Stranden in het land der reuzen 41 Holidayspot Zeilen Stadsgids Achterhoek Vaarroute Mdina was vroeger het centrum van Malta waar de adel woonde. De opeenvolgende heersers en de wederopbouw na de grote aardbeving in 1693 zorgden voor een bonte mengeling van bouwstijlen. foto Alexander Bakker Malta is een openbaring voor de cultuurtoerist. Nergens vind je op zo'n klei ne oppervlakte zoveel be langwekkende monumen ten. Het eilandstaatje is in de eerste plaats beroemd om zijn megalithische (uit reu- zenstenen opgebouwde) tempels. Deze zijn gebouwd tussen circa 3800 v.Chr en 2500 v.Chr. De eerste ston den er al duizend j aar voor in Egypte piramiden versche nen en zijn daarmee de oud ste vrijstaande gebouwen op aarde. De omvang van de tempelstenen gaf voedsel tot allerlei theorieën. Sommi gen menen zelfs dat Malta bewoond werd door reuzen. Malta boogt verder op indrukwekkende vesting werken uit de tijd van de kruis ridders. De archipel telt onge veer driehonderdvijfenzestig katholieke kerken, voor elke dag van het jaar één, zeggen de inwoners. Malta is kampioen van het rijke roomse leven. De apostel Paulus leed er volgens de Bijbel schipbreuk. Nadat hij de beet van een giftige slang overleefde en de vader genas van de Romeinse stadhouder Publius, konden hij en het chris tendom niet meer stuk. Wie zich zonder vooropgezet plan op de Maltese rijkdommen stort, kan er met Paulus schip breuk lijden. Daarom hierna een kleine leidraad van beziens waardigheden. Absolute topper is het Hypogeum (in het Grieks hypogaion ondergrondse ruimte). De oudste delen van dit drie verdiepingen tellende laby rint dateren van 3600 v.Chr. Het diende als begraafplaats en tempel. Het in Paola gelegen complex is in 1906 ontdekt. De vormgeving is indrukwekkend. De ruimten waren zo uitgehakt, dat het zonlicht kon doordrin gen tot de onderste delen. Beneden is te zien dat het werk aan het Hypogeum abrupt is ge staakt. Kennelijk hebben in dringers de hoogstaande tem- pelbouwerscultuur verdreven. In dit door Unesco als wereld erfgoed erkende momument worden per uur tien bezoekers toegelatenMen dient zich voor af in persoon te melden en dan ook alvast kaartjes te kopen (drie Maltese ponden). De bui tenlandse toerist heeft alleen in het laageseizoen kans om erin te geraken, 's Zomers loopt de wachttijd bp tot zes weken. Tarxien. Zes tempels, vlakbij het Hypogeum. Ze zijn gebouwd tussen 3600 en 2500 v.Chr. en hebben de voor Maltese tempels kenmerkende niervorm. In dit complex is het onderstuk gevonden van een Magna Ma terbeeld (vruchtbaarheidsgo din). Het moet 2,5 meter hoog zijn geweest en is mogelijk het De schilderachtige Republic Street in hartje Valletta. foto Willem Staat deerd als Malta. Liefst 28 maan den lag het onder vuur. Daarbij vielen 15.000 doden, terwijl 30.000 huizen werden verwoest. In Valletta reikte de bebouwing na de slag bijna nergens hoger dan pakweg 1,5 meter. De we deropbouw is dan ook een enor me prestatie. De stad is beroemd om haar erkers. Welk uitzicht die bieden is te ervaren in het eethuis van de Labour Partij aan de Republic Street. Een lunch op zondagmiddag, temid den van partij aanhangers, is een belevenis. Aan de wanden portretten van politici, zoals dat van Labour- leider Sant met de paus. Boven de uitgang een schilderij van Jo zef en Maria. Want ook de Mal tese socialisten zijn rijk rooms. Willem Staat Malta is een populaire zonbestemming. Het heeft weinig zand strand, maar scoort wel op het gebied van de duiksport, 's Zo mers is het knoertdruk. Malta meet slechts 316 km2 en telt 380.000 inwoners, ofwel 1200 per vierkante kilometer. Daarmee is het driemaal zo dicht bevolkt als ons land. Behalve het hoofdeiland Malta bestaat het land uit het dunner bevolkte Gozo, het slechts enkele inwoners tellende Comino en de onbewoonde stipjes Sint Paulus Eilanden, Cominotto en Fil- fla. Van de lente tot ver in de herfst kan het er het tropisch warm zijn. Het natte seizoen van december tot februari gaat gepaard met zwa re buien, maar hel regent zelden lang. Het hoofdeiland heeft een uitstekend buslijnennet. Op Gozo is het minder en dient men zich goed te informeren over de dienstregeling. Een kaartje kost 15,18 of 40 cent. Je portemonnee bulkt al snel van het kleingeld als je nooit gepast betaalt. Tip: reist u met twee per sonen neem dan 86 cent mee (1 x 50 c, 1 x 20,1 x 10 en 6 c aan klein goed). Dan kun je altijd 30, 36 en 80 cent gepast betalen. Telefoneren is duur, creditcard of reischeques meenemen is aan te raden (soms zijn de geldautomaten dagen buiten werking), sigaret ten zonder filter zijn niet verkrijgbaar, autorijden is gevaarlijk door de slechte wegen, men rijdt links, taxi's zijn duur, uit eten gaan kost net zoveel als in Nederland en campings ontbreken. Wie op het eiland Gozo de gigantische steenblokken ziet, begrijpt hoe de tempels Ggantija aan hun naam komen. foto Kees Lammers kerk. Het verhaal gaat dat Pau lus hier verbleef in de winter van het jaar 59, in afwachting van verscheping naar Rome. Het naastgelegen Wignacourt- museum bezit een bonte collec tie. Behalve Vlaamse primitie ven vind je er doeken van Preti, miniaturen van Maltese kapel len, een uit 1915 daterende Aus- tin-limousine van de aartsbis schop en nog een ratjetoe van spullen. Bijzonder zijn de vele in de Tweede Wereldoorlog uitge hakte schuilkelders, bereikbaar via een trap bij de ingang van het museum. Mdina, de stille stad. De aanRa- bat grenzende veste is de voor malige hoofdstad van Malta. Aanraders in Mdina zijn Nor man House (Palazzo Falcon) en het mediaspektakel The Knights of Malta, over de Malte zer ridders. Die werden be roemd door The Great Seage (Het Grote Beleg) in 1565, toen ze onder leiding van La Valette de Turkse aanvallers weerston den. Valletta. De hoofdstad staat bol van de bezienswaardigheden. Elke greep daaruit is onvolle dig. De vestingwerken zijn schitterend, maar het onder houd laat te wensen over. Loop niet pal onder de muren want soms komen er stukken steen naar beneden. Het Archeolo gisch Museum aan de Republic Street herbergt vele tempel vondsten. In boekhandel Sap- ienzas, tegenover het museum, is voor 4,99 pond Heritage in stone verkrijgbaar. Deze video film (50 min.) geeft een prima historisch overzicht van de oud heid tot en met de middeleeu wen. De Lascaris War Rooms, onder de vesting, waren in de Tweede Wereldoorlog militair hoofdkwartier. Malta was toen het enige geallieerde steunpunt in de Middellandse Zee. Geen land is zo intensief gebombar- oudste standbeeld ter wereld. Ggantija in Xaghra op het ei land Gozo. Wie de enorme steenblokken ziet welke de bou wers gebruikten, begrijpt hoe de tempels aan hun naam ko men. Ghar Dhalam bij Birzebbuga. In deze grot zijn duizenden fos siele resten aangetroffen van nijlpaarden, olifanten, wolven en beren. De vondsten bewijzen dat Malta vroeger met het vaste land was verbonden. Hagar Qim en Mnajdra. Beide tempelcomplexen liggen schit terend aan de kust tegenover het eilandje Filfla. Dit gebied is een schakel in de trekvogelroute tussen Malta en Afrika. Het we melt er van de stropershutten, lijmstokken en ander lelijks. De regering was van plan om het gebied te beschermen en de vo geljacht te verbieden. Voor het hiervan kwam sloeg vorig jaar op Goede Vrijdag het noodlot toe. Vandalen verwoestten toen, waarschijnlij k met zwaar mate rieel, Mnajdra. De daders zijn nog steeds niet gepakt. De pu blieke opinie gaat ervan uit dat het om stropers ging. Het herstel kostte veel hoofdbrekens. Hoe bouw je een muur met tot vijftig ton zware stenen? Met hulp van de Verenigde Naties zijn de Mal tezen er niettemin in geslaagd deze moeilijke klus te klaren. Juist deze week is de tempel voor het publiek heropend. De oudste delen van Mnajdra date ren van 3600 v.Chr. Aan Hagar Qim is vanaf circa 2800 v.Chr gebouwd. Clapham Junction, noordelijk gelegen van de Dingli Cliffs. Hier ligt het grootste Maltese complex van 'cart ruts' (kar rensporen). Het is een raadsel waarvoor deze in de rotsbodem uitgehakte 'spoorrails' van de oudheid diendenEen Britse be zoeker zag overeenkomsten met het spoorwegknooppunt Cla pham Junction bij Londen en zo kreeg het complex zijn naam. Het Romeinse Huis in Rabat herberg fraaie mozaïeken. Over de in 1861 ontdekte resten is een Maltees-Romeins museum ge bouwd. Grot van Sint Paulus in Rabat. De aanwezigheid van de apostel van Malta is bij na voelbaar in de crypte onder de Sint Paulus- GOZO v o Xaghra O :toriaX 'North Comino Channel Sannat Mgarr C0M|N0 T Tolgens het virtuele reisbu- V reau Holidayspot biedt hun reisagente uit cyberspace even veel service als een ander en je hoeft er de deur niet meer voor uit. Trudy Travel helpt de bezoeker van www.Holi- dayspot.nl in (gesproken) woord en daad bij het stap voor stap vinden van het gewenste vakantieverblijf. Of het nu gaat om een last-minute reis naar Turkije, een hotelarrangement in Parijs, een camping in Frank rijk of een vakantiewoning in Zeeland, het kan allemaal di rect on line worden geboekt. De website biedt een gezamen lijk aanbod van gerenommeerde vakantie-aanbieders waaron der Roompot Vakantie, Vacan- ceSelect, Euro Relais en ATP Online. Voor sportievelingen die niet kunnen kiezen tussen een wandel- of een zeilvakantie heeft Sailing Paradise iets nieuws geïntroduceerd: Hikes Harbours. Op deze vakanties zeil je naar bijzondere plaatsen, om er ter plekke te wandelen of naar een volgend punt te lopen, waar de kapitein je weer oppikt. Het is mogelijk eenvoudige strand wandelingen te maken of zware tochten van zeven a acht uur. Ook kun je gewoon aan boord blijven om te genieten van het zeilen. Hikes Harbours wordt aangeboden in Ierland, Schot land en de Caribische eilanden van de Maagdeneilanden tot aan de Grenadines. Informatie tel: 0180-311352 of zie: www.sailingparadise.net. De mobiele telefoon als stadsgids. Het Nederlandse bedrijf Mobiquis introduceert zo'n mobiele rondleider in Am sterdam. Mare Bolick heeft zijn bedenksel Rringo gedoopt. Voor tien euro koopt de toerist de Rringo Gids plus een gedetail leerde stadskaart. Daarbij krijgt hij een toegangscode waarmee hij naar een speciaal telefoonnummer kan bellen. Met de kaart en de telefoon in de hand stippelt de toerist zijn ei gen route uit. Al wandelend en bellend krijgt hij alle relevante informatie. Binnenkort duikt de Rringo-f ormule ook in Londen en Parijs op. De Rringo Gids is verkrijgbaar bij VW's, Canal- bus, Canalbike en een aantal Amsterdamse hotels. Informatie: tel. 06 - 24673340 of internet www.rringo.com. Voor de ware ruiter bestaat er niets mooiers dan de bin- nenmanege te verruilen voor de vrije natuur. De Achterhoek is hier bij uitstek voor geschikt door de vele onverharde wegen en het uitgestrekte ruiterroute- netwerk van maar liefst 570 ki lometer lang. Om het nog leuker te maken heeft de Vereniging Paardentoerisme in samenwer king met het Achterhoeks Bureau voor Toerisme, de ge meente Zelhem en de Stichting Hippisch Toerisme drie rond gaande ruiterroutes rondom Zelhem op de markt gebracht. De routes zijn geschikt voor zo wel ruiters als koetsiers en vari eren in lengte van 12 tot 27,5 ki lometer. Ideaal is dat de routes meestal starten bij een manege of een toeristisch bedrijf met stal- lings- of verzorgingsmogelijk heden voor paarden. Ook on derweg voert de route langs instellingen die op paarden zijn ingesteld. De folders met de routes zijn voor 2,70 euro te koop bij VW-kantoren in de Achterhoek en de Vereniging Paardentoerisme. In de route folders staat tevens informatie over hoefsmeden en dierenart sen in de omgeving. De vaarroute Varen door Noord-Holland is opge tuigd met vijftien informatie panelen. Die zijn bedoeld voor de waterrecreant die de directe omgeving wil verkennen. Dankzij gedetailleerde water kaarten weet hij wel alles van boeien, rivieren en havens, maar niets over de 'droge' omge ving. De infopanelen zijn te vin den bij passantenplaatsen, van Amsterdam tot Den Helder en via Medemblik naar het zuiden. De borden geven een historische beschrijving van de aanlegplek, tonen een overzichtskaart en zijn voorzien van nuttige en praktische toeristische infor matie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41