Vlissingse politiek mist openheid Broodhuis voor zwerfkinderen PZC Broomchemie verliest geding PZC Een leven lang strijd tegen het onrecht Slecht weer oorzaak van twee ongevallen 19 066, GroenLinks, SP en CDA pleiten voor openbaar debat GroenLinks boos op havenschap Jongens aangehouden Botsing op Seissingel Vlissinger mishandelt vrouw Werkman in Vlissingen belaagd Aanrijding op Gildeweg Bejaarde overleden na ongeval Nieuwe cd hardcore bands i1 zaterdag 20 april 2002 MIDDELBURG - Zeeland Seaports had nooit een kort geding tegen Greenpeace mogen aanspannen om acties tegen het transport van illegaal gekapt hout naar de Vlissingse haven te verbieden. Dat schrijft de Statenfractie van GroenLinks in een boze brief aan Gedeputeerde Staten. Volgens GroenLinks heeft het havenschap gehandeld in strijd met het beleid van de provincie dat duurzaam ondernemen nastreeft. De fractie noemt dat teleurstellend en onbegrijpelijk. Zij vraagt zich af of GS hiervan op de hoogte waren, aangezien gedeputeerde D. Bruinooge (PvdA, economie) voorzitter is van het haven schap. Om herhaling te voorkomen wil de partij dat het pro vinciebestuur, de Zeeuwse Milieufederatie, Greenpeace en Zeeland Seaports een gedragslijn afspreken die recht doet aan de opvattingen van onder meer de provincie zelf over duurzaamheid. MIDDELBURG - Twee Middelburgse jongens van elf jaar zijn gistermiddag in de Zwerfruststraat in Middelburg aan gehouden omdat ze met stenen de ruiten van een auto hadden ingegooid. Ook maakten ze meerdere deuken. Omdat de jon gens nog geen twaalf jaar oud zijn, werden ze met goedkeu ring van hun ouders doorverwezen naar het jeugdbureau STOP. De auto was voor de sloop bestemd. De eigenaar wilde daarom het schadebedrag niet meer verhalen MIDDELBURG - Een bromfietser en een personenauto zijn gisteren op de Seissingel in Middelburg gebotstEen 4 9-j ange Vlissinger reed op zijn brommer in de richting van de Olmen laan. Doordat hij niet helemaal rechts reed, ontstond een aan rijding met een tegemoetkomende 30-jarige automobilist uit Middelburg. Niemand raakte gewond. VLISSINGEN - Een 27-jarige Vlissinger is in de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden voor mishandeling. De man had ineen horecagelegenheid in Vlissingen een 18-jarige vrouw in het gezicht geslagen en had haar geschopt. Een 22- jarige VIissinger kwam tussen beiden en kreeg daarop ook een klap in het gezicht. De twee slachtoffers deden aangifte van mishandeling. De 27-jarige Vlissinger is ingesloten. VLISSINGEN - Een 48-jarige man uit Amemuiden is don derdagnacht tijdens werkzaamheden in de Bonedijkestraat in Vlissingen aangevallen. De man voerde voor een bedrijf herstelwerkzaamheden uit toen hij werd lastiggevallen door een 22-jarige Vlissinger. Hij repareerde een ontzette deur toen hij zonder enige aanleiding een kopstoot kreeg. De ruit van zijn bedrijfsauto werd vernield. De Vlissinger werd later aan gehouden en is overgebracht naar het huis van bewaring To- rentijd in Middelburg. Hij was dronken. VLISSINGEN - Een 22-jarige bromfietser uit Vlissingen is gistermiddag op de Gildeweg op een personenauto gereden. De bromfietser haalde een vrachtwagen in waarbij hi] op de linkerweghelft terechtkwam en op een tegemoetkomende au to reed. De auto werd bestuurd door een 36-jarige inwoner van Vlissingen. De bromfietser liep wat schaafwondjes op aan zijn been, zijn brommer werd flink beschadigd. De auto had eveneens schade. door Wout Bareman TERNEUZEN - De feministe, columniste en oud-verslaggeef ster Janneke Dierx-Harms is dinsdagochtend in Terneuzen overleden. Ze werd 89 jaar. Vrij dagmiddag werd ze begraven, op haar verzoek in besloten kring. Janneke Dierx - een zeer au tochtone Terneuzense - ont plooide zich door de jaren heen als een ferm bestrijder van on recht. Of het nu de ongelijke be handeling van dienstbodes be trof of de miskenning van de rechten van ouderen, ze schroomde nooit de barricaden te betreden. Een citaat uit een portret dat verscheen in de krant van 5 sep tember 1986: „De vinger gehe ven en de ogen bijna bozig open gesperd. Zo moet ze destijds ook de heren bondsbestuurders van 'haar' vakbond het NVV hebben gewezen op de noodzaak van een Dienstbo- denbond.Enla- Q j ter, toen ze zich X JL Zd sterk maakte voor vervroegde uittreding van alleenstaande vrouwen en voor het weduwenpensioen. De Dienstbodenbond is er nooit ge komen, het weduwenpensioen wel. Dat stemde haar een ogenblik tevreden. Maar niet voor lang. Want het doel was nog steeds niet bereikt: ge lijke rechten voor man en vrouw!" Mijlpaal Ze werd geportretteerd in de maand dat 'haar school', de Vrouwenvakschool Janneke Dierx - met vestigingen in Mid delburg en Terneuzen - de deu ren opende. „Een vakschool voor vrouwen", verzuchtte ze bij de opening, „dat was in mijn jeugd alleen de vroedvrouwen school. In die dagen konden al leen de gunstig gesitueerde vrouwen een degelijke oplei ding volgen. Nu is dat gelukkig veranderd." De nieuwe opleiding droeg we zenlijk bij aan emancipatie: ge- lij kgerechtigheid van beide sek sen en kansen om zich naar aard en opleiding te ontplooien. Ze vond het een mooie mijlpaal. Janneke Dierx noemde zich een feministe. „Maar ik zet me niet af tegen mannen. Daarvoor ben ik te vaak gezwicht voor hun charmes. En uiteindelijk heb ben ze natuurlijk zelf niet ge vraagd om die positie van ge zinshoofd en kostwinner. Dat is domweg zo gegroeid." In 1968 publiceerde de PZC haar eerste Ponteneur, een we kelijkse column, die aanvanke lijk - tot haar afgrijzen - de titel Vrouwenkout meekreeg. Die naam werd een jaar later veran derd in Op de Ponteneur. De column, vooral gewijd aan ge beurtenissen m het dagelijks le ven. werd een rustpunt in de krant. Ze schreef er uiteindelijk zo'n 750. In '75 verscheen een boekje met een selectie uit de tot dan gepubliceerde Ponteneurs Toenmalig hoofdredacteur G. de Kok van de PZC schreef in het voorwoord: „De bijdragen getuigen van een onafhankelijk oordeel en zijn onmiskenbaar van een vrouw. Van een geëman cipeerde vrouw. "Op 17 decem ber '82 verscheen de laatste Ponteneur, ten prooi gevallen aan de eeuwige vernieuwings drang van de krant. Maar ook daarna keerde ze re gelmatig in de kolommen terug. Met 'haar' vakschool, maar ook als opstandig voorzitter van het Bewoners- contact De Jmt Veste, het wooncom plex voor ouderen. Strijdbaar als altijd riep ze: „We moeten weigeren geleefd te worden en zelf de wegen zoeken een zinvol bestaan op te bouwen!" Haar vriendelijke, liefdevolle kant toonde ze bij de tientallen hu welijksvoltrekkingen die ze als 'onbezoldigd ambtenaar der burgerlijke stand' in Terneuzen voltrok. In april 1984 noemde burge meester Carel Ockeloen haar 'een vrouw met een eerlijke rea listische mening' en overhan digde hij haar het mooiste ca deau dat ze ooit kreeg: het ere burgerschap van de stad. Janneke Dierx. ^nor Edith Ramakers VLISSINGEN - Een aantal Vlissingse politieke partijen be- Ueurt het dat de behandeling tan het gemeenteraadspro- jramma achter gesloten deuren plaatsvindt. Ook vinden zij dat de vergade ren van het presidium, waar in alle fractievoorzitters verte genwoordigd zijn, in alle open baarheid moeten plaatsvinden. Achter die mening scharen zich D66, GroenLinks, de Socialisti sche Partij en het CDA. Hun roep had geen effect, omdat een meerderheid de deuren ge sloten wil houden: PvdA, WD, de Lokale partij Vlissingen, de Partij Souburg-Ritthem en de RPCU. Het presidium vergader de gisteren dus zonder publiek over het ontwerp-raadsbeleids- stuk. Dit stuk was voorbereid door een commissie van drie raadsleden, A. Soplantila van GroenLinks, C. Seijbel van het CDA en C. Kapaan van de Rechts Protestants Christelijke Unie (RPCU). Zij kwamen daar voor zes keer bij elkaar. In dat beleidsstuk moeten alle partijen zich kunnen vinden, omdat daarin wordt aangegeven wat Vlissingen de komende vier jaar wil realiseren. Geloofwaardigheid „Dat er in beslotenheid wordt vergaderd, is niet goed voor het eindproduct en het doet geen recht aan de geloofwaardigheid van de politiek in het alge meen", schreven de vier partijen voorafgaand aan de vergade ring van gistermiddag. Gisteren werd ingegaan op de inhoudelij ke kant van beleidsstuk. Zodra een meerderheid van de partijen zich in het programma kan vin den, wordt het overhandigd aan het college van B en W. Ge streefd wordt om in de raads vergadering van 25 april op een lijn te zitten. Het dagelijks be stuur gaat vervolgens aan de slag met het programma en dient de begroting in die toege sneden moet zijn op het raads- beleidsstuk. Vlissingen speelt op deze ma nier in op het nieuwe duale stel sel. Niet, zoals jarenlang gebruike lijk was, het college maar de ge meenteraad stelt een wensen lijst samen, die uitgaat van de verkiezingsprogramma's van de negen partijen. „Maar het be sluit om niet in een openbaar de bat over dit gemeenteraadspro gramma te spreken staat haaks op de wens van de burgers", vindt N. Peters van D66. De brief is ook ondertekend door Seijbel van het CDA, Soplantila van GroenLinks en C. Roos van de SP. „De vergadering van de fractievoorzitters, dit presidi um, moeten in het vervolg in openbaarheid plaatsvinden." De voorstanders van openbaar heid erkennen dat er situaties zijn, waar vertrouwelijkheid noodzakelijk is. „Maar dan kan ter plaatse worden besloten een deel van de vergadering ver trouwelijk te laten verlopen." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Broomchemie in llerneuzen heeft het kort geding litgen het ministerie van Vrom |:verdeproductie van de broom- houdende vlamvertrager FR- 120 verloren. Het chemiebedrijf moet nu wachten tot de Raad ran State uitspraak heeft ge daan in twee andere zaken die .-pelen over de fabricage van het lieuwe product. De vertraging kan oplopen tot een jaar. Het ministerie van Vrom ver bood Broomchemie in maart te beginnen met de productie van debroomhoudende vlamvertra- FR-720. Volgens minister Pronk zou het bedrijf onvol doende hebben aangetoond dat FR-720 niet schadelijk is voor het milieu. Anderhalve week len eiste het Terneuzense bedrijf in kort geding dat de Staat dit besluit zou intrekken, omdat het in strijd zou zijn met de Europese regelgeving. De Haagse rechter R. Paris heeft gisteren die eis afgewezen. Hij heeft dat niet op inhoudelijke gronden gedaan, maar op een formele. Volgens Paris heeft Broomchemie 'geen haast' meer, omdat de Raad van State nóg uitspraak moet doen over de verlening van twee andere vergunningen, van de provincie Zeeland en het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Zolang de Raad van State geen defini tieve uitspraak in die kwesties heeft gedaan, mag Broomche mie toch niet met produceren beginnen. Het productieverbod van het ministerie van Vrom, op basis van de Wet milieugevaar lijke stoffen, geldt voor één jaar. De Haagse rechtbank gaat er- vanuit dat de Raad van State niet binnen dat jaar tot een defi nitief oordeel zal komen. „Wij gaan ons beraden hoe wij onze toekomst kunnen veilig stellen", reageert technisch manager J. van der Wal van Broomchemie op het vonnis. Broomchemie produceert al verschillende broomhoudende brandvertragers. Het streven was erop gericht veertig procent van de capaciteit in Terneuzen te gaan gebruiken voor de pro ductie van FR-720 ter vervan ging van andere vlamvertra- gers. Volgens Van der Wal moet de komende weken duidelijk worden of en hoe Broomchemie de productie-activiteiten an ders kan voortzetten, zonder FR-720. Het bedrijf gaat ook bekijken of het snel aanvullen de informatie kan leveren over de milieugevolgen van de pro ductie van FR-720. Minister Pronk heeft eerder verklaard dat zijn besluit wordt ingetrok ken, als het Terneuzense bedrijf met afdoende gegevens komt. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Tijdens een fikse ha gelbui raakte een 30-jarige Duitse automo biliste gistermiddag op de A58 met haar wa gen van de wegen kwam in een sloot terecht. Dat gebeurde rond half drie op de zuidbaan ter hoogte van Heinkenszand. De vrouw en haar passagier werden met onbekende ver wondingen naar het ziekenhuis gebracht. Drie kwartier eerder was niet ver daarvan daan ook een 34-jarige automobiliste uit Oost-Souburg in de problemen gekomen. Door aquaplaning verloor ze de macht over het stuur, waardoor de wagen begon te tol len en uiteindelijk in de vangrail belandde. De vrouw en haar vijfjarig zoontje werden naar het ziekenhuis vervoerd, maar konden na onderzoek naar huis. foto Willem Mieras IKLOETINGE - Een 83-jarige I vrouw uit de gemeente Goes is loverleden aan de gevolgen van .een ongeval op de N289 bij Kloetinge. Toen de vrouw gistermorgen ter hoogte van de molen op haar I' fiets de Patijnweg wilde over steken zag ze een lijnbus van Connexxion over het hoofd, I waarna ze door het voertuig I werd geschept. Ze werd zwaar gewond overgebracht naar het (ziekenhuis waar zij later op de .dagaan haar verwondingen be zweek. Onduidelijk is waarom de vrouw de weg overstak. Even verderop is een fietstunneltje. jVLISSINGEN - De hardcore [bands Counterpart en Urban .Conflict presenteren zaterdag 27 april in De Piek in Vlissingen 'hun nieuwe cd. Het optreden Ibegint om 22.00 uur. Een dag eerder kunnen hiphopliefheb bers vanaf 21.30 uur weer genie- |ten van dj's, breakdancers en scratchbattles tijdens de Flexa- bility in de Piek. redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ellen De Vriend OOST-SOUBURG - De stich- tingRoemenië Hulp Oost-Sou burg heeft twee weken geleden in het Roemeense Boekarest het inloophuis Casa Cana ge opend. In het huis kunnen straatkinderen tussen drie en twintig jaar, die leven in riolen en kraakpanden, terecht voor een maaltijd en wat aandacht. Voorzitter Adri Gideonse uit Oost-Souburg is net terug uit Roemenië. Wat hem het meeste trof in Boekarest, is zijn bezoek aan de rioolputten. „In de tunnels, drie meter onder de grond, waar de stadsverwarmings buizen en rioolbuizen door heen lopen, wonen de kinde ren. Het is er vies en het stinkt er enorm. De riolen liggen be zaaid met dozen, matrassen en allerlei troep. Ook is het er brandgevaarlijk, want kaar sen zijn met was tegen de wand geplakt." Het viel Gideonse op dat er een duidelijke machts structuur heerst in de groepen. „De leider vertelt de jongeren wat zij moeten doen. Dat geeft hun een gevoel van bescher ming. Een soort thuis." De stichting Roemenië Hulp Oost-Souburg is een onderaf deling van de stichting De On dergrondse Kerken (SDOK) in Gorinchem. Stichtingen van de SDOK werken al sinds 1987 in Roemenië. Naar schatting leven er ongeveer zevendui zend kinderen in de riolen en kraakpanden in Boekarest. „Je moet hun leeftijden gissen. Zelf weten de kinderen ook niet precies hoe oud ze zijn", vertelt Gideonse. Weggelopen De kinderen zijn veelal wegge lopen uit weeshuizen of door hun verslaafde of werkloze ou ders op straat gezet. „In één van de tunnels trof ik een jon gen van een jaar of zestien die enorm high was. Hij hield een plastic tas in zijn handen ge klemd met autolak in. Weer andere zwervertjes snuiven lijm." Adri Gideonse is de tun nels ingegaan met straatwer ker Valerius, die het vertrou wen van de groepsleiders heeft gewonnen. „Je kunt het riool niet zomaar in gaan. Dat is le vensgevaarlijk. Ik weet zeker dat ze je letterlijk uitkleden tot je in je blote kont op straat staat." Omdat het aantal zwerfkinde ren in Boekarest het grootst is, Een jonge moeder met haar kind komt langs voor haar dagelijkse maaltijd in het Roemeense inloophuis Casa Cana. hebben de kinderen daar een toevluchtsoord nodig. „De drie miljoen inwoners van de stad hebben voldoende aan hun ei gen problemen. En de overheid ontkent het probleem van de straatkinderen, omdat het land graag bij de Europese Unie wil horen", vertelt hij „Het enige wat de overheid heeft gedaan is een aantal put ten dichtlassen. Maar dat lost natuurlijk niks op. De zwerf kinderen wonen nu in contai ners, parkeergarages en por tieken." Sinds begin 2000 is de SDOK bezig om de nodige vergunnin gen te krijgen voor een inloop huis in het noorden van Boeka rest. Dat gaat langzaam. Medio dat jaar kocht de stich ting een hoekpand met een op pervlak van 250 vierkante me ter, dat werd verbouwd tot het inloophuis Casa Cana ('brood huis'). Het huis heeft een woonkamer, een keuken, een spreekkamer en een opslagkel der waar de hulpgoederen staan. Verder zijn er douches en sanitair aangelegd. In het huis kunnen straatkin deren en alleenstaande, jonge moeders terecht voor een douche, kleding en een een voudige warme maaltijd. „Als om acht uur de deur van het Casa Cana open gaat, staan er vaak circa zeventig kinderen voor de deur. Daarom moeten we streng selecteren. We wer ken met kleurenkaarten. De ongeveer twintig kinderen met een groene kaart mogen het eerst eten, daarna volgen de andere kleuren." Therapie „De vier Roemeense stafleden proberen met de zwervertjes ook een gesprek aan te gaan over hun leven", legt Gideonse uit. „Voorzichtig doen zij wat leeroefeningen en werken aan een groepstherapie over 'het omgaan met elkaar'. Onze christelijke identiteit speelt in die gesprekken natuurlijk ook een rol. Dat wil niet zeggen dat wij de kinderen de bijbel op dringen of hen willen bekeren. Elk kind is welkom Nu het inloophuis draait, wil de SDOK de hulpverlening uitbreiden. Zij wil een voor malige waterfabriek en de om liggende vier hectaren grond buiten Boekarest aankopen. „We willen er zwerfkinderen opvangen en hen een beroeps opleiding en ontspanning bie den." Voor dat project is 350.000 euro nodig. Om geld in te zamelen voor de straatkin deren staat de stichting Roe menië Hulp Oost-Souburg op jaarmarkten om Roemeens handwerk te verkopen. Ook worden er speciale kerkdien sten in de Samen Op Weg-ker- ken gehouden. De stichting fi nanciert alles uit giften. De stichting Roemenie Hulp Oost- Souburg is vandaag aanwezig op de Kerkendag in het Groen College in Goes,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19