Protest tegen bouw in groene long Schoolvoetbaltoernooi was succes Werkstraf voor steken met mes De Zonnebloem is er voor iedereen Voorlichtsters bezingen noodzaak van het condoom Medische internetsite voor Zeeland Gezin beroofd van twee auto's Taakstraf voor heler Souburger betrapt op diefstal Reeks vernielingen in Westkapelle Drankrijder betrapt in proeftijd Bewoners Prooijenspark vrezen verlies van natuur en woongenot dagboek zuid-afrika Vlissinger moet straf uitzitten agenda donderdag 18 april 2002 VLISSINGEN -Op vrijdag 7 juni gaat de Zeeuwse medische internetsite Zeemedica in de lucht. De site krijgt een besloten deel en een publiek deel. Op het publieke deel worden infor matie en diensten aangeboden van de Zeeuwse huisartsen, bedrijfsartsen en ziekenhuizen. Mensen kunnen via de site herhalingsrecepten aanvragen en vinden er nieuws over zaken als infectieziekten, hooikoorts periodes, grieppieken en meningitis (hersenvliesontsteking). Het besloten deel van Zeemedica is bedoeld voor de artsen zelf. De site moet uitgroeien tot een databank voor medische ge- vens en beroepsinformatie uit de verenigingen en over na scholingen. Huisartsen vinden er ook de aanvraagformulie ren voor onderzoeken bij de ziekenhuizen. VLISSINGEN - Inbrekers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag hun slag geslagen in een woning aan de Nienke van Hichtumlaan in Vlissingen. Naast foto- en computerappara tuur, kleding, sleutels en mobiele telefoons werden ook de twee personenauto's van het gezin weggenomen. De waarde van de gestolen goederen bedraagt meer dan honderdduizend euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Begheyn veroordeelde gisteren een 42-jarige man uit Vlissingen voor heling tot 36 uur taakstraf. De man was volgens de politie rechter op de hoogte dat een drugsverslaafde juli vorig jaar een versterker, die van diefstal afkomstig was, bij hem in zijn woning had achtergelaten. De Vlissinger zei niet van plan te zijn geweest om de ver-sterker in ontvangst te nemen. Een werkstraf zag hij niet zitten, omdat hij zich niet in staat voel de om te werken.Ik zit niet lekker in mijn vel", voegde hij er aan toe. MIDDELBURG - Een vijftigjarige man uit Oost-Souburg is gisteravond aangehouden voor het stelen van koperen buizen van een bouwterrein aan de Breeweg in Middelburg. De man werd rond acht uur op heterdaad betrapt bij het wegnemen van de buizen. Deze waren afkomstig van een schoolgebouw wat gedeeltelijk gesloopt wordt. De Souburger moest mee naar het bureau en kreeg een proces verbaal. WESTKAPELLE - Vandalen hebben in de nacht van dinsdag op woensdag voor enkele honderden euro's schade aangericht in Westkapelle. In diverse straten werden afvalbakken ver nield. Op de Zeedijk moest een lantaarnpaal het ontgelden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 39-jarige man uit Vlissingen voor dronken rijden ver oordeeld tot zes maanden voorwaardelijke rijontzegging en 600 euro boete. Omdat de drankrijder nog in zijn proeftijd zat werd hem bovenop de nieuwe straf voor zes maanden de rij be voegdheid ontzegd. De Vlissinger veroorzaakte 6 augustus vorig jaar in zijn woonplaats een aanrijding door rood licht te rijden. Uit de blaastest bleek dat hij 520 microgram scoorde, tweeënhalf keer zoveel dan toegestaan. HoorNadia Berkelder MIDDELBURG - Bewoners van de wijk het Prooijenspark in Middelburg hebben massaal be zwaar aangetekend tegen de bouw van vier woningen aan de C.W. Sturmstraat. Volgens de bewoners verdwijnt er door de bouw een deel van de groene longen van Middelburg. De woningen moeten gebouwd worden op de zogeheten land schapskavels aan de Prooijen- seweg. De gemeente heeft de plannen in het voorontwerp bestemmings plan 'Prooijense sprink' uitge werkt. De bewoners vinden dat de bouw van woningen in strijd is met het bestemmingsplan Veerse Poort, dat in 1997 werd vastgesteld. Daarin werd nog gesteld dat dit een 'potentievol gebied voor natuurontwikke ling' is. In het plan staat dat handhaven van deze zone en het uitbreiden ervan tot een kleine groene long met boskarakter is één van de uitgangspunten voor het plan Veersepoort is. De be woners vinden het merkwaar dig dat er zo kort na het vaststel len van het plan alweer aan de uitgangspunten getornd wordt. „Het bestemmingsplan is nog maar vijf jaar oud", zegt J. Franse. „Nu wil de gemeente de kavels laten bebouwen. Dat be tekent dat het stuk bos, dat in het bestemmingsplan nog ge prezen wordt om de ecologische waarden, geweld wordt aange daan." In een brief aan het ge meentebestuur stellen de bewo ners dat in het bos beschermde dieren als ransuilen, spechten en buizerds nestelen. Een paar bewoners hebben een bezwaar schrift opgesteld dat door 86 mensenis ondertekend. „En dan hebben we vanwege tijdgebrek nog niet eens iedereen kunnen bereiken", aldus Franse. Voorwaarden Tussen de Prooi j ens weg en de C.W. Sturmweg liggen drie landschapskavels, zeer ruime percelen grond met een woning erop. Eén van de voorwaarden die aan de eigenaars was ge steld, is dat ze het bos onderhou den. Eén van de bewoners heeft aangegeven dat niet meer te kunnen. „We hebben het signaal gekregen dat ze wel een deel wilden verkopen", zegt M. Koole van de gemeente.,Toen is het balletje gaan rollen." Op de drie grote kavels zijn in totaal vier kavels gepland van 500 vierkante meter met één woning erop. De nieuwe woningen zijn in het plan gesitueerd aan de C.W. Sturmweg, aan de achter kant van de landschapskavels. De bewoners vinden dat hun woongenot wordt aangetast. In plaats van groen krijgen ze dammen, bruggen en opritten voor de deur. „Ik ben hier drie jaar geleden gekomen vanwege de rust en het uitzicht", zegt Franse. Volgens hem zijn de be woners van plan tijdens de hele procedure bezwaar te blijven maken. „Bovendien moet de ge meente er rekening mee houden dat een aantal mensen een plan-- schade-claim zal indienen." Volgens Koole is het ontwerp- bestemmingsplan een proefbal lonnetje. „De plannen zijn nog in een pril stadium. We hebben het in de inspraak gebracht om te kijken wat er leeft in de buurt. Het college wil weten wat de mensen ervan vinden. Als er veel gegronde reacties tegen zijn, staken we het plan." Een gegronde reactie is een planolo gisch relevante reactie, legt hij uit. „Bijvoorbeeld het verdwij nen van uitzicht. door Gerrit van Loon VLISSINGEN - Het Halt-school- voetbaltoernooi 2002 in de gemeen te Vlissingen is gisteren afgesloten. Volgens organisator Peter de Vos is het toernooi, waarvan gisteren de finaledag werd gehouden, geslaagd. In zeven verschillende categorieën werden prijzen uitgereikt. Bij de jongenselftallen bemachtigde De Houtuyn uit Vlissingen de eerste plek. Daardoor mag deze ploeg door naar de Zeeuwse voorronde in Kloe- tinge op 15 mei. In de catagorie jon gens zeventallen topklasse werd 't Mozaïek uit Oost-Souburg eerste. Bij de jongens zeventallen groep 7/8 trok De Branding GM 1 uit Vlissin gen aan het langste eind. De jongens van de Paauwenburgschool 2 uit Vlissingen wonnen in de categorie jongens zeventallen groep 5/6. De meisjes streden gisteren op het speelveld van GPC in Vlissingen voor drie hoofdprijzen. In de top klasse voor meisjes zeventallen kwam de Theo Thijssenschool 6 uit Vlissingen als beste uit de bus. In de categorie meisjes uit groep 7/8 was Het Vlot BL 5 uit Vlissingen de bes te. De meisjes uit groep 5/6 van de Ravensteinschool uit Vlissingen mochten gisteren de beker in hun categorie meenemen. De eerste ronde van het schoolvoet baltoernooi werd gehouden op woensdag 3 april. De tweede ronde werd een week later gehouden en gisteren werd duidelijk welke school het beste kan voetballen. Het toernooi kampte in het begin met een scheidsrechterstekort. Vooral dankzij de Stedelijke Scholenge meenschap Scheldemond uit Vlis singen werden genoeg scheidsrech ters gevonden. Ook opa's van kinde ren trokken het zwarte pak aan om de wedstrij den in goede banen te lei den. De meisjes uit groep 5/6 van de Ravensteinschool (donkere shirts) wonnen in hun leeftijdsklasse. foto Lex de Meester Een Vlissingse delegatie onderzoekt momenteel in Zuid-Afri ka wat de beste manier is om haar zusterstad Highveld East te steunen. Het land in opbouw moet afrekenen met de naweeën van het apartheidsregime. De afvaardiging is onder de indruk van de veerkracht van de Zuid-Afrikaanse bevolking, maar schrikt tegelijkertijd van de erbarmelijke leefomstandighe den. Welzijnsambtenaar Jenny Kelholt legt haar impressies vast in een dagboek. Vandaag deel twee: Strijd tegen aids zonder medicijnen door Jenny Kelholt Het spook aids waart rond in Zuid-Afrika. Over de gevolgen van hiv-besmetting en aids wordt niet openlijk gesproken. Wel is er in alle openheid aandacht voor preventie. De provincie Highveld-East heeft de trai- ningskosten voor een mede werkster voor gezondheids voorlichting betaald. Deze vrouw heeft haar trai ning in Zimbabwe gekregen en brengt haar kennis over op vrijwilligers uit Embalenhle. Een groep van zestig vrou wen is getraind om voorlich ting te geven over aidspre- ventie en de noodzaak van condoomgebruik. Er wordt op verschillende lo caties voorlichting gegeven: in tavernes, taxistandplaat sen, woningen, eethuizen en in het ziekenhuis. De voor lichters gaan al zingend naar de locatie. In de liederen wij zen ze op het belang van con doomgebruik en de gevolgen van aids. Eenmaal op de afgesproken locatie doen ze rollenspellen: een baas valt zijn secretares se lastig of de stiefvader maakt misbruik van zijn stiefdochter. De vrijwillig sters steken er veel tijd in. Voor hun inzet krijgen ze een uniform: een rood/paarse rok en T-shirt met de tekst 'abstain, be faithful and condomize'. Een financiële vergoeding zit er niet in, daarvoor is geen geld. Gratis test De voorlichters wijzen de be zoekers erop dat ze een gratis HIV-test kunnen krijgen. De besmette mensen worden doorverwezen naar het zie kenhuis. Maar, en dat is het wrange, er zijn nauwelijks medicijnen voorhanden om de ziekte te bestrijden. Sinds vorig jaar september is er in Embalenhle een hospice voor terminale aidspatien- ten, 'Isiphephelo', een veilige plaats. Werkgever Sasol, een gigantisch bedrijf in High- veld-East, heeft een huis be schikbaar gesteld en betaalt de salariskosten van een ge pensioneerde verpleegkun- dige. De chemische fabriek heeft ongeveer 30.000 mensen in dienst. Via fondsen zijn bed den- en linnengoed beschik baar gesteld. Er kunnen mo menteel zes terminale pati ënten terecht van maandag tot vrijdag. In de weekeinden moeten ze naar huis. Voor de arbeiders die uit het hele land vandaan komen, is dat een probleem. Weeskinderen Ook hier wordt de opvang grotendeels door vrijwilli gers gedaan. Er bestaat ook een project voor opvang van weeskinderen als gevolg van aids. Op dit moment worden 94 wezen ondersteund.De initiatiefnemers van de hos pice (een pastor en sociaal werksters) proberen fondsen te verwerven om te komen tot een 24-uurs medische staf zodat de patiënten de laatste fase van hun leven in het hos pice kunnen verblijven en waardig kunnen sterven. Er hoeft in de weekeinden niet meer met deze zieke mensen te worden geleurd. De be hoefte aan deze vorm van zorg is groot. De initiatiefnemers willen het aantal bedden graag uit breiden tot tien. De gemeente Vlissingen heeft, tijdens dit bezoek, 500 euro gedoneerd aan de initiatiefnemers. Het is een druppel op een gloeien de plaat. doorAector Doorns MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Nieuw- en Sint Joosland is gisteren in Middel- buig wegens poging tot het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel veroordeeld tot 200 uur werkstraf. In het vonnis werd ook nog een mishandeling van een vriendin meegenomen. Politierechter J. Begheyn achtte bewezen dat de man 19 augus tus vorig jaar in zijn toenmalige woonplaats Goes met een mes een andere man snij wonden had toegebracht. De twee kregen ru zie, die vervolgens escaleerde in een vechtpartij. Daarbij speelde alcoholgebruik een aanzienlij ke rol. Het slachtoffer had de man na cafébezoek in de keuken van een woning bij de keel gegrepen, maar die pakte op zijn beurt een mes en verwondde het slachtof fer in been en arm. Huisgenoten waren getuige geweest van de vechtpartij, maar hadden vol gens raadsman M. Kalle tegen strijdige verklaringen afgelegd. Met die stelling kon de politie- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl rechter ergens wel meegaan, maar Begheyn vond de bekente nis van de dader belangrijker. Ook het beroep op noodweer, de man vertelde zich uit een wurg greep te moeten bevrijden, werd verworpen. Officier van justitie J. de Graaf maakte uit de getui genverklaringen op dat de da der erg vervelend gedrag ver toonde en mede door zijn opvliegend karakter het slacht offer met een mes te lijf was ge gaan. „Hij was verantwoorde lijk voor de vechtpartij." De officier meende wel dat het slachtoffer ook een rol had ge speeld. Hiervoor moet de 42-ja- rige Goesenaar zich later verantwoorden voor de politie rechter. MIDDELBURG - Een dertigja rige inwoner van Vlissingen bleek gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter alle kansen te hebben verspeeld. De reclassering had volgens of ficier van justitie J. de Graaf eindeloos geduld getoond om de Vlissinger zijn werkstraf te la ten uitvoeren. „Maar de maat is vol. U heeft zich niet gehouden aan de voorwaarden", reageer de de officier. Zij meende dat de man moest boeten voor zjin lankmoedig gedrag door een maand plus 39 dagen celstraf te eisen. „Geef me alstublieft de kans om mijn werkstraf te doen", smeekte de Vlissinger bij herhaling. Voor politierechter J. Begheyn waren de grenzen overschreden. Hij sloot zich aan bij de officier en vonniste con form de eis. l STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 9.30 uur: Koers- bal; MIDDELBURG - Kerksteeg 5,14.00-15.00 uur: Tai Chi voor 50-plussers en mensen met chronische aandoeningen; Kerk steeg 5, 19.00-20.00 uur: Tai Chi voor be ginners; Artemis, 13.30- 15.30 uur: Trai ning voor vrouwen die te kampen heb ben met hevige emoties; VLISSINGEN-Bachten Reede, 19.30uur: Volksdansgroep Mac Lee's; Theo van Doesburgcentrum, 14.00 uur: Ontmoe tingsmiddag 50-plussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30- 12.00 uur: Koffie-contactochtend; Theo van Doesburgcentrum, 19.00 uur: verga dering Filatelisten Vereniging. Wekelijks brengt Ria Maasdam (1) een bezoekje aan Joke Timmerman die sinds een herseninfarct aan de rolstoel gekluisterd is. foto Ruben Oreel door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Steeds meer dertigers en veertigers melden zich de laatste tijd aan als vrij williger bij De Zonnebloem in Vlissingen. Dat is een verheu gende ontwikkeling voor de ju bilerende afdeling. Het veertig jarig bestaan wordt het hele jaar gevierd met activiteiten voor gasten en vrijwilligers. Dat be gint zaterdag met een geheel verzorgde rondvaart over de Zeeuwse wateren. Ongeveer 180 gasten worden zaterdag verwacht op de Vlis singse Houtkade. Daar helpen twintig vrijwilligers hen aan boord van de Eureka 1, die rond negen uur vertrekt. „We varen over het Veerse Meer en als het weer goed is, een heel stuk over de Westerschelde. Vorig jaar zijn we zelfs tot aan Gent geva ren", vertelt voorzitter Ria Maasdam. De gasten gaan niet van boord, maar worden tijdens de tocht vermaakt door onder andere een accordeonist, een loterij en een bingo. Aan het meegaan met de boottocht stelt De Zonne bloem geen criteria. Maasdam: „Ik wijs heel weinig mensen af. Wie ben ik om te zeggen dat een mens niet eenzaam is?" Onder de afdeling Vlissingen vallen, behalve de stad Vlissin gen, ook Oost-Souburg, Rit- them en Zoutelande. Maasdam is al zeven j aar betrokken bij het werk van De Zonnebloem en heeft één maand geleden het voorzitterschap overgenomen. „Na twee keer een infarct te hebben gehad, ging ik nadenken en besefte hoe anders het had kunnen aflopen. Dat ik zelf hulpbehoevend had kunnen woTden. Daardoor wilde ik iets gaan doen voor anderen." Ze zette vier j aar geleden het be- zoekwerk in Vlissingen en om streken op. Tot die tijd organi seerde De Zonnebloem Vlissingen alleen een aantal jaarlijkse activiteiten en dag tochten. De voorzitter vindt het bezoeken van zieken, slecht zienden, gehandicapten en hulpbehoevende ouderen, die aan huis gebonden zijn, erg be langrijk. Dat wei'k vormt im mers het hart van De Zonne bloem. Aan de bezoeken zijn geen kosten verbonden en men sen hoeven ook geen 'lid' te zijn van De Zonnebloem. Mensen die graag bezoek willen hebben, kunnen telefonisch contact op nemen met de afdeling in hun woonplaats. Zij krijgen bezoek van één van de coördinatoren, die voor de gasten een vrijwilli ger zoeken. De Zonnebloem is er voor ieder een. De grootste vrijwilligersor ganisatie van ons land heeft on terecht de naam er alleen voor de ouderen te zijn. Eén heer De voorzitter vindt het een ver heugende ontwikkeling dat zich de laatste tijd steeds meer derti gers en veertigers aanmelden als vrijwilliger. Tot voor kort be stond het team uit voornamelijk dames tussen de vijftig en tach tig jaar. De afdeling Vlissingen heeft één heer die bezoekvrij- williger is.„Dat is heel jammer want een mannelijke gast wil liever een man die op bezoek komt. Mannen hebben vaak toch een ander praatje", stelt Maasdam. Zelf bezoekt zij al zes jaar wekelijks Joke Timmer man. Zij is eenzijdig verlamd na een herseninfarct en afhanke- lijkvan een rolstoel. „Joke komt niet veel buiten, daarom wan delen we soms. Maar altijd heb ben we elkaar wat te vertellen. Het contact is voor ons allebei heel belangrijk." Feest De bezoekdienst van De Zonne bloem Vlissingen loopt inmid dels goed. Ongeveer dertig gas ten worden regelmatig bezocht. Vrijwilligers van De Zonne bloem gaan twee keer per maand bij de gasten op bezoek. De circa zestig vrijwilligers ver richten naast het bezoekwerk hand- en spandiensten tijdens activiteiten. Om het achtste lus trum te vieren, wordt op zater dag 2 5 mei een feest voor de vrij - willigers gehouden, waarvan de invulling nog geheim is. Zater dag 23 november staat in Vlis singen een feest gepland voor de gasten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17