PZC Lang wachten beloond met zilver Feyenoord geeft Fortuna doodsteek Grap zet Anthony Lurling op scherp 11 Ajax woest over kaartjesverdeling voor bekerfinale Marathon Rotterdam wil er weer bij horen Yao Jie ontmoet Audina in finale Johan Derksen directeur van BV Veendam Oud-renner Mare Siemons overleden Vandenbroucke blijft geschorst Irma Heeren naar WK halve marathon ADO Den Haag pakt een prijsje Nederlandse turnsters reiken op EK tot historische tweede plaats zaterdag 20 april 2002 van onze sportredactie HEERENVEEN - Gisteroch tend om half zeven werd An thony Lurling uit bed gebeld. „Ik denk: wat zullen we nou beleven?" Een trimmer die het huis van de aanvaller van SC Heerenveen passeerde, wilde even melden dat er 'iets' met de tuin aan de hand was. Lur ling ging kijken en ontwaarde yan onze sportredactie PATRAS - Voorzichtig werd ge- I sproken over een plaats bij de beste vijf, gehoopt werd op een bronzen medaille. Maar het i werd na een voor de Nederland se turnsters zenuwslopende dag zilver, achter Rusland maar voor Italië. Onwennig maar dolgelukkig waren de vijf Oranje-turnsters met het historische resultaat. Nooit eerder eindigde Neder land tijdens de Europese lan den wedstrijd op het podium. - Monique Nuyten sloeg haar handen voor de ogen toen Nata lia Sirobaba van Oekraïne on- I gewild van de balk viel. Op dat moment besefte de Nederlandse turnster dat Nederland tweede zou gaan worden op de Europe- i se kampioenschappen in Pa tras. De Goese turnster had haar balkoefening vroeg op de dag met goed gevolg afgewerkt. „Ik ben tevreden", zei ze gister avond met de zilveren medaille om haar nek. ,,Ik heb voorzich tig geturnd want ik mocht er niet afvallen. Zelf vond ik het wel een goede oefening. Vroege uren Nederland turnde gisteren in de vroege uren en moest tot de avond wachten voordat alle concurrenten hun kunsten had den vertoond. Zenuwslopend was de dag die na de wedstrijd van Nederland volgde, ook om- dat Verona van de Leur op brug enbalk flink de fout in ging en zo ruim een punt verspeelde. VEENDAM - Johan Derksen wordt algemeen directeur van de BV Veendam. Hij volgt Henk Nienhuis op, die stopt om ge zondheidsredenen. De huidig hoofdredacteur van Voetbal International stopt met zijn journalistieke werkzaam heden en gaat samen met Jan Korte, die al als technisch ma nager/hoofdtrainer was be noemd, de kar trekken op de Langeleegte. Derksen is oud-voetballer van BV Veendam. Hij was na zijn ac tieve profcarrière werkzaam voor de Winschoter Courant en het Nieuwsblad van het Noor den. Bijna 25 jaar werkte hij voor het voetbalweekblad VI. De laatste jaren verwierf Derk sen, die nooit verlegen zit om een mening, landelijke bekend heid door zijn televisie-optre dens in de programma's Sport aan Tafel en Voetbal Insite. GPD ZUNDERT - Oud-wielrenner Mare Siemons is dinsdag op 35- jarige leeftijd in zijn woon plaats Zundert overleden. De voormalig prof, die onder meer uitkwam voor TVM, leed aan een vorm van huidkanker. Siemons stamt uit een wieier- flest. Zijn ouders Jan en Corry sponsorden jarenlang een ama- teurploeg, en ook zijn broers Jan en Ruud fietsten. De begrafenis vindt maandag in Zundert plaats. ANP LAUSANNE - Het Internatio naal Sporttribunaal te Lausan ne heeft gisteren het beroep van de Belgische wielrenner Frank Vandenbroucke tegen djn zes maanden schorsing ver worpen. VDB kreeg op 21 maart de schorsing plus een boete van 14.000 gulden opgelegd omdat hij een huiszoeking dopingmid- delen als epo, clenbuterol en. morfine waren aangetroffen. Zijn ploeg Domo-Farm Frites ontsloeg hem op staande voet. Lij een dopingtest bleek hij ne gatief. Vandenbroucke kan, nu zijn be roep is afgewezen, pas in het na seizoen zijn wielerloopbaan hervatten, AFP een flink spandoek met daar bij een ouderwetse naaimachi ne. Het ging om een als grap be doelde actie van FC Gronin- gen-supporders. Op het groen witte doek prijkte de inmiddels Perfect was het dus niet gegaan. Maar met de 107.635 in de knip had het team een goed uitzicht op een medaille. Maar zeker heid was er zeker niet. Volgens verwachting nam Rus land met kanjers als Svetlana Khorkina en Elena Zamolod- chikova al op het eerste onder deel afstand van de rest van Eu ropa. Maar ook Oekraïne had na één toestel ruim meer dan Ne derland had na één onderdeel. De balk zou, zo wist iedereen, scherprechter worden. En dat bleek. Sirobaba kwam niet ver der dan een 7.587. Oekraïne door Jochem Lippmann SITTARD - In een bijna vol ei gen stadion kon Fortuna Sittard gisteravond de lang verwachte degradatie naar de eerste divi sie niet langer uitstellen. Een nauwelijks gemotiveerd Feye- noord beroofde de Limburgers door een kleine zege (1-2) van het laatste sprankje hoop op lijfsbehoud. De club, nog niet zo lang geleden geroemd om zijn vele talenten, keert na zeven jaar het hoogste niveau de rug toe. Het was uitgerekend Paauwe die Fortuna Sittard het nek schot toediende. De Feyenoor- der, samen met Van Bommel, Ricksen en Hofland exponent van de goede jeugdopleiding van de Limburgers, maakte in de 66e minuut de tweede treffer voor zijn ploeg: 1-2. Fortuna Sittard kan zich gaan bezighou den met het vormen van een nieuw elftal. De ploeg verliest deze zomer zeventien contract- spelers. Ruim beloond Feyenoord blijft in de race om een ticket voor de Champions League. De Rotterdammers vaak gebruikte tekst Lurling matennaaier. Vandaar ook de naaimachine. „Die vindt m'n moeder wel mooi en anders verpats ik 'm op een rommel markt", lachte Lurling. Desondanks kon hij de actie - bedoeld als 'opwarmer' voor de werd uiteindelijk zelfs slechts vierde. Het lange wachten werd dus be loond. Met glimmende, glunde rende gezichten kwamen de vijf meisjes, Monique Nuyten, Renske Endel, Verona van de Leur, Gabriëlla Wammes en Su zanne Hannes de zaal in voor de huldiging. „Ik kan het nog steeds niet geloven. Dit is de mooiste medaille die ik ooit ge wonnen heb, al was het goud op het NK van 1999ookheelmooi", stamelde Monique Nuyten. Verlegen gingen de meisjes naar de persconferentie. Verona van werden met de zege ruim be loond voor hun zwakke optre den. Het is deels begrijpelijk dat Feyenoord zich op dit moment blind staart op de finale van de Uefa-beker tegen Borussia Dortmund. De club wacht al sinds de lands titel van 1999 op een aanspre kende prijs. Het laatste succes in een Europees bekertoernooi dateert alweer uit 1974 toen Tottenham Hotspur in de eind strijd van de Uefa-beker werd verslagen. De clubleiding van Feyenoord zal evenmin mopperen over de behaalde finaleplaats. De volksclub is dit jaar nog popu lairder dan in 1970 toen ze de Europa Cup 1 won. Naar ver wachting komen dit jaar meer dan een miljoen bezoekers in De Kuip en nog nooit werden er zo veel clubartikelen als dit jaar verkocht. Maar met een blik op de nooit uitpuilende clubkas weet het clubbestuur echter ook dat Fey enoord zich een jaartje zonder Champions League eigenlijk niet kan veroorloven. Na achtereenvolgende gelijke spelen tegen RKC en NAC en de nederlaag tegen PSV maak te Feyenoord gisteren opnieuw voor woensdag geplande derby Heerenveen-Groningen - maar matig waarderen. „Ik probeer er de humor van in te zien, maar het wordt wel steeds gek ker." „Er is geen schade aangericht, maar ze staan nu al bij je in de Leur werd als kop vrouwe van het team achter de tafel gezet om de samengestroomde inter nationalepers te woord te staan. „Dit zou ik toch niet doen?", reageerde ze geschrokken rich ting Monique Nuyten. „Ik wil wel naast je komen zitten", pro beerde Nuyten nog, maar er was voor de 16-jarige turnster uit Waddinxveen geen ontkomen meer aan. Zenuwen „Pff, wat een zenuwen", zuchtte Monique Nuyten, die gisteren alleen uitkwam op balk. Haar een vermoeide indruk. Ze kun nen zich waarschijnlijk nog één keer echt opladen, in de ei gen Kuip voor de finale van de de tuin. Dit is echt de grens. Straks verven ze je huis of steken ze je banden lek. Het moet nu ophouden. Hier past maar één antwoord: woens dag de winnende goal ma ken." Anthony Lurling was twee j aar oefening duurde 72 seconden. Daarna moest ze negen uur wachten op de ontlading'. „Je kan in die tijd niet zo veel doen. We hebben wat in hotel gezeten. Soms bij elkaar, soms alleen. Tjonge dit is echt leuk zeg", was de opgewonden reactie van de turnster van De Hazenkamp. Meer dan de tweede plaats zat er gisteren voor Nederland echt niet in. Rusland stak met kop en schouders boven de rest uit. Verona van de Leur was on danks haar twee fouten nog steeds de beste Nederlandse turnster en doet samen met Su- Uefa-Cup tegen Borussia Dort mund. Van Hooij donk promoveerde in de 24e minuut de eerste kans geleden in het treffen met Gro ningen betrokken bij een op stootje rond Hugo. De Brazili aan in Groningse dienst kreeg hierbij derode kaart. Zaterdag nog' werd Lurling voor 'maten naaier' uitgemaakt in het duel met De Graafschap. Arbiter Jol overlegde met de speler of hiervoor de wedstrijd gestaakt moest worden. Lurling wilde dat niet. GPD zanne Harmes mee in de indivi duele meerkampfinale. Van de Leur ging als nummer vier naar de meerkamp. Van de Leur doet morgen bij de toestelfinales mee op balk, vloei en op sprong. Renske Endel komt uit op brug, terwijl Suzan ne Harmes, de jongste van het team, op brug en balk haar op wachting maakt. Monique Nuy ten is uitgeturnd. Ze werd ne gende, dus eerste reserve op de balk, maar omdat er maximaal twee landgenoten in de finale mogen turnen, valt de Goese buiten de boot. GPD van zijn club tot de openings treffer. Leonardo lokte handig een vrije trap uit bij Dirkx waarna Van Hooijdonk alweer voor de tiende keer dit seizoen vanuit een vrije trap scoorde. Ook Fortuna Sittard had slechts een kansje nodig om te scoren. Hamming werkte in de veertig ste minuut op aangeven van Landerl de openingstreffer ach ter Zoetebier. Gemakzuchtig In de tweede helft drong Feye noord nauwelijks aan, maar werd in de 66e minuut alsnog ruim beloond voor de gemak zuchtige instelling. Patrick Paauwe schoot zijn oude club met een welgemikt schot naar de eerste divisie. Alsof het alle maal nog niet erg genoeg was haalde Fortuna Sittard met maar tien man het laatste fluit signaal. Verdediger Dirkx kreeg vlak voor tijd van scheidsrech ter Luinge zijn tweede gele kaart van de wedstrijd. Fortuna Sittard-Feyenoord 1-2 (1-1). 24. Van Hooijdonk 0-1, 40. Hamming 1-1, 63. Paauwe 1-2. Scheidsrechter: Luinge. Aantal toe schouwers: 8500. Rode kaart: 80. Dirkx (Fortuna S., 2x geel). Gele kaart: Tomasson (Feyenoord). ANP door Pim van Esschoten ROTTERDAM - In het voortdu rende spel de snelste te zijn, liep de marathon van Rotterdam af gelopen zondag een tik op. In Londen liep Paula Radcliffe de tweede tijd ooit (2.18,56) terwijl Khalid Khannouchi zijn eigen wereldrecord verbeterde tot 2.04,38. Rotterdam en zijn mooie histo rie met wereldrecords van Car los Lopes (1985), Belayneh Densamo (1988) en Tegla Lo- roupe (1998) heeft de laatste vier jaar moeite om aan te haken in de stroom van records. Het is een kwestie van geld. Londen heeft een budget voor toplopers dat zo'n vier keer hoger ligt. Toch is dat niet het enige. „Vroe ger werd het geld op één of twee atleten gezet. Dat hield een risi co in, dus zetten we al enkele jaren in op een grotere, minder dure groep atleten. Het is een bewuste keus", legde Jos Her mens, samensteller van het veld van topatleten, gisteren aan de vooravond van de 22e editie van de Rotterdamse marathon uit. Zo is het ook dit jaar. Met een vijftal snelle Kenianen aan het front, de voorspelling van nau welijks wind en zo'n 14 graden, hoopt directeur Mario Kadiks morgen op verbetering van het parkoersrecord van 2.06,50. Toen Densamo die tijd in 1988 liep was het een wereldrecord, dat tien jaar stand hield. Gebrselassie Rotterdam had dit jaar de kans weer eens alles op één smaak maker te zetten: op Haile Ge brselassie. Uit de woorden van Hermens - tevens manager van de Ethiopiër - viel gisteren op te maken dat de organisatie daar bij een fout maakte, door eerst een bod uit te brengen dat Her mens 'krakkemikkig' en zelfs 'een belediging' noemde. „Het tweede bod was wel heel goed. Maar zo'n eerste bod gaat dan bij die atleet in het hoofd zitten. Hij is gaan navragen bij andere atleten en besloot te kiezen voor Londen. Daar werd veel meer geld geboden, maar dat is voor Haile echt niet het belangrijk ste. Zo komt hij in juni. naar Hengelo voor een vrienden- door André Hoogeboom AMSTERDAM - Arie van Eij- den noemt het onacceptabel, Ronald Koeman vindt het 'te gek voor woorden'. De toon is gezet en de bekerfinale van 12 mei van Ajax tegen Utrecht in de Rotterdamse Kuip staat be hoorlijk onder druk. De suppor tersvereniging F-side heeft zelfs al een oproep aan Ajax gedaan om de bekerfinale dan maar niet te spelen. Ook de trainer is verbijsterd over de maatregelen, waardoor een beperkt aantal Ajax fans naar Rotterdam kan reizen. „Gelijke monniken, gelijke kappen. Als wij 5900 kaarten krijgen, dan Utrecht ook. Spe len we de finale toch gezellig voor 12.000 mensen..." Ajax krijgt maar 5900 kaarten voor de bekerfinale. Utrecht 15.000. Om redenen die even ob scuur als ondoorgrondelijk zijn. De oorzaak ligt in een complexe mix van verschillende factoren. Kort en goed komt het erop neer dat Utrecht meer plaatsbewij zen toegewezen krijgt omdat de fans uit de Domstad met bussen vervoerd worden en de fans van Ajax per trein moeten reizen. Dit op basis van een zogenaam de risicoanalyse. Hierbij heeft een rol gespeeld dat bij het ver voer van de Amsterdammers per bus de veiligheid van zowel supporters als de Ajax-bussen onvoldoende kan worden gega randeerd. Omdat de lokale autoriteiten in Rotterdam aanvullende eisen aan het treinvervoer stellen, kunnen maximaal 5900 suppor ters per trein naar Rotterdam afreizen. FC Utrecht kan 15.000 fans per bus meenemen. „Het boycotten van de bekerfi nale lijkt ons uit sportief oog punt geen optie"', zei directeur Arie van Eijden gisteren. „Maar we laten het er uiteraard niet bij zitten. We zullen ons nog gaan beraden op de mogelijkheden." „We spelen", maakte Jacob Bergsma, woordvoerder van Ajax duidelijk. „Want we willen winnen." Wel blijft de club met de verschillende instanties on derhandelen om alsnog tot een vergelijk te komen. De supporters van Ajax zijn ra zend. Zij willen dat Ajax zich te rugtrekt uit het bekertoernooi en de finale aan zich voorbij laat gaan als de regeling niet van ta fel gaat. De Onafhankelijke prijs." Hermens ('ik heb in deze situatie twee petten op') zei eer der al Gebrselassie liever in Rotterdam te hebben zien debu teren op de 42.195 meter. In Londen werd hij derde in het snelste debuut ooit (2.06,35). In Chicago of Berlijn komt dit na jaar een nieuwe aanval. Lukt dat niet, dan ligt het voor de hand dat Gebrselassie volgend jaar april alsnog naar de Cool- singel komt. Nederlanders In de schaduw van de wereldtop ondernemen vijf Nederlanders morgen een poging zich als team te plaatsen voor de EK van München, augustus dit jaar. Luc Krotwaar, Robert Smits, Hugo van de Broek, Jeroen van Dam me en Aiduna Aidnafa moeten daarvoor en tijd onder de 2.14,00 lopen. Krotwaar is de man in vorm en zwaar favoriet voor de Nederlandse titel. Bondscoach Gerard Nijboer weet, dat kwalificatie voor mannen als Smits, Van Damme en Aidnafa een hele kluif gaat worden. Hulp komt van Kamiel Maase. Hij staat op de startlijst als haas, hoewel hij eigenlijk in een rustperiode zit. Hij moet dan ook zorgen voor een tij d van 'slechts' 1 uur 7 minuten halver wege. Nee, de kans dat 'haas' Maase net als in 1999 zo maar doorliep naar de finish (in 2.10,09) is uitgesloten. GPD ROTTERDAM - Marco Gielen en Irma Heeren zijn de atleten die Nederland vertegenwoordi gen bij het wereldkampioen schap op de halve marathon. Het WK is 5 mei in Brussel. De Limburger Gielen liep dit jaar op de halve marathon zijn beste wedstrijd in januari in Eg- mond (1.05.45). Heeren, woon achtig in Harderwijk en afkom stig uit Middelburg, legde vier weken geleden de City-Pier-Ci- ty-loop af in 1.10.45. De titel strijd past niet in het schema van de andere Nederlandse wegatleten. ANP Fanclub Ajax (OFA) wil op 8 en 9 mei in Rotterdam demonstre ren. Op die eerste datum vindt de Uefa-bekerfinale tussen Feyenoord en Borussia Dort mund in De Kuip plaats. Een dag later wordt wellicht Feye noord op de Coolsingel gehul digd. „Andere acties worden niet uitgesloten", zei voorzitter Pieloor. „De protesten zullen in ieder geval niet mals zijn." Dat een deel van de supporters zelf verantwoordelijk is voor de verhoogde druk op deze beker finale, daar zwijgen de 'gedu peerde' partijen over. Eerder dit seizoen werd de bekerwedstrijd Ajax 2-Utrecht verstoord door hevige ongeregeldheden op de tribune van de Arena en hebben de fans van de Amsterdamse clubs zich misdragen tijdens an dere gelegenheden, zoals tegen NAC thuis. GPD t ALMELO - ADO Den Haag is gisteravond in Almelo kampi oen van de vierde periode in de eerste divisie geworden. Dit ge beurde door bij Heracles de nul te houden, 0-0. RBC Roosendaal zag in Maas tricht de kansen op de titel aan zienlijk verminderen door een nederlaag tegen MW. Kort voor tijd zorgden Taiwo en Heymans voor de uitslag van 2-0. Excelsior ging RBC op de rang lijst weer voorbij door thuis met 3-0 te winnen van TOP Oss: 3-0. VVV-Cambuur Leeuwarden 2-1 (2-0). 12. Hofstede 1-0,16. Evers 2-0, 55. Bruin 2-1. Scheidsrechter: Koopman. Aantal toeschouwers: 2642. Heracles Almelo-ADO Den Haag 0-0. Scheidsrechter: Van Dijk. Aari- tal toeschouwers: 5950. Gele kaart: Kruis, Bodde (ADO). Bijzonder heid: Stroeve mist in de 18e minuut strafschop voor Heracles. MW-RBC Roosendaal 2-0 (0-0). 78. Taiwo 1-0, 90. Heymans 2-0. Scheidsrechter: Smit. Aantal toe schouwers: 2700. Gele kaart: Suat Usta, Heymans, Fuat Usta, Vaessen (MVV), Luyten, Vos, Viedma (RBC). Eindhoven-Emmen 1-1 (1-0). 42. Ayaz 1-0, 47. Iliohan 1-1. Scheids rechter: Luyten. Aantal toeschou wers: 2117. Gele kaart: Temrikov (Eindhoven), Slor (Emmen). Excelsior-TOP Oss 3-0 (2-0)h*I0. Swerts 1-0, 32. Buys 2-0, 84. Sjgè>'ts 3-0. Scheidsrechter: Karremans Aantal toeschouwers: ldZWB&ele kaart: Roozendal (TOP). De Nederlandse turnsters die gisteren zilver wonnen op het EK. Van links naar rechts: Nuyten, Endel, Wamnes, Van den Leur en Harmes. door Alexander van Eenennaam MALMÖ - De finale van de Eu ropese kampioenschappen badminton in Malmö gaat van middag tussen de Nederlandse speelsters Yao Jie en Mia Audi- Jie, als derde geplaatst, zorgde gisteravond voor een verras sing door de als eerste ge plaatste Deense titelverde digster Camilla Martin uit te schakelen. Yao Jie, de voorma lige Chinese die tegenwoordig voor Nederland speelt, had er vijf games voor nodig: 0-7 2-7 7-0 7-3 7-1. In de andere halve finale won de als tweede geplaatste Audi na van een andere Nederland se, de ongeplaatste Brenda Beenhakker: 7-1 8-6 7-1. Het Nederlandse koppel Chris Bruil/Lotte Jonathans behaal de eerder op de dag brons in het gemengd dubbel. In de halve eindstrijd bleek het als eerste geplaatste Deense duo Jens Eriksen/Mette Schjolda- ger net te sterk: 6-8 7-3 2-7 7-3 7-2. Nederland verovert in Malmö een gouden en een zilveren me daille en twee bronzen medail les. Het wordt de eerste gouden medaille voor Nederland op een EK badminton. Het totaal van vier plakken is ook een re cord in achttien Europese kampioenschappen. ANP foto T oussaint KI u iters/AN P Edwin Hermans van Fortuna (links) in duel met Feyenoorder El- mander. foto Marcel van Hoorn/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11