luchtstreek Enige schoolboek dat ook in vrije tijd uit de kast komt PZC24; RUDEN RIEMENS 125 jaar Bosatlas zaterdag 13 april 2002 O G Pieter Roelf Bos, rond 1893. kaarten werden in losse setjes van 60 cent uitgegeven, maar vlak daarna, in 1877, ver scheen de eerste Atlas der geheele aarde ten gebruike bij het onderwijs in de nieuwere aardrijkskunde. De kaarten vertoonden veel witte vlekken. De Brits-Amerikaanse ontdekkingsreiziger H. M. Stanley was net dat jaar uit Afrika te ruggekeerd en zijn kennis was nog niet bij Bos bekend. De loop van de Kongorivier foto GPD was grotendeels met stippellijntjes ingete kend. Bos streefde er wel naar de meest re cente informatie op te nemen. In de tweede druk meldt hij dan ook dat hij Stanley's kaart niet mee heeft kunnen nemen in ver band met de verwerkingstijd van de gege vens. In de volgende druk kon deze witte vlek worden ingevuld. Bos hanteerde bij het maken van zijn kaar ten een credo van de negentiende-eeuwse rentie, maar wist zich altijd staande te hou den. Het uiterlijk speelde daarbij een be langrijke rol, maar ook de manier waarop werd ingespeeld op de leerplannen. Johan Russchen, cartograaf bij Wolters Noord- hoff: ,,We hebben geen directe invloed op het leerplan, maar we houden wel contact met de opstellers daarvan, We proberen er handen en voeten aan te geven. Hoe wij dat doen, blijkt weer richtinggevend te zijn voor de uitgevers van lesmethodes." De vroegere Rijks-HBS in Groningen ging op in het Kamerlingh Onnes College, dat nu Reitdiep College heet. F. J. Horstmeier, do cent aardrijkskunde aan deze scholenge meenschap en voormalig medewerker van Wolters Noordhoff, legt de 50ste editie op tafel, die bijna uit elkaar valt. „Zo gaan we ermee om. We gebruiken hem heel inten sief." De 51ste editie ziet er vooralsnog wat minder stukgelezen uit. „Het is een bere- goede atlas. De Zweedse concurrent, de Es- selte atlas, haalt het daar niet bijEngelse atlassen hebben een beeld van een uiteenge vallen krop sla. Allerlei tinten groen, niet uit wijs te worden. Duitse kaarten om voor de klas te hangen zijn heel hebbelijk, maar hun atlassen zijn veel te vol. De Bosatlas - en ik ben atlassenfreak - is de sterkste schoola tlas die ik tot nu toe heb gezien." Over de oplage verstrekt Wolters Noordhoff geen cijfers in verband met de concurrentie. Russchen: „Ergens in 1966 is het miljoenste exemplaar uitgereikt aan prins Bernhard." Aardrijkskundeleraar Horstmeier kan wel een tipj e van de sluier oplichten,Toen ik bij Wolters Noordhoff werkte, werden in 1975 alleen al van de Grote Bosatlas 70.000 tot 90.000 exemplaren uitgegeven. De teken- kosten van een nieuwe editie bedroegen toen 1,2 miljoen gulden. Het eerste jaar draaiden we dan ook altijd met verlies. Pas de jaren van de vrijwel ongewijzigde her drukken leverden winst op." Sinds de eerste editie is er veel veranderd. Toch leeft bij heel wat Nederlanders nog het idee dat de Bosatlas altijd dezelfde is geble ven. Bij de uitgeverij maken ze onderscheid tussen de bruine en de grijze generatie. De Bosatlas was lange tijd gehuld in een bruin kaft, maar bij de 45ste editie in 1967 veran derde dat in de grijze omslag met blauw witte opdruk. Sinds de vijftigste editie van 1988 is de kaft blauw met groen. In de eerste 25 jaar verschenen er vijftien drukken van de Bosatlas. Dat betekende dat er elke twintig maanden een nieuwe druk verscheen, met bijgewerkte kaarten. „Nieu we gegevens konden soms op de lithostenen worden bijgetekend, al was dat een hele klus", vertelt Russchen. Toen de lithografie werd ingeruild voor modernere middelen,is de kelder vol lithostenen leeggeruimd. Er is menig tuinpad mee betegeld, weet Rus- schen.Tegenwoordig werkt een team van i tien redactieleden continu aan het bijhou-1 den van de informatie. Alles gebeurt nudi-1 gitaal. De laatste edities verschenen met tussenpozen van zeven jaar. De huidige editie van de Bosatlas bestaat uit twee delen: het papieren boek en een cd-' rom. „Op de diskette staat nog eens voor?;' j atlassen aan informatie", zegt uitgever Pc-1 ter Vroege. Elke plaats die niet op de kaar- ten staat valt erin te vinden. Bovendien kunnen leerlingen met de beschikbare gegt-i vens zelf thematische kaartjes samenstel len. I Mysterie Vroeger hing om de atlas het mysterie van I verre oorden. Peter Vroege: „Nu is er de ma-I gie van de eigen omgeving. Hoeveel rijkeoi arme mensen wonen hier? Waarom is datzo! 1 In welke wijken wonen ze? Sommige ant woorden vinden ze op de thematische kaar ten. En met de cd-rom kunnen ze nog meer vragen over hun eigen omgeving beant woorden." Bij Wolters Noordhoff komen geregeld tele foontjes binnen met de vraag hoeveel een oude Bosatlas waard is. Russchen: „Mensen; hebben dan de zolder van oma opgeruimd en zijn nieuwsgierig." Alleen atlassen van voor 1900 zijn bijzon der, maar ze brengen zeker geen duizenden euro's op. Bij De Slegte in Den Haag kosteenj exemplaar uit 1951 25 euro en een 31ste druk uit 1927 moet 29,50 opbrengen. „Ie- i dereen bewaart de atlas", zegt Russchen. I „Veel mensen hebben nog die van hun on- i ders of grootouders. Daarom zie je ze ook niet vaak in antiquariaten." De Bosatlas vormt een spiegel van zijn tijd. Zo werd het kleurgebruik eventjes aange- past aan de mode van die tijd en tonen ver-1 anderde grenzen welke effecten kolonisatie en oorlogen op de wereld hebben gehad Daarnaast bieden thematische kaarten in zicht in trends. Russchen: „Zo boden we in de jaren zestig vooral economische geogra fie met informatie over bijvoorbeeld mijnbouw, inkomen en werkgelegenheid. Daarna was er meer belangstelling voor de mografie, stedelijke ontwikkeling en urba-1 nisatie. In de jaren tachtig stond milieu not in de aandacht, dat is nu vrijwel verdwenen Tegenwoordig staat de eigen omgeving een-1 traal, naast de internationalisering en de multiculturele samenleving." Gitte Brugman Een instituut. Een begrip. Een auto riteit. Voor de meeste Nederlanders is er maar één atlas: de Bosatlas. De één zoekt er zijn vakantiebestemming in op, de ander maakte in de atlas fanta siereizen met zijn opa - en raakte gefas cineerd door cartografie. Generaties groeiden met de inmiddels 125 jaar be staande Bosatlas op en de liefhebber gaat er bij wijze van spreken mee naar bed. Hoogezand, Sappemeer, Zuidbroek, Winschoten, Beerta... Bali, Lombok, Soembawa, Soemba, Flores, Timor. Rijtjes die velen nog zo kunnen opdreunen. Geleerd aan de hand van de Bosatlas. Zelfs in Indonesië zijn de rijtjes bekend. Toen journalist W. L. Brugsma ooit Soekarno in terviewde, vroeg de Indonesische president hem hoe de steenkool van Zuid-Limburg in Groningen kwam. Zonder het antwoord af te wachfen, somde hij de kanalen op waar over de boten naar het noorden voeren. Uit de Bosatlas. Want wat goed was voor de Ne derlanders, was ook goed geweest voor de koloniën. De Bosatlas viert dit jaar zijn 125-jarig be staan. Na het eeuwfeest en de vijftigste edi tie opnieuw een jubileum om bij stil te staan. Uitgeverij Wolters Noordhoff brengt volgende week een gecombineerde editie op de markt van de eerste atlas uit 1877 en de laatste druk van de nieuwste, 52ste editie. Opnieuw zal een generatie opgroeien met het boek dat - al is het een schoolboek - ook buiten het huiswerk om uit de kast komt. En dat vaak als enige na de schoolcarrière mag blijven. „Waarom heet hij eigenlijk Bosatlas? Er staat toch niet alleen bos in?" Elk jaar stelt wel weer een leerling deze vraag aan zijn aardrijkskundeleraar. De naam Bosatlas is zo ingeburgerd - de dikke Van Dale en het Groene Boekje vermelden hem zelfs - dat lang niet iedereen weet dat hij die naam dankt aan zijn samensteller Pieter Roelf Bos. Bos was leraar aardrijkskunde aan de Rijks-HBS in Groningen. In 187 5 schreef hij een leerboek dat werd uitgegeven door J. B. Wolters. Er was in die tijd, na de onder wijshervormingen van Thorbecke, drin gend behoefte aan meer leeimethodes. De uitgever vroeg Bos ook een atlas bij het aardrijkskundeboek te maken. De eerste geograaf en ontdekkingsreiziger Alexander von Humboldt: „Nur leer scheinende Kar- tenpragensich dem Gedachtnisseein." (Al leen leeg schijnende kaarten blijven in de herinnering geprent.) Dat betekende dat niet alle plaatsen erop kwamen. Een school atlas moest vooral duidelijk en overzichte lijk zijn. Ook tegenwoordig geldt dat. Johan Russchen, hoofd afdeling cartografie van uitgeverij Wolters Noordhoff: „Ik ben eens gebeld door een mevrouw die in Berli- cum woonde. Ze vroeg waarom haar woon plaats er niet in stond. Ik legde haar uit dat niet alles op de kaart past en dat we als Ber- licum erin zou komen de naam 's-Hertogen- bosch zouden moeten verplaatsen. Dat zou dan ten koste gaan van Vlijmen. 'Dat was niet erg', zei ze." De kunst van het weglaten is het handels merk van de Bosatlas. Daarbij komt dat het boek zich onderscheidt in kleurgebruik. Bos propageerde niet te grote contrasten. Op de eerste kaarten zijn naast zwart en wit alleen zachtgroene vlakken en rode belijning ge bruikt. Of tinten geel en groen. Onder in- vloed van de Jugendstil kregen twee daarop volgende edities veel fellere kleuren. Maar deze uitbundigheid duurde niet lang. De huidige kleuren zijn geïntroduceerd door Ad van Holten, de uitgever die in februari bij Wolters Noordhoff afscheid nam. Hij verwoordde het als volgt: „Een goede kaart ziet eruit alsof er een lampje onder zit." Bos' eerste atlas opende met een wereld kaart. Pas daarna kwam Nederland aan bod. Aan zijn eerste kaart van Nederland is duidelijk te zien dat Bos het best bekend was in Groningen. Deze provincie is gevuld met plaatsnamen. Limburg en Brabant ogen bijna leeg. Opvallend is de vermelding van 'Ned. Mettray' (Nederlands Mettray) in Gelderland, vlak bij Voorst. Dit was geen plaats, maar een protestantse instelling waar destijds 'verwaarloosde knapen' wer den opgeleid tot 'nuttige lieden der maat schappij'. Lastige kinderen kregen eind ne gentiende eeuw vaak de waarschuwing dat ze naar Mettray gestuurd zouden worden. Peter Vroege, sinds drie maanden verant woordelijk voor het uitgeven van de atlas: „De aardrijkskundeleraar kon zo'n dreige ment nu kracht bijzetten door in de atlas te wijzen waar het lag. De Bosatlas kreeg te kampen met concur-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24