Lakenhal toont oorlogsgruwelen Invloed van de media In Flanders Fields 45 Serres Originele loopgraven Cambodja Luxemburg Duinrell Efteling Tickets zaterdag 13 april 2002 "|VT aast de permanente exposi- i.N tie In Flanders Fields, kan in de Lakenhallen in leper tot en met 17 november ook de tijdelij ke tentoonstelling dead.lines worden bezocht. De expositie heeft dezelfde, uiterst levendige opzet als In Flanders Fields, maar handelt meer over oor- logs-berichtgeving. Films, foto's, video's en frag menten uit onder meer radio toespraken maken duidelijk hoe de media werden (en worden) gebruikt (en misbruikt) om de opinie te beïnvloeden. Adembe nemend is de vertoning - naast elkaar - van fragmenten uit Le- ni Riefenstahls beruchte film Triumph des Willens en Charley Chaplins The Great Dictator, dramatisch de met indrukwek kende muziek (van Willem Ver- mandere) ondei'steunde beel den van de naar huis en haard terugkerende kindsoldaten in Afrika. Oorlogsfoto's hangen er niet al leen van lieden als Robert Capa ('If your pictures aren't good; you aren't close enough') maar ook van Tim Page, die naam maakte met zijn beelden van de oorlog in Vietnam. Dead.lines heeft dezelfde openingstijden als In Flanders Fields. Een fameuze foto uit de Eerste Wereldoorlog; nu het affiche van de expositie dead.lines. Op de voor grond een gesneuvelde Duitse soldaat; op de achtergrond een weglopende Belgische cameraman. foto Robert Antony De expositie in het museum In F1 Groote Oorlog. slds belicht op uiterst moderne wij ze de gruwelijkheid van de foto Toon Coussement In de op de Heuvel 62 doodlo pende Canadalaan in Zillebe- ke (vier kilometer ten zuid-oos ten van leper) staat misschien wel het merkwaardigste oor logsmuseum van heel België. Het is het Sanctuary Wood Mu seum Hill 62 van Jacques Schier. Deze nogal - zeer zwak uitge drukt - introverte Belg beheert zowel het met oude oorlogsfo to's behangen café (waarin vooral een afgrijselijke, van granaten, kogels en ander schiettuig gemaakte reuzen- klok de aandacht trekt) als een gebouwtje met zogeheten 'vues stéi'éoscopiques' (kijkdozen met gruwelijke oorlogsfoto's die met een molentje tevoorschijn kunnen worden gedraaid). Bui ten in de tuin liggen dan nog een paar zo goed als in originele staat vei'kerende loopgraven vol roestende granaatscherven waarin je alleen droge voeten houdt als je laarzen aantrekt. Het museum is dagelijks ge opend van 10.00 tot 19.00 uur. Het telefoonnummer is 0032 - 57 46 63 73. Een onwaarschijnlijke, bijna zinsbegoochelen- de presentatie waarin de Eerste Wereldoorlog wordt verbeeld. Museum In Flan ders Fields in leper (België) gaat niet zozeer over poli tiek, over strategieën of over krijgskunde maar veel meer over wat oorlog de mensen aandoet. Daarom is het zo fascinerend. Wie het heeft gezien, vergeet het nooit meer. Omdat het niet over generaals gaat, maar over soldaten. Omdat het niet over politiek gaat, maar over loopgraven. Omdat het niet over strategieën gaat, maar over blubber, stank, lawaai, angst, moed, kou, bloed, verdriet, dood. Museum In Flanders Fields in leper belicht niet zozeer de Eer ste Wereldoorlog zelf, als wel wat die de mensen aandeed. 'En dan die verschrikkelijke dank baarheid als je ziet dat de man verderop dood is: die zullen we niet meer moeten dragen, god dank, slepen zal volstaan; het binnenhalen van dat grote weerstandsloze lichaam, met geplet reutelend hoofd; de op luchting dat het ding is opge houden met kreunen Men is reeds gehard, bevrijd van vals medelijden, misschien egoïsti- scher dan voordien.(Uit een op 26 augustus 1915 gedateer de brief van kapitein Charles Sorley aan zijn vriend Arthur Watts). Wie naar een antwoord zoekt op het hoe en waarom van de 'Groote Oorlog' hoeft In Flan ders Fields niet te bezoeken. Hier, in de expositieruimte van de steen voor steen opnieuw op gebouwde Lakenhal, gaat het veel eerder om details. Details die de verschrikkingen rondom leper tot in het oneindige ver groten. Waarom die in een vitri ne opgehangen zakdoek? Om dat hij bij een executie op het hart van een deserteur werd ge speld, zodat het vuurpeloton een mikpunt had. Omdat hij als witte vlag fungeerde bij overga ve. Omdat hij de enige bescher ming vormde bij de eerste Duit se aanvallen met chloorgas. 'Pis op je zakdoek jongens en hou 'm voor je mond.' Verbijsterend Gruwelijk en fascinerend tege lijk. leper, het historische leper, wordt in het museum door mid del van moderne audiovisuele technieken in vier minuten zo plat gebombardeerd, dat - net als in 1918 - 'een man te paard over de hele stad kan uitkijken.' Een onwaarschijnlijke, bijna zinsbegoochelende voorstel ling, die je - eenmaal bekomen van de verbijstering - nóg eens wilt zien. En nóg eens. Hetzelfde geldt voor de mono loog van de Duitse verpleegster die in het lazaret met toonloze stem vertelt hoe de zonder ver doving uitgevoerde amputaties verliepen. En dan is daar na tuurlijk nog het bij de receptie uitgereikte kaartje, dat de be zoeker in een steeds groter wor dende spanning langs de ver schillende beeldschermen De Lakenhal van leper, daterend uit de 13e eeuw, werd in de Eerste Wereldoorlog met de grond gelijk gemaakt maar daarna weer steen voor steen opgebouwd. De restauratie duurde bijna vijftig jaar. foto VW leper voert. Een van de topics van In Flanders Fields. Op dat aanvankelijk nietszeg gende stukje karton staat de naam van een door het museum geselecteerde oorlogsgetuige. Van een soldaat bijvoorbeeld, een inwoner van leper, een le- gergeestelijke, een Nederlandse verpleegster ook. Je schuift het in een gleuf van een computer en leest: 'Roosje Vecht. Geboren in Elburg in Nederland op 18 juli 1881, als oudste van de zes kin deren van de joodse veehande laar Mozes Vecht en Dena van Hamberg. Ze heeft een ongeluk kige jeugdliefde omdat haar streng orthodoxe vader haar verbiedt te huwen met een niet- joodseman. In 1914 werkt ze als verpleegster in Amsterdam. Wanneer de Duitse legers in au gustus 1914 België binnenval len, besluit ze naar het front te trekken als Rode Kruis-ver- pleegster. Eind september is ze in dienst van het Belgian Field Hospital in Antwerpen, een veldhospitaal dat door een Britse organisatie was opge richt.' Stop! Terwijl je eigenlijk al me teen zou willen weten hoe het Roosje verder verging. Maar de tweede computer staat een stuk verderop. Ver voorbij die aan doenlijke foto's van het eerste oorlogsjaar toen de Britse sol daten vrolijk zingend achter een trompettei-korps leper binnen marcheerden. Toen er op de houten wielerpiste nog werd ge- fietst om het kampioenschap van West-Vlaanderen. Toen er op de Grote Markt nog ker miskramen stonden en een draaimolen. Je vergeet Roosje warempel even en wandelt naar de eerste loopgraven. Waar de oorlog begint. Je hoort het ge fluit van de granaten, de beve len van de bevelhebbers, het gehinnik van paarden, de bom inslagen. Brieven En je leest de eerste blieven ook. De brieven naar huis. Aanvan kelijk lijken ze zich nog uitste kend te vermaken, de soldaten. Luitenant Johannes Niemann bijvooi'beeld voetbalt samen met zijn Duitse kompanen tij dens een gevechtspauze tegen de Schotten en dat levert - schrijft hij zijn ouders enthousi ast - 'drolligen Bjlder' op. Dat komt, de bal bestond uit een muts en die wilde op de hard be vroren grond natuurlijk slecht rollen. Waar hij helemaal niet over uitgepraat raakt is dat 'die Schotten unter ihrem Rock kei- ne Unterhosen anhatten. Nauwelijks te bevatten priet praat. Die de herinnering aan de Groote Oorlog (500.000 doden en 1 miljoen gewonden alleen al rondom leper) nog schrijnender maken. 'I adore war', bericht kapitein Julian Grenfill het Britse thuisfront opgewekt, 'ik hou van de oorlog. Het is net een picknick, maar dan zonder de doelloosheid van een picknick.' Niet veel later sneuvelde hij op de 'Little Hill of Death', bij le per. Gingen de meeste soldaten dan echt zingend, dichtend en vol ridderlijke gevoelens de oor log in? Ja! Het was de tijd van dulce et decorum est pro patria mori, het is zoet en eervol voor het vaderland te sterven. Oorlog is nooit te bevatten; die van '14 -'18 nog minder. Zie de audiovisuele voorstelling waar in een gasaanval wordt ver beeld. Zie de gruwelijke uitwer kingvan de voor die tijd nieuwe wapens. Zie de namen van de plekken waarom vier jaar zo hard werd gevochten: Zelf- moordbrug, Dodengang, Hellfi- re Corner. Bom Onderwijl wordt dan ook nog langzaam maar zeker steeds verder doorgedrongen in het tragische leven van Roosje Vecht. Die na de val van Ant werpen (10-10-1914)- leren de computerschermen - via Neder land en Engeland opnieuw naar het front bij leper reist, in ver schillende hospitalen werkt en op 23 januari 1915 dooreen 'uit een vliegtoestel geworpen bom' wordt getroffen. 'Zwaargewond werd Roosje Vecht overgebracht naar het hospitaal 1 'Océan in De Panne. Daar werd amputatie van een been overwogen. De volgende dag, op 24 januari 1915, overleed ze, 33 jaar oud. De dag daarop werd ze met mili taire eer begraven i n Adinkerke Na de oorlog, op 15 januari 1920 werd haar stoffelijk overschot hei'begraven op de Nedexiands- Israëlitische begraafplaats in Muiderbexrg, Nederland. Daar is haar graf nu nog te zien. Roosje Vecht is één der weinige inwo ners van het neutrale Nederland die ten gevolge van de Eerste Wereldooiiog omgekomen zijn.' Muiderberg is bekend. Maar Adinkerke? Het dorp ligt iets ten zuidwesten van Veurne, pal op de Belgisch/Franse grens. De rit erheen - via Poperinge - is prachtig. Geen oorlogsweer dit maal, maar een lenteblauwe he mel, in de lucht buitelende leeu weriken, een zich over de stille IJzer krommende brug en vredi ge dorpjes met namen als Krom- beke, Hondspoot en Stavels- hoekje. Onvoorstelbaar dat hier ooit zó is gevochten. Maar dan wordt - even voor Veurne - een plek bereikt met de naam Dodemanshoek. En dringt de in het museum geno teerde regel van Céline (uit 'Voyage au bout de la nuit') zich opnieuw op: 'En toen gebeurden er dingen en nóg meer dingen die nu nog maar moeilijk kun nen worden verteld, omdat nie mand ze vandaag nog zou kun nen begrijpen.' Zelfs niet als je In Flanders Fields hebt bezocht. Rob van den Dobbelsteen Museum 'In Flanders Fields' (genoemd naar een fameus gedicht van John McCrea) is gevestigd in de Lakenhal, Grote Markt 34 in leper. De stad ligt in het zuidwesten van België, op ongeveer een uur autorijden van Gent (volg de E17 en de A19). Toegangsprijs (inclusief de tot 17 november durende expositie 'dead.lines') 10 euro per persoon (kinderen van 7 toten met 15 jaar 5 euro per persoon; kinderen tot en met 6 jaar gratis). Voor een gezin geldt een kortingsregeling. Meer informatie: tel. 0032 - 57228584 en/of internet www.inflan- dersfields.be Maar twee weken per jaar zijn de befaamde Konink lijke Serres van Laken in Brus sel voor het gewone publiek ge opend. Dit bijzondere kijkje in de privé-tuin van de Belgische koninklijke familie is dit jaar mogelijk tussen 19 april en 5 mei. Behalve de seraes, een com plex van 36 kassen en glazen passages in art-nouveau-stijl vol tropische veri'assingen, kan het publiek.ook een kijkje ne men in het atelier van koningin Elisabeth en de stalles. Verder is er een wandelroute door het kasteelpark uitgezet. Voor meer informatie: het Bel gisch Verkeersbureau voor de Ardennen en Brussel, Postbus 2324, 2002 CH Haarlem of tel. 0900 - 20 20 107 (0,45 eurocent per minuut). Holland International heeft Cambodja als nieuwe be stemming toegevoegd aan zijn verre reizen-brochure. Nieuw is een zesdaagse rondreis die Thailand met Cambodja combi- neeid. Op het programma staan Khao Yai National Park - het grootste regenwoud in Zuid- oost-Azië - de stad Siem Reap en het tempelcomplex Ankor Wat. De rondreis kost - exclusief vlucht - 498. Boeken kan tus sen april en oktober bij de reis bureaus. Een boekj e met kortingen van 10 tot 50 procent op 43 at tracties en musea in de provin cie Belgisch Luxemburg krijgt iedereen die minimaal één nachtje blijft slapen in dit stuk je België. De zogeheten actie Va kantie Geschenk is een samen werkingsverband waarin onder meer de pi'ovincie en diverse ac commodatieverschaffers sa menwerken. Meer informatie (folder met voorwaarden plus uitgebreide gids) is verkrijgbaar via tel. 0900 - 20 20 107, fax. 023 - 534 20 50 of e-mail: belgiseh.ver- keersbureau@wxs.nl Bijna iedereen kent de cam ping op vakantie- en attrac tiepark Duinrell, maar minder mensen weten dat het park ook de mogelijkheid biedt te over nachten in een luxe bungalow. Vanaf 1991 startte Duinrell met de verhuur van de Duingalows. Met Pasen zijn de eerste 45 nieu we Duingalows in gebruik ge nomen. De maanden erna worden nog eens 21 nieuwe Duingalows geplaatst. Wie ge durende het pretparkseizoen (tot en met 27 oktober) in een Duingalow overnacht, heeft ie dere dag gratis entree tot het at tractiepark en twee uur gratis toegang tot het Tikibad. In de winter is de toegang tot het Tiki bad onbeperkt. Informatie: www.duinrell.nl Ook de Efteling heeft haar accommodatie uitgebreid. Aangezien het praktisch onmo gelijk is in één dag alle attracties aan te doen, keizen bezoekers steeds vaker voor een langer verblijf. Ter ere van haar vij ftig- jarig bestaan brengt de Efteling een speciale brochure uit met exclusieve hotelarrangemen ten. Behalve bij het Golden Tu lip Efteling Hotel, is het nu ook mogelijk een 2-daagse Efteling Vakantie te boeken bij zestien familiehotels in een straal van 40 kilometer rond de Efteling. Informatie: www.efteling.nl Aan het begin van het nieuwe seizoen voor de attractie parken manifesteert het bedrijf Keith Prowse zich nadrukkelijk als dé plek om snel én voordelig toegangskaartjes te kopen voor parken in binnen- en buiten land. Zo biedt Keith Prowse bij voorbeeld gereduceerde prijzen voor Seaworld Orlando, Busch Gardens Tampa Bay (52 in plaats van 63 euro), Six Flags Holland 19,50 in plaats van 22,50 aan de kassa in Bid dinghuizen) en Port Aventura in Spanje. Voor het Walt Disney Resort in Florida zij n voordelige meerdaagse passen verkrijg baar die ter plaatse niet te koop zijn. Alle koitingen en aanbie dingen staan in een speciale fol der die bij de reisbureaus ver- kijgbaar is. Meer informatie: tel. 020 - 638 39 89 of per e-mail amster- dam@keithprowse.com [Jfitsiusmw «imihiiriEB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45