Lokale partij in Thools college De Schipper PZC Gemeente Borsele biedt jongeren stageplaats aan Mooi van buiten en van binnen Kapelse kerktoren krijgt injecties Zelzate roept professor te hulp in strijd tegen miljoenpootrups WD moet plaats maken voor Algemeen Belang Tholen ii Raad van State keurt bouw wijk Aria goed M WOONCENTRUM Goedereede 3 vist schedel mammoet op Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- zeeuwse almanak Spotje Dag en nacht in klas voor Afrikaanse oogpatiënten PZC MIDDEN zaterdag 13 april 2002 Gekozen is voor de injecteermethode om de torenspits te behouden. foto Willem Mieras mortel. In totaal wordt waar- jecteerd. Ondertussen worden deel van de injectiemethode is tauratie langer duurt en ook schijnlijkzo'n negenduizend ki- slechte stenen verwijderd en het dat de spits in oude luister blijft duurder uitpakt, lo mortel in. de torenspits geïn- metselwerk vernieuwd. Voor- bestaan. Nadeel is dat de res- Gisteren werd gevierd dat de HnnrRon Maqnée KAPELLE - De markante to renspits van de dorpskerk in Kapelle wordt de komende maanden met een bijzondere in jectiemethode behandeld. Exact een jaar staat de Neder lands-hervormde kerk in Ka pelle nu in de steigers. Onlangs werd een begin gemaakt met het herstel van de torenspits. De ge metselde spits van de Kapelse kerk is uniek voor Zeeland en heel bijzonder voor Nederland. Voor de restauratie waren drie herstelmethoden mogelijk, zo legt architect E. Brans van het Goese bureau Rothuizen van Doom 't Hooft uit. De eerste aanpak was de meest rigoureu ze: afbreken en opnieuw opbou wen. Een andere optie was om de spits met lood in te pakken. Voor de derde optie is uiteindelijk ge kozen: de torenspits stelselma tig inboren en inspuiten met door Rob Paardekam SINT MAARTENSDIJK - Het nieuwe college van de gemeente Tholen zal zo goed als zeker be staan uit SGP, PvdA, CDA en Algemeen Belang Tholen (ABT). De partijen zijn akkoord, maar voeren dit weekend nog overleg met hun achterban. Maandag wordt een definitieve beslissing genomen. Als het voorgestelde college er komt, neemt de nieuwe partij Algemeen Belang Tholen de plaats van de WD in. De lokale partij kwam van niets met twee zetels in de raad en werd daar mee de vierde partij. De WD moest met honderd stemmen minder genoegen nemen met de vijfde stek. Het nieuwe college is logisch, in die zin dat de grootste vier par tijen het nieuwe gemeentebe stuur vormen. Dat vindt ook R. Ravensteijn, de eerste man van de WD. Hij zal zo goed als zeker niet terugkeren als wet houder. De kans dat de andere DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft het plan voor de nieuw- bouwijk Aria in Goes definitief goedgekeurd. In een gisteren gepubliceerde uitspraak heeft het rechtscolle ge alle bezwaren van bewoners van de wijk O verzuid tegen het bestemmingsplan Ouvertu re/Aria verworpen. De Raad van State vindt dat Goes en Zee land de noodzaak voor de bouw van de 780 woningen tussen de Deltaweg en de wijk O verzuid voldoende heeft aangetoond. Een aantal omwonenden stoor de zich eraan dat het bestem mingsplan geen keiharde ga ranties bood voor een forse groenstrook tussen hun wonin gen en de nieuwe wijk. De Raad van State stelt echter vast dat de provincie garant zal staan voor een bosachtige strook van min stens veertig meter breed. De strook wordt bovendien 'ra felig' aangelegd, waardoor deze op sommige stukken nog veel breder is dan veertig meter. Hoewel dat minder is dan de door de omwonenden gewenste breedte van tachtig meter, is het volgens het rechtscollege alles zins redelijk. In elk geval vol doende om het bouwplan defi nitief goed te keuren. Advertentie partijen er maandag niet uitko men en zijn partij alsnog aan het college kan deelnemenschat hij niet hoger dan één procent. Volgens Ravensteijn heeft de WD ingezet op een plaats in het college. Dat het niet is gelukt, noemt hij spijtig. „Natuurlijk waren wij de grootste verliezers, maar op basis van de goede sa menwerking van de afgelopen vier jaar hadden we gehoopt weer mee te kunnen doen. Maar politiek is een hard vak." Ra vensteijn zal weer plaatsnemen in de gemeenteraad als fractie voorzitter van de liberalen. Vermoedelijk zullen de huidige wethouders van de andere drie partijen aanblijven. Dat zijn IC. Heijboer van de SGP, W. van Kempen van het CDA en M. Velthuis van de PvdA. Wie de lokale partij naar voren schuift als wethouder is nog onduide lijk. Over de verdeling van de portefeuilles moet nog worden door Wout Bareman ZELZATE - Grensgemeente Zelzate heeft de oorlog ver klaard aan de zandmiljoenpoot- rups. In de wijk Klein Rusland op de westelijke oever van het Kanaal Gent-Terneuzen dreigt, met de komst van warmer voor jaarsweer, een nieuwe rupsen- plaag. De afgelopen jaren werd tevergeefs gepoogd de rupsen te verdelgen. Daarbij werden de grove middelen niet geschuwd; er werd zelfs gepoogd de rupsen letterlijk weg te branden. Het gemeentebestuur van Zel zate is nu meer dan ooit op z'n hoede. De Gentse professor Jo- han Mertens is voor 3750 euro ingehuurd om de definitieve hinderlaag voor de duizenden rupsen op te zetten. Vorig jaar al kondigde burgemeester John gesproken. De twee grootste partijen, PvdA en SGP, leveren een fulltime wethouder, terwijl het CDA en ABT een wethou- derspost zullen delen. Tholen is de laatste gemeente in Zeeland die een nieuw college heeft. In tegenstelling tot veel andere gemeenten werd eerst Schenkels een harde aanpak aan. Toen kon hij nog geen exac te mededelingen doen over het nieuwe wapen, omdat er nog een octrooi-aanvraag van de Uni versiteit Gent liep, nu is dat an ders. De miljoenpoot, die de woon wij k al vier j aar teistert en nu opnieuw dreigt toe te slaan (volgens deskundigen trekt hij inmiddels in noordelijke rich ting naar de grens bij Sas van Gent), wordt op ecologisch en wetenschappelijk verantwoor de wijze verdreven naar plaat sen waar de mens er geen over last van ondervindt. Terwijl de eerste rupsen alweer zijn gesignaleerd - het hoogte punt van de plaag wordt eind april, begin mei verwacht - heeft professor Mertens vastge steld dat verbranden geen soe laas biedt. De rups past zich wondersnel aan aan de nieuwe restauratie van de kerk halver wege is. De werkzaamheden aan het kerkgebouw startten in oktober 2001. Begin volgend jaar is de opknapbeurt waar schijnlijk klaar. Voor de toren draagt de gemeente Kapelle zorg, voor de kerk de kerkvoog dij van de Nederlands-Her- vormde Kerk. Al met al bedra gen de totale kosten van de renovatie - toren en kerk - zo'n 2,5 miljoen euro. Daarvan neemt het rijk zo'n 1,5 miljoen euro voor zijn rekening in het kader van de zogeheten Kanjer regeling. Om de voortgang van de werk zaamheden te aanschouwen, stapte gistermiddag bijna het voltallige college van B en W van Kapelle in een bouwlift en liet zich tot veertig meter hoogte naar boven brengen. Daar met selde, onder hilarisch gelach van de andere collegeleden, de Kapelse wethouder G. Burger symbolisch de eerste nieuwe ho- gel (siersteen) in de torenspits. het beleidsprogramma voor de komende vier jaar vastgesteld om er pas daarna de partijen bij in te vullen. Formateur H. Eversdijk wilde gisteren geen uitspraken doen over het nieuwe college, omdat dit maandag pas officieel gepresen teerd zal worden. omstandigheden. De professor heeft een product ontwikkeld dat de diertjes verdrijft. Er wor den ook slootjes gegraven rond de 'besmette' zone, langs de spoorlijn op de westelijke ka naaloever. Overal langs de spoorwegberm zijn glazen pot jes in het struikgewas geplaatst om de populatie in kaart te brengen Mertens vertelt de be woners van de wijk Klein Rus land volgende week hoe hij defi nitief wil afrekenen met de zandmiljoenpoot. „In plaats van de beestjes te concentreren op één plek, hanteren we straks de methode van deconcentre- ren. We houden ze daar weg, waar we ze niet willen", zegt Schenkels. Deconcentreren, richting Sas van Gent, net ovel de grens? Schenkels al eerder: „Tja, we zijn niet gierig. We gunnen onze buren ook wat." door Rob Paardekam HEINKENSZAND - De ge meente Borsele biedt vijftig jon geren de kans om tijdens de ko mende zomervakantie een week stage te lopen bij één van de on derdelen van de gemeente. De jongeren werken 36 uur en krij gen daarvoor een beloning van 85 euro. Het idee is vorig jaar bedacht door de toenmalige burgemees ter Mandos en maakt deel uit van het jeugdwerkplan. DeBor- selse jeugd zou de gemeente be ter moeten leren kennen en een stage van een week zou daarbij kunnen helpen. Verdeeld over twee ronden, wil de gemeente vijftig stagiaires opnemen: van 12 tot en met 16 augustus en van 19 tot en met 23 augustus. De stageplekken bevinden zich in het gemeentehuis, maar ook door Ron Magnée GOES - Een dikke zesduizend gulden. Dat hebben de leerlin gen van het St. Willibrordcolle- ge in Goes opgehaald voor mensen met een oogkwaal in Burkina Faso. Daarvoor moes ten ze wel 24 uur lang bij de les blijven. Voor de derde achtereenvolgen de keer organiseerde de school een lesmarathon. Zo'n 150 leer lingen kregen een etmaal lang achter elkaar les. Overigens wa ren dat niet louter lessen wis kunde en economie. Tijdens de 24 uur leerden scholieren flam- encodansen, werd er een film gedraaid en kregen de leerlin gen les in zelfverdediging. Gis termiddag rond de klok van twaalf uur was de marathon af gelopen. Scholieren konden zich voor de marathon laten sponsoren. Dit STELLENDAM - Het vissers schip Goedereede 3 van H. Me lissant heeft gisterochtend bij de Stellendamse visafslag een bijzondere vangst binnenge bracht, een vrijwel complete kop van een mammoet. De schedel van het prehistori sche dier was nog verrassend gaaf, slechts één van de slagtan- bij de buitendienst, de brand weer en zelfs binnen het ge meentebestuur. Dus de echte bollebozen kunnen een week meelopen met één van de wet houders of de kersverse burge meester. De gemeente denkt twee vliegen in één klap te slaan: jongeren leren de ge meente kennen en de medewer kers kunnen ervaren wat jonge ren denken en wat ze interessant vinden. Alle jongeren tussen de vijftien en achttien jaar krijgen volgen de week een brief van burge meester Gelok. Daarin wordt nadere uitleg gegeven over het project en er zit ook een aanmel dingsformulier bij. Volgens de gemeente kunnen geïnteres seerden maar beter snel reage ren, want meer dan vijftig sta geplaatsen komen er niet. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt. geld komt ten goede aan de stichting Focus Twee. Deze or ganisatie, die is opgezet door artsen van het Oosterschelde- ziekenhuis, helpt mensen met oogkwalen in de West-Afri kaanse staat Burkina Faso. Met de marathon is 4500 euro opge haald. Bovendien brachten de leerlingen al eerder geld bijeen door bijvoorbeeld een film avond te houden. Hiermee haal den ze zo'n 1500 euro op, zodat het totaalbedrag op 6000 euro komt. De laatste vijftien minu ten van de lesmarathon brach ten de deelnemers in de feeste lijk versierde gymzaal door. De leerlingen van het organiserend comité en de 150 scholieren, kregen een warm applaus. Maar Sabine Oosterom uit 4 havo werd speciaal in het zonnetje gezet en kreeg als dank een taart. Zij had met 172 euro het hoogste sponsorgeld bij elkaar weten te sprokkelen. den was afgebroken. „Nee, zo iets vind je niet dagelijks je net ten. Ze zeggen dat zo'n ding meer dan dertigduizend jaar oud is", zegt eigenaar Melissant van de G03. Zijn bemanning was donderdagavond bezig met de laatste trek tijdens de visserij op platvis, toen de mammoet schedel in het net verstrikt raakte. Advertentie Advertentie Y A WK A V |V.l c "met uitzondering van de slaapkamercollectie. ilfflilttiMrr GOES - De make-up- en haarverzor- gingsadviezen vlogen gisteren over ta fel in de Goese Zeelandhallen. Daar be gon de tweede beauty- en gezondheids- beurs. Bezoekers werden gebombar deerd met demonstraties. De beurs is nog groter van opzet dan vo rig jaar. Bezoekers kunnen zich onder meer laten informeren over sport, voe ding, voedingssupplementen, massage en alternatieve geneeswijzen. Studen ten van het ROC in Goes toonden giste ren hun creativiteit onder het motto 'koninklijk kapsel en make-up'. Dat zullen ze ook vandaag nog doen. Ook is er een Miss-Mister Beautyverkiezing waaraan mensen van allerlei leeftijden en met verschillende confectiematen meedoen. Verder is er dagelijks een show over lin gerie, bad- en nachtmode en kunnen bezoekers meedoen aan allerlei work shops. The Ultimate Dance Company zorgt voor de muzikale ondersteuning. De beurs is vandaag geopend van 14.00 tot 22.00 uur en morgen van 10.00 tot 18.00 uur. foto Willem Mieras (Advertentie) naam:rt noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters: m/v 6 weken voor 15,- nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de e-mail:3 krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- a per maancj met nummer: t I i ~j ~j j i automatische incasso (€19,25). handtekening: - O" kwa"aal met automatische incasso (€52,-) per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- ,r«maticrhp inra«r, vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. (fe 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen a (postzegel niet nodig) Die meneer uit Oostburg had het wel geweten. Die zou een gans ander tv-spotje hebben gemaakt om het imago van dit gewest op te poetsen. In een ingezonden schrijven schetst hij deze week in deze courant de heftige aanblik van het Zeeuws marganne- trutje, dat bloot over het strand wegrent, waarna de camera inzoomt op een hoog oplaaiende kampvuur op de achtergrond, waarin kleder dracht en klompen worden opgestookt. Een fraai scena rio, dat ook veel verklaart. Weten we meteen onder wel ke omstandigheden de me vrouw, die thans degelijk gekleed in beeld wordt ge bracht, zwanger is geraakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 59