Roer moet om bij krijgsmacht Kabinet wil 400 militairen naar Macedonië sturen PZC Stammenstrijd bij Mileudefensie Stalkers van sterren meestal alleenstaand Eerste arrestaties in zaak bouwfraude Advies om medicijnen tegen simpele kwalen uit fonds te schrappen '3 Minister De Grave volgt conclusies van commissie Franssen Groeten uit Marnehuizen Lintjesregen valt dit jaar eerder Man van 28 miljoen veroordeeld Eerste stripboekenweek in mei Verloskundige kan master worden Vogelconcert voor behoud oerbos KLM weigert 136 passagiers Akkoord over bescherming van bossen Ridder Mutumbajoy zaterdag 20 april 2002 van onze redactie binnenland LEIDEN - Stalkers van beken de Nederlanders lijden vaak aan psychische stoornissen, eenzaamheid of gebroken rela ties. Tachtig procent van de stalkers leeft alleen. Eenderde van de stalkers is eerder onder psychiatrische behandeling geweest. Dat blijkt uit een on derzoek van het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshandhaving (NSCR). Enkele tientallen bekende Ne derlanders werkten hieraan mee. Het onderzoek wijst uit dat stalking vaak jaren duurt. Het NSCR onderscheidt twee groepen slachtoffers: politici en andere bekende personen als acteurs, muzikanten en schrijvers. Stalkers die politici lastig vallen doen dit vaak uit onvrede met hun beleid of be slissingen, hardnekkige vol gers van de andere groep zijn vaak verliefd of denken dat het slachtoffer verliefd is op hem of haar. Stalkers van schrijvers, acteurs en popsterren benade ren hun slachtoffer het meest. Daar staat tegenover dat poli tici weer vaker worden be dreigd. Volgens politici helpt het om met de stalker te praten. Popsterren, schrijvers en ac teurs ervaren het tegenoverge stelde. De belagers blijken bijzonder hardnekkig te zijn. Sommige bekende Nederlanders worden dag en nacht gebeld, tot 150 keer per etmaal aan toe. Ande ren hebben last van stalkers die voortdurend voor de deur staan, bij alle voorstellingen op de eerste rij zitten of hun fami lie en vrienden lastig vallen. Het oppakken van de stalkers betekent niet altijd dat er een einde komt aan hun hinderlijk gedrag. Sommige belagers val len hun slachtoffer vanuit het psychiatrisch ziekenhuis of het huis van bewaring nog telefo nisch lastig. Overigens blijkt uit onderzoek ook dat de meeste bekende Ne derlanders niet snel naar de politie stappen uit angst voor ongewenste publiciteit. Dege nen die wel hulp bij de politie zochten, beklaagden zich over de behandeling door de sterke arm. Die zou niets aan de zaak doen of de melder van het kast je naar de muur sturen. ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Defensieminister De Grave is voor een grondige aanpassing van de krijgsmacht, j Hij steunt in grote lijnen het ad vies van de commissie Franssen, I dat daar gisteren voor pleitte. „Het rapport spreekt mij zeer 'aan. De kern is immers dat De- Ijensie eraan toe is een stap te Izetten naar verdere integratie," zo zegt De Grave in een reactie. Tegelijk onderschrijft hij de conclusie van Franssen dat er bij defensie en de verschillende krijgsmachtdelen sprake is van forten en eilanden'. ,,Dat is een feitelijke constatering, iedereen bij defensie weet dat," aldus de minister. Het CDA noemde het rapport op basis hiervan 'ver nietigend' voor de minister, om dat hij er niet in geslaagd is de cultuur binnen de krijgsmacht te veranderen. „Verkiezingsonzin," wuifde De Grave de kritiek van het CDA „De cultuurverschillen tussen landmacht, luchtmacht en marine zijn het gevolg van eeuwenoude tradities. Dat zijn werelden apart. Je gaat niet bij defensie werken, maar bij de marine, of de landmacht. En dan maakt het ook nog heel veel uit of je aanmonstert op een fre gat, of werkt bij de cavalerie." Meer grip Juist die afstand tussen de krijgsmachtdelen leidt ertoe dat zij geregeld volledig langs el kaar heen werken en dat ze sa men optrekken in vredesopera ties soms zelfs als bedreigend ervaren, constateert Franssen. De commissie pleit er daarom voor dat de chef-defensiestaf, de hoogste militair, veel meer grip op de organisatie krijgt. Zo moet hij verantwoordelijk wor den voor de centrale planning van militaire operaties en de aankoop van materieel. De Grave wil het plan eerst nog eens goed besturen, voor hij op alle afzonderlijke voorstellen reageert. Hij rekent erop dat de veranderingen die Franssen voorstaat jaren zullen vergen. „De volgende minister van De fensie is al heel succesvol als hij een sfeer creëert dat de krijgs machtdelen en defensie geza menlijk optrekken, en er een nieuwe cultuur bij de defensie organisatie ontstaat." Hij wil voor zijn opvolger een analyse achterlaten hoe de grondige verbouwing bij defensie en de krijgsmacht aangepakt kan worden. „Dan is het dossier in ieder geval klaar. Ik kan me ook voorstellen dat hierover in het nieuwe regeerakkoord afspra ken gemaakt worden, zoals PvdA-fractievoorzitter Melkert voorstelt," verklaarde De Gra ve. In de tussentijd moet Neder land op het huidige niveau mee blijven doen aan vredesopera ties. „Tijdens de verbouwing gaat de verkoop gewoon door." Om daar waarschuwend aan toe te voegen: „Dit soort reorga nisaties gaat geleidelijk. Er werken hier 73.000 mensen. Franssen zegt dat er bereidheid in de organisatie is om mee te werken Die moeten we niet ver spelen." GPD DEN HAAG - De jaarlijkse lintjesregen valt dit jaar eerder dan in andere jaren. Burgemeesters in heel het land spelden de uitverkozenen al volgende week vrijdag de koninklijke on derscheidingen op; vier dagen voor Koninginnedag. Koningin Beatrix heeft hiervoor volgens een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken toestemming ge geven, omdat veel mensen maandag 29 april een vrije dag hebben. Normaal gesproken heeft de uitreiking van de lintjes de dag voor Koninginnedag plaats. De Staatscourant publiceert op 26 april ook de lijst met per sonen die dit jaar een koninklijke onderscheiding kri jgen. Vo rig jaar werden 2600 mensen onderscheiden. ANP ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft een voor malig medewerker van diervoederproducent Provimi giste ren veroordeeld tot 2,5 jaar gevangenisstraf wegens verduis tering. Tegen 'de man van 28 miljoen' was drie jaar cel geëist. De 55-jarige man uit 's-Gravendeel verdonkeremaande tus sen 1996 en 2001 ongeveer 28 miljoen euro. Dat geld belegde hij in aandelen om de winst zelf te kunnen houdenHij wilde, naar eigen zeggen, dat geld weer teruggeven. Daar kwam het niet van, omdat hij een aantal keren slecht belegde en hij bo vendien zelf slachtoffer werd van oplichting. ANP DEN HAAG - Striplezend Nederland heeft er even op moeten wachten, maar behalve de Boekenweek en de Kinderboeken week komt er nu ook een Stripboekenweek. De organisatie deelde gisteren mee dat het evenement op 22 mei begint en eindigt tijdens de Haarlemse Stripdagen op 1 en 2 juni. Stripspeciaalzaken, AKO-winkels en andere boek winkels doen er aan mee. Wie in de bewuste periode strips koopt ter waarde van minstens 15 euro, ontvangt het strip boekgeschenk. Dat heet Felle Flitsen en is een bloemlezing uit het werk van Franka-tekenaar Henk Kuijpers. ANP AMSTERDAM - Verloskundigen kunnen vanaf september een wetenschappelijke opleiding op hun vakgebied volgen. Het Academische Medische Centrum (AMC) en de Universi- teit van Amsterdam (UvA) beginnen dan met een masterop- leiding als vervolg op de huidige hbo-opleiding verloskunde. Het is de bedoeling dat de nieuwe studie bijdraagt aan het wetenschappelijk inzicht en kennis omtrent verloskunde. De opleiding duurt twee jaar en is in deeltijd. Afgestudeerden kunnen daarna verder in het wetenschappelijk onderzoek, management en beleidsvoering of in het onderwijs. De studie tot verloskundige valt als enige nog onder het mi nisterie van Volksgezondheid. Het departement draagt per jaar 450.000 euro bij aan de masteropleiding. ANP NIJMEGEN - Drie improviserende musici, die samen het Kc- telwald Trio vormen, geven de komende weekeinden in de bossen tussen Nijmegen en het Duitse Kleve vogelconcerten. Het trio speelt composities, waarin telkens een andere zang vogel uit het gebied centraal staat. De Nederlands-Duitse initiatiefgroep wil van de bossen op de stuwwal, tussen Nijmegen en de Duitse grensregio, een inter nationaal natuurpark maken. Het Duitse Reichswald is ge deeltelijk nog een ongerept oerbos. De actievoerders willen het hele grensoverschrijdende natuurgebied in de oorspron kelijke staat herstellen. Met de concertserie wordt aandacht gevraagd voor deze actie. ANP WILLEMSTAD - De KLM heeft de afgelopen week 136 passa giers geweigerd op vluchten van Curasao naar Schiphol. In totaal zijn door de aangekon digde preventieve weigering om potentiële bolletjesslikkers te vervoeren, 307 passagiers niet opkomen dagen. Eén passsagier heeft een schadeclaim inge diend. De KLM is begonnen met de zogenoemde pre-flight-con- trole. Die maakt deel uit van de maatregelen van minister Kort hals om de drugssmokkel via Schiphol in te dammen. ANP door Alex Boqers DEN HAAG - Justitie heeft deze week drie mensen aangehouden in verband met de bouwfraude. Om wie het gaat en op basis van welke concrete verdenkingen de aanhoudingen zijn verricht wil de woordvoerder van het Open haar Ministerie niet zeggen. is wanneer de drie vrijkomen. Het zijn de eerste ar restaties sinds de bouwfraude ifgelopen november aan het licht kwam. De woordvoerder geeft ook geen nformatie over de achtergrond van de verdachten: niet over de regio waar ze vandaan komen, rf ze ambtenaar zijn danwel werkzaam in de bouw. Wel zegt woordvoerder dat de aan zijn verricht op basis de informatie die justitie verzameld sinds novem jongstleden. kan zich daarbij onder baseren op een zogenaam- schaduwboekhouding die ze gekregen van ex-directeur Bos van het Groningse bouw bedrijf Koop Tjuchem. In deze boekhouding staan allerlei ille- ?ale afspraken opgetekend die bouwbedrijven onderling ma ren bij aanbestedingsprocedu- 'es, Daaruit blijkt dat de bou wers bij een aanbesteding van spoor)wegen, bruggen en tun- hels vooraf afspreken wie de op- kacht krijgt, welk bedrag de daarvoor moet en welk bedrag de ande- m inschrijvers krijgen als ver voor het indienen van offerte. Invallen aanleiding van deze boek en latere verklaringen Bos over omkoping van heeft justitie een maand geleden invallen gedaan bij 44 kantoren van bouwbe drijven, zes overheidsgebouwen en op acht privé-adressen, on der meer van drie ambtenaren van Verkeer en Waterstaat. GPD DEN HAAG - Vertegenwoordi gers uit 166 landen hebben af spraken gemaakt over een bete re bescherming van de bossen. Staatssecretaris van Natuur Geke Faber maakte dat gisteren bekend op de laatste dag van de conferentie over biodiversiteit in Den Haag. Faber noemde de twee weken durende conferentie een succes. „Deze conferentie betekent een keerpunt. Hier is de stap gezet van beleid maken naar beleid uitvoeren. De dialoog wordt vervangen door actie." Green peace is dat niet met haar eens. Volgens deze organisatie zijn de resultaten 'mager en te vrijblij vend'. De bescherming van de bossen, waaronder tropische regen wouden, ligt gevoelig. Sommige ontwikkelingslanden zijn voor hun inkomsten deels afhanke lijk van het hout uit de bossen. Zij willen dus niet te veel beper kingen. Op de conferentie is afgespro ken dat de nadruk moet lig gen op duurzaam gebruik, dus geen kaalslag maar het ver standig kappen van de bomen. Ook komt er meer onderzoek naar de ecosystemen in de bossen. GPD door Hans van Soest DEN HAAG - Het kabinet is be reid vierhonderd Nederlandse militairen te leveren aan de vre desmacht van de Navo in Mace donië. Volgens premier Kok is het 'niet denkbeeldig' dat ons land binnenkort door de Navo en de Macedonische regering wordt gevraagd de leiding van de vredesmacht tijdelijk op zich te nemen. De militairen zouden voor een periode van vier maanden wor den uitgezonden. Die periode kan met twee maanden worden verlengd. Minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken heeft de verschillende partijen in de Tweede Kamer de afgelopen weken al gepolst naar hun me ning. Kok zei te verwachten dat de Kamer in zal stemmen met de missie. Er ligt nog geen officieel verzoek van de Macedonische regering, maar het kabinet wil de Kamer die over een week met reces gaat niet midden in ver- SOESTDIJK - Prins Bernard riddert Luciano Mutumbajoy uit Colombia in de Orde van de Gouden Ark. De prins heeft deze versierselen gisteren tijdens een bijeenkomst op Paleis Soestdijk aan zeven personen uitgereikt De orde werd in 1971 door de prins in het leven geroepen om een blijk van waardering te kun nen geven voor bijzondere verdiensten op het gebied van internationale natuurbescher ming. foto Robert Vos/GPD kiezingstijd overvallen. „Die heeft tijd nodig om te bezien of deelname aan alle eisen vol doet", aldus Kok. „Om de Ka mer niet in tijdnood te brengen, kan die beter volgende week al ja of nee zeggen tegen een even tuele uitzending van militai ren. Als Nederland wordt gevraagd, zullen de militairen 27 juni met hun taak beginnen. De Navo- missie (Amber Fox geheten) helpt de waarnemers van de Europese Unie en de OVSE (Or ganisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa) in Ma cedonië bij de uitvoering van hun taak. De waarnemers zien er op toe dat de Macedoniërs en de Albanese rebellen in het ge bied elkaar niet weer in de haren vliegen. De operatie is een vervolg op de Navo-actie Essential Harvest van afgelopen najaar. Daar de den ook al Nederlandse militai ren aan mee. De Navo-troepen moesten toen de wapens in ont vangst nemen die de rebellen vrijwillig mochten inleveren. De operatie oogstte veel kritiek, vooral door het schamele aantal wapens dat werd ingeleverd. Geen Bosnië Drie dagen nadat het kabinet is afgetreden om de mislukte deel name aan de vredesmacht in Bosnië, üjkt het voornemen om nu weer mee te doen aan een an dere vredesmacht op de Balkan opmerkelijk. Het kabinet vindt beide operaties echter niet met elkaar te vergelijken. Belang rijkste verschil is dat het in Macedonië niet gaat om een vre desmacht onder bevel van de Verenigde Naties, maar onder die van de Navo, GPD door Gitte Brugman DEN HAAG - De Vereniging Milieudefensie is van een actie groep een bedrijf geworden dat zich schuldig maakt aan mani pulatie, bedrog en smaad. De betaalde krachten maken de dienst uit en het bestuur maakt het critici onmogelijk hun be zwaren naar voren te brengen. Dat zegt een groep kritische le den onder leiding van Harry Kerkhof uit Heerenveen. Deze Koersgroep wil de 'misstanden' aan de kaak stellen tij dens de al gemene ledenvergadering op 25 mei. Vandaag houdt de vereniging samen met Novib en de Stich ting Natuur en Milieu in Am sterdam een grote manifestatie voor meer invloed op het regeer akkoord. Intussen woedt intern echter een stammenstrijd. De Koersgroep, die met enkele tientallen een minderheid van de actieve leden vertegenwoor digt, werd twee jaar geleden op gericht uit onvrede met het be leid. Milieudefensie moet weer terug naar de netwerkorganisa tie die zij was, waarin de vrij willigers bepalen wat er ge beurt, vindt Kerkhof. Kerkhof wil op de komende algemene le denvergadering met zes moties de praktijken van het bestuur bij de 63.000 leden en donateurs aan de kaak stellen. Het bestuur maakt zich schuldig aan 'mani pulatie en bedrog', zegt hij„Wij krijgen geen kans dingen naar buiten te brengen. We kunnen van tevoren niemand bereiken, omdat we geen toegang krijgen tot de ledenlijst. Onze stukken in het verenigingsblad worden ingekort of gecensureerd. Op een ledenvergadering zijn meestal meer dan honderd be taalde medewerkers aanwezig. Zij zijn ook lid en kunnen daar door anderen overstemmen." Voorzitter Smitskamp van Mi lieudefensie vindt de actie ver spilde energie. „Het gaat om een strijd tussen realo's en fundi's. Er was inderdaad te weinig invloed van leden. Dat vond ik ook, daarom zat ik zelf in de Koersgroep. Maar wat zij wil de, is nu bereikt." Smitskamp meent dat de medewerkers nooit een stempel op de koers kunnen drukken tegenover 63.000 leden en donateurs. GPD door Yvonne Hamar AMSTELVEEN - Geneesmid delen tegen eenvoudige aandoe ningen kunnen wat betreft het College voor Zorgverzekerin gen (CVZ) uit het ziekenfonds pakket. Mensen moeten die me dicijnen dan zelf gaan betalen. Het gaat in totaal om 28 kwalen met een 'minimale ziektelast', zoals schimmelinfecties, hooi koorts, eczemen en aambeien. Dat stelt het CVZ in een advies rapport dat het college volgende week donderdag aan minister Borst van Volksgezondheid aanbiedt. De bewindsvrouw wil weten of en hoe een beperking van het geneesmiddelenpakket mogelijk is. Vooruitlopend op dat nieuwe systeem noemt het CVZ vijf aandoeningen waarvan de be handelingen nu al uit het pakket kunnen. Het gaat om een gewo ne verkoudheid, een simpele ontsteking aan de amandelen of aan de luchtwegen, en een schimmel infectie aan de nagels of aan de voet. Verwijdering daarvan uit het ziekenfonds zal 15,6 miljoen eu ro opleveren. „Die opbrengst is weliswaar gering, maar het past in het ingezette beleid van de minister en kan nu al gereali seerd worden", stelt het college. Mogelijk kunnen besparingen van de 28 kwalen uiteindelijk oplopen tot 130 miljoen euro. In het nieuwe beoordelingssys teem vormt niet meer het ge neesmiddel het uitgangspunt, maar de aandoening en de ziek telast daarvan. Volgens het CVZ is het bij een paar van de aan doeningen moeilijker de ziekte- last te bepalen. Het gaat om kwalen die kort duren, de klach ten niet goed zijn te omschrijven en om patiënten die mogelijk een grotere kans hebben op complicaties. Over deze situa ties moet een panel zich buigen, waarin artsen, patiënten en - zorgverzekeraars zitten. ANP ZOUTKAMP - Een militair komt omhoog vanuit een riool in het oefendorp Marne- met onder meer tientallen huizen, winkels, een bank, een school en een rioolstelsel, huizen. Met deze actie werd het oefenterrein van de Koninklijke Landmacht gisteren Het dorp is bedoeld om militairen op te leiden voor vredesmissies in verstedelijkte cri- in Groningen officieel geopend. Het oefendorp is zo realistisch mogelijk nagebouwd sisgebieden. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3