Woonwagencentra in de verkoop Standbeelden geven zich bloot PZC Bouwvakkers maken zich op voor acties %i Vliegveld maakt weg vrij voor politie- en traumahelikopters Souburger beste leerling-timmerman Stichting In Posterum gegadigde voor overname Zeeuwse locaties Open dag van luchtvaartclubs in Arnemuiden Jeugdzorg moet doorgaan met vernieuwing Oecumenische bijeenkomst in het Zeeuws Gedwongen verhuizing van baan Randstad duikt in vissersmarkt Verkeerd afval in glasbak Autokraak Zierikzee zaterdag 20 april 2002 HnorEmileCalon VLISSINGEN - De Zeeuwse ge meenten willen alle woonwa gencentra verkopen aan de stichting In Posterum. Deze landelijke organisatie is nu al verantwoordelijk voor beheer ca onderhoud van de Zeeuwse centra alsmede de maatschap pelijke begeleiding van de be woners. Manager C. Zopfi ver wacht dat nog voor de winter de overdracht zijn beslag kan heb ben. Voorzitter D. van der Zaag van het Woonwagenschap Midden- en Noord-Zeelancl en wethou der K. van der Hoofd (Terneu- I ARNEMUIDEN - Drie Zeeuwse luchtvaartclubs houden zater dag 27 april een open dag op vliegveld Midden-Zeeland in .Arnemuiden. De dag wordt om 11.30 uur geopend door com missaris van de koningin W. van Gelder, die lid is van de Vlieg club Midden-Zeeland en zelf zweefvliegt. Behalve de Vliegclub doen ook deAeroclub Zeeland en het Pa racentrum Zeeland mee aan de open dag. Het is mogelijk een proefvlucht te maken en zelf de stuurknuppel te bedienen of al leen mee te vliegen in een ken- nismakingsvlucht. Met een in structeur van het Paracentrum kan een tandemsprong gemaakt worden. Verdre worden rondleidingen I gegeven in de verkeerstoren I waar de havenmeester toezicht I houdt op het vliegverkeer op Midden-Zeeland. In het Lucht- vaartmuseum op het vliegveld I zijn oude vliegtuigen en bijzon- I dere gyrokopters (een kruising tussen een vliegtuig en een heli kopter) te zien. De open dag begint om elf uur. I Elk uur geeft één van de organi- I serende clubs een workshop. De dag wordt om vijf uur afgeslo- j MIDDELBURG - De Zeeuwse instellingen voor de jeugdzorg I moeten gewoon doorgaan met hervormingen die in gang zijn I gezet. Tweede-Kamerlid I. van Gent van Groen Links vindt dat I zij niet moeten wachten tot de I nieuwe wet op de Jeugdzorg is I aangenomen. Zij zei dat giste- ren na een werkbezoek aan Zee land, dat in het teken stond van I jcugdhupverlening. I Debehandelingvandeconcept- wet door de Tweede Kamer is I uitgesteld en zal pas na de ver- kiezingen van 15 mei aan de or- I de komenVan Gent is er vrij ze- ker van dat invoering van de wet up 1 januari 2003 niet meer ge- haald kan worden. Zij schat dat dat nog wel één tot anderhalf jaar kan duren. I ,.De initiatieven van onderop I moeten intussén wel gewoon I doorgaan. We moeten voorko- I men dat iedereen achterover gaat leunen in afwachting van de wet", waarschuwde zij. Doorgaan kan volgens Van Gent ook, omdat het concept naar jhaar verwachting niet ingrij pend zal worden veranderd. Van Gent toonde zich tevreden over de vorderingen die in Zee land met de herstructurering zijn gemaakt. Wel drong zij erop aan heel snel een onafhankelij ke kwartiermaker te benoemen die de vorming van een Bureau Jeugdzorg gaat begeleiden. Wie dat moet worden, is nog niet bekend. Een werkgroep moet een profiel opstellen waaraan de kwartiermaker moet vol doen. Dat wordt in juni ver wacht. Van Gent vindt dat laat, als het Bureau Jeugdzorg er op 1 januari moet zijn. zen) geven aan dat verkoop van de centra voor alle partijen voordelig is. Met name voor de bewoners omdat hun nieuwe huis- en/of terreinbaas gespe cialiseerd is in de exploitatie van woonwagencentra. Beiden laten ook doorschemeren ver trouwen te hebben in de goede afloop van de onderhandelin gen. De stichting is vorig jaar opge richt omdat de initiatiefnemers merkten dat gemeenten en wo ningstichtingen er vaak niet in slagen om woonwagencentra goed te runnen. In Posterum kwam bij de Zeeuwse bestuur ders in beeld toen duidelijk werd dat de regionale wonirig- door Maurits Sëp MIDDELBURG - Vliegveld Midden-Zeeland laat minder helikopters van particulieren en zakenmensen toe op het lucht- vaartterein in Arnemuiden. Zo wordt ruimte gecreëerd voor politie- en traumahelikopters. „Want die moeten hoe dan ook kunnen landen", vindt gedeputeerde T. Poppelaars van milieu. Per jaar mag Midden-Zeeland maximaal vierhonderd keer een helikopter laten landen en op stijgen. Vorig jaar zat het vlieg veld heel dicht tegen de grens (398 vliegbewegingen). „Daar ben ik wel van geschrokken", bekende havenmeester J. Kake- beeke gisteren in de commissie 28 voor de luchtvaarthinder. bouwverenigingen allerminst happig zijn om de centra zelf over te nemen. Onderhoud Volgens Van der Hoofd willen de corporaties bijvoorbeeld geen oude centra overnemen omdat ze dan geconfronteerd worden met veel achterstallig onder houd. Ook ontbreekt bij hen vaak de kennis om centra goed te exploiteren. Daar komt vol gens hen nog bij dat na over dracht aan de stichting iedereen gelijk wordt behandeld. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten zijn nu elk afzonderlijk voor de eigen centra zodat de Terneu- zense woonwagenlocaties weer Wordt die grens overschreden, dan moet een boete worden be taald. Grotere marge Namens de omwonenden eiste J. Timmerman-de Vries daar om dat een grotere marge wordt gehanteerd zodat in ge val van calamiteiten helikop ters van hulpverleners kunnen landen. Zij weigert hoe dan ook te accepteren dat meer dan vierhonderd keer een heli- net wat anders behandeld wor den dan die in bijvoorbeeld Hulst. Ook Van der Zaag merkt op dat het Woonwagenschap niet echt de kennis in huis heeft om de tien centra in Midden- en Noord-Zeeland goed te runnen. Verouderd Van der Hoofd kan nog niet zeg gen welk bedrag gemoeid is met de overdracht van de centra. Hij vertelt dat er waarschijnlijk be taald moet worden voor de vier in zijn gemeente omdat die 'goed op orde zijn'. De gemeente Sas van Gent daarentegen zal geld bij moeten leggen omdat het centrum in Westdorpe ver ouderd is, aldus de wethouder. kopter gebruik maakt van Midden-Zeeland. Ook als num mer 401 een traumahelikopter is. „Die mag dan wel landen, maar dan moet het vliegveld de boete maar betalen", stelde Timmer- man-de Vries resoluut. Zij vindt het de verantwoordelijkheid van de directie van het vliegveld om ervoor te zorgen dat altijd een politie- of traumahelikop ter op Midden-Zeeland terecht kan, zonder dat omwonenden De stichting gaat niet alleen de betreffende centra exploiteren. Ook is het volgens Zopfi de be doeling de bewoners te bewegen om over te stappen van huur- naar koop wagens om zo het ei gen woningbezit te bevorderen. Een volgende stap, in overleg met de bewoners, is het uit plaatsen van sommige bewo ners naar prefab-woningen in de directe omgeving van de centra. Want ze moeten wel in de directe omgeving van de fa milie wonen, weet hij uit erva ring. Zophi verwacht zelfs dat na verloop van tijd een aantal bewoners in 'burgerwoningen' trekt. De stichting is niet alleen in vaker dan vierhonderd keer last hebben van het lawaai dat daar mee gepaard gaat. Soepel Gedeputeerde Poppelaars, voorzitter van de commissie 28, wil soepel omgaan met die norm. „Ik wil een uitzondering voor helikopters van politie en ambulance. We moeten geen ra re toestanden krijgen zoals in Volendam, waar de traumaheli kopter niet mocht landen, om dat het te laat in de avond was. Calamiteiten gaan voor." Havenmeester Kakebeeke be loofde terughoudender te zijn met het ontvangen van particu lieren en zakenmensen die met een helikopter komen. Het vliegveld zal de gebruikers van deze toestellen op de hoogte stellen van deze maatregel. gesprek met de Zeeuwse ge meenten over overname van de woonwagencentra. Volgens de manager hebben inmiddels zo'n 65 gemeenten belangstelling getoond voor dat idee. Gemeen ten moeten namelijk in de mees te gevallen geld bijleggen op de exploitatie van woonwagen centra. „Terwijl een landelijk opererende stichting veel effici ënter kan opereren." Hij bena drukt dat de stichting geen winst zal maken. „En als er al geld overblij ft worden daar kin derspeelplaatsen van aange legd." pagina 37: weerbarstige problematiek ELLEWOUTSDIJK - In Ellewoutsdijk wordt mor gen, zondag, weer een oe cumenische bijeenkomst in het Zeeuws gehouden. De bijeenkomst vindt plaats in het plaatselijke kerk je. Het thema van de bijeenkomst is deze keer 'Bloei'. Hannie Oele- Katsman verzorgt de overdenking. Annie Zuid- weg-Marcusse zal een aantal liederen zingen. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De vakbonden voeren de acties in de Zeeuwse bouw komende week op. Blok kades en langzaam rijdende sta kingsoptochten, ook op Rijks weg A58, sluiten ze niet uit. Nog steeds breiden de stakingen zich in de regio Zuidwest uit, hoewel landelijk gezien het aantal stakers vrijwel is gelijk gebleven. In totaal kwamen er gisteren volgens de FNV 165 stakers in het land bij wat het totaal brengt op 11.465. In Zee land hebben ruim 500 bouw vakkers het werk neergelegd. Op Goeree Overflakkee hebben zich gisteren ongeveer 60 actie voerders zich aangemeld. FNV- bestuurder G. Yesildal, als sta kingsleider in Zeeland ook ver antwoordelijk voor de Zuid- Hollandse eilanden, vindt dat aantal hoog. „Opvallend is dat op Goeree veel bouwvakkers lid zijn van het Reformatorische RMU en om principiële redenen niet staken. Toch hebben bouw vakkers in onder meer Middel- harnis, Dirksland en Sommels- dijk het werk neergelegd." door Ron Magnée VLISSINGEN - Jeroen de Kra ker uit Oost-Souburg heeft gis teren de nationale wedstrijd Bouwtimmeren gewonnen. De Walcherse timmerman wist een achttal deelnemende ROC-leer- lingen uit de rest van Nederland af te troeven. In Vlissingen en Middelburg werd de Nationale Beroepen- wedstrijd gehouden. Twee da gen lang streden zestig leerlin gen van ROC's om wie het beste is op zijn vakgebied. De leerlin gen mochten drie dagdelen lang - in totaal zo'n elf uur - aan een opdracht werken. De strijd was verdeeld in zes disciplines: naast het timmeren ook metaal verspanen, metaalconstructie, installatietechniek, informatie technologie en electrotechniek. Overigens waren in de andere vakgebieden geen Zeeuwse suc- Yesildal zegt dat Zeeuwse werk gevers proberen de stakingen te omzeilen door zelfstandige bouwvakkers (ZZP'ers) in te zetten. „Dat is bijvoorbeeld ge beurt op het Bekhof-complex in Goes. Daar hebben we de zelf standigen tijdens de controles in staking gebracht." Komende week willen de bon den de acties verder opvoeren. Verscheidene acties staan ge pland, al willen de bonden daar nog niet veel over zeggen. Dui delijk is wel dat in Zeeland weg- acties op komst zijn, zoals eer der deze week gehouden op Rijksweg A2 naar bouwbedrijf Heijmans in Rosmalen. Ye sildal: „Ook mensen die niets met de acties te maken hebben, kunnen ervan merken. Kenne lijk is het werkgevers nog steeds niet duidelijk wat we willen." FNV Bouw, de Hout- en Bouw bond CNV en Het Zwarte Corps (HZC) organiseren inmiddels vijf weken lang acties sinds de CAO-onderhandelingen op 6 maart definitief in een impasse raakten. Volgens de bonden frustreren de werkgevers het overleg over een CAO voor de 180.000 bouwvakkers. cessen te noteren. De winnaars kregen de prijzen uitgereikt uit handen van S. Kwekkeboom, zakenvrouw van het jaar. Naast de nationale winnaars, werden ook enkele leerlingen van het Zeeuwse ROC in het zonnetje gezet. Gisteren werd de ROC Zeeland Innovatieprijs 2002 uitgereikt, een prijs voor leerlingen die vernieuwend on derzoek hebben verricht. Maarten van der Maas en John ny van der Heijden deelden de hoofdprijs van 1500 euro. Hun onderzoek richtte zich op het blazen van glazen buizen. Zo wel de machine als de compu terbesturing pasten zij aan om de productie van glazen buizen, die bij röntgenscans worden ge bruikt, mogelijk te maken. Tweede werden vier ROC'ers ex aeqo: Karina van Belzèn, Marco Bij de Vaate, Werner Schram en Christiaan Mol. Zij krijgen een prijs van 250 euro. De levende standbeelden zijn tot het straatmeutfilair van Middelburg gaan behoren. door Gerrit van Loon MIDDELBURG - Zijn ze nu echt of niet? Het publiek van de twee levende standbeelden op de markt in Middel burg vraagt het zich vaak af. Om deze vraag nu eindelijk eens uit te wereld te helpen, geven Charles van Kampen (28) en Matthew May (23) zich bloot. Het zijn gewoon twee mannen uit Middel- buig; en ze kunnen nog praten ook. „We vroegen ons af: hoe blijf je zelf standig in deze maatschappij? Of hoe blijf je op een creatieve manier op je ei gen benen staan? Wij hebben dat laatste nogal letterlijk genomen. En staan nu al twee jaar als standbeeld op de markt in Middelburg", vertelt Charles. De twee mannen staat niet alleen in Middel burg. Rotterdam, Gent en over twee maanden zelfs Istanboel zijn plaatsen voor 'het stuk amusement' dat Charles en Matthew tentoonspreiden. Soms staan ze als standbeeld drie uur roerloos achter elkaar op hun sokkel. Het getreiter van kinderen en andere 'stabiel zwakken' trotserend. Charles: „Je moet laten zien dat je stabiel bent. Alles wat niet stabiel is, wordt geroken. Als je reageert ben je uit balans. Kunstenaars Wat de twee ophalen met hun act is ge noeg om van te leven. Bedrijven die de mannen willen inhuren betalen 75 euro per uur. Matthew: „We verdienen meer dan de mensen verwachten. Maar we doen er wel wat voor. We houden de foto Lex de Meester mensen een spiegel voor, wekken en thousiasme op. We zien onszelf wel de gelijk als kunstenaars." Bij regen en felle zon zijn de standbeel den niet van de partij. Ze gebruiken schmink op waterbasis. Het zweten bij warm weer zorgt er voor dat de verf uit loopt. Toch laat het duo zich niet zo snel uit het veld slaan. Ze blijven nog wel een poosje op de Markt staan. „Eigen lijk horen we bij het meubilair van de stad Middelburg", knikken de twee in stemmend. CLINGE - Bewoners van het Vermeerplein in Clinge worden niet gedwongen te verhuizen. Dit staat nu zwart-op-wit in de aangepaste samenwerkingsovereenkomst tussen Stichting Tragel. woningbouwvereniging RZVW en de gemeente Hulst. De zestien senioren woningen aan het Vermeerplein worden op termijn gesloopt. De sloop maakt onderdeel uit van het project omgekeerde integratie. Op het terrein van De Sterre, het instituut voor verstandelijk gehandicapten m Clinge, ver rijst binnen zes jaar een compleet nieuwe woonwijkDe grond die vrijkomt door de sloop van de seniorenwoningen op het plein zal onder meer benut worden voor de bouw van woon ruimte voor cliënten van De Sterre. De woningen die vrijkomen door natuurlijk verloop, worden niet meer verhuurd, zo is afgesproken. DIEMEN - Via de satelliettelefoon gaat Randstad vissers op zee naar ander werk bemiddelen. Het uitzendconcern denkt een gat in de markt te hebben gevonden, omdat er steeds min der werk is voor vissers door de strenger wordende visquota. Op schepen overal ter wereld kunnen vissers via de satelliet telefoon aan boord contact op nemen met Randstad. „Vooral de goede werkmentaliteit van deze mensen en hun nautische ervaring maakt ze gewilde matrozen, machinisten en schip pers. Ook Nederlandse baggerbedrijven zijn zeer geïnteres seerd", lichtte een woordvoerder van het uitzendbedrijf vrij dag toe. Het idee is volgens de zegsman ontstaan door 'de eigen creativiteit' van een intercedent uit Urk. Deze heeft het afgelopen jaar via de satelliet zo'n 25 Urker vissers een andere baan bezorgd. „Onze intercedent ging de satelliettelefoon ge bruiken, omdat Urker vissers over de hele wereld werken. Ze zitten de meeste tij d op zee en hebben daardoor weinig tijd om even een uitzendbureau te bezoeken."Visserijbestuurders B. Marijs en J. Fenijn reageerden gisteren op de jaarvergade ring van de Zeeuwse vissersvereniging Zevibel schouderop halend op de actie van Randstad. In Zeeland neemt het aantal kotters niet afLandelijk gaan er wel schepen uit, al weten Fe nijn en Marijs niet waar Randstad het aantal van twintig 'ver dwijnende' Urker kotters vandaan haalt. „Maar dan nog", stelt Fenijn uitBreskens. „de visserij heeft niet zoveel mensen te bieden en landelijk zit de visserij zelf met een bemannings tekort. Op de vloot zitten al Polen en in Urk sinds kort ook Portugezen." Op de Zeeuwse vloot is het aantal buitenlandse vissers beperkt. Op één schip in Vlissingen varen enkele Po len. VLISSINGEN - Plastic tassen, TL-buizen en stenen kruiken horen niet thuis in de glascontainer. Gemeenten moeten beta len voor dit afval wanneer het in de glascontainers zit. Vol gens R. Steenaert van de sectie afvalverwerking van de ge meente Vlissingen wordt de regel 'alleen glas in de glasbak' vaak overtreden. „Het glas op de kleuren bruin, groen en wit scheiden lukt goed", legt hij uit „maar met de rest is het triest gesteld." Steekproefsgewijs controleert de glasverwerkingsfabriek hoeveel afval er in de glascontainer zit. Zeven procent 'ver keerd' afval is toegestaan. Komt de verwerker boven dit per centage, dan moet de gemeente een strafkorting betalen. ZIERIKZEE - Autokrakers hebben donderdagavond toege slagen in Zierikzee. Uit een auto, die rond halfzeven 's avonds was achtergelaten aan de koning Gustaafweg, werd een tas meegenomen. De eigenaar van de auto ontdekte rond half twaalf dat een van de portieren was geforceerd en dat de tas weg was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21