Hongerstaking tegen uitzetting PZC PZC Rel om rennersnamen op Paterberg Positieve reacties op plan Schoon Genoeg Herdenking van oorlogsslachtoffers in gemeente Veere zuiderSl buren Schouwen bekijkt kosten verbetering bestaande wijken 15 Koerdische familie uit asielzoekerscentrum Middelburg gezet Raadsleden krijgen voornamen Geen nieuwe gymzaal Nehalennia CDA waakt over jeugdzorg Fietsster breekt been bij ongeluk Acht winnaars Kinderhulpprijs Demonstraties Brede School agenda Kinderkerk COLIJIU dinsdag 23 april 2002 HnorNadia Berkelder MIDDELBURG - De bewoners I van het asielzoekerscentrum in i I Middelburg zijn woedend. Over i I de manier waarop een Koerdi- - I sche familie uit hun huis is ge- t I zet, over het Nederlandse beleid dat asielzoekers jaren laat I wachten op een beslissing en - over het Centraal Orgaan op- t vang Asielzoekers, dat niets doet. Ali Curgerem en Emine Bi- cak werden gisteren op straat 2 I gezet. Ze hebben aangekondigd j I bi hongerstaking te gaan. J Ali Curgerem en Emine Bicak zitten buiten het terrein, naast de slagboom. De sleutel van hun - huis is ingeleverd. Al hun bezit- -tingen zitten in drie tassen en een vuilniszak. Ze komen uit het Koerdisch deel van Turkije en i wonen anderhalf jaar in Neder- land. De tranen lopen over Emi- I ne's wangen. Om hen heen staan - j tientallen bewoners uit het cen- 2 I trum. Ze zijn verontwaardigd, r j Anderen zijn bang. Het moment dat zij aan de beurt zijn, komt .dichterbij. Berisha Teuta (Kosovo) is bijna zeven jaar in Nederland. A. Sa- boviz (Bosnië) is hier vier jaar, de familie Ozkan (Turks Koer- distan) drie jaar, M. Rahman (Bangladesh) zeven en H. Ali (kak) vier. Mirza Omar heeft al een brief gehad. Op 9 mei heeft hij geen recht meer op opvang of geld. Hij komt uit Noord-Irak en woont ruim vijf jaar in Ne derland. „Het is niet veilig in mijn land", vertelt hij. Hij laat een Arabische krant zien, waar in een aanslag op een Koerd wordt gemeld. Hij begrijpt niet waarom hij vijf jaar moet wach- ten op een negatieve beslissing. Het zou beter zijn, legt hij uit, als hij direct had gehoord dat hij weg moet. „Wij willen graag weten waarom de regering dit doet", zegt Berisha Teuta. Ruig De Koerdische familie is door de politie uit huis gehaald. Volgens de asielzoekers ging dat er nogal ruig aan toe. „Ze worden als een crimineel behandeld", zegt Jo- han uit Egypte, die niet op het centrum woont, maar het woord voert namens de bewoners. „Ie dereen respecteert de beslissing, maar moet het dan op deze ma nier? Ze kwamen met zes agen ten voor twee mensen. De politie kan toch gewone kleren aan trekken en normaal met die mensen praten?" Volgens de asielzoekers is Emine Bicak ge slagen. Politiewoordvoerder J. van Mourick ontkent dat er ge weld gebruikt is. De politie gaat altijd met meer mensen dan ge bruikelijk naar het asielzoe kerscentrum, zegt hij. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) kan niets aan de situatie doen, legt direc teur H. van der Aa uit. „Wij moeten uitvoering geven aan het beleid. Onze rol is uitge speeld. De rechtsgrond onder de opvang is weggevallen. Wij van gen de bewoners op, omdat ze er recht op hebben omdat ze toege laten zijn tot de asielprocedu re." Hij ziet wel in dat de rol van het COA voor de bewoners ver warrend is. „Mensen begrijpen het niet. Eerst worden ze op alle manieren geholpen, nu kan dat niet meer." Omdat het echtpaar eerder in Duitsland asiel aanvroeg, moe ten ze daar naar terug. Er loopt nog een hoger beroep, dat ze in Nederland mogen afwachten, maar het recht op opvang stopt. Het COA bereidt de bewoners wel voor op een uitzetting, zegt Van der Aa „Wij bespreken al ternatieven met de bewoners en geven aan welke keuzes er lig gen. Ze kunnen bijvoorbeeld hulp krijgen bij hun terugkeer. Als mensen kiezen om geen keu ze te maken, is dit onvermijde lijk." Wethouder A. de Vries laat 's middags weten dat het echtpaar terecht kan bij de nachtopvang in Vlissingen of in Goes. De ge meente kan weinig meer doen, zegt hij „We worden geconfron teerd met de consequenties van het aangescherpte rijksbeleid. We rekenen het tot onze taak om te bemiddelen in een oplossing. Er komen nog meer vergelij kba- re gevallen." De gemeente gaat voor asielzoekers die langdurig in Middelburg wonen op zoek naar voorlopige opvang. „Maar mensen hebben daar ook een ei gen verantwoordelijkheid in. Ik begreep dat het Koerdische echtpaar ook familie in de buurt heeft." Het echtpaar Ali Curgerem en Emine Bicak verzetten zich tegen hun uitzetting uit het asielzoekerscentrum. foto Ru ben O reel door Piet Kleemans RENESSE - Het alternatieve plan van de Stichting Schoon Genoeg voor de invulling van de recreatiecompensatielocatie aan de Rampweg bij Renesse is, hoewel sommigen twijfelen aan de haalbaarheid, overwegend positief ontvangen. Wel wordt vanuit recreatieondernemers- kringen aangedrongen op snelle besluitvorming. In de Kop van Schouwen moe ten campings wijken voor na- tuurherwinning. Om camping houders en kampeerders een alternatief te bieden heef t de ge meente een terrein van 77 hecta re aan de Rampweg beschik baar. Dertig procent van het terrein is bedoeld voor recrea tiedoeleinden. De Dienst Landelijk Gebied ontwikkelde voor de invulling van het terrein het 'binnenduin- randmodel', waarvan fruitbo men, singels en houtwallen de belangrijkste kenmerken zijn. Schoon Genoeg vindt dat als die plannen worden uitgevoerd het zicht op het open poldergebied wordt bedorven en pleit voor het openhouden van een brede strook in de plaats van het 'ven stertje' wat naar hun idee in de DLG-plannen overblijft. Recreatieondernemer H. van Oost, voorzitter van de Stich ting Ontwikkeling Recreatie (SOR), vindt dat het plan serieus moet worden genomen. „Ze hebben de moeite genomen om met een serieus plan op de prop pen te komen en dat moet goed worden bekeken." Of het alter natief van Schoon Genoeg haal baar is durft Van Oost nog niet te zeggen. Realiseren van cam pings vlakbij de bebouwing van Scharendijke, zoals Schoon Ge noeg voorstelt, zou op verzet vanuit dat dorp kunnen leiden. „Maar ik hoop dat er een com promis kan worden gevonden. B. van Eeckhoutte van de DLG zet vraagtekens bij de haalbaar heid van het alternatieve plan. „Ons uitgangspunt bij het op stellen van onze plannen was dat er al grond is toegewezen aan campinghouders. Schoon Genoeg heeft daar geen reke ning mee gehouden. Het is de vraag of de campinghouders wel naar een ander plekje willen én of het mogelijk blijkt daarvoor grond aan te ko pen." Demissionair wethouder ruim telijke ordening C. Veerhoek schort zijn oordeel over het plan van Schoon Genoeg nog even op. „We moeten het er binnen het college nog over hebben. MIDDELBURG - De Middelburgse gemeenteraadsleden kunnen voortaan met hun voornaam worden aangesproken. Een meerderheid van de raad besloot gisteravond dat de initi alen op de bordjes in de raadszaal vervangen moeten worden door voornamen. Rob Koper (Leefbaar Middelburg) was te gen. „We zijn geen bestuurders van een clubhuis. Ik vind dat enig decorum gepast is." Jaap Goetheer (GroenLinks) wees hem erop dat decorum niets te maken heeft met aanspreek vormen. „In België zeggen ze ook, Piet, mag ik van u." Het voorstel werd met zestien stemmen voor, één tegen en acht onthoudingen aangenomen. MIDDELBURG - Scholengemeenschap Nehalennia in Mid delburg krijgt geen nieuwe gymzaal in het nieuwe schoolge bouw aan de Breeweg. De PvdA stelde gisteren tijdens de ge meenteraadsvergadering voor de oude gymzaal te vervangen in plaats van te renoveren. Geen van de andere partijen zag iets in het voorstel. De raadsleden vreesden dat andere scho len ook een nieuwe gymzaal willen als het verzoek van Neha lennia wordt ingewilligd. Volgens het schoolbestuur voldoet de huidige zaal, ook na renovatie, niet aan de eisen. Het schoolbestuur was bereid het extra bedrag voor te schieten, totdat de gemeente het geld beschikbaar kon stellen. Het ver schil tussen nieuwbouw en renovatie is ruim 500.000 euro. De totale verbouwing van de school kost zeven miljoen euro. MIDDELBURG - De CDA-fractie in de Middelburgse ge meenteraad wil beter geïnformeerd worden over de ontwik kelingen in de jeugdgezondheidszorg. Dat zei H. Kool-Blok land gisteren tijdens de gemeenteraadsvergadering. De GGD en de thuiszorgorganisaties besloten in februari samen een nieuwe organisatie voor jeugdgezondheidszorg op te richten. De raad was daar volgens Kool-Blokland niet van op de hoog te. Ze zou graag zien dat Middelburg vertegenwoordigd is in de stuurgroep die de samenwerking begeleidt. „Het gaat ten slotte om onze jongeren, waar wij als gemeente een zorgtaak voor hebben." Wethouder L. Luitwieler (ChristenUnie) be loofde dat de ontwikkelingen in de eerstkomende commissie vergadering aan de orde komen. ZIERIKZEE - Een 68-jarige vrouw uit Zierikzee heeft maan dagmiddag bij een ongeluk op de Laan van Saint Hilaire in Zierikzee haar onderbeen gebroken. De vrouw stak tussen twee in de berm geparkeerde auto's door de weg over. Een 37- jarige vrouw uit Burgh-Haamstede reed op dat moment met haar auto over de Laan van Saint Hilaire. De automobiliste kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. GOES - Acht Zeeuwse kinderen krijgen woensdag 24 april in Goes hun Kinderhulpprijs 2002 uitgereikt voor hun bijdrage aan de wedstrijd over het thema 'pleegzorg en school' van het Nationaal Fonds Kinderhulp. Hun tekeningen, verhalen, knutselwerken en gedichten werden ingezameld tijdens de reizende tentoonstelling over pleegzorg die in de eerste drie maanden van dit jaar langs vijf Zeeuwse bibliotheken trok. Per bibliotheek is één winnende inzending gekozen. Daar naast koos het fonds drie Zeeuwse inzendingen uit voor een negende, dertiende en vijftiende prijs in de landelijke wed strijd. De prijzen worden tussen 16.00 en 17.00 uur uitgereikt in Zwembad Sportpunt Zeeland in Goes. door Miriam yan den Broek VEERE - Op 4 mei worden in de gemeente Veere op verschillen de plaatsen de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog her dacht. In Oostkapelle gebeurt dat bij het oorlogsmonument bij de hervormde kerk. Om 19.30 uur houdt P. Bouwense een wel komstwoord gevolgd door het zingen van het Zeeuws volks- lied. De herdenking wordt inge leid door een lid uit het Veerse college. Twee minuten voor acht wordt The Last Post gespeeld waarna twee minuten stilte in acht worden genomen. Daarna worden het eerste en zesde cou- plet van het Wilhelmus gezon gen. Hierna is er gelegenheid voor het leggen van bloemen. De 'herdenking wordt afgesloten door G. Janse-Bimmel. Aan de ceremonie wordt meegewerkt door leerlingen van basisschool de Knotwilg en door Brassband Crescendo. In de kerk aan de Markt in Dom- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl burg vindt een korte herdenking plaats. Deze begint om 19.30 uur. De dodenherdenking in Veere begint om 19.25 uur bij het bevrijdingsmonument bij de Grote Kerk. Daarna volgen een stille tocht, toespraken, The Last Post en de kranslegging. In Serooskerke begint de her denking om 19.30 uur bij het monument bij de Nederlands hervormde kerk. De kransleg ging bij het oorlogsmonument in Serooskerke begint om 19.45 uur. In Vrouwenpolder loopt het ge zelschap vanaf 19.40 uur in stil te van de Fort den Haakweg naar de begraafplaats aan de Zoekweg. Om 19.50 uur dragen kinderen van basisschool De Goede Polder een gedicht voor. Daarna worden The Last Post gespeeld en twee minuten stilte gehouden. MIDDELBURG - De Brede School in Middelburg-Zuid sluit donderdag 25 april het Brede School-jaar af met een dans-, acteer- en muziekde- monstratie. De deelnemers la ten zien wat ze geleerd hebben in tien weken showdance en to neellessen en in vij f lessen dj em- bé, een Afrikaanse handtrom mel. Tevens wordt een indruk gegeven van de activiteiten van het sportbuurtwerk en de acti viteiten voor acht- tot twaalfja rigen. De presentatie begint om 15,45 uur en wordt gehouden in de gymzaal aan de M. de la Pal- mastraat in Middelburg. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Turnhal De Zandput, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltochtvoorse- nioren; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00 - 15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peu termorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; door Kris Naudts De Vlaamse wielerfan had twee weken geleden nauwelijks zijn grenzeloze ontgoocheling over de uitslag van de Ron de van Vlaanderen doorgespoeld en de bijhorende kater verwerkt, of daar incas seerde hij een nieuwe dreun. De oude krijger Johan Museeuw won de koers niet en dat kwam, gezien de omstan digheden waarin dit gebeurde, hard aan. En toen verscheen twee dagen later een Vlaamse burgemeester op de proppen die de fan recht in het hart trof. Philippe Wil- lequet heet de man en hij is burgemeester van Kluisbergen, de gereputeerde wieier- gemeente in de heuvelzone in het prachti ge zuiden van Oost-Vlaanderen, kluisbergen pronkt sinds jaar en dag met de Kluisberg, Oude Kwaremont en Pater berg, drie hellingen die onverbrekelijk deel uitmaken van het rijke Vlaamse wie lerleven. En echt niet alleen tijdens de we- reldbekerklassieker de Ronde van Vlaan deren. Er zijn in Vlaanderen geen hellin gen die meer door renners worden be klommen dan dit eminente trio. De ge meenteraad van het kleine Kluisbergen keurt elk jaar vijftig speciale politieregle- menten goed, telkens als er weer een wie lerwedstrijd over zijn grondgebied raast. En de plaatselijke politie is eigenlijk meer bezig met het in goede banen leiden van wielerwedstrijden dan met ander politie werk. Vele wielerfanaten vinden dat Kluisbergen vroeg of laat een prijs moet krijgen voor het warme hart dat het de we reld van de fiets toedraagt. Besmeuren Of de gemeente ooit nog in aanmerking komt voor dergelijke prijs is sinds vorige week echter de vraag. Burgemeester Wil- lequet heeft namelijk bij de politie een klacht ingediend tegen onbekenden die, in de nacht voor de Ronde van Vlaande ren, slogans en rennersnamen hebben ge schilderd op de Paterberg. Onze Pater berg is een beschermd monument en dat mogen we niet laten besmeuren, vond de burgemeester. Hij had meer redenen voor zijn litanie. De Ronde van Vlaanderen doorkruiste Kluisbergen over niet minder dan dertig kilometer. Een danig lang tra ject waar supporters hun inspiratie volop aan de straatstenen kwijt konden. Daar waar slogans en namen van favorie te renners doorgaans op het wegopper- vlak worden gekalkt, was voor de Pater berg stevige acrylverf gebruikt. Dat is spul dat na drie flinke regenbuien niet zo maar wegspoelt. De verontwaardigde burgemeester haal de er voor het Vlaamse tv-programma 'Man bijt hond' een gespecialiseerd schil dersbedrijf bij. Op de plek van het aange- De Kluisberg staat volgekalkt met namen van wielrenners. foto Peter Nicolai richte onheil mochten professionele schil ders uitleggen dat het aartsmoeilijk zou worden om slogans en namen te verwijde ren. Met een mesje de vierhonderd meter kasseien schrapen wordt een werkje van wel heel lange adem. En een eerste proef met een hogedrukreiniger gaf evenmin snel het gewenste resultaat. Negatief Vandalisme, vindt Willequet het hele ge doe. En dus wil hij dat de politie zich vast bijt in de zaak en de schuldigen opspoort. Dat hem dat in eigen gemeente door som migen kwalijk kan worden genomen en dat zijn houding zijn eerstvolgende ver kiezingsuitslag negatief kan beïnvloeden, neemt hij erbij. Inmiddels heeft de actie van de Kluisber- gense burgemeester hier en daar tot enige hilariteit geleid. De bekende West- Vlaamse karikaturist Nesten nam gelijk de verdediging op van wielersupporters die er daags voor een grote wedstrijd met de kwast op uittrekken. Nesten is de man die als geen ander rennerskoppen kan te kenen en die op grote panelen langs de weg laat optrekken ter gelegenheid van de Ronde van Vlaanderen. „Wat krijgen we nu?", vraagt Nesten zich af. „Dat is toch om je te bescheuren. In Frankrijk staan er in sommige dorpen en gehuchten nog namen van coureurs uit de jaren vijftig op de weg. Ik heb nooit ge hoord dat daar een dorpspolitieker wak ker heeft van gelegen. De Tour de France behoort de volksmens toe. Die koestert de naam van Louison Bobet, Raymond Pou- lidor of Jacques Anquetil. Al blijft die een halve eeuw, op de straatstenen plakken." door Famke van Loon ZIERIKZEE - De beoogd wet houder volkshuisvesting, A. van der Wouden, wil bekijken of de gemeente meer kan investeren in de bestaande woonwijken van Schouwen-Duiveland. Naast de aandacht voor de grootscheepse nieuwbouw in Zierikzee, hoopt hij dat er fi nancieel nog ruimte is de huidi ge wijken bij de tijd te houden en te verbeteren. Of deze ruimte in het Stimule ringsfonds Volkshuisvesting zit, moet op korte termijn duidelijk worden. Het nieuwe college mag bepalen hoe het de ruim 3,6 miljoen euro van dit fonds wil gaan gebrui ken. Volgens Van der Wouden zal de bestemming van deze gel den 'één van de eerste' zaken zijn, die het nieuwe gemeente bestuur onder handen zal ne men. Rijkgevuld Jarenlang gevoed met de uitke ringen van de Bouwfonds-aan delen beschikt Schouwen-Dui veland nu over rijkgevulde pot: het Stimuleringsfonds Volks huisvesting. Samen met gelden van de provincie en de gemeente zal een deel van deze 3,6 miljoen euro gebruikt worden voor de plannen in het kader van het In vesteringsbudget Stedelijke Vernieuwing (ISV). Daarmee is deze bron echter verre van op gedroogd. „We willen dat geld aan allerlei zaken besteden", al dus demissionair wethouder C. Veerhoek. Omdat het ISV-programma lou ter nog grote vernieuwingspro jecten als die van Zeeuwland in de Zierikzeese wijk Malta mag ondersteunen, wil de gemeente het resterende geld van het sti muleringsfonds gebruiken voor de inwoners zelf. Leningen Veerhoek heeft daarom geop perd met het geld via leningen tegen een zeer lage rente - hoog stens één procent - de restaura tie van gemeentelijke monu mentenpanden te steunen en het woningbezit onder de lagere in komens te stimuleren. Zeker in het geval van de monumenten status, dat voor een eigenaar een waar keurslijf van regels met zich meebrengt, vindt de wethouder dat de gemeente fi nancieel hier 'iets tegenover moet stellen'. Het afzwaaiende college had hierover rond deze tijd een be sluit willen nemen, maar het on derzoek naar een goede beste ding van de fondsgelden is nog niet afgerond. Dat deze beslis sing op zich laat wachten maakt volgens Veerhoek voor de prak tijk geen verschil. Zou nu beslo ten zijn een deel van het geld te gebruiken voor de gemeentelij ke monumenten, dan nog moe ten deze huiseigenaren wachten op de nieuwe monumentenver ordening voor Schouwen-Dui veland. „En ik reken dat we daar nog wel een half jaar mee bezig zijn." Het nieuwe college - en in het bijzonder de nieuwe wethouder volkshuisvesting - mag zodoen de bepalen wat het met de fondsmiljoenen wil gaan doen. Van der Wouden realiseert zich dat een deel van het fonds 'al vergeven' is, maar wil de ko mende tijd ook bekijken hoe de rest van het geld 'wel of niet ge labeld is'. Van gemaakte afspraken zal hij niet afwijken, maar de beoogd wethouder benadrukt ook meer te willen investeren in de be staande woonwijken, zoals door de PvdA in de verkiezingsstrijd al eens geroepen is. Van der Wouden: „Ik hoop dat daar ook wat ruimte voor is. MIDDELBURG - Kinderkerk Joy Kids houdt zaterdag 27 april in de Thomaskapel aan de Vrijlandstraat in Middelburg een kinderfeest. Tussen twee en vier uur is er theater, muziek, spellen en cadeautjes voor alle kinderen. Voor kinderen bene den de vier jaar is volwassen be geleiding verplicht. Advertentie TELECOMMUNICATIE 'fC k> Telefooncentrales Draadloze telefonie Faxapparatuur Computernetwerken ISDN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15