Rol voor fiscus bij inbraakpreventie Werken in deeltijd voor man lang niet altijd toegestaan Wachttijden voor politie-aspiranten MANFIELD I Glastuinders ontduiken wet verboden stoffen van voor €50,- Politietop wil beveiliging aftrekbaar maken NS-top zoekt steun om conducteurs op trein te behouden Kind en olifant demonstreren Verkeershinder nieuw wapen boze bouwvakkers Pretparken geen pretje met rolstoel Gouden Zoen voor Anne Provoost Man ligt half jaar dood in zijn huis P.C. Hooft-prijs voor Sam Dresden Bommelder Amerika komt uit Tiel Veluwe scoort hoog als ideale woonomgeving Wapens gestolen uit kazerne Assen Aantal WAO'ers groeit niet meer zo snel WELKOM in ZEELAND, I I DEN HAAG - Glastuinders ont- I duiken opzettelijk de bestrij- I dingsniiddelenwet. Ze hebben I sinds 1 april verboden stoffen I nog steeds in hun bezit. I Sinds 1 april van dit jaar zijn ontsmettingsmiddelen met het uiterst giftige en licht ontvlam bare parathion verboden. De stof werd vooral gebruikt in de j glastuinbouw bij de teelt van I chrysanten en radijs. Deze week I hield de AID op zeventien plaat- sen gerichte controles. Bij der- I tien bedrijven werd in totaal ruim 3400 liter en 220 kilo gra- nulaat in beslag genomen. Er werden ook andere verboden I bestrijdingsmiddelen gevon- I den.Land- en tuinbouworgani- I satie (LTO) Nederland keurt het gedrag van de tuinders afGPD Advertentie Lederen moccassin in diverse kleuren, maten 36-42 verkoopinfo 073-6230844 of www.manfield.com doorFerdi Schrooten DEN HAAG - Bedrijven en bur- gers moeten de kosten voor be- I veiliging van hun bezittingen i kunnen aftrekken van de belas tingen. Als de fiscus meebetaalt aan hang- en sluitwerk, alarm systemen en de inzet van bewakingsdiensten, stijgt het beveiligingsniveau en kunnen I criminelen moeilijker hun slag I slaan, verwacht de Raad van Hoofdcommissarissen. Henk Munting, directeur pu- bliek-private samenwerking bij de raad, zal dit voorstel volgen de week tijdens de Nationale j Beveiligingsdag in Ede aan de orde stellen. In eerste instantie moet het mid den- en kleinbedrijf in aanmer king komen voor zo'n fiscale stimulering. Munting: „De grootwinkelbedrijven en multi nationals hebben hun beveili ging doorgaans goed geregeld. ;Zij kunnen zich eigen beveili gingsafdelingen veroorloven. Maar de middenstander op de hoek staat er alleen voor. Een extra aftrekpost zal veel kleine ondernemers stimuleren zich sneller en beter tegen ge boefte te beschermen, verwacht de politietop. ,,Dan gaat het niet alleen om hang- en sluitwerk, bewakingssystemen en de inzet van een bewakingsbedrijf. Ook de aanschaf van kluizen voor opslag van waardevolle be- drijfswaren moet aangemoe digd worden." Aangemoedigd Ook burgers kunnen met een beveiligingsaftrek worden aan gemoedigd zich beter tegen diefstal, inbraak en roof te be schermen. Munting: Waarom niet met overheidssteun? Op het gebied van milieu kunnen bur gers ook al jaren subsidie krij gen als ze dubbel glas of een hoogrendementsketel aan schaffen." Een ander voorstel van de Raad van Commissaris sen behelst de prioriteit die de politie geeft aan inbraken. De raad vindt dat bedrijven die hun beveiliging op orde hebben, bij de politie een streep j e voor moe ten krijgen op ondernemingen die zich niet of slecht bescher men tegen criminaliteit. Dat kan ertoe leiden dat de politie minder opsporingscapaciteit vrijmaakt voor inbraken of overvallen op minder goed be veiligde bedrijven. Volgens Munting blijft de poli tie te allen tijde uitrukken in noodgevallen, zoals geweldda dige roofovervallen of inbraken die nog gaande zijn. Maar als een bedrijf bij voorbeeld niet be schikt over een camerasysteem dat bewijsmateriaal en aanwij zingen op had kunnen leveren, kan de opsporing van daders minder voortvarend worden af gehandeld. Iets vergelijkbaars geldt bij alarmsystemen die niet altijd goed werken. In dergelij ke gevallen zou de politie in ge val van een melding niet meteen in actie hoeven komen. Vraag De politietop beseft dat het om een gevoelig onderwerp gaat. Munting: „Maar de vraag naar onze diensten is nou eenmaal groter dan we aankunnen. Voor een deel komt dat doordat bur gers en bedrijven zich onvol doende beveiligen. Wat is er dan op tegen de bedrijven die hun beveiliging uitstekend op orde hebben, bovenaan op onze prio riteitenlijst te zetten?" GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen gaan zich sa men met de vakbond FNV Bondgenoten, reizigersorga nisatie Rover en Raad voor de Transportveiligheid hard maken voor het behoud van de conducteur op de trein. „We zijn één familie en heb ben hetzelfde belang: de vei ligheid op en rond het spoor behouden." President-directeur K. Noordzij van de NS zei dat gisteren in Utrecht op een door FNV Bondgenoten ge organiseerd symposium over de veiligheid bij het spoorbe- drijf. Alle sprekers bena drukten het belang van de conducteur voor de veilig heid in de treinen. Een week geleden kondigde de NS aan dat op een aantal spoorlijnen de conducteur uit de trein zal verdwijnen. Door de liberali satie van het spoor moet de NS straks met andere bedrij ven concurreren om een aan tal door lokale overheden aan te besteden spoorlijnen. Om die lijnen te kunnen bin nenhalen, moet de NS de per soneelskosten terugbrengen. FNV Bondgenoten presen teerde een zogeheten Rood boek, waarin de onveilige situatie door technische pro blemen, achterstallig onder houd en agressie op en rond en het spoor, aan de kaak wordt gesteld. In januari kreeg de bond in een week driehonderd meldingen bin nen over in totaal vierhon derd onveilige situaties. Noordzij kondigde aan dat de NS op 1 juli van dit jaar een landelijk meldpunt opent. Hier kunnen treinrei zigers onveilige situaties melden en klachten indie nen. ANP pagina 9: kans ongelukken stijgt van onze redactie binnenland DEN HAAG - De acties in de bouw gaan onverminderd door. Woensdag waren 11.099 bouwvakkers in staking, 924 meer dan dinsdag. Dat maak ten de vakbonden gisteren be kend. De werkgeversorgani satie AVBB houdt het op 754 nieuwe stakers. Vandaag zijn er zes regionale bijeenkomsten voor stakende werknemers. In het zuiden van Nederland zal een optocht over rijksweg A2 naar bouw bedrijf Heijmans in Rosmalen gaan. Onder politie-escorte zullen bussen en auto's de 45 kilometer lange weg afleggen om directeur J. Janssen een pe titie aan te bieden. „Enige verkeershinder zal on vermijdelijk zijn", aldus FNV Bouw. Bouwvakkers gingen woens dag al met zwaar materieel naar het kantoor van het AVBB in Den Haag. Met vier bouwmachines trokken circa vijftig actievoerders door de stad. Dat veroorzaakte lichte verkeershinder. Twee bouwbedrijven in Fries land hebben inmiddels een ei gen CAO afgesloten. De be drijven doorbreken hiermee de landelijke patstelling tus- Bouwvakkers houden voor het kantoor van de AVBB de weg bezet. Na ingrijpen van de politie wa ren ze gisterochtend bereid de blokkade op te heffen. foto Gerhard van Roon/WFA sen vakbonden en werkge versorganisatie, die vanwege een meningsverschil niet on derhandelen over een nieuwe CAO. De werkgeversorganisa tie stuurt vandaag een brief naar alle werkgevers om het sluiten van een eigen CAO af te raden. „Werkgevers betalen op die manier dubbel. Ze beta len voor de CAO die nu wordt afgesloten en ook voor de uit eindelijke CAO. Want die moet er toch ook ooit komen", aldus een woordvoerder van het AVBB. Het conflict in de bouw duurt inmiddels vijf weken. De werkgevers hebben in maart een uitnodiging gestuurd naar de vakbonden om te onder handelen en dan eerst te spre ken over een soberder reis- urenvergoeding. De vakbon den willen echter onderhan delen zonder voorwaarden vooraf. ANP door Sylvia Marmelstein UTRECHT - Mannen mogen I van hun baas vaak niet in deel- I bjd werken. Van alle verzoeken I die zij indienen om minder te werken keurt de werkgever ruim 30 procent afDat blijkt uit I een groot onderzoek naar deel tijdarbeid dat de vakcentrale j CNV vandaag presenteert. j Opvallend is dat heel veel man- I uen graag korter willen werken, I Maar dit niet aan hun baas dur ven vragen. Ze zijn bang dat het negatieve gevolgen heeft voor I de werksfeer. De baas zou eens kunnen denken dat zijn werk- I nemer niet met hart en ziel bij het bedrijf betrokken is. Ook geld speelt een rol. „De helft van de ondervraagden geeft aan dat het te duur is", schrijven de on derzoekers. In tegenstelling tot wat de on derzoekers hadden verwacht, speelt de hoogte van de functie geen rol bij de beslissing van de baas of zijn werknemer in deel- ti j d mag werkenVan alle man nen die al in deeltijd werken, hebben er bijna net zo veel een leidinggevende functie als een uitvoerende baan." Van alle mannen die fulltime werken, zegt 13 procent minder te willen werken. Van de groep die al korter werkt zegt 12 pro cent nog minder uren te willen draaien. Mannen willen het liefst korter werken om meer tijd te hebben voor hobby's, rust en reizen. Vrouwen willen vaak korter werken om de zorgtaken thuis beter te kunnen doen. Vrouwen met een fulltime baan geven het vaakst aan dat ze minder willen werken. Ruim 40 procent van hen wil het aantal arbeidsuren terugschroeven. Paren zonder kinderen willen ook vaak min der werken, evenals alleen staande ouders. „Bij die laatste groep is het logisch omdat ze de combinatie werk en verzorging van kinderen helemaal alleen moeten klaarspelen." Wie in deeltijd wil werken kan volgens de onderzoekers maar beter niet gaan werken in de in dustrie, bouw en landbouw. Ook in de zakelijke en financiële dienstverlening is dat niet ge makkelijk. In die sector geeft 28 procent van de ondervraagden aan dat ze niet in deeltijd kun nen werken. In de gezondheids zorg mag het juist weer wel. Zorgvriendelij k Het CNV concludeert dat be drijven nog heel veel kunnen doen om de combinatie werk en zorg beter te laten verlopen. Werknemers geven bovendien aan dat ze veel waarde hechten aan een bedrijf met een 'zorg vriendelij k klimaat'. De Neder landse werknemer geeft zijn baas daar nu gemiddeld het rap portcijfer 6,7 voor. „Dat kan dus nog hoger"aldus het CNV. GPD DEN HAAG - Het is voor gehandicapten vaak geen pretje om een pretpark of een dierentuin te bezoekenOnderzoek van de ANWB op veertien locaties wijst uit dat alleen de Efteling, het Land van Ooit en het Noorderdierenpark in Emmen aan de ei sen van een testteam van de ANWB voldoen. Het testteam trof invalidetoiletten aan die dienst deden als opslagplaats voor een poffertjeskraam. Bovendien bleken veel wc's op slot te zitten en was het niet duidelijk waar de sleutel te krijgen was. Wc-rollen hingen vaak te ver van de pot. De ANWB ontdekte ook braillebordjes die onderstebo ven hingen. Als er al hellingbanen waren voor rolstoelgebrui kers, dan waren de hellingen vaak te steil. ANP AMSTERDAM - Schrijfster Anne Provoost heeft de Gouden Zoen voor het beste jeugdboek van het jaar gewonnen met De Arkvaarders. Ze kreeg de prijs gisteren in Amsterdam over handigd. Twee Zilveren Zoenen gingen naar Jon E wo voor De zon is een maffe god en David Almond voor Het zwarte slik. De prijzen zijn ingesteld door de stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB). ANP GRONINGEN - Een 46-jarige man uit Groningen heeft een half jaar dood in zijn flatwoning gelegen. Vrijdag werd hij in zijn bed gevonden, zo maakte de politie gisteren bekend. Onderzoek heeft uitgewezen dat de man een natuurlijke dood is gestorven. Hij was al geruime tijd depressief en slecht aan spreekbaar. Hij stond bij de gemeente en de hulpverleningsin stanties bekend als iemand die niets te maken wilde hebben met hulpverleners. Ongeruste familieleden kwamen vrijdag samen met politie agenten poolshoogte nemen. De reden daarvoor was dat de brievenbus uitpuilde. ANP DEN HAAG - Sam Dresden (1914) krijgt de P.C. Hooft-prijs 2002 voor beschouwende proza voor zijn gehele oeuvre. De organiserende stichting heeft dat gisteren bekendgemaakt. De jury was unaniem in haar keuze. De prijs bestaat uit 35.000 euro voor de winnaar en 25.000 eu ro voor een literair doel dat verband houdt met het werk van Dresden. De prijs wordt niet officieel overhandigd wegens de 'zeer ernstige gezondheidssituatie' van Dresden, aldus de stichting P.C. Hooft-prijs voor Letterkunde. Dresden is wetenschapper en onderzoekt en schrijft over lite ratuur. Zo ging hij op zoek naar de invloed van (nieuwe) filo sofische richtingen op literaire werken. ANP TIEL - De bommelder die afgelopen weekeinde grote op schudding veroorzaakte in de Verenigde Staten blijkt een 13- jarige jongen uit Tiel te zijn. De havo-leerling haalde het 'grapje' samen met een 15-jarig vriendje uit. Drie grote Ame rikaanse banken sloten de deuren na de bommelding, omdat die serieus genoeg had geklonken. De Tielse jongen is maandag door de politie thuis opgehaald. Het was niet zo moeilijk om de Tielenaar te vinden, aangezien zijn telefoonnummer bij de melding in Washington was ach tergebleven. Dinsdag waren de jongens al weer op school, waar ze hun medeleerlingen hun belevenissen in geuren en kleuren vertelden Justitie neemt later deze week een beslissing over wat er met de jongen en zijn vriendje gaat gebeuren. ANP Geniet, maat drink met mate. Aanbieding if geldig t/tn 30 april 2002, WWW.GALL NL donderdag 18 april 2002 VELUWE - De Veluwe is binnen Europa de op één na meest aan trekkelijke omgeving om te wo nen. Alleen het Deense Sonderjyland scoort hoger, zo blijkt uit onder zoek van de provincie Gelder land. Bij de beoordeling wordt gekeken naar het woningaan- bod, criminaliteit, het voorzie- I ningenniveau en de natuurlijke I en stedelijke omgeving. De arbeidsmarkt op de Veluwe scoort in het onderzoek even- j eenshoog. I GPD ASSEN - Uit de Johan Willem Friso-kazerne in Assen zijn acht vuurwapens gestolen: vijf pisto len en drie automatische kara bijnen. De diefstal is vorige week ont dekt. In verband met het onder zoek wilde de Koninklijke Ma rechaussee de roof niet naar buiten brengen. Het lijkt waar schijnlijk dat de dief een sleutel gebruikte. .GPD Advertentie van onze redactie binnenland DEN HAAG - Kandidaten die zich voor een baan bij de politie aanmelden, moeten in de meeste gevallen tot 2003 wachten voor dat ze met hun opleiding kun nen beginnen. Volgens het Bu reau Personeelsvoorziening Politie zijn de opleidingsplaat sen op de politiescholen voor dit jaar vrijwel allemaal bezet. Po litievakorganisatie ACP is woe dend over de wachttijden en vindt dat het aantal plaatsen moet worden uitgebreid. Door de grote toestroom van as piranten hebben politiekorpsen voor dit jaar geen vacatures meer openstaan. „Alleen de korpsen Hollands-Midden en Midden- en West Brabant kun nen nog mensen aannemen", al dus een woordvoerster van het Bureau Personeelsvoorziening. „De overige korpsen hebben al leen nog incidenteel vacatures openstaan." Het Bureau Personeelsvoorzie ning sluit niet uit dat een aantal kandidaten voor een baan bij de politie uiteindelijk afhaakt door de lange wachttijd. „Als je nu solliciteert, kom je pas in 2003 in aanmerking voor een opleidingsplaats", aldus de woordvoerster. De grote toestroom van kandi daten is volgens het bureau toe te schrijven aan de succesvolle Advertentie wervingscampagne 'Waar jij voor staat, is nodig op straat', die de politie sinds 1999 in de media voert. Politiebond ACP meent echter dat het voortzet ten van die campagne pure geld verspilling is. „Er zijn miljoe nen uitgetrokken voor deze reclame, maar mensen die daar op reageren, krijgen te horen dat ze over een jaartje maar terug moeten komen", aldus de woordvoerder van de politie bond R. Meijer. „Dit is niet te verkopen. We raken gewoon mensen kwijt omdat ze te lang moeten wachten." De bond wil dat de opleidings plaatsen zo spoedig mogelijk worden uitgebreid. Meijer: „We hebben vorig jaar al bij het mi nisterie van Binnenlandse Za ken aangekaart dat de politie scholen uit hun voegen dreigen te barsten, dus de huidige situa tie komt niet echt als een verras sing. Er moet nu heel snel iets aan gebeuren." Het Nederlands Politie Insti tuut (NPI) gaf eerder aan de po litiek te kermen dat de korpsen de komende vier jaar 8000 extra agenten moeten aannemen om de werkdruk te verlichten. Vol gens woordvoerder C. den Bak ker komen die aantallen niet onder druk door het tekort aan opleidingsplaatsen. „De claim die wij gedaan hebben, is geba seerd op reële berekeningen. Het getal van 8000 agenten is gebaseerd op de capaciteit van de opleidingen." ANP DEN HAAG - Ruim 700 kinderen, afkomstig uit twintig verschillende landen, de- De kinderen wilden hun stem laten horen op de VN-top waar de komende dagen monstreerden gisteren voor het Congresgebouw in Den Haag. Zij werden bijgestaan wordt beslist over het lot van de oerbossen en het behoud van biodiversiteit, door een bedriegelijk echte olifant. foto Roger Dohmen/ANP VOORBURG - Het aantal WAO- uitkeringen groeit minder hard. In het laatste kwartaal vorig jaar zijn er 8000 uitkeringen bij gekomen, tegen 11.000 in het zelfde kwartaal een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekendmaakte. De toename komt vooral door vrouwen ouder dan 35 jaar. Het aantal arbeidsongeschikte mannen bleef vorig jaar vrijwel onveranderd. Het totaal aantal WAO-uitkeringen was op 31 de cember 981.000. Het aantal bijstandsgerechtig den daalde in het derde kwar taal vorig jaar met 3000, wat er in de kwartalen ervoor nog 5000 en 10.000 waren. In september vorjg jaar kregen 323.000 mensen een bijstands uitkering. Het aantal werkloosheidsuitke ringen is het laatste kwartaal vorig jaar met 2000 toegeno men Vergeleken met december 2000 is het aantal WW-uitkerin- gen gedaald met 23.000, maar tussen december 1999 en de laatste maand van 2000 zakte dat aantal nog met 34.000. Totaal telde Nederland eind de cember 166.000 uitkeringen voor de Werkloosheidswet (WW). ANP www

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3