Visserij tegen doorsteek Beveland O PZC Broomchemie verliest geding Dank u wel voor uw steun! Steun uw club en win prachtige prijze Affuiten van Huissoon naar VS .20 Zevibel vreest aantasting visstand Oosterschelde Man belaagd in Vlissingen Asfaltering Zandkreek Stomp in gezicht Kinderboerderij houdt open dag SUPPORTACTIE Giro 667 Den Haag Mensen in Nood De mensen, de inzet, de kracht zaterdag 20 april 2002 door Harmen van der Werf GOES - Het plan om een verbin ding te maken tussen de Wester en Oosterschelde bij Rilland- Bath ligt slecht bij de visserij sector. Volgens C. van Liere, voorzitter van Zeeuwse vissers vereniging Zevibel, kan zo'n doorsteek een bedreiging vor men voor de visserij in de Oos terschelde. Van Liere gebruikte op de jaar vergadering van zijn organisa tie in Goes geen grote woorden om zijn onrust uit te spreken over het plan voor de doorsteek in de hals van Zuid-Beveland. Hij liet een waarschuwing ho ren. ..Waarom zou je kwalitatief minder goed water uit de Wes- terschelde in de zo zuivere Oos terschelde toelaten?", vroeg hij zich af. „Dat kan ecologisch een neerwaartse spiraal teweeg brengen." Toch wees Van Liere het voor stel niet bij voorbaat af. De doorsteek is met name bedoeld om onder extreme omstandig heden de waterstand in de Wes- terschelde te verlagen, door wa ter naar de Oosterschelde te laten vloeien. Vlaanderen, Ant werpen, kan dan droge voeten houden. „Als het dan maar om water uit de Noordzee gaat dat bij vloed de Westerschelde op komt en geen vervuild Schelde- water", aldus Van Liere. De vis serij heeft volgens de Zevibel- voorzitter het recht dit te eisen, VLISSINGEN - Een 48-jarige man uit Arnemuiden is donder dagnacht tijdens werkzaamhe den in de Bonedijkestraat in Vlissingen aangevallen. De man voerde voor een bedrijf herstel werkzaamheden uit toen hij werd lastiggevallen door een 22-jarige Vlissinger. Hij repa reerde een ontzette deur toen hij zonder enige aanleiding een kopstoot kreeg. De ruit van zijn bedrijfsauto werd vernield. De Vlissinger werd later aangehou den en is overgebracht naar het huis van bewaring Torentijd in Middelburg. Hij was drinken. want vissers hebben tenslotte een belangrijke rol gespeeld bij het behoud van een open Oos terschelde. Het plan voor een doorsteek bij Rilland-Bath maakt onderdeel uit van een toekomstvisie op alle Deltawateren voor de komende dertig jaar. Ook Zevibel praat daarover mee. Het weer toela ten van zoetwater uit het Vol kerak op de Oosterschelde is één van de andere voorstellen. Van Liere heeft het idee dat dit wei eens goed kan zijn voor de pro ductie van mosselzaad in de Oosterschelde. Maar ook voor dat voorstel geldt, aldus de Zevibel-voorzit ter, dat er geen vervuild rivier water mag binnenkomen. Juist om vervuiling van de Ooster schelde te voorkomen is in het verleden besloten om het zoete Volkerak en de zoute Ooster schelde strict van elkaar te scheiden, al is dat verre van na tuurlijk. Waterbeheerders, waaronder Rijkswaterstaat, willen daarom de oude situatie herstellen. pagina 23: aanleg Overschelde peperduur KATS - In verband met asfalte- ringswerkzaamheden moet ver keer over de Zandkreek tussen Noord- en Zuid-Beveland in mei een aantal nachten reke ning houden met oponthoud. Vooralsnog gaat het om de nacht van maandag 6 op dinsdag 7 mei en van dinsdag 7 op woensdag 8 mei. Bij uitloop wordt eventueel ook nog in de nacht van woens dag 8 op donderdag 9 mei op de Zandkreekdam gewerkt. De werkzaamheden - het asfalte ren van de hoofdrijbaan - begin nen maandagavond 6 mei om zeven uur en lopen door tot zes uur 's ochtends. De volgende avond wordt het werk om zeven uur hervat. Autoverkeer en bromfietsers worden omgeleid over het brug- gencomplex. Zwaar langzaam verkeer, zoals landbouwtrek kers, kunnen tijdens het werk niet op de parallelweg terecht. De affuit bij de haven van Hansweert was één van de eerste die Huissoon maakte. foto Willem Mieras door Rob Paardekam KRUININGEN - Het was al weer zo'n drie jaar geleden dat Dick Huissoon uit Kruiningen zijn laatste affuit maakte, toen er een jaar geleden een Ameri kaan voor zijn deur stond. Of Huissoon voor hem niet een paar onderstellen voor kanon nen wilde maken. De Kruinin- ger ging overstag en binnenkort worden de twee affuiten per schip naar de Verenigde Staten vervoerd. Huissoons liefdé voor affuiten, ook wel rolpaarden genoemd, begon zo'n tien jaar geleden toen er in Hansweert een kanon vrijkwam. Deze werden in de negentiende eeuw vaak ge bruikt als af meerpalen; zo ook bij het Kanaal door Zuid-Beve land. Er was geen onderstel waar het kanon op kon rusten, maar de toenmalige wethouder Comelissen wilde het wapen per se opstellen. Hij vroeg aan Huissoon, die toen ook bij de ge meente werkte, of hij een affuit wilde maken. Die deed dat, en jaren later valt zijn werk nog steeds te bewonderen bij de in gang van de Hansweertse ha ven. Sindsdien heeft Huissoon voor verschillende andere organisa ties affuiten gemaakt. Zijn bouwsels staan onder meer bij de haven van Wemeldinge en de schietvereniging in Clinge. In de loop der jaren zijn de affuiten steeds realistischer geworden, want door het lezen van boeken en het bezoeken van musea leer de Huissoon veel dingen bijWie denkt dat er slechts één model bestaat, zit volgens de Kruinin- ger mis. „Er zijn enorme ver schillen. Bijvoorbeeld tussen de vestingsaffuit en de scheepsaf- fuit. Die laatste is veel kleiner, omdat de ruimte op het schip beperkt is." Toen Huissoon al een jaar of drie geen affuiten meer gemaakt had, stond er vorig jaar rond de ze tijd opeens een Amerikaan voor de deur. De man heeft en kele Hollandse kanonnen in zijn particuliere collectie en zocht daar onderstellen voor. Toen hij Huissoons affuit in Wemeldinge zag, wist hij dat hij die moest hebben. Een jaar later staan de twee rol paarden zo goed als klaar op de oprit van de Rruininger. In tegenstelling tot bijvoor beeld het exemplaar in Hans weert hebben de affuiten een roodachtige kleur gekregen. Of het waar is weet hij niet, maar Huissoon heeft eens gelezen dat de kanonnen en het dek van een schip vroeger rood werden ge verfd, zodat de bloederige tafe- relen wat minder opvielen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Broomchemie in Terneuzen heeft het kort geding tegen het ministerie van Vrom over de productie van de broom- houdende vlamvertrager FR- 720 verloren. Het chemiebedrijf moet nu wachten tot de Raad van State uitspraak heeft ge daan in twee andere zaken die spelen over de fabricage van het nieuwe product. De vertraging kan oplopen tot een jaar. Het ministerie van Vrom ver bood Broomchemie in maart te beginnen met de productie van de broomhoudènde vlamvertra ger FR-720. Volgens minister Pronk zou het bedrijf onvol doende hebben aangetoond dat FR-720 niet schadelijk is voor het milieu. Anderhalve week geleden eiste het Terneuzense bedrijf in kort geding dat de Staat dit besluit zou intrekken, omdat het in strijd zou zijn met onder meer Europese regelge ving. De Haagse rechter R. Paris heeft gisteren die eis afgewezen. Hij heeft dat niet op inhoudelijke gronden gedaan, maar op een formele. Volgens Paris heeft Broomchemie 'geen haast' meer, omdat de Raad van State nog uitspraak moet doen over de verlening van twee andere vergunningen, van de provincie Zeeland en het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Zolang de Raad van State geen defini tieve uitspraak in die kwesties heeft gedaan, mag Broomche mie toch niet met produceren beginnen. Jaar wachten Het productieverbod van het ministerie van Vrom, op basis van de Wet milieugevaarlijke stoffen, geldt voor één jaar. De Haagse rechtbank gaat ervanuit dat de Raad van State niet bin nen dat jaar, dus niet voor maart 2003, tot een definitief oordeel zal komen. „Wij gaan ons beraden hoe wij onze toekomst kunnen veilig stellen", reageert technisch manager J. van der Wal van Broomchemie op het vonnis. Broomchemie produceert al verschillende broomhoudende brandvertragers. Het streven was erop gericht veertig procent van de capaciteit in Terneuzen te gaan gebruiken voor de pro. ductie van FR-720 ter vervan ging van andere vlamvertra- gers. Volgens Van der Wal moet de ko mende weken duidelijk worden of en hoe Broomchemie de pro ductie-activiteiten anders kan voortzetten, zonder FR-720 Het bedrijf gaat ook bekijken of het snel aanvullende informatie kan leveren over de milieuge volgen van de productie van FR- 720. Minister Pronk heeft eerder verklaard dat zijn besluit wordt ingetrokken, als het Terneuzen se bedrijf met afdoende gege vens komt. VLISSINGEN - Een 13-jarige jongen uit Vlissingen is donder dagavond in de Lange Zelkc zonder enige aanleiding in het gezicht geslagen. De jongen stapte op de fiets na met vrienden te hebben gepraat Een onbekende jongen, die ook in de Lange Zelke met twee vrienden stond, stompte de 13- jarige plots in het gezicht. Daar na ging hij er op de scooter van door. Het slachtoffer liep een bloedneus op en is op eigen gele genheid naar de eerste hulp ge gaan. Zijn fiets raakte licht be schadigd. ZIERIKZEE - In het kader van de Nationale Kinderboerderij endag houdt Kinderboerderij De Punt in Zierikzee zaterdag 27 april open huis. Met speuropdrachten, informa tie over bewoners van de boer derij en paardenkarritten kunnen jonge en volwassen be zoekers kennis maken met De Punt en de dieren. Op deze open dag kan iedereen tevens alvast de vernieuwde kinderboerderij bezichtigen, die op 22 mei offici eel en feestelijk geopend zal worden. De dag begint 's och tends om tien uur en duurt tot vier uur 's. Ritten met de paar- denkaar zijn alleen van twee uur tot vier uur 's middags. Doe mee met de Support Actie! Voor slechts €11,- per jaar bent u al donateur van uw favoriete vereniging of goede doel. Bovendien maakt u twee maal per jaar kans om mooie prijzen te winnen, zoals een auto, een exotische vakantie of een geldprijs van 450,- Doet uw vereniging nog niet mee? Bel voor meer informatie 013 - 455 28 25 of kijk op www.supportactie.nl da/cc Overal in de wereld zijn slachtoffers van oorlogen, natuur rampen en armoede. Mensen in Nood gelooft in hun wil en veerkracht om een betere toekomst op te bouwen en helpt ze daarbij. Zonder onderscheid te maken naar ras, geslacht of geloof. Dat kan alleen dankzij de steun van mensen zoals u. Daarvoor: namens de mensen heel hartelijk dank! Tel. 070 3 13 62 00 www.menseninnood.nl Mensen in Nood maakt deel uit van Cordaid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 80