Duitsland stevent af op groot loonconflict Jenin graaft en zweert wraak PZC Prijsafspraken Christie's en Sotheby's bewezen SF IG Metall en Gesamtmetall worden het niet eens Tijdelijk inreisverbod voor de Molukken Britten, Zweden en Denen: euro is onvermijdelijk (Broos akkoord (resultaat van overleg Congo Autotrein ontspoort in Florida Italië speculeert over aanleiding vliegongeluk stoutenbeek Roker heeft meer kans op dochter Berlusconi eist ontslag journalisten Creutzfeldt-Jakob duikt op in VS Belangrijk ET A-lid aangehouden Fataal vliegtuigongeluk in Pretoria Mandela helpt onderzoek kleutermoord in Londen zaterdag 20 april 2002 doorWierd Puk BERLIJN - In Duitsland drei gen vanaf 6 rnei, voor het eerst in zeven jaar, stakingen in de me taal- en elektro-industrie. N'adat eerder in de zuidelijke deelstaat Baden-Wiirttemberg onderhandelingen over een nieuwe CAO na twee dagen werden afgebroken, liep giste ren een onderhoud tussen de landelijke top van werkgevers- en werknemersorganisaties eveneens op niets uit. De vakbond IG Metall, met 3,6 miljoen leden Europa's grootste vakbond, blijft bij haar looneis van 6,5 procent. De werkgevers organisatie Gesamtmetall wil met verder gaan dan 3,3 procent naast een eenmalige driemaan delijkse uitkering van 190 euro. Waarschuwingsstakingen, die de looneis kracht bij moeten zetten, zijn al enige tijd aan de gang. De onderhandelingspartners gaven elkaar de schuld van het falen van de gesprekken. „De werkgevei's hebben de laatste kans op een vriendelijke oplos sing van het tariefconflict niet aldus IG Metall- voorman Klaus Zwickel. Martin Kannegieser, woordvoerder van Gesamtmetall, wees elke verantwoordelijkheid af: „De bal ligt bij IG Metall." Stakingen kunnen de aspiraties van bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) bij de Bonds dagverkiezingen in september schaden. Massale acties in de metaalsector leveren gevaar op voor de Duitse economie, die juist uit een dieptepunt pro beert op te krabbelen. Dat voor zichtige herstel kan nu worden gesmoord. Met de hoge looneis van IG Me tall en de stakingsdreiging komt in Duitsland een eind aan een periode van matige loonstijgin gen en van rust aan het arbeids front. Sinds 1995 hebben in Duitsland geen massale stakin gen plaatsgehad in de grootste industriesectoren. Bij de chemie gaan de lonen de komende dertien maanden met 3,6 procent omhoog. Maar IG Metall wil niet lager gaan dan 'eventueel' vier procent. De eis van de vakbond is gebaseerd op een verwachte inflatie van twee procent en een voorziene pro ductiviteitsgroei van eveneens twee procent. Inhaalslag Volgens Klaus Zwickel hebben de gematigde loonstijgingen in de metaal- en de elektronische industrie de afgelopen jaren geen pas gehouden met de infla tie en in elk geval niet geleid tot meer werkgelegenheid. In 2000 gingen de lonen met 3 procent omhoog en in 2001 met 2,1 pro cent. Met de werkgevers was af gesproken, in navolging van de praktijk in Nederland, dat ge matigde looneisen tot meer werk zouden leiden. Volgens IG Metall is dit model mislukt en valt er nu het een en ander 'in te halen'. De werkgevers wijzen erop dat hun industrietak door een moei lijke periode gaat. „Het aanbod van 3,3 procent is gezien de ern stige economische situatie al enorm", zei Kannegieser. GPD door Bengt van Zwol JAKARTA - De Indonesische autoriteiten hebben buiten landers verboden de Moluk ken te bezoeken. Zowel acti visten als journalisten zijn uit 'veiligheidsoverwegin gen' voorlopig niet welkom op de eilandengroep, zo meldde The Jakarta Post gis teren. De gouverneur van de Mo lukken, Saleh Latuconsina, maakte het besluit donder dag openbaar. Het inreisver- bod geldt tot minstens 30 april. Als reden voerde de re gionale leider veiligheids problemen voor buitenland se bezoekers op. Buitenlandse functionaris sen die voor overheidszaken naar de eilanden moeten, worden wel gewoon toegela ten. Of de buitenlanders die nu al in de Molukken verblij ven tot vertrek zullen worden gedwongen is niet duidelijk. Op de Molukken opereren verscheidene internationale hulporganisaties. Aanhangers van het Front voor de Soevereiniteit van de Molukken (FKM) willen 25 april - wanneer de proclama tie van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken (RMS) wordt herdacht - de verbo den vlag van de RMS hijsen. Latuconsina zei dat hij aan wijzingen heeft dat veel bui tenlanders onder valse voor wendselen naar de Molukken zouden willen voor de her denking. Politieagenten arresteerden woensdag FKM-voorman A. Manuputty in zijn woning in Ambon. Volgens Latuconsina houdt de arrestatie verband met het voornemen van Manuputty op 25 april de verboden vlag te hijsen. ANP i BRUSSEL - Een groot deel van I de Denen, Zweden en zelfs de Britten denkt dat hun land er I uiteindelijk niet aan ontkomt I om op de euro over te schakelen. Van de drie EU-landen zonder euro zijn de Denen het positiefst over de munt. Van hen denkt 88 procent dat de euro vroeger of I later de Deense kroon gaat ver- I vangen. Bij de Britten ziet 72 I procent de euro als onvermij de- lijke opvolger van het pond. Dat zal niet zonder slag of stoot gaan, want 54 procent zegt er metgelukkig mee te zijn. ANP .SUN CITY - De besprekingen I over een vredesregeling tussen de regering en de rebellen in I Congo, hebben gisteren een I overeenkomst opgeleverd waar niet alle partijen bij betrokken I zijn. De regering en de door Oeganda gesteunde rebellenbeweging •MLC hebben afgesproken om I een overgangsregering te vor men. Het akkoord tussen rege- I ring en MLC werd woensdag al ondertekend en gisteren sloten I diverse partijen en bewegingen zich er bij aan. De door Ruancla j gesteunde guerrillabeweging IRCD blijft -er echter buiten. Waarnemers houden er daarom rekening mee dat de oorlog in I Congo weer in alle hevigheid zal losbarsten. De RCD beheerst I evenals de MLC eenderde deel I van het Afrikaanse land. Vol- I gens het akkoord zou de RCD slechts het voorzitterschap van het parlement krijgen en wordt Jean-Pierre Bemba, leider van de MLC, premier. Joseph Kabila .blijft aan als president. AF- P/ANP SEVILLE - Wagons van de Amtrak-trein liggen langs de rails bij Seville, in de Ameri kaanse staat Florida. Een volle autotrein ontspoorde daar in de nacht van donderdag op vrijdag. Volgens de autoriteiten hebben zeker vier mensen het ongeluk niet over leefd. Meer dan honderd anderen hebben verwondingen opgelopen. Reddingsdien- door Ad Bloemendaal JENIN - In het centrum van het vluchtelingenkamp van Jenin volgt een kleine menigte met in tense belangstelling het werk van de enige shovel, die laag na laag van de puinhopen schept. Sommigen geven aanwijzingen. Af en toe wordt er wat kleding of een deken in het puin zichtbaar, waarna de reddingswerkers met hun handen verder graven. Er breekt opwinding uit en van alle kanten snelt nieuw publiek toe, om pas weer te verdwijnen als blijkt dat er nog altijd geen lijk is ontdekt. De hele dag is er vergeefs gegra ven. Toch moet hier ergens on der het puin het lichaam begra ven liggen van de 39-jarige; aan beide benen verlamde, Jamal Fahed. De laatste dagen is hij uitgegroeid tot Jenins beroemd ste martelaar. „We zaten in huis toen er een tankgranaat in sloeg," zegt zijn broer Achmed (36). „Niemand raakte gewond, maar iedereen vluchtte. Toen pas realiseerden we ons cl at we Jamal hadden achtergelaten, maar van de soldaten mochten we het huis niet meer in. Het werd net verwoest door een bulldozer. Een buurman had Jamal nog horen huilen." Bijna de helft van alle zelf moordterroristen zou uit dit kamp, een bolwerk van de Isla mitische Jihad, afkomstig zijn geweest. In tien dagen van ver beten strijd sneuvelden 23 Isra ëlische soldaten en een nog Advertentie 3-zitsbank Kanu, leder natura, 240 cm breed, excl. kussens, tijdelijk 1.899,- onbekend aantal Palestijnse militanten en burgers. Het cen trum van het kamp, een paar voetbalvelden groot, biedt de aanblik van een woonwijk na een zware aardbeving. Het Israëlische leger heeft het laatste Palestijnse verzet gebro ken door de huizen in het cen trum die nog overeind stonden met bulldozers neer te halen. De weinige burgers die op dat mo ment nog in dat deel van het kamp aanwezig waren, zouden van te voren zijn gewaar schuwd. Hoeveel mensen die oproep hebben gehoord is niet duidelijk. Aisha Sheria (35) nam haar zus ter en haar zes kinderen in huis toen de gevechten het centrum door Bengt van Zwol koop ROME/ZURICH - De 67-jarige piloot die zich donderdag met zijn toestel in de Pirelli-toren in Milaan boorde, heeft mogelijk zelfmoord gepleegd. „Ik ben er zeker van dat mijn vader zich van het leven heeft beroofd", zo citeerde de krant Repubblica de zoon van de omgekomen lucht vaartondernemer Luigi Fasulo. Andere Italiaanse kranten meldden gisteren dat de man to renhoge schulden had en dat daarom de autoriteiten niet uit sluiten dat het zelfmoord betrof. Ook de zoon van Fasulo ver klaarde dat zijn vader zware fi nanciële problemen kende. Volgens Italiaanse media heeft de piloot geen noodsignaal uit gezonden. Hij meldde alleen een klein probleem met het lan dingsgestel. Vrienden van de piloot geloven niet dat hij zelfmoord heeft ge pleegd. Tegen het Zwitserse persbureau ATS verklaarden ze dat hij een sympathieke, geluk- LONDEN - Stellen die een jongetje willen verwekken, moe ten stoppen met roken. Dat meldden Japanse en Deense on derzoekers gisteren in het gezaghebbende medische tijd schrift The Lancet. De wetenschappers bestudeerden de rookgewoonten van de ouders van 11.800 Japanse kinderen rond de tijd van de ver wekking. Wanneer de vader meer dan twintig sigaretten per dag rookte en de moeder de sigaret links liet liggen, bleek de kans op een jongen veel kfeiner dan die op een meisje. Ouders die allebei rookten hadden nog minder zicht op een zoontje. Een duidelijke reden voor deze uitkomst is er volgens de onderzoekers niet. RTR ROME - De Italiaanse premier Silvio Berlusconi heeft giste- ren het ontslag geëist van twee journalisten van de Italiaanse publieke tv-zender RAI. De twee zouden volgens hem 'op cri minele wijze van de zender gebruik hebben gemaakt'. De twee journalisten, Enzo Biagi en Michele Santoro, liggen onder vuur omdat zij zich in hun actualiteitenrubrieken her haaldelijk kritisch uitlieten over Berlusconi. Naast de twee journalisten moet ook de komiek Daniele Lutazzi de omroep verlaten. Hij zou het staatshoofd in zijn show te hard hebben aangepakt. Berlusconi is eigenaar van twee landelijke televi sie-zenders. Nu heeft hij volgens de publieke opinie ook RAI in zijn macht. DPA TALLAHASSEE - In de Verenigde Staten is een eerste geval van de hersenziekte Creutzfeldt-Jakob vastgesteld, de men selijke variant van de gekkekoeienziekte bse. Het slachtoffer is een 22-jarige Britse vrouw, die woont in de staat Florida. Een woordvoerder van de gezondheidsautoriteiten in de staat verklaarde dat de vrouw waarschijnlijk ziek is geworden door het eten van met bse besmet rundvlees in Groot-Brittannië. Volgens de woordvoerder wijst niets er op dat er gevaar is voor andere mensen in de VS, of dat er Amerikaanse koeien aan bse lijden. DPA BAYONNE - In Frankrijk is een vermeend 'belangrijk lid' van de Baskische terreurbeweging ETA aangehouden. Het gaat om José Maria Zaldua Corta, die al jaren werd gezocht. Hij is volgens de politie gistermorgen aangehouden in Ciboure, in het zuidwesten van het land. De 52-jarige José Maria Zaldua Corta heeft de Spaanse natio naliteit. Tegen hem was in 19 8 6 een internationaal arrestatie bevel uitgevaardigd wegens moorden en het bezit van wa pens. Hij was toen gevlucht naar een Latijns-Amerikaans land, zo deelde de politie mee. AFP PRETORIA - Een licht vliegtuig is gisteren kort na het opstij gen neergestort in een buitenwijk van de Zuid-Afrikaanse stad Pretoria. Ten zuiden van het vliegveld Wonderboom boorde de Cessna 177 zich in de muur van een huis. De piloot en de twee passagiers kwamen om het leven. Op de grond vie len geen slachtoffers. Piet Magadika, een tuinman, zei dat hij het vliegtuig een paar bomen zag raken voor het tegen het huis tot stilstand kwam. Plij was erheen gerend, maar de vlammen waren te hevig om de inzittenden nog te kunnen redden, zei hij. Een woordvoer der van de luchtvaartdienst zei dat de motor waarschijnlijk is uitgevallen. AP sten waren gisteren nog op zoek naar lichamen. De trein vervoerde volgens Amtrak 440 passagiers en 28 medewerkers en was op weg naar het noorden van de staat Virgi nia. De oorzaak van de onstporing is onbekend. De rails ter plaatse waren donderdag ochtend nog geïnspecteerd. foto Ralph D. Priddy/RTR van het kamp naderden. Zelf woont ze in de buurt van de moskee, even verder. De hele fa milie van 24 mensen moest van het leger in één kamer blijven, negen dagen lang. Vandaag be zoekt ze voor het eerst haar ge deeltelijk verwoeste huis. De metalen deur vertoont bij het slot een flink gat, waar de solda ten explosieven hebben ge plaatst om hem te openen. Het struikeldraad, waarmee de mi litanten de deur hadden ge- valstrikt ligt nog bij de ingang. Aisha loopt over van woede. „En dat allemaal omdat er misschien tien zelfmoordopera ties zijn uitgevoerd. En dat is het enige wapen." Aisha wil wraak. GPD door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie heeft harde bewijzen over illegale prijsafspraken tus sen 's werelds grootste veiling huizen Christie's en Sotheby's. Jarenlang zadelden beide be drijven hun klanten op met de zelfde hoge provisies over de verkoop van kunstwerken. Ook wisselden de twee veilinghuizen informatie uit over de betrouw baarheid van potentiële kopers en verkopers. De Commissie beschouwt concurrentievervalsing via prijsafspraken als een van de ernstigste schendingen van de Europese regels. Brussel kan forse boetes opleggen, oplopend tot tien procent van de jaarom zet van het betrokken bedrijf. Omdat Sotheby's en Christie's volop meewerken met het com missieonderzoek, zal de uitein delijke straf echter lager uitval len. Verantwoordelijk Commissaris Monti (Concurrentie) verklaar de gisteren dat de twee veiling huizen tussen 1993 en 2000 de vrije kunstverkoop zwaar heb ben gehinderd. Zo werd geza menlijk een hoge provisie vast gesteld die kunstverkopers moeten betalen voor de veiling van hun handel. Ook werden er afspraken gemaakt over de ge garandeerde prijzen voor de handelaren en de hoogte van eventuele voorschotten voor de verkoper. Christie's en Sotheby's nemen negentig procent van de wereld wijde kunstverkoop voor hun rekening. Berouw De zaak kwam aan het licht toen Christie's zelf begin 2000 de be lastende informatie over de ge heime afspraken aan Brussel en Justitie in de Verenigde Staten overhandigde. Beide veiling huizen hopen met hun 'berouw' op strafvermindering. De Brus selse regels geven Monti die mo gelijkheid. In de VS is Christie's al (voorlopig) veroordeeld tot 45 miljoen dollar en hangt de be trokken directeur een gevange nisstraf boven het hoofd. Monti zegt dat de concurrentie vervalsing op het allerhoogste niveau werd bedisseld. De voor zitters van de twee veilinghui zen - Taubman (Sotheby's) en Tennant (Christie's) - legden de basis voor het akkoord tijdens geheime ontmoetingen in '93 bij elkaar thuis in Londen en New York. GPD kige en evenwichtige man was. „Fasulo was een zeer evenwich tige man en zeker niet gek. Als hij zelfmoord had willen plegen, was hij wel met zijn vliegtuig te gen de San Salvatore of de Mon te Generoso (twee bergen bij Lugano) gevlogen." Fasulo, die zowel de Italiaanse als Zwitserse nationaliteit had stond in Locarno en Lugano lo kaal bekend als gepassioneerde maar ook roekeloze amateurpi loot, zo meldden Zwitserse kranten. Hij had sinds tien jaar de bijnaam 'short of fuel', een naam die hij had overgehouden aan een eerder vliegtuigonge luk. Op een vlucht tussen Genè- ve en Zürich moest Fasulo een noodlanding maken op een voetbalveldje. Het toestel werd totaal vernield, maar de inzit tenden bleven ongedeerd. On derzoek wees uit dat Fasulo te weinig brandstof had getankt voor vertrek. Het incident eiste donderdag drie mensenlevens, twee vrou wen die in het gebouw werkten en Fasulo. DPA/AFP door Harm Harkema LONDEN - De Londense politie hoopt op nieuwe aanwijzingen in een doodgelopen onderzoek naar een gruwelijke moord op een kleuter, nu de Zuid-Afri kaanse oud-president Nelson Mandela gisteren een oproep om informatie heeft gedaan. Het betreft de vondst, vorig jaar september, van de romp van een zwart jongetje van naar schat ting vijf of zes jaar. Hoofd en ledematen waren af gesneden. DNA-onderzoek wees uit dat het slachtoffertje waarschijnlijk uit Afrika kwam, maar vrijwel zeker in Londen is vermoord. Aanvankelijk werd verband ge legd met een in Nederland ge vonden lijkje dat later van Ro- wena Rikkers, 'het Meisje van Nulde', bleek te zijn. Een pedo fiele dader werd niet uitgeslo ten, maar in toenemende mate ging Scotland Yard er van uit dat sprake was van een rituele 'muti'-moord die nog af en toe in delen van Afrika gepleegd wor den. Volgens de Zuid-Afrikaan se patholoog Hendrick Scholtz toonde het stoffelijk overschot alle kenmerken van zo'n moord. Muti-moorden worden geasso cieerd met Afrikaanse medi cijnmannen. Er wordt een mens geofferd van wie lichaamsdelen worden gebruikt als medicij nen, die bovennatuurlijke krachten opwekken, zei Scholtz eerder dit jaar. Ze worden bij voorbeeld gebruikt door men sen die succesvol willen zijn in bedrijfsleven of politiek. Tijdens een persconferentie in Johannesburg vroeg Mandela iedere Afrikaan die sinds sep tember vorig jaar een zoopjje irj de kleuterleeftijd mist, zich bij de politie te melden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5