Kritiek op stilte rond Nieuw-Hulst IZC PZC Barney geeft toernooi Gildefeesten cachet Zwin College zingt, danst en showt Historie van grafstenen blootgelegd FEESTELIJKE ACTIES: Brugman Verkeer wordt optisch geremd op Geslechtendijk ?H hekelt gebrek aan voorlichting over sloop en herbouw 19 ^OPENINGI mmm GroenLinks boos op havenschap Afkopen Frituur Hulst zwaktebod Fanfare Heikant krijgt donatie Axel sluit sportproject ouderen af Trekpaarden op doortocht Natuurdag Assenede Bejaarde overleden na ongeval 4t<Z€Ui> ftcet eet de teCefruutyid&, cc en&Cf? y ftameotd, ftoüvtüuèatttoo* SeifdCitf, See^enA 'pifo ovee6e*tct! zaterdag 20 april 2002 jnnrSheila van Doorsselaer 1ULST - Oppositiepartij Pro- jessief Hulst hekelt de zwijg- jamheid omtrent sloop- en voor de wijk jjeuw-Hulst. Onder de bewo- jjf5 is volgens PH onrust ont man omdat ze van Woonstich- jng Hulst en de gemeente geen formatie krijgen of omdat de ilannen worden tegengespro- Ook zouden 65 bewoners ïhet voornemen zijn. e in 2000 gepresenteerde :e. jjnceptnota Ontwikkelingsvi- -'t ieStedelijke Vernieuwing wer- de plannen voor Nieuw- al omschreven. Een deel d nn de huurhuizen in de wijk tegen de vlakte moeten om plaats te maken voor grotere iiiurwoningen. De woningen dateren uit het begin van de ja- ren vijftig en hoewel ze in 1985 zijn gerenoveerd, voldoen kniet meer aan de eisen van de- dIjstijd. Hulst wil de monotone structuur doorbreken door af wisselende bouw in plaats van jange rijen huizen. Daarbij aoet ook meer groen worden aangeplant. In de nota wordt gerept over het gebied tussen de Poorterslaan, Rooseveltweg en de van Dortmundlaan en het ge bied tussen de Poorterslaan en de Abdijstraat. Het huidige stratenpatroon zou na sloop van de woningen intact blijven. Het slopen en herbou wen zou in fasen gebeuren. Met de eerste fase zou in 2004 wor den begonnen. Volgens F. de Vries van PH gaat het om de sloop van 144 wonin gen. ,,De bewoners weten niet waar ze aan toe zijn. Ze krijgen geen informatie en als ze ernaar vragen, wordt hen gezegd dat het allemaal niet waar is. Daar bij hebben zich naar mijn weten 65 bewoners uitgesproken tégen de plannen te zijn. Huurprijzen Volgens De Vries gaan onder de bewoners allerlei verhalen de ronde over hoge nieuwe huur prijzen. „Als de woonstichting de bewoners geen duidelijkheid geeft, moet de gemeente dat doen. In ieder geval willen wij dat er genoeg betaalbare huur huizen in Hulst blijven." C Advertentie 10NDAG GEOPEND VAN 12.00-18.00 UUR NU KOPEN... M EER DAN 5( 1 GLOED IN 2003 NIEUWE BETALEN!* BRUGMAN HULST IS COMPLEET VERNIEUWD! KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 *Vraag naar de voorwaarden in de showroom Meer informatie bel gratis: 0800-0234560 of kijk op www.brugman.nl Wethouder W. Kayser is op de hoogte van de weerstand van sommige bewoners. Volgens hem zijn de plannen nog in een menteel wordt gekeken naar za- niet bang te zijn dat de plannen pril stadium. „Er liggen nog ken als de riolering en de infra- worden uitgevoerd zonder dat geen specifieke ontwerpen. Mo- structuur. De bewoners hoéven ze worden gehoord." Eric Wijffels, zelf gestoken acquet, begeleidt twee leerlingen die danseressenoutfits showen. foto Peter Nicolai door Marjon Sarneel OOSTBURG - „Geniet ervan en laat mer ken dat je ervan geniet! Het publiek gunt je alle succes!" Deze aanmoediging krijgen deelnemers aan de eerste Bonte Avond op het Zwin College in Oostburg van de organi satie letterlijk op een briefje. Maar wat kan er spannender zijn dan de avond openen? Met prevelende lippen en met wat strakke gezichtjes dansen meiden van de middenbouw op een nummer van Britney Spears. Het publiek is gul met ap plaus. Omdat in de programmering plaats is voor zowel beginners als gevorderden, krijgt het publiek een zeer gevarieerde avond aangeboden. Met zang en dans als onbetwiste favorieten, maar ook met een aangrijpend gedicht door Dunja Manhave, een persiflage op televisie programma's door leerlingen uit klas 2, een PowerPoint-demonstratie van Sya Groos- man en Fleur Doolaege die, helemaal alleen op het podium, op het keyboard haar versie laat horen van Falling van Alicia Keys. Visueel en emotioneel hoogtepunt van de avond is de slotact voor de pauze, als leer lingen uit klas T3A onder leiding van Eric Wijffels toneelkostuums showen. Op de vraag waarom hij meedeed, ant woordt Lennart Du Puy laconiek: „Dat moest van meneer Wijffels." Maar zijn op treden in het pak van kerstman had hij wel 'geinig' gevonden. Docent Eric Wijffels, chic in jacquet, presenteert de show. Als klap op de vuurpijl werd dit optreden afge sloten met een wel heel verrassende dans op bezwerende muziek door drie haremmeis- jes.Dineke van Oosten, Eefje Verherbrugge en Tessa Guytenaer zitten op jazzballet en deden zelf de choreografie. De Bonte Avond werd afgesloten met een turndemonstratie door vijf heren en een da verend finalelied door alle deelnemers. MIDDELBURG - Zeeland Seaports had nooit een kort geding tegen Greenpeace mogen aanspannen om acties tegen het transport van illegaal gekapt hout naar de Vlissingse haven te verbieden. Dat schrijft de Statenfractie van GroenLinks in een boze brief aan Gedeputeerde Staten. Volgens GroenLinks heeft het havenschap gehandeld in strijd met het beleid van de provincie dat duurzaam ondernemen nastreeft. De fractie noemt dat teleurstellend en onbegrijpelijk. Zij vraagt zich af of GS hiervan op de hoogte waren, aangezien gedeputeerde D Bruinooge (PvdA, economie) voorzitter is van het haven schap. Om herhaling te voorkomen wil de partij dat het provinciebe stuur, de Zeeuwse Milieufederatie, Greenpeace en Zeeland Seaports een gedragslijn afspreken die recht doet aan de op vattingen van onder meer de provincie zelf over duurzaam heid. HULST - CDA'er J. van Eek noemt het afkopen van de huur rechten van Frituur Hulst aan het Stationsplein een zwakte bod. Het college van burgemeester en wethouders is bereid de exploitanten van de tot frituur omgebouwde SRV-wagen een bedrag van 15.000 euro te geven als ze hun kraam opdoeken. De gemeente ziet het sterk verouderde frietkraam het liefst verdwijnen omdat de omgeving is opgeknapt. In het kader van verdere ontwikkelingen op en rond het plein, verwacht de gemeente een grotere verkeersintensiteit en staat het kraam eigenlijk nu al in de weg. Eerdere pogingen het huurcontract te ontbinden, liepen spaak, waarna de gemeente ging onder handelen. Hoewel er nog veel verschil is tussen de vraagprijs en het aanbod, heeft het college toch overeenstemming be reikt. Van Eek had liever gezien dat het bedrag werd onttrok ken uit de pot 'opruimen van krotten', maar burgemeester A. Kessen vindt dit 'lood om oud ijzer'. Wethouder W. Kayser heeft toegezegd dat de gemeente in het vervolg terughoudend is wat betreft uitgiften van standplaatsen. HEIKANT - De muziekvereniging Heikant heeft een bijdrage van 10.000 euro gekregen uit het Stimuleringsfond van de Ra bobank Sint Jansteen. De bijdrage is bedoeld voor de verdere ontwikkeling van het opleidingsorkest van de muziekvei-eni- ging. Directeur G. Lernout van de Rabobank overhandigde de cheque gisteravond tijdens het jaarlijkse sponsor- en dona teursconcert aan voorzitter C. de Vries van de muziekvereni ging. Ook werden tijdens het concert twee jubilarissen gehul digd die 25 lid zijn van de fanfare. Dit zijn Wendy Borgt en Martin de Koning. Beiden kregen de zilveren KNFM-speld opgesteld door bestuurslid S. Gijsel. AXEL - Met een tweede fitheidstest wordt woensdag 24 april het Galm-project, een sportstimuleringsproject voor jonge senioren, afgesloten. Het Galm-project, bedoeld om zoveel mogelijk deelnemers in de leeftijd van 55 tot 65 jaar sportief te activeren, heeft zijn doel bereikt. Vijf sportgroepen zijn gestart en de verwachting is dat er na de zomer nog zeker drie groepen blijven bestaan. Tijdens de fitheidstest van woensdag worden de huidige deel nemers voor de tweede keer getest. De uitslagen van beide tes ten kunnen na afloop vergeleken worden. De organisatie hoopt dat veel deelnemers hun fitheid de afgelopen twee jaar op peil hebben gehouden of zelfs hebben verbetei'd. Maar dat is niet het enige doel. Ook het plezier in het bewegen op zich is belangrijk. Nieuwe deelnemers zijn nog steeds welkom. Voor informatie kunnen ze terecht bij de Stichting Welzijn Oude ren Axel. .doorSheila van Doorsselaer dHULST - Optische verkeers maatregelen moeten ervoor zor- I gen dat de Geslechtendijk in I Sint Jansteen geen racebaan wordt als de plateaus worden I weggehaald. De drempels moe iten wijken omdat de Geslech tendijk de belangrijkste door gaande weg wordt, ook voor vrachtwagens, als de Brouwe rijstraat als woonstraat wordt I ingericht. De plateaus aan de Geslechten- idijk staan al langer ter discus sie. De raadsfracties van PvdA, iGDA en Progressief Hulst von den het weghalen van de ver keersremmers destijds kapi taalsvernietiging omdat de I drempels er nog niet zo heel lang liggen. Toch is het weghalen er van noodzakelijk omdat de na bijgelegen Brouwerijstraat als woonstraat wordt ingericht. Vrachtwagens mogen de straat ïjiet meer in richting Kapelle- Hi'ug en vice versa. Zodoende moeten vrachtwagens hun weg redactie zeeuws-vlaandereim Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti Renó van Stee René Hoonhorst Sheila van Doorsselaer Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vervolgen via de Geslechten dijk. De Hulster WD-fractie voorziet „verschrikkelijk grote problemen" als dergelijk zwaar verkeer over de dijk moet. Het CDA en de PvdA zijn bang dat de dijk door het weghalen van de drempels een racebaan wordt, maar Groot Hulst/Ge meentebelangen is tevreden dat de obstakels verdwijnen. Volgens wethouder W. Kayser voldeden de drempels toch al niet.,Ik zag er eens een auto met vier wielen los overheen vlie gen. Alleen landmijnen helpen nog. Daarbij kunnen we het niet maken de drempels te laten lig gen als er vrachtwagens over heen moeten. Het verkeer moet fatsoenlijk gebruik kunnen ma ken van de weg." Kayser denkt aan optische verkeersmaatre gelen zoals die ook in de 's-Gra- venstraat in Clinge zijn ge bruikt. Wie de drempels gaat weghalen was in de commissie Stads- en Dorpsontwikkeling aanleiding tot discussie. Raadslid F. de Vries van Progressief Hulst had graag gezien dat er eens verder werd gekeken dan de vier 'huis aannemers'. CD A-fractievoor zitter J. Steijaert vond dat onzin omdat de huisaannemers al vaak genoeg bewezen hadden goed werk af te leveren. „Daar bij", zo zei Steijaert „hebben we in de raad iemand met een gla zen bol die nu al precies kan voorspellen welke aannemer de klus mag gaan opknappen." De CDA'er doelde fijntjes op PvdA-fractievoorzitter P. Plas- schaert. Die had naar aanlei ding van de aanbesteding van de Brouwerijstraat alle in schrijf staten van de vier aanne mers eens naast elkaar gelegd. Op grond daarvan had hij feil loos voorspeld welke aannemer dit keer het werk zou krijgen. SLUIS - Op 9 en 10 mei is het westelijk deel van West- Zeeuws-Vlaanderen het decor van een heel oud tafereel: een trektocht van paarden. De eerste dag wordt er een par cours van bijna dertig kilometer afgelegd in de richting van Sluis. De tweede dag loopt het parcours in de omgeving van Sint-Kruis. Beide dagen begint de tocht in Eede om 9.15 uur. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De historie van acht oude grafstenen die in 1966 in de Grote Kerk van Terneuzen werden gevonden, is door de Heemkundige Ver eniging Terneuzen nog eens samengevat op een tekst- an nex fotocollage. De in een lijst vervatte collage werd gisteren door de makers E. Hamelink en S. Muys aangeboden aan bestuurslid W. de Meyer van de Stichting Behoud Grote Kerk. Dat er eeuwenoude grafstenen in de kerk aan de Noordstraat lagen, was al langer bekend. Maar de informatie die be schikbaar was over de stenen, bleek niet helemaal accuraat te zijn. Gelukkig werden de gegevens over de acht aange troffen zerken destijds goed gedocumenteerd. De Heem kundige Vereniging weet daardoor nog dat ook de vroe gere baljuw Joos Laureys de Lansheere een eigen graf in de voormalige hervormde kerk heeft gehad. De steen van de baljuw, ver antwoordelijk i-echter in Axel, Biervliet en 'Neusen' in het be gin van de zeventiende eeuw, sneuvelde enkele jaren gele den bij een verbouwinkje voor het kantoortje van Centrum Management. Een andere, misschien nog wel belangrij kere, zerk is naar Hamelinks smaak wat te letterlijk in het kantoortje achter in de kerk verwerkt. De grafsteen van kapitein Bartolomeus Alvarez - commandeur van Neusen in het midden van de zeventiende eeuw en zoon van de Vlissingse commandeur Pieter Alvarez Hoedemacker - is voor de helft achter een kastdeur verdwe nen. Heemkundige Hamelink: „Gelukkig lijkt de zerk niet al te zeer beschadigd, maar het is natuurlijk niet zo mooi dat het grafschrift voor geïnteresseer den nauwelijks te lezen valt." De grootste en zwaarste graf steen ligt vlakbij de huidige ingang van de Grote Kerk van Terneuzen. De zerk van water staatsingenieur Andries Schraver, betrokken bij de aanleg van het Kanaal van Gent naar Terneuzen, weegt ruim 2600 kilo en dat was te veel om de steen tegen de wand te zetten. Schraver overleed in 1827 en moet een van de laat- sten geweest zijn, die - na het opheffen van het verbod in de Napoleonistische tijd - nog in de kerk mocht worden begra ven. Bezoekers van de Grote Kerk kunnen de informatie over de in het voormalige Godshuis aanwezige grafstenen nu makkelijk vinden op de door Hamelink en Muys vervaar digde collage. De Meyer be loofde dat de 'zerkcollage' een opvallende plek bij de ingang van de Grote Kerk krijgt. S. Muys, E. Hamelink en M. Joensen van de Heemkundige Vereniging overhandigen de collage aan W. de Meyer. foto Charles Strijd door Harold de Puysseleijr SLUISKIL - Darter Raymond van Barneveld is dit jaar een van de publiekstrekkers van de Gil defeesten in Sluiskil. Barney geeft het darttoernooi De Eerste Kanaalzone Open als nieuw programmaonderdeel van het jaarlijkse volksfeest extra ca chet. Ook het thema van de Gilde- feesten heeft betrekking op het darttoernooi, waarvan de deel name open staat voor iedereen. Dat thema is dit jaar In de roos, een verwijzing bovendien naar de centrale ligging van Sluiskil in Zeeuws-Vlaanderen, leggen Patricia Bastiaansen en Moni que Vanhijfte van het organisa tiecomité uit. Van Barneveld speelt niet alleen een demonstratiewedstrijd te gen de Zeeuws-Vlaamse dartco- ryfee Jean-Paul van Acker, ook de kwartfinalisten van de Ka naalzone Open mogen hun krachten meten met Barney. Het darttoernooi vindt plaats op de openingsdag van de Gil defeesten, die dit jaar plaats vinden van donderdag 22 tot en met zondag 25 augustus. Het programma voor die dag ziet er geheel anders uit dan in voor gaande jaren. De modeshow die steeds de hoofdmoot van de ac tiviteiten op de eerste feestdag vormde, is geschrapt. „Omdat er sprake was van teruglopende belangstelling. Zowel bij het publiek als bij de modezaken." Naast de officiële opening, het oplaten van ballonnen door de jeugd en het darttoernooi staan de Gildefeesten donderdag 22 augustus in het teken van een avondje creatief bezig zijn. On der de noemer Crea Actief zi j n er vanaf 20.00 uur allerlei work shops. Nieuw element in het vertrouw de programmaonderdeel op vrijdag 23 augustus - de senio renmiddag - is een optreden van het Zeeuws Orkest en vier Zeeuws-Vlaamse vertellers. Vader Abraham verzorgt dit jaar het slotoptreden van de Gildefeesten. Hij treedt zondag 25 augustus om 17.30 uur op. ASSENEDE - Net over de grens bij Assenede wordt morgen de vijfde Meetjeslandse Natuur dag gehouden. De activiteiten zijn van 10.00 tot 22.00 uur en spelen zich voornamelijk af in en om een grote tent aan de Doornendijk- straat ter hoogte van café Passé, vlakbij het natuurgebied de Grote Geul. Van 10.00 tot 18.00 uur kunnen in de tent allerlei promotie- stands van natuurverenigingen en aanverwante organisaties worden bezocht. Om 10.00 uur begint een anderhalf uur duren de begeleide wandeling in de Asseneedse kreken. Verspreid over de middag en avond gaan nog verschillende andere wan delingen van start. Voor de fiets- liefhebbers is er om 13.30 uur een fietstocht. Verder zijn er huifkarrentochten en tussen 17.00 en 18.00 is er een demon stratie schapen scheren. Om de omgeving van het na tuur- en stiltegebied zo rustig mogelijk te houden moeten be zoekers hun auto in het centrum van Assende parkeren. Vanaf daar rijdt tussen 10.00 en 22.00 uur een pendelbus. Advertentie KLOETINGE - Een 83-jarige vrouw uit de gemeente Goes is overleden aan de gevolgen van een ongeval op de N289 bij Kloetinge. Toen de vrouw gistermorgen ter hoogte van de molen op haar fiets de Patijnweg wilde over steken zag ze een lijnbus van Connexxion over het hoofd, waarna ze door het voertuig werd geschept. Ze werd zwaargewond overge bracht naar het ziekenhuis waar zij later op de dag aan haar verwondingen bezweek. Onduidelijk is waarom het slachtoffer de weg overstak, want even verderop is een fiets- tunneltje. Sei jdlTf'z Loof -Segi ers &Jroome Terneuzen M Hulst mi Herengracht 10 1531 CM Terneuzen Postbus zo 1530 AA Terneuzen Telefoon: 0115-617977 Fax: 0115-630216 's Gravenhofplein 9 1561 AJ gulst Postbus 85 1560 AB Hulst Telefoon: 0114-319355 Fax: 0114-316255

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 89