LAAGSTE PRIJS Broomchemie verliest kort geding WWW.JHOPBOX.NL 17 Een leven lang strijd tegen onrecht Dorpsraden op bres voor postkantoren Skatedemonstratie voor scholieren Overeenstemming over openblijven zwembad IJzendijke zeeuwse almanak Liefde StoraEnso investeert weer fors in Vlaanderen Historisch hutje van schaapherder gestolen van dijk tinisterie van Vrom mag productie vlamvertrager vooralsnog verbieden CHEROKEE door Eugène Verstraeten BIERVLIET - Op initiatief van de dorpsraad Biervliet komen negentien dorpsraden uit de Kanaalzone en West-Zeeuws- Vlaanderen samen in het geweer tegen de voortgaande sluiting van postkantoren in de streek. In een brief aan Postkantoren BV vragen de dorpsraden om een gesprek. Dit met het doel de voortgaande sluiting van kan toren en agentschappen te stop pen en te zoeken naar compro missen. „Het moet toch mogelijk zijn om postagentschappen binnen een aanvaardbare straal te behou den", zegt voorzitter Joop Roost van de Biervlietse dorpsraad. Biervliet is een van de dorpen waar geen postagenschap meer is. De inwoners gaan nu naar het nabijgelegen IJzendijke voor postzaken, maar ook daar wordt waarschijnlijk in sep tember het postkantoor geslo ten. „Dat zou betekenen dat de men sen helemaal naar Terneuzen moeten. Voor wie een auto heeft is dat misschien niet zo'n punt. Maar in Biervliet wonen veel ouderen. Die zijn vaak niet erg mobiel en het openbaar vervoer laat ook te wensen over. Die mensen raken dus, wat post- handelingen betreft, volledig geïsoleerd. Dit tast de leefbaar heid op het platteland ernstig aan. D at kan niet en dat is eigen lijk te gek voor woorden." Gewicht Omdat er niet alleen in Biervliet grote ongerustheid bestaat over het verdwijnen van postkanto ren is contact gezocht met ande re dorpsraden en belangengroe pen. „Door samen op te treden hopen we dat we meer gewicht in de schaal kunnen leggen", zegt Roost. „We maken ons na tuurlijk niet te veel illusies. De postkantoren die al zijn ver dwenen, zullen heus niet terug komen. Het gaat ons er om te be houden wat er nu nog is. Het is toch belachelijk dat mensen straks enkel nog in een paar gro tere plaatsen voor posthande- lingen terecht kunnen." De dorpsraden hebben ook de gemeenten in de Kanaalzone en West-Zeeuws-Vlaanderen op de hoogte gebracht van hun actie. „We hopen dat de gemeenten zich achter onze brief scharen. Want dat betekent dat we bij eventuele gesprekken met Post- kantoren BV nog extra gewicht in de schaal kunnen leggen." Advertentie SLIM BEKEKEN Dat de liefde van de man door zijn maag gaat, wist ze wel na 35 jaar huwelijk. Maar dat die van haar kleindochter op dezelfde wijze te verkrijgen is, toas volslagen nieuw voor haar. Het overtuigende bewijs le verde tweejarige Imke, die onlangs op bezoek was. Zo tegen etenstijd liet zij weten wel trek te hebben in kippen soep. Aan dat verzoek bleek oma niet te kunnen voldoen, maar daar maalde Imke niet om:„Tomatensoep is ook lek ker hoor." Na het eten vertoonde klein dochterlief hetzelfde gedrag als manlief na een heerlijk maal. Haar grote aanhanke lijkheid bleek inderdaad ver band te houden met de zelf gemaakte tomatensoep. Toen Imke zich met oma op de bank had genesteld, fluister de ze: „Je hebt lekker ge kookt oma." ZEEUWS-VLAANDEREN Een aantal leerlingen van het Zwin College waagt zich eraan te fungeren als levend obstakel voor een Safe Skater. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De acht leerlingen van het Zelden- rust-Steelantcollege, die stoer achter de springschans gingen liggen, knijpen 'm toch wel een beetje. Maar de capriolenmakers van de Stichting Safe Skate Neder land weten wat ze doen en springen op allerlei manie ren soepeitjes over het achttal heen. De demonstratie van de professionele skaters in de gymzaal was gistermiddag haast nog mooier dan de lessen die de leerlingen van de klassen havo 4 en athe neum 4 en 5 volgden. Want een rondje rijden en blijven staan op skates is één ding; op één been tussen een rij vlak achterelkaar geplaatste blikjes cola slalommen is wat anders. De middelbare scholieren keken met open monden van verbazing toe en applaudisseerden als de 'veilige skaters' weer een stunt volbrachten. De les skaten is een verplicht onderdeel van de lessen lichamelijke opvoeding, doceert leraar Hans Nannin- ga. Naast de gewone gymlessen en een aantal uren in het zwembad heeft elke school een aantal speciale foto Camile Schelstraete sportlessen op het programma. En ook die lessen zijn allesbehalve vrijblijvend. Skaten is al een populaire manier van voortbewegen bij veel jeugdigen, dus kost het de docenten lichamelijke opvoeding weinig moei te om leerlingen te motiveren. Nanninga: „De jongens van Safe Skate verzorgen daarnaast een aansprekende les, waarbij leerlingen ook nog een blikje cola kunnen drinken brengen. Bo vendien krijgen degenen die deze skateles missen een schriftelijke opdracht. Er wordt dan ook niet veel ge spijbeld", lacht Nanninga. zaterdag 20 april 2002 doorWout Bareman ANTWERPEN - De Zweeds- Finse papiergroep StoraEnso gaat opnieuw fors investeren in Vlaanderen. Na een papier- en pulpterminal in Zeebrugge en een nieuwe papierproductielijn in Gent wordt nu 16 miljoen eu ro geïnvesteerd in uitbreiding van de papierversnijdingsfa- briek Luinipaper in de Waas landhaven (Vrasenedok) op de linker Sclieldeoever. Lumipaper kan na de uitbrei ding 165.000 ton houtvrije pa piersoorten verwerken. De uit- breiding levert twintig extra arbeidsplaatsen op; het aantal komt daarmee op honderd. Het papier wordt per schip aange voerd vanuit het Noord-Finse Oulu. De grootste afnemers zijn Nederland en Duitsland. In het Gentse havengebied bouwt Sto raEnso een nieuwe papierpro ductiemachine, met een capaci teit van 700.000 ton per jaar de grootste ter wereld. De investe ring van 500 miljoen euro levert veertig extra arbeidsplaatsen op. De bestaande vestiging van de papierproducent in Gent biedt al werk aan 410 mensen. StoraEnso heeft de plannên om in Zeebrugge in een paar jaar tijd hét distributiecentrum voor de West-Europese markt uit de grond te stampen overigens met het oog op de situatie op de we reldmarkt bijgesteld. Stora, dat begin 1998 koos voor de vestiging van het Europees distributiecentrum in Zeebrug ge, is wereldleider met een pro ductie van ruim 14 miljoen ton papier en karton in enkele tien tallen vestigingen met in totaal 45.000 werknemers. De omzet bedraagt ruim 13 miljard euro. Prognoses De prognoses van 1998 worden niet gehaald. Toen werd voor speld dat het distributiecen trum binnen enkele jaren 3,5 miljoen ton aan goederen (pa pier en pulp) zou verwerken. Eind 2001 echter bleef de aan voer steken op 2 miljoen ton. De plannen om in de westelijke voorhaven, nabij het Wielin gendok, een grote terminal voor de distributie van pulp te bou wen, zijn op een laag pitje gezet. De pulptrafiek wordt momen teel afgewikkeld in de havens achter de sluis. Er bestaan wel nog steeds plannen om in de voorhaven een speciale kade in te richten voor de aan- en door voer van pulp. Pim Fortuyn vat weer vlam GOES - Het kunstwerk At Your Service op het Hol- landiaplein in Goes, een portret dat Pim Fortuyn afbeeldt, blijft de gemoe deren bezighouden. Gis ternacht werd geprobeerd het in brand te steken, wat grotendeels mislukte. Het kunstwerk liep beperkte schade op. Rond half zes gisteroch tend werd de politie ge waarschuwd dat het por tret had vlamgevat. De agenten doofden het vuur zelf met een poederblus ser. Om half negen bleek het vuur echter nog steeds te smeulen, zodat de Goe- se brandweer werd ge alarmeerd. Die bluste in korte tijd het brandje. Sinds het werk van de Goese kunstenaar Leon van den Akker vijf weken geleden werd geplaatst, zorgt het voor beroering. Van den Akker had de politicus afgebeeld met een hakenkruis op het voorhoofd. Dat moest hij op last van de gemeente verwijderen, waarna hij het ver-ving door de tekst 'leeg leeg'. Nadien is het metershoge doek enkele malen beklad met teksten die duiden op sympathie voor Fortuyns denkbeel den. Ook werd al eens een poging tot brandstichting ondernomen, waardoor het kunstwerk enigszins geblakerd raakte. door Pascalle Cappetti IJZENDIJKE - Het zwembad van IJzendijke is voor dit jaar gered. De dorpsraad van IJzen dijke, de actiegroep voor behoud van het zwembad en ei genaar F. Lievens zijn vrijdag ochtend tot overeenstemming gekomen over het openhouden van het zwembad. De gemeente Oostburg past dit jaar 8000 euro bij, Lievens zorgt dat het bad blijft draaien en de dorpsraad levert de nodige vrij willigers voor de schoonmaak en de opstartfase van het bad. De afspraak die voor volgende week met de gemeente Oostburg gemaakt was, kon vrijdag al weer worden afgezegd. De ge meente hoefde er niet eens aan te pas te komen - de dorpsraad, de actiegroep en Lievens waren er volgens voorzitter A. Soo- mers van de dorpsraad in mum van tij d uit. Lievens heeft toege zegd, mét de bijdrage vanuit Oostburg, het zwembad in elk geval in 2002 op oude voet draaiende te houden. In ruil daarvoor verwacht hij dat de dorpsraad enkele vrijwilligers werft om mee te helpen bij het opstarten van het zwembad. Al leen wanneer zich een calami teit voordoet, bijvoorbeeld als de installatie het onver-wacht begeeft, vervalt de overeen komst en moet de situatie op nieuw worden bezien. Vreugde Soomers reageert opgetogen op de toezeggingen die zijn ge maakt. Hij is 'hartstikke blij' dat het zwembad voorlopig uit de gevarenzone is. „De eerste stap is gezet." Soomers ver wacht geen problemen bij het werven van vrijwilligers. „Er hebben zich al mensen gemeld. Het gaat niet om het runnen van het zwembad. Alleen in het be gin springen we bij." Ook wethouder R. Leentfaar is gelukkig dat de bevolking van IJzendijke vanaf Pinksteren ge woon gebruik kan maken van het zwembad. Hij wil binnen nu en een maand met de onderne mer om de tafel om afspraken te maken over een structurele op lossing na dit jaar. Voor de zo mer moet daar wat hem betreft duidelijkheid over bestaan. Voorlopig is dreiging met een kort geding niet nodig, vindt hij. Dat de gemeente wel juridische zekerheid wil over de vraag of Lievens verplicht is het zwem bad in de toekomst open te hou den, staat voor hem vast. „An ders zal dat altijd boven de markt blijven hangen." Leent faar laat in het midden welke constructie wordt gekozen en of de gemeente opnieuw een con tract met de ondernemer aan gaat. „We gaan dit niet ieder jaar ad hoe bekijken." De vrees dat de eigenaar bij een calamiteit opnieuw bij de ge meente aanklopt, wuift hij van de hand. „Dat hoeft hij niet te doen. De gemeente gaat echt geen grote bedragen meer in het zwembad stoppen. We hebben het bad niet voor niets gepriva tiseerd. Ik vrees dat het dan ein de oefening is." Eigenaar F. Lievens hoopt dat voor de komende jaren een structurele oplossing wordt ge vonden. Hij is blij dat het voor dit jaar is geregeld. „We hebben allemaal een beetje gewonnen." j Hnor Pascalle Cappetti OOSTBURG - Iemand in Zeeuws-Vlaanderen of over de grens beschikt sinds kort over een bijzonder tuinhuisje. Aan je Oude Zeedijk en Austerlitz- I dijk tussen Sluis en Oostburg is I de afgelopen week een kavan- I ne - een houten schuilhut die vroeger de schaapherders in de streek een droge slaapplaats bood - gestolen. De stichting Dijk- en Kreken- behoud West-Zeeuws-Vlaan- deren eigenaar van de twee ka- vannes in West-Zeeuws- Vlaanderen, heeft aangifte ge daan bij de politie. Bestuurslid I. Herman van de stichting bemerkte deze week dat de hut van zijn plek was verdwenen. Navraag in de buurt leerde hem dat de hut zo'n tien dagen geleden voor het laatst was gezien. Niemand had echter aan de bel getrok ken, omdat verondersteld werd dat de hut weg was voor een on derhoudsbeurt. De kavanne moet met een kraantje zijn weggetakeld, want sleepspo- ren - de hut heeft twee met ijzer beslagen ribben - ontbraken. De stichting schafte de mar kante rode huisjes met zinken dak, ribben en kribbe twee jaar geleden aan. Niet om de huidi ge schaapherder van een wei nig comfortabele, maar droge overnachtingsplaats te voor zien, maar vooral om toeristen te laten zien hoe de herder vroeger zijn schapen verzamel de en zelf onderdak vond in het slaapkotje. Trok hij met de kudde verder, dan trok een span paarden de kavanne naar het volgende terrein waar de schapen konden grazen. Bij de twee exemplaren die speciaal voor de stichting wer den gemaakt, kwamen infor matieborden te staan waarop toeristen konden lezen over de geschiedenis van de kavannes, ecologisch landschapsbeheer en de cultuurhistorie van het beheer van de streek door scha pen. De andere kavanne staat aan de Henricusdijk bij Oost- burg. Herman weet niet wie er ver antwoordelijk is voor de ver dwijning. De aanschafwaarde van de hut was 4500 euro. doorWout Bareman TERNEUZEN - De feministe, columniste en oud-verslaggeef ster Janneke Dierx-Harms is dinsdagochtend in Terneuzen overleden. Ze werd 89 jaar. Vrij dagmiddag werd ze begraven, op haar verzoek in besloten kring. Janneke Dierx - een zeer au tochtone Terneuzense - ont plooide zich door de jaren heen als een ferm bestrijder van on recht. Of het nu de ongelijke be handeling van dienstbodes be trof of de miskenning van de rechten van ouderen, ze schroomde nooit de barricaden te betreden. Een citaat uit een portret dat verscheen in de krant van 5 sep tember 1986: „De vinger gehe ven en de ogen bijna bozig open gesperd. Zo moet ze destijds ook de heren bondsbestuurders van 'haar' vakbond het NW hebben gewezen op de noodzaak van een Dienstbodenbond. En later, toen ze zich sterk, maakte voor- vervroegde uittreding van al leenstaande vrouwen en voor- het weduwenpensioen. De Dienstbodenbond is er nooit ge komen, het weduwenpensioen wel. Dat stemde haar een ogen blik tevreden. Maar niet voor lang. Want het doel was nog steeds niet bereikt: gelijke rech ten voor man en vrouw Mijlpaal Ze werd geportretteerd in de maand dat 'haar school', de Vrouwenvakschool Janneke Dierx - met vestigingen in Mid delburg en Terneuzen - de deu- derd in Op de Ponteneur. De column, vooral gewijd aan ge beurtenissen in het dagelijks le ven, werd een onmisbaar rust punt in de krant. Ze schreef er uiteindelijk zo'n 750. In '75 ver scheen een boekje met een selec tie uit de tot dan gepubliceerde Ponteneurs. Toenmalig hoofd redacteur G. de Kok van de PZC schreef in het voor-woord: „De bijdragen getuigen van een on afhankelijk oordeel en zijn on miskenbaar van een vrouw. Van een geëmancipeerde vrouw." Op 17 december '82 verscheen de laatste Ponteneur, ten prooi ge vallen aan de eeuwige vernieu wingsdrang van de krant. Liefdevol Maar ook daarna keerde ze re gelmatig in de kolommen terug. Met 'haar' vakschool, maar ook als opstandig voorzitter van het Bewonerscontact De Veste, het wooncomplex voor ouderen. Strijdbaar- als altijd riep ze de ouderen toe: „We moeten weige ren geleefd te worden en zelf de wegen zoeken een zinvol be staan op te bouwen!" Haar vriendelijke, liefdevolle kant toonde ze bij de tientallen hu welijksvoltrekkingen die ze als 'onbezoldigd ambtenaar der burgerlijke stand' in het stad huis van Terneuzen voltrok. In april 1984 noemde burgemees ter Carel Ockeloen haar 'een vrouw met een eerlijke realisti sche mening'. Vervolgens over handigde hij haar het mooiste cadeau dat ze ooit kreeg: het ereburgerschap van de stad. Het motto op de oorkonde luidde: 'Een onafhankelijke geest zet velen aan tot denken'. joor Harmen van der Werf REN HAAG - Broomchemie in Icrneuzen heeft het kort geding legen het ministerie van Vrom 1 over de productie van de broom- iT houdende vlamvertrager FR- I ;20 verloren. Het chemiebedrijf moei nu wachten tot de Raad i tan State uitspraak heeft ge- daan in twee andere zaken die I spelen over de fabricage van het nieuwe product. De vertraging kan oplopen tot een jaar. 1 Het ministerie van Vrom ver- Si bood Broomchemie in maart te beginnen met de productie van de vlamvertrager. Volgens mi- aister Pronk zou het bedrijf on- voldoende hebben aangetoond I dat FR-720 niet schadelijk is j voor het milieu. Anderhalve I week geleden eiste het Terneu- zense bedrijf in kort geding dat de Staat dit besluit zou intrek- I ken, omdat het in strijd zou zijn met Europese regelgeving. De Haagse rechter-R. Paris heeft gisteren die eis afgewezen. Vol- gens Paris heeft Broomchemie 'geen haast' meer, omdat de 1 Raad van State nog uitspraak S moet doen over de verlening van twee andere vergunningen, van de provincie Zeeland en het mi- nisterie van Verkeer en Water- staat. Zolang de Raad van State geen definitieve uitspraak in die kwesties heeft gedaan, mag Broomchemie toch niet met pro duceren beginnen. Het productieverbod van het ministerie van Vrom, op basis van de Wet milieugevaarlijke stoffen, geldt voor één jaar. De Haagse rechtbank gaat ervanuit dat de Raad van State niet voor maart 2003 tot een definitief oordeel zal komen. „Wij gaan ons beraden hoe wij onze toekomst kunnen veilig stellen", reageert technisch manager J. van der Wal van Broomchemie op het vonnis. Het bedrijf produceert al ver schillende broomhoudende brandvertragers. Het streven was erop gericht 40 procent van de capaciteit in Terneuzen te gaan gebruiken voor de produc tie van FR-720 ter vervanging van andere vlamvertragers. Volgens Van der Wal moet de ko mende weken duidelijk worden of en hoe Broomchemie de pro ductie-activiteiten anders kan voortzetten, zonder FR-720. Het bedrijf gaat ook bekijken of het aanvullende informatie kan leveren over de milieugevolgen van de productie van FR-720. Pronk heeft eerder gezegd dat zijn besluit wordt ingetrokken, als het Terneuzense bedrijf met afdoende gegevens komt. ren opende. „Een vakschool voor vrouwen", verzuchtte ze bij de opening, „dat was in mijn jeugd alleen de vroedvrouwen school. In die dagen konden al leen de gunstig gesitueerde vrouwen een degelijke op- 1 Q1 leiding volgen. ly 1^' Nu is dat ge lukkig veranderd." De nieuwe opleiding droeg wezenlijk bij aan emancipatie: gelijkberech tiging van beide seksen en kan sen om zich naar aard en oplei ding te ontplooien. Ze vond het een mooie mijlpaal. Janneke Dierx noemde zich een feministe. „Maar ik zet me niet af tegen mannen. Daarvoor ben ik te vaak gezwicht voor hun charmes. En uiteindelijk heb ben ze natuurlijk zelf niet ge vraagd om die positie van ge- £\j\J Zd zinshoofd en kostwinner. Dat is domweg zo gegroeid." In 1968 publiceerde de PZC haar eerste Ponteneur, een we kelijkse column, die aanvanke lijk - tot haar afgrijzen - de titel Vrouwenkout meekreeg. Die naam werd een jaar later veran- Janneke Dierx ontplooide zich door de jaren heen als een ferm be strijder van onrecht. foto Camile Schelstraete Advertentie GRIJS KENTEKEN "lü vanaf 22.385,- CHRYSLER JEEP HOP GOES AMUNDSENWEG 37 0113-250858

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 87