P*2 Nieuwe koers Goes valt slecht 15 Schone schijn Cursus zoenen van schrijver Daniëls Mm Instelling Nationaal Landschap kan vertraging oplopen Strijd bataljon Zeeland opnieuw te boek gesteld Authentieke Zak kan meer toeristen trekken Celstraf voor inbraak in bedrijf Goes zeeuwse almanak Vriend Ondernemers ongelukkig over schrappen parkeerkelder Oostwal Reimerswaal zoekt nieuwe molenaar voor De Rozeboom MIDDEN door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het is zeer de vraag of de Vijfde Nota Ruimte lijke Ordening, het politieke le venswerk van minister Pronk in deze regeringsperiode, de eind streep haalt. Waarmee het ook onzeker is geworden of Zeeland de status krijgt van Nationaal Landschap. De gemeentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaan- deren gaat door, ondanks dat het kabinet-Kok is gevallen en demissionair is. Er is veel te doen over de Vijfde Nota, met onder meer de aan wijzing van het overgrote deel van Zeeland tot Nationaal Landschap en de steden Vlissin- gen, Middelburg, Goes en Ter- neuzen tot regionaal stedelijk netwerk. Over die keuzes be staat nauwelijks discussie in Den Haag, maar des te meer over de rol van de rijksoverheid bij het bewaken van de groene ruimte. Vooral tussen PvdA en WD be staat daarover een tegenstel ling. De WD wil meer overlaten aan de lokale en regionale over heden. Ook de PvdA wil gemeenten en provincies be leidsvrijheid geven, maar de so ciaal-democraten willen tege lijkertijd dat de rijksoverheid als hoeder van de nationale ruimte een sterkere sturende rol houdt. Discussie PvdA en WD dienden maandag allerlei moties in om de Vijfde Nota bij te sturen. Die zouden vandaag in stemming komen. Dat gaat in elk geval niet door. PvdA-Kamerlid S. Depla en zijn CD A-collega P. van Wijmen verwachten helemaal geen dis cussie meer over de Vijfde Nota, of het moet in de komende ver kiezingstijd zijn. „Jammer dat die nota op de valreep de eind streep niet haalt", vindt Van Wijmen. „We moeten na de Ka merverkiezingen van 15 mei maar zien wat er nog van over blijft." In elk geval één bestuurder in Zeeland kan in zijn handjes knijpen, gedeputeerde D. Bruinooge. Hij heeft vlak voor de finish van het kabinet-Kok het geld voor zijn Sloelijn (van Vlissingen-Oost naar de Zeeuwse spoorlijn) nog binnen gehaald. Het besluit daarover viel afgelopen vrijdag, de laat ste gewone ministerraad. De Kamercommissie voor Bin nenlandse Zaken zou deze week praten over de herindeling in Zeeuws-Vlaanderen. Dat debat is geschrapt door de val van het kabinet, maar dan nog, denkt PvdA-Kamerlid D. de Cloe, dat die vergadering niet eens was doorgegaan. „De gemeentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaan- deren is zo onomstreden, dat er maar twee Kamerleden iets over wilden zeggen", aldus De Cloe. „De Tweede Kamer zal daar ze ker voor de verkiezingen nog over stemmen." De fusiedatum voor de Zeeuws-Vlaamse ge meenten blijft dus 1 januari 2003. Eerder zei burgemeester A. Vo gelaar van Hontenisse tijdens een bijeenkomst in Terhole dat de procedure voor de gemeente lijke herindeling wel eens tegen een flinke vertraging zou kun nen oplopen. Maar zijn angst lijkt dus ongegrond. Ook gede puteerde T. Poppelaars ver wacht geen uitstel van de herin deling. Advertentie Grand Hotel Arion Tel.: 0118-410502 door Jacques Cats VLISSINGEN - Veteranen van het bataljon Zeeland, die eerst meehielpen aan de bevrijding van Nederland en later naar het toenmalige Nederlands-Indië werden gezonden, hebben sinds gisteren de beschikking over een naslagwerk dat een nauw gezet beeld geeft van het verblijf in de tropen. Dat gebeurde met het uitkomen van het boek Van burger tot ve teraan. De uitgave is samenge steld door twee Zeeuwse strij ders van toen, de gebroeders J. en W. Kot. Het is langer dan een halve eeuw geleden dat aalmoezenier L. van de Vrande terugkeek op die epi sode in zijn beschrijving onder de titel Ons grote avontuur. Het was een boek dat smaakte naar meer, want er was nog zoveel onvermeld gebleven. Bovendien gingen nazaten steeds meer vra gen over de belevenissen van hun vader en opa. Aanvankelijk was het de bedoe ling om het te houden bij een bundeling van foto's met lijvige bijschriften. Met de aanreiking van het relaas van menig oude 'sobat' groeide er een heus boek uit, ter dikte van vierhonderd pagina's. Voorzitter B. Koole van de reü niecommissie van het voormali ge bataljon 'Zeeland' compli menteerde de samenstellers met de totstandkoming van de ge schiedschrijving over die zo be langrijke periode in het leven van de vooral uit de illegaliteit voortgekomen oorlogsvrijwilli gers. Koole zag het boek ook als een antwoord op de negatieve beeldvorming van de activitei ten tijdens het verblijf in de Oost. „Er is gesproken en ge schreven over ons en zonder ons." pagina 16: uitgelicht MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 25-jarige man uit Zundert zes maanden gevangenisstraf en anderhalf jaar rijontzegging opgelegd. De Brabander sloeg dit jaar 7 ja nuari na een bedrijfsinbraak in Goes op de vlucht voor de poli tie. Na een wilde achtervolging door Zuid-Beveland kon de man enige tijd later in Borssele worden aangehouden. In zijn auto werden de gestolen goede ren aangetroffen. Hij bleek ook zonder rij bewi j s te hebben gere den. De inbraak en de overtre dingen waren bepalend voor de strafmaat. Het bezit van een broer die drie jaar ouder is dan jij is vreugdevol, doch heeft ook schaduwzijden. Zo ziet de driejarige Chiel uit Middel burg het. Hij vindt het wel een veilig idee dat hij zijn broer Rik van zes in de buurt heeft, maar in sommige om standigheden staat het ver schil in maatvoering hem niet zo aan. Daar heeft Chiel nu iets op gevonden. Sinds enige tijd beschikt hij over een denk beeldige vriend in Amerika, die - hoe is het mogelijk - óók Chiel heet. De jongeman uit de Verenigde Staten nu be schikt over veel en grote ma teriële goederen. Heeft Rik een vriendje met een prachti ge doos Playmobil, dan blijkt Chiel in Amerika de net twee slagen grotere doos te bezit ten. Heeft Rik een goede ken nis met een nieuwe fiets, dan gooit de Middelburgse Chiel er voor zijn Amerikaanse naamgenoot al gauw een scooter tegenaan. De ouders van Chiel hebben aanvankelijk met enige be vreemding tegen het imagi naire maatje van hwi zoon aangekeken. Intussen heb ben ze besloten dat het wel in orde is. De verre vriend is zuinig in het gebruik. En ze kunnen zich geregeld op zijn prettige manieren beroe pen. Chiel uit Amerika zeurt ng- melijk nooit als hij naar bed moet en hij eet altijd zijn bord zonder mankeren leeg. KERY jBeeld &Geluid Winkel kijk ook op www.bestewinkelvanncdeiiand.nl Advertentie Brasseriemenu tuinkruidenbouillon en asperges (al dan niet vegetarisch) en flensje met sinaasappelsaus voor 11,50 of 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 13 april 11.00 uur De lach van Erasmus lezing in het kader van de Maand van de Filosofie door Erno Eskens 14.30-16.30 uur Trio Minsk bayan en cymbalo West- en Oost-Europese Klassieke Muziek woensdag 24 april 14.30-16.00 uur donderdag 18 april 2002 Boeken- Forum voor kinderen van 8 t/m 12 jaar over griezelboeken donderdag 25 april 19.30 uur Filosofisch verhaal door striptekenaar, schrijver en filosoof door Ingrid Huibers GEERSDIJK - Schijn bedriegt, ook in Geersdijk. Zo lijken de bomen langs de Stekeldijk (grauwe abelen) uitbundig in bloei te staan. Een nadere inspectie leert dat de jonge bladeren aan de achterzijde van een don zig grijs laagje zijn voorzien. In het juiste licht lijkt het daardoor net of de bomen met bloemetjes zijn getooid. Het blijft evengoed een vorstelijk gezicht, de lange, welig begroeide rechte dijk. Een schier oneindig ge welf van takken en blad met nu al de belofte van zo merse verkoeling. foto Willem Mieras Hoor Rolf Bosboom GOES - De ondernemers in de Goese binnenstad zijn niet ge lukkig met de koers die het nieu we gemeentebestuur met het Masterplan Binnenstad wil va ren. Volgens de Ondernemers Organisatie Goes (OOG) is er nu voorlopig geen sprake meer van uitbreiding van het aantal par keerplaatsen in het centrum, terwijl dat wel een wezenlijk onderdeel van het plan was. In de oorspronkelijke uitwer king van het Masterplan was, naast het opknappen van diver se winkelstraten en pleinen in de stad, de bouw van twee par keergarages opgenomen: aan het Bleekveld en onder de Oost- wal. Al voor de verkiezingen I werd duidelijk dat de totale op- I zet te kostbaar werd, zodat de I ambities dienden te worden ge- j temperd. Hoe dat moest gebeuren, is uitgebreid onderwerp van discussie geweest bij de onder- handelingen over het nieuwe collegeprogramma. Dinsdag kwamen de partijen eruit. Zij hebben ervoor gekozen de par keerkelder Oostwal op de lange baan te schuiven en alle kaarten op het Bleekveld te zetten. Uit eerdere berekeningen kwam naar voren dat de Oostwal-kel- der drie keer duurder zou wor den dan een garage aan het Bleekveld. Woordvoerder R. Berks van OOG vindt de keuze van het nieuwe college van B en W 'ver rassend'. „Dit lag toch niet in de lijn der verwachting. Wij dach ten dat de Oostwal de voorkeur zou krijgen." Berks vindt het 'teleurstellend' dat met de hui dige insteek de parkeercapaci- teit van de binnenstad niet ver betert. Weliswaar komen er zo'n vierhonderd parkeerplaatsen bij met de Bleekveld-garage, maar er verdwijnen ook plaat sen op het Bleekveld, het Kolve- niershof en door het autovrij maken van de Grote Markt en de Singelstraat. „Per saldo levert het nagenoeg geen extra par keerplaatsen op." Berks vindt dat het dagelijks ge meentebestuur, dat volgende week aantreedt, goed duidelijk moet maken hoe het verwacht het probleem op langere termijn op te lossen. „Het college zet nu een beweging in gang die het Masterplan mogelijk maakt. Een wezenlijk onderdeel van het plan was een structurele uit breiding van het aantal par keerplaatsen. Wij hopen op ruimte daarvoor in de toe komst." Het OOG vreest dat het project Oostwal, dat steeds als een van de blikvangers van het Master plan is gepresenteerd, definitief in de la verdwijnt, ook vanwege de hoge kosten. Juist daarom had de organisatie het juist als eerste willen aanpakken. Berks: ,Maar wel in de wetenschap dat je rond het Bleekveld onvermij delijk ook een ontwikkeling zal krijgen." Vijfje Vooralsnog heeft de OOG-zegs- man weinig vrede met de beslis sing van de nieuwe ploeg wet houders. „Wethouder Linssen heeft eerder gezegd dat hij had ingezet op een tien, maar met een zeven of acht ook tevreden zou zijn. Deze opzet taxeren wij echter voorlopig op een vijfje." B en W hebben om financiële re denen ook besloten de herin richting van de Beesten- en Vlasmarkt uit te stellen. Berks kan daar goed mee leven, omdat die pleinen niet van het grootste belang zijn voor het winkelge bied. Bovendien zou de uitvoe ring van die projecten opnieuw leiden tot het verdwijnen van een groot aantal parkeerplaat sen. „Dan heb je echt een pro bleem." Advertentie) Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reïsduur. Leeuwarden-Stavoren 19 t/m 25 april (NoordNed) Eindhoven-'s-Hertogenbosch Eindhoven-Tilburg 20 en 21 april Gouda-Utrecht C Bodegraven/Breukelen-Woerden 20 en 21 april Arnhem-Emmerich (Internationaal*) 20 en 21 april Zwolle-Leeuwarden 20 en 21 april Den Haag C/Den Haag HS -Leiden C (Internationaal*) 21 t/m 24 april Rotterdam C-Hoek van Holland (Internationaal*) 22 t/m 24 april Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijkopwww.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.) Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.) Onze medewerkers staan u graag te woord. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - De ge meente Reimerswaal gaat op zoek naar een nieuwe molenaar voor De Rozeboom in Krabben- dijke. De huidige molenaar heeft aan gegeven dat hij over een tijd wil stoppen met zijn werkzaamhe den. De Krabbendijkse molen is in 1998 nog aan een grondige op knapbeurt onderworpen. Het maalwerk en de romp werden bij die gelegenheid gerestau reerd, zodat De Rozeboom weer kon draaien en eventueel malen. De huidige molenaar, ook werk zaam als vrijwillig molenaar in de gemeente Veere, heeft aange geven dat hij zijn werkzaamhe den in Krabbendijke op termijn wil stopzetten. Om de continuïteit van de molen niet in gevaar te brengen, gaat de gemeente als eigenaar ervan op voorhand al op zoek naar een opvolger die het werk kan voortzetten. Het is voor de con ditie van het maalwerk en het draaiwerk van groot belang dat de molen regelmatig blijft draaien. Een advertentie in het blad Reimerswaal Informatie moet ten minste één belangstel lende opleveren. Opleiding Dat hoeft geen ervaren man of vrouw te zijn, want op kosten van de gemeente kan het getuig schrift 'vrijwillig molenaar' worden behaald. De opleiding wordt gegeven door het Gilde van Vrijwillige Molenaars. In dien er iemand reageert zonder papieren, draait deze in het be gin mee met de huidige mole naar als assistent vrijwillig mo lenaar. Vrijwillige molenaars krijgen van de gemeente Reimerswaal een jaarlijkse vergoeding van 113 euro. Een eventuele assis tent moet het met vijftig euro doen. doorlngrid Huibers HEIKENSZAND - Als beter wordt ingespeeld op heersende trends zoals de hang naar avon tuur, authenticiteit en klein schaligheid, kan de Zak van Zuid-Beveland meer toeristen trekken. Dat zei directeur L. Ausems van de Regio VVV Zuid- Beveland en Tholen gister avond in Heinkenszand. Ausems sprak daar op een door de VW, afdeling Borsele, geor ganiseerde avond over de toe ristische toekomst van de Zak. De toerist van nu wil zijn vakan tie 'modulair' opbouwen. Hij wil niet langer alleen een huisje of een campingplaats huren, maar tegelijkertijd wat cultuur opsnuiven, een avontuur bele ven ('eens wandelen op onge baande paden') of de natuur in. Verder ziet Ausems een enorme hang naar authenticiteit ('een stukje regiobeleving'). Markten met oude ambachten (waar din gen 'on the spot' worden ge maakt) trekken volgens haar steeds meer publiek. Ook zouden toeristische onder nemers in de Zak hun voordeel kunnen doen met de verschui ving van de interesse in groot schalige vakantieparken naar meer kleinschalige overnach tingsmogelijkheden. En daar liggen nu j uist ook de ri sico's, wierpen verschillende ondernemers en inwoners van het gebied tegen. Zij vrezen voor massatoerisme zoals in Volen- dam of de bollenstreek. Waarop Ausems aangaf vooral rust- en natuurliefhebbers naar de Zak te willen lokken. De VW wil de komende jaren profiteren van de toenemende vergrijzing. Actieve senioren kunnen in de Zak prachtig wan delen en fietsen. Zij waarderen de rust en het natuurschoon. Bovendien zijn de ouderen niet gebonden aan de schoolvakan ties, zodat zij prachtig kunnen zorgen voor seizoensverlenging. doorlngrid Huibers GOES - Het schrijven van boe ken - zo bleek gistermiddag op het Goese Lyceum - is maar één van de vele vaardigheden die Wim Daniëls beheerst. De Eind- hovense schrijver pakte 85 vm- bo-leerlingen volledig in met een cursus zoenen, een demon stratie breakdansen en een ver haal over zijn hobby: balletje hooghouden. De tweedeklassers mochten D a- niëls het hemd van het lijf vra gen. Of hij 's nachts of overdag schrijft, lang met een boek bezig is en alles waarover hij schrijft zelf heeft meegemaakt, wilden ze weten. Maar ook hoe oud Da niëls is ('47, maar dat zie je niet, want ik gebruik Oil of Olaz') en hoe vaak hij achter elkaar een bal hoog kan houden ('268 keer, de recordhouder woont in Ja pan, die kan het wel 14.000 keer'). Getekend Met het 'literair café' werd een door de provincie Zeeland ge subsidieerd leesbevorderings project afgesloten. Na werk van zes verschillende auteurs te hebben bestudeerd, besloten de leerlingen zelf om Daniëls en collega-schrijver Ellen Tijsin- ger uit te nodigen. Er werd gis termiddag niet alleen maar gepraat, maar ook getekend, to neel gespeeld en gecomputerd. Allemaal naar aanleiding van De tweedeklassers van het vmbo in het Goese Lyceum waren gisteren volledig in de ban van schrijver Wim Daniëls. foto Willem Mieras de boeken van Daniëls en Tij singer. „De meeste verhalen die ik schrijf gaan over gebeurtenis sen die ik zelf heb meegemaakt. Zo kreeg ik op mijn vijftiende voor het eerst verkering", ver telt Daniëls. De leerlingen gnif felen. „Na een schoolfeest, het was veertien november, ik heb al mijn oude agenda's bewaard, dat is handig als schrijver, ston den Godelieve en ik samen bui ten en ik wist niks te zeggen. De hele avond hadden we gezellig gepraat en gedanst, maar buiten raakte ik in paniek." Er wordt hier en daar instemmend ge knikt. „En weet je wat ik toen vroeg: 'Heb je een zwemdiplo ma?'. Er lag nota bene sneeuw." De groep komt niet meer bij. „Dat verhaal staat in Toffe knokkels en windwakken".

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29