kopen, strafrech- s I telijk worden vervolgd. Met het landelijk offensief om de verkoop beneden de zestien jaar te stoppen, reageert het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel (CBL) op de nieuwe Tabakswet die vorige week de Eerste Kamer passeerde. De brancheox-ganisatie wil met dit gebaar goede wil tonen om te voorkomen dat de verkoop in supermarkten straks helemaal wordt verboden. Het ministerie van Volksge zondheid werkt al aan een maatregel om te zorgen dat su permarkten vanaf 1 januari 2003 moeten kiezen tussen ta baksverkoop of de verkoop van gezondheidsproducten, bij voorbeeld nicotinepleisters. Supermarktketens als Albert Heijn en de Laurus-winkels (Konmar, Edah en Super de Boer) willen niet reageren op de eventuele gevolgen van deze maatregel en verwijzen door naar het CBL. „Wij kunnen ook nog niets zeggen over een even tuele keuze die supers moeten maken tussen de verkoop van tabak of eenvoudige medicij nen. Wij wachten even af of die maatregelen ook echt door gaan." Wel voelt de branche zich ge- 'LOS ANGELES - Kardinaal I Bernard Law moet van de meer derheid van zijn Amerikaanse - I collega-kardinalen aftreden. I Dat heeft een kardinaal, die I anoniem wil blijven, tegen de I Los Angeles Times gezegd. Law hield als aartsbisschop van Bos- 1 ton priesters die zich vergrepen hadden aan minderjarigen, de hand boven het hoofd. Law heeft priesters naar andere I parochies overgeplaatst, hoe- I wel hij wist dat zij zich aan sek- I sueel misbruik schuldig hadden gemaakt. In februari werd een I van hen, de inmiddels afgezette priester John Geoghan, in één I zaak tot tien jaar cel veroor- deeld. Meer dan 130 mensen j hebben verklaard als jongere door Geoghan te zijn misbruikt. „Als het Vaticaan een krachtig signaal wil afgeven, dan moet Law worden vervangen", aldus de anonieme kardinaal, die zei dat hij in opdracht van zijn col lega's de kwestie bij het Vati- Caan aanhangig zal maken. Law had kortgeleden met paus Jo hannes Paulus II over aftreden gesproken. Bij terugkeer in Bos ton zei hij aan te blijven.Twaalf van de dertien Amerikaanse kardinalen spreken vandaag en morgen in het Vaticaan met de paus en hoge Curiekardinalen over het schandaal in de Rooms- Katholieke Kerk in de Verenig de Staten. Tientallen priesters zijn geschorst omdat zij zich aan seksueel misbruik schuldig hebben gemaakt. ANP pagina 4: geloofwaardigheid kerk staat op het spei 1 door Koos van Wees DEN HAAG - De huidige secre- I taris-generaal van het ministe- I lie van Justitie H. Borghouts I wordt vrijwel zeker de nieuwe Commissaris der Koningin in Noord-Holland. In een geheime I stemming gaven Provinciale Staten van Noord-Holland gis- teren de voorkeur aan Borghouts (GroenLinks) boven I minister van Verkeer en Water- I staat Tineke Netelenbos. Ver- wacht wordt dat het kabinet die voorkeur volgt. De bewindsvrouwe reageerde teleurgesteld en trok zich terug als kandidaat. De laatste weken werd de minister van diverse I kanten beschuldigd van kie- I zersbedrog, omdat zij zowel I kandidaat is voor de PvdA bij de komende Tweede-Ka merver- kiezingen als in gesprek was over de vacature in Noord-Hol- - land. Ze staat zesde op de PvdA- kandidatenlijst. „Ik heb deze discussie zeer betreurd", stelde ze gisteren. Volgens een persverklaring kón ze zich niet terugtrekken van de kandidatenlijst, 'omdat ik op geen enkele wijze Provinciale Staten onder druk wilde zetten'. De discussie had volgens haar ook nooit in het openbaar ge voerd mogen worden, omdat de procedure vertrouwelijk moet zijn. Kleine partijen Borghouts was aanvankelijk al leen de kandidaat van de kleine partijen. De GroenLinkser kreeg echter meer aanhang naarmate de protesten tegen Netelenbos toenamen. Leefbaar Nederland-lijsttrek ker Fred Teeven vroeg de Raad van State zelfs de kieslijst van de PvdA ongeldig te verklaren zolang Netelenbos ook kandi daat was voor Noord-Holland. Die eis werd afgewezen. GPD foto Lefteris Pitarakis/AP Het verwoeste deel van het vluchtelingenkamp bij Jenin. van onze redactie buitenland NEW YORK - De Finse oud-president Martti Ah tisaari leidt de commissie van de Verenigde Naties die onderzoek gaat doen naar de bloedige strijd in het Palestijnse vluchtelingenkamp bij Jenin. Dit heeft VN-secretaris-generaal Kofi Annan giste ren bekendgemaakt. In de commissie ziten verder de voormalige Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN, Sadako Ogata, en de voormalige voorzitter van het. Internationale Comité van het Rode Kruis, Cornelio Sommaruga. De Amerikaanse generaal Bill Nash is als militair adviseur aan de commissie toegevoegd, de voormalige leider van de VN-poli tie in Bosnië, Peter Fitzgerald, is de veiligheids adviseur van de commissie. De opdracht van de commissie, die in het weekeinde door de Veilig heidsraad is ingesteld, is vast te stellen wat zich in het vluchtelingenkamp heeft afgespeeld. De Pa- lestijnen zeggen dat Israël in Jenin een bloedbad heeft aangericht onder burgers. Israël zegt dat de doden uitsluitend door gevechtshandelingen tus sen Israëlische militairen en gewapende Palestij- nen gevallen zijn. De 64-jarige Ahtisaari, die al eerder ingewikkelde VN-missies heeft geleid, zei dat hij morgen in Eu ropa arriveert en dan zo snel mogelijk naar de Westelijke Jordaanoever reist. Annan riep Israël en de Palestij nen op met de commissie mee te werken en te zorgen dat die toe gang krijgt tot iedereen die zij wil ontmoeten. DPA/AFP noodzaakt het verbod op de ver koop aan jongeren beneden de zestien serieus te nemen. „Een derde van de totale tabaksver kopen loopt via de supermarkt; die omzet willen wij natuurlijk niet verliezen", zegt woordvoer ster S. de Jong van het CBL. Met instructievideo's, folders, brochures en posters hoopt het CBL dat het personeel in de winkels voldoende wordt ge traind om lastige situaties bij de kassa goed af te handelen. „De campagne heet 'Soms moet je nee verkopen' en we realise ren ons dat het niet makkelijk zal zijn om op drukke dagen tijd te nemen om klanten naar hun identiteitsbewijs te vragen. Toch zal het moeten; caissières moeten niet schromen hun chef erbij te roepen. Deze campagne geldt uiteraard ook voor het verbod op de verkoop van alco hol aan minderjarigen." Cultuuromslag Volgens De Jong is er een cul tuuromslag nodig in Nederland. „Wij zijn in dit land helemaal niet gewend dat op dit soort ver boden ook streng wordt toege zien. Veel ouders sturen hun minderjarige kinderen als van zelfsprekend naar de winkel om tabak te kopen. Dat kan niet meer. Als jongeren het toch pro beren, hopen wij dat de politie ook bijspringt en deze kinderen straft met bijvoorbeeld een doorverwijzing naar bureau Halt (een voorlichtingsbureau voor gestrafte minderjarigen red.). Via de 250.000 werkne mers in de branche hopen we ook dat het verhaal zich verder verspreidt. We sluiten niet uit dat we in de toekomst actie gaan ondernemen richting scholen of ouders." GPD DEN HAAG - Een ruime meer derheid van de lidstaten van de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) wil directeur-generaal José Mauri- cio Bustani ontslaan. De Conferentie van de Lidsta ten van die organisatie heeft gisteravond een motie van die strekking aangenomen met 48 stemmen voor en slechts zeven tegen; de overige negentig lid staten hebben geen geldige stem uitgebracht Het voorstel Bustani te ontslaan kwam van de Amerikanen en kreeg ook de steun van Neder land. Bustani is sinds de oprich ting in 1997 directeur-generaal van de OPCW. Hij werd in mei 2000 nog unaniem herkozen. De VS verwijten hem slecht be leid, zonder dat verder toe te lichten. Aanhangers van Busta ni zeggen dat Washington ver bolgen is door diens pogingen Irak binnen te halen als lid. Bustani heeft zich altijd ingezet voor de technologische samen werking met ontwikkelingslan den waarin de chemische-wa- pensconventie voorziet. ANP De commissie voor Buitenlandse Betrekkingen van de Ameri kaanse Senaat stelt een onderzoek in naar de rol die de rege- ring-Bush mogelijk heeft gespeeldbij de mislukte staatsgreep in Venezuela eerder deze maand. De onderzoekers van de Se naat denken dat de regering-Bush grotendeels op de hoogte was van de voorbereidingen van de staats greep maar niet ingreep. van onze redactie buitenland I PARIJS - De vakbondcentrale CGT, de communisten, de Groe nen, socialisten en alles wat niet voor extreemrechts wil door gaan, heeft gisteren in Frank rijk opgeroepen president Chi rac in de tweede ronde op 5 mei te herkiezen. In en buiten Frankrijk is met ontzetting gereageerd op de ver kiezingswinst van de extreem rechtse politicus Jean-Marie Le Pen, die zondag tweede werd bij de presidentsverkiezingen. In tal van Franse steden gingen studenten de straat op om tegen 'de fascist' le Pen te demonstre ren. In de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen kreeg de zittende conservatieve presi dent Jaques Chirac 19,88 pro cent van de stemmen. Le Pen kreeg 16,86 procent. Het minis terie van Binnenlandse Zaken heeft deze definitieve resultaten gisteravond bekendgemaakt. Premier Lionel Jospin werd met 0,68 procentpunt minder stem men dan Le Pen derde. Het ver schil komt overeen met 194.558 stemmen. Ook voor linkse leiders in Parijs is Chirac nu hun kandidaat, want 'Le Pen is een gevaar voor de republiek'. Chirac is slechts 'een tegenstander in de demo cratische arena'. In die arena werd een deel van politiek links zondag verslonden door dé ver rassende terugkeer van Le Pen. De communisten zonken vrij wel helemaal weg en de socialis tische premier Jospin haalde niet eens de voor hem bestemd lijkende tweede plaats. Hij ver laat de politiek en wordt als so cialistenleider opgevolgd door Frangois Hollande. Versleten De van coruptie beschuldigde Chirac moet nu, ondanks zijn volgens analisten 'tot op de draad versleten imago', de Franse republiek redden uit handen van de volksmenner Le Pen. Chirac is gisteren meteen begonnen met het bekokstoven van een regeringscoalitie. In ju ni zijn er parlemenstverkiezin- gen. De president hoopt voor die tijd de kennelijk in verwarring geraakte kiezers een solide re geringscoalitie te kunnen belo ven. Chirac wordt vrijwel zeker her kozen op 5 mei, maar de vor ming van een regering hangt af van de krachtsverhoudingen in het nieuwe parlement. Daar kan Le Pens Nationaal Front (FN) furore maken als de aanhang van zondag bij de keu ze blij ft en weer naar de stembus gaat. De 73-jarige Le Pen vergaarde veel proteststemmen. Hij verte genwoordigt een ongenoegen over het moderne Frankrijk en zegt dat Frankrijk wordt ge plaagd door criminaliteit, wan beleid met name ten aanzien van immigratie en een verlies aan zeggenschap en identiteit door toedoen de Europese Unie. Le Pen hekelde tijdens het tellen van de stemmen zondag al me teen het Verdrag van Maas tricht. In Brussel liet de Europe se Commissie gisteren weten te vertrouwen dat Frankrijk zijn verplichtingen blijft nakomen. ANP/AFP pagina 2: rechtse hoek velt Jospin reacties op stembusuitslag -vs; *fÉ"' Ex-tophockeyer Floris Jan Bovelander wordt as sistent-coach van het Ne derlands mannen hockey team. Hij is aangesteld om met name de j onge spelers van Oranje de nodige ervaring bij te brengen. Hoewel tal van voorzieningen ontbreken, blijken kleine dor pen als Sint Kruis springlevend te zijn. Het geheim: de ge meenschapszin van vrijwilligers die zich inzetten voor het dorpMensen die bereid zijn de schouders er :j] A onder te zetten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; wetenschap: 8; sport: 9 en 10; nieuwe krant: 11 en 12; zeeland: 13,14,15,17 en 19; bui tengebied: 21,2 en 23 VLISSINGEN - De Provinciale Zeeuwse Courant verschijnt morgen met een nieuwe inde ling. De courant telt voortaan doordeweeks drie delen en 's za terdags zes. Deze verandering is het gevolg van de sluiting van de drukfabriek van Wegener te Vlissingen. De PZC wordt ko mende nacht voor het eerst ge produceerd op de persen van Wegener Nieuwsdruk Best bij Eindhoven. Dit is een van de plaatsen waar Wegener het drukken van regionale kranten concentreert. De redactie en de advertentie- afdeling maken hun pagina's in de Vlissingse vestiging van de krant. Daarna worden ze als di gitaal bestand naar de nieuwe druklocatie gezonden. De rota tiepersen te Best bepalen de in deling van de PZC veelal in drie of zes delen (katernen), en geven meer kleurmogelijkheden en een flexibelere rangschikking van de pagina's. In de krant ko men meer kleurenfoto's. Met de drukfabriek sluit ook de Vlissingse verspreiding. De kranten uit Best worden naar een nieuw distributiecentrum in Kapelle gebracht en van daaruit over Zeeland verspreid. U zult de eerste dagen misschien eens misgrijpen. Waar is dat vierde deel van de krant? Maar de veranderingen zijn te over zien: Buitengebied naar dins dag (daarmee beginnen we van daag), Jong bij Uit op woensdag, Kunst en Cultuur naar vrijdag. Trends en Wonen in één deel van de zaterdagkrant. Op pagina 11 zien we even om naar de productie van kranten in Zeeland en kunt u kennisma ken met de fabriek in Best waar de PZC zal worden gedrukt. Op pagina 12 vindt u uitleg over de verschillende bijlagen die u vanaf morgen in de krant aan treft. En stapsgewijs kunt u vol gen hoe het nieuws zijn weg vindt tot op de deurmat. Hoofdredactie PZC (Advertentie) voorletters: SpS noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail:1 Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer1 j handtekening: 8 "713214"000002" Een jongen in Parijs protesteert tegen Le Pen. foto Frangois Mori/AP a noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). per kwartaal met automatische incasso 52,-). n per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1