EEUWSE COURAN Le Pen door naar tweede ronde PZC A PvdA strijdt op twee fronten tegen JSF Brussel mikt met handelssancties meteen op Bush Voor vrede naar de Dokwerker 13 franse socialisten uitgeschakeld voor eindstrijd tegen Chirac iDode man aangetroffen in Terneuzen Vier Molukse organisaties vormen front Politie stuurt supporters van Utrecht naar huis Niet zomaar naar Macedonië Nederlaag SPD in Saksen-Anhalt Spelletje politiek Cancellara klasse apart 22 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- mmt Veel zon flinke zonnige perioden bij een meest zwakke zuidwestenwind. Maximum temperaturen ongeveer 19 graden. 245e jaargang no. 95 jaandag 22 april 2002 Ijs nummer 1,00 Ajax stapj dichter bi landstitel jnorHenk Glimmerveen PARUS - De eerste ronde van de Franse presidents verkiezingen heeft giste ren volgens de drie grote inderzoeksbureaus in het land een daverende ver rassing opgeleverd. Lionel Jospin, de socialistische j premier, beet in het stof 'tegen de leider van het ex- treemrechtse Front Natio- 1 Jean-Marie Le Pen. j Le Pen neemt het over twee weken op tegen de zittende pre sident Jacques Chirac, die volgens de prognoses met 19,8 TERNEUZEN - Een nog onbe- I kende man is in de nacht van zaterdag op zondag dood aan- I getroffen in de Nieuwstraat in I Terneuzen. De politie tastte gisteren nog in het duister over zijn identiteit. Het is niet bekend of de man door misdrijf om het leven is ge komen, of een natuurlijke dood is gestorven. Het onderzoek richt zich op deze vragen en is in volle gang. Personeel van de Koninklijke 1 Marechaussee vond de man rond half één op straat. Een am bulance kwam nog ter plaatse, maar medische hulp mocht niet meer baten. procent gisteren de meeste stemmen verzamelde. Le Pen kwam volgens diezelfde prog noses op 17,4 procent terwijl Jospin niet meer dan 16 procent van de stemmen haalde. De de finitieve uitslag wordt pas in de loop van vandaag verwacht. Jospin trok korte tijd na de eer ste prognoses van de uitslag zijn conclusie: hij trekt zich volledig terug uit de politiek. „Dit resul taat is een donderende slag voor ons en een heel verontrustend teken voor Frankrijk," zei hij in een korte verklaring. De duide lijk aangeslagen Jospin riep links op een eensluidende stem uit te brengen bij de komende algemene verkiezingen in juni, maar niet om in de tweede ronde op Chirac te stemmen. Dat deed wel Noël Mamère, de Groene kandidaat die volgens de laatste uitslagen 5,2 procent van de stemmen krijgt. Hij wil Le Pen de weg versperren. „We weten allemaal wat er in de ja ren dertig in Duitsland is ge beurd", zei hij gisteravond. Politieke waarnemers in de Franse hoofdstad wezen er gis teravond op dat de meeste kie zers een proteststem hebben af gegeven. President en premier behalen samen 36 procent, iets meer dan de extreemrechtse en - linkse kandidaten die gezamen lijk 34 procent van de stemmen verzamelen. De ultralinkse Ar- lette Laguiller (6,5 procent) weet bijna tweemaal zoveel stemmen te verzamelen als de communistische leider Robert Hue (3,5 procent). Voor de PCF betekent de uitslag het slechtste resultaat uit haar geschiedenis. Een negatief record wordt even eens gevestigd met de opkomst van de kiezers. Ruim 28 procent van het electoraat bleef thuis. Kansloos Le Pen maakt geen schijn van kans in de tweede ronde op 5 mei tot president van Frankrijk te worden gekozen. Twee opinie peilingen geven hem die dag 20 procent van de stemmen, tegen 80 voor de huidige president Chirac. In Toulouse brak gister avond spontaan een betoging tegen het Front National van Le Pen uit. Hetzelfde gehemde voor het hoofdkwartier van Jospin in Parijs. Le Pen riep zijn aanhang op om op 1 mei - het Feest van Jeanne d'Arc - een grote demonstratie in Parijs te houden. GPD/ANP OOSTERWOLDE - Vier Moluk se organisaties hebben gisteren besloten de krachten te bunde len. Aanleiding zijn de spannin gen op Ambon na de arrestatie van de Molukse leider A. Manu- putty vorige week. ~p een bijeenkomst in Ooster- wolde hebben het Front voor de Soevereiniteit van de Molukken (FKM), het Front Siwa Lima, People Against Genocide en de Gerakan Maluku voorlopig de rijen gesloten. De Nederlandse Molukkers vre zen dat het Indonesische leger donderdag hard zal ingrijpen in Ambon-stad als aanhangers van de RMS de proclamatie van de republiek herdenken. De Indonesische autoriteiten hebben de herdenking verbo den. Vorige week werd FKM- leider Manuputty in zijn wo ning in Ambon-stad aangehou den. Hij leidde vorig jaar de RMS-herdenking en werd daar voor veroordeeld tot vier maan den cel. ,Dit is een noodsituatie. We moeten een vuist maken tegen vijand Indonesië. Oude me ningsverschillen zijn nu niet van belang. Samen moeten we aandacht vragen voor wat er met ons volk gebeurt", stelt B. Turubassa van het Front Siwa Lima. Vanwege de spanningen is Ambon hermetisch afgesloten voor buitenlanders. ANP AMSTERDAM - Geen, rellen, geen ver nielingen, en 'maar' zes arrestaties. In tegenstelling tot de zo tumultueus ver lopen demonstratie tegen Israël vorig weekeinde, verliep de pro-Israël-beto- ging gisteravond bij de Dokwerker in Amsterdam nagenoeg rimpelloos, wel haast gezellig. De politie, aanwezig met oproereenhe- den en bodyguards voor de Israëlische ambassadeur, was duidelijk op het erg ste voorbereid. Maar het bleef bij voor al verbaal geweld. Anti-joods Een anti-Israëlbetoger in Jezus-look (lange haren, dito baard) wordt na een paar kreten vanachter het podium me teen afgevoerd. Hij blijkt een mes en pepperspray bij zich tehebben. Ookvijf jongemannen, die op ruime afstand van de betoging anti-joodse leuzen scande ren vanuit hun auto, worden opgepakt. Het doet de betogers en de sprekers niks, als ze het al in de gaten hebben. In deze pro-Israël menigte, gespikkeld van alle mannenhoofden met keppel tjes en her en der orthodox in zwart ge- Idede joden met hoed en baard, valt imam Abdullah Haselhoef uit Krab- bendijke uit de toon. Bang voor nieuwe grootschalige ordeverstoringen riep hij vlak voor het weekeinde tegenstanders van Israël op vooral thuis te blijven. Weer een oproer zou de Palestijnse zaak, ja zelfs de hele moslimbeweging, weinig goed doen. „Begrijp me niet ver keerd, ik ben hier niet om solidariteit met de staat Israël te betuigen. Maar ik wil mijn goede wil tonen. Om vrede te sluiten zijn twee handen nodig." foto Robin Utrecht/ANP pagina 5: onderzoek VIM door Lianne Sleutjes en Miranda Megens DEN HAAG - De PvdA bestrijdt deze week het besluit tot deel name in de ontwikkeling van de Joint Strike Fighter op twee fronten. Morgen stemt zij voor moties die het JSF-project afkeuren. Ver volgens stemt zij woensdag te gen de bedragen die het ministe rie van Defensie ontvangt om de contracten met de Amerikanen te bekostigen. Die staan ter discussie tijdens de behande ling van de Voorjaarsnota. Daarmee is afwijzing van het JSF-project zeker, beaamt fi nancieel specialist Ferd Crone van de PvdA. Het kabinet kan de afkeurende JSF-moties naast zich neerleg gen, zeker omdat de uitslag zeer waarschijnlijk 'fifty-fifty' zal zijn. Niet verplicht De Kamer is precies verdeeld in 75 voorstanders (WD, CDA, SGP en ChristenUnie) en 75 te genstanders (PvdA, D66, GroenLinks en SP). Het kabinet is niet verplicht moties uit te voeren, zelfs niet als een Kamer meerderheid dat wenst. Een afwijzing van begrotingen kan het kabinet echter niet naast zich neerleggen, aldus Crone. Zelfs niet als de stemmen staken. „Dat is het budgetrecht van de Kamer. Begrotingsver anderingen zijn wetsvoorstel- van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De politie heeft gisteren 670 supporters van FC Utrecht die met de trein naar Amsterdam waren geko men, terug naar huis gestuurd. De fans riepen bij het verlaten van het station bij de Amster dam Arena massaal: 'Harnas, Harnas; alle joden aan het gas'. Ze waren op weg naar de voetbalwedstrijd van Ajax te gen FC Utrecht. Burgemeester Cohen van Am sterdam besloot tot het uit vaardigen van een noodbevel nadat supporters de tekst had den gescandeerd. Op basis daarvan zond de politie de groep met de trein terug. De politie had van te voren aange kondigd streng op te treden te gen dit soort wangedrag. In to taal werden elf aanhoudingen verricht. De trein vertrok met vertra ging uit Amsterdam onder be geleiding van een ME-peloton. Supporters hadden op het sta tion in Amsterdam aan de noodrem getrokken en stampij gemaakt. Er deden zich verder geen problemen voor. De Rotterdamse burgemeees- ter Opstelten neemt een voor beeld aan zijn Amsterdamse collega. Als supporters van FC Utrecht of Ajax zich rondom de voetbalbekerfinale op 12 mei in Rotterdam schuldig ma ken aan racistische leuzen, dan stuurt hij ze linea recta naar huis. ANP/GPD De mobiele eenheid drijft de FC Utrechtsupporters richting station, foto Ron Pichel/GPD De grootste militaire vakbond, de AFMP, stelt eisen aan de voorgenomen uitzending van vierhonderd militairen naar Macedonië. Voordat het zo ver komt, moet eerst vaststaan hoe lang de operatie duurt, welke bevoegdheid en bewapening de militairen krijgen en hoe een eventuele evacuatie is geregeld. Het kabinet ging vrijdag akkoord met uitzending, als de Navo en de Macedonische regering daarom O vragen. Bij lokale parlementsverkie zingen in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt heeft de SPD van bondskanselier Schro der een zware nederlaag ge leden. Winst was er voor de CDU van Wolfgang Böhmer (foto), die in Saksen-Anhalt nu de grootste partij is. Vol gens de laatste peilingen van gisteravond zou de SPD zelfs de liberaal-demo cratische FDP voor E moeten laten gaan. Veertig Zeeuwse scholieren hebben afgelopen zaterdag in Middelburg een spelletje politiek gedaan. Strak in het (man- tel)pak debatteerden de jongeren over Europese zaken. Boeren die al dan niet een opleiding moeten krijgen of het be strijden van ziekten in de derde wereld. De jongeren discussieerden aan de hand van resoluties die eerder Q waren opgesteld. De Zwitserse wiel renner Fabian Can cellara heeft zaterdag op indrukwekkende wijze de ZLM tour ge wonnen. De renner van de Mapei-forma tie reed in de laatste kilometers het gat met de koplopers dicht en liet iedereen ter plaatse. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. len. Er moet echt een meerder heid voor zijn. Wetsvoorstellen zijn verworpen als de Kamer precies verdeeld is. Als het ons dinsdag politiek niet lukt om deelname aan de JSF uit te stel len, dan doen we het via het geld." WD en CDA hebben met hoon gereageerd op de aankondiging dat de PvdA het JSF-projtect af wijst. PvdA-leider Melkert zei zater dag bij de start van de verkie zingscampagne dat zijn fractie lang heeft geworsteld met de kwestie. „Zoals het nu voorligt, is het risico voor de belastingbe taler te groot. We moeten dit niet doen", sprak hij onder luid ap plaus. Stork en Philips De twee belangrijkste belang hebbende concerns, Stork en Philips, wachten de stemming in de Kamer met spanning af. Bij Stork werken enkele tiental len mensen in binnen- en bui tenland aan de JSF. Ooktiental- len kleinere bedrijven lopen omzet uit de VS mis als de tegen- opdrachten niet doorgaan. Voor Philips is een positieve afloop over deelname aan het ge vechtsvliegtuig belangrijk om dat het elektronicaconcern het onderdeel Hightech Aerospace (voorheen Philips Machinefa brieken) wil verkopen. Als Ne derland meedoet,kan Philips een hogere prijs krijgen voor HTA, dat motoren van het vlieg tuig zou moeten maken. GPD pagina 3: Melkert los van Kok door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie wil de import van Ameri kaanse goederen belemmeren met torenhoge strafheffingen. Brussel heeft vooral producten op het oog uit die gebieden in de Verenigde Staten waar de her verkiezing van president Bush onzeker is. Het Commissievoorstel is een reactie op de handelsoorlog die de VS heeft ontketend, door de Europese staalexport te treffen met importtarieven van dertig procent. De EU schat dat de staalheffing van de VS de Euro pese staalindustrie circa 2,4 miljard euro per jaar kost. De lidstaten van de Europese Unie buigen zich binnenkort over het Commissievoorstel. Met name Duitsland en de Scandinavische landen betwij felen of harde tegenmaatrege len wel het juiste antwoord zijn op de actie van Bush. Deze lan den vrezen voor een steeds ho ger oplopend conflict waar de Europese industrie uiteindelijk forse nadelen van ondervindt. Brussel stelt voor vanaf 18 juni een hele reeks van Amerikaanse goederen te treffen met een im- portheffing van honderd pro cent. Het gaat onder meer om ci trusvruchten, appelen, peren, kleding, wapens en rijst. De totale waarde van de heffing bedraagt naar schatting 377 miljoen euro per jaar. Diploma ten erkennen dat de lijst van goederen niet willekeurig is sa mengesteld. Veel van producten komen uit Florida, Washington en Oregon, waar Bush strijd met de Democraten moet leveren voor zijn herverkiezing. GPD (Advertentie) EMS voorletters:m/v p noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:jgjflbteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: 1 1 1 1 li 1 1 11 handtekening: 8713214 000002 twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ci per maand met automatische incasso 19,25). c per kwartaal met automatische incasso 52,-). 0 per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) ■■■i1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1