De opvallende rol van Kok Politie Balans na acht jaar Paars 39 zaterdag 20 april 2002 Kok (hier samen met Pronk).een mooi-weerpremier. foto Jan de Vries/GPD Gebrek aan daadkracht, een ha perende regie. Wim Kok heeft de negatieve geluiden van de laat ste maanden in één klap van tafel geveegd met zijn besluit Paars II op te blazen. En misschien deed Paars het ook wel beter dan we de laatste maanden denken. Over nationaal chagrijn, wantrouwen en een pre mier die geen onderkoning is. Het wantrouwen stak onmiddellijk de kop op na de val van het kabi net-Kok. Was hier sprake van oprecht medeleven met de nabestaanden van Srebrenica of speelden de naderende verkiezingen toch een rol? Sceptici wezen op de gevolgen van Koks 'truc'. Het debat over het rapport van het Nederlands Instituut voor Oor logsdocumentatie over de val van Sre brenica zou alleen nog gaan over het af treden, niet over de fouten die de poli tiek maakte bij de val van de enclave. Door af te treden néémt Kok dus geen verantwoordelijkheid, maar ontloopt hij die. En omdat het kabinet is opge stapt, blijft een latere parlementaire enquête zonder politieke gevolgen. Het opblazen van het kabinet als een dui velse truc van een gehaaid politicus dus. Hoe kon het zo ver komen dat het onge twijfeld pijnlijkste besluit uit de loop baan van Wim Kok, toch de integriteit zelve, zó wordt gewantrouwd? Zelfs de verzekering dat het hier gaat om een 'honderd procent integere, eigen en persoonlijke afweging' kan de achter docht niet wegnemen. Het is het logisch vervolg op een ont wikkeling die de laatste maanden al zichtbaar werd in de kritiek op Paars. Kok is een 'gewone' politicus gewor den, zoals zijn kabinet toch een gewoon kabinet bleek. En liep Paars toch al niet strompelend naar de finish? Sceptici Prof. Uri Rosenthal, hoogleraar be stuurskunde en senator voor de VVD, behoort niet tot dit slag sceptici. „De val van het kabinet en de situatie bin nen Paars hebben niets met elkaar te maken", is zijn overtuiging. En hij ver wijst naar de 'indrukwekkende' ver klaring die Kok in de Tweede Kamer aflegde over de val van het kabinet. Rosenthal signaleert wél dat er binnen het vraagstuk Srebrenica wat andere patronen uit de paarse praktijk samen komen. „Paars wordt gekenmerkt door onherkenbare compromissen. Dat wordt geweten aan een gebrek aan re gie, hetzelfde verwijt dat Kok ook treft inzake Srebrenica. Ma^r dat is onte recht. Het is het verschil tussen beeld en werkelijkheid: in ons land is de pre mier de eerste onder zijn gelijken, geen onderkoning die naar believen taken naar zich toe kan trekken die de vakmi nister laat liggen. Terwijl de mensen dat wel denken, elke keer als Kok weer op televisie is." Kok wordt kortom teveel aangerekend, meent Rosenthal. En juist daarom is het zo opvallend, dat Kok afgelopen week alle staatsrechtelijke mores door brak door als eerste premier ooit zélf het kabinet op te blazen. Hij trok nu dus wel de rol naar zich toe van de man die alles bepaalt. „Het is misschien het begin van een trendbreuk. 'Ik stap op, volg mijHij heeft in ieder geval de an dere ministers ervan overtuigd zijn lot te delen." Maar had het dan toch niet een héél klein beetje te maken met de metaal moeheid binnen Paars? Volgens Rosen thal is dat pas iets van de laatste tijd. „Paars deed het tot voor kort nog ge- weldig in de peilingen. Ik denk dat het nationaal chagrijn veel te maken heeft met onzekerheid, na Enschede, Volen- dam en 11 september, en nu met de neergaande economie. Het is meer een sociaal-psychologische kwestie. Je moet dus die onzekerheid tegengaan. Dat kan door scherpe, duidelijk keuzen te maken en doen wat je belooft. Niet meer het excuus gebruiken van het compromis zoals onder Paars vaak ge beurde." Misschien heeft het kabinet het ook wel beter gedaan dan we allemaal denken. Vakbondsvoorzitter Lodewijk de Waal, namens de FNV regelmatig rond de tafel met Kok, oordeelt evenmin ne gatief overacht jaar Paars. Al achtte hij de tijd wel gekomen dat nu weer eens een kabinet van andere samenstelling zou komen. „Op de sociale dossiers was dit kabinet uitgeregeerd." Het meeste wat het kabinet op sociaal- economisch terrein bereikte, gebeurde in Kok I, benadrukt De Waal. De enor me groei van de werkgelegenheid, de economische groei, de inkomensverbe tering voor alle groepen. „Daarna werd het een beetje de arrogantie van de macht. Melkert speelde een doorslag gevende rol in dat eerste kabinet. On der De Vries op sociale zaken was Paars al wat minder toegankelijk, en Ver meend is vooral erg veelbelovend." Koks deur stond altijd open voor De Waal en diens tegenstrever Schraven van werkgeversorganisatie VNO/N CW. „Als hij iets had, belde hij je op. Of ficiële overleggen werden in het Toren tje voorbereid. Dan ging het erom welk karakter het overleg zou krijgen. Want als het conflictueus zou worden, was het wel makkelijk dat iedereen dat wist." Door die onderonsjes duurde het nog wel eens lang voordat zaken tot een op lossing kwamen, erkent De Waal. Durfde Kok zelf geen besluiten te ne men? „Ik denk niet dat dat het pro bleem was. Maar dit is Nederland. In Engeland slaan ze elkaar knock-out, hier ga je in overleg. Kok zocht altijd een oplossing en soms duurde dat wat langer, ja." De Waal denkt dat Kok soms het poli tieke proces zelf wat vaart had mogen geven. „In de Nederlandse verhoudin gen schuift een premier de overige mi nisters niet snel opzijKok is zich daar altijd erg bewust van geweest." Volgens de vakbondsvoorzitter was de magie van Paars al langer uitgewerkt. „De missie van het kabinet was ver vuld. De werkloosheid en het budget tair beleid, de speerpunten van PvdA en WD, waren op orde. En voor inte gratie en veiligheid was het niet in het leven geroepen. Daar heb je een kabi net van andere samenstelling voor no dig." „Hoezo uitgeregeerd?", zegt minister Klaas de Vries van binnenlandse zaken op zijn werkkamer enigszins spottend. „Mijn agenda is nog steeds vol." De be windsman benadrukt net als Rosenthal dat het kabinet tot onlangs hoge waar deringscijfers kreeg. De economische onzekerheid en de aanslagen van 11 september in combinatie met 'heel na drukkelijk gearticuleerde' kritiek van Pim Fortuyn hebben gezorgd voor een omslag, zegt hij. Daarbij: mensen vinden dat sommige dingen gewoon te lang duren. Het kabi net investeerde fors in nieuwe agenten niet zo gevoelig. Werk, werk, werk. Wat is dat nou? Drie keer hetzelfde woord. Hadden we dan drie keer moeten zeg gen: zorg, onderwijs, veiligheid? Zou dat de mensen gelukkiger maken? Ze zeggen wel eens: waar visie ontbreekt, komt het volk om. Maar ik ken heel wat landen waar mensen in de naam van een grote visie omkwamen." Normaal Het kabinet Kok II was volgens De Vries vooral ook een sociaal kabinet. „Het aan het werk helpen van al die honderdduizenden mensen. Als er iets sociaal is, dan is dat het wel. Op een ge geven moment hadden we het laagste werkloosheidscijfer in dertig jaar. Het laagst ook van Europa. Maar misschien worden mensen resistent tegen het nieuws hierover. Het wordt normaal gevonden. Dan zegt men dat het komt door de gunstige economie in Europa. en de zorg. Maar het kost tijd voor er meer blauw op straat is en meer handen aan het bed komen. Het eerste paarse kabinet had als motto 'werk, werk, werk'. Toen dat was ge lukt, leek het alsof het tweede een the ma ontbeerde. Maar desondanks ging men gewoon aan de slag. Er was dan ook genoeg te doen, vindt De Vries. Na een oorlog met de vakbonden en werk gevers ging de sociale zekerheid op de schop, de arbeidsvoorziening werd uit handen genomen van de sociale part ners die er al jaren niets van bakten. „Misschien niet zo interessant, maar ongelofelijk belangrijk", aldus de be windsman. Daarnaast zijn miljarden gegaan naar het onderwijs en de zorg, wil het kabinet de criminaliteit hard aanpakken en is veel gedaan aan ar moedebestrijding. Het aantal gezinnen onder de norm van de armoedegrens, is met dertig procent afgenomen. De Vries wil maar zeggen: daar is geen motto voor nodig. „Ik ben daarvoor Maar in omringende landen, zoals bij voorbeeld Duitsland, is niet geprofi teerd. Dus het heeft ook wel degelijk met kabinetsbeleid te maken." De Vries wil ook niets horen van kritiek op de slagvaardigheid van de premier. „Kok doet en deed het perfect. De ef fectiviteit van de regie hangt ook af van de kwaliteit van de spelers. Regie bete kent niet dat de regisseur de rol van de acteurs overneemt. Het is geen mario nettenspel. De premier schuift geen mensen opzij en drukt geen beslissin gen door. Zo werkt het niet in ons land. Kok durfde wel degelijk besluiten te nemen, daar ging het niet om. Hij is een van de beste voorzitters van het land, ongelooflijk getraind. Hij luistert goed, laat anderen in hun recht. Hij voelt heel goed aan wat er leeft, the mood of the meeting. Er is in al die jaren slechts een keer gestemd over een onderwerp ge loof ik." Bart Tromppoliticoloog en erkend cri ticaster van de PvdA, vindt echter wel degelijk dat het aan slagvaardigheid ontbrak in Paars. Dat begon volgens hem toen Wim Kok zijn vertrek aan kondigde. „Kok beleefde zijn hoogte punt precies op het moment dat hij in augustus vorig jaar bekend maakte de sociaal-democratische fakkel over te dragen aan Ad Melkert. Op dat mo ment waren al een paar scheurtjes zichtbaar. De privatisering van de spoorwegen werd halverwege stopge zet, Paars had nog steeds geen oplos sing gevonden voor de WAO, om over de wachtlijsten in de zorg maar niet te spreken. Na zijn besluit te stoppen heeft een snelle omslag plaats gehad, hij werd tot in de hemel geprezen en vervolgens helemaal gediskwalifi ceerd." De PvdA en WD waren ook op elkaar uitgekeken. „Men begon al onderhuids te vermoeden dat dit het laatste kabi net in deze samenstelling zou zijn." De laatste anderhalve week volgden de gebeurtenissen elkaar zo snel op, dat Kok er niet veel meer aan kon redden. „Hij zal dan ook wel heel erg boos zijn geworden", weet Tromp uit ervaring. Is het einde van Paars kenmerkend voor de regie-capaciteiten van de minister president? Tromp: „Kok is als regisseur heel anders dan zijn voorganger Ruud Lubbers. Die laatste zat overal boven op. Zijn meest gevreesde vraag aan me de-bewindslieden: 'Zal ik even met je meedenken?' Kok vindt dat iedereen verantwoordelijk is voor zijn eigen winkel", signaleert hij net als De Vries. De vraag hoe acht jaar Kok moet wor den beoordeeld, komt te vroeg, vindt Tromp. Wel plaatst hij een paar kriti sche, 'onaardige' kanttekeningen, zo als hij zelf zegt. Zo is Kok een 'mooi- weerpremier' geweest. „Een echte cri sis, zoals de oliecrisis onder Den Uyl, heeft hij nooit meegemaakt. Tegelijk heeft hij veel dingen mee gehadIk heb als latent-katholiek, wel eens tegen Den Uyl gezegd: je bent in staat van ge nade, of niet. Den Uyl heeft het name lijk ook allemaal meegemaakt: alles werd soms toegejuicht en alles ging soms mis." Maarten Brakema en Koos van Wees Amper een half uurtje in Luik of het is al raak: Kike's por temonnee is gerold. Weg geld, weg bankpasjes, weg rijbewijs. „Ook niet bijster slim om dat al lemaal bij elkaar in één beurs te stoppen", merk ik op. Het komt me op een vernietigende blik te staan. Kike raast en tiert. Ze haat Luik. Die vieze stad. Waar zelfs de modezaken 'uitsmijters' hebben en de smalle, donkere steegjes stinkende geuren uitademen. Palermo aan de Maas. Hier werd de socialisti sche voorman André Cools ver moord, riekt het naar corruptie en bloeit de illegale wapenhan del. Zelf hou ik van Luik, de geboor testad van detective-schrijver Georges Siménon. Van de schilderachtige steegjes, de statige maar vervallen gebou wen, de vele terrassen en cafés. Maar ik ben één van de weini gen. „Waarom moeten we uitgere kend hier komen winkelen. Wa ren we maar naar Hasselt ge gaan", schreeuwt Kike. Ze duikt in de vuilnisbakken in de druk ke winkelstraat, wroet als een bezetene door het afyal. „Mis schien is het ze alleen om de cen ten te doen, hebben ze m'n portemonnee meteen weer weg- Wim Kok; ...hij doet en deed het perfect... foto Harmen de Jong/GPD „Misschien moeten we aangifte doen", opper ik in de hoop dat ze haar hoofd uit de container haalt. „Wat heeft dat nou voor zin? Weet jij dan waar het politiebureau is?" Toevallig wel. Over de brug, in Outremeu- se. Verdwenen Maar aan de andere kant van de Maas aangekomen blijkt het po litiebureau verdwenen. Een vriendelijke Luikse dame was het niet eens opgevallen. Ze heeft geen idee waar de politie nu zit. Van die handige richting aanwijzers, zoals in Nederland, hebben ze in Wallonië nog nooit gehoord. Terug in het centrum vinden we na drie kwartier zoe ken eindelijk het nieuwe poli tiebureau. Na nog eens drie kwartier wachten worden we nog geholpen ook. „Zakkenrollerij. Oui, oui", knikt de gezette agent. De knoopjes van zijn lichtblauwe overhemd staan op springen. Hij ploft neer op z'n bureaustoel en start het benodigde compu terprogramma op. Dat wil maar niet lukken. De agent geeft telkens een fout comman do. „Hij snapt er de ballen van", sist Kike. „Ik krijg visioenen van Dutroux die de trap van het jus titiepaleis in Neufchateau af loopt, op de vlucht, met het dienst wapen van z'n bewaker. Was die niet in slaap gevallen? Kon Dutroux daardoor niet ontsnappen? Ik begin het allemaal veel beter te begrij pen." „Ach, overdrijf niet zo", zeg ik. „Je bent gewoon over de rooie omdat je geld is gejat." Een tweede agent heeft intussen postgevat in de deuropening. Nog zo'n corpulente diender met kalend hoofd en een pistool in z'n riem. Ik laat m 'n ogen door het kantoor gaan en begin me nu langzaam ongemakkelijk te voelen. Het lijkt wel een kerker, onder de grond. Door het raam, met ijzeren tralies ervoor, zie ik alleen maar de voeten van men sen die voorbijlopen. Accuboor Dan ontwaar ik de gereed schapskalender. „De wat?", vraagt Kike verbaasd. „Kijk dan", zeg ik, „een gereed schapskalender". Zo noemde mijn oude chef dat. Dikke bor sten in veel te kleine bikini's die een accuboor aanprijzen in ja nuari. En in februari is het een pot motorolie of iets dergelijks. „Ach, misschien is die nog van vorig jaar", sus ik. Toch niet. Hij is van 2002. „Dat kun je toch niet maken. Stel, je bent net aangerand en moet hier, in dit hol, bij dit stel letje aangifte komen doen", ful mineert Kike. Geërgerd kijken we de agent aan, die met rood aangelopen hoofd nog nerveu zer op z'n muis klikt. Het duurt nog twintig minuten eer de aangifte uit de computer rolt. Blij dat we weg kunnen, duiken we de kroeg in waar we onbedaarlijk moeten lachen om zoveel schlemieligheid. En ter wijl de politiecombi's met valse sirenes voorbij razen, vragen we ons melodramatisch af of het ooit nog goed komt met de fysie ke en geestesgesteldheid van de Belgische c.q. Luikse politie agent. Pascale Thewissen brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39