Ultimatum Mladic en Karadzic PZC Britse zorg aangepakt met hogere belastingen Colin Powell met lege handen naar huis Molukse leider op Ambon gearresteerd Delegatie probeert in Rusland ruzie over luchtvaart te sussen Joegoslavië publiceert lijst met verdachten voor Tribunaal j Spaanse rechter wil verhoor van Henry Kissinger Akkoord buit dictator Nigeria Prinses boven alles Maxima Dracula zoekt erfgenaam Iran hangt seriemoordenaar op Hittegolf aan oostkust VS Duizenden Inca-mummies ontdekt Generaal Madagaskar vermoord Doorbraak in aidsbeleid van Zuid-Afrika Pentagon vormt binnenlandse defensiemacht donderdag 18 april 2002 van onze redactie buitenland AMBON - Indonesische mili tairen hebben gisteren leider A. Manuputty van het Front voor de Soevereiniteit van de Molukken (FKM) gearresteerd. Dat zegt een woordvoerder van het FKM in Nederland. Manuputty is volgens het FKM in zijn woning in de wijk Kuda Mati in Ambon-stad aange houden door zwaarbewapende militairen. Die zouden geweld hebben gebruikt tegen aan hangers van Manuputty. Volgens FKM-woordvoerder T. Tuankotta proberen de Indo nesische autoriteiten met de arrestatie van Manuputty te voorkomen dat eind deze week een congres van het FKM plaatsvindt en dat op 25 april de proclamatie van de Vrije Re publiek der Zuid-Molukken wordt herdacht. Vorig jaar ar resteerde het leger Manuputty ook al nadat hij op 25 april op Ambon de verboden vlag van de RMS had gehesen. De her denking was vooraf door deIn donesische autoriteiten verbo den. De rechtbank veroordeel de de FKM-leider tot vier maanden celstraf. Tuankotta sprak Manuputty gisteren vlak voor zijn arrestatie. „Hij was erg geëmotioneerd. De arresta tie ging ook gepaard met veel militair machtsvertoon", zegt de Capellenaar. Het FKM is een prominente Molukse beweging die streeft naar een onafhanke lijke Molukse staat. De organi satie is tegen het Malino-ak- koord, dat een einde moet maken aan de jarenlange on lusten tussen christenen en moslims, omdat daarin de de RMS wordt afgewezen. ANP van onze redactie buitenland BELGRADO - De Joegoslavi sche regering heeft gisteren een lijst met 23 namen gepubliceerd van mensen die door het Joego- slaviëtribunaal in Den Haag worden verdacht van oorlogs misdaden. De verdachten zullen worden opgespoord, aangehou den en uitgeleverd, tenzij ze zich binnen drie dagen vrijwillig overgeven, aldus een regerings verklaring. Op de lijst staan onder meer de namen van de Bosnisch Servi sche generaal Ratko Mladic en de voormalige politiek leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic. Ook de hui dige president van Servië, Milan Milutinovic, staat op de lijst. Hij wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid, begaan door het Servische leger tij dens de invasie in Kosovo in 1999. Toeh is niet te vernachten dat alle verdachten op korte termijn zullen worden uitgeleverd aan Den Haag. Milutinovic geniet als staatshoofd parlementaire onschendbaarheid en de ver blijfplaats van Mladic is voor alsnog onbekend, al wordt aan genomen dat hij zich in Servië bevindt. Karadzic bevindt zich hoogst waarschijnlijk in Bosnië, buiten de jurisdictie van de Joegoslavi sche justitie. Del Ponte Hoofdaanklaagster Carla del Ponte van het Joegoslaviëtribu- naal, die gisteren in Bosnië was, zei echter te verwachten dat Ka radzic vóór oktober wordt aan gehouden. Waarop ze die ver wachting baseerde wilde ze niet MADRID - De Spaanse onder zoeksrechter Baltasar Garzon heeft de Britse autoriteiten ge vraagd het hem mogelijk te ma ken volgende week de voormali ge Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer te verhoren Garzon wil Kissinger ondervra gen over diens beweerde be trokkenheid bij misdaden die in de jaren '70 en '80 zijn gepleegd onder militaire dictaturen in Zuid-Amerika. De rechter heeft zij n verzoek via Interpol aan Londen gestuurd, omdat Kissinger volgende week m Groot-Brittannië is. Het verzoek is gebaseerd op de Europese Conventie over Terro risme, die cle aangesloten lan den verplicht elkaar bij te staan bij gerechtelijke onderzoeken naar terrorisme. AP zeggen. „We weten waar hij is en worden meegewerkt aan de op- ment een wet heeft aangenomen pleegde ex-minister van Bin- gebouw in Belgrado. Ex-mini,s- wie hem beschermen", aldus sporing van alle verdachten van waarin de samenwerking met nenlandse Zaken van Servië ter Stojiljkovic was eveneens Del Ponte. De Joegoslavische het VN-tribunaal in Den Haag het tribunaal is vastgelegd. Uit Vlajko Stojiljkovic vorige week aangeklaagd door het Joegosla- aankondiging dat actief zal volgt een week nadat het parle- protest tegen de uitleveringswet zelfmoord voor het parlements- viëtribunaal. AP Een konvooi, met daarin de Amerikaanse minister Powell, arriveert in het door Israëliërs omsingelde hoofdkwartier van Arafat in Ramallah. door Dora Rovers en Ad Bloemendaal TEL AVIV - Colin Powell is gisteren van uit het Midden-Oosten teruggekeerd naar Washington zonder iets concreets te hebben bereikt. De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken zei op een laatste persconferentie in Jeruzalem dat hij een aantal medewerkers in de regio achterlaat en dat hij zelf zal terugkeren als hij de tijd rijp acht. Powell zei dat premier Ariel Sharon hem had laten weten dat de laatste soldaten 'binnen een paar dagen, of een week of zo' zullen zijn teruggetrokken uit bezet Palestijnse gebied. De minister vermeed in zijn presentatie zorgvuldig de term staakt-het-vuren. Het heeft geen zin daarover te spreken, legde hij later uit, zolang Israël zijn bezetting van Pales tijnse steden handhaaft. In de Egyptische hoofdstad Cairo, de laatste etappe op zijn reis, ging een on tmoeting met het Egyptische staats hoofd Moebarak niet door. Powell kreeg op het laatste moment te horen dat Moe barak onwel was. Waarnemers gaan er van uit dat de Egyptische president wei nig behoefte had aan een treffen met Po well, die er op geen enkel punt in ge slaagd lijkt, de Palestijnen bij te staan in hun strij d tegen de j ongste Israëlische in vasie. Arafat Powells persconferentie in Israël volgde op een twee uur lange bijeenkomst in Ramallah met Jasser Arafat. De Pales tijnse president, en een aantal van zijn medewerkers, toonden zich na afloop woedend over het gebrek aan resultaat van de Amerikaanse vredesmissie. Mi nister Saib Erakat zei dat de toestand nu slechter is dan toen Powell zes dagen ge leden in het gebied arriveerde: „Ik kan alleen maar zeggen dat Sharon er uitste kend in is geslaagd de missie van de mi nister te torpederen." De Palestijnen vermeden openlijke kri tiek op de Amerikanen, maar het was duidelijk dat ze er meer dan ooit van overtuigd zijn dat Washington achter Sharon staat. Met een van woede over slaande stem hekelde Arafat na afloop van zijn gesprek met Powell de houding van de Verenigde Staten en andere lan den. „Ik moet de hele internationale we reld, zijne excellentie president Bush en door Harm Harkema LONDEN - Voor het eerst sinds het aantreden van de regering- Blair in 1997 wordt de Britse burger geconfronteerd met een verhoging van de inkomstenbe lasting. Minister Gordon Brown van Financiën kondigde giste ren een verhoging aan met een procent, goed voor een kleine tien miljard jaarlijks aan extra inkomsten. Het geld wordt teruggepompt in noodlijdende publieke voorzie ningen, met name de gezond heidszorg, die her en der derde wereldtrekjes vertoont. Uitga ven voor volksgezondheid, die nu tot de laagste van Europa be horen, worden de komende vijf jaar opgetrokken met 43 pro cent, tot zo'n 170 miljard euro Per jaar in 20Q7. »Er is geen gemakkelijke ma nier om de uitgaven voor volks gezondheid te verhogen. Wij hebben onze keus gemaakt", al dus Brown gisteren bij de jaar lijkse presentatie van de begro ting. Middengroepen Brown en Blair'hadden tot nog |oe steeds bewust afgezien van belastingverhogingen, om te voorkomen dat Labour door de middengroepen versleten zou worden voor traditionele socia listen die alleen maar goed zijn in het verhogen van lasten, het uitgeven van geld en het ruïne ren van de economie, zoals dat onder eerdere naoorlogse La- bourregeringen van Wilson en Callaghan is gebeurd. Genoeg Door onder andere een stringent begrotingsbeleid en een kundig beheer van de economie, heeft BERN - De Nigeriaanse rege ring heeft een overeenkomst ge sloten met de erven Abacha, de familie van de in 1998 overleden Nigeriaanse dictator Abacha. De Zwitserse justitie heeft dit gisteren in Bern bekendge- mamtt. Abacha heeft tijdens zijn vijfjarige bewind geld uit de staatskas gestolen. De regering kr'jgt van de familie Abacha n er dan één miljard dollar te rug van rekeningen die door overheden in Europa zijn ge blokkeerd. Bij de 'deal' zijn naast het demo cratische regime in Nigeria een aantal Europese landen betrok ken. AFP het Labour van Blair inmiddels veel vrienden gemaakt in bo- venmodale kringen. Tegelijker tijd blijkt uit publieksonder zoek steevast dat de Britten schoon genoeg hebben van de gebrekkige staat van de volks gezondheidszorg en andere overheidsdiensten zoals onder wijs en politie, en daar desnoods wel wat meer voor willen beta len. Toch neemt Labour met de nu aangekondigde belastingver hoging volgens waarnemers een risico. De weerstand tegen de invloed van de staat (en dus te gen hoge belastingen) is bij ho gere en middengroepen in Groot-Brittannië traditioneel veel sterker dan op het Europese continent. Slaagt de regering er tijdens de rest van de regeerperiode niet in de gezondheidszorg op een be duidend hoger niveau te bren gen, dan keren de belastingver hogingen zich vast en zeker als een boemerang tegen de La- bour-regering. Optimistisch Brown toonde zich optimistisch over de economie. Hij verwacht - in lijn met eerdere voorspellin gen- een groei van 2 tot 2,5 pro cent dit jaar, die zal oplopen tot een onverwacht hoge 3 tot 3,5 procent volgend jaar. GPD Op de laatste dag van hun bezoek aan Ghana nemen Maxima en Willem-Alexander afscheid van zanggroep VIP bij de artiestenuitgang van het National Theatre in Accra. foto Marcel Antonisse/ANP door Bernice Breure ACCRA - Prinses Maxima zegt geen moeite te hebben met de bescheiden rol die voor haar is weggelegd tijdens offi ciële bezoeken,zoals de recen te reis naar Ghana. Echtge noot Willem-Alexander 'is de kroonprins der Nederlanden en als zijn vrouw ben ik er om hem te steunen.' Aan sommige aspecten van de monarchie moet ze wennen, het is soms 'bizar'. „Maar ik ben boven alles Maxima." Dat zei de prinses gisteren in de Ghanese hoofdstad Accra tijdens een persgesprek aan het einde van het officiële be zoek van het prinselijk paar aan het West-Afrikaanse land. De reis stond in het kader van driehonderd jaar betrekkin gen tussen Nederland en Gha na. Vaak met behulp van plaatselijke stamhoofden dreven Hollanders vanaf de 17 de eeuw slavenhandel in de voormalige Goudkust. Wil lem-Alexander veroordeelde deze onmenselijke handel. Kritiek dat hij zich wellicht in wat fermere bewoordingen had kunnen uitlaten, wees hij van de hand. Wel merkte hij in het kader van de slavernij 'als historicus' op dat het histo risch besef in Nederland beter kan. GPD LONDEN - Graaf Dracula is op zoek naar een adellijke Euro pese opvolger om zijn met uitsterven bedreigde familienaam te laten voortbestaan. Ottomar Rodolph Vlad Dracula prins Ketzulesco (62) woont in Duitsland. Hij was ooit banketbakker en antiekhandelaar in Berlijn en heette toen Ottomar Berbig. Hij werd in 1987 ge adopteerd door prins Ketzulesco, het laatst levende lid van de familie. Ketzulesco stamt af van de in Transylvanië geboren Vlad de Spietser, de beruchte Rpemeense prins die Turkse gevange nen aan houten palen reeg. Hij werd Dracula genoemd, naar het Roemeense 'dracul', wat duivel betekent. AFP MASHHAD - De Iraanse man die heeft bekend zestien prosti tuees te hebben vermoord, is gisteren in de gevangenis van Mashhad opgehangen. De reeks moorden zorgde vorig jaar voor veel onrust in de voor moslims heilige hoofdstad van de noordoostelijke provincie Khorastan. Voor de rechter bekende Saeed Hanaei met dertien van zijn slachtoffers seks te hebben gehad voordat hij ze met hun eigen hoofddoek wurgde. „Mijn doel was de stad te zuiveren, want deze vrouwen zijn schadelijk voor de islam", zei hij. De 39-jarige bouwvakker Hanaei woonde met zijn vrouw en drie kinderen in een arme wijk van Mashhad waar de lichte kooien op de straathoeken staan. Hij zei besloten te hebben de vrouwen te vermoorden nadat een man zijn vrouw voor een prostituee had aangezien. AP WASHINGTON - De oostkust van de VS is getroffen door een hittegolf. In Washington en New York sloegen gisteren de thermometers uit boven de dertig graden Celsius. Een hoge- drukgebied boven de Bermuda's lijkt verantwoordelijk te zijn voor tropische temperaturen. Meteorologen voorspellen dat er zaterdag een einde komt aan de voortijdige zomer. In veel gebouwen stond vorige week nog de verwarming te loeien. ANP VILCABAMB A - In de Peruaanse Andes hebben archeologen op een eeuwenoude begraafplaats duizenden Inca-mummies ontdekt. Een filmploeg van National Geographic Channel, die de archeologen volgde, legde de ontdekking op beeld vast. De televisiezender maakte de vondst gisteren bekend. De Inca-stad bij Vilcabamba was al langer bekend, maar vo rige maand bracht archeoloog Peter Frost al naar buiten dat deze plaats veel groter is dan gedacht. De eerste resten werden enkele jaren geleden al ontdekt, vlakbij het beroemde Inca heiligdom Machu Picchu. ANP FIANARANTSOA - Schutters hebben op Madagaskar een generaal in zijn ziekenhuisbed doodgeschoten. Dat heeft het lokale ziekenhuis gisteren bekendgemaakt. Drie gemaskerde mannen drongen het hospitaal in Fianarantsoa binnen en schoten generaal Raymond Andrianaivo dood. De bevelhebber had eerder verwondingen opgelopen bij een confrontatie tussen twee legereenheden die allebei loyaal zijn aan president DidierRatsiraka. Volgens ooggetuigen raakten beide eenheden om nog onduidelijk reden slaags met elkaar. Dinsdag hadden manschappen van Andrianaivo twee vrou wen doodgeschoten bij een barricade, opgeworpen door aan hangers van oppositieleider Marc Ravalomanana die zichzelf tot president heeft uitgeroepen. RTR foto Nasser Nasser/AP de Verenigde Naties wagen: is het aan vaardbaar dat ik deze deur niet uit kan? Denkt u dat dit geen gevolgen zal hebben voor de stabiliteit en de vrede in het Mid den-Oosten?", vroeg hij, in een verwij zing naar zijn door Israël opgelegde iso latie. Arafat zei ook dat Israëls aankondiging dat het zijn troepen terugtrekt niet is ge meend. De belegering van de Geboorte kerk in Bethlehem noemde hij 'schaam teloos'. Powell had al voor hij naar het Midden-Oosten kwam de kans dat hij een staakt-het-vuren zou bereiken laag aangeslagen. Maar tot gisteren was er nog hoop op een gezamenlijke Ameri kaans-Palestijnse 'verklaring, waarin Arafat terreur zou afzweren en Powell de door de Palestijnen gewenste 'diploma tieke horizon' zou scheppen. GPD van onze redactie buitenland MOSKOU - Een delegatie van ambtenaren van de ministeries van Verkeer en Buitenlandse Zaken zijn gisteren in Moskou gearriveerd om persoonlijk de luchtvaartruzie tussen Neder land en Rusland te beslechten. De Nederlanders praten van daag en morgen met de Russi sche luchtvaartautoriteiten over het aantal KLM-vluchten op Sint Petersburg. Als tegenmaatregel voor de vluchtbeperkingen op Schiphol hebben de Russen het aantal vluchten van KLM op de stad van zeven naar drie per week te ruggebracht. De Nederlandse luchthaven weert veel lawaai ige vliegtuigen uit Rusland nu deze maand een EU-richtlijn van kracht is geworden. Het mi nisterie van Verkeer wil niet zeggen wat de inzet van de on derhandelingen is. Nederlandse ambtenaren zijn al een maand lang in gesprek met de Russische luchtvaartautori teiten over de vluchten op Sint Petersburg. EU-lidstaten moe ten afzonderlijk afspraken ma ken met Rusland. Naast de KLM mogen ook de Scandinavische maatschappijen SAS en Finnair minder vaak op Russische bo dem landen. Grotere landen als Frankrijk en Duitsland blijven buiten schot, omdat Rusland daar stillere toestellen naartoe laat vliegen. Overgeboekt De KLM bemoeit zich niet met de onderhandelingen, zo laat een woordvoerder van de maat schappij weten. Reizigers die vluchten hebben geboekt die zijn uitgevallen, worden door KLM zo veel mogelijk naar an- Advertentie Vandaag Kunst- en Antiek- VEILING 18 april, aanvang 19.00 uur (kijkdag 10.00-18.30 uur) ZEEUWS VEILINGHUIS Hcrcngrachi 74, Middelburg Tel. 0118-650680 dere vluchten overgeboekt. Als laatste redmiddel kunnen pas sagiers naar Helsinki vliegen, waarna zij met de bus naar Sint Petersburg kunnen worden ver voerd. ANP KAAPSTAD - De Zuid-Afri kaanse regering heeft aange kondigd dat slachtoffers van seksueel geweld toegang krij gen tot aidsmedicijnen. Tot dus ver wilde de regering niet erken nen dat aidsmedici jnen veilig en effectief zijn. De regering gaat een taakeen- heid oprichten die zich bezig zal houden met de aidsbestrijding. Binnenkort publiceert het kabi net een nationaal protocol voor de verstrekking van aidsmedi cijnen. „Dit is ongelofelijk goed nieuws", zei Zackie Achmat, voorzitter van de organisatie voor aidsactivisten Treatment Action Campaign. „Het gezond verstand heeft gewonnen." AP WASHINGTON - De Verenigde Staten krijgen voor het eerst een binnenlandse defensiemacht, die Amerikaans grondgebied moet gaan verdedigen. Dat heeft minister van Defensie Do nald Rumsfeld gisteren aange kondigd. Rumsfeld zei dat de bevelheb ber van het nieuwe leger verant woordelij k is voor de verdedi ging van de Verenigde Staten te land, ter zee en in de lucht. Hij krijgt de leiding over de troepen die in het land samenwerken met de burgerlijke autoriteiten. De veranderingen zijn een reactie op de aanslagen van 11 september in New York en Was hington. Maar volgens Defen siewoordvoerders geeft de herstructurering ook de veran deringen in de wereld weer sinds het einde van de Koude Oorlog Rumsfeld had eerder gezegd dat de vorming van het nieuwe leger was bedoeld om de 'de uitdagingen van de 21ste eeuw beter aan te kunnen.' ANP ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5