PZC Herindeling loopt geen gevaar 15 Akkerbouwers moeten nu voor mest betalen Scholieren strijden om voetbaltitel Rugstreeppadden krijgen bij Othene nieuw leefgebied Geavanceerde dienstauto voor huisarts Hulst onderzoekt bouw parkeerbureau zeeuwse almanak Vriend Val kabinet kan wel invoering Nationaal Landschap vertragen ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 18 april 2002 14.30-16.30 uur Trio Minsk Grand Hotel Arion Tel.: 0118-410502 Nieuw boek strijd bataljon Zeeland VLISSINGEN - Vetera nen van het bataljon 'Zee land', die eerst meehiel pen aan de bevrijding van Nederland en later naar het toenmalige Neder lands-Indië werden ge zonden, hebben sinds gis teren de beschikking over een naslagwerk dat een nauwgezet beeld geeft van het verblijf in de tro pen. Dat gebeurde met het uitkomen van het boek Van burger tot veteraan. De uitgave is samenge steld door twee Zeeuwse strijders van toen, de ge broeders J. en W. Kot. Het is meer dan een halve eeuw geleden dat aalmoe zenier L. van de Vrande in zijn beschrijving onder de titel Ons grote avontuur terugkeek op die episode. Het was een boek dat smaakte naar meer. Bo vendien gingen nazaten steeds meer vragen over de belevenissen van hun vader en opa. Aanvankelijk was het de bedoeling om het te hou den bij een bundeling van foto's met lijvige bij schriften. Met de aanrei king van het relaas van menig oude 'sobat' groei de er een heus boek uit, vierhonderd pagina's dik. Voorzitter B. Koole van de reüniecommissie van het voormalige bataljon 'Zee land' complimenteerde de samenstellers met de tot standkoming van de ge schiedschrijving over die zo belangrijke periode in het leven van de oorlogs vrijwilligers. Koole zag het boek ook als een ant woord op de negatieve beeldvorming van het verblijf in de Oost. pagina 16: uitgelicht Het bezit van een broer die drie jaar ouder is dan jij is vreugdevol, doch heeft ook schaduwzijden. Zo ziet de driejarige Chiel uit Middel burg het. Hij vindt het wel een veilig idee dat hij zijn broer Rik van zes in de buurt heeft, maar in sommige om standigheden staat het ver schil in maatvoering hem niet zo aan. Daar heeft Chiel nu iets op gevonden. Sinds enige tijd beschikt hij over een denk beeldige vriend in Amerika, die - hoe is het mogelijk óók Chiel heet. De jongeman uit de Verenigde Staten nu be schikt over veel en grote ma teriële goederen. Heeft Rik een vriendje met een prachti ge doos Playmobil, dan blijkt Chiel in Amerika de net twee slagen grotere doos te bezit ten. Heeft Rik een goede ken nis met een nieuwe fiets, dan gooit de Middelburgse Chiel er voor zijn Amerikaanse naamgenoot al gauw een scooter tegenaan. De ouders van Chiel hebben aanvankelijk met enige be vreemding tegen het imagi naire maatje van hun zoon aangekeken. Intussen hebben ze besloten dat het wel in orde is. De verre vriend is zuinig in het gebruik. En ze kunnen zich geregeld op zijn prettige ma nieren beroepen. Chiel uit Amerika zeurt na- melijk nooit als hij naar bed l moet en hij eet altijd zijn bord zonder mankeren leeg. bayan en cymbalo West- en Oost-Europese Klassieke Muziek woensdag 24 april 14.30-16.00 uur kijk ook op www.bcsrcwinkeIvanncdciTand.nl Zwolle-Leeuwarden 20 en 21 april Den Haag C/Den Haag HS -Leiden C (Internationaal*) 21 t/m 24 april Rotterdam C-Hoek van Holland (Internationaal*) 22 t/m 24 april Meer weten? Kijk op Teletekstpagina 754. Kijk op www.ns.nl. Haal de folder aan een NS-loket. Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.) Bel 0900 - 9296 0,25 p,m.) Onze medewerkers staan u graag te woord. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De rugstreep- paddenin de Othenepolder krij gen volgende week een nieuw leefgebied. De Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) graaft dinsdag 23 april een aan tal waterputten op het braak liggende stuk grond ten zuiden van de Vrijheidslaan. De rugstreeppaddenkolonie in Othene is de grootste van Zee land. De bouwprojecten in de Othenepolder hebben de popu latie van twee- tot driehonderd amfibieën niet aangetast. De groene en waterrijke nieuw bouwwijk biedt de rugstreep padden genoeg levenskansen. Toen de oude verzamelplaats bij het Scheldebalkon (het hoekje vlakbij het gemaal van Othene) moest wijken voor bouwwerk zaamheden aan de Basaltpro menade, leek het in eerste in stantie dan ook niet nodig om elders in de wijk nieuwe bio topen te creëren. Maar de snelle opmars van de stekelbaars in de waterpartijen van de wijk maakt het graven van nieuwe, kleinere waterputten nu toch noodzakelijk, verklaart P. Maas van SLZ. „Stekelbaarzen vind je binnen de kortste keren terug in net aangelegde, nieuwe waterpar tijen. Ze zijn dol op eiersnoeren van rugstreeppadden, zodat de voortplanting van de beestjes op termijn in gevaar komt. Van daar dat we elders in de wijk nog een tijdelijke biotoop inrich ten." Maas verwacht niet dat de rug- streeppad volgende week direct gebruik zal maken van de nieu we putten. De putten en deberg- jes met los zand die op het braakliggende terrein liggen, worden weliswaar door de beestjes gewaardeerd. Maar rugstreeppadden houden niet van te veel openheid. Er moet ook wat ruige begroeiing be schikbaar zijn om niet al te veel op te vallen. Maar volgens Maas is het braakliggende terreintje binneri niet al te lange tijd ruig genoeg voor de komst van rug streeppadden. Als Othene-Zuid over een jaar of tien ook is volgebouwd, zal de Stichting Landschapsbeheer in samenwerking met de gemeente een definitief leefgebied voor de amfibieën inrichten. Brasseriemenu tuinkruidenbouillon en asperges (al dan niet vegetarisch) en flensje met sinaasappelsaus voor 11,50 of 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 13 april 11.00 uur De lach van Eras mus lezing in het kader van de Maand van de Filosofie door Erno Eskens Boeken- Forum voor kinderen van 8 t/m 12 jaar over griezelboeken donderdag 25 april 19.30 uur Filosofisch verhaal door striptekenaar, schrijver en filosoof Markus! De huisartsen Gadella, Schulte enFraanje (vlnr) bij de nieuwe dienstvoertuigen. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst TERNEUZEN - Zwaailicht mo gen de huisartsen niet voeren als ze in een dienstauto naar een spoedgeval gaan. Maar een ver lichte balk met 'Huisartsenpost Terneuzen' en het esculaapte ken erop maakt de dienstrijden- de arts heel herkenbaar. En moet de dokter hulp verlenen op of naast de weg, dan kan hij of zij de lichtbalk op het autodak laten knipperen. De drie Landrovers, die als dienstauto's van de Huisartsen post (Hap) Terneuzen gaan fun geren, zien er uit als zwarte we genwachtvoertuigen en zijn van alle technische en noodzakelij ke gemakken voorzien, meld den huisarts W. Fraanje uit Zaamslag en zijn Sasse collega J. Gadella gisteren bij de pre sentatie van de voertuigen. Een geavanceerd navigatiesys teem; een mobiel faxapparaat; een schrijfblad; een mobilofoon die ook tijdens calamiteiten met de Centrale Post Ambulance vervoer in verbinding staat; een gsm-toestel en, in de nabije toe komst, een laptop. De vierwiel-aangedreven hy bride moet de artsen snel en comfortabel in alle uithoeken van Oost-Zeeuws-Vlaanderen en de Kanaalzone brengen. De vering en de brede wielbasis zorgen ervoor dat de talloze drempels en verkeersplateaus de artsen nauwelijks deren. Chauffeur De 35 huisartsen in Oost- en Midden-Zeeuws-Vlaanderen beschikken met het verkozen voertuig en de uitgekiende in richting over de modernste dienstauto's in den lande, stel len Fraanje en Gadella. In te genstelling tot de dokters van andere huisartsenposten heb ben de Zeeuws-Vlaamse artsen niet gekozen voor auto's met chauffeurs. Bij het aantal pati ënten in Zeeuws-Vlaanderen zou dan slechts de aanschaf van één voertuig financieel verant woord zijn. De uitgestrektheid van de regio maakt het echter noodzakelijk om twee dienstau to's paraat te hebben. De derde hulpverleningswagen kan wor den ingezet bij extreme drukte en tijdens onderhoud van één van de twee andere wagens. Soms kan tijdelijk een chauf feur worden 'geleend' van het beveiligingspersoneel van het Terneuzense streekziekenhuis De Honte. De Terneuzense Hap begint officieel op maandag 13 mei. De post wordt de eerste an derhalf jaar in de polikliniek van De Honte ondergebracht en verhuist eind 2003 naar een nieuw te bouwen vleugel achter het streekziekenhuis. door Conny van Gremberghe HULST - Burgemeester en Wet houders van Hulst gaan onder zoeken of de stad kan worden uitgerust met een parkeerbu- reau. Bezoekers aan Hulst zou den in dit bureautje onder meer terecht moeten kunnen met vra gen over parkeren en tarieven, met klachten over onterecht op gelegde parkeerbelastingaan slagen of om hun aanslagen be talen. Nu kunnen mensen op doorde weekse dagen op het stadhuis terecht voor zaken die met het parkeren in de stad te maken hebben. In het weekeind, wan neer het in Hulst het drukst is, kan dat echter niet. Mensen die een parkeerboete krijgen opge legd, kunnen op zaterdag en zondag wel op het politiebureau terecht om die boete - in feite een belastingaanslag, omdat in de gemeente Hulst het parkeren gefiscaliseerd is - te betalen. Is de aanslag echter onterecht op gelegd, dan kunnen mensen niet bij de politie hun verhaal halen, maar moeten ze bij de gemeente een bezwaarschrift indienen, dat dan vervolgens door het team Belastingen verwerkt wordt. Ongedaan Jaarlijks worden in Hulst ruim tweehonderd bezwaarschriften ambtelijk afgehandeld. Het gros van de bezwaren wordt ontvankelijk en gegrond ver klaard, wat betekent dat de na heffingsaanslagen ongedaan worden gemaakt. Overigens neemt die afhandeling wat tijd in beslag, waardoor bezwaar makers wel verplicht worden om de heffing te betalen. De uit eindelijke terugbetaling van die aanslagen dient dan vervolgens ook weer door de gemeente ad ministratief worden afgehan deld. Heisa Met een parkeerbureau, dat be mand wordt door de Hulster parkeerwachters, zou heel die bureaucratische heisa overbo dig worden en kan de gemeente op jaarbasis tienduizenden eu ro's besparen. Daar komt nog bij dat met zo'n bureau de service aan de bezoekers van Hulst ver beterd kan worden. Momenteel werkt wethouder W. Kayser aan een herziening van het parkeerbeleid in Hulst. In dat kader wordt een onder zoek naar de oprichting van een parkeerbureau worden meege nomen. Een mogelijke locatie voor het bureau heeft de wethouder al op het oog. „Straks verhuist de plaatselijke WV uit het stad huis naar het Landshuis aan de Steenstraat, dan betekent dat er een ruimte vrijkomt, die zou voor dat doel zeer geschikt kun nen zijn", aldus Kayser. Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leeuwarden-Stavoren 19 t/m 25 april (NoordNed) Eindhoven-'s-Hertogenbosch Eindhoven-Tilburg 20 en 21 april Gouda-Utrecht C Bodegraven/Breukelen-Woerden 20 en 21 april Arnhem-Emmerich (Ihternationaal*) 20 en 21 april daar zeker voor de verkiezingen nog over stemmen." De fusieda tum voor de Zeeuws-Vlaamse gemeenten blijft dus 1 januari 2003. Omstreden is wel de Vijf de Nota Ruimtelijke Ordening, met daarin onder meer de aanwij zing van het overgrote deel van Zeeland tot Nationaal Land schap en de steden Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen tot regionaal stedelijk netwerk. Over die twee voor Zeeland be langrijke keuzes in de Vijfde Nota bestaat nauwelijks discus sie in Den Haag, maar des te meer over de rol van de rijks overheid bij het bewaken van de groene ruimte. Vooral tussen PvdA en VVD be staat daarover een tegenstel ling. De WD wil meer overlaten aan de lokale en regionale over heden. Ook de PvdA wil gemeenten en provincies be leidsvrijheid geven, maar de so ciaal-democraten willen tege lijkertijd dat de rijksoverheid als hoeder van de nationale ruimte een sterkere sturende rol houdt. PvdA en WD dienden maandag allerlei moties in om de Vijfde Nota bij te sturen. Die zouden vandaag, donderdag, in stem ming komen. Dat gaat in elk ge val niet door. PvdA-Kamerlid S. Depla en zijn CDA-collega P. van Wij men verwachten hele maal geen discussie meer over de Vijfde Nota, of het moet in de komende verkiezingstijd zijn. „Jammer", vindt Van Wijmen, „dat die nota op de valreep de eindstreep niet haalt. We moe ten na de Kamerverkiezingen van 15 mei maar zien wat er nog van overblijft." In elk geval één bestuurder in Zeeland kan in zijn handjes knijpen, gedeputeerde D. Bruinooge. Hij heeft vlak voor de finish van het kabinet- Kok het geld voor zijn Sloelijn (vanaf Vlissingen-Oost naar de Zeeuwse spoorlijn) nog binnen gehaald. Het besluit daarover viel zoals gemeld afgelopen vrijdag tijdens de ministerraad, achteraf de laatste gewone mi nisterraad onder leiding van premier Kok. De meisjesploeg van Oostburg (rode shirts) verdedigt uit in hun wedstrijd tegen het team van Cadzand/Nieuwvliet. foto Peter N icolai door Fred Rabout OOSTBURG - Het jongensteam van de Sluisse Johan van Dale-school en het meis jesteam van obs Breskens hebben gisteren beslag gelegd op de titels in het West- Zeeuws-Vlaamse schoolvoetbal voor basis scholen. Bij de jongens kwamen Op Dreef uit Aar denburg en Johan van Dale uit Sluis in de fi nale tegenover elkaar te staan. In een span nende en kwalitatief goede finale namen de Sluisenaren halverwege een, zoals achteraf bleek, beslissende 0-1 voorsprong. In de 'kleine finaleklopte de Meerstromenschool uit Groede de Prinses Irene-school uit Schoondijke met 0-2. Bij de meisjes bereikten de obs Breskens en obs Oostburg de finale. Het was de Bresken- se jeugd die het eenvoudig won (3-0). Bij de reserveteams jongens pakte de Hoge Plaat uit Hoofdplaat de titel. De titel bij de reser veteams meisjes ging naar obs Oostburg. Het vervolg van deze titelstrijd zijn de Zeeuwse kampioenschappen. De meisjes zeventallen komen dan in actie in Westka- pelle, de jongens-elftallen ontmoeten el kaar in Kloetinge en de jongens-zeventallen in Oostburg. Dit vindt allemaal plaats op woensdag 15 mei. Uitslagen West Zeeuws Vlaams kampioenschap schoolvoetbal in Oostburg: Jongenselftallen: 1Johan van Dale (Sluis), 2. Op Dreef (Aardenburg), 3. Meerstromen (Groede), 4. Prinses Irene (Schoondijke) Meisjeszeventallen: 1. obs Breske?is, 2. obs Oost burg, 3. Op Dreef (Aardenburg) Reserveteams jongens: 1. Hoge Plaat (Hoofdplaat 2. Schuttershof (IJzendijke), 3. Drieklank (Oostburg). Reserveteams meisjes: 1. obs Oostburg, 2. Sint. Bavo Oostburg), 3. Combinatie Cadza?id/Nieuw- vliet. door Jan Jansen TERNEUZEN - Het lukt de ak kerbouw en veeteelt in Zuid- Nederland niet op één lijn te komen over een structurele aanpak van het mestoverschot. Ondanks goede afspraken en ideaal weer om het stinkende goedje onder de Zeeuwse klei te werken, stokte dit voorjaar de aanvoer uit Brabant. Veel veehouders kwamen hun mestafzetcontract met Zeeuwse akkerbouwers niet na in de ver onderstelling dat de kosten voor hen omlaag zouden gaan. Vee houders betalen akkerbouwers om het mestoverschot (in Noord-Brabant ongeveer drie miljoen ton) af te nemen. Eind vorig jaar nog rekenden ze erop dat ze lang niet alles kwijt zou den kunnen. Inmiddels verwijten ze de over heid dat die hen op het verkeer de been heeft gezet met de mededeling dat er te weinig mestafzetcontracten waren ge sloten. In werkelijkheid zijn in akkerbouwgebied veel meer hectares gecontracteerd dan er mest beschikbaar is. Daardoor dalen de prijzen, moeten akkerbouwers diep in Zeeland soms zelfs bijbetalen voor de mest en blijven veehou ders, in afwachting van betere tijden, op hun mesthoop zitten. Beducht voor nieuwe tegenstel lingen binnen de agrarische wereld, bestempelde het hoofd bestuur van de ZLTO deze han delwijze vorige week als onge past opportunisme. Aanstichter van de kritiek was vooral akker- bouwvoorzitter Joris van Waes uit Philippine. „De veehouders kijken alleen maar naar de korte baan. Ik weet wel dat het voor iedereen een leerjaar is met die contracten, maar het gaat er natuurlijk om dat men afspra ken gewoon nakomt." Volgens hem zijn veel akkerbouwers noodgedwongen overgestapt op 'ouderwetse' kunstmest. Goedmaken kunnen de veehou ders het dit voorjaar niet meer. Al het zaaiwerk zit er praktisch op, waarmee het eerste station van dierlijke bemesting is ge passeerd. De kans die de uitzon derlijk droge lente bood, is ver keken. Een tweede komt er pas weer na de oogst. Maar Joris van Waes moet nog zien of het dan wel goedkomt. Er is wantrouwen gezaaid, on derstreept hij. In een nat najaar is de mestverwerking veel lasti ger. „Het is allemaal doodzon de", zucht Van Waes. „Wij heb ben onze nek uitgestoken voor een oplossing en dan krijg je dit. In principe is het ook een goed systeem. Het gaat om een mine ralen-kringloop die goed is voor het milieu. Dat moeten we dus zien vast te houden. Botsing VOGELWAARDE - In Vogel waarde heeft zich gisteren een kop-staartbotsing voorgedaan. Een 39-jarige automobilist uit de gemeente Hontenisse remde. Een 54-jarige automobilist uit Hulst die achter hem reed kon niet meer op tijd tot stilstand komen. De 39-jarige automobi list schoof op zijn beurt tegen de auto van een man uit de ge meente Borsele, die voor hem stond. Advertentie) doorHarmen van der Werf DEN HAAG - De gemeentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaan- deren gaat door, ondanks dat het kabinet-Kok is gevallen en demissionair is. Of de Vijfde No- la Ruimtelijke Ordening, het politieke levenswerk van minis ter Pronk in deze regeringspe riode, de eindstreep haalt, is echter zeer de vraag. Waarmee het ook onzeker is geworden of Zeeland de status krijgt van Na tionaal Landschap. De Kamercommissie voor Bin nenlandse Zaken zou deze week praten over de samenvoeging van de huidige zeven Zeeuws- i Vlaamse gemeenten tot drie nieuwe gemeenten. Dat debat is geschrapt door de val van het kabinet, maar dan nog denkt PvdA-Kamerlid D. de Cloe dat die vergadering niet eens was doorgegaan. „De ge meentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaanderen is zo on- omstreden, dat er maar twee Kamerleden waren die er iets over wilden zeggen", aldus De Cloe. „De Tweede Kamer zal Advertentie), dei Winkel! jKERY Beeld &Gcluid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45