Appartementen op plek Zoeteweij PZC PZC Aanleg rondweg Nieuw-West begint Twintig uur per vierkante meter Akkerbouwers moeten nu voor mest betalen Nisse in middeleeuwse sfeer Werkstraf voor steken met mes Stadskantoor Goes krijgt vijfde etage b 17 Gemeente positief over bouwplan voor Damstraat Yerseke Medische internetsite voor Zeeland -Middelvinger leidt tot aanhouding Winkeldief tegen de lamp Taakstraf voor heler Drankrijder betrapt in proeftijd Celstraf voor dief Skeelertoertocht Ons Genoegen agenda donderdag 18 april 2002 Hoor Rob Paardekam YERSEKE - Projectontwikke laar Proverko wil vijftien ap partementen bouwen op de voormalige locatie van drukke rij Zoeteweij aan de Damstraat in Yerseke. Het gemeentebe stuur staat positief tegenover de plannen en ziet het liefst dat de woningen beschikbaar komen voor inwoners van Reimers- waal. Sinds de verhuizing van de drukkerij in 1999 staat het voor malige bedrijfsgebouw aan de Damstraat er verpauperd bij. Een eerdere poging om het ter rein te voorzien van woningen liep op niets uit, omdat er geen woningbouwcontingent be schikbaar was. Een contingent is het aantal woningen dat een gemeente per jaar mag bouwen. Omdat Reimerswaal toch extra wooneenheden heeft weten los te peuteren, is invulling van de locatie Zoeteweij opnieuw aan de orde. Proverko Woningbouw wil vijf tien appartementen bouwen met daarachter zeventien par keerplaatsen. De gemeente wil hieraan meewerken, omdat wo ningbouw, gezien de opbouw van de wijk, de meest voor de hand liggende optie zou zijn. Uit het oogpunt van de dorpsver nieuwing ziet zij bovendien graag een snelle invulling van de locatie. Om die reden wil de gemeente niet wachten tot het nieuwe be stemmingsplan voor de kern van Yerseke er is, omdat dat nog zeker twee jaar duurt. Het colle ge kiest voor een vrijstellings procedure. Trottoir De gemeente wil nog wel enkele zaken met Proverko bespreken. Zo moet het trottoir voor de ap partementen uit het oogpunt van verkeersveiligheid worden verbreed en moet het parkeer terrein achter de appartemen ten volgens het college open baar worden. Om te voorkomen dat de wonin gen worden verkocht aan men- doorAector Dooms MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Nieuw- en Sint Joosland is gisteren in Middel burg wegens poging tot het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel veroordeeld tot 200 uur werkstraf. In het vonnis werd ook nog een mishandeling van een vriendin meegenomen. Politierechter J. Begheyn achtte bewezen dat de man 19 augus tus vorig jaar in zijn toenmalige woonplaats Goes met een mes een andere man snij wonden had toegebracht. De twee kregen ru zie, die escaleerde in een vecht partij. Daarbij speelde alcohol gebruik een aanzienlijke rol. Het slachtoffer had de man na cafébezoek in de keuken van een woning bij de keel gegrepen, maar die pakte op zijn beurt een sen die geen binding met Rei merswaal hebben, wil de gemeente de initiatiefnemer vragen om zich te houden aan het gronduitgiftebeleid dat vo rig jaar is vastgesteld. Dit kan echter niet juridisch worden af gedwongen, als de projectont wikkelaar het weigert. De gemeente is ook van plan om het planschaderisico bij Prover ko neer te leggen. Dat wil zeg gen dat. eventuele schadeclaims van omwonenden, bijvoorbeeld wegens het verlies van uitzicht, door de ontwikkelaar betaald moeten worden. Dat de gemeen te hier zo alert op is, heeft te ma ken met enkele negatieve erva ringen in het verleden. Onlangs nog hekelden enkele raadsleden het feit dat de gemeente moest opdraaien voor de schadeclaim die aan enkele bewoners van de Slagveldstraat in Kruiningen werd toebedeeld, nadat er wo ningen voor hun deur werden gebouwd. mes en verwondde het slachtof fer in been en arm. Huisgenoten waren getuige, maar legden vol gens raadsman M. Kalle tegen strijdige verklaringen af. Met die stelling kon de rechter meegaan, maar Begheyn vond de bekentenis van de dader be langrijker. Ook het beroep op noodweer, de man vertelde zich uit een wurggreep te moeten be vrijden, wérd verworpen. Offi cier van justitie J. de Graaf maakte uit de getuigenverkla ringen op dat de dader verve lend gedrag vertoonde en mede door zijn opvliegend karakter het slachtoffer met een mes te lijf was gegaan. „Hij was ver antwoordelijk voor de vecht partij." De Graaf meende wel dat het slachtoffer ook een rol had gespeeld. Hiervoor moet de 42-jarige Goesenaar zich later verantwoorden voor de rechter. De aanleg van een rotonde op de kruising met de Vogelwikkestraat in Goes is inmiddels begonnen. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De rondweg om de Goe- se wijk Nieuw-West komt nu echt in zicht. Inmiddels is een begin gemaakt met de aanleg van een rotonde op de kruising met de Vogelwikkestraat. Als alles volgens plan verloopt moet de rondweg eind september ge reed zijn. De weg verbindt de Ringbaan- West rechtstreeks met het Mar- conigebied, zodat het sluip- en doorgaand verkeer niet langer door Nieuw-West hoeft te rij den. Een deel van het tracé is al geruime tijd geleden aangelegd als route voor het bouwverkeer. De uitvoering van de definitieve weg moest steeds worden uitge steld, vanwege langslepende besprekingen over aan te kopen grond nabij de spoorlijn. De gemeente wilde dat de NS de vervuilde grond schoon zou op leveren, maar die maakte daar weinig haast mee. Daarom heeft de gemeente het terrein maar in vervuilde staat overgenomen, waarna onderhandelingen moesten plaatsvinden met de vroegere gebruiker van het ter rein. Uiteindelijk is er een oplossing gevonden, zodat de rondweg er nu echt kan komen. De rotonde bij de Vogelwikkestraat is het begin van de werkzaamheden. Er komt ook een kruising met gescheiden rijbanen en een fietsoversteek ter hoogte van de Akkerdistelstraat. Op de plaats waar de rondweg uitkomt in het Marconigebied, bij de Lorentz- straat, wordt ook een rotonde aangelegd. Verder is een begin gemaakt met de sanering van de vervuilde grond. Daar vlakbij komt een bergbezinkbassin voor de riole ring. Door het gebruik van com partimenten wordt verwacht dat de bassins een hoger rende ment hebben. Het gaat om een proefproject. De aanleg ervan begint volgende week. De werkzaamheden nemen als het goed is ongeveer een half jaar in beslag. Voor de aanleg van de rondweg heeft de ge meente 1,8 miljoen euro uitge trokken. VLISSINGEN -Op vrijdag 7 juni gaat de Zeeuwse medische internetsite Zeemedica in de lucht. De site krijgt een besloten deel en een publiek deel. Op het publieke deel worden infor matie en diensten aangeboden van de Zeeuwse huisartsen, bedrijfsartsen en ziekenhuizen. Mensen kunnen via de site herhalingsrecepten aanvragen en vinden er nieuws over. za ken als infectieziekten, hooikoortsperiodes, grieppieken en meningitis (hersenvliesontsteking) Het besloten deel van Zeemedica is bedoeld voor de artsen zelf. De site moet uitgroeien tot een databank voor medische gevens en beroepsinformatie uit de verenigingen en over na scholingen. Huisartsen vinden er ook de aanvraagformulie ren voor onderzoeken bij de ziekenhuizen. SINT-MAARTENSDIJK - Een 16-jarige jongen uit de ge meente Tholen is gisterochtend aangehouden wegens het be ledigen van een agent. De jongen stak op de Parallelweg in Sint-Maartensdijk zijn middelvinger op toen een politieauto passeerde. Hij werd aangehouden en is doorverwezen naar bureau Halt. ZIERIKZEE - Een 24-jarige inwoner van Heerenveen is door depolitie dinsdagmiddag in Zierikzee betrapt op winkeldief stal. De man had uit een speelgoedwinkel sokken en poppen weggenomen en stal uit een andere winkel verschillende bril len. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Begheyn veroordeelde gisteren een 42-jarige man uit Vlissingen voor heling tof 36 uur taakstraf. De man was er volgens de politie rechter van op de hoogte dat een drugsverslaafde juli vorig jaar een versterker, die van diefstal afkomstig was, bij hem in zijn woning had achtergelaten. Verdachte zei niet van plan te zijn geweest om de versterker in ontvangst te nemen. Een werkstraf zag hij niet zitten, omdat hij zich niet in staat voelde om te werken,Ik zit niet lekker in mijn vel", voegde hij eraan toe. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 39-jarige man uit Vlissingen voor dronken rij den ver oordeeld tot zes maanden voorwaardelijke rijontzegging en 600 euro boete. Omdatde drankrijder nog in zijn proeftijd zat werd hem bovenop de nieuwe straf voor zes maanden de rijbe voegdheid ontzegd. De Vlissinger veroorzaakte 6 augustus vorig jaar in zijn woonplaats een aanrijding door rood licht te rijden. Uit de blaastest bleek dat hij 520 microgram scoorde, tweeënhalf keer zoveel dan toegestaan. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 25-jarige inwoner van Breda veroordeeld tot drie jaar cel voor een golf van woninginbraken en diefstallen van auto's en caravans. De man moet aan zijn slachtoffers 6116 euro scha devergoeding betalen. De Nederlandse Staat krijgt 5509 euro van de in Nederland illegaal verblijvende Joegoslaaf. Dat be drag heeft hij met zijn criminele activiteiten verdiend. De man had een leidinggevende rol in een bende die actief was bij woninginbraken in onder meer Bruinisse, Best en Den Bosch. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Haar duimen buigen na veertig jaren ietsje stroever, maar blijken toch veel sterker dan de vele scha ren die zij in diezelfde periode heeft versleten. Alexandra Stapff uit Zierikzee viert haar veertigjarig jubileum als ta- pijthandweefster. Weven en knopen zijn haar lust en haar leven. In dat leven spelen vooral kleuren en kat ten een belangrijke rol. Beide hebben een prominente plek in het werk van Stapff. Voor Alexandra Stapff die destijds in Wassenaar woonde, was het bijna vanzelfsprekend dat ze na de middelbare school achter het weefgetouw te rechtkwam. Op driejarige leeftijd verloor ze haar vader. De man kwam tijdens de ver duistering in de oorlog onder een tram terecht. Haar moeder zorgde daarna met een modea telier voor het inkomen. Alexandra weefde stoffen voor de haute couture, maar begon te verlangen naar ro buuster werk. Haar leerschool werd handweverij, knoperij en drukkerij Het Paapje van Hans Polak in Voorschoten. Ook werkte ze bij handweverij De Haspel van Paul Meijlink in Amsterdam. De aankoop van een tweehon derd jaar oud weefgetouw in 1962 was de start van haar ei gen handweverij en knoperij. Ze maakt na veertig jaar nog steeds gebruik van dit gedegen werktuig en weet er ambacht en kunst op unieke wijze op te verenigen. „Ik ben begonnen met klein spul als placemats en stola's, pas daarna kwamen de wand- en vloertapijten. Blau we, groene en paarse tinten hebben altijd mijn voorkeur gehad. In het begin zegt het Alexandra Stapff viert haar veertigjarig jubileum als handtapijtweefster. foto Pieter Honhoff publiek dan 'dat kind is eenzij - dig' en na veertig jaar hoor ik vaak 'die vrouw heeft zich zo mooi gespecialiseerd in kleur gebruik'. In feite zeggen ze na tuurlijk hetzelfde", grinnikt Stapff. Ze wordt bijna overstemd door Les Yeux Bleus, een gra cieuze Siamees die ook naar de troetelnaam Busje luistert. Het dier wil aandacht. De kun stenares omringt zich met kortharige raskatten. Vrijwel alle kunst in de galerie, die een verlengstuk vormt van haar weverij, is aan deze diersoort gewijd. In veel van haar tapij ten waarin ze de vrije hand heeft, prijkt het silhouet van een kat. Vaak werkt ze in op dracht, zowel voor bedrijven als voor particulieren. Altijd eenmalig werk. „Ik heb ooit voor de keus gestaan tafelkle den te gaan weven, duizend stuks per ontwerp. Dat heb ik niet gedaan. Bovendien vind ik tafelkleden saai." Chinees teken Ze denkt met plezier terug aan een opdracht van Elsevier. Voor een directeur die afscheid nam, knoopte ze een wand kleed. Zijn initialen werden er vergroot in afgebeeld. Het gaf het effect van een bijzonder Chinees teken. Praten met en observeren van de opdracht gevers vindt Stapff van belang om uit te vinden welke kleur combinaties bij hen passen. Voor het eerst sinds veertig jaar gaat ze binnenkort in op dracht een geheel effen tapijt maken. „Meestal zitten er al lerlei nuances doorheen gewe ven." Een andere bijzondere op dracht betreft die van een be jaard echtpaar uit Lelystad. Stapff maakt een vloertapijt voor hen in de kleuren groen, blauw, paars en zwart. Het echtpaar hoopt er nog lang ge bruik van te maken, maar heeft nu al bepaald dat het ta pijt een bijzondere erfenis moet worden voor hun lieve lingsnichtje. De jonge erfge name werd ook nauw betrok ken bij het ontwerp. Half mei zal dit tapijt gereed zijn. Stapff kan de uitvoeringstijd van een opdracht aardig in schatten. „Het is twintig uren handwerk per vierkante me ter", zegt de weefster. door Rolf Bosboom GOES - Het toekomstige stads kantoor aan het Hollandiaplein in Goes gaat geen vier maar vijf verdiepingen tellen. Hoewel de gemeenteraad formeel nog moet beslissen over de extra uitgave van twee miljoen euro, is duide lijk dat een meerderheid daar mee instemt. Over ruim een jaar moet de bouw van het pand beginnen. Het ambtenarenapparaat groeit harder dan verwacht, zodat het gebouw bij oplevering mis schien al vol is. Daarom wordt nu al gekeken naar uitbrei dingsmogelijkheden. Dat zou een extra verdieping kunnen zijn of een extra gebouw naast het geplande pand. De meningen binnen de ge meenteraad zijn verdeeld. PvdA, GroenLinks en D66 voe len weinig voor een extra etage, CDA, WD en SGP/Christen- Unie zijn daar wel voorstander van. De laatste drie vormen een meerderheid in de raad. Volgens H. Hoogerland (PvdA) doet een opzet met vijf verdie pingen afbreuk aan de omge- redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ving en aan het gebouw zelf. Hij sluit ook niet dat de ontwikke lingen op het gebied van tele- en flexwerken zo snel gaan, dat het probleem tijdelijk is. Verder is het volgens hem nog altijd niet definitief dat het Centrum voor Werk en Inkomen in het nieuwe gebouw wordt ondergebracht. A. van Oosten (GroenLinks) vindt vijf verdiepingen ook wel erg hoog worden. Met Hooger land voelt hij dan meer voor een gebouw ernaast. D66 is altijd al tegen een stadskantoor op die locatie geweest en vijf verdie pingen vindt de partij zeker uit den boze. „Veel te hoog", aldus R. de Koster. Verhuur De andere partijen willen wel meteen de extra verdieping rea liseren. Een van de argumenten is dat een dergelijke operatie veel ingewikkelder en kost baarder wordt als die in een la ter stadium alsnog moet worden uitgevoerd. Mocht de etage de eerste periode niet nodig zijn, dan kan die worden verhuurd aan geïnteresseerde partijen. Waterschap Zeeuwse Eilanden past eenzelfde constructie toe bij zijn nieuwe hoofdkantoor in Middelburg. De grootste partij in de raad, het CDA, kiest ook voor de vijfde etage, al heeft het steeds laten weten geen voorstander te zijn van hoogbouw in de binnen stad. „Maar op deze locatie moet het kunnen. Het is ook niet echt de binnenstad", vindt M. Dieleman. Voor hem speelt mee dat alle verdiepingen tien centi meter lager kunnen worden. „Het wordt dus geen echte vijf de verdieping." Hij wijst er vera der op dat het in de rede ligt het gebied langs de M. A.deRuyter- laan ooit op de schop te nemen, zodat het nieuwe stadskantoor op termijn wellicht beter aan sluit bij de omgeving. NISSE - Nisse gaat de komende maanden helemaal op de mid deleeuwse toer. Alles is erop ge richt om op zaterdag 15 juni, als het traditionele Schaapscheer- dersfeest wordt gehouden, zoveel mogelijk mensen in mid deleeuwse kledij te laten rond lopen. Vorig jaar moest het feest wor den afgeblazen vanwege de pe rikelen rond mond- en klauw zeer. Dit jaar is de organisatie er met extra enthousiasme tegen aan gegaan. Daarnaast had zij de gelegenheid om zich te bezin nen op de toekomst. „We willen ervoor waken dat het feest te veel een braderie wordt, met vooral veel reclameborden", zegt voorzitter A. van der Poest Clement. De basis mag grotendeels het zelfde blijven, er verandert ook het een en ander. „Het is nu de 23e keer dat het Schaapscheer- dersf eest wordt gehouden en we wilden eens wat anders doen", aldus Van der Poest Clement. „Onze doelstelling is de bevol king er meer actief bij te betrek ken." Geleidelijk is het idee gerijpt om zoveel mogelijk in middeleeuw se sfeer te gaan doen. In de kas teelwei zullen op 15 juni bij voorbeeld ridders te paard een steekspel uitvoeren en 's avonds wordt er voor de eigen bevol king een barbecue in middel eeuwse stijl gehouden. Om het feest compleet te maken, wordt alles en iedereen inge schakeld om zoveel mogelijk mensen in passende kostuums te steken. „Van jutezak tot edel man", zoals Van der Poest Cle ment het verwoordt. Er is een groep geformeerd om te helpen bij het maken of vinden van de kleding. „We willen laten zien hoe we met z'n allen die dag ge kleed kunnengaan", zegt W. van den Berge. „Dat is wel een uit- daging." Daarom staat er voor vrijdag 26 april een modeshow op het pro gramma, waar allerlei voor beelden zijn te zien. Wie zelf een pak wil maken, kan een patroon krijgen. Wie minder handig is of weinig tijd heeft, kan zich ori ënteren bij de twee verhuurbe drijven die dan aanwezig zijn. Van den Berge heeft al zo'n der tig mensen verzameld voor de show. Een oproep om lappen stof in te leveren heeft ook al een aardige voorraad opgeleverd, zodat er materiaal is om kleding te maken. „We hebben gemerkt dat het best wel in het dorp leeft." De modeshow wordt ge houden in het dorpshuis in Nis- se en begint om 18.30 uxxr. door Jan Jansen TERNEUZEN - Het lukt de ak kerbouw en veeteelt in Zuid-Nederland maar niet op één lijn te komen over een struc turele aanpak van het mest overschot. Ondanks schijnbaar goede afspraken en ideaal weer om het stinkende goedje onder de Zeeuwse klei te werken, stokte dit voorjaar de aanvoer uit Brabant. Veel veehouders kwamen hun mestafzetcontract met Zeeuwse akkerbouwers niet na in de ver onderstelling dat de kosten voor hen omlaag zouden gaan. Vee houders betalen akkerbouwers om het mestoverschot (in Noord-Brabant ongeveer drie miljoen ton) af te nemen. Eind vorig jaar nog rekenden ze erop dat ze lang niet alles kwijt zou den kunnen. Inmiddels verwijten ze de over heid dat die hen op het verkeer de been heeft gezet met de mededeling dat er te weinig mestafzetcontracten waren ge sloten. In werkelijkheid zijn in akkerbouwgebied veel meer hectares gecontracteerd dan er mest beschikbaar is. Daardoor dalen de prijzen, moeten akkerbouwers diep in Zeeland soms zelfs bijbetalen voor de mest en blijven veehou ders, in afwachting van nog be tere tijden, op hun mesthoop zitten. Opportunisme Beducht voor nieuwe tegenstel lingen binnen de agrarische wereld, bestempelde het hoofd bestuur van de ZLTO deze han delwijze vorige week als onge past opportunisme. Aanstichter van de kritiek was vooral akker- bouwvoorzitter Joris van Waes xiit Philippine. „De veehouders kij ken alleen maar naar de korte baan. Ik weet wel dat het voor iedereen een leerjaar is met die contracten, maar het gaat er natuurlijk toch om dat men af- KRABBENDIJKE - Skecler- liefhebbei-s kunnen zich vrijdag 10 mei melden in Krabbendijke voor een toertocht van tien of dertig kilometer. Ej- wordt yanaf één uur 's mid dags gestart vanaf de skeeler- baan aan de Nieulandestraat. spraken gewoon nakomt." Volgens hem zijn veel akker bouwers noodgedwongen over gestapt op 'ouderwetse' kunst mest. Goedmaken kunnen de veehou ders het dit voor-jaar niet meer. Al het zaaiwerk zit er praktisch op, waarmee het eerste station van dierlijke bemesting is ge passeerd. De kans die de uitzon- dexiijk droge lente bood, is ver keken. Een tweede komt er pas weer na de oogst. Maar Joris van Waes moet nog zien of het dan wel goedkomt. Er is wantrouwen gezaaid, on derstreept hijEn of de weergo den weer zo braaf zullen mee werken, is de vraag. In een nat najaar is de mestverwerking veel lastiger. „Het is allemaal doodzonde", zucht Van Waes. „Wij hebben onze nek uitgesto ken voor een oplossing en dan krijg je dit. In principe is het ook een goed systeem. Het gaat om een mineralen-kringloop die goed is voor het milieu. Dat moeten we dus zien vast te hou den." KAPELLE - Muziekvereniging Ons Genoegen uit Kapelle houdt zaterdag 20 april haar jaarlijkse muzikale avond in ge meenschapshuis De Vroone. Vanaf 19,30 uur vinden er optre dens plaats van de twee samens- pelgroepen, de jeugddrumband, het jeugdorkest, de slagwerk groep en het harmonieorkest. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Hofzaal Markiezen hof, 19.30 uur: Klassiek concert leerlin gen en docenten Centrum voor de Kun sten; GOES Oosterscheldeziekenhuis, 10.00-12.00 uur: Inloopochtend whip- lashpatiënten; Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uur: Line Dance Country ClubTheSounthern Riders; Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur:Technika 10 voor meisjes van 10 t/m 12 jaar; Stadhuis, 19.30 uur: Raadsvergadering; KAPELLE - De Vroone, 19.45 uur: NBvP, psychisch ziek zijn; Voormalige Conser- venfabriek lika, 11.00-17.00 uur: Open dag beeldhouwersgroep Het Zeeuws Beeld; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; YERSEKE - Achter havenmeesterkantoor Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart Ooster- schelde. doorRo f Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31