PZC Meer aandacht recreatiesector LAAGSTE PRIJS www.shopbox.nl 17 Extra lokaal Nieuwerkerkse school Ondernemers vrezen teveel nadruk op natuur in uitvoering Regiovisie Bejaarde overleden na ongeval Thuisbios valt in goede aarde Bouw voetgangersbrug tussen parkeerterrein en havendijk Zierikzee Dorpsraad Oosterland pleit voor rotondes op kruispunten met N59 Herdenking van oorlogsslachtoffers op Schouwen-Duiveland CHEROKEE zeeuwse almanak Liefde waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD zaterdag 20 april 2002 rioorFamke van Loon RENESSE - De verblijfsrecrea- tie sector van Schouwen-Dui- veland maakt zich ernstig zor gen over de uitvoering van Regiovisie Schouwen-West. De ondernemers vinden dat de re creatieplannen in het gedrang komen ten gunste van voort schrijdende natuurontwikke ling. De gebiedscommissie Schouwen-West moet zich aan haar afspraken houden, zo is de opvatting. Op een gezamenlijke ledenver gadering van de sector stellen zowel H. van Oost, voorzitter van de Stichting Ontwikkeling Recreatie (SOR) als M. van der Valk, voorzitter van Pomona, dat nu vooral de natuurontwik keling de boventoon voert. On dermeer het beloofde recrea- tief-medegebruik hiervan voor bewoners en toeristen via fiets- of wandelpaden laat op zich wachten. Van der Valk: „Ik krijg indruk, dat voor de natuur veel en voor de recreatie weinig is gerealiseerd in het plan Schouwen-West en ik spreek de hoop uit dat dit in korte tijd weer in evenwicht wordt ge bracht." De Regiovisie Schouwen-West is bedoeld om de planologische versnippering van de Westhoek ongedaan te maken. Zo worden campings als de Prinsenhoeve verplaatst uit de natuurgebie den naar oorden waar meer re- creatiebedrijven gevestigd zijn. 'Herschikken om te ontwikke len' is de achterliggende ge dachte van dit project. Door duidelijk de functie - en de daaraan verbonden con sequenties - van een gebied vastte leggen moeten zowel na tuur' als economie de ruimte krijgen. ring van de Schouwen-Duive- landse afdelingen van Vekabo, Vereniging van Camping- en Bungalowbedrijven (VCB), Po mona, Vereniging van Hotel en Pensionhouders (VHP) en Re- cron kaart Van der Valk de on evenwichtige aanpak aan: want waar de ontwikkeling van na tuur veelal in volle gang is, zo constateert de voorzitter, raken zaken als herplaatsing van ge saneerde campings en de aanleg van paden achterop. De Pomona-voorzitter uit met een waslijst aan gebreken zijn kritiek. Het feit dat de provincie sputtert tegen de nieuwe fruit- gaardregeling, die toch zelf 'aan de wieg van deze nieuwe rege ling heeft gestaan', is hem tegen het zere been. Ook laat de verhuizing van ge saneerde campings veel te lang op zich wachten. „Compensatielocaties aan de Rampweg en de Burgh- en West- landpolder zijn wel aangewe zen, maar dat is dan ook alles. Aanwijzen is iets anders dan realiseren", mort Van de Valk. Hij staat tijdens de vergadering niet alleen in zijn kritiek. SOR-voorzitter Van Oost lijkt eveneens zijn buik vol te hebben van de praktijk van de Regiovi sie. In het kader van recreatief medegebruik is de ondernemers fiets-, voet- en ruiterpaden in de Vroongronden beloofd. 'In een klein zinnetje' is dat ruiterpad nu verlegd naar de Hoge Zoom. Van Oost vindt dat de gebieds commissie zich niet aan haar af- Uitvoering Alle partijen - overheid, onder nemers, bewoners, toeristen en natuurorganisaties - moeten hier de vruchten van plukken. Maar een grote groep recreatie ondernemers maakt zich zorgen over de uitvoering. Op een gezamenlijke vergade- KLOETINGE - Een 83-jarige vrouw uit de gemeente Goes is overleden aan de gevolgen van een ongeval op de N289 bij Kloetinge. Toen de vrouw gistermorgen ter hoogte van de molen op haar fiets de Patijnweg wilde over steken zag ze een lijnbus over het hoofd, waarna ze door het voertuig werd geschept. Ze is zwaargewond overgebracht naar het ziekenhuis waar zij la ter op de dag overleed. Ondui delijk is waarom het slachtoffer de weg overstak, omdat even verderop een fietstunneltje is. De nieuwe televisie werd onmiddellijk uitgeprobeerd. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - „Ik heb wel meer televi sies gezien, maar nog nooit zo'n grote. Tjonge wat een ding". De uitroepen van verbazing waren gisteravond in huize Schouwenoord, een vestiging van Stichting Het GORS, in Zierikzee niet van de lucht toen het cadeau van de jeugdgemeenteraad van Schouwen- Duiveland aan de Schouwenoord-be- woners werd onthuld: een thuisbio scoop. De grootbeeldtelevisie - met een schermdiameter van 72 centimeter - werd compleet met een dvd-speler af geleverd. Dat viel in de smalle gange tjes van het oude herenhuis aan de Touwbaan nog niet mee. Uiteindelijk wisten de vertegenwoordigers van de jeugdgemeenteraad het gevaarte onge schonden in de huiskamer te krijgen. Als bonus zat er een dvd bij van hét hu welijk van 2002; dat tussen prins Wil- lem-Alexander en Maxima Zorre- guieta. Die werd direct in de dvd-speler geplaatst en een minuut later zat een huiskamer vol Schouwenoord-bewo- ners met zichtbaar genoegen naar het grote scherm te kijken. De aanbieding door een delegatie van de Schouwen- Duivelandse jeugdgemeenteraad was het sluitstuk van de dinsdag 19 februari gehouden politieke jongerendag. Leer lingen van de Pontes Scholengroep Lo catie Pieter Zeeman mochten toen op uitnodiging van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland en Sociaal Cul tureel Werk De Lichtboei een dagje proeven aan de politiek. De deelnemers aan de jongerendag mochten zelf projecten aandragen, waarover later door een jeugdgemeen teraad werd beslist. foto Marijke Folkertsma Het winnende project zou dan ook daadwerkelijk - dankzij financiële steun van de gemeente - uitgevoerd worden. Broodjesautomaat Van de zeven projecten die die dag ver zonnen zij n bleven uiteindelij k het plan voor plaatsing van een broodjesauto maat op school en het plan voor de thuisbioscoop voor Schouwenoord ovei'. Met de kleinst mogelijke meerder heid - acht stemmen voor en zeven te gen - kwam het project thuisbioscoop als winnaar uit de bus. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - In de toekomst kunnen de gebruikers van het parkeerterrein aan de Hoofd poortstraat in Zierikzee via een houten voetgangersbrug naar de Westhavendijk. De werk zaamheden aan de uitbreiding van het parkeerterrein zijn in middels begonnen. Het karwei moet voor 1 juli afgerond zijn. Tot voort kort bood het parkeer terrein aan de Hoofdpoort- straat, aan de rand van Zierik zee, plaats aan slechts 30 auto's. Het is de bedoeling dat er straks 250 auto's en acht touringcars gestald kunnen worden. De uit breiding heeft alles te maken met de invoering van belang- hebbendenparkeren in Zierik zee. In het centrum van de stad kan dan alleen nog tegen beta ling geparkeerd worden. Parkeren Inwoners van Zierikzee kunnen bij de gemeente een parkeerver- gunning aanvragen. Voor be zoekende familie, vrienden en kennissen komt er een soort kraskaart die recht geeft op een dagdeel parkeren. Toeristen en recreanten die Schouwen-Duivelands cen trumstad willen verkennen kunnen aan de rand van Zierik zee gratis parkeren. Wie zijn au to beslist in het centrum neer wil zetten moet de parkeerauto maat te bezoeken. Om voldoen de gratis parkeercapaciteit te creëren besloot de gemeente het parkeerterrein aan de Hoofd- poortstraat te vergroten. Vanaf het parkeerterrein kun nen bezoekers via de Hoofd- poortstraat naar het centrum lopen. Daarnaast komt een voetpad naar het bestaande voet- en fietspad op de Westha vendijk langs de jachthaven van Zierikzee. Via een voetgangers brug kan het water tussen het parkeerterrein en de Westha vendijk overgestoken worden. De brug krijgt een lengte van vijf meter en wordt drie meter breed.De gemeente trekt hier 6000 euro uit. Advertentie SLIM BEKEKEN door Piet Kleemans NIEUWERKERK - De School met de Bijbel in Nieuwerkerk kampt met ruimtegebrek. Nog dit jaar komt daarvoor een op lossing. Het is de bedoeling dat er een permanent extra lokaal aangebouwd wordt. De kosten van de uitbreiding worden ge schat op een kleine 200.000 eu ro. De gemeente Schouwen- Duiveland draagt het leeuwen deel van die kosten. Het schoolgebouw aan de Schoolstraat is al geruime tij d te klein, zegt directeur E. van der Helm. Dat heeft volgens hem vooral te maken met de van overheidswege aan basisscho len opgelegde verplichting tot klassenverkleining. Door het ruimtegebrek ziet Van der Helm zich genoodzaakt het handen- arbeidlokaal ook voor andere lessen te gebruiken. „Niet echt makkelijk, maar met wat im proviseren lukt het allemaal nog wel." De uitbreidingsplannen zijn in een vergevorderd stadium. De welstandscommissie heeft haar goedkeuring aan de plannen ge hecht. Van der Helm: „Maar je hebt te maken met allerlei ter mijnen en regels. Er moet bij voorbeeld voor de grond waar op het nieuwe lokaal gebouwd wordt een schone-grond-ver- klaring worden afgegeven. Op zich geen probleem want zover ik weet is er geen sprake van vervuiling, maar het zijn alle maal wel dingen die tijd kos ten." Van der Helm gaat er vanuit dat nog dit jaar daadwerkelijk be gonnen wordt met de bouw zo dat de Nieuwerkerkse school in het schooljaar 2003 ruimer in haar jasje komt te zitten. Er wordt gerekend met honderd werkbare dagen om de aan bouw aan het schoolgebouw te realiseren. De interne verbou wing blijft beperkt tot het ma ken van een doorsteek van het bestaande schoolgebouw naar het bij te bouwen lokaal. Huisvestingsplan De Nieuwerkerkse School met de Bijbel is zeker niet de enige school op Schouwen-Duiveland die om meer ruimte verlegen zit. De rooms-katholieke basis school Sint Willibrordus in Zie rikzee kent de laatste jaren een sterke groei van het aantal leer lingen. Dusdanig dat de school moet uitgroeien naar 13 tot 14- klassige. Ook de belangstelling voor de protestants-christelijke Jan Wouter van den Doelschool neemt toe. De Theo Thijssen- school is nu nog te vinden in de Zierikzeese wijk Malta, maar die wijk vergrijst en de school wil graag naar de (nog te bou wen) nieuwbouwwijk Noorder polder. Buiten Zierikzee zijn de ver- spraken houdt en is hier zeer ontstemd over. „Natuurwaar den zijn erg belangrijk, maar het recreatief medegebruik wordt steeds meer afgezwakt. Wij gaan de gebiedscommissie nu aan haar belofte houden. We moeten hier de streep trekken en geen millimeter verder gaan", zo legt hij de andere onderne mers uit. door Piet Kleemans OOSTERLAND - De inwoners van Oosterland maken zich ern stig zorgen om de verkeersvei ligheid. Met name de kruispun ten van de Molenweg en de Oud Heiligeweg met de bijzonder drukke N59 moeten absoluut veiliger in de ogen van de dorps bewoners. Meestal gaat het nog net goed. Maar als het mis gaat gaat het ook goed mis. De meeste Ooster- landers die vanuit hun dorp richting Zierikzee willen met de auto proberen niet eens om bij Oosterland de N59 op te draai en. Ze nemen de parallelweg langs de N59 om vervolgens bij de verkeerslichten bij Nieuwer- kerk de rijksweg op te kunnen. Beide kruispunten zijn onover zichtelijk. Daarom wil de dorpsraad van Oosterland dat er zowel bij de kruising van de N59 met de Molenweg als die met de Oud Heiligeweg roton des aangelegd worden. Dorps raadvoorzitter H. Clerx: „Wij zijn natuurlijk geen verkeers- deskundigen, maar ik heb me laten vertellen dat rotondes vei liger zijn dan verkeerslichtin- stallaties en dat de doorstro ming beter is." Verder vraagt de dorpsraad zich af of het mogelijk is een coupure te maken in de Rampertsedijk die nu voor een glooiing in de weg zorgt en daarmee de situa tie voor uit Zierikzee naderend verkeer onoverzichtelijk maakt. „En in omgekeerde rich ting is die oprit trouwens ook gevaarlijk. In de zomer staan er soms behoorlijke files en die zie je door die oprit ook laat. En de dijk heeft toch geen functie meer." De dorpsraad hoopt dat wegbe- heerder Rijkswaterstaat snel actie onderneemt. Clerx: „Vol gend jaar gaat de Westerschel- detunnel open en wij zijn bang dat er daardoor nog veel meer vrachtverkeer op de N59 komt." Aan de opheffing van hét knel punt op de N59 - de Grevelin- gensluis bij Bruinisse - wordt gewerkt. De provincie Zeeland en Rijkswaterstaat hebben een plan ontwikkeld voor de bouw schuivingen minder groot. De reformatorische Pieter van Dy- keschool in Bruinisse wil er graag een lokaal bij en hetzelfde geldt voor de Helcherseeschool in Scharendijke. De gemeente Schouwen-Duive land is bereid om fors te investe ren in de huisvesting van de ei- landelijke basisscholen. Vanaf 2004 wordt jaarlijks maximaal 295.000 euro extra geïnvesteerd in uitvoering van het onderwij shuisvestingsplan basisscholen. van een tweede brug over de Grevelingensluis. Ook wil Rijkswaterstaat de file-signale ring verbeteren en de kruising van de N59 bij Nieuwerkerk voorzien van een modernere verkeerslichteninstallatie. Pim Fortuyn vat weer vlam GOES - Het kunstwerk 'At Your Service' op het Hoilandiaplein in Goes, een portret dat Pim For tuyn afbeeldt, blijft de ge moederen bezighouden. Gisternacht werd gepro beerd het in brand te ste ken, wat grotendeels mis lukte. Het kunstwerk liep beperkte schade op. Rond half zes gisteroch tend werd de politie ge waarschuwd dat het por tret had vlamgevat. De agenten doofden het vuur zelf met een poederblus ser. Om half negen bleek het vuur echter nog steeds te smeulen, zodat de Goe- se brandweer werd ge alarmeerd. Die bluste in korte tijd het brandje. Het kunstwerk is beschadigd op de plaats waar For- tuyns neus was afgebeeld. Sinds het werk van de Goese kunstenaar Leon van den Akker vijf weken geleden werd geplaatst, zorgt het voor beroering. Van den Akker had de po liticus afgebeeld met een hakenkruis op het voor hoofd. Dat moest hij op last van de gemeente Goes direct verwijderen, waar na hij het verving door de tekst 'leeg leeg'. Nadien is het metershoge doek en kele malen beklad met teksten die duiden op sympathie voor Fortuyns denkbeelden. Ook werd al eens een poging tot brand stichting ondernomen, waardoor het kunstwerk enigszins geblakerd raak te. door Piet Kleemans RENESSE - De Nationale do denherdenking op 4 mei vindt op Schouwen Duiveland plaats met een herdenkingsbijeen komst en kranslegging in Re- nesse. In Bruinisse en Zierikzee worden alleen kransen gelegd. In Renesse wordt een bijeen komst gehouden in het dorps huis. Deze begint om 19.15 uur. Rond 19.40 vertrekken de aan wezigen in een stoet te voet naar het oorlogsmonument aan de Oude Moolweg. Het monument is geadopteerd door de lokale basisschool 't Staepel'of. Enke le leerlingen van die school leg gen kransen. Daarnaast zijn er kransleggingen door het ge meentebestuur en leden van de Vereniging Oud Militairen In- diëgangers (Vomi). Muziekvereniging Luctor et Emergo zorgt voor koraalmu- ziek. Na de twee minuten stilte worden twee coupletten van het Wilhelmus gespeeld en volgt een rondgang langs de graven van de 'tien van Renesse', verzets mensen die door de bezetter zijn geliquideerd. In Zierikzee worden omstreeks 18.30 uur kransen gelegd bij het Joods Monument aan de Grachtweg. Dit gedenkteken is geadopteerd door de Johan Louis de Jongeschool. De ge meente Schouwen-Duiveland wordt vertegenwoordigd door wethouder A. van der Wouden die ook enkele woorden zal spreken. Na het spelen van The Last Post door koninklijke har monie Kunst en Eer volgt een voordracht van een van de leer lingen van de De Jongeschool. De plechtigheid wordt afgeslo ten met het spelen van twee cou pletten van het Wilhelmus. In Bruinisse vertrekt om 19.45 uur een stoet vanuit het dorps huis naar de algemene begraaf plaats. Na het blazen van The Last Post door een lid van muziekvereni ging Nu met Hope volgen twee minuten stilte. Aansluitend volgt de kranslegging door wet houder Van der Wouden. Leer lingen van OBS De Meerpaal en CBS Op Dreef leggen vervol gens een graftak. Omstreeks 20.05 uur wordt de vlag gehesen en is de plechtig heid ten einde. C Advertentie) GRIJS KENTEKEN j vanaf 22.385,- CHRYSLER JEEP HOP GOES AMUNDSENWEG 37 0113-250858 De School met de Bijbel in Nieuwerkerk kampt al jaren met ruimtegebrek. foto Marijke Folkertsma Dat de liefde van de man door zijn maag gaat, wist ze wel na 35 jaar huwelijk. Maar dat die van haar kleindochter op dezelfde wijze te verkrijgen is, was volslagen nieuw voor haar. Het overtuigende bewijs le verde tweejarige Imke, die onlangs op bezoek was. Zo tegen etenstijd liet zij weten wel trek te hebben in kippen soep. Aan dat verzoek bleek oma niet te kunnen voldoen, maar daar maalde Imke niet om:„Tomatensoep is ook lek ker hoor." Na het eten vertoonde klein dochterlief hetzelfde gedrag als manlief na een heerlijk maal. Haar grote aanhanke lijkheid bleek inderdaad ver band te houden met de zelf gemaakte tomatensoep. Toen Imke zich met oma op de bank had genesteld, fluister de ze: „Je hebt lekker ge kookt oma."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 77