Aluminium verovert tuin M. Eerst lezen en dan werken Laat maar groeien Gekleurde gifbessen 29 zaterdag 20 april 2002 Al uminium is in opmars. De collectie Santorini van Landgrave is gemaakt van gegoten aluminium. De taf el is verkrijgbaar vanaf 899 euro, de stoeltj es vanaf 399 euroDe zwe vende parasol Ischia is van Borek (vanaf 899 euro). Weg met de begonia's. Lang leve de oorwurmen. Steeds meer tuinliefhebbers willen natuurlijk tuinieren. De meeste tuinliefhebbers zullen hun wenkbrauwen optrekken. Natuurlijk tuinieren een trend? Hoe vreemd het ook klinkt, de dag komt er aan dat veel van die tuinliefhebbers de petunia's en begonia's de deur uit doen. Geen gif korrels meer strooien in een vergeefse poging om al die slak ken om zeep te helpen. Maar wel: een struik neerzetten om vlinders te trekken. Afgezaagde takken laten liggen, zodat de muizen en de padden er kunnen wonen. Vogels komen ook liever in een natuurlijke tuin. Een natuurlijke tuin is vooral ook een woonplek voor dieren - ook insecten- die net als mensen een deel van de natuur zijn. Het is er nooit brandschoon. De AV- VN, landelijke organisatie voor hobby tuinders, is een Vrienden kring Natuurlijk Tuinieren ge start voor iedereen die de natuur en het tuinieren een warm hart toe draagt. De AWN-webiste maakt geïnteresseerden weg wijs in 'natuurlijk tuinieren'. Er kan onder meer een 'Handboek Natuurlijk Tuinieren' worden besteld, waarin een apart hoofdstuk is gewijd aan de ei gen, individuele tuin. Geert van Poelgeest uit Delft, een enthousiasteling van de KVNNV, de vereniging voor veldbiologie, geeft tekst en uit leg. Van Poelgeest heeft zelf een stadstuin, en vindt dat je ook daar, heel individueel, naar hartelust natuurlijk kunt tui nieren. Hem lukt het aardig: na een regenbuitje in mei zaten er op zeker moment dertig padden bij elkaar op zijn terras. „Toen begreep ik even dat mensen iets ook wel eens te veel kunnen vin den", zegt hij. „Als je vindt dat je te veel slakken hebt, dan zou je eigenlijk de omgeving moeten aanpassen. Slakken zitten waar het vochtig is. Dus moet je zor gen dat het droger wordt. En re kening houden met de planten, die je er neer zet.". Belang Voor Van Poelgeest zijn bij na tuurlijk tuinieren twee aspecten de belangrijkste. Je moet het al gemene belang ervan inzien, en je moet zelf de natuur meer kans in je eigen tuin willen geven. Als je daar niets in ziet, begin er dan niet aan. Een gelikte tuin is zel den een natuurlijke tuin. Maar er zijn oneindig veel vormen om je tuin in te richten. Altijd moet je wel rekening houden met de natuur ter plaatse. Kenmerk van een natuurlijke tuin is het dynamische karakter. Hij is elk jaar anders. Planten verdwijnen en verschijnen, zaaien zich uit en komen ergens anders op. Plant en dier kunnen er zichzelf goed redden. Els Kemper Informatie op www.avvn.nl en op www.knnv.nl De afdeling Delft heeft ook een zaadlijst voor natuurlijk tuinie ren beschikbaar. Te bestellen via postbus 133, 2600 AC Delft. Een retourenvelop voorzien ei gen adres en postzegel meestu- Parallel aan de aandacht voor de tuin, is de aan dacht voor tuinmeubilair toegenomen. In 2000 be steedde de consument er maar liefst 204 miljoen euro aan. Teak verliest terrein. Aluminium is dit seizoen winnaar. „De mensen willen wel eens wat anders." Genieten van de tuin, dat be tekent onderhoudsvrien- delijk. En daaraan voldoen kunststof tuinmeubelen. Een klein regenbuitje en tafel en stoelen spoelen schoon. Niet voor niets is kunststof het popu lairste materiaal voor tuinmeu bilair. Veel mensen vinden kunststof lelijk, maar het vliegt nog steeds de deur uit. In 2000 gaf de consument 120 miljoen euro uit aan kunststof tuinmeubilair, een groei van 9 procent ten opzichte van 1997. Dat blijkt uit onderzoek van de Vereniging Belangenbeharti ging Tuinbranche (VBTB). In totaal besteedde de Nederlan der in 2000 204 miljoen euro aan tuinmeubilair, eveneens een groei van 9 procent in vergelij king met drie jaar eerder. Wat de cijfers ook laten zien is dat metalen (aluminium, roest vrij staal) tuinmeubilair in op mars is. Twee jaar geleden gaf de consument er 15 miljoen euro aan uit, een groei van maar liefst 28 procent. Volgens Louise Cremers van Val-Eur is die ontwikkeling wel te verklaren. De consument pi De collecties tuinmeubilair worden steeds uitgebreider. Een ligbed in dezelfde lijn is standaard. Ligbed Ethos van Gloster kost 965 euro. zoekt naar alternatieven voor het bewerkelijke teak. „Je moet teak ieder jaar schoonmaken", zegt ze. „Daardoor neemt de po pulariteit ervan af." Eigentijdse kunststoffen en aluminium ruk ken daarentegen op. „Als het maar buiten kan blijven staan. Anders Hout is met 39 miljoen euro nog altijd goed voor 19 procent van de totaalomzet. En daarin schuilt volgens Frank Bogaers van Gloster eveneens een ver klaring voor een weliswaar lichte afname van de populari- teit. „Het aanbod is enorm", verwijst hij naar de collecties die onder andere te koop zijn bij bouwmarkten en tuincentra. ,De mensen willen wel eens wat anders." Die ontwikkeling opent de deur voor nieuwe collecties waarin de nadruk ligt op een mix van materialen: hout, kunststof, metaal en het dit jaar populaire aluminium. Vaak gecombineerd met kunststoffen die gelijkenis vertonen met textiel. Steek woord is in dit geval design. Volgens Bogaers doet de huidige generatie tuinmeubilair niet meer onder voor het meubilair dat de consument voor de woon kamer aanschaft. Sterker. Gere geld krijgt het tuinmeubilair een plaatsje binnenshuis. „We verkopen nog steeds verstelbare stoelen, maar wel een stuk min der. Die zet je tenslotte niet zo snel in de woonkamer." Daar mee is de tuin definitief het cli chématige verlengstuk van de woonkamer. Design betekent in de optiek van Bogaers niet extreem. Glos ter afficheert zich met de slogan 'made for life' - gemaakt voor het leven. En dan moet je vol gens Bogaers geen modellen op de markt brengen die qua uiter lijk de tand des tijds niet kunnen doorstaan. „Gloster probeert modellen te ontwikkelen die over tien jaar nog steeds meegaan", zegt hij over de aanpak van het van oor sprong Britse bedrijf met vesti gingen in onder andere de Ver enigde Staten en Rusland. Dat de consument kiest voor duurzaamheid blijkt uit de po pulaire modellen van Gloster. De vormgeving van de teakhou ten stoeltjes Kingston en Cle- verton is sober. Hetzelfde geldt voor het eigentijdse ontwerp Ethos, een aluminium tuinstoel met teakhouten armleggers en witte bekleding. Ligbed Een andere opvallende ontwik keling is volgens Cremers van Val-Eur dat de collecties steeds meer worden uitgebreid. Naast stoeltjes en tafels is tegenwoor dig standaard een ligbed in de zelfde lijn verkrijgbaar..„Een ontwikkeling die samenhangt met de populariteit van loun- gen", vermoedt Cremers. En met het gegeven dat de Ne derlander meer tijd doorbrengt in de tuin. Ook die ontwikkeling stelt eisen aan het tuinmeubi lair. Gloster investeert daarom niet alleen in duurzaamheid, maar ook in functionaliteit. „De afgelopen jaren was de trend dat de vormen steeds hoekiger werden", zegt Bogaers. „Maar hoekiger kan bijna niet meer. De ontwerpen van Gloster zijn steeds ergonomischer: met een gevormde rugleuning en poten die licht naar achter staan." Paul Geerts Informatie over de nieuwe col lecties tuinmeubilair: www.hartman.nl; www.borek.nl; www.glos ter.com; www.valeur.nl. Tuinboeken zijn ruwweg in twee groepen in te delen: de prachtige uitgaven met foto's om van te watertanden en de praktische exemplaren waar mee je gelijk aan de slag kunt. In het voorjaar komen ze traditie getrouw weer volop op de markt. David Austin is een wereldbe roemde kweker van Engelse ro zen. Zijn boek daarover is een feest voor het oog. Wat een prachtige foto's, om in te lijsten. Wie dit boek uit heeft, weet bij na alles wat er over rozen te we ten is. Een stukje historie, de ou de en nieuwe rozen, ideeën om de Engelse rozen te verwerken in borders en andere beplantin gen, de 60 beste soorten, compo sities voor in huis en de creatie van nieuwe rozen. De foto's zul len sommige tuinfanaten vast bekend voorkomen, die sieren ook de brochure van rozenkwe kerij De Wilde uit Bussum die de Austin-rozen over Nederlandse kwekers verspreid. Plaatjes kij ken, beetje lezen en vooral veel watertanden. DAVID AUSTIN: Engelse ro zen. Uitgeverij Terra Lannoo. Prijs €24,95. Een nieuw leven in de Provence beginnen en daar tuinen aan leggen. Dat deed tuinarchitect Alex Dingwall-Main en hij schreef er het boek Tijm, truffels en tuinen over. Zijn klanten kij ken niet op een euro meer of minder, zoveel is wel duidelijk. Dingwall laat bijvoorbeeld me tershoge beplanting overkomen uit Italië en dubt met eigenaren over de beste kleur voor een zwembad. Het is geen tuinboek, het is geen roman, het is een beetje Peter Mayle maar dan niet zo vlot opgeschreven. Ding wall maakt een mix van tuin tips, persoonlijke belevenissen en beschrijvingen van de Pro vence. Als tuinier kun je er wei nig mee, als mens krijg je vooral Een jaar in de tuin beschrijft per maand alle tuinklussen. erg veel zin in vakantie. ALEX DINGWALL-MAIN: Tijm, truffels en tuinen. Uitge verij Het Spectrum. Prijs 14,50. Meteen de mouwen opstropen. Die reactie roept Een jaar in de Tuin op, want alle klussen in de tuin worden er van maand tot maand in behandeld. Wie erg te gen werken opziet, doet er goed aan niet meerdere maanden in eens te bekijken, want dan ben je al moe voor je bent begonnen. Gewoon kijken naar de maand waarin we leven en dan de aan wijzingen volgen, dan kan er weinig mis. De klussen zijn goed geïllustreerd en variëren van het snoeien van rozen tot het timmeren van een obelisk voor klimplanten. Achterin is een in dex opgenomen van allerlei tuinplanten met daarin infor matie over favoriete stand plaats, hoogte, bloeitijden en dergelijke. Bij elke maand staat ook een overzicht van bijzonde re planten. De foto's zijn goed gemaakt maar soms wel wat erg dicht op elkaar geplaatst zodat een hoofdpijnverwekkend ge heel ontstaat. Verder een prima tuinboek, waarin allerlei infor matie praktisch is geordend. Als je maar één tuinboek zou mogen hebben, komt dit aardig in de buurt. IAN SPENCE: Een jaar in de tuin. Uitgeverij Terra Lannoo. Prijs €35. Ook praktisch van aard en han dig vormgegeven is de tuinorga- niser van Rien Meijer. Het is een combinatie van een agenda waarin eigen tuinnotities kun nen worden gezet en een over zicht van tuininfo per maand. Er wordt van alles en nog wat aangestipt en dat is tegelijker tijd de kracht en de zwakte. Van burenruzie over bomen tot het zaaien van spinazie, het komt allemaal kort aan bod. Dat Actaea rubra maakt gevarieerd, maar sommi ge klussen worden ook wel erg bondig behandeld zodat de le zer nog met allerlei praktische vragen blijft zitten. Leuk om ideeën op te doen en om tuin- kriebels te krijgen, maar voor echt grote klussen is toch nadere informatie vereist. RIEN MEIJER: Tuinorganiser. Uitgeverij Kosmos-Z K, Groenboekerij. Prijs €12,50. Frederike Krommendijk Bessen verwacht je aan bo men, en meer nog aan strui ken, maar niet aan een vaste plant. Toch bestaan er vaste planten die zowel om him vruchten als om hun bloemen worden gekweekt. Het loont de moeite om naar dergelijke plan ten te zoeken, want hier krijg je twee keer lol voor één keer geld: eerst de bloemen en daarna, la ter in het seizoen, nog eens de bessen. Zo'n plant is het Christof- felkruid, Actaea in het Latijn, een vaste plant die van schaduw houdt en die in de voorzomer bloeit met pluizige crèmewitte bloemtrossen. Het ontluikende blad doet denken aan het blad van vlier. De bloemen zijn niet spectaculair, maar toch aardig. De climax volgt in de tweede helft van de zomer als de plant getooid is met opvallende, glan zende bessen. Christoffelkruid komt in Nederland in het wild voor, maar alleen in Zuid-Lim burg. Het is een echte bosplant, maar zoals zoveel bosplanten komt Christoffelkruid het meest voor op open plekken en op plaatsen waar regelmatig wordt gekapt. Planten die graag in het donker groeien, zijn er niet veel. Het in heemse Christoffelkruid, Actaea spicata, heeft zwarte bessen die weliswaar glimmen als een spiegel, maar die in de schaduw toch niet echt opval len. Daarom zou ik in de tuin voor twee andere soorten kiezen die van buiten onze landsgren zen komen: Actaea alba en Actaea rubra, met witte, respec tievelijk rode bessen. Actaea rubra wordt ongeveer een halve meter hoog en heeft een vrij losse tros met tien tot twintig grote, karmijnrode bes sen aan dunne vruchtsteeltjes. Actaea alba, die eigenlijk Actaea pachypoda zou moeten worden genoemd, wordt wat hoger, zo'n 80 cm, en heeft meer, maar kleinere, bessen aan een tros. De plant is onmiddellijk te her kennen aan de rode vruchtsteel tjes die dik en opgezwollen zijn waardoor ze een attractie op zich vormenWit is een kleur die in de schaduw meer opvalt dan zwart of rood en daarom zou ik dit Christoffelkruid als de meest opvallende soort aanbevelen. Er bestaat nog een tweede soort met witte bessen, Actaea ery- throcarpa 'Alba' en ook deze plant is de moeite waard, al mist hij de dikke rode vruchtsteel tjes. Schaduwtuinen zijn mooi in april en mei, als er op andere plaatsen in de tuin nog niet veel te beleven valt, maar al vroeg in de zomer zijn de meeste bos planten uitgebloeid en wordt het saai onder de bomen. Daar om is het wel prettig dat er ook planten zijn die in de zomer nog voor wat kleur zorgen - niet met door hun bloei, maar door hun vruchten. Dikwijls als een plant bessen geeft, dan zijn die ook in een oogwenk weer verdwenen, omdat vogels en muizen zich er aan tegoed doen, maar de bes sen van Christoffelkruid blijven maandenlang aan de plant. Uiteindelijk, in september, ver drogen ze en vallen ze op de grond. En ook daar blijven ze dan onaangeroerd liggen. Geen dier dat ze lust, lijkt het wel. Misschien heeft dat iets te ma ken met hun giftigheid -de in heemse Actaea spicata werd vroeger ook wel Zwarte gifbes genoemd, hoewel ik nooit van vergiftigingsgevallen heb ge hoord. Wat de heilige Christof- fel met het naar hem genoemde kruid te maken heeft is mij een raadsel. Christoffelkruid is niet goed koop; een plant kost al snel een paar euro. Maar de plant is ge makkelijk te zaaien. Maak de bessen schoon, zaai de zaadjes in de herfst en laat uw zaaisel een winter buiten staan. En doe bij het schoonmaken van de bes sen voor alle zekerheid hand schoenen aan. Romke van de Kaa Rozen om van de watertanden in het boek van David Austin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29