Vlissings college moet aan de slag 13 Containerkade brengt 2700 banen Mosselsector vreest Gevonden man stierf zeer waarschijnlijk een natuurlijke dood Subtropisch park in Vrouwenpolder Rookbommen in de strijd voor respect De Goud vijver heeft vrijwilligers nodig geen concurrentie Gemeenteraad geeft opdracht tot 70 actiepunten en 17 grote projecten Twee gewonden in Scherpenisse Trouwauto van kroonprins en Maxima op Oldtimerfestival Oostburg zingt koffielied mee Trefpunt Subsidie Grote Kerk na vijf jaar in zicht zeeuwse almanak Schoenen PZC MIDDEN dinsdag 23 april 2002 Lor Edith F VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad geeft het college jan B en W de opdracht om ruim 70 actiepunten en 17 grootscha lige projecten uit te voeren. In I het raadsbeleidsstuk staat dat |het college zich moet inzetten Ivoor behoud van de afdeling I kindergeneeskunde en gynae cologie bij het Ziekenhuis Wal- I ;heren. Ook moet het college er voor zorgen dat (een deel van) het KSG-terrein aangekocht wordt. Met dit programma geeft Vlissingen gevolg aan het dua- listische stelsel. In de gemeenteraadsvergade- ring van aanstaande donderdag moeten vooralsnog alle fracties akkoord gaan met het beleids stuk. Het stuk is voorbereid door drie raadsleden. Het ligt nu ter beoordeling aan de voltalli ge gemeenteraad, Het vermoe- I den bestaat dat enkele partijen I donderdag amendementen zul- I len inbrengen, omdat zij be zwaar maken tegen een aantal onderdelen van het programma. De verkiezingsprogramma's van de politieke partij en zij n ge bruikt als basis voor het raads beleidsstuk. SCHERPENISSE - Bij een aan- i rijding maandagochtend op de I Langeweg in Scherpenisse zijn een 16-jarige scooterrijder en I een 13-jarige fietser, beiden uit de gemeente Tholen, gewond geraakt. 1 De aanrijding vond iets over achten plaats. De fietser, die reed over de Langeweg richting Sint-Maartensdijk, hield on- I voldoende rechts en kwam daardoor in botsing met de hem tegemoet komende scooterrij der. Daardoor kwamen beiden I te vallen. De scooterrijder liep I schouderletsel op. De fietser j liep verwondingen op aan z'n gezicht. De voertuigen raakten De relatie en taken van de ge meenteraad en het college zijn in het duale stelsel veranderd. Niet meer het college, maar de gemeenteraad stelt het pro gramma op hoofdlijnen voor de komende vier jaar samen. Colle geleden en fractieleden zitten niet meer samen in het fractie- overleg. Reden daarvoor is dat de raad, de controleur, en het college, de uitvoerder, hun ei gen verantwoordelijkheid heb ben. Loyaal zijn van raadsleden aan de wethouder die van de zelfde signatuur is, moet met dit duale systeem van onderge schikt belang worden. Toetsmomenten Als de negen fracties zich kun nen vinden in het beleidsstuk, dan wordt het donderdag direct overhandigd aan het college. Aan dit programma moet de raad nog een document toevoe gen waarin toetsmomenten zijn aangegeven. Die aanvulling wordt in november verwacht. De actiepunten zijn nog niet voorzien van een tijdspad. Dat komt per voorstel aan de orde. Als de aanvulling compleet is, kan de raad zijn controlerende taak pas goed uitvoeren. De afdeling financiën van de ge meente Vlissingen moet nog doorrekenen hoe zwaar de wen sen in dit raadsprogramma wegen op het budget. In de be groting over 2004 moet een be rekening terug te vinden zijn. Over vier jaar moeten alle ge meenten werken met het nieuwe duale systeem. Enkele punten in het Vlissingse raadsprogramma 2002-2006: realisering van de sportboule- vard bij het nieuwe zwembad, herinrichting van de Kanaal straat en het Oranjeplein in Oost-Souburg, een opknap beurt voor het Bellamypark in Vlissingen. De raad geeft verder opdracht om de haalbaarheid van één lokale culturele onder neming te onderzoeken, die op regionaal of Zeeuws niveau werkt, waarin de bibliotheek en de activiteiten van de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen zijn ondergebracht. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De man die door de Koninklijke Mare chaussee in de nacht van zater dag op zondag levenloos in de Nieuwstraat is aangetroffen, is zeer waarschijnlijk een natuur lijke dood gestorven. Het gaat om een 41-jarige man van Por tugese afkomst. Absolute zekerheid over de doodsoorzaak kan de politie niet eerder dan vandaag geven, omdat dan pas sectie wordt uit gevoerd op het lichaam. Ook over de omstandigheden waar onder de man is overleden doet de politie nog geen mededelin gen. Niettemin is bekend dat de man kort na middernacht 't Swing- cafee aan de Nieuwstraat heeft bezocht. Daar bestelde hij een glas whisky, nuttigde een paar slokjes en begaf zich vervolgens op de dansvloer. Kort daarna werd hij kennelijk onwel, waar na hij het etablissement verliet om wat frisse lucht op te doen. Op straat zakte hij in elkaar. De opgeroepen huisarts van dienst verscheen nog wel ter plekke, maar kon niets meer uitrichten. De man was al overleden. Met vuurwerk en rookbommen verbeelden de scholieren de Ierse kwestie van protestanten versus katholieken erg realistisch. foto Ruben Oreel door Gerrit van Loon VLISSINGEN - „Wat een kabaal, het lijkt wel oorlog." Gedeputeerde L. Coppoolse baant zich een weg door de rook. Hij pro beerde gisterochtend twee rivaliserende groepen van basisschool de Wissel nader tot elkaar te brengen. De bezetting van het Spui in Vlissingen was de aftrap van het project ikhebeenidee.nl in Zeeland. De twee groepen vertrokken gisteren al rookbommen gooiend en trommelend naar het Spui. In het Bellamypark kwam de con frontatie tussen de kinderen van groep 7 tot een hoogtepunt. Een groot vuurwerkfestijn en vechtende scholieren vergeleek de Ierse kwestie van protestanten versus katholie ken wel erg realistisch. De Noord-Ierse kwestie is het centrale thema van dit project in Zeeland. In het Spui kregen de twee groepen, uitge dost in witte en blauwe kleuren, een verstil lend moment. De rustige klanken van de Ierse harp deed de kinderen nadenken waarom ze elkaar eigenlijk naar het leven stonden. Gedeputeerde Coppoolse.vroeg de kinderen om een idee hoe het probleem op te lossen zou zijn. „Dat kan niet, want we heb ben een ander geloof", stelde een jongen met blauw lint om zijn hoofd. Toch kwam Cop poolse met een verzoening. Hij knoopte een blauwwit gekleurde hoofdband bij een van de kinderen om. Ikhebeenidee.nl gaat over respect, normen en waarden. Het landelijke project wordt gesteund door de rijksoverheid, de provin cie Zeeland, en een aantal gemeenten. De commissaris van de koningin in Zeeland, W. van Gelder en de burgemeester van Vlissin gen, A. Dok-van Weele maken deel uit van het comité van aanbeveling. Veiligheid Alle kinderen van de groepen 7 en 8 van ba sisscholen in Nederland meten de veiligheid van hun schoolomgeving. Daarna komen ze zelf met plannen om die veiligheid te verho gen. De plannen worden beoordeeld door leeftijdgenoten en na een positieve nomina tie binnen één maand uitgevoerd. door Miriam van den Broek VROUWENPOLDER - Tuinar chitect W. Uilenbroek uit But- tinge maakt aan de Fort den Haakweg in Vrouwenpolder een subtropische tuin van 3,5 hecta re groot. Er komen palmbomen, een oase en een zes nieter hoge waterval. De tuin krijgt een Middellandse Zee-sfeer. In het voorjaar van 2004 is het park te bezichtigen. Hoewel de lap grond aan de Fort den Haakweg naast de tennis baan van Uilenbroek zelf islegt hij de tuin aan voor zijn werk. ,Ik ben niet zozeer een hovenier. Meer een kunstzinnig iemand. Ik- maak bijvoorbeeld voor klanten nep-ruïnes. In Buttinge heb ik al een subtropische tuin, maar die is niet zo groot. Deze in Vrouwenpolder wordt ongeveer hetzelfde, maar dan in het groot. Het is de bedoeling dat de tuin straks mijn visitekaartje wordt." Inmiddels ligt negentig ton na tuursteen te wachten om aange legd te worden. Vijf palmbomen zijn reeds geplant. Het grote werk moet nog beginnen. „Sta giairs van het Groen College in Goes komen helpen", zegt Ui lenbroek. Bij de aanleg van de tuin wordt rekening gehouden met dieren. „We maken bijvoor beeld nestgelegenheden voor ijsvogels die in dit gebied voor komen, maar ook met andere vogelsoorten houden we reke ning. Eén van de hoogtepunten wordt een zes meter hoge water val. ,Er zi j n nog meer verrassin gen, maar die houd ik nog strikt geheim." Om die Middellandse Zee-sfeer te krijgen die Uilenbroek voor ogen heeft, haalt hij zijn materi alen uit Spanje. „Fonteinen, terrassen; die komen daar van daan." Hoeveel de aanleg kost, wil Uilenbroek niet zeggen. „Maar het loopt in de tonnen. Hoeveel het kost is een zaak tus sen mij en mijn geldschieter." De tuin is vanaf het voorjaar van 2004 voor iedereen te be zichtigen. Het wordt straks mo gelijk er te picknicken. „Ik vraag wel een entree. Ik hoef er niks aan te verdienen maar het park moet straks wel onderhou den worden. Daar gaat het geld dan ook naar toe." De tuin kunstenaar mikt wat bezoekei's betreft op de eigen inwoners en op toeristen. doorMiriam van den Broek I SEROOSKERKE - Zwembad I de Goudvijver in Serooskerke I heeft dringend veel vrijwilligers i nodig. De gemeente Veere be- houdt de verantwoordelijkheid I van het bad maar zoekt moge- I lijkheden om de kosten te druk- ken. De Dorpsraad Serooskerke raadde aan vrijwilligers in te I zetten. I De dorpsraad heeft een bezoek I gebracht aan het zwembad in Wissenkerke. „Dat wordt door I ongeveer veertig vrijwilligers gerund", zegt J. Passenier van j de dorpsraad. „Zoveel vrij willi- gers zijn hier niet nodig omdat I hier de gemeente nog altijd voor het zwembad zorgt. Maar toch I kunnen we veel vrijwilligers ge- i bruiken voor hand- en span- I diensten rond het bad." I De Goudvijver zoekt onder an- I dere schoonmakers, mensen voor achter de kassa en perso nen die drankjes en kleine ver- snaperingen verkopen. Hoe I meer mensen zich aanmelden, AXEL - De trouwauto van kroonprins Willem Alexander en Maxima wordt de blikvanger van het zestiende Old Timer Festival Axel. Het festival wordt zoals gebruikelijk op He melvaartsdag gehouden. Ter gelegenheid van het festival worden tal van randactiviteiten georganiseerd, maar de hoofd moot wordt gevormd door de ruim 150 oldtimers en klassieke voertuigen die op het Hofplein staan opgesteld. Bezoekers kunnen er automobielen van al lerlei merken aantreffen. Ook zijn er antieke landbouwvoer tuigen te zien, met name oude tractoren. hoe beter het seizoensbad geëx ploiteerd kan worden. „We moeten het nog tot in detail met de badmeester bespreken. En als we aanmeldingen hebben, kunnen we een schema opstel len. We denken dat de inzet van vrijwilligers een positieve in vloed heeft op het open houden van het bad voor de inwoners van Serooskerke. Met name voor kinderen of kleinkinderen is het zwembad belangrijk. We hopen daarom een beroep te kunnen doen op ouders of groot ouders." Geïnteresseerden kun nen zich aanmelden bij leden van de dorpsraad. OOSTBURG - Op initiatief van verschillende Wereldwinkels en honderden koren wordt op za terdag 27 april om exact twaalf uur het koffielied gezongen. Dit lied, Mi Corazón, wordt op meer dan 200 plaatsen in Nederland gezongen, onder meer voor de Wereldwinkel in Oostburg, op het Raadhuisplein 6. Het koffielied vraagt aandacht voor miljoenen gezinnen die hun inkomen verdienen met koffieteelt. Zij kunnen in de huidige koffiecrisis nauwelijks rondkomen. Op de Europese Wereldwinkeldag, aanstaande zaterdag, wil de Wereldwinkel de nood van de koffieboeren on der de aandacht brengen. Vanaf 10.00 uur schenkt de We reldwinkel Oostburg 'fair-tra de' koffie voor het publiek. De koffieboeren krijgen voor deze koffie een eerlijke prijs. We willen laten weten dat de We reldwinkel een aantrekkelijk alternatief heeft: kwalitatief hoogwaardige 'fair trade' kof fie", aldus Joke Steeneveld, werkzaam bij de Wereldwinkel Oostburg. „Van de aankoop prijs van deze koffie gaat 33 procent rechtstreeks naar de koffieboer, bij gewone koffie is dat vijf procent." door Ben Jansen VLISSINGEN - De aanleg van de Westerschelde Containerter- minal (WCT) kost 324 miljoen euro, levert 2700 arbeidsplaat sen op en brengt voor 1500 tot 1700 woningen hinder door la waai van vrachtauto's en voor 1500 woningen gèluidsoverlast door goederentreinen met zich mee. In de aanlegkosten is 11,4 miljoen euro inbegrepen voor natuurcompensatie. Een in opdracht van de provin cie Zeeland opgesteld maat schappelijk afwegingskader zet de voor- en nadelen van de WCT op een rijDe provincie heeft dit rapport laten maken omdat bij de inspraakreacties op het mi- lieueffectrapport voor de WCT is gebleken dat het maatschap pelijk nut van de aanleg niet on omstreden is. Tegenstanders menen dat het economisch voordeel niet opweegt tegen de schade voor het milieu en bij voorbeeld de veiligheidsrisico's. Voorstanders voeren aan dat de effecten voor de omgeving ta melijk beperkt zijn en het ver lies aan natuur kan worden ge compenseerd. Het milieueffectrapport verge lijkt twee alternatieven: het plan een containerkade van ruim 2,6 kilometer aan te leggen en een kade die 365 meter korter is. In het laatste geval blijft een beperkt deel van het strand van de Kaloot behouden en kunnen mogelijk in geringe mate nog fossielen aanspoelen. Op de lan ge kade kunnen, wanneer de terminal zijn maximale capaci teit heeft bereikt, 1,5 miljoen containers per jaar worden overgeslagen, op de kortere va riant 1,25 miljoen. Opbrengst De aanlegkosten bedragen 324 miljoen euro, respectievelijk 316 miljoen euro. De onder houdskosten zullen niet wezen lijk verschillen voor beide vari anten. De opbrengst voor havenschap Zeeland Seaports is bij de 2,6 km lange kade 29,4 miljoen euro per jaar; de korte levert 4 miljoen euro minder op. Voorstanders van de containerterminal voeren aan dat de effecten voor de omgeving tamelijk beperkt zijn en het verlies aan natuur kan worden gecompenseerd. foto AeroLin Photo Het maatschappelijk afwe gingskader, opgesteld door Buck Consultants Internatio nal, verschaft ook inzicht in de werkgelegenheid die de WCT oplevert. Op de terminal zelf gaan 800 personen werken en de indirecte werkgelegenheid (bij toeleveranciers en bij bedrijven die zich vanwege de WCT in de regio vestigen) wordt op 1900 becijferd. Een korte kade levert 100 arbeidsplaatsen minder op. Voor de vervulling van de 800 banen op de terminal is voor een kwart personeel met een oplei ding op hbo/mbo-niveau nodig. De overige drie kwart vereist la ger geschoolde werknemers. De geluidhinder door het weg verkeer van en naar de WCT zal zich vooral voordoen langs de uitvalswegen van havengebied Vlissingen-Oost. Lawaai In het kader van verbeteringen aan de Sloeweg zullen geluid- werende maatregelen worden getroffen. Het railverkeersla- waai zal worden aangepakt in samenhang met de verbetering van de Sloelijn en cle verbete ring van het goederenspoor Roosendaal-Antwerpen. Het transport van containers met gevaarlijke stoffen per spoor le vert een hogere overschrijding van de risiconorm in Goes op. Daarvoor zal een plan van aan pak worden gemaakt. De vaart van containerschepen van en naar de WCT betekent een toename van de risico's door het vervoer van gevaarlijke stoffen. Die zijn onder meer te bestrijden door de contai nerschepen volgens een strak tijdschema te laten varen en een vrije zone te handhaven rond gastankers. door Ron Maqnée YERSEKE - De mosselsector in Yerseke is niet bevreesd voor buitenlandse concurrentie. Weliswaar kijken vooral Belgi sche restaurateurs steeds na drukkelijker naar wat er in an dere landen op de markt is, maar zodra de Zeeuwse mosselen ver krijgbaar zijn, kiest men toch massaal daarvoor. Vooral de schaarse aanvoer van het afgelopen seizoen heeft han delaren ertoe gebracht mosse len uit bijvoorbeeld Spanje of Italië te halen. Het Mosselkan toor in Yerseke is niet bang voor deze concurrentie. „De kwali teit haalt het niet bij die van de Zeeuwse", zegt directeur A. Leerling. „Bovendien is het een ander soort mossel met een an dere kleur en smaak." Alleen de mosselen uit Noord-Europese landen, zoals die uit Denemar ken, zijn wellicht te vergelijken met de Zeeuwse, zo stelt Leer ling. E. Foudraine van mosselhandel Prins Dingemanse consta teert dat eigenaren van vooral de Belgische restaurants de Eu ropese markt goed in de gaten houden, vooral om gedurende een langere periode mosselen op de menukaart te kunnen zetten. „Dat verontrust ons niet. Zodra het Zeeuwse seizoen begint, zie je het percentage buitenlandse mosselen decimeren. In België wordt dan voor 95 procent Zeeuwse mosselen verhandeld en geconsumeerd." Ook volgens Leerling van het Mosselkantoor zijn het alleen Belgische restaurants die nog wel eens niet-Zeeuwse exem plaren presenteren als er geen Zeeuwse mosselen te krijgen zijn. „Er is tijdens deze maan den sprake van een vacuüm. Dan zijn er wel eens buitenland se mosselen te krijgen. Maar zo dra de Zeeuwse mosselen weer verkrijgbaar zijn, gaan de ande re meteen van tafel." De fijnproevers in mosseldorp Philippine willen van buiten landse mosselen in elk geval niets weten. Een rondje langs enkele mosselrestaurants leert dat geen enkele restaurateur het waagt om niet-Zeeuwse mosse len op de menukaart te zetten. „Nee, dat gaan we onze klanten niet voorzetten", verklaart F. Verhulst van Place du Marché stellig. Hoopvol Het Mosselkantoor is overigens hoopvol gestemd over het nieu we mosselseizoen. Dit jaar be gint het naar verwachting ge woon op tijd, in tegenstelling tot vorig jaar. Toen was de conster natie groot omdat de start drie weken moest worden uitgesteld De bodemcultuurmosselen hadden nog onvoldoende kwa liteit. Pas in augustus konden de fijnproevers van de Zeeuwse lekkernij genieten. Dit jaar zal van uitstel waar schijnlijk geen sprake zijn, voorspelt Leerling. Exacte cij fers heeft hij nog niet, maar vooralsnog lijkt het een goed mosseljaar te worden. Boven dien ziet het er voor volgend jaar nog rooskleuriger uit, zegt hij. Leerling: „We zijn weer op de weg omhoog." MIDDELBURG - Wijkgebouw 't Trefpunt aan de Nassaulaan in Middelburg is vanaf vandaag elke dinsdagmorgen open. Tus sen negen en twaalf kunnen mensen de krant lezen/ darten, kaarten of computeren. Daar naast worden cursussen en the mabijeenkomsten gehouden. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten van Zeeland willen alsnog 181.500 euro beschik baar stellen voor de Grote Kerk in Veere. Het is een eenmalige bijdrage voor de uitvoerings kosten van het project 'vol waardige culturele bestemming Grote Kerk Veere'. Vijf jaar geleden zetten de Pro vinciale Staten 400.000 gulden (ongeveer 181.500 euro) opzij voor de Grote Kerk. Dat gebeur de aan het einde van een lang traject waarin de provincie op verzoek van de toenmalige cul tuurminister d'Ancona, mee- werkte aan het zoeken naar een nieuwe bestemming van de kerk. Besloten werd dat de kerk een volwaardige culturele be stemming kreeg door er een goed uitgerust podium te ma ken. Met dit bedrag van de provincie in het achterhoofd, is in de jaren daarna het plan uitgewerkt. Er kwamen verschillende versies van een cultureel programma van eisen en diverse organisa ties werden gepolst als toekom stige exploitant van de kerk. De provincie heeft het toekennen van het budget een paar keer voor zich uit geschoven. „Het hele project leek tot mislukken gedoemd totdat duidelijk werd dat de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland geïnteresseerd was als exploitant en hoofdgebruiker van de Grote Kerk Veere", schrijft het provinciebestuur. „We hebben gesteld dat in het voorjaar van 2001 er duidelijk heid zou moeten zijn ten aan zien van deze optie. Wij hebben daarbij aangegeven dat de ge meente Veere deze duidelijk heid zou moeten geven. Tevens hebben wij ons toen op het standpunt gesteld dat er een door de Stuurgroep Grote Kerk goedgekeurd projectplan zou moeten zijn en dat ook de rijks- schouwburgcommissie een po sitief oordeel over de ingediende plannen zou moeten hebben." De stuurgroep nam in december vorig jaar een positief besluit. „Daarmee is aan een van de door ons gestelde voor-waarden, voldaan", zegt GS. Op basis daarvan wil het college alsnog de eenmalige bijdrage uitkeren. Het voorstel wordt 27 mei be handeld in de commissie welzijn en 3 juni in de commissie Alge meen Bestuur. Op 28 juni wordt een besluit genomen. De tweejarige Middelburger Marijn houdt van zijn afge trapte schoentjes. 'Past niet', zegt hij telkenmale als zijn moeder probeert hem te over reden zijn nieuwe aan te trek ken. Als ze volhoudt dat de nieuwe schoenen wel passen, zoals bleek tijdens een zeer afmattende passessie eerder in de winkel, beseft Marijn dat hij met een nog sterker argument moet komen. Hij weet inmiddels dat slapende kindjes niet gestoord mogen worden zodat hij opmerkt: 'schoen slaapt'. Daarbij legt hij waarschuwend zijn vin gertje op zijn mond, loopt stilletjes weg en gebaart ver volgens naar zijn moeder hem te volgen en de nieuwe schoenen toch vooral niet te storen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13