Roompot in drie cirkels Ome Jan richt in Unieke woning aan boorden Oosterschelde zaterdag 20 april 2002 Ooit stond er aan de rand van de Westerschouwsche In laag nabij Westerschouweneen dijkwerkershuisje. Vijf endertig jaar geleden kocht de Utrechtse familie Van Oord het en benaderde de jonge architect J. Lengkeekmet de vraag het te verbouwen tot recreatiewoning. Nu is die architect uit Bosch en Duin, inmiddels al vijf j aar gepensioneerd, weer re gelmatig te vinden aan de boorden van de Oosterschelde. Want daar, op de plaats waar tot vorig jaar dat huisje stond, wordt zijn 'Roompot' gebouwd, een wel heel bijzondere cir kelvormige woning. Zo bijzonder dat passerende fietsers en automobilisten regelmatig halt houden om even te kijken. De bouwvakkers spreken nu al met een zekere heimwee over de bouw van de 'Roompot'. Want nimmer werkten ze aan zo'n speciale klus en ze ver wachten niet dat ze ooit nog eens zoiets meemaken. Al hun vakmanschap kunnen ze tonen. M. Otte uit Oosterlandis al 25 jaar timmerman en glundert als hij spreekt over de doorlopende eivormige noklijn van de 'Roompot'. „Kijk, alles is rond." Zijn collega F. Tanis uit Wissen- kerke, een kwart eeuw metse laar, moet de bouwtekeningen bij wijze van spreken constant in zijn hand houden omdat de maatvoeringen zo bijzonder zijn. En met een zichtbaar ge noegen vertelt hij dat er geen uitvoerder is die hem opjaagt. Deze keer dus geen strekkende meters maken maar topkwali teit leveren. Wel moppert hij op de stenen die hij moet metselen: betonsteen. „Is moeilijk te ver werken." Bovendien nemen ze nog geen druppel vocht op zodat zelfs bij een beginnend buitje direct gestopt moet worden. Vooral afgelopen winter moest hij vaak het werk stil leggen. „Er waren dagen bij dat we nau welijks konden metselen." Ook intern overheerst de cirkel. Tanis en zijn collega R. Goud zwaard uit Nieuwerkerk metse len wel eens een boogje of een rond muurtje. Een bijna com pleet rond huis is echter geheel nieuw voor hen. Niet alleen de buitenkant is bijna geheel rond. Ook intern overheerst de cirkel. De woning is opgebouwd uit drie cirkelvormen, die vanuit twee verschillende middelpun ten zijn getekend. Het trappen huis, natuurlijk ook rond, vormt het middelpunt van de grootste cirkel. Rondom de ronde schoorsteen bevinden zich straks de woonkamer, slaapka mer, hal, keuken, bijkeuken, badkamer en trappenhuis. Op de eerste verdieping komen drie Alles is rond. fotografie Lex de Meester slaapkamers plus een fiks ter ras. En in de nok van het dak is een vliering ingetekend. De ra men op de eerste verdieping zijn rond of half rond. Die op de be gane grond hebben een afwij kende vorm: vierkant of recht hoekig. D. van Oord kwam als kleine jongen met grote regelmaat naar het westelijk deel van Schouwen. Daar liggen dan ook heel wat jeugdherinneringen. Zo weet hij nog goed dat tijdens koude kerstvakanties het water bevroor in het glas naast zijn bed. En vanaf de boot van zijn vader zag hij het storten van de eerste stenen voor de Ooster- scheldekering. Hij vertelt hoe zijn vader, die als baggeraar be trokken was bij de bouw van die kering, op een koude oudejaars avond oliebollen en warme cho- comelk bracht naar de eenzame nachtwaker die vlakbij hun huisje toezicht hield bij de werkbrug naar Neeltje Jans. „Zo was hijzegt hij met warm te in zijn stem. Na een korte stil te zegt hij dat de familie zich verbonden voelt met het weste lijk deel van Schouwen. „Hier liggen heel veel herinneringen." Gehecht De familie Van Oord is zeer ge hecht aan het plekje bij Wester- schouwen. Toen duidelijk werd dat het huisje na jaren intensief gebruik door de complete fami lie, 'ruim negentig mensen', to taal op was stond van meet af aan vast dat er niet elders iets nieuws gekocht zou worden. De oude architect, inmiddels al ja ren met pensioen, werd opge spoord en gevraagd iets nieuws te ontwerpen. „Want als kind waren wij al onder de indruk van hoe hij het huisje had ver bouwd", aldus Van Oord. Lengkeek was zeer verguld met het verzoek van de familie, geeft hij ruimhartig toe in de werk- keet bij de 'Roompot'. Daar ver telt hij ook dat de klus niet een voudig was omdat de gemeente eiste dat het vloeroppervlak van 120 vierkante meter niet over schreden mocht worden. Tege lijkertijd wilde de familie veel leefruimte. Om die reden kwam hij uit op de cirkelvorm omdat de ruimte dan optimaal benut kan worden. Met behulp van een computerprogramma toog hij vervolgens aan de slag. Het re sultaat stemde zowel de familie als de gemeente zeer tevreden. De daadwerkelijke uitvoering zorgde nog wel voor een pro bleempje, want de aannemer kon aan de hand van de bouwte keningen niet precies bepalen hoe de dakconstructie uitge voerd moest worden. Het dak bestaat uit een kegelvorm met een grondvlak dat wordt ge vormd door verschillende cirkels. Om problemen te voor komen werd de stalen dakcon structie dan ook eerst één op één gebouwd in een loods. Toen bleek dat alles klopte werd de constructie ter plaatse gede monteerd, vervoerd naar Wes- terschouwen en daar in elkaar gezet. „Dat was echt passen en meten", lacht timmerman Otte. „Een echte uitdaging", zegt hij terwijl hij tevreden kijkt naar de 'Roompot'. Emile Calon De bouwvakkers kunnen al hun vakmanschap tonen. Vergis u niet. Tot een jaar of vijf geleden zag het er overal zo uit. Het publiek grinnikt voorzichtig bij de herkenning. Jan des Bouvrie heeft zojuist een tekening van hun huis gemaakt. Of anders wel van dat van de buren. Trap, wc, eethoek, al les heeft een vaste plaats. Dat moet anders kunnen. En daarom zijn ze met honder den naar het Scheldetheater in Terneuzen gekomen. Op school bij ome Jan, de huise- lijkste visionair van Neder land. Het kan ook allemaal anders. Hij gooit de buitendeuren open, schuift met een kookblok, breekt een muur af, verplaatst de zithoek. „Zo creëer je een we reld 'zitten' en een wereld eet- keuken", wijst hij de verschil lende elementen aan. Openheid is geen bezwaar. „Heerlijk om de bloemkool te ruiken", ver bindt hij beide werelden aan el kaar, om de lijn vervolgens door te trekken naar de tuin. Met snelle halen zet hij een pergola neer. „Wij proberen altijd een luifel te creëren, 's Avonds heb je vaak neerslaand vocht. Dan kun je daar toch lekker onder zit ten." Het valt op dat hij steeds over 'wij' spreekt. Maar Jan is dan ook geen persoon, hij is een team. Zijn vaste medewerksters Refka en Ann el i es maken straks tekeningen voor enkele uitver koren f amiliesMaar eerst is Jan zelf aan de beurt en het publiek luistert ademloos toe. Met hui zen inrichten is het een beetje hetzelfde als met snoeien. Een kwestie van durf. Dus gooit hij tekenmatig de hele boel door el kaar. Bovendien moet de keu ken moet leeg. „We hebben veel te veel spullen. Weg met al die potten en pannen. Het is net als met garages. Ik heb de afgelo pen jaren vijfhonderd huizen in Nederland gezien. En al die ga rages lagen vol met troepAl weer die herkenning, lacht het publiek. Maar het is onmiddel lijk terug bij de les als Jan over flexiplekken, thuiswerken en communicatie begint. Daar is de garage goed voor, vindt hijof anders de zolder. Nu met in spraak voor alle huisgenoten: „,Toen ik pas begon kwamen er allemaal vrouwen in de zaak. Meneer kwam op zaterdag om over de rekening te praten. Te genwoordig komen ze leuk sa men." Dan een praatje over Living Co lours, een verflijn waaraan hij zijn naam heeft verbonden. „Oppassen met kleuren, vaak zijn die te trendmatig. Kun je over een paar j aar weer opnieuw beginnen." Hoe het allemaal moet, kun je in het boek zien dat over zijn werk is gemaakt, Dutch View van Barbara en Re- né Stoeltie geeft een overzicht van de prestaties van de man die ze 'onze eigen designgoeroe' noemen. Toch is hij niet wars van trends. Afstandsbedienin gen, lichtplan, losse badkame relementen hebben volgens hem de toekomst, maar dat hebben ze eigenlijk al een tijdje. Twee gelukkigen uit het publiek mogen een verbouwingsplan aan hem voorleggen. Ma rie-Louise Dolk uit Westdorp heeft haar eigen tekening mee gebracht. „Dit is uw keuken. En hier is uw deur gepland? Moet u niet doen", oordeelt Jan. In een mum van tijd tekent hij een nieuw plan en ze krijgt de origi nele Des Bouvrie mee. De familie Dieleman heeft weer een heel ander probleem. Ze wil een gastenverblijf maken op de boerderij. Jan tekent de huidige situatie na. „En waar komt u het gebouw in?", waagt hij om een nadere toelichting. „Door de deur" zegt Dieleman droogjes. „Met u moet ik oppassen", lacht Jan met het publiek mee. Hij te kent een 'natte cel', een kook blok, een slaapbank, tuindeu ren. „En u raadt het al", tekent hij er vlug een luifel bijAls hij klaar is met zijn ontwerp, wil Dieleman er zelf wel in wonen. Maar hij heeft goed opgelet. „Waar is de open haard?" Geen probleem. Tekent hij die er toch even in, met meteen een barbe cue aan de buitenkant. Het zit erop. Jan heeft zijn werk gedaan. „Ik hoop dat u wat ge leerd heeft over wonen", zegt hij. „Ook al woont u in Zee land...", maakt hij zijn volgende zin niet af, maar vertelt in een bijzin dat woeger alles eerst in 't Gooi en Amsterdam gebeurde. „Nu gebeurt het overal. En als het morgen mooi weer is, alles buiten zetten en opnieuw in richten! is zijn laatste advies. Ronald Verstraten Jan des Bouvrie: „Als het morgen mooi weer is, alles buiten zetten en opnieuw inrichten! foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 51