Rapport containerkade voldoet Meer veiligheid door samenwerking PZC Allochtonen kiezen in debat Scoop voor gedwongen taalles Kinderartsen mogen van Borst naar Goes Slapeloze nachten om lot vluchtelingen Dikke voldoende voor inschatting milieueffecten terminal Westerschelde De tijd van het witte goud breekt aan 19 Prijzen voor gedichten uitgereikt Gewond bij val van dak Jonge lassers halen vierde plaats Weer bezwaar tegen kokkel vissers donderdag 18 april 2002 HoorRinus Antonisse UTRECHT - Er komt schot in de uitvoering van het plan voor de aanleg van een Westerschelde Container Terminal (WCT). De Commissie voor de Milieuef fectrapportage geeft Zeeland Seaports een dikke voldoende voor het milieueffectrapport, met inbegrip van een omvang rijk aanvullend rapport. Die aanvulling achtte de commissie nodig om tot een verantwoord oordeel te komen. De commissie vindt wel dat er nog onduidelijkheid bestaat over volwaardige buitendijkse compensatie voor het verlies aan natuurwaarden. Ook stelt de commissie dat behoud van het zogenaamde fossielen- strand bij de Kaloot meer aan dacht moet krijgen, omdat het om een uniek verschijnsel gaat waarvan het verlies niet door compensatie goed kan worden gemaakt. In het milieueffectrappoi-t en de aanvulling is aangegeven welke invloed komst van de WCT heeft op de omgeving en welke maat regelen nodig zijn om ongunsti ge gevolgen voor milieu en mens te verminderen of te compense ren. De in Utrecht gevestigde Commissie voor de Milieuef fectrapportage is tevreden over de 'serieuze, probleemoplossen de aanpak'. Met name dankzij het aanvul lend rapport - dat Zeeland Sea ports nog geheim houdt - kan volgens de commissie een goede keus worden gemaakt tussen het voorkeursplan van het ha venschap en het zogeheten 'meest milieuvriendelijke alter natief.' Ook toont de commissie zich ingenomen met de volledi ge herziening van het onderdeel natuur en ecologie. Er is duide lijk rekening gehouden met de Europese Vogel- en Habita trichtlijnen. Kanttekeningen Er zijn op het milieueffectrap port veel inspraakreacties ge komen, die overwegend kritiek op het plan bevatten. Bij haar oordeel heeft de commissie die reacties meegewogen. Anders dan door sommigen gevraagd, wijst de commissie de aanleg van de containerterminal niet af. Er worden weliswaar kant tekeningen geplaatst - waaron der die over natuurcompensatie en fossielenstrand - maar die zijn voor de commissie niet zo zwaarwegend dat een streep door het plan getrokken moet worden. De commissie beveelt aan nader aan te geven welke redenen van groot openbaar belang er zijn om het project te rechtvaardi gen. Vastgesteld wordt dat het verlies aan natuurwaarden 90 hectare is (bij het milieuvrien delijke alternatief 77,5 hectare), waarvan 30 hectare buiten dijks, die worden toegevoegd aan het Rammekensschor. Het is niet de bedoeling in het schor een getijdengeul te graven. De commissie wil zekerheid dat de compensatie er vóór de aanleg van de WCT komt. Veiligheid De commissie vertrouwt erop dat de nautische omstandighe den op de Westerschelde zoda nig worden verbeterd (met na me de aanpak van het vervoer van ammoniak), dat de veilig heid gewaarborgd blijft. Erbij komt dat vanwege de WCT nog een aantal speciale maatregelen wordt genomen. Aan de knel punten op het spoor bij Goes en Kapelle zal de komst van de WCT niet of nauwelijks bijdra gen, meent de commissie, die ook niet ongerust is over de ge volgen voor het doorgaand ver keer op de Dammenroute en de Midden-Zeelandroute. Aanbevolen wordt het effect van maatreg^en voor vermin dering van risico's op water en spoor en de ontwikkeling van het wegverkeer nauwlettend te volgen. De commissie vindt dat de mogelij khe„den om de gelui dhinder van de WCT te beper ken nog nader in kaart moeten worden gebracht. Dat geldt ook voor lichthinder. doorEmile Calon MIDDELBURG - Nieuwe Ne derlanders moeten de Neder landse taal leren, vinden veel allochtonen. Tijdens het Sco- operadebat 'Zuurkool met Couscous' in Middelburg lieten ze gisteren in overgrote meer derheid weten dat de overheid hen moet verplichten lessen te volgen, omdat anders isolatie hun lot is. N. el Khattabicoördinator Ser vicepunt Vrijwilligers Goes, haalde als voorbeeld een alloch tone vrouw aan die de telefoon niet durft op te nemen omdat ze vreest dat een Nederlander belt. Toen haar kinderen nog thuis waren konden die het gesprek voeren. Nu ze uit huis zijn kan niemand dat meer en raakt ze steeds meer geïsoleerd. Ze heeft spijt dat ze de taal niet heeft ge leerd. „En zo zijn er veel meer", aldus El Khattabi. Een begeleider van het eerste elftal van Zeeland Sport viel haar bij. Af en toe kan hij een Somalische speler niet bereiken omdat zijn moeder nauwelijks tot geen Nederlands spreekt en de telefonische boodschap dus niet kan overbrengen, waardoor de speler wedstrijden mist. Ook andere allochtonen maak ten duidelijk niets te hebben te gen verplichte taallessen en een flink deel vindt de verplichte in- burgeringslessen eveneens pri ma. Het is volgens hen een manier om kennis te maken met de nor men en waarden die in het nieu we thuisland gelden. School Een aantal 'witte' Nederlanders bleek juist moeite te hebben met de verplichte inburgeringscur- sussen. Ze pleitten voor meer vrijblijvendheid. Een bestuurs lid van de Middelburgse scou ting merkte echter op dat er niets mis is met het verplichten. Haar kinderen gaan ook ver plicht naar school terwijl ze, als het hen gevraagd wordt, waar schijnlijk allemaal kiezen voor spelen en ravotten. doorHarmen van der Werf DEN HAAG - De weg is vrij voor concentratie van klinische kindergeneeskunde en verlos kunde in Goes. Pogingen van CDA-Kamerlid S. Buijs om de specialismen ook 24 uur per dag in Vlissingen beschikbaar te houden, lijken mislukt. Minister Borst van Volksge zondheid heeft de Tweede Ka mergisteren laten weten dat zij een motie van Buijs voor behoud van die functies in Vlissingen naast zich neerlegt. ,,Ik kan geen ijzer met handen breken", herhaalt Borst in haar schrifte lijke reactie. De geest van de motie spreekt haar aan, maar 'het verbieden van de fusie lost het probleem van het gebrek aan kinderartsen niet op'. Kinderartsen en verloskundi gen blijven in Vlissingen wel dagbehandelingen doen. Vol gens Borst is dat 'in de gegeven situatie het best haalbare'. Borst sluit niet uit dat 'tezijner- tijd de afdeling in Vlissingen wellicht weer kan worden aan gevuld met een klinisch deel'; dus een afdeling met bedden. Buijs is teleurgesteld. Hij had Borst graag opnieuw in de Tweede Kamer ter verantwoor ding geroepen. Dat kan echter niet, omdat het kabinet is geval len en Borst demissionair is. Volgens Buijs is het nu zo dat zijn motie 'staand beleid' is tot er een volgende regering is, die door de Kamer ter verantwoor dingkan worden geroepen. ■J. van den Blink, directeur pati ëntenzorg van het Ziekenhuis Walcheren, kijkt er niet van op dat Borst de motie naast zich heeft neergelegd. „Zij heeft de motie van tevoren ontraden. Buijs had er dan ook beter aan gedaan die motie niet in te die nen." Advertentie De concentratie in Goes wordt dit jaar niet meer uitgevoerd, laat Van den Blink nog weten. Het Goese ziekenhuis moet er voor worden verbouwd en dat 'willen we goed doenEind deze maand moet het verbouwings plan op papier klaar zijn. Van den Blink acht de klinische kindergeneeskunde in Vlissin gen zo goed als uitgesloten, om dat zo'n kinderafdeling een be paalde grootte moet hebben om 24 uur per dag te kunnen draaien. Het verzorgingsge bied Midden- en Noord-Zee land rechtvaardigt één zo'n af deling. De tijd om asperges te steken is bijna aangebroken bij teler De Clerckin Zuiddorpe. door Harold de Puysseleijr ZUIDDORPE - Bij de telers die de koningin van de groenten onder plastic grootbren gen, zijn ze sinds vorige week al volop verkrijgbaar. Wie terecht wil bij akkerbou wer en aspergeteler P. de Clerck aan de Hoofdweg Zuid in Zuiddorpe, moet nog een weekje of anderhalve week geduld oefenen. Maar dan is 'het witte goud' ook daar ver krijgbaar. Momenteel bedient de familie al leen de vaste klantenkring, vertelt mevrouw C. de Clerck. „Het seizoen begint voor ons nog maar. Als het mooi weer blijft, zijn ze er over een week volop. Zelf hebben we ze ui teraard ook al gegeten. Ze waren erg lek ker." Het echtpaar De Clerck behoort tot de klei nere telers in de streek. „We zijn er een aan tal jaren geleden mee begonnen als neven teelt in ons akkerbouwbedrijf, omdat dat te weinig opbracht.Het Zuiddorpse echtpaar teelt de asperges bewust niet onder plastic, zoals andere telers wel doen. „Als je ze af dekt met plastic, komt de hele oogst in één keer. Bovendien begint de oogst iets vroeger en groeien de asperges, sneller. Wij hebben allebei een baan ernaast, en vijf kinderen", verklaart ze de keuze om de asperges niet onder folie te laten groeien. De asperge wordt door veel telers op een nog puur ambachtelijke wijze geteeld en ge- door Ben Jansen VLISSINGEN - In een gang van het Schelde Coördinatie Cen trum in Vlissingen hangen foto's van ernstige scheepvaartonge lukken op de Westerschelde. De Attican Unity (1977), de Olym pic Dream (1987), de Aya (in 1993), de Aya Hen dePioner On- egi (beide 1994). „Onze rampen galerij", noemt Max Visser, plaatsvervangend hoofd van de scheepvaartdienst Westerschel de, de opeenvolging van bran dende, opengereten en zware slagzij makende schepen. Er is nog plaats aan de muren van de gang. Visser: „Maar we probe ren er hier alles aan te doen om te voorkomen dat we nog meer foto's moeten ophangen." Dat lukt aardig, blijkt uit de cij fers. Het scheepvaartverkeer op de Westerschelde wordt veiliger. De laatste zeven jaar is het aan tal aanvaringen tussen schepen sterk afgenomen en er lopen ook steeds minder schepen aan de grond. Dat is niet alleen de ver dienste het Schelde Coördinatie Centrum en de andere posten voor de begeleiding van de scheepvaart. Visser: „De be langrijkste reden is dat op ope rationeel niveau goed wordt samengewerkt door allerlei diensten, zowel Nederlandse als Vlaamse, die bij het scheep vaartverkeer op de Wester schelde betrokken zijn." Stuurman Visser zelf zal niet veel meer kunnen bijdragen aan een ver dere verbetering van de veilig heid. Morgen neemt hij afscheid van de scheepvaartdienst. Hij gaat met pre-pensioen. Visser (61) was elf jaar stuurman en aan het studeren voor zijn eerste rang toen hij in 1970 een baan kreeg aangeboden bij de toen net opgerichte Schelde Inlich tingen Dienst, een vaste post op de wal van het Loodswezen. De marifoon had zijn intrede ge daan. Schepen hoefden niet lan ger met vlag- en lichtseinen om een loods te vragen en loodsen aan boord van schepen konden rechtstreeks met de wal com municeren. „Dat werkte gewel dig, omdat de mensen in de post aan de wal dezelfde achter grond hadden als de loodsen." Het kon ook te goed gaan. Vis ser: „De radar ging zijn intrede doen en de loodsen voelden zich steeds meer op hun vingers ge keken door de post op de wal. Dat konden ze niet hebben van mensen uit hun eigen organisa tie." Mede daarom is beginjaren tachtig het directoraat-gene raal voor de scheepvaart en maritieme zaken (DGSM) opge richt met de bedoeling de nauti sche taken van de verschilende ministeries te bundelen. Het kwam nooit echt van de grond. Douane, politie te water, mare chaussee, Rijkswaterstaat en loodswezen koesterden hun ei gen taken, budgetten en verant woordelijkheden, waardoor maar weinig terechtkwam van de beoogde bundeling binnen DGSM. Deze organisatie ging in 1993 op in Rijkswaterstaat. Intussen had DGSM samen met Vlaanderen wel de Scheldera- darketen gebouwd. Dit systeem van deels onbemande radarto- VLISSINGEN - Gedeputeerde L. Coppoolse en de Vlissingse wethouder L. Pop'pe-de Looff hebben gisteravond in Vlissin gen de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de jongeren- wedstrijden Verbeeld Vrijheid en Dichter bij 4 mei. De eerst genoemde wedstrijd, waarvoor 115 Zeeuwse scholieren een kunstwerk hebben gemaakt, is gewonnen door Judith van Koeveringen van de Christelijke Scholengemeenschap Wal cheren (CSW) in Middelburg. De tweede en derde prijs waren voor Sonia Faradji Baranlou van het Middelburgse Nevenin- stroomproject Molenwater en Nadja van Gorkum van de CSW in Middelburg. Poppe-de Looff overhandigde de win naars waardebonnen. Coppoolse zette door de overhandiging van een waardebon Nathalie van de Zande uit Zierikzee en Tessa Lansu uit Clinge nog eens in het zonnetje. Zij kregen op 22 februari al te horen dat zij tweede en derde waren geworden bij de wedstrijd Dichter bij 4 mei. Winnares Elisabeth de Pagter uit Middel burg was gisteren verhinderd. De twee wedstrijden zijn on derdeel van de Maand van de Vrijheid, die gisteren werd ge opend. ZAAMSLAG - De eigenaar van een woning aan de Valweg in Zaamslag is afgelopen dinsdag gewond geraakt na een val van het dak van zijn huis. De man was stro op het dak aan het verwijderen om hiervoor in de plaats golfplaten te monteren. Door onbekende oorzak is hij van het dak gegleden. De man is met rugklachten naar het ziekenhuis in Terneuzen vervoerd. RIJSSEN - De Zeeuwse deelnemers zijn gisteren net buiten de prijzen gevallen tijdens de landelijke laswedstrijd in Rijssen. Peter Jakobsen van Scholengemeenschap Nehalennia uit Middelburg werd vierde in de categorie booglassen met be klede elektrodes. Bij het zogeheten mig/mag-lassen behaalde Maykel Henderiks van het Reynaert College in Hulst even eens een vierde plaats. Verder werd Adriaan Marijs van het Calvijn College in Krabbendijke zevende bij het mig/mag- lassen en Sonny Haak van De Rede in Terneuzen negende bij het booglassen. In totaal waren er 21 deelnemers. Dit jaar werden zowel in Zeeland als op landelijk niveau voor het eerst las wedstrijden gehouden. Deze zijn bedoeld om jonge mensen enthousiast te ki-ijgen voor het beroep, waarin een groot te kort aan vakmensen dreigt te ontstaan. DEN HAAG - De Waddenvereniging heeft staatssecretaris Faber van Visserij opnieuw gevraagd geen vergunning te ge ven voor het vissen op kokkels in de Waddenzee, omdat de me chanische kokkelvisserij een belangrijke oorzaak zou zijn van sterfte onder eidereenden. Volgens de producentenorga nisatie voor de kokkelvisserij is dat pertinent onjuist. Het is zo langzamerhand een jaarlijks terugkerend ritueel geworden. De kokkelsector vraagt op basis van de Natuurbeschermings wet visvergunningen aan en de Waddenvereniging vraagt de staatssecretaris die niet te verlenen. Tot nu toe bleven de ac ties van de natuurorganisatie zonder succes. Volgens secreta ris J. Holstein van de producentenorganisatie is het hoog tijd voor een onderzoek waarin 'eens serieus wordt nagegaan wat de oorzaak is van de sterfte van eidereenden'. Want de laatste jaren was er steeds voldoende voedsel en toch gingen er ver houdingsgewijs veel eidereenden dood. Hoeveel kokkels er dit jaar gevist kunnen worden, is nog niet bekend, maar vol gens Holstein is er zeker geen sprake van een voedselarm jaar. Hij verwacht dat er in zowel de Oosterschelde als de Wadden zee gevist kan worden. Het kokkelseizoen begint meestal in augustus. De Maand Van De Vrijheid foto Wim Kooyman oogst. Dit laatste geschiedt dagelijks voor dag en dauw en in de avonduren in de maan den april, mei en juni. De witte asperge groeit in bedden op zanderige of losse en goed doorlatende gronden. Energie opslaan Het normale oogstseizoen strekt zich uit van eind april (Koninginnedag) tot 24 juni (Sint Jan). De tijd na 24 juni is nodig om de aspergeplant de mogelijkheid te bieden om (zonne-)energie op te slaan voor het volgend jaar. Hoeveel de asperges kosten, wil De Clerck liever niet kwijt. „In het begin van het sei zoen zijn ze duur, zodra ze volop gestoken kunnen worden, zijn ze goedkoper." rens werd in 1991 in gebruik ge nomen. In de eerste jaren die daarop volgden viel uit de onge- valscijfers niet af te leiden dat de radarketen bijdroeg aan de verbetering van de veiligheid op de rivier. Visser: „Dat kwam omdat er aanvankelijk geen ge bruikersfilosofie voor de Schel- deradarketen was. Pas toen duidelijke afspraken waren ge maakt over de manier waarop we ermee zouden gaan werken, liep het aantal incidenten fors terug." Slecht weer Duidelijkheid vloeide ook voort uit de invoering van de Scheep vaartverkeerswet. „Daarin stond precies aangegeven welke taken en bevoegdheden de lood sen en de scheepvaartbegelei dingsdienst hebben. Doordat helder werd vastgesteld wat een loods mag en wat een verkeers leider mag, werd het ook moge lijk om het loodsen op afstand in te voeren.Onder slechte weers omstandigheden, wanneer de loodskotters door te hoge gol ven niet meer kunnen varen, schuift een loods achter een van de radarschermen in het Schel de Coördinatie Centrum om ka piteins schepen adviezen te ge ven over koers en snelheid. De verkeersleider houdt onderwijl het totale beeld van het scheep vaartverkeer in de gaten. Visser: „Ook daar geldt weer: het zijn mensen met dezelfde achter grond. Onze verkeersleiders hebben ook allemaal gevaren. De samenwerking bij dat lood den op afstand verloopt voor treffelijk. Tja, ga nu niet vragen waarom we alleen bij slecht weer op deze manier werken. Dat is nu eenmaal zo geregeld." Lidy Weststrate-Rombouts. foto Anda van Riet door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - Soms moet ze er van huilen. Van die verhalen die vluchtelingen meebrengen. „Dat mensen andere mensen zo'n leed kunnen aandoen. Dat snap ik gewoon niet", zegt de Koudekerkse Lidy Weststrate- Rombouts. Al dertien jaar helpt zij met de opvang van vluchtelingen. Eerst deed ze dat voor de ge meente Valkenisse en daarna voor de gemeente Veere. „In het begin ging het meestal zo. Wij worden door stichting Vluchte lingenwerk Walcheren gebeld dat er een buitenlands gezin op het station staat. We halen ze op en brengen ze naar een huis. Vroeger richtten wij die wonin gen in met tweedehands spullen van mensen uit de buurt. Een maal in hun nieuwe huis maken wij de vluchtelingen wegwijs in het dorp en in de procedures." Haar betrokkenheid bij Vluch telingenwerk vloeide voort uit haar lidmaatschap van Vrou wen voor Vrede en haar inzet voor Amnesty International. „Het mooie is het contact met mensen en de verschillende cul turen. De mensen zijn zo dank baar. Alleen dat maakt al dat ik er niet mee kan stoppen." Toch is het niet makkelijk. „We moeten de vluchtelingen helpen bij hun inburgering en we gaan met ze naar een advocaat. Daar heb ik soms slapeloze nachten van. Je blijft toch hopen dat je het allemaal goed hebt gedaan. Als de mensen hier zijn, komen ze eindelijk wat tot rust. Dan breekt de moeilijkste periode aan. Ze beginnen alles te ver werken en trauma's komen bo ven. Ik weet dat ik die verhalen eigenlijk niet mee naar huis moet nemen. Maar ja, je blijft toch persoonlijk betrokken. Het helpen van mensen zit Lidy in de familie. „Mijn moeder was ook zo. Ik ben wel opgevoed met de gedachte: denk eerst aan een ander en dan aan jezelf." In al die jaren heeft Lidy een ge zin of twintig geholpen. Slechts een handvol kreeg een verblijfs vergunning. „Afscheid nemen doet zeer. Daaraan raak je niet gewend. Gelukkig zijn er ook mooie momenten. Als een gezin een verblijfsvergunning krijgt bouwen we een feestje voor ze." Waar mensen samenleven bestaat vrijheid alleen als mensen die met elkaar delen. Daarvoor is een actieve betrokkenheid nodig. In de aanloop naar bevrijdingsdag een portrettenreeks over die mensen, uit elke Zeeuwse gemeente één. De serie is te volgen op www.pzc.nl. Max Visser van de scheepvaartdienst Westerschelde heeft de veiligheid op de rivier de afgelopen zeven jaar drastisch zien verbeteren. foto Dirk-Jan Gjeltema SPECIALE HORECA SERVICE WINKEL DAGELIJKS OPEN 09.00-18.00 u. ZATERDAG 15.00 u. Hermesweg 7, Vlissingen TEL. 0118-410323/463156

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19