Actie tegen slik op de weg succes Broodhuis voor zwerfkinderen Bewondering voor nieuwbouw van Rehoboth Visserij ziet niets in doorsteken hals Zuid-Beveland Een leven lang strijd tegen onrecht J Hutje herder gestolen van dijk succes in hoger beroep Aantal overtredingen afgelopen winter beduidend gedaald Zakkenrolster met Leerlinge gewond bij ongeval in gymzaal zo'n 750- zaterdag 20 april 2002 door Rolf Bosboom GOES - „Wat een prachtig ge bouw", zei SGP-Kamerlid B. van der Vlies gisteren bij de officiële opening van de nieuw bouw van zorgcentrum Reho both in Goes. Ook de andere sprekers en de vele aanwezigen waren zeer te spreken over het gebouw dat de afgelopen twee jaar is verrezen. Van der Vlies was uitgenodigd om de openingshandeling te verrichten. Hij dat samen met A. van der Maas, die als oud-voor zitter van de Stichting Steun fonds nauw betrokken is ge weest bij het project, en een van de bewoonsters. Samen onthul den zij een gedenksteen met een tekst uit Jesaja 46. Deze kreeg een mooi plaatsje in de hal van het gebouw. Volgens Van der Vlies is het resultaat van het nieuwbouw project een reden tot grote dankbaarheid. Evenals be stuursvoorzitter J. Tanis noem de de SGP-voorman het een 'wonder' dat in dit tijdsge wricht nog een dergelijk sterk identiteitsgebonden zorgcen trum - Rehoboth is van gerefor meerde signatuur - kan worden gerealiseerd. Verouderd De nieuwbouw heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Aan gezien het onderkomen sterk was verouderd, was al geruime tijd duidelijk dat er iets moest gebeuren. Na rijp beraad werd besloten tot nieuwbouw op de huidige locatie, tussen de Jas mijnstraat en de Bergweg. Om dat zonder al te veel overlast voor de bewoners te kunnen doen. werd het project in twee fasen gesplitst. Eerst werd het deel aan de kant van de Beatrix- laan gesloopt en gebouwd. De bewoners verhuisden daarna naar het nieuwe gedeelte, waarna de kant van de Kamper foeliestraat werd aangepakt. Een ingrijpende onderneming, zo blikte Tanis terug, waar de bewoners zich goed doorheen hebben geslagen. Het nieuwe complex omvat 24 aanleunwo ningen in appartementvorm, een verpleegunit met twintig plaatsen en veertig verzorgings flats. Het gebouw is niet te ver gelijken met het vroegere Reho-1 both. Het is veel ruimer, lichter en beter toegerust op de heden daagse ouderenzorg. Het pro ject kostte zeven miljoen euro. Ook de omgeving is tevreden Namens de bewoners van de Jasmijnstraat overhandigde P, Verhage een plakboek met foto's van het bouwproject aan direc teur J. Blankenstijn. OOSTBURG - Aan de Oude Zeedijk en Austerlitzdijk tussen Sluis en Oostburg is de afgelo pen week een kavanne - een houten schuilhut die vroeger de schaapherders in de streek een droge slaapplaats bood - gesto len. De stichting Dijk- en Krekenbe- houd West-Zeeuws-Vlaanderen eigenaar van de twee kavannes in West-Zeeuws-Vlaanderen. heeft aangifte gedaan bij de po litie. Bestuurslid I. Herman van de stichting bemerkte deze week dat de hut van zijn plek was ver dwenen. Navraag in de buurt leerde hem dat de hut zon tien dagen geleden voor het laatst was gezien. Niemand had echter aan de bel getrokken, omdat verondersteld werd dat de hut weg was voor een onderhouds beurt. De kavanne moet met een kraantje zijn weggetakeld want sleepsporen - de hut heeft twee met ijzer beslagen ribben - ontbraken. De stichting schafte de markante rode huisjes met zinken dak, ribben en kribbe twee jaar geleden aan. Niet om de huidige schaapherder van een weinig comfortabele, maar droge overnachtingsplaats te voorzien, maar vooral om toe risten te laten zien hoe de herder vroeger zijn schapen verzamel de en zelf onderdak vond in het slaapkotje. door Katja Loqtenberg DEN HAAG - Een 47-jarige vrouw uit Vlissingen wilde gis teren bij het Haagse gerechtshof voor eens en voor altijd afreke nen met haar criminele verle den. De vrouw werd eerder door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot een gevangenis straf van drie weken wegens diefstal van portemonnees en de bedreiging van een plaatsgeno- te, maar ging in hoger beroep omdat ze liever een werkstraf wilde. Het hof willigde haar verzoek in en veroordeelde de vrouw tot een werkstraf van dertig uur. De voormalig zak kenrolster had in januari '98 twee mensen beroofd van hun portemonnees. Ze was destijds verslaafd aan alcohol en heroï ne. Een van de mensen die ze ge rold had, was erachter gekomen dat zij de dader was. Toen deze vrouw de dievegge op 2 februari '98 op straat tegenkwam, liep het lichtelijk uit de hand. De verdachte betuigde gisteren spijt. „Toen ik die mensen be roofde, gebruikte ik nog veel he roïne, maar nu wil ik op het rechte pad blijven", zei ze. De vrouw zei niet naar de gevange nis te willen gaan, omdat ze haar twee hondjes en katjes dan naar het asiel zou moeten bren- gen.Hofaanklager mr. J. Wesse- link had er geen enkel bezwaar tegen een taakstraf. Vooral niet omdat de vrouw al bijna drie jaar geen strafbaar feit meer had gepleegd. door Harmen van der Werf GOES - Het plan om een verbin ding te maken tussen de Wester en Oosterschelde bij Rilland- Bath ligt slecht bij de visserij sector. Volgens C. van Liere, voorzitter van Zeeuwse vissers vereniging Zevibel, kan zo'n doorsteek een bedreiging vor men voor de visserij in de Oos terschelde. Van Liere gebruikte op de jaar vergadering van zijn organisa tie in Goes geen grote woorden om zijn onrust uit te spreken over het plan voor de doorsteek in de hals van Zuid-Beveland. Hij liet een waarschuwing ho ren. „Waarom zou je kwalitatief minder goed water uit de Wes- terschelde in de zo zuivere Oos terschelde toelaten?", vroeg hij zich af. „Dat kan ecologisch een neerwaartse spiraal teweeg brengen.'' Toch wees Van Liere het voor stel niet bij voorbaat af. De doorsteek is met name bedoeld om onder extreme omstandig heden de waterstand in de Wes- terschelde te verlagen, door wa ter naar de Oosterschelde te laten vloeien. Vlaanderen, Ant werpen, kan dan droge voeten houden. „Als het dan maar om water uit de Noordzee gaat dat bij vloed de Westerschelde op komt en geen vervuild Schelde- water", aldus Van Liere. De vis serij heeft volgens de Zevibel- voorzitter het recht dit te eisen, want vissers hebben tenslotte een belangrijke rol gespeeld bij het behoud van een open Oos terschelde. Toekomstvisie Het plan voor een doorsteek bij Rilland-Bath maakt onderdeel uit van een toekomstvisie op alle Deltawateren voor de komende dertig jaar. Ook Zevibel praat daarover mee. Het weer toela ten van zoetwater uit het Vol kerak op de Oosterschelde is één van de andere voorstellen. Van Liere heeft het idee dat dit wei eens goed kan zijn voor de pro ductie van mosselzaad in de Oosterschelde. Maar ook voor dat voorstel geldt, aldus de Zevibel-voorzit- ter, dat er geen vervuild rivier water mag binnenkomen. Juist om vervuiling van de Ooster schelde te voorkomen is in het verleden besloten om het zoete Volkerak en de zoute Ooster schelde strict van elkaar te scheiden, al is dat verre van na tuurlijk. Waterbeheerders, waaronder Rijkswaterstaat, willen daarom de oude situatie herstellen. pagina 23: aanleg Overschelde peperduur door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Zeeuwse ac tie Slik op de weg is vorig jaar redelijk succesvol verlopen. Dit stelt het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) in een korte evaluatie. Volgens het ROVZ maakte in de voorbije wintermaanden een beduidend kleiner aantal boe ren dan in voorgaande jaren het bont met het achterlaten van kleiplaggen op de rijweg. Een en ander had direct te maken met de iets gewijzigde aanpak van de campagne. Het voorbije jaar werd namelijk geëist dat weg- vervuilers binnen twee uur na constatering van de overtreding de vuiligheid moesten oprui men. Zoniet, dan werd er gever baliseerd. Het ROVZ conclu deert nu dat in het merendeel van de gevallen het slik - in sa menspraak met de wegbeheer- ders - binnen twee uur werd ver wij derd. De gezamenlijke actie van poli tie en Zeeuwse wegbeheerders krijgt volgend jaar een vervolg. In Zeeland blijft de terminolo gie Slik op de weg in zwang, in België en andere Nederlandse provincies wordt de actie vol gendjaar gevoerd met het motto Modder op de weg. De actie wordt in Zeeland sinds 1992 ge voerd. In de zes jaar voor '92 raakten er achttien mensen ge wond bij ongevallen op be smeurd wegdek. In de actiepe riode daarna kon het aantal ongelukken worden terugge bracht tot zeven. Voor het eerst maakte de politie op verzoek van de wegbeheer ders proces-verbaal op tegen wegbesmeurders. Dat gebeurde in Zeeland zo'n 130 keei'. Overi gens is het niet zo dat al die ver balen resulteerden in boetes. In de meeste gevallen meldde de politie de overtreding aan wa terschappen, Rijkswaterstaat en provincie en namen die in stanties vervolgstappen. Het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren kwam zeventien maal in actie, paste in twee gevallen be stuursdwang toe - wat wel re sulteerde in boetes - ruimde in vijf gevallen het slik zelf op en verhaalde vervolgens de kosten van het opruimen op de veroor zaker. Zes keer moest het schap slik van het wegdek schrapen en konden de kosten niet op een dader worden verhaald. Het slik wordt tegenwoordig vaker netjes opgeruimd door de vervuiler, constateert het ROVZ. foto Marijke Folkertsma VLISSINGEN - Een vijftienja rige leerlinge van scholenge meenschap Scheldemond in Vlissingen is gisterochtend ge wond geraakt bij de gymles. Ze kreeg een bank tegen haar hoofd die tussen de ringen was opge hangen en werd gebruikt als schommel. Het is de tweede keer in korte tijd dat er een dergelijk ongeval op de school gebeurt. Het meisje is met hoofdletsel naar het ziekenhuis in Vlissin gen gebracht. Na onderzoek bleek dat ze een lichte hersen schudding Keeft opgelopen. Volgens de school mag ze van daag weer naar huis. Na het on geluk is uit voorzorg de trauma helikopter gebeld. Het meisje is een tijdje buiten bewustzijn ge weest. Ze is wel zelf onder het toestel uitgekropen. Het meisje, afkomstig uit Vlissingen, zit in de vierde klas administratie van het vmbo. Het was de laatste gymles voor het eindexamen. „Het ongeval gebeurde bij een les bewegingsonderwijs aan een klas van tien leerlingen in onze gymzaal onder begeleiding van een gymdocent", vertelt H. van Arenthals, directeur boven bouw van het vmbo. „Ze waren met een grote schommel aan het schommelen. Het gaat om een speciale constructie met banken en matten. Het meisje was aan het duwen. Naar wat ik begrijp, is ze onderuit gegleden. Op zich is er dan niets aan de hand, maar ze is direct weer overeind geko men. De schommel was op de weg terug en heeft haar ge raakt." In oktober vorig jaar raakte ook een leerlinge gewond bij een dergelijke gymoefening. Vol gens Van Arenthals ging het toen om een andere situatie. „De vorige keer ging iemand achter een balletje aan en liep tegen de schommel." De school heeft na dat incident geen extra maatre gelen genomen, vertelt direc teur onderbouw E. Fagg. „Zul ke dingen kunnen gebeuren. Het gaat jaren aan een stuk goed op een heleboel scholen. We heb ben toen wel gezegd dat men dubbel voorzichtig moest zijn. Als er met honkbal een ongeluk gebeurt, wordt het ook niet af geschaft." De klasgenoten van het meisje zijn gistermiddag bijgestaan door slachtofferhulp. „Ik hoop voor het meisje en de familie dat alles goed afloopt", zegt Van Arenthals. door Ellen De Vriend OOST-SOUBURG - De stich ting Roemenië Hulp Oost-Sou burg heeft twee weken geleden in het Roemeense Boekarest het inloophuis Casa Cana ge opend. In het huis kunnen straatkinderen tussen drie en twintig jaar, die leven in riolen en kraakpanden, terecht voor een maaltijd en wat aandacht. Voorzitter Adri Gideonse uit Oost-Souburg is net terug uit Roemenië. door Wout Bareman TERNEUZEN - De feministe, columniste en oud-verslaggeef ster Janneke Dierx-Harms is dinsdagochtend in Terneuzen overleden. Ze werd 89 jaar. Vrij dagmiddag werd ze begraven, op haar verzoek in besloten kring. Janneke Dierx - een zeer au tochtone Terneuzense - ont plooide zich door de jaren heen als een ferm bestrijder van on recht. Of het nu de ongelijke be handeling van dienstbodes be trof of de miskenning van de rechten van ouderen, ze schroomde nooit de barricaden te betreden. Een citaat uit een portret dat verscheen in de krant van 5 sep tember 1986: „De vinger gehe ven en de ogen bijna bozig open gesperd. Zo moet ze destijds ook de heren bondsbestuurders van 'haar' vakbond het NW hebben gewezen op de noodzaak van een Dienstbodenbond. En later, toen ze zich sterk maakte voor vervroegde uittreding van al leenstaande vrouwen en 'i Q1 voor het wedu- JL Jr X Ld wenpensioen. De Dienstbodenbond is er nooit gekomen, het weduwenpensi- oen wel. Dat stemde haar een ogenblik tevreden. Maar niet voor lang. Want het doel was nog steeds niet bereikt: gelijke rechten voor man en vrouw! Ze werd geportretteerd in de maand dat 'haar school', de Vrouwenvakschool Janneke Dierx - met vestigingen in Mid delburg en Terneuzen - de deu ren opende. „Een vakschool voor vrouwen", verzuchtte ze bij de opening, „dat was in mijn jeugd alleen de vroedvrouwen school. In die dagen konden al leen de gunstig gesitueerde vrouwen een degelijke oplei ding volgen. Nu is dat gelukkig veranderd." De nieuwe oplei ding droeg wezenlijk bij aan emancipatie: gelijkgerechtig- heid van beide seksen en kansen om zich naar aard en opleiding te ontplooien. Ze vond het een mooie mijlpaal. Janneke Dierx noemde zich een feministe. „Maar ik zet me niet af tegen mannen. Daarvoor ben ik te vaak gezwicht voor hun charmes. En uiteindelijk heb ben ze natuurlijk zelf niet ge vraagd om die positie van ge zinshoofd en kostwinner. Dat is domweg zo gegroeid." In 1968 publiceerde de PZC haar eerste Ponteneur, een we kelijkse column, die aanvanke- Janneke Dierx ontplooide zich door de jaren heen als een ferm bestrijder van onrecht. lijk - tot haar afgrijzen - de titel Vrouwenkout meekreeg. Die naam werd een jaar later veran derd in Op de Ponteneur. De column, vooral gewijd aan ge beurtenissen in het dagelijks le ven, werd een onmisbaar rust punt in de krant. Ze schreef er uiteindelijk £\J\J Zé Toenmalig hoofdredac teur G de Kok van de PZC schreef in het voorwoord: „De bijdragen getuigen van een on afhankelijk oordeel en zijn on miskenbaar van een vrouw. Van een geëmancipeerde vrouw." Op 17 december '82 verscheen de laatste Ponteneur, ten prooi ge vallen aan de eeuwige vernieu wingsdrang van de krant. Liefdevol Maar ook daarna keerde ze re gelmatig in de kolommen terug. Met 'haar' vakschool, maar ook als opstandig voorzitter van het Bewonerscontact De Veste, het wooncomplex voor ouderen. Strijdbaar als altijd riep ze de ouderen toe: „We moeten weige ren geleefd te worden en zelf de wegen zoeken een zinvol be staan op te bouwen!" Haar vriendelijke, liefdevolle kant toonde ze bij de tientallen hu welijksvoltrekkingen die ze als 'onbezoldigd ambtenaar der burgerlijke stand' in het stad huis van Terneuzen voltrok. In april 1984 noemde burgemees ter Carel Ockeloen haar 'een vrouw met een eerlijke realisti sche mening'. Vervolgens over handigde hij haar het mooiste cadeau dat ze ooit kreeg, het ereburgerschap van de stad. Het motto op de oorkonde luidde: 'Een onafhankelijke geest zet velen aan tot denken'. Wat hem het meeste trof in Boekarest, is zijn bezoek aan de rioolputten. „In de tunnels, drie meter onder de grond, waar de stadsverwarmings buizen en rioolbuizen door heen lopen, wonen de kinde ren. Het is er vies en het stinkt er enorm. De riolen liggen be zaaid met dozen, matrassen en allerlei troep. Ook is het er brandgevaarlijk, want kaar sen zijn met was tegen de wand geplakt." Het viel Gideonse op dat er een duidelijke machts structuur heerst in de groepen. „De leider vertelt de jongeren wat zij moeten doen. Dat geeft hun een gevoel van bescher ming. Een soort thuis." De stichting Roemenië Hulp Oost-Souburg is een onderaf deling van de stichting De On dergrondse Kerken (SDOK) in Gorinchem. Stichtingen van de SDOK werken al sinds 1987 in Roemenië. Naar schatting leven er ongeveer zevendui zend kinderen in de riolen en kraakpanden in Boekarest. „Je moet hun leeftijden gissen. Zelf weten de kinderen ook niet precies hoe oud ze zijn", vertelt Gideonse. Verslaafd De kinderen zijn veelal wegge lopen uit weeshuizen of door hun verslaafde of werkloze ou ders op straat gezet. „In één van de tunnels trof ik een jon gen van een jaar of zestien die enorm high was. Hij hield een plastic tas in zijn handen ge klemd met autolak in. Weer andere zwervertjes snuiven lijm." Adri Gideonse is de tun nels ingegaan met straatwer ker Valerius, die het vertrou wen van de groepsleiders heeft gewonnen. „Je kunt het riool niet zomaar in gaan. Dat is le vensgevaarlijk. Ik weet zeker dat ze je letterlijk uitkleden tot je in je blote kont op straat staat." Omdat het aantal zwerfkinde ren in Boekarest het grootst is, Een jonge moeder met haar kind komt langs voor haar dagelijkse maaltijd in het Roemeense inloophuis Casa Cana. hebben de kinderen daar een toevluchtsoord nodig. „De drie miljoen inwoners van de stad hebben voldoende aan hun ei gen problemen. En de overheid ontkent het probleem van de straatkinderen, omdat het land graag bij de Europese Unie wil horen", vertelt hij „Het enige wat de overheid heeft gedaan is een aantal put ten dichtlassen. Maar dat lost niks op. De zwerfkinderen wo nen nu in containers, parkeer garages en portieken." Inloophuis Sinds begin 2000 is de SDOK bezig om de nodige vergunnin gen te krijgen voor een inloop huis in het noorden van Boeka rest. Dat gaat langzaam. Medio dat jaar kocht de stich ting een hoekpand met een op pervlak van 250 vierkante me ter, dat werd verbouwd tot het inloophuis Casa Cana ('brood huis'). Het huis heeft een woonkamer, een keuken, een spreekkamer en een opslagkel der waar de hulpgoederen staan. Verder zijn er douches en sanitair aangelegd. In het huis kunnen straatkin deren en alleenstaande, jonge moeders terecht voor een douche, kleding en een een voudige warme maaltijd. „Als om acht uur de deur van het Casa Cana open gaat, staan er vaak circa zeventig kinderen voor de deur. Daarom moeten we streng selecteren. We wer ken met kleurenkaarten. De ongeveer twintig kinderen met een groene kaart mogen het eerst eten, daarna volgen de andere kleuren." Therapie „De vier Roemeense stafleden proberen met de zwervertjes ook een gesprek aan te gaan over hun leven", legt Gideonse uit. „Voorzichtig doen zij wat leeroefeningen en werken aan een groepstherapie over 'het omgaan met elkaar'. Onze christelijke identiteit speelt in die gesprekken natuurlijk ook een rol. Dat wil niet zeggen dat wij de kinderen de bijbel op dringen of hen willen bekeren. Elk kind is welkom." Nu het inloophuis draait, wil de SDOK de hulpverlening uitbreiden. Zij wil een voor malige waterfabriek en de om liggende vier hectaren grond buiten Boekarest aankopen. „We willen er zwerfkinderen opvangen en hen een beroeps opleiding en ontspanning bie den." Voor dat project is 350.000 euro nodig. Om geld in te zamelen voor de straatkin deren staat de stichting Roe menië Hulp Oost-Souburg op jaarmarkten om Roemeens handwerk te verkopen. Ook worden er speciale kerkdien sten in de Samen Op Weg-ker- ken gehouden. De stichting fi nanciert alles uit giften. De stichting Roemenië Hulp Oost- Souburg is vandaag aanwezig op de Kerkendag in het Groen College in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 72