PZC Buitengebied krijgt geen riool ORANJE KORTINGEN De Schipper Op bezoek in de vleermuiskelder 11 Zeelands oudste huis krijgt grote beurt 4 DAGEN LANG Goedereede 3 vist schedel mammoet op Tafeltje-Dek-Je zag klandizie toenemen in afgelopen jaar GS ontslaan gemeente van zorgplicht voor 551 panden Van de Camp (CDA) spreekt Asfalt moet probleem afwatering busplateau Duinoord verhelpen 7 QA6EN PER V/EEK OPEN WOONCENTRUM Zelzate zet nieuw middel in tegen miljoenpootrups Eigenaren wrakken zoek Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- zeeuwse almanak Spotje 24,25,26 EN 27 APRIL A.S. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 IMOORD zaterdag 13 april 2002 HnorFamke van Loon ZIERIKZEE - Een deel van de bewoners in het buitengebied van Schouwen-Duiveland blijft tot 2015 aangewezen op de sep tic tank. De gemeente hoeft voor 551 panden buiten de kernen geen riolering aan te leggen. De provincie heeft hiervoor onthef fing van de wettelijke zorg plicht riolering verleend. De gemeente had zelf gerekend op ontheffing voor enkele wo ningen méér, maar na overleg met provincie en waterschap zijn deze 551 panden overgeble ven. Ruim veertig huizen op de- lijst kunnen via de stimule ringsregeling alsnog in aanmer king komen voor aansluiting op het riool. Of deze woningen een aansluiting krijgen, durft wet houder G. van de Velde-de Wil de zonder blik op de lijst niet te zeggen. Uitgangspunt blijft het Gemeentelijk Rioleringsplan (GRP). „Op dit moment gaan we niet verder." Woningen binnen de bebouwde kom moeten - ongeacht de kos ten - aangesloten zijn op de rio lering. Voor huizen in het gebied buiten de dorpen en steden telt deze verplichting niet. Hier hoeft de gemeente geen aanslui ting te maken, wanneer de kos ten te hoog worden. Voor Zee land is deze grens vastgesteld wanneer de (gemiddelde) aan sluitkosten voor een pand of straat in het buitengebied de KOUDEKERKE - Kandidaat- Kamerlid Wim van de Camp spreekt maandag voor het CDA-Veere in Koudekerke. Hij gaat in op politie en justitie en veiligheid in relatie tot gedo gen. Van de Camp begint om 20.30 uur in gemeenschapscen trum De Couburg. Voorafgaand aan het openbare deel vindt een besloten ledenvergadering plaats. Daarin wordt onder meer gesproken over de college vorming in de gemeente Veere. 9390 euro te boven gaan. De provincie moet voor deze pan den aan de gemeente wel ont heffing van de aansluitver- plichting geven. Bij de opstelling van het GRP voor Schouwen-Duiveland wa ren 632 huizen in het buitenge bied nog zonder rioolaanslui ting. Inmiddels zijn dat er een flink aantal minder. „Het Prun- jegebied is helemaal aangeslo ten. En binnenkort beginnen we in de Kop van Schouwen", ver telt wethouder Van de Velde. Sommige huizen hebben hier op grond van het rekensommetje recht op, terwijl anderen zich in een uitzonderingspositie bevin den. Voor woningen die voor het milieu in zogeheten kwetsbare gebieden liggen, is de grens van de aansluitkosten opgetrokken tot ruim elfduizend euro. Met subsidie van het waterschap en gemeente wordt hiervoor alsnog de riolering aangelegd. Septic tank Tot 2005 worden volgens pro vinciaal beleidsmedewerker A. Abrahamse op deze manier 'be hoorlijk wat meer' woningen in het buitengebied aangesloten op de riolering. Niettemin valt ook nu weer een behoorlijk aan tal buiten de boot. Dit betekent dat de gemeente deze woningen tot 2015 niet hoeft te voorzien van een aansluiting. De eigena ren kunnen gebruik maken van een septic tank van tenminste zes kubieke meter of - in een kwetsbaar gebied - van een ge avanceerd mini-zuiveringssys teem. De overige panden op Schou wen-Duiveland moeten voor 1 januari 2005 aangesloten zijn. Dat ruim vijfhonderd woningen in het buitengebied ook nu him aansluiting mislopen, is volgens Van de Velde het resultaat van afweging. „Soms zijn de kosten hoger dan twintigduizend euro. Dat kan ik qua milieu-investe ring niet uitleggen." Het besluit van Gedeputeerde Staten ontheffing van de zorg plicht riolering te geven voor 551 panden in het buitengebied ligt tot en met 24 mei ter inzage op het gemeentehuis. Kinderen wachten vol spanning totdat zij aan de beurt zijn om de vleermuiskelder in te kruipen. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow SIRJANSLAND - De leerlingen van open bare basisschool Duiveland in Sirjansland maakten gisterochtend een bijzondere ex cursie. Zij bezochten, verdeeld in drie groe pen, de vleermuiskelder in het dorpsbosje in Sirjansland. Kruipen door een forse riool buis is al geen dagelijkse bezigheid. Dat het daarin nog behoorlijk donker was ook, maakte de gebeurtenis alleen maar span nender. De vleermuiskelder is het resultaat van een samenwerking tussen Staatsbosbeheer, eindexamenleerlingen van het Groen Colle ge in Goes en de dorpsraad. De leerlingen, verenigd in de Stichting Aqua Terra, maak ten een herinrichtingsplan voor het dorps bosje dat er nogal verwilderd bijlag. Met be hulp van enkele vrijwilligers werden bomen gerooid, de brandput uitgebaggerd en de vleermuiskelder gebouwd. Dat gebeurde met een afgedankte rioolbuis, een overtolli ge duiker, oude stenen en stoeptegels. De kelder werd afgedekt met slib dat uit de uit gebaggerde brandput kwam. Vleermuizen hebben een rustige, vochtige en donkere omgeving nodig. De nu gebouw de kelder voorziet daar goed in. Om te voor komen dat de dieren verstoord worden, zal de ingang worden afgesloten met een hek en een deur. De opening die dan overblijft, is groot ge noeg om vleermuizen door te laten, maar te klein voor mensen. De kinderen van obs Duiveland in Sirjans land hadden gisterochtend het voorrecht er toch, als exclusieve bezoekers, te worden ontvangen. Boswachter D. Fluijt had zich voor deze gelegenheid al enigszins opge vouwen in de rioolbuis om de scholieren met een flinke zaklantaarn te kunnen bijschij- nen. De meeste kinderen vonden het een bij zonder spannende belevenis. „Maar voor een leerkracht van 1,92 meter met een beetje claustrofobie was het ook een hele opgave hoor", grinnikt directeur G. Oele van obs Duiveland. Hij is groot voorstander van de intiatieven in het kader van natuureducatie. „Door kinderen excursies te laten maken en ze met natuur in aanraking te brengen, hopen we ze ook verantwoordelijkheidsgevoel bij .te brengen. In de hoop dat ze later geen takken afrukken of in stammen gaan kerven", zegt Oele. WÊÊÊÊÊÊÊÊIÊIÊÊÊÊÊ door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Schouwen-Duive land gaat het probleem met de afwatering van het busplateau tegenover zorgcentrum Duin oord aan de Kloosterweg in Burgh-Haamstede aanpakken. De straatklinkers in het plateau worden vervangen door asfalt met een speciale 'streetprint'. Door de slechte afwatering van het busplateau komen de straatstenen los te liggen, en dat geeft niet alleen veel lawaai, maar ook onveiligheid. Daarom Advertentie www outdoor-'ano"4Vavètffl;i tel. (01141312058 is besloten tot vervanging van de klinkers door asfalt. Daarbij is gekozen voor afvalt met een streetprint. Dit nieuwe systeem - dat voor het eerst op Schou wen-Duiveland wordt toege past - biedt de voordelen van as falt maar heeft het uiterlijk van straatstenen. De Kloosterweg wordt volgende week tijdens de werkzaamhe den aan het busplateau afgeslo ten voor alle verkeer. Bestem mingsverkeer richting Nieuw- Haamstede wordt omgeleid. Verkeer richting Renesse kan gebruik maken van de Stoof- weg. De bushaltes in Nieuw- Haamstede, zorgcentrum Duin oord, Boslust en de J. J. Boeijes- weg worden tijdelijk opgehe ven. De gemeente verwacht dat de werkzaamheden ongeveer een week in beslag nemen. Ook elders op Schouwen-Dui veland zijn stremmingen van wege wegwerkzaamheden. In de periode van 15 tot en met 19 april wordt de aansluiting van de Kloosterweg op de westzijde van de Heereweg bij Noordgou- we afgesloten wegens aanpas singen aan de kruising. Het doorgaand verkeer kan gewoon van de N654 gebruik blijven maken. Het verkeer dat norma liter gebruik maakt van de aan sluiting die nu afgesloten wordt, wordt omgeleid. De Haene staat al in de steigers. Maandag wordt begonnen met restauratie. Advertentie OP DE GEHELE COLLECTIE!* door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het oudste woonhuis van Zeeland, het uit begin 1400 daterende huis De Haene aan de Meelstraat in Zie- rikzee, staat in de steigers. Maandag begint een naar schat ting vier maanden durende res tauratie van het huis dat in de volksmond vaak wordt aange duid als 'het Tempelierenhuis'. De 136.100 euro kostende res tauratie wordt uitgevoerd in op dracht van de eigenaar, de ge meente Schouwen-Duiveland. Het monumentale woonhuis dankt zijn naam aan de twee ge beeldhouwde hanen die in de gevel zijn verwerkt. Door de in vloed van weer en wind zijn de hanen echter anno 2002 bijna niet meer te herkennen. De ven sters in de in Brugse stijl opge trokken gevel zijn omlijst met gotische spitsbogen. De oor spronkelijke kruisvensters zijn al sinds lang verdwenen. De trapgevel is voor het over grote deel opgetrokken uit Go- bertange-natuursteen. Voor het bovenste stukje van de gevel zijn bakstenen gebruikt. Een trap met bordes verleent toe gang tot de in het pand gevestig de evangelische boekhandel. Dat bordes is echter niet origi neel en wordt bij de restauratie verwijderd. Volgens oude teke ningen zit de oorspronkelijke ingang achter het bordes en het is de bedoeling dat deze geheel in ere hersteld wordt. Huis De Haene heeft feitelijk twee voorgevels. Het pand loopt van de Meelstraat naar de daar aan parallel lopende Poststraat. De gevel aan de Poststraatzijde is in 1978 al grondig gerestau reerd. Oorspronkelijk was dat, door Wout Bareman ZELZATE - Grensgemeente Zelzate heeft de oor log verklaard aan de zandmiljoenpootrups. De afgelopen jaren werd tevergeefs gepoogd de rup sen te verdelgen. De Gentse professor Johan Mertens is voor 3750 euro ingehuurd als verdelger. De miljoenpoot, die de woonwijk al vier jaar teistert, wordt op ecolo gisch en wetenschappelijk verantwoorde wijze verdreven naar plaatsen waar de mens er geen overlast van ondervindt. Het hoogtepunt van de nieuwe plaag wordt eind april, begin mei verwacht. De Gentse professor heeft een product ontwikkeld dat de diertjes ver drijft. Er worden ook slootjes gegraven rond de 'besmette' zone, langs de spoorlijn op de westelij ke kanaaloever. Overal langs de spoorwegberm zijn glazen potjes in het struikgewas geplaatst om de populatie in kaart te brengen. Mertens vertelt de bewoners van de wijk Klein Rusland volgende week precies hoe hij definitief wil afrekenen met de zandmiljoenpoot of Cylindroiulus Londinen- sis. „In plaats van de beestjes te concentreren op één plek, hanteren we straks de methode van de- concentreren. We houden ze daar weg, waar we ze niet willen", zegt burgemeester Schenkels. De- concentreren, richting buurgemeente Sas van gent, net over de grens? Schenkels al eerder: „Tja, we zijn niet gierig. We gunnen onze buren ook wat." door Ali Pankow STELLENDAM - Het vissers schip Goedereede 3 van H. Me lissant heeft gisterochtend bij de Stellendamse visafslag een bijzondere vangst binnenge bracht, een vrijwel complete kop van een mammoet. De sche del van het prehistorische dier was nog verrassend gaaf, slechts één van de slagtanden was afgebroken. „Nee, zoiets vind je niet dage lijks in je netten. Ze zeggen dat zo'n ding meer dan dertigdui zend jaar oud is", zegt eigenaar Melissant van de G03. Zijn be manning was donderdagavond bezig met de laatste trek tijdens de visserij op platvis, toen de mammoetschedel in het net ver strikt raakte. Het gevaarte had een aanzienlijk gewicht en moest met man en macht aan boord worden gehesen. Volgens Melissant werd de sche del op zee gevonden net even buiten de Nieuwe Waterweg, De schedel is in de loop van de och tend overgebracht naar Urk. Melissant zegt absoluut niet te weten wat er verder met de mammoetkop gaat gebeuren.' „Een man uit Urk die geïnteres seerd is in de archeologie heeft hem meegenomen." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Maaltijdver strekker Stichting Tafeltje- Dek-Je Zierikzee heeft er in 2001 klanten bij gekregen. Het aantal verstrekte maaltijden steeg van 32.681 in 2000 met 2612 naar 35.293 in 2001. Ge middeld werden vorig jaar 115 maaltijden per dag verstrekt. Dat blijkt uit het jaarverslag van de stichting. Ondanks de toename van het 'aantal gebruikers hoefde Tafel- tje-Dek-Je niet te investeren in de aanschaf van nieuwe maal tijdkoffers. De stichting heeft nu 276 maaltijdkoffers in bezit waar men per dag maximaal 138 gebruikers mee van dienst kan zijn. Het was wel nodig een zesde bezorglijn in te stellen en dat betekende dat een extra transportwagen aangeschaft moest worden. Ook is geïnvesteerd in een 'lo- werator', een apparaat waarin maaltijden warm kunnen wor den gehouden. De maaltijden die de 26 vrijwil ligers van Tafeltje-Dek-Je Zie rikzee bij hun klanten bezorgen, worden bereid in de keuken van zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee, onderdeel van de Schouwen-Duivelandse zorg- koepel Arcus. Het bestuur van de stichting be nadrukt in het jaarverslag de sociale functie van de maaltijd bezorging. „Veel mensen genie ten van het feit dat er dagelijks een warme maaltijd wordt ge bracht en dat de bezorgers soms even tij d hebben voor een praat je. De mensen kunnen hun ver haal kwijt, wat heel belangrijk is." Prijsverhoging De stichting ontkwam door in flatie, gestegen grondstoffen- prijzen en een andere manier van subsidiëren - de gemeente Schouwen-Duiveland geeft geen subsidie meer op de maal tijden, maar draagt alleen bij aan de bezorgkosten - niet aan een kleine prijsverhoging. De prijs per maaltijd steeg in 2001 met 23 eurocent naar 3,86 euro. Over de samenvoeging van de bestaande drie Tafeltje-Dek- Je-organisaties op Schouwen- Duiveland tot één eilandelijke organisatie wordt nog gepraat. THOLEN - De gemeente Tholen is nog op zoek naar de eigenaren van twee wrakken die vorige week werden aangetroffen bij het schoonmaken van de haven van Tholen-stad. Het gaat om een zeiljacht en een visboot. In opdracht van de gemeente heeft Rijkswaterstaat op 4 en 5 april de haven schoongemaakt om die schoon op te leveren aan de projectontwikkelaar die de nieuwe wijk Havenfront ont wikkelt. De meeste wrakken die werden opgevist, bevonden zich in verregaande staat van ont binding, maar twee boten, die gedeeltelijk onder water lagen, zouden nog kunnen varen. De eigenaren van de 'Keknouwus' en 'Beertje' kunnen hun eigen dom tot 14 mei terugkrijgen te gen betaling van de opruimkos- ten. (Advertentie) foto Pieter Honhoff net als de gevel aan de Meel- straatzijde, een trapgevel, maar de gevel aan de Poststraatzijde is ooit vervangen door een lijst- gevel. Onderzoek De restauratie van De Haene wordt gecombineerd met arche ologisch onderzoek. Er wordt een proefsleuf gegraven om meer te weten te komen over het vroegere stratenpatroon in de omgeving van De Haene. Het Rijk betaalt 60 procent van de kosten van de restauratie. Dat houdt in dat de gemeente Schouwen-Duiveland 54.500 euro op tafel dient te leggen. Advertentie telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: j pTTl noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8"713214 000019 5gi noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ~i per maand met automatische incasso 19,25). n per kwartaal met automatische incasso 52,-). 1 per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Die meneer uit Oostburg had het wel geweten. Die zou een gans ander tv- spotje hebben gemaakt om het imago van dit gewest op te poetsen. In een ingezonden schrijven schetst hij deze week in deze courant de heftige aanblik van het Zeeuws margarine- trutje, dat bloot over het strand wegrent, waarna de camera inzoomt op een hoog oplaaiende kampvuur op de achtergrond, waarin kleder dracht en klompen worden opgestookt. Eigenlijk een fraai scenario, dat ook veel verklaart. Weten we meteen onder welke omstandigheden de mevrouw, die thans degelijk gekleed in beeld wordt ge bracht, zwanger is geraakt. PROFITEER VAN DEZE SPETTERENDE ORANJE 4-DAAGSE! UT VOLGENDE WEEK OP ONZE ADVERTENTIE IN DEZE KRANT!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 65