Kamer unaniem voor enquête PZC Tunnel open op 14 maart 2003 tggoo M Verbazing over ontslag bevelhebber Van Baal Perry's actiepakker! Duivels gevecht tussen goed en kwaad VVD en PvdA kunnen NIOD-debat niet over verkiezingen heen tillen Beveiliging mogelijk aftrekbaar Belgrado zet druk op Mladic Mario Aerts wint Waalse Pijl Allochtonen willen verplicht taalles Finnegans Wake eindelijk vertaald mam VflUBS Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- K2 Velocity Euro ®Ss3 'l Drogende was geen schending van zondagsrust in Vlagtwedde Medewerker van Arduin schuldig zonder straf (.12° 7° ZW 4 Later droog Veel bewolking en vooral in de ochtend regen. Maximaal 12 graden bij een matige zuidwestelijke wind. Waar ga JU; werken deze zomer? Kijk zaterdag in deze krant 245e jaargang no. 92 donderdag 18 april 2002 los nummer 1,00 De Raad van Commissarissen van de politie pleit voor het fis caal aftrekbaar maken van de kosten die bedrijven en parti culieren maken voor inbraakpreventie. „Waarom zou de overheid niet meebetalen aan beveiligen van de woning," meent commissaris Henk Munting. De Bosnisch Servische gene raal Mladic en voormalig po litieke leider Karadzic moe ten zich binnen drie dagen melden bij het Joegoslavië Tribunaal. Deze eis stelde de Joegoslavische regering gis teren. Hoofdaanklaagster Carlo del Ponte van het tri bunaal (foto) verwacht dat beide verdachten vóór oktober wor den gearresteerd. Mario Aerts heeft gisteren de 66e editie van de Waalse Pijl ge wonnen. De Belgische renner van Lotto was na 198 kilometer als eerste bovenop de Muur van Hoei. Aerts reed in de slotfase weg bij zijn vijf medevluchters. Michael >11 O Boogerd was de beste Nederlander. Veel allochtonen vinden dat nieuwkomers verplicht moeten worden om de Nederlandse taal te leren. De isolatie waarin veel allochtonen terechtkomen als zij de taal niet machtig zijn, was hun belangrijkste argument. Dat |Q bleek gisteravond tijdens een debat van Scoop. James Joyce publiceerde Finne gans Wake in 1939. Pas dit jaar verscheen de Nederlandse ver taling. Alle lof voor de vertalers Erik Bindervoet en Robbert- Jan Henkes. Zij wisten de taai puzzel van de belangrijkste ro man- en taalvernieuwer uit de vorige eeuw in een vrije vertaling te ontraadse- ET len. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9 en 10; sport: 12 en 13; zee land. 15,16,17,19 en 21; kunst cultuur. 23,24,25 en 27. door Wout Bareman Leeuw al duidelijk dat de bou wers er met alle macht naar GENT - Koningin Beatrix en streefden de tunnel precies acht kroonprins Willem-Alexander maanden eerder dan 15 novem- zijn de belangrijkste kandida- ber 2003 gereed te hebben, ten om vrijdag 14 maart 2003 de Elke dag tijdwinst levert KMW Westerscheldetunnel te openen, een bonus op van ruim 68.000 euro, zodat de tunnelbouwer op De tunneldirectie pleegt daar- die manier ruim 16 miljoen euro over momenteel overleg met het ontvangt. Daarmee kunnen de kabinet van de koningin. Het extra kosten die moesten wor- staat sinds gisteren definitief den gemaakt om de tunnelbouw vast dat de tunnel op 14 maart te versnellen, worden terugver- officieel in gebruik wordt geno- diend. De tijdwinst komt ook de men. NV Westerscheldetunnel goed De tunneldirectie en bouwer uit. Algemeen directeur T. Buis: Kombinatie Middelplaat Wes- Want elke dag tijdwinst levert terschelde (KMW) hebben over ons ook extra inkomsten op en die datum overeenstemming be- komt de Zeeuwse bevolking ten reikt na grondige bestudering goede." van de mogelijkheid de afbouw- Buis maakte de officiële ope- fase met vier maanden te ver- ningsdatum gisterenavond be snellen. kend tijdens een 'happy hour' in Eerder al kon het boorproces het Zeeuws Paviljoen op de Be- vier maanden eerder dan ge- drijvencontactdagen in Flan- pland worden afgerond. Na ders Expo in Gent. Hij gaf toe aankomst van de tweede tun- dat het versnellen van het af- nelboormachine (Sara), op 14 bouwproces 'keihard werken' februari in Ellewoutsdijk, betekent voor zowel KMW als maakte KMW-directeur R. de de NV. (Advertentie) naam:$tfjj noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 15,- straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeni ngnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:..nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- n per maancj met nummer: J j j automatische incasso L (€19,25). handtekening: per kwartaal met automatische incasso 52,-). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- r P'er P161 vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. ische ,ncasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"0ÖÖÖÖ2" vSge" di wo do vr za (postzegel niet nodig) Advertentie Softboot, lagers: ABEC 3 wielen: 76 mm, 78A max. wielgrootte: 80 mm maten: 36-45 van ^ISSÏ'uoor www.perrysport.nl door Erwin Tuil enJaco van Lambalgen DEN HAAG - Er komt de finitief een parlementaire enquête naar de val van Srebrenica in juli 1995. De I Tweede Kamer besloot gisteren unaniem een I voorbereidende commis- sie in te stellen die gaat be- I oordelen welke vragen tij dens een parlementaire (enquête over Srebrenica beantwoord moeten wor den. De commissie zal nog deze week een eerste aanzet geven voor het verwachte debat over het rap port van Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie. Dat vindt volgende week woensdag of donderdag plaats. PvdA en WD leken erop aan te sturen het debat door te schuiven tot na de verkiezingen, maar daar staken de andere fracties een stokje voor. Zij stonden erop dat er nog met deze ministers over het NIOD-rapport gepraat wordt. De tijdelijke commissie is het enige tastbare resultaat van het debat dat de Kamer gisteren had met demissionair premier Wim Kok naar aanleiding van het aftreden van het kabinet op dinsdag. Kok benadrukte nog maals dat hij zelf het besluit had genomen om af te treden. Solidariteit De ministers en staatssecreta- rissen volgden hem uit solidari- teit. Allen konden zich vinden in de hoofdlijnen en de conclusies SELLINGEN - Inwoners van Vlagtwedde mogen de komende vier jaar op zondag toch hun wasgoed aan de lijn hangen. Het nieuwe, confessionele colle ge ziet deze verstoring van de zondagsrust door de vingers. Wasgoed mag dus blijven wap peren, zelfs op zondag. De raadsmeerderheid van ChristenUnie en CDA wil geen I Staphorster toestanden. Maar I voor de zekerheid is het 'was lijn-decreet' opgenomen in de I nieuwe coalitieovereenkomst. Dominee Van Harten van de Ne- I derlands Hervormde Kerk in Vlagtwedde is blij met het con- 1 fessioneel getinte gemeentebe stuur, maar zegt de mening van I anders gezinde burgers te res pecteren. Zo zou hij graag zien dat de jaarlijkse feestweek in Vlagt wedde op zaterdag in plaats van j op zondag eindigt. GPD MIDDELBURG -Een 35-jarige voormalige zorgmedewerker van gehandicaptenstichting Arduin is gisteren door de recht bank in Middelburg wel schul dig bevonden aan de dood van een meervoudig gehandicapte patiënte, maar hij kreeg geen straf opgelegd. De Vlissinger zette 2 juni vorig jaar in een woning van Arduin uit Middelburg de 44-jarige vrouw in een te heet bad. De vrouw is later aan de gevolgen daarvan overleden. De zorgver lener was na het schoonmaken van het bad vergeten de thermo staatkraan terug te draaien. Hij had vervolgens het bad met tien tot twintig centimeter water ge vuld, maar nagelaten de tempe ratuur te controleren. De rechtbank vond dat de man onzorgvuldig en aanmerkelijk nalatig was geweest, maar hield in de uitspraak rekening met de omstandigheden. De man was relatief onervaren en lijdt zeer zwaar onder het incident. De Vlissinger heeft de zorg inmi- idels de rug toegekeerd. Officier van justitie H. den Hartog had eerder 120 uur werkstraf geëist. van het NIOD. De verdenking dat zijn geweten pas de laatste week was gaan opspelen, wierp de premier verre van zich. Maar het rapport van het NIOD had wel een doorslaggevende rol ge speeld.. Nadat het kabinet de politieke angel al uit het debat had ge haald door dinsdag af te treden, onthield de Kamer zich gisteren van al te harde kritiek op Kok. De fracties staken vooral de hand in eigen boezem omdat ze ook indertijd, al dan niet na aar zelen, instemden met de uitzen ding van troepen naar Srebreni ca. Voor een deel van de Kamer, SGP en CDA voorop, is dat ook reden om een enquête te laten doen door de Eerste Kamer. Pronk Jan Pronk heeft het absoluut verbruid bij de Tweede Kamer. Hoe hoog de irritatie over zijn eigenzinnig optreden de afgelo pen dagen is opgelopen, bleek gisteren tijdens de pauzes van het debat. Het kabinet stapte op als gevolg van het NIOD-rap port, maar in de wandelgangen bleef het gerucht rondzingen dat die conclusies Pronk nog niet ver genoeg gaan, dat hij ze eigenlijk nog te soft vindt en dat hij per direct wil opstappen. „Ik heb zo gruwelijk genoeg van dit gedoe", verzuchtte D66-leider De Graaf. „Bizar", zei CDA'er Balkenende. GPD pagina 2: val kabinet speelt coalitie in de kaart pagina 15: instelling Nationaal Landschap kan vertraging oplopen Watergod Azzurro en duivel Diavolo verbeelden de strijd tussen goed en kwaad. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De Maand van de Vrij heid is gisteravond spectaculair ge opend door de theatergroep Close-Act. Op het plein bij het Vlissingse bio scoopcomplex CineCity werd door kleurrijke fabelfiguren de strijd tussen goed en kwaad uitgebeeld, hier ver beeld door de rode duivel Diavolo en de blauwe watergod Azzurro, beiden op stelten. De boosaardige Diavolo was in de con text van de Maand van de Vrijheid heel goed te interpreteren als een oorlogs god, of het onrecht. Hij werd onder het toeziend oog van tweehonderd man pu bliek bestreden door de vredestichter Azzurro, de vrijheid. Die leek aanvan kelijk het onderspit te delven, maar won uiteindelijk door de hulp van drie stokvechters die Diavolo tegen de grond wisten te werken. Vier vrijheden Met het spektakel van Close-Act begon niet alleen de Maand van de Vrijheid, maar ook het Festival Cultureel Ge kleurd dat daarvan deel uitmaakt. Tot en met 5 mei, als Mory Kante tijdens het Bevrijdingsfestival het Festival Cultureel Gekleurd afsluit, vinden meer dan veertig lezingen, film- en the atervoorstellingen, open dagen en con certen plaats waarin de ontmoeting tussen verschillende culturen centraal staat. De thematiek van de Maand van de Vrijheid, die voor de derde keer in Zee land wordt gehouden, is breder. Daarin staan de vier vrijheden van Franklin Roosevelt centraal: vrijheid van me ningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van vrees en vrijwaring van gebrek. De nationale herdenking op 4 mei en de viering van Bevrijdingsdag - in Vlissingen dit jaar grootschaliger aangepakt dan ooit - zijn belangrijke onderdelen van de Maand van de Vrij heid, maar ook een aantal schoolpro jecten en tentoonstellingen. Op 25 mei wordt de Maand van de Vrij heid in Terneuzen afgesloten met de Korenmanifestatie der Zuidelijke Ne derlanden. Advertentie De PZC wenst haar lezers een prettige lezersreis van onze redactie binnenland DEN HAAG - Voorzitter W. van der Linden van de Algemeen Christelijke Organisatie van Militairen (ACOM) is zeer ver baasd over het terugtreden van luitenant-generaal Van Baal als bevelhebber van de landmacht. „Een jaar geleden benoemde dezelfde politiek hem nog, na dat er toch al het een en ander bekend was over zijn rol in de val van Srebrenica." Volgens Van der Linden moet de afgetreden bevelhebber de laat ste 24 uur enorm onder druk zijn gezet. „Ik heb hem dinsdag avond nog gesproken. Toen liet hij me nadrukkelijk weten niet te overwegen af te treden." De ACOM-voorzitter vindt dat er uit het NIOD-rapport niet veel nieuwe feiten over de han delwijze van Van Baal naar bo ven zijn gekomen. „Daarom snap ik niet dat de mening van de politiek over Van Baal bin nen een jaar zo kan verande ren." De Nederlandse Officieren Ver eniging beschuldigt minister De Grave van Defensie ervan 'te snel een verkeerd besluit teheb- ben genomen'. De officieren vinden dat van Baal wordt 'ge- Bevelhebber Van Baal offerd' door de politiek. Van Baal nam gisteren ontslag na zware druk van De Grave. Vol gens het NIOD-onderzoek heeft de landmachttop bij de val van Srebrenica de minister infor matie onthouden. Van Baal was toen plaatsvervangend bevel hebbervan de landmacht. De nu gepensioneerde generaal Couzy was zijn baas. Tijdens gesprekken met De Grave kwam Van Baal tot de slotsom dat hij als 'boegbeeld van de landmacht en als verte genwoordiger van de huidige landmachttop niet langer ten volle kon functioneren', zo zei hij tegen zijn ondergeschikten bij de bekendmaking van zijn vertrek. Omdat Van Baal vol gens de officiële lezing zijn functie ter beschikking heeft gesteld, blijft hij voorlopig op de loonlijst van Defensie staan. Hij krijgt geen 'gouden handdruk'. Goedkeurend De Tweede Kamer reageert goedkeurend op het vertrek van de bevelhebber. Al had hij deze conclusie wel eerder kunnen trekken, meent D66-kamerlid Van 't Riet. PvdA-leiderMelkert is tevreden, maar wil van De Grave weten welke maatregelen hij verder neemt tegen de land machttop. WD-leider Hans Dijkstal wenst nog niet te reage ren: volgens hem moet De Grave nog verantwoording afleggen in de Kamer. De Grave tracht nu te achterha len welke personen binnen de landmachttop onwillig waren om de toenmalige minister Voorhoeve te informeren, laat hij de Kamer weten. Het rapport meldt dat niet expliciet, al wordt wel verwezen naar Couzy en Van Baal. ANP/GPD pagina 2: portret Van Baal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1