Aanleg Overschelde peperduur PZC Blauwalgproef van de baan %L Haaitje beleeft spannend avontuur Taxatiedagen bij Meestoot Lozingenbesluit is niet in strijd met wet en Europese regels Gezond maken Delta mag niet ten koste van zoet water gaan Tunnel-NV richt aandacht op exploitatie Het doet pijn als je helemaal niets hoort 23 Natte verbinding met Westerschelde dient veiligheid, natuur en landschap Family Style Leren leven met ziekte zaterdag 20 april 2002 doorRinus Antonisse sn Ben Jansen RILLAND - De aanleg van een natte verbinding tussen de Wes terschelde en Oosterschelde kost al gauw 400 miljoen euro. Deze zogeheten Overschelde kan de bescherming tegen over stromingen vergroten, met na me in het oostelijk deel van de Westerschelde en de Vlaamse Zeeschelde. Ook natuur en landschap profiteren mee. Daarvoor is een kanaal nodig met een breedte van 800totl200 meter, dat alleen opengaat bij extreem hoge waterstanden. Dat kost 450 tot 650 hectare (landbouw)grond. De beste plaats voor de Overschelde is het gebied ten westen van de 'Schelde-Rijnverbinding en het Bathse Spuikanaal. De precieze kosten hangen on der meer af van de breedte en diepte van de overloopgeul. De hoogste kosten worden veroor zaakt doordat er veel grond (25 tot 55 miljoen kuub) moet wor den weggegraven en afgevoerd. Ook zijn diverse kunstwerken nodig, in het verlengde van de bestaande bruggen in de A58, oude rijksweg, spoorlijn en bij Bath. Wrakkenberging Ter vergelijking: de complete (tweede) verdieping van de Wes terschelde eind jaren negentig kostte 260 miljoen euro, met in begrip van wrakkenberging en natuurcompensatie. In een glo bale kostenraming voor een nieuwe verdieping is voor de Overschelde ruwweg uitgegaan van een bedrag van 250 miljoen euro, zónder de hoge kosten van het grondverzet. Uit een studie van het Rijksin stituut voor Kust en Zee blijkt VLISSINGEN - De Italiaanse Bluesband Family Style treedt vandaag op in rock- en blues café Groen Licht in Vlissingen. De band beperkt zich niet tot één bepaalde stijl, maar heeft een brede muzikale interesse. Het concert begint om 22.00 uur. dat aanleg van een brede Over schelde kan zorgen voor een wa terstandsverlaging in de Wes terschelde van ongeveer een halve meter. Als die hoeveelheid bij een stormvloed van de Wes terschelde afgetopt kan wor den, scheelt dat aanzienlijk. Het plan voor aanleg van de overloop tussen Wester- en Oos terschelde - die waarschijnlijk gemiddeld eens in de twintig jaar zal worden gebruikt - is geen vrijblijvend ideetje. De verbinding komt aan de orde in de studies naar een eventuele verdere verdieping van de Wes terschelde. Minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat en haar Vlaamse collega Stevaert hebben dat vorige maand vast gelegd in afspraken. Scenario's Daarbij is overeengekomen dat Nederlandse en Vlaamse amb tenaren samen een milieueffect rapport en een maatschappelij ke kosten-batenanalyse gaan opstellen. Beide werkstukken moeten in elk geval ingaan op drie verdiepingsscenario's (handhaven huidige diepte en verder baggeren tot 12,80 meter en 13,10 meter), een natuuront wikkelingsplan voor het Schel- de-estuarium én de verbinding tussen Wester- en Oosterschel de. De adviesgroep Svasek Hy draulics, onderdeel van Hasko- ning, heeft een studie naar de Overschelde verricht, die uit gaat van een half-open verbin ding. Als het niet stormt, kan het water van de Ooster- naar de Westerschelde stromen. In de Oosterschelde levert dat een groter droogvallend intergetij- degebied op. De geul zelf biedt mogelijkheden voor natuuront wikkeling en herstel van zoet- zout overgangen. In de Wester schelde wordt de laagwater- stand hoger. Op langere termijn is dat gunstig voor het op diepte houden van de vaargeul. Over de studie wordt dinsdag 23 april een bijeenkomst belegd in de Poort van Antwerpen te Ril land, die om 14.00 uur begint. Onder leiding van J. Mandos, bestuursvoorzitter Hogeschool Zeeland, verdedigt een aantal sprekers stellingen voor en te gen een Overschelde. door Jan van Ommen DEN HAAG - Het nieuwe lozin genbesluit, dat verontreiniging van het oppervlaktewater met bestrijdingsmiddelen moet te gengaan, is niet in strijd met de Nederlandse wet en de Europe se richtlijnen. Dat heeft de Raad van State in een schriftelijke uitspraak be paald. Een belangrijk gevolg is dat agrariërs geen aparte ver gunning nodig hebben voor het gebruik van bestrijdingsmidde len en meststoffen die eventueel in het oppervlaktewater terecht kunnen komen. Het hoogste bestuursrechtscol lege gaf een oordeel over de eis van de stichting Natuur en Mi lieu en de Zuid-Hollandse Mi lieufederatie om het Lozingen besluit in de ijskast te zetten. Tegelijkertijd eisten de milieu organisaties een keihard optre den tegen akkerbouwers en tuinders die zonder Wvo-ver- gunning (Wet verontreiniging oppervlaktewater) gebruik ma ken van bestrijdingsmiddelen en meststoffen. Volgens Natuur en Milieu en de Milieufederatie stelde het algemene lozingenbe sluit veel te weinig beperkingen aan het gebruik van zwaar gifti ge bestrijdingsmiddelen door akkerbouwers en volle-grond- tuinders. Zo zijn er geen voor schriften in het besluit opgeno men aangaangde het verwaaien van gifspuitnevels in sloten. Ook voor andere vormen van verontreinigingen is niets gere- geld. Het besluit was volgens de mi lieuorganisaties daardoor in strijd met de Wvo en Europese richtlijnen voor giflozingen. De milieuorganisaties hoopten dan ook dat de Raad van State ruim 100.000 agrarische bedrijven alsnog zou dwingen om strenge Wvo-vergunningen aan te vra gen. Maar daar wil het rechtscollege niet aan. In de woensdag gepu bliceerde uitspraak heeft de Raad alle bezwaren van Natuur en Milieu en de Milieufederatie verworpen. Zo zullen bestrij dingsmiddelen en meststoffen slechts in verdunde vorm via het grondwater in de sloten terecht komen. Er is dus geen sprake van 'lozingen' volgens de Euro pese richtlijn. Het besluit past binnen de Europese regels. Ook aan de vermeende gebrek kige regeling voor gevaarlijke 'grijzelijst'-stoffen in het lozin genbesluit tilt het rechtscollege niet zwaar. De betrokken over heden lichten het lozingenbe sluit om de vier jaar door waar bij de deskundigen de laatste stand der techniek vaststellen en het besluit daaraan aanpas sen. Dat betekent dat het besluit periodiek wordt aangescherpt waardoor agrariërs gedwongen worden aanvullende maatrege len te nemen. Bijvoorbeeld door af te zien van het gebruik van bepaalde bestrijdingsmiddelen, of de aanleg van een beter op- vangmechanisme. De Raad van State onderstreept dat de minis teries van Landbouw en Verkeer en Waterstaat en VROM het nieuwe lozingenbesluit op dit moment voor de eerste keer eva lueren. door Gerrit van Loon VLISSINGEN - Op het Badstrand in Vlis singen is gisterochtend een doornhaai ge vonden. De haai is waarschijnlijk door de buizen die zand spuiten, het strand opgezo gen. De 1,20 meter lange en 4,5 kg zware vis is naar attractiecentrum Het Arsenaal ge bracht en verblijft daar ongeveer één maand. De vrouwtjeshaai maakt het goed. Ze is nauwelijks beschadigd en had alleen wat last van huidparasieten. De haai krijgt de naam Sandra, vernoemd naar de zus van Peter Kievit. Hij was gisterochtend bezig met werkzaamheden rond het opspuiten van zand op het Badstrand voor de boule vard van Vlissingen. Pieter vond de haai omstreeks 10.00 uur. De vinder heeft gepro beerd de vis nat te houden en alarmeerde de strandwacht. Sandra werd door de nieuwe auto van de strandwacht naar Het Arsenaal gebracht. Het was de eerste klus voor de nieuwe vier- wiel aangedreven Landrover. Sandra is de enige doornhaai in het Arse naal. Het dier komt bij de andere haaiachti- gen achter het glas te zitten. De doornhaai wordt gekenmerkt door een flinke stekel voor de voorrand van de beide rugvinnen. Jaarlijks wordt meer dan vijf tigduizend ton doornhaai gevangen. Ze worden meestal als zee- of koningspaling verkocht. De doornhaaien eten scholen vis sen, zoals haring en spiering, maar ook plat vissen en ongewervelde dieren als inktvis sen, wormen en krabben. foto Lex de Meester van onze regioredactie SINT-ANNALAND - Streek museum De Meestoof aan de Bierensstraat in Sint-Annaland houdt op 11 mei en 29 juni taxa tiedagen. Op 11 mei vanaf 11.00 uur kun nen belangstellenden allerlei voorwerpen op waarde laten schatten door deskundigen van Veilinghuis Verhage uit Middel burg. Op 29 juni staan oude boe ken, met name bijbels, centraal. De boeken kunnen worden voorgelegd aan A. Molendijk, W. van Gent en A. van der Steur. Molendijk heeft in Alblasser- dam een aquariaat, Van der Steur in Haarlem. Van Gent verzamelt en beschrijft oude theologische boeken. De drie deskundigen werken regelma tig samen op taxatiebijeenkom sten. I door Ben Jansen I GOEDEREEDE - Maatregelen I om het Volkerak-Zoommeer en andere Deltawateren gezonder temaken, mogen niet leiden ge ringere beschikbaarheid van zoet water voor de landbouw. Boeren op Tholen, Goeree- j Overflakkee en in West-Bra bant hebben zich ingesteld op I de mogelijkheden die zoet water biedt. Daaraan mag niet wor- den getornd. Tijdens een discussiebijeen komsten deze week in Willem stad en Goedereede over een vi sie op de Deltawateren toonden vertegenwoordigers van de landbouw, gemeenten en wa terschappen begrip voor de wenselijkheid de harde schei dingen tussen de verschillende wateren in het Deltagebied ge deeltelijk en waar mogelijk on gedaan te maken. Dat mag naar hun mening nooit ten koste gaan van de zoetwatervoorzie ning en de waterbeheersing. Verscheidene Deltawateren lei den, zoals voorzitter T. Blauw van de projectgroep Delta In- Zicht het zei, aan 'ecologische I kwaaltjes'. In het Volkerak-Zoommeer bij- I voorbeeld komen via de West- I Brabantse rivieren te veel voe dingsstoffen in het water en dat uit zich onder meer in een forse blauwalgengroei. De overmaat aan deze gi ftige algen maakt het VLISSINGEN - De stich ting Palazzoli in Vlissin gen houdt dinsdag 23 april van 19.30 tot 21.30 uur in het Palazzoli Huis een avond over leren leven met verlies van gezond heid. Creatief therapeut Jac queline Tondu verzorgt de avond. Ieder mens beleeft het ziekzijn en de gevol gen daarvan op een eigen manier. Verbijstering, pa niek, verdriet, machte loosheid, angst en woede zijn normale reacties. Door te communiceren met anderen kan een nieuw evenwicht worden gevonden. 's zomers menigmaal noodzake lijk een zwemverbod af te kon digen. Het gaat er volgens Blauw om een remedie voor die kwaaltjes te vinden zonder het karakter van het gebied geweld aan te doen. De deelnemers aan de discussie bijeenkomst in Goedereede hoorden dit betoog met enige scepsis aan. Ze verzekerden dat er geen aanleiding is bezorgd te doen over de kwaliteit van wa ter en bodem van het Grevelin- genmeer. Dankzij de aanleg van de Grevelingendam in 1965 is dit gebied grotendeels afge schermd van de stroom giftige stoffen die de Rijn in de jaren 60 en 70 met zich meevoerde. ,,Dat moesten we maar zo houden", was de opvatting. Het Scharrezeeplan (een ver binding tussen Grevelingen en Haringvliet door de hals van Goeree-Overflakkee) en de mo gelijkheid eventueel achterin de Grevelingen water uit het Vol kerak-Zoommeer binnen te la ten, ontmoetten dan ook weinig geestdrift. Philipsdam In Willemstad werd duidelijk dat West-Brabant zich geheel heeft ingesteld op de situatie clie is ontstaan na de sluiting van de Philipsdam in het voorjaar van 1987. Drempels in de toegang tot havens, steigers en oeverbe schoeiingen zijn aangepast aan het vaste peil op het Volkerak- Zoommeer. Boeren zijn massaal overgeschakeld op teelten waarvoor de onbeperkte be schikbaarheid van zoet water noodzakelijk is. ,,Wij hebben de potentie de groentetuin van Eu ropa te worden", betoogde een van hen. ,,Dat willen we wel zo houden." De strikte scheiding tussen zoet en zout en tussen gebieden met getij en met een vast peil staat een duurzame Delta in de weg. Opheffing van die scheidingen levert meer dynamiek op en re sulteert in gezondere wateren. Uitgangspunt is evenwel dat dit niet mag resulteren in nieuwe nadelen. Voorzitter L. Coppool- se van de stuurgroep Delta In- Zicht: „We zijn op zoek naar win-win situaties. Maar uitein delijk moeten er wel keuzen worden gemaakt en zullen na delige effecten moeten worden gecompenseerd. De visie over hoe de Delta wate ren er over dertig jaar uit kun nen zien, moet in het najaar ge reed zijn. Rijkswaterstaat is bang dat het 'doorspoelen t Volkerak-Zoommeer ten koste gaat van de natuur in de Westerschelde. foto Willem Mieras door Ben Jansen THOLEN - De proef komende zomer om de blauwalg in het Volkerak-Zoommeer te be strijden, gaat niet door. Rijks waterstaat ziet af van het plan het gebied door te spoelen, waardoor het giftige organis me minder kans zou krijgen zich te ontwikkelen. De vrees bestaat dat het doorspoelen ten koste gaat van de natuur in de Westerschelde. Het idee van Rijkswaterstaat was in het noorden via de Vol- keraksluizen extra water in het Volkerak-Zoommeer in te laten en de Bathse Spuisluis in het zuiden verder open te zet ten. Het voedselrijke water in het gebied (dat voedsel komt vooral door uitgespoelde meststoffen in de West-Bra bantse rivieren) zou dan snel ler worden afgevoerd. Nu duurt het tweehonderd dagen voordat een watermole cuul vanaf de Volkeraksluizen de Bathse Spuisluis bereikt. De proef zou die tijd tot een dag of dertig moeten verla gen. Rijkswaterstaat heeft laten bekijken wat de gevolgen hier van zouden zijn. Voor het Vol kerak-Zoommeer zagen de onderzoekers geen bezwaren. De verwachte gevolgen voor de Westerschelde gaven even wel reden tot enige ongerust heid. A. van der Wees van Rijkswaterstaat: „Juist in een periode waarin de zoetwater- afvoer van de Schelde laag is, zo'n 80 kubieke meter per se conde, voegen wij daar aan zienlijke hoeveelheden zoet water aan toe. Het was name lijk de bedoeling dat we via de Bathse Spuisluis 120 kubieke meter per seconde zouden uit laten. Zoveel zoet water kan gevolgen hebben voor het bo demleven achterin de Wester schelde met alle nsico's van dien voor de volgende schakels in de voedselketen." De delen van de Westerschelde die niet tot de vaargeul kunnen worden gerekend, vallen on der de Vogel- en de Habita trichtlijn van de Europese Unie en Saeftinge heeft bo vendien een beschermde sta tus op grond van de Natuurbe schermingswet. Vergunning Van der Wees: „We zouden ver gunning moeten aanvragen voor de doorspoelproef. We kregen signalen dat de provin cie en Het Zeeuwse Landschap zich ertegen zouden verzetten. Daarom hebben we besloten er in elk geval voor dit jaar van af te zien. Het bestuurlijk overleg Vol- kerak-Zoommeer zal zich bin nenkort andermaal over de blauwalgproblematiek bui gen. door Wout Bareman GOES - De organisatiestruc tuur van de NV Westerschelde- tunnel wordt dit voorjaar gewij zigd. De nieuwe opzet heeft alles te maken met de toekomstige taak van de NV: de exploitatie van de tunnel. Voortaan richt de aan dacht zich daar meer op. Tot nu toe opereerde de NV vooral als opdrachtgever van tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Westerschelde. De organisatie 'kantelde' officieel op dinsdag 2 april. Sindsdien worden de drie nieuw gevormde productieafdelingen stapsge wijs ingevuld met medewer kers. Hoofd van 'de afdeling Dienstverlening wordt Nancy Vinke. Hoofd Technisch Beheer wordt Dirk Grevink. Vinke gaat zich vooral bezighouden met de klantenservice, tolinning en tunnelbediening. Technisch Be heer is verantwoordelijk voor het onderhoud, dagelijks toe zicht en de controle Algemeen directeur Tin Buis: „Door deze opsplitsing van taken wordt be vorderd dat bij wijze van uit voering en planning van de technische taak expliciet aan dacht wordt opgeëist voor het belang van de klant." De NV krijgt ook een stafafdeling. Daarin zijn de ondersteunende functies ondergebracht zoals fi nanciën en personele zaken. Er is ruimte gereserveerd voor een vierde afdeling, die zich vooral zou moeten bezighouden met nieuwe projecten, zoals zaken rond de kanaalkruising bij Sluiskil. De Maand Van De Vrijheid Henk en Leny van Raaijen. foto Anda van Riet door Rob Paardekam Alhoewel ze al veel langer bij het internaat in het Wit-Russi- sche Vilejka betrokken zijn, is het deze maand precies vijf jaar geleden dat Henk en Leny van Raaijen uit Rilland de Stichting HENK hebben opgericht. Mo menteel hebben ze vooral be hoefte aan geld, zodat hardnek kige gebreken aan het gebouw opgelost kunnen worden. Stichting HENK (Hulp en Na zorg Kinderen) heeft tientallen vrachtwagens met allerlei spul len naar Wit-Rusland gestuurd. Omdat er een flinke voorraad is opgebouwd, is er nu vooral be hoefte aan financiële steun. Onder het motto Smakelijk eten moeten de komende tijd de cen trale keuken en de eetzaal van het internaat worden ver nieuwd. Dat is hard nodig vol gens Henk: „De varkensstallen hier in Nederland zijn hygiëni scher." Eerder wisten Henk, Le ny en de vele vrijwilligers van HENK er al voor te zorgen dat er een nieuw dak op het internaat kwam (actie Onder de pannen) Waar mensen samenleven bestaat vrijheid alleen als mensen die met elkaar delen. Daarvoor is een actieve betrokkenheid nodig. In de aanloop naar bevrijdingsdag een portrettenreeks over die mensen, uit elke Zeeuwse gemeente één. De serie is te volgen op www.pzc.nl en dat de toiletten werden ver nieuwd (actie Je kunt de pot op) Volgens Henk zijn de reacties over het algemeen hartverwar mend, maar soms vangt hij bot. Omdat er dringend nieuwe was machines nodig zijn, schreef hij een producent van wasmachi nes aan met de vraag of die en kele apparaten beschikbaar wilde stellen. Antwoord kreeg hij nooit. „Ik kan er begrip voor opbrengen dat ze niet mee wil len doen", aldus Van Raaijen. „Maar dat ze niet eens antwoord geven, doet best wel pijn." Een opsteker vormde de anonie me envelop die Leny onlangs in de brievenbus vond. Daarin zat voor achthonderd gulden aan oud Nederlands geld Net als de andere bedragen wordt dat ver dubbeld door de Wilde Ganzen. Het doel is de situatie voor de kinderen weer enigszins leef baar te maken. Als de keuken en de eetzaal straks zijn ver nieuwd, is dat het geval, al moet dat wel in het juiste perspectief worden geplaatst. „De situatie is dan leefbaar naar Wit-Russi- sche normen", verduidelijkt Le ny. „Niet naar die van ons."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23