Ik heb het rapport niet gelezen De zuivering van Jenin PZC PZC Duitse Pim Fortuyn wil Saksen-Anhalt op de rails zetten Rijke landen meten met twee maten De oorverdovende stilte rond oud-minister Joris Voorhoeve te gast 20 april 1952 zaterdag 20 april 2002 van onze redactie binnenland Hij zou naar het buitenland zijn gevlucht, in de Verenig de Staten zijn ondergedoken om de mediahausse rond het NIOD- rapport over de val van Srebre nica te ontlopen. Maar Joris Voorhoeve, voormalig minister van Defensie en hoofdrolspeler in het drama, is gewoon thuis in zijn appartement in Den Haag. „Hallo", klinkt een vrou wenstem uit de intercom. Of de heer Voorhoeve thuis is. ,,De heer Voorhoeve is niet aan spreekbaar." Wanneer dan wel? „Dat zal ik vragen. Een ogen blik." „Met Voorhoeve." Of hij inmiddels bereid is om te reageren op het rapport over de val van Srebrenica „Mijn woordvoerders hebben toch uitgelegd dat ik sinds 1999 nergens meer op wil reageren." Waarom niet? „Nou ja, om dat hier zo via de in tercom te doen. Dat vind ik niet zo geslaagd. Ik kom wel even naar beneden." Dan gaat de deur open en staat hij op de stoep. Keurig blauw colbert. Vrolijk gestreepte strop das. Klaar voor een interview op televisie zoals hij zo vaak deed. En nu? „Ik wil het nogmaals herhalen. Sinds ik in 1999 met meer in de politiek actief ben, heb ik alle contacten met de pers verbro ken. Er is geen reden om daar nu van af te wijken." Zelfs niet voor het NIOD-rap- port? „Dat heb ik niet gelezen. Het zat vanochtend bij de post. En nog een fijne avond verder." Het lukt maar niet om Joris Voorhoeve aan het spreken te krijgen over wat hij, op die be ruchte junidag in 1995, als volgt aankondigde: „Dames en heren, er heeft zich een ramp van grote omvang voltrokken." De encla ve Srebrenica was gevallen. Niet veel later zou blijken dat moge lijk zevenduizend Bosnische mannen door het Bosnisch-Ser- vische leger waren vermoord. Voorhoeve zat in die dagen veel in zijn bunker onder het Haagse ministerie. Er is veel over ge schreven. Hij zou de spanning niet hebben aangekund, belde in het wilde weg, maar wist nauwe lijks wat in Srebrenica gebeur de. Hij zat er beschaamd naast toen luitenant-kolonel Karre- mans kort na de val van de en cla ve uitsprak dat er 'geen good en geen bad guvs' waren. Moest ge laten zien hoe bevelhebber Cou- zy van de landmacht de omstre den Karremans bevorderde. Vele malen werd om zijn hoofd geroe pen, maar Joris Voorhoeve bleef zitten. Aftreden zou neerkomen op schuld bekennen, zei hij. En de schuldigen waren de Serviërs. In de jaren erna bleef 'Srebreni ca' een etterende zweer. Voor hoeve ging na zijn ministerschap de Kamer in en vervolgens trad hij in 1999 toe tot de Raad van State. Vanaf de eerste dag liet hij weten dat hij nu niets meer over 'de ramp' kon zeggen. Alleen voor de commissie-Bakker, die de uitzendingen voor vredesmis sies onderzocht, en bij de Franse parlementaire enquête over de val van Srebrenica, wilde hij nog wel opdraven. Maar verder deed hij er het zwijgen toe. Een staats raad dient zich niet met actuele politiek te bemoeien, zei hij steeds. En hij wilde zijn opvolger Frank de Grave, zijn maatje met wie hij in 1989 het tweede kabi- net-Lubbers ten val had ge bracht, niet voor de voeten lo pen. Maar hoe steekhoudend zijn die argumenten? Van de Raad van State hoeft Voorhoeve zich helemaal niet in te houden. Dat vice-voorzitter Tjeenk Willink hem daar om heeft gevraagd, wordt onwaar schijnlijk geacht. Andere staats raden, zoals Donner en Oosting, laten zich immers ook gewoon uit over actuele politieke zaken, zoals de WAO en de vuur werkramp in Enschede. Keuze Het is dus puin- een keuze van Voorhoeve zelf om te zwijgen. Maar waarom? Zo ongeveer alle betrokken politici hebben in middels, in de media of in het parlement, hun zegje gedaan. Kok, Lubbers, Van Mierlo, Van den Broek, Ter Beek, De Grave, Pronk, Borst: zij reageerden 'al lemaal op het NIOD-rapport. Waar blijft Voorhoeve? Hij zou toch moeten reageren op de har de conclusie van het NIOD-rap port dat de legertop vooral bezig was de reputatie van Dutchbat intact te laten? Dat hij op de me dewerking, de loyaliteit en het politieke inlevingsvermogen van de legertop vertrouwde, ter wijl de legertop andere belangen bleek te hebben: het imago van Dutchbat moest onbesmeurd blijven. Dat hij, de minister, vaak te laat, soms helemaal niet en niet volledig werd ingelicht door de legertop. Gevangene Het debriefing-rapport, schrijft het NIOD ook, was onvolledig en droeg duidelijk de sporen van in grijpen door het leger. Voorhoe ve wist dat, maar hij besefte dat er geen andere mogelijkheid was dan het rapport te prijzen. Door het rapport direct publiekelijk af te kraken zou hij het leger schofferen, en dat wilde Voor hoeve niet. Hij was de gevangene van het rapport geworden. Dit alles kan hij toch niet on weersproken laten?En wat vindt hij van de val van het kabinet? Dat Kok de kwestie nu wél ern stig genoeg vond om af te treden, en dat hij en het hele kabinet destijds bleven zitten? Hij zegt het niet, nu niet, maar zelfs ook niet tegen mensen die jarenlang nauw met hem hebben opgetrokken. WD-Kamerlid Theo van den Doel, net als Voor hoeve oud-Clingendaeler en de fensiespecialist, heeft nog regel matig contact met hem. „Maar de laatste weken heb ik hem niet meer gesproken. In onze contac ten hebben we het nooit over Srebrenica gehad. Hoe Voorhoe ve zich voelt en waarom hij niet wil spreken over het NIOD-rap- port weet ik niet. Hem kennende zal hij het rapport eerst goed willen bestuderen voor hij er over naar buiten treedt." Rob de Wijk, ook Clingendael: „Ik heb de laatste tijd geen con tact met Voorhoeve." Oud-minister van Buitenlandse Zaken Hans van Mierlo moest er zondag in het tv-programma Buitenhof ook naar gissen. Hij zei dat hij contact met Voorhoe ve had gehad. Hij had 'de in druk', zei hijdat hij op enig mo ment zou spreken. Dat zal in elk geval zijn tijdens de parlemen taire enquête, waar hij altijd te gen is geweest. GPD Joris Voorhoeve door Wierd Puk De tot ruïnes vervallen fa brieken en lege oost- blokflats van het plaatsje Wolmirstedt vertellen het verhaal van de deelstaat Saksen-Anhalt. Hier wil nie mand wonen. Werk is er niet. Hoewel de regering van de sociaal-democratische pre mier Reinhard Höppner de beste kinderopvang in Duits land organiseerde, trekken hoogopgeleide jongeren naar het Westen. Saksen-Anhalt bloedt langzaam dood. In dit armenhuis worden morgen deelstaatverkiezin gen gehouden. En ineens is er hoog bezoek: bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) kwam langs en ook diens Bei erse tegenstrever Edmund Stoiber (CSU) strooit er met beloften. Alle ogen richten zich op Saksen-Anhalt, want hier zijn de laatste deelstaat verkiezingen, voordat de twee op 22 september bij de Bondsdagverkiezingen te gen elkaar strijden. Saksen- Anhalt zou een nationale ba rometer moeten zijn, maar de kiezers werken niet mee. „Het kan alle kanten op", weet Roland Claus (47), frac tievoorzitter van de post communistische PDS in de Bondsdag. Claus is architect van het 'Magdeburger Mo- dell', wat inhoudt dat zijn PDS een minderheidsrege ring van de SPD tolereert. Sinds zijn partij in een opi niepeiling de SPD voorbij streefde heeft Claus ambi ties: hij wil in een rood-rode coalitie de eerste postcom munistische premier worden van een deelstaat. Zwakte Maar de peilingen zeggen niets. De kiezers, teleurge steld dateconomische gigan ten als BMW wél bij de bui~en in Saksen en Thüringen in vesteren en niet in Saksen- Anhalt, bekennen niet te we ten op wie ze moeten stem men. Voordat de SPD de touwtjes in handen kreeg, had de CDU er immers al een puinhoop van gemaakt. Dat diezelfde christen-democra ten er nu weer goed voor staan heeft alles te maken met de zwakte van regerings leider Höppner. Het zij n populisten die willen profiteren van het slechte imago van de gevestigde par tijen. Vanuit Hamburg is de 'genadeloze rechter' Ronald Schill (42) naar Saksen-An halt overgewaaid. Zijn con- sei*vatieve Schill Partei keert zich tegen criminelen, dea lers, asielzoekers, graffity- spuiters en beroepspolitici. In Hamburg veroverde Schill bijna twintig procent van de stemmen. Hij is er nu wet houder van politiezaken. Op een druilerige dinsdag avond is de 'Haider van het Noorden' te gast in een uit spanning in Wolmirstedt. Zo'n honderd potentiële pro teststemmers luisteren, on der het genot van bier en si garetten, naar Schill en diens lijststrekker in Saksen-An halt, de ondernemer Ulrich Marseille (44). Alleen al in Saksen-Anhalt heeft Mar seilles beursgenoteerde on derneming 3700 mensen in dienst. Waar Schill optreedt als 'boevenvanger', presen teert Marseille zich als de economische zwaargewicht. Met de CDU en de liberale FDP wil de Schill Partei, net als in Hamburg, een conser- vatief-liberale coalitie vor men. Claus mag beweren dat de kiezers in Saksen-Anhalt 'te geëmancipeerd zijn om in de praatjes van Schill te trappen' en de Schill Partei mag in de peilingen op slechts vijf pi*ocent staan, het zegt Schill allemaal niets. „Door de mediahetze tegen ons dux*ven de mensen niet toe te geven dat ze op ons stemmen", beweert Schill. Hij put hoop uit ontwikke lingen als die in Nederland. „Zo'n Pim Foxtuyn is een sig naal dat ook in Nederland de mensen de buik vol hebben van die slappe linkse menta liteit van de generatie van '68." GPD door Hans Gertsen Globalisering is een econo misch toverwoord gewor den. Maar voor de meeste ont wikkelingslanden heeft de globalisering weinig goeds gebracht. En dat is nog zwak uitgedrukt, zo blijkt uit het rap port 'Meten met twee maten', dat onlangs is uitgebracht. Het rapport is vervaai'digd door de Nederlandse ontwikkelings organisatie Novib en een twin tigtal buitenlandse zusterorga nisaties die samenwerken in de koepel Oxfam International. Oxfam International begint een driejarige campagne die tot een eerlijkere wereldhandel moet leiden, onder het motto: 'maak handel eerlijk'. Het is een variant op het credo van organisaties als het IMF (In ternationaal Monetair Fonds), de Wereldbank en de Wereld handelsorganisatie (WTO), die continu pleiten voor vrije we reldhandel. Vrije wereldhandel 'Handel is beter dan hulp' is een andere kreet van de aanhangers van vrije wereldhandel. Lijn- recht tegenover deze 'globofie- len', zoals ze in het rapport genoemd worden, staan de 'glo- bofoben', mensen die er van overtuigd zijn dat de wereld handel alleen maar schadelijk voor de armste landen. Novib-directeur Greetje Lubbi voelt zich in geen van beide kampen thuis. „Handel kan in derdaad bijdragen aan ontwik keling van de armste landen, mits er aan een aantal voor- waarden wordt voldaan. Een van de belangrijkste is dat de handel dan wel onder eerlijke, gelijke omstandigheden moet plaatsvinden. Dat is nu veel te weinig het geval." Dat handel beter is dan hulp, is volgens Lubbi onzin. „Het is niet of het een, of het ander, maar het moet samengaan. De armste landen moeten geholpen worden bij het verbeteren van hun infrastructuur, hun onder wijs en gezondheidszorg voor dat ze kunnen concuiTeren." Aandeel Dat meer handel een belangrij ke bijdrage zou kunnen leveren aan het bestrijden van armoede in ontwikkelingslanden, staat volgens het rapport vast. Als ontwikkelingslanden hun aan deel in de wereldhandel met slechts 5 procent zouden kun nen wergroten, dan zou dat die landen 350 miljard dollar per jaar aan extx-a inkomsten ople veren. Dat is zeven keer zoveel dan ze nu aan ontwikkelings hulp ontvangen. Voor Afrika ligt het nog extremer: Een ver groting van het Afrikaanse aan deel in de wereldhandel met slechts 1 procent, zou dat conti nent per jaar 70 miljard exti'a opleveren; vijf maal zoveel als Afrika nu aan hulp krijgt. Het probleem is echter dat de meeste ontwikkelingslanden nauwelijks een kans krijgen op de wereldmarkt. Het rijke Noorden propageert namelijk wel de vrije handel, maar in de praktijk is het gi'otendeels een richtingsverkeer. Via de WTO en het IMF leggen de rijke landen de ontwikkelingslanden ver plichtingen op hun markten te openen; omgekeerd hebben ont wikkelingslanden vaak de grootste moeite om afzet te vin den voor hun producten en grondstoffen. „Dat is de grote hypocrisie die in het huidige wereldhandelssysteem zit inge bakken. De VS en de EU trekken zelf hoge tolmuren op als het gaat om importen uit ontwikke lingslanden zoals textiel en kle ding, terwijl ze zelf hun zwaar gesubsidieerde overschotten in de Derde Wereld dumpen en daarmee lokale markten ont wrichten", zegt Lubbi. Dumpen Voorbeelden zijn er te over. Zo ligt op Jamaica de moeizaam opgezette zuivelindustrie op zijn gat sinds Nestle er melk poeder dertig procent onder de kostprijs mag dumpen. Op Haïti verarmen de boeren en het plat teland nog verder doordat Ame rika er op grote schaal zwaar ge subsidieerde rijst dumpt. In het rapport wordt de wereldhandel vergeleken met een hordenloop. Maar dan wel een hordenloop waarin de zwakste atleten de hoogste hordes tegenkomen. Via een brede, driejarige cam pagne waarin de website ma- ketradefaix~.com centraal staat, wil Oxfam International de hui dige, hypocriete praktijk aan pakken. Dat is volgens Lubbi niet alleen nodig om de armste landeq een eerlijke kans te ge ven, maar uiteindelijk ook 'wel begrepen eigenbelang' van de rijke landen. „Als het niet lukt om de wereldhandel eerlijk te maken, leidt dat in grote delen van de wereld tot verdere ver paupering, instabiliteit en com flicten. De rekening krijgen we uiteindelijk hier gepresenteerd, onder meer in de vorm van stro men vluchtelingen." GPD door Arjan El Fassed Ooggetuigen in het vluchte lingenkamp Jenin, in het noorden van de door Israël be zette Palestijnse gebieden, doen hun verhaal. Het vluch telingenkamp bleef tot don derdag grotendeels gesloten voor journalisten en hulporga nisaties. Niemand weet nog precies hoeveel mensen zijn omgekomen. Vrouwen en mannen zijn er gescheiden. In het Palestijnse dorpje Rom- ana, grenzend aan Jenin, ver blijven nu al meer dan 700 mannen uit het kamp. Ze zijn op zoek naar familieleden, vrouwen en kinderen. De meesten van hen zijn naar het dorp gekomen nadat ze zijn vrijgelaten door het Israëli sche leger. Ze waren opgepakt in het kamp. Ze hadden buiten langdurig moeten zitten met hun hoofd tussen hun knieën, armen op de rug, handen ge boeid en geblinddoekt, zonder eten, water, en dekens. Vei'klaringen van ooggetuigen tonen een consistent beeld. De grootschalige en systemati sche vernietiging van huizen in het vluchtelingenkamp, zelfs huizen waarin zich nog vrouwen en kinderen bevon den. Andere getuigen hebben lijken van vrouwen en kinde ren tussen het puin zien liggen. Foto's uit het vluchtelingen kamp bevestigen dit. Executies Verschillende ooggetuigen hebben Israëlische bulldozers heen en weer zien rijden over lijken in het kamp. Een groot aantal ovexievenden zijn ge tuige geweest van standrech telijke executies, het gebruik van menselijke schilden door het Israëlische leger, de be schietingen van het kamp door helikopters en tanks, en doel gerichte en moedwillige be schietingen van burgers, zelfs gericht op vluchtelingen die uit hun huizen probeerden te vluchten. Het leger stond niet toe dat ge wonden en zieken werden ge holpen, of dat doden werden geëvacueerd. Het Internatio nale Rode Kruis en de Pales tijnse Rode Halve Maan wer den pas toegelaten tot het vluchtelingenkamp toen het kwaad al was geschied. Er is onnodig leed veroorzaakt. De wereld weigert nog steeds in te grijpen. Volgens een woordvoerder van Een VN-missie op bezoek in het verwoeste vluchtelingenkamp Jenin. foto Jerome Delay/AP de Verenigde Naties wil secre taris-generaal Kofi Annan een 'tweede Bosnië' voorkomen. Daarom wil hij snel een inter nationale bescheiTningsmacht samenstellen. Hoewel er geen juridische definitie bestaat voor 'etnische zuivering', kun je in verschillende situaties wel een aantal identieke ele menten en karakteristieken aan te geven. Dat is bijvoor beeld gebeurd door Marco Sassoli van het Internationale Rode Kruis. Zowel in voormalig Joegosla vië als in de bezette Palestijnse gebieden zijn verschillende dorpen, steden en vluchtelin genkampen doelbewust en zonder ondex-scheid gebom bardeerd, zodat burgers op de vlucht sloegen. Massale aiTes- taties, administratieve deten tie en een oneerlijke proces gang zijn schering en inslag. Alle mannen tussen de 15 en 45 jaar worden opgepakt en gear resteerd, en iedereen is ver dacht totdat het tegendeel is bewezen Er worden meer dan 4000 Pa- lestijnen vastgehouden zonder enige vorm van rechtsbij stand. aanklacht of proces. Vrouwen, kinderen en ouderen worden niet gespaard, ieder een valt onder een collectieve sti'af, niemand wordt ontzien. Eigendommen en huizen wor•- den systematisch vernietigd om te voorkomen dat verdre ven families terugkeren. Met andere woorden, het Israëli sche leger doet er alles aan om het leven in de bezette Pales tijnse gebieden, in ieder geval voor de Palestijnse bevolking, onmogelijk te maken. Al deze elementen schenden het inter nationaal humanitair recht. Nederland Opnieuw zorgen Nederland, Duitsland en Engeland dat maatregelen niet worden ge nomen. Dankzij deze drie lan den wordt Israël beloond voor grove schendingen van de rechten van de mens. Zelfs ooiiogsmisdaden worden toe gestaan. Het Israëlische leger krijgt het groene licht om te doen wat het wil. Terwijl het leger projecten vernietigt die betaald zijn met Europees geld, hebben Israëlische be- diijven in Europa nog steeds een voorkeursbehandeling. Met slechts woorden krijg je Israëlische ti'oepen niet uit be zet gebied. Zelfs de Ameri kaanse president George Bush, die Israël heeft opgedra gen 'zonder vertraging' en 'on middellijk' zijn leger terug te trekken, wordt te kijk gezet. Maatregelen zijn geboden. Hoe geloofwaardig is het Ne derlandse mensenrechtenbe- leid nog wanneer het humani tair recht op zo'n grote schaal wordt overtreden, zonder dat consequenties worden geno men. Wellicht is de Nederland se regering ex*van overtuigd dat de internationale gemeen schap een plicht heeft tot in- grijpen bij gevallen van ernstige schending van men senrechten op grote schaal, maar als de dader Israël blijkt te zijn, is de Nederlandse rege ring een andere mening toege daan. Zolang Nederland vooi'kómt dat op Europees niveau pas sende maatregelen worden ge nomen, is het medeplichtig aan het onnodige dagelijkse leed in de gebieden die sinds 1967 zijn bezet. Pas als Neder land effectief ingrijpt en aan haar juridische verplichtingen voldoet draagt het bij aan vrij heid, gerechtigheid en waar- digheid voor Israëli's en Pales- tijnen. GPD De Nederlandse Palestijn Ar jan El Fassed woont in Oost- Jeruzalem en is verbonden aan de mensenrechtenorganisatie LAW Dompteuse Dompteuse miss Belita is aan gevallen door een van haar zes leeuwinnen. Tijdens een voor stelling op het Malieveld haalde Nelly opeens naar haar uit, waardoor miss Belita ern stig gewond ra akte aan haar rechterarm. Zonder de leeu wen uit het oog te verliezen, verliet de dompteuse de kooi. De eigenaar van de leeuwen maakte het circusnummer vervolgens af. Miljoenen De Amerikaanse schrijfster Marie Michaudis gearresteerd wegen diefstal van vijf mil joen dollar. De vrouw was op bezoek bij multimiljonair La- verne Redfield. Hij liet haar het geld zien dat hij in huis had. De vrouw verklaarde la ter er 'onpasselijk' van te zijn geworden, dat hij zijn geld daarbij streelde. „Ik dacht dat het geld beter gebruikt kon worden, dan vertroeteld te worden door zo'n brandkast- miljonair." Harde wind De bestrijding van glans- en snuitkevei"s in de koolzaad velden van Zuid-Beveland is gisteren deels mislukt. Door de harde wind was het niet langer verantwoord om met de sproei vliegtuigj es op te stijgen en te landen op het industrie terrein van Middelburg. Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail. redwalch@pzc,nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Couranl BV is een onderdeel van het Wegener-concem. De door u aan ons verslrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaalschappiien van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden Ais u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC. afdeling lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vriidag gedurende de openingstijden; zaterdags tol 13.30 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: lijdens kantooruren zondag'van 16 00 tol 18.00 uur Tel (0118)484000 Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van ?,-) per maand 19.25 per kwartaal 52- - per jaar 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag. 1.-- zaterdag 1.50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle adverlentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel 0118-484321 Behoort tot LUGQGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2