LAAGSTE PRIJS Urgentie woningen onder vuur wiviv.shopbox.nl Ik wil gewoon een normaal huis Zakkenrolster met succes in hoger beroep Papiergroep Stora investeert weer fors in Vlaanderen Leerlinge gewond bij ongeval in gymzaal Pelgrimstocht voor dystrofiepatiënten Vragen over pakeerbeleid Fortuyn vat weer vlam Huurdersvereniging heeft kritiek op systeem toewijzing huizen zeeuwse almanak Liefde doorWout Bareman ANTWERPEN - De Zweeds- Finse papiergroep StoraEnso gaat opnieuw fors investeren in Vlaanderen. Na een papier- en pulpterminal in Zeebrugge en een nieuwe papierproductieiijn in Gent wordt nu 16 miljoen eu- MIDDELBURG - Leefbaar Middelburg wil weten waarom de Dampoortweg binnen het be taald-parkeergebied valt. Bij de aankondiging van het nieuwe parkeerbeleid werd deze straat niet genoemd. De fractie heeft gesproken met een bewoner van de Dampoort- weg. Naar aanleiding daarvan waagt Leefbaar Middelburg schriftelijk aan het gemeente bestuur of het juist is dat een in- validenpas voor deze weg 205 euro per jaar kost. Daar boven op zouden nog 45 euro komen voor de reguliere parkeerpas en nog eens 41 euro voor de keuring van de gehandicapte. „Wat is de I reden van deze hoge bedragen? I vraagt fractievoorzitter H. Akdagzich af. Verder is de partij benieuwd of er in Middelburg invalidenpar keerplaatsen zijn die vrijgesteld zijn van parkeerbelasting. ,,Zo ja, waar? En welke redenen lig gen daaraan ten grondslag?". Tevens hoorde ze dat er een in- I rijverbod is ingesteld bij de I Korte Geere. Invalide mensen kunnen nu niet meer tot aan de I Aldi gebracht worden, zegt Leefbaar Middelburg. De partij wil van B en W horen waarom I dat inrij verbod is ingesteldOok wil ze weten waar de invaliden- I plaatsen bij het Bastion blijven. De wethouder had deze par- I keerplekken beloofd. ro geïnvesteerd in uitbreiding van de papierversnijdingsfa- briek Lumipaper in de Waas landhaven (Vrasenedok) op de linker Scheldeoever. Lumipaper kan na de uitbrei ding 165.000 ton houtvrije pa piersoorten verwerken. De uit breiding levert twintig extra arbeidsplaatsen op; het aantal komt daarmee op honderd. Het papier wordt per schip aange voerd vanuit het Noord-Finse Oulu. De grootste afnemers zijn Nederland en Duitsland. In het Gentse havengebied bouwt Sto raEnso een nieuwe papierpro ductiemachine, met een capaci teit van 700.000 ton per jaar de grootste ter wereld. De investe ring van 500 miljoen euro levert veertig extra arbeidsplaatsen op. De bestaande vestiging van de papierproducent in Gent biedt al werk aan 410 mensen. Bijgesteld StoraEnso heeft de plannen om in Zeebrugge in een paar jaar tijd hét distributiecentrum voor de West-Europese markt uit de grond te stampen overigens met het oog op de situatie op de we reldmarkt bijgesteld. Stora, dat begin 1998 koos voor de vestiging van het Europees distributiecentrum in Zeebrug ge, is wereldleider met een pro ductie van ruim 14 miljoen ton papier en karton in enkele tien tallen vestigingen met in totaal 45.000 werknemers. De omzet bedraagt ruim 13 miljard euro. De prognoses van 1998 worden niet gehaald. Toen werd voor speld dat het distributiecen trum binnen enkele jaren 3,5 miljoen ton aan goederen (pa pier en pulp) zou verwerken. Eind 2001 echter bleef de aan voer steken op 2 miljoen ton. De plannen om in de westelijke voorhaven, nabij het Wielin gendok, een grote terminal voor de distributie van pulp te bou wen, zijn op een laag pitje gezet. Advertentie) SLIM BEKEKEN door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zelfs met een urgen tieverklaring is het niet eenvoudig een geschikt huurhuis te vinden. Eliane Provoost uit Middelburg heeft nog acht dagen voor ze op straat staat. Het liefst wil ze een huis in de buurt, maar het lijkt erop dat ze weinig te kiezen heeft. Het koophuis waar ze nu met haar drie kinderen woont, is straks voor haar man. In december vorig jaar, nadat ze hun relatie beëindigden, hebben ze af gesproken dat Eliane voor 1 april de woning zou verlaten. „Ik was toen ze ven maanden zwanger, ik kon op dat moment niet verhuizen", vertelt ze. Na de geboorte van de baby, begin februa ri, werd ze ziek. Het herstel van een ope ratie aan haar buik duurde tot eind van die maand. „Ik had toen nog geen ur gentie. Ik dacht: voor 1 april heb ik wel een huis. Begin maart moest ik voor de urgentiecommissie verschijnen." Ze kreeg inderdaad een urgentieverkla ring, maar daarmee waren haar proble men niet opgelost. De spullen staan al weken in verhuisdo zen in de huiskamer. „Ik ben een star ter, omdat ik geen woning achterlaat. Bij alle woningen in de woonkrant staan eisen waaraan ik niet voldoe." In de vorige woonkrant stond een huis dat ze heel graag wilde hebben.,Ik vol deed aan alle eisen, maar ik kreeg de woning niet. Ze kijken alleen of je een urgentie hebt, niet naar de omstandig heden. De woning ging naar een kennis van mijmaar die hoeft pas in mei uit de woning waar ze nu zit. Nu moet ik weer afwachten tot de woonkrant van vol gende week, kijken of er iets bij zit. Dan duurt het weer een week voor ik iets hoor." Over een week moet Eliane echt haar huis uit. Dan komt haar man terug van familiebezoek. „Waar moet ik heen als hij zegt dat ik weg moet? Naar een blijf-van-mijn-lijf-huis wil ik niet. Mijn kinderen hebben al genoeg meege maakt. Het liefst wil ik in Zuid-Middel burg blijven in verband met de kinde ren; als ik alleen was, maakte het me niet uit. Maar mijn oudste zit in het laatste jaar van de basisschool en mijn zoontje heeft hier al zijn vriendjes. Voor kinderen is dit een gunstige buurt. Mijn moeder woont hier ook. Als ik alleen was geweest, had ik wel bij haar terecht gekund, maar ze ziet me aankomen met drie kinderen. Ze heeft maar één slaap kamer. Ik wil gewoon een normaal huis." Voor de meeste woningen gelden inko menseisen. Provoost begrijpt niet dat er voor nieuwe huurders andere eisen gel den dan voorzittende huurders. „Als ik in een huis had gewoond en was gaan scheiden, had ik huursubsidie gekregen en had ik mogen blijven. Maar als ik met hetzelfde inkomen op hetzelfde huis inschrijf, mag dat niet." GOES - Het kunstwerk 'At Your Service' op het Hollan- diaplein in Goes, een portret dat Pim Fortuyn afbeeldt, blijft de gemoederen bezig houden. Gisternacht werd geprobeerd het in brand te steken, wat grotendeels mis lukte. Het kunstwerk liep be perkte schade op. Rond half zes gisterochtend werd de politie gewaar schuwd dat het portret had vlamgevat. De agenten doof den het vuur zelf met een poederblusser. Om half ne gen bleek het vuur echter nog steeds te smeulen, zodat de Goese brandweer werd ge alarmeerd. Die bluste in kor te tijd het brandje. Het kunstwerk is beschadigd op de plaats waar Fortuyns neus was afgebeeld. Sinds het werk van de Goese kunstenaar Leon van den Akker vijf weken geleden werd geplaatst, zorgt het voor beroering. Van den Ak ker had de politicus afge beeld met een hakenkruis op het voorhoofd. Dat moest hij op last van de gemeente Goes direct verwijderen, waarna hij het verving door de tekst 'leeg leeg'. Nadien is het metershoge doek enkele ma len beklad met teksten die duiden op sympathie voor Fortuyns denkbeelden. MIDDEN zaterdag 20 april 2002 rioor Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vorig jaar hebben ruim vierhonderd men sen op Walcheren een urgentie verklaring gekregen voor een huurwoning. Door de krapte in het aanbod van huurwoningen is het zelfs met een urgentie niet gemakkelijk een woning te vin den. Huurders moeten door tijd nood vaak concessies doen. De huurdersvereniging Middel burg is niet tevreden over het systeem. Een van de grootste problemen voor mensen die wel een urgen- tieverklaring krijgen, is dat ze van tevoren niet kunnen aange ven in welke wijk of buurt ze willen wonen. Volgens A. de Vries van de Huurdersvereni ging Middelburg zijn er toch vaak legitieme redenen voor zo'n voorkeur. „Je krijgt dan als antwoord dat je wel kunt in schrijven op een huis in een be paalde wijk. Maar de urgentie is maar twee maanden geldig, dat zijn maar vier woonkranten. Daarna moet je opnieuw naar de commissie." Als blijkt dat een huurder niet genoeg heeft ge reageerd, wordt de urgentie niet verlengd. Volgens E. de Ceuster, directeur van Woongoed Middelburg is het haast niet mogelijk om extra wensen te honoreren. „Mensen zijn urgent vanuit een bepaalde problematiek. Dat staat voorop. Andere wensen mogen geen doorslaggevende rol spelen." Door het tekort aan huurwonin gen is het domweg niet mogelijk mensen in hun eigen wijk te plaatsen, zegt De Ceuster. En I dat is jammer, vindt hij. „Het is prettig om aan wensen tegemoet te kunnen komen." Urgentieverklaring In 2001 kregen 411 mensen op Walcheren een urgentieverkla- nng op sociale en medische gronden. I „In Middelburg hadden we in I totaal zevenhonderd mutaties. I Ik schat het aantal op heel Wal cheren op hooguit achtienhon- derd." In Middelburg werd der- door Katja Logtenberg DEN HAAG - Een 47-jarige vrouw uit Vlissingen wilde gis teren bij het Haagse gerechtshof voor eens en voor altijd afreke nen met haar criminele verle den. De vrouw werd eerder door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot een gevangenis straf van drie weken wegens diefstal van portemonnees en de bedreiging van een plaatsgeno- te, maar ging in hoger beroep omdat ze liever een werkstraf wilde. Het hof willigde haar verzoek in en veroordeelde de vrouw tot een werkstraf van dertig uur. De voormalig zakkenrolster had in januari '98 twee mensen be roofd van hun portemonnees. Ze was destijds verslaafd aan alco hol en heroïne. Een van de men sen die ze gerold had, was erach ter gekomen dat zij de dader was. Toen deze vrouw de die vegge op 2 februari '98 op straat tegenkwam, liep het lichtelijk uit de hand. „Blijf uit mijn buurt", zou het slachtoffer van de zakkenrolster gegild hebben. De verdachte zei gisteren dat ze erg kwaad werd, omdat ze sa men met iemand anders op straat liep en vond dat ze voor gek stond. Toen de vrouw tegen haar bleef gillen, zou ze hebben geroepen: „als je me blijft uitda gen, dan mep ik je in elkaar! De verdachte betuigde gisteren spijt. „Toen ik die mensen be roofde, gebruikte ik nog veel he roïne, maar nu wil ik op het rechte pad blijven", zei ze. De vrouw zei niet naar de gevange nis te willen gaan, omdat ze haar twee hondjes en katjes dan naar het asiel zou moeten bren gen. Hofaanklager mr. J. Wesselink had er geen enkel bezwaar tegen om de straf om te zetten in een taaktraf. Vooral niet omdat de vrouw al bijna drie jaar geen strafbaar feit meer had ge pleegd. Hij eiste een werkstraf van vijftig uur. Het hof deed meteen uitspraak en matigde die eis omdat de vrouw minder straf zou hebben gekregen als deze zaak tegelijk zou zijn behandeld met een an dere strafzaak tegen de vrouw die in '99 diende. Advertentie Dat de liefde van de man door zijn maag gaat, wist ze wel na 35 jaar huwelijk. Maar dat die van haar kleindochter op dezelfde wijze te verkrijgen is, was volslagen nieuw voor haar. Het overtuigende bewijs le verde tweejarige Imke, die onlangs op bezoek was. Zo tegen etenstijd liet zij weten wel trek te hebben in kippen soep. Aan dat verzoek bleek oma niet te kunnen voldoen, maar daar maalde Imke niet om: „Tomatensoep is ook lek ker hoor. Na het eten vertoonde klein dochterlief hetzelfde gedrag als manlief na een heerlijk maal. Haar grote aanhanke lijkheid bleek inderdaad ver band te houden met de zelf gemaakte tomatensoep. Toen Imke zich met oma op de bank had genesteld, fluister de ze: „Je hebt lekker ge kookt oma." tig procent van de woningen toegewezen aan urgenten en mensen die voorrang kregen omdat ze op Walcheren werken, maar er niet wonen. Is het voor mensen met een urgentieverkla ring al moeilijk een woning te vinden, voor de gewone wo ningzoekende is het nog moei lijker. De huurders vereniging vindt dat de problemen van de corpo raties niet mogen worden afge wenteld op de huurder. Mensen die nog geen jaar op Walcheren wonen, komen bijvoorbeeld he lemaal niet in aanmerking voor een urgentieverklaring. Ten onrechte, vindt De Vries. „In sommige gevallen kun je dat niet eisen, bijvoorbeeld als mensen uit hun huis moeten vluchtenDe commissie zegt dat ze wel dit soort regels moeten hanteren, omdat er op dit mo ment weinig woningaanbod is. Maar daar kan je als huurder niets aan doen." Klachten De huurdersvereniging heeft re gelmatig te maken met mensen die klachten hebben over hun urgentie, vertelt De Vries. Om hoeveel mensen het precies gaat, kan ze niet zeggen. Vol- door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Een vijftienja rige leerlinge van scholenge meenschap Scheldemond in Vlissingen is gisterochtend ge wond geraakt bij de gymles. Ze kreeg een bank tegen haar hoofd die tussen de ringen was opge hangen en werd gebruikt als schommel. Het is de tweede keer in korte tijd dat er een dergelijk ongeval op de school gebeurt. Het meisje is met hoofdletsel naar het ziekenhuis in Vlissin gen gebracht. Na onderzoek bleek dat ze een lichte hersen schudding heeft opgelopen. Volgens de school mag ze van daag weer naar huis. Na het on geluk is uit voorzorg de trauma helikopter gebeld. Het meisje is een tijdje buiten bewustzijn ge weest. Ze is wel zelf onder het toestel uitgekropen. Het meisje, afkomstig uit Vlissingen, zit in de vierde klas administratie van het vmbo. Het was de laatste gymles voor het eindexamen. „Het ongeval gebeurde bij een les bewegingsonderwijs aan een klas van tien leerlingen in onze gymzaal onder begeleiding van een gymdocent", vertelt H. van Arenthals, directeur boven bouw van het vmbo. „Ze waren met een grote schommel aan het schommelen. Het gaat om een speciale constructie met banken en matten. Het meisje was aan het duwen. Naar wat ik begrijp, is ze onderuit gegleden. Op zich is er dan niets aan de hand, maar ze is direct weer overeind geko men. De schommel was op de weg terug en heeft haar ge raakt." In oktober vorig jaar raakte ook een leerlinge gewond bij een dergelijke gymoefening. Vol gens Van Arenthals ging het toen om een andere situatie. „De vorige keer ging iemand achter een balletje aan en liep tegen de schommel." De school heeft na dat incident geen extra maatre gelen genomen, vertelt direc teur onderbouw E. Fagg. „Zul ke dingen kunnen gebeuren. Het gaat jaren aan een stuk goed op een heleboel scholen. We heb ben toen wel gezegd dat men dubbel voorzichtig moest zijn. Als er met honkbal een ongeluk gebeurt, wordt het ook niet af geschaft." De klasgenoten van het meisje zijn gistermiddag bijgestaan door slachtofferhulp. „Ik hoop voor het meisje en de familie dat alles goed afloopt", zegt Van Arenthals. „Het examen begint op 13 mei. Ik hoop dat ze tegen die tijd zoveel is opgeknapt dat ze mee kan doen." gens De Ceuster worden de klachten serieus genomen. „Als de klacht te maken heeft met het feit dat wij ons werk niet doen, wordt er opnieuw naar de zaak gekeken." Met klachten die be trekking hebben op de regels rond urgentie, kan niet veel worden gedaan. „Wat iets an ders is dan dat we de regels niet willen aanpassen. Daar bestaat bij ons ook behoefte aan." Zelfs met een urgentieverklaring is het in Middelburg niet makkelijk om een huurwoning te vinden. foto Ruben Oreel door Ron Magnée MIDDELBURG - Van Middel burg naar Santiago de Com- postela, een rit van bijna drie duizend kilometer. Volgende week zaterdag begint Middel burger Jan Vink in zijn eentje aan deze barre fietstocht. Hij doet het voor dystrofiepatiën ten én voor zichzelf. Middelburg, Maastricht, Auxerre, Rocamadour, Pam plona en uiteindelijke Santia go de Compostela. Dat is de tocht waar de Middelburgse onderwijsambtenaar Jan Vink volgende week aan begint. On derweg maakt hij nog een om weg om de loodzware Col d'Aubisque te beklimmen, een colletje van de buitencatego rie. En dat allemaal in een tijdsbestek van vier weken. Elke dag moet de Middelburg se fietser dus meer dan hon derd kilometer koersen, rust dagen niet meegerekend. Al een dikke tien jaar loopt Vink met het idee rond om een fietstocht te maken naar het Spaanse bedevaartsoord. „Ik zag een dialezing van een Zie- rikzeese fotograaf, ruim tien jaar terug. Ook hij maakte de tocht. Alleen ging hij bijna on voorbereid op weg, slechts met een zak krentenbollen in zijn tas. Zijn vrouw reisde hem elke etappe achterna en regelde on derdak. Zo pakt Vink het niet aan. Hij rooit het allemaal in zijn eentje. Hoewel, zonder hulp van zijn vrouw gaat het niet. Die zorgt een maand lang alleen voor het huishouden en de vier kinderen. En dat naast haar fulltime baan. Noodzaak Vinks fietsfanatisme is uit nood geboren. „Ik kom uit Honselersdijk, in het West- land. Wij hadden thuis maar weinig geld, dus deden we al les op de fiets. Naar Maduro- dam of een dagje naar het strand? Dan gingen we met de hele familie op de fiets." Van bittere noodzaak werd pedale ren een prettige manier van ontspannen. Steeds vaker maakte Vink een toertocht. Niet alleen in Zeeland maar ook in Zuid-Engeland of in Noorwegen. Maar nog nimmer reed hij zo lang achter elkaar en zo ver. Met zijn tocht naar Spanje za melt Vink geld in voor de Ne derlandse vereniging van posttraumatische dystrofie patiënten. Dat zijn mensen die na een ongeluk of operatie niet goed genezen. Een abnormale ontstekingsreactie en chroni- Over een week vertrekt Jan Vink op de fiets naar Santiago de Compostela. foto Ruben Oreel sche pijn is het gevolg. Vink: „Mijn zwager heeft het. Die kon eerst alleen maar moeilijk lopen, maar is nu aan een rol stoel gekluisterd." De avond voor zijn vertrek houdt Vink een avond voor zijn donateurs. De mensen van rijwielhandel Piet Voskamp, die Vink belangenloos een rij wiel met fietstassen gaven, zijn erbij. Evenals de dertig sponsoren die de dystrofiever- eniging zeker zo'n 750 euro rij ker maken. Vink haalt het geld niet zomaar op, hij doet er ook iets voor terug. „Ik steek bij voorbeeld een kaars op in de kathedraal van Santiago de Compostela. Of ik stuur een ansichtkaart." De gekste op dracht die Vink kreeg was om spiernaakt een rondje te ma ken over het plein van Santia go de Compostela, aan het ein de van de tocht. Lachend: „Ik denk dat ik die opdracht maar oversla." Verder zal hij bij de kale rotsen van de Cruz del Ferro traditie getrouw iets achterlaten, zoals de pelgrims dat wel vaker doen. Vink neemt stenen mee, enkele van zijn sponsors en twee van zichzelf: één uit zijn Middelburgse achtertuin en eentje uit zijn geboortedorp Honselersdijk. Want Vinkrijdt in eerste instantie toch voor zichtzelf„Een maand lang op weg zijn, een maand lang be zinnen, daar doe ik het voor." CHRYSLER JEEP HOP GOES AMUNDSENWEG 37 0113-250858 GRIJS KENTEKEN nü vanaf 22.385,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17