Actie tegen slik op de weg succes INFO AVOND PZC Visserij ziet niets in doorsteken hals Zuid-Beveland Oostburg betaalt 2,8 miljoen voor landbouwbedrijf Souburger op pelgrimstocht voor dystrofiepatiënten PABO verbreedt de horizon... Belgische cultuurprijs ook in Sluis uitgereikt Gemeentesecretaris Hulst gewilde functie Nu ook deeltijdopleiding in Terneuzenü ,2i Aantal overtredingen afgelopen winter beduidend gedaald Hogeschooljj^Zedand Dl. 23 APR. 19.00-21.00 UUR SOS-Kinderdorpen ...want ieder kind verdient een thuis... zaterdag 20 april 2002 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De actie Slik op de weg is vorig jaar redelijk suc cesvol verlopen. Dit stelt het Re gionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) in een korte evaluatie. Volgens het ROVZ maakte in de voorbije wintermaanden een beduidend kleiner aantal boe ren dan in voorgaande jaren het bont met het achterlaten van kleiplaggen op de rijweg. Een en ander had direct te maken met de iets gewijzigde aanpak van de campagne. Het voorbije jaar werd namelijk geëist dat weg- vervuilers binnen twee uur na constatering van de overtreding de vuiligheid moesten oprui men. Zo niet, dan werd er gever baliseerd. Het ROVZ conclu deert nu dat in het merendeel van de gevallen het slik - in sa menspraak met de wegbeheer- ders - tijdig werd verwijderd. De gezamenlijke actie van poli tie en Zeeuwse wegbeheerders krijgt volgend jaar een vervolg. In Zeeland blijft de terminolo gie Slik op de weg in zwang, in België en andere Nederlandse provincies wordt de actie vol gend jaar gevoerd met het motto Modder op de weg. De actie wordt in Zeeland sinds 1992 ge voerd. In de zes jaar voor 1992 raakten er achttien mensen ge wond bij ongevallen op be smeurd wegdek. In de actiepe riode daarna kon het aantal ongelukken worden terugge bracht tot zeven. Voor het eerst maakte de politie op verzoek van de wegbeheer ders proces-verbaal op tegen wegbesmeurders. Dat gebeurde in Zeeland zo'n 130 keer. Overi gens is het niet zo dat al die ver balen resulteerden in boetes. In de meeste gevallen meldde de politie de overtreding aan wa terschappen, Rijkswaterstaat en provincie en namen die in stanties vervolgstappen. Het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren kwam zeventien maal in actie, paste in twee gevallen be stuursdwang toe - wat wel re sulteerde in boetes - ruimde in vijf gevallen het slik zelf op en verhaalde vervolgens de kosten van het opruimen op de veroor zaker. Zes keer moest het schap slik van het wegdek schrapen zonder dat de kosten op een da der verhaald konden worden. Het slik wordt tegenwoordig vaker netjes op tijd opgeruimd door de vervuiler, constateert het ROVZ. foto Marijke Folkertsma door Frank Gijsel. KNOKKE-HEIST - De strijd voor de Nederlandse taal en cul tuur stopt niet bij de grens. Re den voor de serviceclub Marnix- ring de Blinckaert uit Knokke- Heist om in de toekomst de vleu gels over de grens uit te slaan. De tweejaarlijkse Blinckaert- prijs is bestemd voor handela ren en personen die door het ge bruik van een Nederlandstalige benaming, opschrift of algeme ne handelspolitiek het Neder landstalige karakter het meest bevorderen. De prijs bedraagt twaalfhonderd vijftig euro. Be halve in Knokke-Heist is nu ook in Sluis een verkiezing uitge schreven voor de uitreiking er van. Voorzitter D. Bossaert van de Marnixring is van mening dat de wedstrijd een noodzaak is om het Nederlandstalig karakter van de streek te behouden en promoten. Uit onderzoeken komt naar voren dat veel klan ten moeite hebben met anders talige opschriften en affiches. Naast de prijs heeft de service club een Namenbank opgesteld met honderden Nederlandse namen die gebruikt kunnen worden door handelaren die op zoek ?ijn naar een naam. door Harmen van der Werf GOES - Het plan om een verbin ding te maken tussen de Wester en Oosterschelde bij Rilland- Bath ligt slecht bij de visserij sector. Volgens C. van Liere, voorzitter van Zeeuwse vissers vereniging Zevibel, kan zo'n doorsteek een bedreiging vor men voor de visserij in de Oos terschelde. Van Liere gebruikte op de jaar vergadering van zijn organisa tie in Goes geen grote woorden om zijn onrust uit te spreken over het plan voor de doorsteek in de hals van Zuid-Beveland. Hij liet een waarschuwing ho ren. „Waarom zou je kwalitatief minder goed water uit de Wes terschelde in de zo zuivere Oos terschelde toelaten?", vroeg hij zich af. „Dat kan ecologisch een neerwaartse spiraal teweeg brengen." Toch wees Van Liere het voor stel niet bij voorbaat af. De doorsteek is met name bedoeld om onder extreme omstandig heden de waterstand in de Wes- terschelde te verlagen, door wa ter naar de Oosterschelde te laten vloeien. Vlaanderen, Ant werpen, kan dan droge voeten houden. „Als het dan maar om water uit de Noordzee gaat dat bij vloed de Westerschelde opkomt en geen vervuild Schelde-water", aldus Van Liere. De visserij heeft volgens de Zevibel-voor- zitter het recht dit te eisen, want vissers hebben tenslotte een be langrijke rol gespeeld bij het be houd van een open Oosterschel de. Toekomstvisie Het plan voor een doorsteek bij Rilland-Bath maakt onderdeel uit van een toekomstvisie op alle door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg tast diep in de buidel om het landbouwbedrijf van de familie Maljaars in Oostburg aan te kopen. Oostburg heeft de gronden nodig voor de uitbrei ding van het bedrijventerrein Stampershoek. Een perceel van 6,1 hectare ten zuiden van de rondweg komt de gemeente goed van pas voor mogelijke, toekomstige woningbouw. Met de aankopen is in totaal 2,8 mil joen euro gemoeid. Het veehouderij- en akker- bouwbedrijf ligt voor de ge meente strategisch, gezien de toekomstige uitbreidingen van bedrijventerrein Stampers- hoek. Daarom wil zij het bedrijf, inclusief twee naastgelegen percelen van de families Tilbus- scher en Maljers, in zijn geheel overnemen. De familie Maljaars kan dan vervolgens de boerderij van L. Buijek-van den Neste overnemen. Op deze plek, aan De Munte in Oostburg, wil zij het akkerbouwbedrijf voortzet ten. De veehouderij komt op de ze locatie te vervallen. Wel moet er een nieuwe machineberging komen, ter vervanging van de oude hangar. In de onderhandelingen is afge-1 sproken dat de gemeente in eer-1 ste instantie het bedrijf aan De Munte koopt en dit doorsluist I naar de familie Maljaars. Met de aankoop van het huidige bedrijf is een bedrag van 2,1 miljoen eu- ro gemoeid. De twee naastgele-1 gen percelen kosten nog eens 675.000 euro. Doorverkoop Oostburg heeft niet alle gronden nodig voor Stampershoek. Een aanzienlijk deel - ter waarde van 10 8 m i lj oen euro - wordt zo spoedig mogelijk weer doorver kocht. De Dienst Landelijk Ge- i bied krijgt de eerste kans om de1 gronden te kopen. Een ander perceel, waarvoor de gemeente 283.000 euro neertelt, blijft wel in eigendom van de gemeente. In de toekomst is dit terrein in teressant voor woningbouw aan de rand van Oostburg, oppert het college. Voor de uitbreiding van Stampershoek blijft dan een bedrag van 1,42 miljoen eu ro over. Via de uitgifte van de grond, tegen 65 euro per vier kante meter, moeten deze kos ten worden terugverdiend. De commissie financiën be spreekt het voorstel vrijdag 26 april vanaf 14.00 uur. Deltawateren voor de komende dertig jaar. Ook Zevibel praat daarover mee. Het weer toela ten van zoetwater uit het Vol kerak op de Oosterschelde is één van de andere voorstellen. Van Liere heeft het idee dat dit wei eens goed kan zijn voor de pro ductie van mosselzaad in de Oosterschelde. Maar ook voor dat voorstel geldt, aldus de Zevibel-voorzit- ter, dat er geen vervuild rivier water mag binnenkomen. Juist om vervuiling van de Ooster schelde te voorkomen is in het verleden besloten om het zoete Volkerak en de zoute Ooster schelde strict van elkaar te scheiden, al is dat verre van na tuurlijk. Waterbeheerders, waaronder Rijkswaterstaat, willen daarom de oude situatie herstellen. pagina 23: aanleg Overschelde peperduur door Sheila van Doorsselaer HULST - In totaal 39 kandida ten hebben gereageerd op de va cature van beoogd gemeentese cretaris in de nieuwe gemeente Hulst. Na bestudering van alle brieven werden gisteren zes kandidaten uitgenodigd voor een eerste gesprek. Volgens de Hulster burgemeester A. Kessen ligt het niveau van de kandida ten zeer hoog. Een aantal maanden geleden werd al een eerste wervingsron de gehouden, maar daar rea geerde slechts een handjevol kandidaten op. Kessen gaf toen al toe dat de eerste advertentie (een eenmalige, korte adverten tie en een verwijzing naar de Hulster website) een 'niet i slaagd probeersel' was. De her haalde oproep, ditmaal in meer dere dagbladen, heeft volgens, Kessen wel zijn vruchten afge worpen. Hulst en Hontenisse hopen nogl voor de zomervakantie hun ge-l meentesecretaris te vinden. Inl eerste instantie was het de be-l doeling dat de functionaris al in j mei zou aantreden. Rekening] houdend met een opzegtermijn i van drie maanden, kan de be oogd gemeentesecretaris nu me- dio juli aan de slag. door Ron Magnée MIDDELBURG - Van Mid delburg naar Santiago de Compostela, een rit van bijna drieduizend kilometer. Vol gende week zaterdag begint Middelburger Jan Vink in zijn eentje aan deze barre fiets tocht. Hij doet het voor dys trofiepatiënten én voor zich zelf. Middelburg, Maastricht, Auxerre, Rocamadour, Pam plona en uiteindelijke Santia go de Compostela. Dat is de tocht waar de Middelburgse onderwijsambtenaar Jan Vink volgende week aan be gint. Onderweg maakt hij nog een omweg om de loodzware Col d'Aubisque te beklimmen, een colletje van de buitenca tegorie. En dat allemaal in een tijdsbestek van vier weken. Elke dag moet de Middelburg se fietser dus meer dan hon derd kilometer koersen, rust dagen niet meegerekend. Al een dikke tien jaar loopt Vink met het idee rond om een fietstocht te maken naar het Spaanse bedevaartsoord. „Ik zag een dialezing van een Zie- rikzeese fotograaf, ruim tien jaar terug. Ook hij maakte de tocht. Alleen ging hij bijna on voorbereid op weg, slechts met een zak lu'entenbollen in zijn tas. Zijn vrouw reisde hem elke etappe achterna en regelde onderdak." Zo pakt Vink het niet aan. Hij rooit het allemaal in zijn eentje. Hoe wel, zonder hulp van zijn vrouw gaat het niet. Die zorgt een maand lang alleen voor het huishouden en de vier kin deren. En dat naast haar full time baan. Noodzaak Vinks fietsfanatisme is uit nood geboren. „Ik kom uit Honselersdijk, in het West- land. Wij hadden thuis maar weinig geld, dus deden we al les op de fiets. Naar Maduro- dam of een dagje naar het strand? Dan gingen we met de hele familie op de fiets." Van bittere noodzaak werd peda leren een prettige manier van ontspannen. Steeds vaker maakte Vink een toertocht. Niet alleen in Zeeland maar ook in Zuid-Engeland of in Noorwegen. Maar nog nim mer reed hij zo lang achter el kaar en zo ver. Met zijn tocht naar Spanje za- Over een week vertrekt Jan Vink op de fiets naar Santiago de Compostela. foto Ruben Oreel melt Vink geld in voor de Ne derlandse vereniging van posttraumatische dystrofie patiënten. Dat zijn mensen die na een ongeluk of operatie niet goed genezen. Een abnor male ontstekingsreactie en chronische pijn is het gevolg. Vink: „Mijn zwager heeft het. Die kon eerst alleen maar moeilijk lopenmaar is nu aan een rolstoel gekluisterd." De avond voor zijn vertrek houdt Vink een avond voor zijn donateurs. De mensen van rijwielhandel Piet Vos kamp, die Vink belangenloos een rijwiel met fietstassen ga ven, zijn erbijEvenals de der tig sponsoren die de dystrofie- vereniging zeker zo'n 7 5 0 euro rijker maken. Vink haalt het geld niet zomaar op, hij doet er ook iets voor terug. „Ik steek bijvoorbeeld een kaars op in de kathedraal van Santi ago de Compostela. Of ik stuur een ansichtkaart." De gekste opdracht die Vink kreeg was om spiernaakt een rondje te maken over het plein van Santiago de Compostela, aan het einde van de tocht. Lachend: „Ik denk dat ik die opdracht maar oversla." Verder zal hij bij de kale rot sen van de Cruz del Ferro tra ditiegetrouw iets achterlaten, zoals de pelgrims dat wel va ker doen. Vink neemt stenen mee, enkele van zijn sponsors en twee van zichzelf: één uit zijn Middelburgse achtertuin en eentje uit zijn geboorte dorp Honselersdijk. Want Vink rijdt in eerste instantie toch voor zichtzelf „Een maand lang op weg zijn, een maand lang bezinnen, daar doe ik het voor. Vlietstrmt 11a, Terneuzen (locatie roc westei (locatie roc westerschelde) MEER WETEN? BEL 0118-489229, SURF: WWW.HZ.NL OF MAIL: SIC@MAIL.HZEEUND.NL bij voldoende belangstelling vanaf 1 september 2002 Bij oorlogen en (natuur)rampen beta len de kinderen de hoogste prijs. Vooral degenen die hun ouders hebben verloren. SOS-Kinderdorpen geeft ze een nieuwe moeder, een huis, broer tjes en zusjes en een opleiding. Overal ter wereld. Steunt u ons werk als Huisvriend voor 5 (J 11,-) per maand? Bel (020) 408 01 90 of stuur de bon in voor meer informatie! SOS-Kinderdorpen Want ieder kind verdient een-thuis GIRO 2280 (cw| www.soskinderdorpen.nl V»#* Beschermvrouwe: H.K.H. Prinses Margriet der Nederlanden JA, stuur mij meer informatie over het werk van SOS-Kiuderdorpen en hoe ik HuisVriend kan worden N.a.v. deze advertentie in: Naam: m va Adres: Postcode/plaats: Telefoon: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen aan: SOS-Kinderdorpen, Antwoordnummer 46001, 1060 VB AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 90