Actie tegen slik op de weg succes Dank u wel voor uw steun! Visserij ziet niets in doorsteken hals Zuid-Beveland Ontvangst bij een raadsvrouw Steun uw club en win prachtige prifz Aantal overtredingen afgelopen winter flink gedaald Nieuwe show Juliana korpsen Drumband voor senioren Jongen krijgt stomp in gezicht dagboek zuid-afrika Giro 667 Den Haag SUPPORTACTIE zaterdag 20 april 2002 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Zeeuwse ac tie Slik op de weg is vorig jaar redelijk succesvol verlopen. Dit stelt het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) in een korte evaluatie. Volgens het ROVZ maakte in de voorbije wintermaanden een beduidend kleiner aantal boe ren dan in voorgaande jaren het bont met het achterlaten van kleiplaggen op de rijweg. Een en ander had direct te maken met de iets gewijzigde aanpak van de campagne. Het voorbije jaar werd namelijk geëist dat weg- vervuilers binnen twee uur na constatering van de overtreding de vuiligheid moesten oprui men. Zo niet, dan werd er gever baliseerd. Het ROVZ conclu deert nu dat in het merendeel van de gevallen het slik - in sa menspraak met de wegbeheer- ders - binnen twee uur werd ver- MIDDELBURG - De Juliana Korpsen uit Middelburg pre senteren zaterdag 27 april hun nieuwe show. Het junior drumcorps Johan Friso brengt dit jaar de show Disney. Het Juliana drum en bugle corps brengt dit jaar een jazzy show. De avond vindt plaats in sporthal De Kruitmo- len in Middelburg en begint om 19.30 uur. VLISSINGEN - Stichting Ma joraat wil een senioren drum band oprichten. Daarvoor wordt donderdag 25 april een kennismakings- en in formatiemorgen gehouden van 10.30 tot 11.30 uur. Bij voldoen de belangstelling beginnen 2 mei de oefenmorgens. Stichting Majoraat wil elke donderdag morgen van 10.30 tot 11.30 re peteren. De stichting is te vin den in Campus de Ruyter aan de Van Hogendorpweg 58a in Vlis- singen. wijderd. De gezamenlijke actie van politie en Zeeuwse wegbe- heerders krijgt volgend jaar een vervolg. In Zeeland blijft de ter minologie Slik op de weg in zwang, in België en andere Ne derlandse provincies wordt de actie volgend jaar gevoerd met het motto Modder op de weg. De actie wordt in Zeeland sinds 1992 gevoerd. In de zes jaar voor '92 raakten er achttien mensen gewond bij ongevallen op be smeurd wegdek. In de actiepe riode daarna kon het aantal ongelukken worden terugge bracht tot zeven. Voor het eerst maakte de politie op verzoek van de wegbeheer- ders proces-verbaal op tegen wegbesmeurders. Dat gebeurde in Zeeland zo'n 130 keer. Overi gens is het niet zo dat al die ver balen resulteerden in boetes. In de meeste gevallen meldde de politie de overtreding aan wa terschappen, Rijkswaterstaat en provincie en namen die in stanties vervolgstappen. Het waterschap Zeeuws-Vlaande ren kwam zeventien maal in actie, paste in twee gevallen be stuursdwang toe - wat wel re sulteerde in boetes - ruimde in vijf gevallen het slik zelf op en verhaalde vervolgens de kosten van het opruimen op de veroor zaker. Zes keer moest het schap slik van het wegdek schrapen en konden de kosten niet op een dader worden verhaald. VLISSINGEN - Een 13-jarige jongen uit Vlissingen is donder dagavond in de Lange Zelke zonder enige aanleiding door een onbekende jongen in het ge zicht geslagen. De jongen stapte op de fiets na met vrienden te hebben gepraat. Een onbekende jongen, die ook in de Lange Zelke met twee vrienden stond, stompte de 13- jarige plots in het gezichtDaar na ging hij er met zijn vrienden op de scooter vandoor. Het slachtoffer- liep een bloedneus op en is op eigen gelegenheid naar de eerste hulp van het zie kenhuis gegaan. Zijn fiets raak te licht beschadigd. Een Schouwse boerenknecht veegt de weg schoon. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf GOES - Het plan om een verbin ding te maken tussen de Wester en Oosterschelde bij Rilland- Bath ligt slecht bij de visserij sector. Volgens C. van Liere, voorzitter van Zeeuwse vissers vereniging Zevibel, kan zo'n doorsteek een bedreiging vor men voor de visserij in de Oos terschelde. Van Liere gebruikte op de jaar vergadering van zijn organisa tie in Goes geen grote woorden om zijn onrust uit te spreken over het plan voor de doorsteek in de hals van Zuid-Beveland. Hij liet een waarschuwing ho ren. „Waarom zou je kwalitatief minder goed water uit de Wes- terschelde in de zo zuivere Oos terschelde toelaten?", vroeg hij zich af. „Dat kan ecologisch een neerwaartse spiraal teweeg brengen." Toch wees Van Liere het voor stel niet bij voorbaat af. De doorsteek is met name bedoeld om onder extreme omstandig heden de waterstand in de Wes- terschelde te verlagen, door wa ter naar de Oosterschelde te laten vloeien. Vlaanderen, Ant werpen, kan dan droge voeten houden. „Als het dan maar om water uit de Noordzee gaat dat bij vloed de Westerschelde op komt en geen vervuild Schelde- water", aldus Van Liere. De vis serij heeft volgens de Zevibel- voorzitter het recht dit te eisen, want vissers hebben tenslotte een belangrijke rol gespeeld bij het behoud van een open Oos terschelde. Het plan voor een doorsteek bij Rilland-Bath maakt onderdeel uit van een toekomstvisie op alle Delta wateren voor de komende dertig jaar. Ook Zevibel praat daarover mee. Het weer toela ten van zoetwater uit het Vol kerak op de Oosterschelde is één van de andere voorstellen. Van Liere heeft het idee dat dit wei eens goed kan zijn voor de pro ductie van mosselzaad in de Oosterschelde. Maar ook voor dat voorstel geldt, aldus de Zevibel-voorzit- ter, dat er geen vervuild rivier water mag binnenkomen. Juist om vervuiling van de Ooster schelde te voorkomen is in het verleden besloten om het zoete Volkerak en de zoute Ooster schelde strict van elkaar te scheiden, al is dat verre van na tuurlijk. Waterbeheerders, waaronder Rijkswaterstaat, willen daarom de oude situatie herstellen. pagina 23: aanleg Overschelde peperduur Een Vlissingse delegatie onderzoekt momenteel in Zuid-Afri- ka wat de beste man ier is om haar zusterstad Highveld East te steunen. Het land in opbouw moet afrekenen met de naweeen van het apartheidsregime. De afvaardiging is onder de indruk van de veerkracht van de Zuid-Afrikaanse bevolking, maar schrikt tegelijkertijd van de erbarmelijke leefomstandighe den. Welzijnsambtenaar Jenny Kelholt legt haar impressies vast in een dagboek. Vandaag het slot: raadslid is boegbeeld in toivnship door Jenny Kelholt Busisiwe blessing) heeft me uitgenodigd in haar woning in de township Em- balenhle. Onderweg koop ik een bos bloemen voor de gastvrouw. Busi, is raadslid van het African National Congres (ANC). Anderhalf jaar geleden was ze nog een paar weken in Vlissingen, waar ze een trainingsstage voor raadsleden volgde. Vol trots ontvangt ze me in haar onderkomen dat bij ons het predikaat krot zou krijgen. Onderweg begin ik me al af te vragen of het wel zo'n goed idee is om bloemen mee te ne men. Dat vermoeden wordt bevestigd. Busi heeft geen vaas; de stengels zijn te lang om de bloemen in een ronde koperen pot te zetten. Uit eindelijk vindt ze een leeg conservenglas waarin de bloemen tegen de muur wor den neergezet. De woning van Busi zou bij ons direct het stempel 'krot' en 'onbewoonbaar' krijgen terwijl Busi 'so glad and so happy' is met haar woning waar ze pas is ingetrokken en waar ze met zeven kinderen en een kleinkind woont. Woning Eerst zitten we binnen in haar huis van golfplaten en planken. Voor zover ik kan zien is, op de spijkers nageen nieuw materiaal gebruikt. Wel is er een soort betonnen vloer gestort. Haar woning is, vergeleken met de huizen in haar omgeving, ruim van opzet. Op de eettafel liggen de spul letjes uitgestald die ze in Vlissingen heeft gekregen: de tegel met zeester, een houten klompje met borstel, blikje babbelaars, lepeltje. Ik weet niet of de woning een water en rioolaansluiting heeft. Ik geneer me om al te zeer rond te kijken. Vanuit mijn stoel heb ik zicht op een stukje straat tegenover haar wo ning. Er ligt veel huisafval op straat. De townshippers lij ken zich er niet aan te storen. Vlak naast het afval verko pen een paar mannen in een I kraampje wat etenswaren. Busi neemt me mee naar haar familie, die schuin tegenover haar woont. Vijf jonge man nen slachten naast de woning een geit die op een stukje golfplaat is neergelegd. Bin nen wordt in een paar tonnen een soort bier gemaakt. Veel mensen doen een beroep op Busi's kennis van gemeen telijke zaken en rekenen op haar invloed én haar mobiele telefoon. Een buurvrouw komt vragen of ze een ambu lance wil bellen omdat er een j ong buurmeisj e ligt te beval len. Haar moeder is niet thuis en blijkbaar wist niemand dat het meisje zwanger is. Het duurt lang voordat de ambulance komt: Busi belt tot drie maal toe. Eindelijk komt hijBusi 's j ongste doch ter van drie kruipt op mijn schoot en pakt mijn wangen en handen vast. Ze kijkt of mijn bleke vel vastzit. Het meisje is niet gewassen, loopt op blote voeten, zowel bin nen als buitenshuis op de la va-steen achtige straat, tus sen het vuil en allerlei scher pe voorwerpenIk vraag Busi of ik een foto van haar in haar huis mag maken; ze poseert bij de gordijnen. Overal in de wereld zijn slachtoffers van oorlogen, natuur rampen en armoede. Mensen in Nood gelooft in hun wil en veerkracht om een betere toekomst op te bouwen en helpt ze daarbij. Zonder onderscheid te maken naar ras, geslacht of geloof. Dat kan alleen dankzij de steun van mensen zoals u. Daarvoor: namens de mensen heel hartelijk dank! Een initiatief twc de (jrofo C&éac£e Doe mee met de Support Actie! Voor slechts 11per jaar bent u al donateur van uw favoriete vereniging of goede doel. Bovendien maakt u twee maal per jaar kans om mooie prijzen te winnen, zoals een auto, een exotische vakantie of een geldprijs van 450,- Doet uw vereniging nog niet mee? Bel voor meer informatie 013 - 455 28 25 of kijk op www.supportactie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20